...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

IBM we współpracy z wiodącymi NGO uruchamia EduBota, aby pomóc nauczycielom odpowiadać na pytania o zdalnej edukacji

IBM EduBot

Firma IBM razem z wiodącymi organizacjami pozarządowymi, takimi jak: Centrum Cyfrowe, Centralny Dom Technologii, Szkoła z Klasą, Cyfrowy Dialog oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej uruchomiły wirtualnego EduBota, który korzysta z technologii IBM Watson.

Przez pandemię koronawirusa w Polsce wiele szkół publicznych i prywatnych musiało szybko dostosować się do nowej rzeczywistości i kontynuować nauczanie w trybie online. Aby ułatwić odpowiedzi na wiele powtarzających się pytań związanych z zasadami uczenia się na odległość, IBM udostępnił cyfrowego pomocnika. Dzięki wbudowanym mechanizmom sztucznej inteligencji i wyszukiwania informacji, poprzez chmurę publiczną IBM, natychmiast udziela odpowiedzi w trybie online. Wersja dostępna, jak dotąd odpłatnie tylko dla klientów biznesowych, teraz jako IBM Watson Assistant for Citizens udostępniana jest także pro bono na okres 90 dni.

Przy pomocy EduBota, nauczyciele, mogą skorzystać, z aktualizowanych na bieżąco porad, jak na przykład poprowadzić wirtualną lekcję na żywo, jaka liczba uczniów na takiej lekcji jest odpowiednia, gdzie znaleźć materiały dydaktyczne. Prowadzący lekcje mogą także uzyskać informację o polecanych narzędziach do komunikacji online, jak je zainstalować i nimi zarządzać. Nowy EduBot doradzi jak zrobić kartkówkę, test czy quiz online i zorganizować lekcję wf-u w warunkach domowych.

Działający przy pomocy IBM Watson Assistant w IBM public cloud, nowy EduBot, udostępniany jest na stronach partnerów projektu, jak również jest przez nich codziennie zasilany nowymi i autoryzowanymi informacjami. Projekt prowadzony i wdrażany jest przez zespół IBM Services, odpowiedzialny za zbudowanie, zapewnienie utrzymania i oceny technicznej rozwiązania oraz współpracę z organizacjami na każdym etapie prowadzonych działań.

Ten projekt to przykład, jak technologia może być wykorzystywana w odpowiedzialny sposób, w społecznych inicjatywach, wspierając nauczycieli i nauczycielki w intensywnym procesie cyfryzacji edukacji.

Van Anh Dam, Centralny Dom Technologii

Nauczyciele zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Od początku pandemii towarzyszy im niepokój o najbliższą przyszłość. Chcieliśmy, aby mieli oni łatwy dostęp do informacji
z różnych dziedzin i mogli poczuć się trochę pewniej. Dba o to zespół doświadczonych edukatorów i nauczycieli.

Aleksandra Czetwertyńska, Centrum Cyfrowe

COVID-19 dotknął wiele sfer naszego życia, dlatego tym bardziej cieszymy się, że jako IBM możemy pomóc wspierać instytucje edukacyjne, dzieląc się technologią AI i świadcząc usługi, w ramach inicjatyw na rzecz budowania wspólnego dobra z naszymi kluczowymi w tym obszarze partnerami z sektora NGO.

Piotr Beńke, CTO IBM

EduBot dostępny jest na stronach:
Centrum Edukacji Obywatelskiej: https://blog.ceo.org.pl/edukacja-zdalna/
Szkoła z klasą: https://www.szkolazklasa.org.pl/
Centrum Cyfrowe: https://centrumcyfrowe.pl/pakiet-dla-nauczycieli/
Cyfrowy Dialog: https://cyfrowydialog.pl/
Centralny Dom Technologii: https://edukacjawsieci.pl/

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Centralny Dom Technologii częścią projektu “Europe Can Be More” podczas Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów w Brukseli

Interaktywne roboty edukacyjne uczące programowania, elektroniczny stetoskop wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji czy drukowany w technologii 3D wózek inwalidzki – to tylko część z eksponatów, które Centralny Dom Technologii zaprezentował w Brukseli podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

To multimedialne wydarzenie, które odbyło się w dniach 7 – 10 października, zorganizowano z okazji 15-lecia wstąpienia nowych państw do Unii Europejskiej, aby w sposób nowoczesny i atrakcyjny pokazać efekty realizacji polityki spójności.

Partnerami głównymi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – organizatora polskiego udziału w projekcie, były Centralny Dom Technologii oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W inicjatywie udział wzięło szereg polskich i zagranicznych instytucji, w tym m.in. Komisja i Parlament Europejski, Ministerstwo Rolnictwa czy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Centralny Dom Technologii zaprezentował w Brukseli wybrane projekty ze swojej bieżącej wystawy “Technologie użyteczne”. Odwiedzający mogli zobaczyć, dotknąć i przetestować następujące eksponaty:  

  • drukowany w technologii 3D inwalidzki wózek biegowy EASY Edge BULLET z Cosmotech 3D
  • interaktywna głowa robota IURO (Interactive Urban Robot) od Accrea Engineering
  • interaktywny robot edukacyjny firmy Photon
  • drukarka 3D Skriware 2 oraz roboty Skribot od Skriware 
  • opaska telemedyczna firmy SiDLY 
  • domowy stetoskop firmy StethoMe
Accrea
Cosmotech
Skriware

Powyższe eksponaty są elementami ekspozycji w Centralnym Domu Technologii, którą zwiedzać można codziennie do końca roku. Zobaczymy tam prototypy, innowacyjne produkty i projekty badawcze, które powstają w polskich start-upach i kołach naukowych. Są one już stosowane lub czekają dopiero na wdrożenie, ale wszystkie pokazują jak nowe technologie wpływają na nasze codzienne życie. 

– Centralny Dom Technologii to nie tylko miejsce, w którym technologia łączy się z edukacją, to nowy wymiar nauczania nastawiony na rozwijanie kompetencji przyszłości. Cieszymy się, że CDT w nieco ponad miesiąc od otwarcia został doceniony przez środowisko międzynarodowe. Obecność na takim wydarzeniu jak Europejski Tydzień Regionów i Miast jest dla nas doskonałą okazją do dzielenia się naszym doświadczeniem i promocji polskiej myśli technologicznej, a tym samym tworzenia wizerunku Polski jako kraju mocno nastawionego na rozwój innowacji – powiedziała Agata Nałęcz, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to największe europejskie wydarzenie publiczne, podczas którego urzędnicy, eksperci i naukowcy dzielą się dobrymi praktykami i wiedzą fachową w dziedzinie rozwoju. Co roku przyciąga ponad 6 tysięcy uczestników. 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Pierwszy dzwonek w szkole polskich pionierów

Sztuczna inteligencja, która pomoże w nauce matematyki, pierwsze roboty edukacyjne, które można rozbudowywać albo wirtualny targ ze świeżymi warzywami i owocami – to tylko kilka pomysłów na innowacyjne produkty i usługi, które będą rozwijać uczestnicy Szkoły Pionierów PFR. 50 młodych i ambitnych osób, dzięki warsztatom biznesowym organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro, ma szansę przekuć swoje pomysły w sukcesy, o których usłyszy nie tylko Polska.

W rok po pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR, jej uczestnicy rozwijają łącznie kilkanaście produktów i usług w 10 różnych branżach, trzy osoby poszukują inwestora, a ośmiu absolwentów wzięło udział w kolejnych programach PFR dla innowatorów.

Pierwsza edycja Szkoły Pionierów PFR pokazała, że młodzi, zdolni ludzie którzy otrzymają odpowiednie warunki do rozwoju i szlifowania swoich kompetencji biznesowych, są w stanie stworzyć pomysły i technologie z powodzeniem konkurujące na międzynarodowych rynkach. To szczególnie ważne, bo mamy w tej chwili w Polsce wiele podmiotów, np. w ramach funduszy PFR Ventures, które są w stanie udzielić takim inicjatywom finansowania. W tym roku w programie jeszcze mocniej stawiamy na transfer dobrych praktyk, doświadczeń biznesowych oraz rozwój multidyscyplinarnych kompetencji przyszłości. To kluczowe czynniki sukcesu w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy.  -Paweł Borys,  prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju

Wzmacnianie innowacyjności, to niezbędny warunek dalszego rozwoju naszej gospodarki. Nie powiedzie się to bez współpracy strony publicznej i sektora komercyjnego. Wspólna inicjatywa PFR i Allegro to znakomity przykład takiego współdziałania. Szczególnie ważne jest to, że jest ona skierowana do młodych ludzi. To temu pokoleniu, jestem przekonany, przyjdzie wprowadzać Polskę do grona najbardziej innowacyjnych państw świata. Naszym obowiązkiem jest wyposażenie go we wszelkie niezbędne do tego kompetencje. Służą temu właśnie takie inicjatywy jak Szkoła Pionierów PFR czy – przygotowany przez MPiT, we współpracy z MEN – program Szkoła dla Innowatora. -Marek Niedużak, Wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii


Spośród aplikacji, nadsyłanych z całej Polski, eksperci PFR wyłonili 50 uczestniczek i uczestników, którzy będą rozwijać umiejętności biznesowe pod okiem wybitnych ekspertów i praktyków biznesu. Pierwsze trzy tygodnie warsztatów odbędą się w Warszawie, natomiast finał będzie to tygodniowe intensywne spotkanie w Berlinie. O wyborze stolicy Niemiec zadecydowało jej rosnące znaczenie w europejskim ekosystemie innowacji: działa tam najwięcej międzynarodowych zespołów, w tym liczne z Polski. Na wschodzące firmy czeka też najwięcej w Europie zewnętrznego kapitału. Budując swoje produkty pod okiem berlińskim przedsiębiorców związanych z German Tech Entrepreneurship Center, uczestnicy Programu poznają możliwości rozwijania swoich projektów pod kątem globalnego skalowania.

Dzięki Allegro Polacy nauczyli się, że zakupy w internecie są wygodne, bezpieczne a przede wszystkim  opłacalne. Nic więc dziwnego, że coraz szybciej przenoszą się do sieci, by ułatwiać sobie życie. Nasze dwudziestoletnie doświadczenia w e-handlu mogą pomóc najzdolniejszym młodym ludziom tworzyć nowoczesne rozwiązania, które także będą ułatwiać życie klientów na całym świecie. Projekty, które powstały w pierwszej edycji Szkoły Pionierów zaskoczyły nas wszystkich swoją dojrzałością i potencjałem. To pokazuje, że nasza wspólna z PFR praca ma sens: wystarczy wesprzeć przedsiębiorczych Polaków, a oni tworzą świetnie rozwiązania upraszczające życie. Wierzę, że tak będzie i w obecnej edycji Szkoły Pionierów.  
-Damian Zapłata, Chief Commercial Officer, członek Zarządu w Allegro

Szkoła Pionierów PFR opiera się przede wszystkim na praktyce. Druga edycja, podobnie jak pierwsza, składa się z czterech tygodni intensywnych warsztatów. Ich nadrzędnym celem jest przełożenie poszczególnych elementów szkolenia na projekty realizowane przez uczestników. Pomysły Pionierów rozwijane w ramach tej edycji dotyczą m. in.: sztucznej inteligencji, chmurowego dostępu do danych i informacji oraz wielu innych.

Rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości polega na kwestionowaniu i ulepszaniu nawet najbardziej sprawdzonych rozwiązań. Dlatego zapewniliśmy Pionierom wsparcie praktyków i ekspertów, którzy przekażą wiedzę o narzędziach i historiach sukcesu z polskiego ekosystemu start-upów. Liczymy, że dzięki temu uczestnicy Szkoły Pionierów będą w stanie rozwinąć swoje projekty. – Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR


Szkoła Pionierów PFR przeprowadzi uczestników przez proces budowania i rozwoju projektu technologicznego. Zaczynając od zajęć z rozwoju osobistego i budowania zespołu założycielskiego, poprzez narzędzia biznesowe i cyfrowe, które pomogą śledzić rozwój projektów aż po sprzedaż i marketing umożliwiające skalowanie działalności. Inspiracją do kreowania innowacji będą też miejsca warsztatów: warszawska siedziba Allegro, przestrzenie należące do międzynarodowej sieci przestrzeni coworkingowych HubHub oraz najnowsza przestrzeń technologiczna w sercu Warszawy – Centralny Dom Technologii.  Uczestnicy odwiedzą także siedzibę PFR oraz szkołę programowania Coders Lab – Szkoła IT.

W naszych przestrzeniach spotykają się ze sobą ludzie, którym przyświeca jeden cel: ciągły rozwój swoich umiejętności i wiedzy. Dlatego też, od początku naszej działalności dumnie wspieramy wartościowe inicjatywy, które mają duży wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Wierzę, że dzięki Szkole Pionierów, uczestnicy programu uzyskają dostęp do różnych form wsparcia, rozwiną swoje talenty i zdobędą zestaw umiejętności, który pozwoli im na aktywny udział w procesie budowania innowacyjnych rozwiązań. – Bartosz Chmiel, Brand & Marketing Manager HubHub, partner II edycji programu

Nadzór nad warstwą merytoryczną programu objęła Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Damian Zapłata – Członek Zarządu ds. Komercyjnych w Allegro oraz Grzegorz Garczyński – Head of Performance Marketing Booksy. Wśród członków Rady znajdują się również uznani na świecie polscy przedstawiciele świata nauki, technologii i start-upów.

Program jest organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju powołuje do życia Centralny Dom Technologii

Centralny Dom Technologii to nowy inspirujący punkt na edukacyjnej mapie Warszawy, w którym otwarty umysł, technologia, nauka i biznes przenikają się wzajemnie. To pierwsza tego typu przestrzeń w Polsce, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. W CDT prezentowane będą cykliczne wystawy tematyczne dotyczące najnowszych technologii z Polski i ze świata. Jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne centrum biznesowo-konferencyjne w sercu stolicy stanie się kluczowym miejscem w kraju do prezentacji przełomowych rozwiązań. Centralny Dom Technologii to także społeczność skupiająca entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. CDT rusza już wkrótce!

Polski Fundusz Rozwoju, oprócz działalności inwestycyjnej i rozwojowej, aktywnie angażuje się w inicjatywy na rzecz społeczności. CDT to projekt o bardzo dużym potencjale, który ma szansę wykształcić rzeszę przyszłych polskich innowatorów, dzięki naciskowi na interdyscyplinarną edukację i praktyczne zastosowanie nabywanej wiedzy. To przyszłość polskiej edukacji i baza dla rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowe technologie. Zależy nam, aby CDT był atrakcyjnym miejscem dla dzieci, rodziców, seniorów i nauczycieli z całej Polski – Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Centralny Dom Technologii został stworzony by promować innowacyjny model nauczania, będący połączeniem wiedzy, kreatywności i praktycznego działania. Takie interdyscyplinarne kształcenie jest uzupełnieniem wiedzy nabywanej w tradycyjnych szkołach. Celem CDT jest tworzenie wzorców dla nowoczesnej edukacji w Polsce poprzez promowanie metodyki STEAM, za nazwą której stoją angielskie słowa: Science, Technology, Engineering, the Arts i Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).

Ta stosunkowo nowa na polskim rynku idea edukacji kładzie duży nacisk na rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności, wychodzących poza sztywne ramy typowo akademickich kompetencji. Działania edukacyjne oparte o koncepcję STEAM mają zachęcać do podejmowania większej aktywności edukacyjnej i pomagać w rozwijaniu kluczowych umiejętności miękkich, takich jak radzenie sobie w trudnych sytuacjach, nastawienie na kreatywne rozwiązywanie problemów czy praca w grupie.

Centralny Dom Technologii powstaje przy ul. Kruczej 50, w tętniącym życiem sercu Warszawy, w jednym z najbardziej symbolicznych budynków stolicy – zabytkowym Centralnym Domu Towarowym (dawny „CeDeT”, następnie znany jako „Smyk”). Projekt realizowany jest przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju, która angażuje się w wartościowe inicjatywy w obszarze edukacji, innowacji, kultury i sztuki.

Centralny Dom Technologii to najważniejszy projekt Fundacji PFR, realizowany we współpracy merytorycznej z Departamentem Rozwoju Innowacji PFR. Chcemy, aby CDT był żywą społecznością, skupiającą osoby pochodzące z różnych grup i środowisk. W drugiej połowie lipca otwieramy nasze  drzwi i do końca wakacji będziemy organizować bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy także dorosłych i całe rodziny oraz technologicznych debiutantów. – Agata Nałęcz, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Od września w CDT, oprócz regularnych zajęć edukacyjnych, organizowane będą cykliczne wystawy tematyczne oraz wydarzenia specjalne dla sympatyków CDT.

Do współtworzenia społeczności Centralnego Domu Technologii zapraszamy zarówno entuzjastów nowinek technologicznych jak i profesjonalistów. Chcemy aby CDT był miejscem inspirującym, otwartym i przyjaznym dla wszystkich odwiedzających, miejscem spotkań świata nauki, technologii i biznesu, gdzie realizowane będą rozmaite wartościowe inicjatywy społeczne nakierowane na technologiczny postęp. – Agata Nałęcz, prezes z Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Do Centralnego Domu Technologii zapraszamy również startupy i wynalazców – chcemy organizować tu interaktywne wystawy polskich innowacji i pomóc młodym przedsiębiorcom w promocji ich rozwiązań. Dodatkowo tworzymy miejsce realizacji czołowych inicjatyw i programów PFR nakierowanych na rozwój ekosystemu startupów i rynku venture capital w Polsce. Społeczność CDT jest otwarta na startupy, meetupy branżowe i hackathony. – Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR

Profesjonalny zespół edukacyjny CDT przygotował bogatą ofertę zajęć, które będą odbywać się w formie kursów tematycznych dla osób indywidualnych, warsztatów międzypokoleniowych dla rodzin, wizyt dla grup szkolnych, a także szkoleń dla nauczycieli i edukatorów. Pełna oferta dostępna będzie od września na stronie www.cdt.pl

Partnerem merytorycznym Centralnego Domu Technologii jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: polski venture builder Daftcode, zajmujący się budowaniem i rozwijaniem biznesów technologicznych, startup edukacyjny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (dawniej Mistrzowie Kodowania).

Centralny Dom Technologii, ul. Krucza 50, piętro 1.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF