...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ekologiczna akcja Wypożyczalnia Choinek Volvo rusza już 17 grudnia!

Ekologiczna wypożyczalnia choinek Volvo

W ciągu czterech lat trwania akcji z Wypożyczalni do domów powędrowało 2 tysiące choinek, a ponad 20 tysięcy zostało zasadzonych!

Choć święta w tym roku będą różnić się od tych z lat poprzednich, Wypożyczalnia Choinek Volvo działa tak samo. To już czwarty rok, w którym firma Volvo Car Poland zachęca do zwrócenia uwagi na środowisko naturalne. Poprzednie edycje akcji cieszyły się ogromną popularnością, a choinki zniknęły z salonów Volvo w mgnieniu oka. W tym roku polski oddział marki Volvo znów zwiększył pulę drzewek – aż 1 300 choinek będzie czekało do odbioru przed salonami w dniach 17-19 grudnia.

Co najważniejsze, Volvo podtrzymuje swoją tradycję odtwarzania zniszczonych lasów i za każde wypożyczone drzewko, zobowiązuje się zasadzić 10 kolejnych. W zeszłym roku były to okolice Doliny Chochołowskiej – miejsce, które ucierpiało wskutek zniszczeń dokonanych przez wiatr halny, a w 2018 roku na terenie prywatnym w Nadleśnictwie Cewice powstał las, obok terenów zniszczonych podczas huraganu stulecia.

Sztuczna czy prawdziwa? Czyli tło powstania projektu

Każdego roku po świętach na wysypiska śmieci trafia kilka milionów choinek, podczas gdy ich igły, w porównaniu do liści rozkładają się znacznie dłużej. Kiedy gniją, wytwarzają metan, który jest 25 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Według Carbon Trust, ślad węglowy ściętej choinki o długości 180 cm odpowiada 16 kg CO2, a to daje 100 000 ton gazów cieplarnianych z 7 milionów drzew! A jeśli mamy w domu sztuczną choinkę? Aby zmniejszyć jej negatywny wpływ na środowisko, należałoby użyć jej ponownie przez co najmniej dziesięć świąt. Około dwóch trzecich śladu węglowego przeciętnej sztucznej choinki pochodzi z plastiku, z którego jest wykonana, a około jednej czwartej z emisji gazów wytwarzanych podczas jej produkcji.

Jak to działa? Wypożycz i zwróć naturze!

Firma Volvo uważa, że wypożyczanie żywego drzewka jest znacznie bardziej ekologiczne. Z większości salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo na terenie całej Polski można odebrać żywe, ukorzenione drzewko w doniczce. Jedynym warunkiem jest pozostawienie opłaty za wypożyczenie w wysokości 75 zł, co stanowi zobowiązanie do dbania o drzewko i zwrócenia go do ponownego zasadzenia w szkółce. Nie trzeba być klientem ani użytkownikiem Volvo. Akcja skierowana jest do wszystkich. Choinki będzie można wypożyczyć w dniach 17-19 grudnia lub do wyczerpania ich zapasu. Natomiast zwrotu należy dokonać najpóźniej do 8 stycznia 2021 roku do salonu Volvo, z którego odbierało się choinkę.

Odpowiedzialne zobowiązania Volvo

Jesteśmy dumni z faktu, że nasza akcja cieszy się powodzeniem i kolejne osoby zaczynają myśleć o wypożyczeniu choinki, a nie o jej ścinaniu. 1300 drzew w donicach i kolejnych kilkanaście tysięcy zasadzonych to nasz wkład w to, by mniej obciążać naturę. Akcja doskonale wpisuje się wartości ważne dla naszej marki takie, jak ochrona środowiska i zmniejszanie emisji CO2. Jednak bez zaangażowania klientów, dealerów i partnerów, nie udałoby się nam zarazić tą dobrą ideą innych. Tymczasem akcja rozwija się z roku na rok. Obecna, czwarta edycja, jest największą, jaką dotąd realizowaliśmy .

 Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland

Partnerzy

W tym roku po raz kolejny patronami akcji Wypożyczalnia Choinek Volvo jest organizacja ekologiczna Klub Gaja oraz Ambasada Szwecji. Volvo Car Poland jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się we współpracę z partnerami, aby połączyć siły w edukacji na temat ochrony środowiska naturalnego. Ambasada Szwecji jako kraju, z którego pochodzi marka Volvo, wspiera akcję ze względu na jej proekologiczny charakter, który wpisuje się w filozofię zrównoważonego rozwoju bliską krajom skandynawskim. Klub Gaja, jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce, dołączyła do akcji po raz drugi.

 W czasie wielkich zmian, które nas czekają, związanych z wyzwaniami klimatycznymi, gospodarczymi czy zagrożeniami epidemicznymi, bardzo ważne jest budowanie porozumień pomiędzy ludźmi czy instytucjami, aby osiągać ten cel, wiele rzeczy możemy zrobić lokalnie, wykorzystując zasoby i możliwości, które posiadamy. Dlatego z wielką radością przystępujemy po raz kolejny do inicjatywy firmy Volvo – połączenia naszej świątecznej tradycji z działaniem na rzecz środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Współpracujmy dla dobra naszych wspólnot i przyszłych pokoleń, podejmując świadome i dobre dla planety wybory.

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klub Gaja

Adresy salonów biorących udział w akcji znajdują się na stronie.


Źródło: Volvo Car Poland

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wypożycz choinkę na święta – zasadź las razem z Volvo!

choinka

Coraz więcej choinek w „Wypożyczalni”

W trosce o środowisko naturalne marka Volvo konsekwentnie zwraca uwagę na ekologiczne spędzanie świąt Bożego Narodzenia i już po raz trzeci otwiera „Wypożyczalnię choinek”. W dniach 19 – 23 grudnia lub do wyczerpania zapasów w Autoryzowanych Salonach Volvo na terenie całej Polski na wszystkich chętnych czekać będą żywe choinki w doniczkach. Po uiszczeniu 55 zł bezzwrotnej kaucji choinkę będzie można zabrać do domu. Jej zwrot powinien nastąpić do 8 stycznia do miejsca, z którego została wypożyczona. Lista salonów Volvo, które biorą udział w akcji, jest dostępna na stronie www.choinkavolvo.pl.

Obserwujemy coraz dłuższą kolejkę chętnych do wypożyczenia żywej choinki na święta, którą potem zwrócimy naturze. Dlatego Volvo Car Poland co roku zwiększa zasięg tej akcji. W pierwszej edycji
do chętnych trafiło 200 drzew w donicach. Z ubiegłorocznej „Wypożyczalni” skorzystało cztery razy więcej chętnych! W tym roku pula choinek została po raz kolejny zwiększona i wynosi 1200 drzewek. Do tego zobowiązaliśmy się zasadzić 10 razy więcej drzew niż wypożyczyliśmy. Na naszych oczach społeczeństwo staje się coraz bardziej wrażliwe na kwestie środowiskowe.

Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland

Lepiej wypożyczyć niż kupić

Dlaczego wypożyczenie choinki jest korzystne dla natury? Lasy wytwarzają tlen, a zarazem oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, pochłaniając i neutralizując substancje toksyczne, chronią przed nagłymi zmianami temperatury i łagodzą klimat. Choinki ścinane na święta po kilku tygodniach lądują na wysypiskach śmieci, co jest marnowaniem zasobów naturalnych. Tymczasem drzewka z „Wypożyczalni choinek Volvo” wracają do szkółki leśnej, gdzie dalej żyją, rosną i „pracują” dla natury. Po roku mogą zostać ponownie wypożyczone, a gdy będą zbyt duże, po prostu pozostają w ziemi. Drzewka są sadzone w specjalnych hodowlach. Ale to tylko pierwsza część naszej historii.

Podejmij wyzwanie Volvo – zasadź las

W ramach ubiegłorocznej akcji Volvo posadziło w Nadleśnictwie Cewice na Kaszubach ponad 7 tys. drzew iglastych, które rosną na powierzchni ponad 1 hektara. Ponieważ las mieszany jest bardziej odporny na ataki szkodników, posadzono je razem z kilkoma tysiącami sadzonek drzew liściastych. W tym roku marka stawia sobie kolejny ambitny cel – wspólnie z Polakami chce zasadzić kolejny las i zwiększa swoje zobowiązanie – za każde wypożyczone drzewko zasadzi kolejnych 10. W celu jeszcze większego zaangażowania wszystkich osób, którym bliska jest ochrona natury, Volvo chce, żebyśmy na stronie www.choinkavolvo.pl wybrali obszar ze wskazanych, gdzie będą posadzone drzewka. Wybór będzie możliwy po 20 grudnia i potrwa do 8 stycznia.

Wypożyczanie choinek i sadzenie drzew to kolejny element ekologicznej układanki. Jako firma wdrażamy wiele konkretnych rozwiązań, aby prowadzić działalność biznesową w sposób zrównoważony. Coraz szersza gama silników z napędem niskoemisyjnym, wykorzystanie do produkcji samochodów ekologicznych i odnawialnych źródeł energii, szacunek do zasobów naturalnych, wykorzystanie surowców wtórnych, to tylko niektóre z obszarów naszej odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego.

Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland

Partnerzy

W „Wypożyczalnię choinek Volvo” zaangażowani są także partnerzy, którzy objęli akcję patronatem. Niektórzy z nich, jak Ambasada Szwecji, czy Polski Związek Zrzeszeń Leśnych, współpracują z Volvo w ramach akcji po raz kolejny.

Ambasada Szwecji już drugi rok z rzędu angażuje się w „Wypożyczalnię choinek”. Pomysł marki Volvo ujął nas prostotą i pożytecznością. Jest ciepły, radosny i rodzinny. Pokazuje, jak w łatwo każdy
z nas może zrobić coś dobrego dla przyszłości naszej planety. W Szwecji wrażliwość na ochronę środowiska oraz ekologiczny styl życia to już norma. Z radością obserwujemy podobny trend w Polsce. Coraz więcej osób dba o zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i stara się żyć w sposób odpowiedzialny. Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami na ochronę środowiska
oraz będziemy czerpać z pomysłów Polaków. Zwłaszcza, że nasze kraje łączy 100 lat współpracy,
której rocznica przypada w tym roku.

Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji w Polsce

Z radością podjęliśmy współpracę z firmą Volvo w zakresie odbudowy lasu zniszczonego
przez huragan w 2017 roku. Teraz przystępujemy do projektu „Wypożyczalnia choinek 2019“,
który łączy wielowiekową tradycję rodzinnych spotkań z wyzwaniem naszych czasów tj. ochroną klimatu. Życie bez lasów nie będzie możliwe. Dlatego też chrońmy je przed klęskami,
sadźmy nowe tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętajmy, iż dla naszych pradziadów las był domem, spiżarnią i apteką. Bądźmy wszyscy leśnikami!

Władysław Pędziwiatr, prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.

Klub Gaja, jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce, dołączył do akcji po raz pierwszy.

Bardzo potrzebujemy współpracy różnorodnych podmiotów w działaniach na rzecz zmniejszania skutków zmian klimatycznych. Organizacje społeczne, biznes i naukowcy powinni wykorzystywać możliwości, którymi dysponują w dotarciu do szerokiego odbiorcy. Dlatego bardzo chętnie przystąpiliśmy do świątecznej inicjatywy firmy Volvo. Prosta, niekomercyjna propozycja dająca klientom możliwość wyboru jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby ludzi. O planetę i jej zasoby możemy dbać w różny sposób i to jest jeden z nich. Liczy się każde działanie.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF