...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o cierpliwości

Cierpliwość

„Tu i teraz” czy „konsekwentnie do celu”? – Jeżeli chcesz osiągnąć sukces, prawie zawsze musisz wybrać tę drugą opcję – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.

Polacy nie wyróżniają się szczególną cierpliwością. Plasujemy się na 26. z 76 miejsc, za mieszkańcami Filipin, Ghany i Bangladeszu, a przed Estończykami, Litwinami i Rosjanami – wynika z badania Global Preferences Survey z 2018 r. Największą cierpliwością cechują się Szwedzi, Holendrzy i Amerykanie.

 Piotr-GasiorowskiOsoba cierpliwa to znosząca ze spokojem przeciwności lub przykrości, umiejąca wytrwale czekać, wyjaśnia słownik PWN. Choć cierpliwość jest uznawana za przydatną i potrzebną cechę, to jednak nie zawsze jest ceniona. Szczególnie gdy tempo życia wzrasta i ważniejsze wydają się natychmiastowe rezultaty niż wytrwałe oczekiwanie.

Piotr Gąsiorowski

          1. Kultura „tu i teraz”

Piotr-GasiorowskiNa niedostatek cierpliwości wpływa kilka czynników. Są to między innymi uwarunkowania kulturowe, sposób wychowania czy otrzymane wykształcenie. Nie bez znaczenia jest też rozwój technologiczny, który napędza tempo funkcjonowania. Prawie każdy choć raz w życiu słyszał przysłowie, że „lepszy jest wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Utwierdza nas ono w przekonaniu, że natychmiastowa korzyść jest lepsza od większej nagrody, na którą trzeba jednak poczekać. System edukacji również nie pobudza do ćwiczenia wytrwałości.

Piotr Gąsiorowski

Do osiągnięcia celu potrzebna jest cierpliwość, często wbrew otoczeniu, które wymusza rezultaty tu
i teraz. Wyborcy oczekują natychmiastowego spełnienia przedwyborczych obietnic, akcjonariusze szybkiego osiągnięcia zysków, członkowie zespołów rychłego osiągnięcia sukcesu. Nasze otoczenie
nie sprzyja osobom cierpliwym.

         2. Mózg rzuca kłody pod nogi 

Dlaczego tak często ulegamy naciskom zewnętrznym „idąc na łatwiznę”? Okazuje się, że wpływ na
to ma nasz mózg. Sabotuje on długofalowe działania, które byłyby dla niego obciążeniem. Oczekiwanie na odległe rezultaty wymaga większego wysiłku. Każdy wysiłek wymaga od mózgu zwiększenia aktywności, zaś ten dąży do minimalizacji wydatku energetycznego – udowodnili naukowcy
z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

         3. Cierpliwość drogą do sukcesu

Bez względu na to jakie cele chce się osiągnąć, trzeba „uzbroić” się w cierpliwość. Książki motywacyjne sprzedają tysiące sposobów jak osiągnąć sukces. W większości przypadków sukces opiera się jednak na żmudnej pracy i odpowiedniemu nastawieniu, którego fundamentem jest cierpliwość. Gdyby nie ona,
nie mielibyśmy tysięcy wynalazków i osiągnięć.

Thomas Edison powiedział kiedyś o wynalezieniu żarówki: „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań”.

Piotr-GasiorowskiGdyby nie jego upór w dążeniu do celu i cierpliwość znoszenia kolejnych porażek możliwe, że ten tekst czytalibyśmy przy świecach.

Można przytoczyć wiele historii ludzi, którzy osiągnęli sukces. Byli to zarówno naukowcy, sportowy czy odkrywcy. Wszystkich ich łączyła jedna wspólna cecha – cierpliwość w dążeniu do celu.

 Piotr Gąsiorowski

Doskonale o tym wiedzą sportowcy, których mistrzostwo ujawnia się „na scenie” ale osiąga się je
w cierpliwym, codziennym treningu.

         4. Opłaca się uczyć cierpliwości 

Jedno z najważniejszych badań opisujących naszą skłonność do cierpliwego oczekiwania i odroczenia korzyści przeprowadził w latach 70. XIX wieku Walter Mischel. Zaproszonym do badania dzieciom zaproponowano piankową słodycz, którą mogły dostać od razu lub dwie, jeżeli poczekają 15 minut. Uzupełnienie badania, które przeprowadzono w późniejszych latach wykazało, że dzieci, które wykazały się cierpliwością, osiągały m.in. lepsze wyniki w edukacji i były zdrowsze. Określono to na podstawie wskaźników takich jak BMI, czy wyników testów do szkół średnich.

Piotr-GasiorowskiChociaż badania z późniejszych lat podważały wyniki Mischela, wskazują one na ważny aspekt, o którym szczególnie warto by pamiętali rodzice. Nauka od młodości jak być cierpliwym, może przynieść w późniejszych latach wiele korzyści.

 Piotr Gąsiorowski

         5. Przepis na cierpliwość 

Nie ma idealnego przepisu na cierpliwość. Są jednak wskazówki, które pomagają w wytrwałym dążeniu do celu. Na początku musisz bardzo konkretnie określić co chcesz osiągnąć, dlaczego i w jakim czasie. Jest to podstawa, bez której bardzo szybko porzucisz chęć do działania. Gdy już zdecydujesz, odpowiedz sobie na pytanie, jak dużo jesteś w stanie poświęcić, aby osiągnąć zaplanowany cel. Zastanów się też co lub kto może pomóc w realizacji założeń.

Piotr-GasiorowskiPrzygotowując się do działań, pamiętaj, że na drodze do celu pojawią się przeszkody. Część z nich to problemy, które można rozwiązać, część to fakty, z którymi musimy nauczyć się żyć.

Jak nie zniechęcić się, gdy pojawią się przeszkody?

Podziel drogę do celu na odcinki – mniejsze cele. Łatwiej dążyć do celu, który jest w zasięgu wzroku. I najważniejsze… zacznij działać tu i teraz. Sukces sam nie przyjdzie. Aby go osiągnąć, potrzeba jest dużo pracy i cierpliwości.

 Piotr Gąsiorowski

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF