Zestawienie najpopularniejszych wideo i teledysków na polskim YouTube w 2020 roku [RAPORT]

Podsumowanie roku Youtube 2020

Na tegorocznych listach najpopularniejszych wideo i teledysków w Polsce aż 6 pozycji to produkcje związane z popularną akcją #hot16challenge2. Wśród twórców, których filmy znalazły się w zestawieniu najpopularniejszych wideo znajdziemy m.in.: Karola Friza Wiśniewskiego, Tomasza Sekielskiego czy Łukasza Lotka Lodkowskiego. Z kolei na muzycznej liście w tym roku znajdziemy teledyski tylko polskich wykonawców, w tym: sanah, ReTo i Taco Hemingwaya.

Na tegorocznych listach najpopularniejszych wideo i teledysków na YouTube w Polsce, aż 6 pozycji to produkcje związane z popularną akcją #hot16challenge2. Celem muzycznego wyzwania, zainicjowanego przez rapera Karola „Solara” Poziemskiego, była zbiórka funduszy na rzecz personelu medycznego i walki z koronawirusem. W inicjatywie wzięli udział nie tylko muzycy, ale również aktorzy, ludzie mediów, sportu czy polityki. W ramach akcji nagrano ponad 1400 rapowych zwrotek i zebrano ponad 3,5 miliona złotych na walkę z pandemią.

Na listę najpopularniejszych wideo trafiła “szesnastka” Marcysi Ryskalskiej, WERSOW, MURCIX, a także Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyzwanie przyjął również Szpaku, a jego rymy otwierają listę najpopularniejszych teledysków z liczbą ponad 53 milionów wyświetleń. Na liście muzycznej jest jeszcze jeden klip #hot16challenge2, tym razem na miejscu 9. i jest on autorstwa Young Igiego.

Na pierwszym miejscu zestawienia 10-ciu najpopularniejszych wideo uplasował się Karol Friz Wiśniewski, który wraz z ekipą przejmuje internety. To nie jedyny film popularnego twórcy – miejsce 9. zajmuje bowiem materiał TO KONIEC… (FINAL ODC. 12). Oczko wyżej znalazł się popularny komik Łukasz Lotek Lodkowski i jego BAŁAGAN NA STRYCHU. Zestawienie zamyka inny stand-uper – Rafał Pacześ ze swoim programem BANG 2.

Jednak muzyka i rozrywka to nie jedyne tematy obecne na tegorocznej liście. Na 6. miejscu znalazł się dokument Zabawa w chowanego, kolejna produkcja Tomasza i Marka Sekielskich, która porusza trudny temat pedofilii w kościele. Zaś na miejsce 7. trafiła produkcja Reżysera Życia Znikające dzieci, nastoletnia depresja – wideo przedstawia historię młodych ludzi cierpiących na depresję.

Na liście najpopularniejszych teledysków, oprócz tych związanych z muzycznym wyzwaniem #hot16challenge2, znalazło się jeszcze kilka klipów raperów – ReTo z Billy Kid (3. miejsce), Taco Hemingway i Polskie tango (5. miejsce), Malik Montana i Niedostępny (7. miejsce), Masno i Gang (8. miejsce), a listę zamyka Quebonafide – SzubienicaPestycydyBroń. Na 2. miejscu listy pojawiła się jedyna kobieta w tym zestawieniu, sanah z utworem Melodia. Do zestawienia trafiły również dwa teledyski disco-polo Dr. SWAG z Zerujemy 07 (4. miejsce) oraz Vivat – Oddam Ci wszystko (6. miejsce).

Lista najpopularniejszych wideo w Polsce w 2020 r.:

 1. Karol Friz Wiśniewski – EKIPA x WIP BROS – PRZEJMUJEMY JUTUBY (Official Music Video)
 2. W Pałacu Prezydenckim – Andrzej Duda #Hot16Challenge2
 3. Marcysia Ryskala – ARCYSIA #Hot16challenge2
 4. WERSOW – WERSOW #Hot16Challenge2
 5. MURCIX – MURCIX #hot16challenge2
 6. SEKIELSKI – ZABAWA W CHOWANEGO (2020) – cały film braci Sekielskich (napisy PL)
 7. Reżyser Życia – ZNIKAJĄCE DZIECI, NASTOLETNIA DEPRESJA ’ Reżyser Życia
 8. Łukasz Lotek Lodkowski – „BAŁAGAN NA STRYCHU” (całe nagranie) | Stand-Up 2020
 9. Karol Friz Wiśniewski – TO KONIEC… (FINAL ODC. 12)
 10. Rafał Pacześ – Rafał Pacześ – „BANG 2” (2020) (całe nagranie)

Lista najpopularniejszych teledysków w Polsce w 2020 r.:

 1. GUGU – Szpaku #Hot16Challenge2
 2. sanahVEVO – sanah – Melodia (Official Video)
 3. ReTo DzikaKorea – ReTo – Billy Kid (prod. Kubi Producent)
 4. DoktorSWAG – Dr. SWAG – ZERUJEMY 07
 5. Taco Hemingway – Taco Hemingway – POLSKIE TANGO (prod. Lanek)
 6. Disco Polo Lajf – Vivat – Oddam Ci wszystko (Oficjalny Teledysk) Disco Polo 2020
 7. Malik Montana – temat – Niedostępny (prod. by Olek)
 8. Masno – Masno – GANG (Official Music Video)
 9. Young Igi – YOUNG IGI #HOT16CHALLENGE2
 10. QueQuality – Quebonafide – SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ

W tym roku YouTube był miejscem, gdzie twórcy odpowiadali na trendy i potrzeby widzów – zamieszczane na platformie treści pomagały ludziom przetrwać ten trudny czas i pozostać w kontakcie ze sztuką, dzięki wielu transmisjom z koncertów i wydarzeń kulturalnych.

We wrześniu odbyła się także pierwsza edycja festiwalu online “YouTube Dni Kultury” – w ramach wydarzenia swoje treści udostępniło 13 instytucji, między innymi Teatr Kwadrat, Teatr Montownia, Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr Polonia, Teatr Wielki w Łodzi czy Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Miliard wyświetlen 2020 infografika
Źródło: Youtbue

YouTube pomagał także w zdobywaniu nowych umiejętności w domu. Internauci korzystali z materiałów przygotowanych przez utalentowanych nauczycieli i wykładowców, gotowali z mistrzami i amatorami kuchni, ćwiczyli z trenerami fitness.

W 2020 kreatywność polskich twórców na YouTube sięgała zenitu – rapowali nie tylko muzycy, ale nawet całe zespoły teatralne. Domy aktorów stały się scenami i planami filmowymi, po to, aby utrzymać kontakt z fanami i publicznością. Dużym powodzeniem i uznaniem cieszyły się nowe wersje dobrze znanych nam hitów – Co mi Panie dasz, Jeszcze w zielone gramy – przearanżowane na setki instrumentów i głosów. Rozrywki dostarczali nam twórcy seriali: #ZostańWdomu czy Co robimy w zamknięciu. Natasza Parzymies co prawda opublikowała ostatni odcinek pierwszego sezonu Kontroli tuż przed lockdownem, ale prace nad nowym sezonem odbywały się już w czasie pandemii.

Cieszy również duża aktywność twórców edukacyjnych na YouTube – nieocenionych w czasach nauki zdalnej i w momencie, kiedy poszukujemy wiarygodnych i rzetelnych informacji.

Z pewnością jest dla kogo tworzyć: od czerwca zaobserwowaliśmy wzrost oglądalności materiałów związanych np. z matematyką aż o 300%.  Zauważyliśmy także popularność materiałów, które pomagają nam zdobyć konkretne umiejętności – od technik relaksacyjnych po pieczenie chleba na zakwasie. 

Małgorzata Krasowska, Country Manager, YouTube Polska.

YouTube – największa wirtualna scena na świecie

Mijający rok postawił przed artystami ogromne wyzwanie uniemożliwiając im bezpośredni kontakt z fanami, na całym świecie odwoływano koncerty i festiwale. W tym trudnym czasie to właśnie YouTube stał się największą wirtualną sceną na świecie.

Muzyka 2020 Youtube Infografika
Źródło: Youtube

Oprócz kameralnych koncertów organizowanych często we własnym domu, muzycy udostępniali także teledyski tworzone w pandemicznej rzeczywistości, dzielili się archiwalnymi nagraniami ze swoich tras i ważnych wydarzeń muzycznych. Muzyka na platformie jednoczyła internautów również w wyjątkowych momentach – podczas wielkanocnego koncertu Andrea Bocellego, czy podczas letnich festiwali, które odbywały się online.

K-pop święcił swoje triumfy – grupy BTS i BLACKPINK podniosły światową poprzeczkę dzięki rekordowej oglądalności premier swoich teledysków. Powróciła też klasyka w najlepszym wydaniu. Artyści i najznakomitsze grupy prezentowały serie swoich archiwalnych koncertów. Wśród nich można było obejrzeć legendarne występy między innymi Eltona Johna, The Rolling Stones, Genesis czy Radiohead.

K-pop 2020 Youtube Infografika
Źródło: Youtube

Świat gamingu

W tym roku wśród niezwykle popularnych treści, znalazł się również content gamingowy. Użytkownicy znaleźli sposób na połączenie rozrywki i podzielenia się swoją pasją z przyjaciółmi. Dla niektórych twórców i ich kanałów ten rok był jednym z najlepszych.

Ponad 80 000 twórców zebrało na swoich kanałach 100 000 subskrybentów, ponad 1000 osiągnęło pułap 5 milionów subskrybentów, a ponad 350 aż 10 milionów subskrybentów! Z kolei czas oglądania gamingowych transmisji na żywo wzrósł do ponad 10 miliardów godzin.

Co ciekawe, jeden z najpopularniejszych tegorocznych koncertów online… odbył się w grze. Travis Scott zagrał w „Fortnite”, a jego występ był drobiazgowo zaprojektowanym show, wykorzystującym efekty, których zastosowanie nie byłoby możliwe podczas tradycyjnego wydarzenia.

Gaming Youtube podsumowanie 2020 infografia
Źródło: Youtube

 

Raport YouTube: Culture & Trends – zjawiska i trendy z całego świata

YouTube prezentuje ponadto nowy interaktywny raport “Culture and Trends Report”. Ponad miliard odsłon filmów związanych z nauką gry w szachy; twórcy-seniorzy, tacy jak Tito Charly z Meksyku, Mamie Zizette z Francji czy 92-letnia babcia gamerka z Japonii zdobywający popularność na YouTube; V-Tuberzy. To niektóre trendy i zjawiska, o których można posłuchać w materiałach przygotowanych przez zespół YouTube.

Dodatkowe informacje, które podsumowują zjawiska i trendy w tym roku  na globalnym blogu YouTube:


Źródło: materiały prasowe Youtube

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF