...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

SAS zapewnia darmowe szkolenia z zakresu rozwiązań analitycznych pracownikom naukowym walczącym z pandemią COVID-19

SAS-Institute

Użytkownicy globalnej bazy danych COVID-19 mogą rozwinąć swoje umiejętności analityczne dzięki wirtualnym warsztatom organizowanym przez SAS.

W ubiegłym roku lider analityki biznesowej, firma SAS, bezpłatnie udostępniła przeznaczone dla sektora zdrowia narzędzia analityczne. Beneficjentami byli naukowcy wykorzystujący COVID-19 Research Database (CRD) do walki z pandemią. Dzisiaj firma jeszcze bardziej zwiększa swoje zaangażowanie na rzecz badań nad koronawirusem, zapewniając bezpłatny dostęp do wirtualnej przestrzeni edukacyjnej, służącej do rozwoju kompetencji z zakresu analizy danych.

COVID-19 Research Database to bezpieczne, zgodne z ustawą HIPAA (ang. Health Insurance Portability and Accountability Act) repozytorium, zawierające zanonimizowane dane medyczne. Stworzona przez firmę Datavant i jej partnerów baza danych jest dostępna dla badaczy i decydentów zajmujących się zdrowiem publicznym, którzy chcą określić, jaki wpływ na społeczeństwo i gospodarkę ma COVID-19. Wspierana przez międzybranżowe partnerstwo organizacji zajmujących się opieką zdrowotną i nowymi technologiami, baza CRD stanowi największe źródło dostępnych bezpłatnie danych dotyczących koronawirusa. Informacje pochodzą m.in. z elektronicznych kart zdrowia i dotyczą usług medycznych, produktów farmaceutycznych, a także śmiertelności. W bazie znajdują się dane ponad 300 milionów osób w postaci 85 miliardów rekordów.
Dostęp do CRD posiada ponad 2800 naukowców z 350 różnych instytucji, w tym amerykańskich organizacji stanowych i federalnych. Na podstawie pochodzących z niej danych obecnie realizowanych jest ponad 200 projektów.

Zaawansowane systemy analizują dane medyczne z ogromnego repozytorium

Chcąc pomóc większej liczbie naukowców korzystających z rozwiązania SAS® Analytics, firma stworzyła wirtualną przestrzeń edukacyjną (ang. Virtual Learning Environment – VLE). VLE to bezpłatne środowisko szkoleniowe, obejmujące kursy i seminaria realizowane na żywo, które mają na celu szkolenie badaczy w zakresie technologii i metod analizy danych, niezależnie od posiadanego doświadczenia. Zdaniem Marka R. Cullena, profesora medycyny na Uniwersytecie Stanforda i przewodniczącego Naukowego Komitetu Zarządzającego Bazą Danych COVID-19, VLE to przestrzeń ​​nie tylko dla użytkowników rozwiązań SAS, ale wszystkich naukowców.

Nowe, wirtualne środowisko edukacyjne SAS stanowi kolejny niezwykły dodatek do platformy CRD i wpływa na poprawę jakości badań – powiedział Mark R. Cullen. To kolejny przykład zaangażowania biznesu na rzecz rozwoju krajowej infrastruktury danych i usprawnienia badań w krytycznym czasie pandemii. CRD szybko rośnie, zarówno pod względem objętości, jak i różnorodności danych. To sprawia, że mamy więcej możliwości poznania najbardziej złożonych i niedostatecznie zbadanych aspektów COVID-19. Z drugiej strony stanowi to poważne wyzwanie dla zespołów badawczych, które mogą nie mieć odpowiednich umiejętności analitycznych. Technologie takie jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja mogłyby pomóc im w pracy.

 Jeremy Racine, Global Healthcare AI Principal w SAS, zasiadający w Naukowym Komitecie Sterującym CRD

Analityka pomaga określić, które grupy są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem

Dane pochodzące z CRD pozwalają określić, które grupy społeczne czy etniczne są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2. Organizacja Healthcare Cost Institute (HCCI) wykorzystuje narzędzia SAS do analizy informacji pochodzących z elektronicznej dokumentacji medycznej. Wnioski wyciągnięte na jej podstawie są bardzo zróżnicowane. Przykładowo, jak wynika z prowadzonych przez HCCI badań, najwyższy odsetek zachorowań wykryto wśród Afroamerykanów i Latynosów. Badacze odkryli również, jaki wpływ na zakażenie koronawirusem ma profilaktyka zdrowotna. HCCI wykorzystywało także informacje pochodzące z nekrologów do określania liczby dziennych zgonów spowodowanych przez COVID-19. Wiodące uniwersytety badawcze, takie jak: Brown, Duke, Harvard i Vanderbilt, również wykorzystują rozwiązania SAS w swojej pracy.


Źródło: SAS

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Szybki dostęp do dokumentacji medycznej z aplikacją Asseco

Dzisiejszy pacjent chce mieć szybki dostęp do swoich aktualnych danych zdrowotnych. Liczy się dla niego czas, jakość i bezpieczeństwo usług medycznych. Nie dziwi zatem fakt, że rynek aplikacji zdrowotnych rozwija się bardzo dynamicznie. Już 45%* mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje, że korzysta z nich lub rozważa ich używanie na urządzeniach mobilnych. Asseco, wykorzystując wieloletnie doświadczenia w informatyzacji placówek medycznych, stworzyło dedykowaną pacjentom aplikację Informacje Medyczne. Jest to pierwszy taki produkt na polskim rynku. Umożliwia on wygodne zarządzanie informacjami, udostępnianymi przez jednostki medyczne i korzystanie z nich za pośrednictwem smartfonów.

Dzięki aplikacji Informacje Medyczne pacjent dostaje dostęp do wyników badań, które dotychczas były gromadzone tylko w jednostce służby zdrowia. Może także bez potrzeby wizyty w placówce pobrać dokumentację bezpośrednio na swój telefon. W przypadku, kiedy nie jest ona dostępna w wersji cyfrowej istnieje możliwość zapisania jej zdjęcia. Przydatną funkcją jest również uproszczenie logowania do elektronicznej rejestracji w jednostkach medycznych oraz tworzenie własnej listy wybranych miejsc, gdzie prowadzone jest leczenie.

Asseco konsekwentnie podąża za obowiązującymi trendami w służbie zdrowia. Wśród nich niewątpliwie dominujący jest kierunek zmian, który stawia pacjenta w centrum uwagi, nadając mu specjalne uprawnienia. To on jest właścicielem danych medycznych i bardzo często głównym nośnikiem informacji o swoim zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zarówno pacjent, jak i jednostki medyczne posiadały narzędzia upraszczające wzajemną wymianę informacji. Dzięki naszej nowej aplikacji pacjent uzyskuje dostęp do istotnych informacji medycznych i może sam decydować komu je przekazuje. Wszystko to odbywa się na smartfonie, który w dzisiejszych czasach jest jednym z podstawowych narzędzi naszej codziennej komunikacji. Ten kierunek zmian w mojej ocenie będzie kluczowy dla branży zdrowotnej w nadchodzącym czasie – powiedział Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Z punktu widzenia jednostek medycznych zarówno szpitali, jak przychodni, czy jednoosobowych gabinetów lekarskich aplikacja pozwala przede wszystkim na oszczędność czasu oraz zapewnia bezpieczeństwo przekazywanych informacji. Dzięki niej udzielanie dostępu do danych medycznych odbywa się bez angażowania personelu. Natomiast lekarze zyskują możliwość efektywniejszej realizacji wizyt oraz konsultacji medycznych, ponieważ mogą otrzymać od pacjenta dokumentację medyczną z wyprzedzeniem. Dla zarządzających jednostkami medycznymi jest to zatem zmniejszenie kosztów związanych z pracą personelu oraz z komunikacją telefoniczną z pacjentami.

Aplikacja Asseco Informacje Medyczne zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa  przesyłanych danych i działa w prosty, szybki oraz nowoczesny sposób. Funkcjonalności tego rozwiązania niewątpliwie upraszczają przepływ informacji pomiędzy pacjentem, a jednostki medycznymi i tym samym doskonale wpisują się w wymagania projektów dofinansowanych, których celem jest zwiększenie dostępności placówek medycznych dla pacjenta – powiedział Szymon Chamuczyński, Dyrektor Departamentu Produktów Masowych, Asseco Poland. Ciągle rozwijamy nasz produkt, ponieważ chcemy, aby stał się jednym z podstawowych narzędzi wspierających nowoczesnego pacjenta w procesie leczenia i tak na przykład już niedługo damy mu możliwość zdalnego zamówienia recepty, czy też otrzymania komunikatu bezpośrednio od lekarza prowadzącego – dodał.

Nowe rozwiązanie jest zintegrowane z inną aplikacją Asseco – Apteczka Domowa, która służy do zarządzania lekami w zakresie stanu ich posiadania, dawkowania, podań oraz terminu przydatności. Można ją uruchomić bezpośrednio z poziomu Informacji Medycznych.

Sprawdź w swojej placówce medycznej, czy wykorzystuje aplikację Informacje Medyczne do obsługi pacjentów i pobierz ją już dziś!

GooglePlay

AppStore

Strona aplikacji Informacje Medyczne

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF