...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Nowoczesny PR to analityka i doradztwo

Nowoczesny PR to analityka i doradztwo

Międzynarodowa Organizacja Konsultacyjna ds. Komunikacji (ICCO) jest globalnym głosem PR. Raport ICCO World PR poddaje analizie stan branży na całym świecie. Opiera się na odpowiedziach 3000 szefów agencji działających w 41 stowarzyszeniach ICCO, którzy potwierdzają, że technologie mające największy wpływ na przyszłość PR to: pomiary i analityka (63%), badania, wgląd i planowanie (51%) oraz automatyzacja marketingu/ CRM (33%). Obecnie najczęściej używane platformy społecznościowe B2C to: Facebook (38%), Instagram (27%), Twitter (11%). W kampaniach  B2B prym wiodą: Linkedin (59%), Twitter (15%) i Facebook (11%).

Najważniejsze sektory wzrostu w ciągu najbliższych pięciu lat to:

 • IT i technologia (60%)
 • Opieka zdrowotna (40%)
 • Usługi finansowe i profesjonalne (38%)
 • Produkty konsumpcyjne (32%)

Branża public relations ewaluowała od czasu jej powstania, który większość podręczników datuje na utworzenie „Biura reklamy” w 1900 r. – jako początek współczesnego zawodu public relations. Oczywiście w historii istniało wcześniej wiele form wpływu publicznego i zarządzania komunikacją. Za ojca public relations uważa się Basila Clarke’a, który w Wielkiej Brytanii uruchomił usługi redakcyjne już w 1924 r. PR był stosowany regularnie w Wielkiej Brytanii, na początku przez ewangelików religijnych i wiktoriańskich reformatorów, zwłaszcza przeciwników niewolnictwa. Obie strony konfliktu wykorzystały propagandę do zebrania wsparcia wewnętrznego i demonizacji wrogów podczas pierwszej wojny światowej. Eksperci ds. PR weszli do sektora prywatnego w latach dwudziestych, najpierw w Stanach Zjednoczonych. Stało się to możliwe dzięki prekursorom branży – Ivy Lee i Edwarda Bernaysa. Następnie PR rozpowszechnione zostało na arenie międzynarodowej. Wiele amerykańskich firm z działami komunikacji wypromowało tę praktykę w Europie po 1948 r., kiedy w wyniku planu Marshalla zaczęły tworzyć europejskie filie swoich firm. 

Druga połowa XX wieku to już era upowszechniania rozwoju zawodowego w public relations. Utworzono stowarzyszenia branżowe, magazyny informacyjne PR, międzynarodowe agencje PR oraz reguły akademickie dla zawodu. Na początku XXI wieku służby prasowe zaczęły oferować komunikaty prasowe w mediach społecznościowych. W 1999 r. powstał manifest „Cluetrain”, który przewidział wpływ social media na branże, choć na tamte czasy mógł wydawać się kontrowersyjny. Po kilku latach znaczenie mediów społecznościowych i nowych technologii internetowych zostało powszechnie zaakceptowane. Pierwsza w Polsce firma świadcząca usługi public relations powstała w 1991 roku, od tego czasu istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się PR. Wraz z tym przyszła moda na samo pojęcie, dlatego na wielu polskich wyższych uczelniach powstały wydziały kształcące kadry dla tego sektora.

Ostatnie tygodnie pokazały, że branża PR zyskała na znaczeniu, ale też widać proces jej przesuwania w kierunku doradztwa strategicznego w biznesie. Na pewno silny wpływ ma tu rozwój nowoczesnych technologii, które zmuszają do stałego poszerzania oferty i kompetencji. Kolejny krok w ewolucji sektora PR będzie polegał na znaczącym rozwoju w kierunku doradztwa i analityki, a nie standardowych relacjach z mediami.

ICCO wskazuję, że najbardziej oczekiwane obszary inwestycji w 2020 roku to:

 • pomiary i analizy (37%)
 • marketing wpływów (36%)
 • tworzenie treści multimedialnych (34%)
Oczekiwane obszary wzrostu w ciągu najbliższych pięciu lat:
 • doradztwo strategiczne (46%)
 • reputacja/ wizerunek – korporacyjny (42%)
 • tworzenie treści multimedialnych (32%)
 • komunikacja marketingowa (24%)
Najważniejsze obszary działań public relations zlecane przez klientów:
 • reputacja korporacyjna (41%)
 • marketing produktów i sprzedaż (35%)
 • problemy i zarządzanie kryzysowe (8%)
Najczęściej poruszane w kampaniach PR problemy społeczne:
 • zrównoważony rozwój i zmiany klimatu (60%)
 • równouprawnienie i wykluczenie społeczne (55%)
 • edukacja (31%)

World PR Report 2020

 

✔️ doświadczony menedżer i lider zespołu, ✔️dyrektor w agencji komunikacji i marketingu, ✔️ ekspert rynku nieruchomości i budownictwa, ✔️ dziennikarz biznesowy, specjalista od "treści" i nowoczesnych mediów, ✔️doradca w wielu obszarach i dużych projektach biznesowych.

Adam Białas

MSL otwiera biuro w Turcji

MSL w Stambule to fulll-serwisowa agencja, z dwunastoma pracownikami, silnie zintegrowana z Publicis Groupe. Firma obsługuje kilku klientów, w tym sieciowe kontrakty MSL. Klienci agencji otrzymują strategiczne doradztwo komunikacyjne i pełne spektrum możliwości, jakie oferuje agencja sieciowa o globalnym zasięgu. Jednocześnie MSL w Stambule oferuje wyczucie i znajomość lokalnego rynku, jego uwarunkowań
i kluczowych interesariuszy.

CEO tureckiej agencji została Mehin Öner, ekspertka PR z wieloletnim doświadczeniem w mediach i komunikacji. Przed dołączeniem do MSL, Mehin zarządzała globalną komunikacją marki Beko. Firma podkreśla z dumą, że w sieci MSL to 34 kobieta zarządzająca agencją.

Biuro MSL w Warszawie, będące hubem regionalnym na rynki CEE włączając w to Rosję i Turcję, było odpowiedzialne za proces powstania MSL Turcja. Decyzję o rozszczerzeniu oferty w tym regionie tłumaczy Sebastian Hejnowski, CEO MSL CEE, do którego raportuje oddział w Stambule: Kolejne biuro MSL to lepsze przygotowanie do rozwoju usług w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na kluczowych rynkach nowej Europy.

MSL CEE to dynamicznie rozwijająca się sktruktura, która oferuje klientom usługi we wszystkich krajach regionu. Nowootwaty oddział w Stambule ma strategiczne znaczenie, ponieważ znajduje się na skrzyżowaniu Europy, Bliskiego Wschodu i Azji, czyli tam, gdzie sieć MSL jest wyjątkowo silna.

Hub w Warszawie jest odpowiedzialny za rozwój biznesu oraz umacnianie obecności MSL w CEE. W listopadzie utworzone zostało biuro MSL w czeskiej Pradze, w planach jest dalsza ekspansja. Prestiżowy Holmes Report od 2011 roku umieszczał MSL wśród najlepszych firm konsultingu komunikacyjnego w regionie, w 2015 roku przyznając jej pierwsze miejsce.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF