...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Litewska firma wspiera zrównoważone rozwiązania przy użyciu drukarek 3D Zortrax

DANCER-bus-in-Klaipėda-1. Source - DANCER bus

3D Creative, litewski dostawca usług druku 3D, wyprodukował gotowy do użycia model 3D na potrzeby zorientowanego na zrównoważony rozwój projektu o nazwie DANCER bus. Model 3D przedstawia logo DANCER - firmy motoryzacyjnej z siedzibą w Kłajpedzie na Litwie, która opracowuje w pełni elektryczne autobusy miejskie dostarczane do tzw. zeroemisyjnego parku autobusowego w Kłajpedzie.

Z myślą o ochronie zasobów naturalnych, zespół DANCER bus zaprojektował i wyprodukował pojazdy elektryczne wykonane w dużej mierze z materiałów pochodzących z przetworzonych butelek PET i zasilane szybko ładującymi się akumulatorami. Jednak zanim autobusy można było zobaczyć na ulicach, zespół szukał metody na ukończenie swojego projektu w równie zrównoważony sposób. Szukano taniego rozwiązania, aby stworzyć logo firmy, które zostanie zainstalowane na przodzie autobusów. DANCER bus chciał też osiągnąć to bez konieczności rozpoczynania masowej produkcji, np. poprzez formowanie wtryskowe, które zazwyczaj generuje dużo odpadów. Firma zdecydowała się skorzystać z usług druku 3D oferowanych lokalnie przez 3D Creative.

Zespół 3D Creative rozpoczął małoseryjną produkcję logo przy użyciu dwóch drukarek 3D Zortrax – Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus. Cały model został podzielony na dwie części i wydrukowany na obu drukarkach. W rzeczywistości posiadanie urządzeń z dwóch linii pozwoliło zespołowi na szybkie i efektywne wykonanie zadania, dzięki czemu autobusy mogły wyjechać na drogi z wydrukowanym w 3D logo. Do projektu wybrano wysokiej jakości i łatwy w użyciu filament Z-ABS. Cały proces obejmował również dokładną obróbkę końcową modelu, czyli szlifowanie, gruntowanie i malowanie.

 

Projekty takie jak ten zrealizowany przez 3D Creative dla DANCER bus udowadniają, że przy użyciu sprzętu Zortrax można produkować wysoce spersonalizowane części do różnych zastosowań końcowych. Wierzymy, że różnorodność rozwiązań oferowanych przez Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus może zastąpić tradycyjne metody produkcji. Druk 3D umożliwia wygodną produkcję opłacalnych części 3D i pozostawia miejsce na wprowadzenie niezbędnych poprawek lub ulepszeń w trakcie projektu. W tym przypadku druk 3D spełnił wymagania projektu z założeniami zrównoważonego rozwoju jako alternatywa dla formowania wtryskowego. Ta metoda mogłaby przynieść ogromne koszty i wygenerowałaby wiele odpadów.

Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax S.A.

Dzięki Zortrax M200 i M300 Plus zespół 3D Creative był w stanie wyprodukować trwałe modele o gładkiej powierzchni, bez widocznych śladów warstw. Obie części logo zostały zorientowane na płasko na platformach drukarek, aby zapewnić druk jak najmniejszej ilości podpór i ograniczyć odpady produkcyjne. Co więcej, obróbka końcowa modeli przygotowała je do zainstalowania na autobusach, tak aby wytrzymały zmieniające się warunki zewnętrzne, w tym wilgoć i światło UV.

Strategia wdrażania wydrukowanych w 3D części do końcowego zastosowania w gotowym produkcie okazała się idealna dla projektu DANCER bus i sprawiła, że stał się jeszcze bardziej spójny dzięki zminimalizowanym kosztom i ograniczonym odpadom produkcyjnym. Druk 3D w małych seriach może być z powodzeniem stosowany w projektach, w których opłacalność jest kluczowym wymogiem i istnieje potrzeba elastycznych modyfikacji projektu lub stosowania unikalnych rozwiązań. Znakomitym przykładem takiego podejścia jest wydrukowane w 3D logo DANCER bus, które można zobaczyć na autobusach jeżdżących po Kłajpedzie na Litwie.

 

Rafał Tomasiak, CEO i Karolina Bołądź, Co-founder Zortrax są laureatami 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.


Źródło: Zortrax 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zortrax Dental S.A. rozpoczął emisję crowdinvestingową by wprowadzić na rynek stomatologiczną drukarkę 3D

Zortrax Dental S.A. rozpoczął emisję crowdinvestingową by wprowadzić na rynek stomatologiczna drukarka 3D

Zortrax Dental S.A., spółka należąca do międzynarodowego lidera druku 3D, firmy Zortrax S.A., zamierza pozyskać 4 mln zł, by budować swoją pozycję na dynamicznie rosnącym rynku druku 3D dla stomatologii i protetyki. Pozyskane z emisji pieniądze zostaną zainwestowane w produkcję pierwszej serii opracowanej już drukarki stomatologicznej Zortrax Inkspire 2 Dent oraz promowanie tego urządzenia na rynkach Europy, Azji i USA. Rafał Tomasiak CEO i Karolina Bołądź Co-founder Zortrax są laureatami 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

W dniu 17 czerwca 2021 r., spółka opublikowała stronę ze szczegółami emisji crowdinvestingowej.

Malgorzata-MisiewiczNasz plan rozwoju oparty jest na mocnych filarach w postaci doświadczenia oraz zaplecza grupy Zortrax. Prace nad autorskim urządzeniem dla lekarzy dentystów, tworzonym przy współpracy z praktykami, znajdują się na finiszu. Zaangażowanie inwestorów społecznościowych ma nam pomóc w krótkim czasie dostarczyć pierwszą partię drukarek i tym samym odpowiedzieć na potrzeby rynku, który za cztery lata ma być wart prawie miliard dolarów, przy rocznym wzroście rzędu 17%. Chcemy rosnąć jeszcze szybciej i skalować się, co umożliwi planowany na kolejny rok debiut na warszawskim parkiecie.

Małgorzata Misiewicz, prezes Zortrax Dental SA. 

Pozyskane z emisji środki zostaną rozdzielone między przyjęte do realizacji cele w następujących proporcjach:

  • produkcja pierwszej partii drukarek stomatologicznych: 3 100 000 zł – Te środki zostaną wykorzystane do sfinansowania kosztów produkcji już opracowanego urządzenia, opartego na innowacyjnej technologii utwardzania fotopolimerów warstwa po warstwie za pomocą światła emitowanego przez ekran LCD o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem UV LED.
  • kampanie wizerunkowe w USA, Europie i Azji: 900 000 zł – Ponieważ Zortrax Dental S.A. zamierza sprzedawać swoje rozwiązania globalnie, część środków pozyskanych z emisji spółka chce przeznaczyć promocję marki w USA i Europie (700 000 zł) oraz Azji (200 000 zł).

Druk żywicowy ma w stomatologii i protetyce ogromny potencjał. Ta technologia zapewnia nowy poziom szybkości i łatwości w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji. Fotopolimerowe drukarki 3D, takie jak Zortrax Inkspire 2 Dent, mogą drukować korony, mosty lub szablony chirurgiczne z żywic biokompatybilnych. Żywice odlewnicze mogą posłużyć do druku wzorców wykorzystywanych w odlewaniu stosowanych w stomatologii metali.

Na tej podstawie, Zortrax Dental SA szacuje, że w 2024 roku osiągnie przychody ze sprzedaży na poziomie 65,9 mln zł (wariant bazowy). Aby tego dokonać, spółka planuje osiągnięcie europejskiego zasięgu sprzedaży na Q2 2022, a niecały rok później chce już działać globalnie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zastosowanie nowych technologii w branży medycznej

ai-w-medycynie

Nowoczesna technologia i usługi w chmurze dla firm, są sukcesywnie wykorzystywane w wielu branżach na całym świecie. Wśród tych najefektywniej działających, wymienia się naukę, handel, ale także rozrywkę i branżę zdrowotną. Ta ostatnia zyskuje w ten sposób poprawę i wzmocnienie zasobów ludzkich, a także zwiększa skuteczność w stawaniu poprawnych diagnoz (a tym samym – w leczeniu). Czy nowe rozwiązania są naprawdę solidnym filarem, który realnie wspiera ekspertów, lekarzy i naukowców?

AI w medycynie

Sztuczna inteligencja w zastosowaniu medycznym jest odpowiedzią na ogromny zbiór informacji, która coraz częściej przybiera formę elektroniczną. Obszerne zbiory danych, które gromadzone są w sposób ciągły i sukcesywny, opierają się na licznych komponentach i informacjach – np. tych, monitujących stan zdrowia pacjenta [6]. Na podstawie tak obszernych informacji możliwe jest np. oszacowanie i podjęcie terapii farmakologicznej i ewentualnych środków operacyjnych. O tych nieocenionych możliwościach branża medyczna przekonuje się od początku XXI wieku [7], kiedy to zaczęto wykorzystywać przetworzone informacje w celu diagnostyki pacjentów.

Nowe perspektywy, bazujące na szybszym przetwarzaniu i lepszej organizacji, wprowadziła właśnie sztuczna inteligencja, która opiera się na uczeniu maszynowym [4] – głównie przy użyciu sztucznych sieci neuronowych oraz technologii głębokiego uczenia.

Dotychczasowe wnioski pozwalają stwierdzić, że AI ułatwia stworzenie opłacalnego planu, bazującego na opiece nad pacjentami. Odpowiednie procesy i algorytmu realnie mogą przyczynić się do szybszych decyzji, które są kluczowe w kontekście walki z np. chorobą onkologiczną. Badania wykazały, że średnia analiza, wykonywana przed bezpośrednim postawieniem diagnozy, wynosić może nawet 4 godziny. Systemy sztucznej inteligencji skracają ten czas do kilkunastu minut, usprawniając pracę całego personelu medycznego (nierzadko złożonego z kilku tysięcy pracowników na jeden szpital).

Wśród zalet stosowania AI w branży medycznej wymienia się więc:

  • możliwość szybkiego oszacowania tzw. grupy wzmożonego ryzyka,
  • analizę odciążającą pracowników szpitala, zwiększając tym samym ich zasoby i możliwości,
  • lepsze i sprawniejsze decyzje, związane z podjętym leczeniem lub diagnozą,
  • porządkują zebrane, obszerne dane i przetrzymują ją w bezpiecznym miejscu (tzw. chmura dla biznesu [5]),
  • ułatwiają posumowanie kliniczne, uwzględniając np. parametry związane z chorobami współistniejącymi.

Drukowanie 3D

Druk w formacie 3D, nazywany także techniką przyrostową, jest stosunkowo nową, ale prężnie rozwijającą się metodą wytwarzania. Pierwszą z nich, tzw. stereolitografię, stworzono pod koniec lat 80-tych. To właśnie ona zapoczątkowała kolejne możliwości i techniki – m.in. FDM, SLM czy 3DP [2].

Ostatecznie drukarki 3D pozwalają stworzyć realistyczne modele, które złożone są za pomocą ciągłych anatomicznie układów [1]. Wydruki przypominają więc określone przedmioty, zarówno pod kątem formy, jak i kolorów, kształtów i w przypadku medycyny – faktury tkanek.

Mając na względzie możliwości druku, obecnie w medycynie wykorzystuje się go do zarówno definiowania, diagnozowania, jak i bezpośredniego leczenia schorzeń. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się:

  • Rekonstrukcję twarzy i czaszki. Maszyna jest zdolna do wykonania określonych modeli twarzy, dzięki czemu chirurdzy mogą z powodzeniem zrekonstruować zniszczony fragment ciała. Dowodem na efektywne działanie tej metody jest słynny przypadek Erica Mogera, który po przebytej chorobie nowotworowej wymagał rekonstrukcji twarzy. University Collage w Londynie stworzył wydrukowaną z nylonu protezę, która umożliwiła normalne funkcjonowanie Erica.  Inżynieria rekonstrukcyjna dotychczas może być wykorzystywana do wewnętrznych struktur ciała pacjenta, jak i do powłok skórnych – z zastosowaniem skanerów przestrzennych. [3]
  • Tworzenie protez.  Druk 3D umożliwia tworzenie zaawansowanych prototypów, które następnie można wykorzystuje w procesie rehabilitacji i leczenia. Historia wskazuje na przypadki, w których to drukarka 3D stworzyła zaawansowaną protezę ręki, która była zdolna odczytywać fale mózgowe pacjenta. Ostatecznie więc proteza była wprowadzana w ruch, zastępując ludzką tkankę.
  • Tworzenie implantów – biodrowych, zębowych [4] lub stawów. Stworzony w ten sposób implant może spowodować, że operowane biodro jest silniejsze i bardziej wytrzymałe, co nijako kłóci się z dotychczasowymi ustaleniami i wnioskami dot. zabiegów medycznych. Można więc wnioskować, że implanty nie tylko pozwalają wrócić do zdrowia, ale wręcz udoskonalają stan pacjenta.

Bibliografia

[1]Sarecka-Hujar, B., Ostróżka-Cieślik, A., & Banyś, A. (2016). Innowacyjne technologie w medycynie i farmacji. Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna, 22(1).

[2]Bis, J., Kret, M., & Płatek, P. (2008). Techniki druku 3D-przykłady zastosowań. Wykład wygłoszony na podczas Targów Wirtotechnologia.

[3] SUJKA, W. Inżynieria rekonstrukcyjna w medycynie.

[4] Dawood, A., Marti, B. M., Sauret-Jackson, V., & Darwood, A. (2015). 3D printing in dentistry. British dental journal, 219(11), 521-529.

[5] Anegis

[6] Horn, W. (2001). AI in medicine on its way from knowledge-intensive to data-intensive systems. Artificial Intelligence in Medicine, 23(1), 5-12.

[7] [2] Altman, RB (1999). Sztuczna inteligencja w medycynie: spektrum wyzwań od opieki zarządzanej do medycyny molekularnej. AI Magazine , 20 (3), 67. https://doi.org/10.1609/aimag.v20i3.1467


Źródło: Anegis

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Francuska srebrna medalistka olimpijska jedzie na Mistrzostwa Europy w strzelectwie z wydrukowanym w 3D uchwytem pistoletu

Celine Goberville Shooting Range Training

Céline Goberville, srebrna medalistka Olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata, weźmie udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy w strzelectwie z pistoletem wyposażonym w uchwyt wydrukowany w 3D na drukarce Zortrax M300 Dual. Ten wykonany na zamowienie, ergonomiczny uchwyt został zaprojektowany i wyprodukowany przez Athletics 3D, firmę specjalizującą się w sprzęcie dla profesjonalnych sportowców. Athletics 3D pracuje na co dzień z farmą drukarek 3D Zortrax. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Céline Goberville bierze udział w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów. To dyscyplina, w której sportowiec musi utrzymać pozycję strzelecką i oddać ponad 60 strzałów w ciągu godziny i 15 minut. Żle dopasowany chwyt pistoletu może powodować zmęczenie dłoni strzelca, co z kolei obniża celność. Dlatego Céline i jej siostra Sandrine, która także jest zawodniczką drużyny strzeleckiej i wielokrotną mistrzynią Francji, zwróciły się do Athletics 3D, aby uzyskać wykonane na zamówienie uchwyty pistoletów.

Jeśli chodzi o dopasowanie uchwytu, niektórzy sportowcy wybierają mocno naukowe podejście, które obejmuje precyzyjne pomiary i najnowocześniejsze badania biomechaniki. Ja i moja siostra strzelamy na wyczucie. Pistolet jest odpowiedni, kiedy na strzelnicy czujesz, że dobrze leży w dłoni. Dlatego podczas naszych szkoleń przetestowaliśmy wiele prototypów, każdy nieco inny od pozostałych. Uważam, że technologia przyczynia się do końcowego wyniku w strzelaniu na 10 metrów w 30-40%.” – zauważa Céline Goberville, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata, trzykrotna mistrzyni Europy i srebrna medalistka olimpijska w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów.

Céline Goberville, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata, trzykrotna mistrzyni Europy i srebrna medalistka olimpijska w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów

Zarówno Céline, jak i Sandrine korzystają z pistoletów CM 162el szwajcarskiej firmy Morini. Standardowy uchwyt CM 162el jest wykonany z orzecha włoskiego i służy jako obudowa baterii i elektroniki sterującej. Było to wyzwaniem dla Athletics 3D, ponieważ oprócz ergonomicznie ukształtowanej obudowy, zespół projektantów musiał również rozpatrzyć architekturę wewnętrzną uchwytu. Problem został rozwiązany dzięki drukarce M300 Dual, która może drukować naprzemiennie z dwóch materiałów. Uchwyt został wydrukowany w 3D z filamentu Z-ULTRAT, ulepszonej mieszanki ABS oferowanej przez Zortrax. Struktury podporowe powstały z Z-SUPPORT Premium, polimeru rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki tej technologii podpory można było rozpuścić i wypłukać z wnętrza uchwytu, co umożliwiło Athletics 3D dokładne odtworzenie oryginalnej architektury wewnętrznej.

Céline wielokrotnie udowodniła, że jest w stanie wygrać mistrzostwa Europy. Dlatego wykorzystaliśmy technologię druku 3D Zortrax do wykonania dla niej niestandardowego wyposażenia. Mogliśmy tworzyć wiele iteracji prototypów i uzyskać właściwy projekt w opłacalny sposób. W trakcie rywalizacji na najwyższym poziomie różnica między wygraną, a przegraną często sprowadza się do drobnych szczegółów i marginalnych zysków. Po mistrzostwach Europy wyciągniemy wnioski i będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na poprawki przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Clement Jacquelin, główny projektant i prezes Athletics 3D

Mistrzostwa Europy w strzelectwie rozpoczynają się 22 maja i potrwają do 5 czerwca 2021 roku w Osijeku w Chorwacji. Po turnieju Céline Goberville odpocznie, a następnie zacznie przygotowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, do których już się zakwalifikowała.


Źródło: Zortrax 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zortrax wprowadza linię inżynieryjnych żywic dla drukarki 3D Zortrax Inkspire

Zortrax Inkspire

Zortrax Resin Tough to nowa linia trzech niezwykle wytrzymałych materiałów dostępnych na drukarkę żywicową Zortrax Inkspire. Każdy z nich oferuje właściwości mechaniczne porównywalne do powszechnie stosowanych w przemyśle polimerów przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji żywic utwardzanych światłem. Żywice Zortrax Resin Tough otwierają drukarkę Inkspire na zupełnie nowe zastosowania w inżynierii, produkcji i druku w pełni funkcjonalnych prototypów. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Zortrax Inkspire to drukarka działająca w technologii UV LCD. Urządzenie tworzy modele z światłoutwardzalnych żywic dzięki naświetlaniu kolejnych warstw światłem UV o długości fali wynoszącej 405 nm. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć bardzo wysoką precyzję drukowanego modelu i szybkość pracy. Jednak większość dostępnych dla tej technologii żywic po utwardzeniu jest mniej wytrzymała niż plastiki takie jak ABS czy HIPS. Zortrax Resin Tough to materiały, które zostały stworzone, by to zmienić.

Pierwsze dwie nowe żywice to Zortrax Resin Tough White oraz Zortrax Resin Tough Grey, które parametrami mechanicznymi są zbliżone do wzmocnionych mieszanek powszechnie stosowanego w przemyśle materiału ABS oraz nieco twardsze, mając przy tym nieco niższy moduł sprężystości przy zginaniu. Oba materiały oferują bardzo wysoką jakość powierzchni i precyzyjne odwzorowanie nawet drobnych detali obecnych na cyfrowych projektach. Zortrax Resin Tough nadają się zatem do druku funkcjonalnych prototypów elektroniki przemysłowej, odpornych na uderzenia obudów dla dronów i innego sprzętu, który musi spełniać wyśrubowane wymagania co do wytrzymałości. Co więcej, wariant White, w odróżnieniu do wielu innych żywic w tym kolorze, nie żółknie po dłuższym pozostawieniu na słońcu. Można zatem wykorzystać te żywicę do druku części przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz.

Wprowadzenie linii Zortrax Resin Tough to część szerszego projektu przystosowania technologii druku żywicowego do wymagających zastosowań w inżynierii i produkcji. Wszystkie materiały z tej linii mają wytrzymałość porównywalną z plastikami stosowanymi w większości laptopów, telefonów, zabawek i innych dostępnych na rynku produktów konsumenckich. Dzięki takim materiałom można na drukarce Inkspire drukować w pełni funkcjonalne części nadające się do codziennego użytku.

Rafał Tomasiak, prezes i współzałożyciel Zortrax S.A.

Szczególne właściwości udało się uzyskać w Zortrax Resin Tough Clear, trzeciej żywicy, która jest półprzezroczysta, zachowując przy tym wytrzymałość charakterystyczną dla wszystkich materiałów w linii. Materiał doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne są części przypominające szkło, ale o znaczenie wyższej odporności na uderzenia i zarysowania. Zortrax Resin Tough Clear nadaje się do druku kloszy świateł w wykonywanych na zamówienie samochodach oraz innych funkcjonalnych części produktów, które mają przepuszczać światło.


Źródło: Zortrax

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polski startup ze światowym sukcesem – Skriware na podium Glovo Extreme Tech Challenge

drukarka 3d

Skriware, polski startup będący producentem innowacyjnego laboratorium edukacyjnego dla szkół, wywalczył miejsce w zwycięskiej trójce Glovo Extreme Tech Challenge. Pokonując konkurencję z całej Europy, Polacy wystąpią w światowym finale XTC zaplanowanym na maj 2021. Motywem przewodnim wyzwania jest technologiczna odpowiedź na 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Karol Górnowicz, CEO Skriware został wyróżniony w 9. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Podczas wirtualnego wydarzenia, innowacyjne firmy rynku azjatyckiego i europejskiego pokazały, jak wiele możliwości stwarza łączenie sektora technologicznego na poziomie międzynarodowym. Konkurs odbył się 27 stycznia 2021. Glovo wyłoniło tylko trzech finalistów, którzy wezmą udział w Bootcampie finałowym zaplanowanym na maj 2021 oraz światowych finałach XTC w czerwcu 2021. Wśród szczęśliwców z szansą na międzynarodową karierę znalazło się Agrivi, Lizee, a także Skriware – polski startup, który tworzą pasjonaci połączenia technologii i edukacji.

Jako wielcy fani druku 3D, robotyki i programowania, chcemy dzielić się z innymi naszą pasją i pokazywać możliwości jakie w edukacji dają nowoczesne technologie. Stworzyliśmy ekosystem edukacyjny, który koncentruje się na uczeniu kompetencji niezbędnych na rynku pracy. Udział w Glovo XTC to dla nas ogromne wyróżnienie i szansa na to, by świat się o nas dowiedział.

Karol Górnowicz, Skriware

W tegorocznej edycji konkursu Extreme Tech Challenge, Glovo zostało regionalnym ambasadorem XTC Samsung Challenge w regionie Azji i Europy, w krajach gdzie operuje. Udział w wydarzeniu zgłosiły aż 64 startupy ze starego kontynentu. Jury wyłoniło ścisłą dziewiątkę, w której znalazło się aż dwóch przedsiębiorców z Polski. Startupy oceniali Oscar Pierre – dyrektor generalny i założyciel Glovo, Niall Wass, inwestor biznesowy i konsultant, Beatriz González z ramienia komitetu sterującego Idealista i Jacky Abitbol oraz partner w Cathay Innovation i szef działu healthcare w fundacji SHIP2B.

Projekt, który zapewnił nam przepustkę do finałowego Bootcampu to SkriLab, kompleksowe laboratorium edukacyjne dedykowane szkołom. Dzięki wykorzystaniu druku 3D, robotów edukacyjnych, czy narzędzi do projektowania przestrzennego możemy dostarczać rewelacyjne narzędzia, dzięki którym nauczyciele poprowadzą fascynujące lekcje z aż 8 przedmiotów szkolnych. Wesprze ich w tym dodatkowo nasza autorska platforma online z bazą e-kursów, gotowych scenariuszy lekcji czy kart pracy dla uczniów. Kluczem do efektywnej edukacji dzieci są kompetencje nauczycieli. Musimy wspólnie zadbać o to, aby czuli się komfortowo wykorzystując nowoczesne narzędzia, które pozwalają rozwijać u dzieci umiejętności takie jak krytyczne myślenie, umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, praca zespołowa, czy praca projektowa. To właśnie według nas klucz do sukcesu systemu szkolnictwa.

Karol Górnowicz, Skriware

Wygrana w tym największym na świecie prestiżowym konkursie to przepustka do międzynarodowego sukcesu. W zgłoszeniach do tegorocznej edycji Glovo XTC dominowały startupy nastawione na działania społeczne w obszarach takich jak żywność, energia odnawialna, oczyszczanie środowiska, edukacja, fintech, opieka zdrowotna, transport i miasta przyszłości, a także technologie wspierające.

Extreme Tech Challenge to międzynarodowy konkurs dla startupów. Wyłania te firmy, które w codziennej pracy wykorzystują nowe technologie do ulepszania świata. Wyzwanie Samsung Challenge, które stanowi część konkursu, jest inspirowane słynnymi 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). Wygrana w XTC daje startupom szansę na pozyskanie kapitału na rozwój, pomaga nawiązać kontakty z globalnymi inwestorami oraz mentoring. To unikalne doświadczenie, które może stać się dla Polaków szansą na zostanie pionierem technologicznym wspierającym zrównoważoną przyszłość.


Źródło: Glovo 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zortrax podpisał list intencyjny z Corelens celem uzyskania statusu spółki publicznej

list intencyjny

Zortrax, dostarczający kompleksowe rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego, podpisał list intencyjny z notowaną na NewConnect spółką Corelens, ukierunkowany na połączenie obu podmiotów. W efekcie Zortrax uzyskałby status spółki publicznej. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Uważamy, że GPW jest naturalnym środowiskiem dla firm o technologicznym i eksportowym profilu, a my bez wątpienia do tego grona się zaliczamy. Ponadto, uzyskując status spółki publicznej realizujemy nasze zobowiązanie wobec akcjonariuszy mniejszościowych. Konsekwentnie pracujemy nad dywersyfikacją sieci dystrybutorów oraz rozszerzaniem portfolio produktowego w kierunku asortymentu gwarantującego możliwe najwyższą rentowność. Stawiamy ponadto na efektywność kosztową produkcji. Oczekujemy, że wejście na NewConnect będzie katalizatorem do dalszego rozwoju.

Mariusz Babula, Wiceprezes Zarządu Zortrax

Dążymy do możliwie szybkiej finalizacji procesu. Transakcje „odwrotnego przejęcia” są standardem na rynku kapitałowym. Wystarczy wspomnieć wejście na giełdę odnoszącego spektakularne sukcesy CD Projekt.

Przemysław Krzemieniecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Zortrax

W przypadku podpisania umowy inwestycyjnej połączenie ma zostać dokonane poprzez przeniesienie całego majątku Zortrax na Corelens w zamian za akcje, które Corelens wyemituje dla akcjonariuszy Zortrax. W ramach emisji połączeniowej Corelens wyemituje dla akcjonariuszy Zortrax co najmniej 112.681.666 (sto dwanaście milionów sześćset osiemdziesiąt jeden tysięcy sześćset sześćdziesiąt sześć) akcji, po cenie jednostkowej nie wyższej niż 1,26 zł. Emisja zostanie dokonana z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Corelens. Po emisji dotychczasowi akcjonariusze Zortrax będą kontrolować co najmniej 97 proc. akcji Corelens.

Efektem połączenia byłoby uzyskanie przez Zortrax statusu spółki publicznej. Dotychczasowa działalność Corelens, koncentrująca się na dostarczaniu specjalistycznych rozwiązań dla branży okulistycznej, uległaby wygaszeniu poprzez sprzedaż aktywów spółki lub zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do końca 2020 r.

Postanowienia listu intencyjnego obowiązują do 31 października 2020 r. Raport bieżący w sprawie połączenia został opublikowany przez spółkę Corelens: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/37073228,corelens-sa-20-2020-podpisanie-listu-intencyjnego-w-sprawie-polaczenia-ze-spolka-zortrax-s-a

Zortrax zbudował silną pozycję na rynku desktopowych urządzeń 3D, oferując swoim klientom również materiały do druku, oprogramowanie Z-SUITE i inne produkty zwiększające wydajność procesu prototypowania. Urządzenia spółki są wykorzystywane przez tysiące klientów, w ponad 100 krajach świata, w różnego rodzaju branżach. Od architektury i motoryzacji, przez inżynierię, wzornictwo przemysłowe czy modę.

Jedną z nich jest medycyna. Zortrax współpracuje z oddziałem Chirurgii Ustnej i Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, a drukarki M200 są używane przez personel szpitala m.in. do wykonywania modeli czaszek oraz szczęk pacjentów na podstawie zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej. Tak wydrukowane modele, w skali 1:1, są realistycznym odwzorowaniem budowy kostnej pacjenta. Drukowane modele anatomiczne umożliwiają precyzyjne dopasowanie implantów.

Sprzedaż zagraniczna stanowiła w 2019 r. 90 proc. przychodów ogółem Zortrax, które wyniosły 39,9 mln zł, wobec 33,9 mln zł rok wcześniej.

Projekcje dotyczące wolumenu sprzedaży urządzeń desktopowych są dla Zortrax wyjątkowo korzystnie. Jak prognozuje CONTEXT World, liczba sprzedanych drukarek z tego segmentu wzrośnie z 462,7 tys. w 2017 r., do 1,8 mln w 2021 r. Obecny udział spółki w światowym rynku desktopowych drukarek 3D wynosi ok. 3 proc.

Nasz apetyt w tym zakresie jest zdecydowanie większy. Sumiennie pracujemy nad tym, aby udział Zortrax w globalnym rynku dynamicznie rósł. Zdajemy sobie sprawę, że działamy w niezwykle konkurencyjnej branży, gdzie wymagania względem producentów nieustannie rosną. Jednocześnie jesteśmy świadomi własnych możliwości, zasobów i know-how. Przemawiają za nami konkretne atuty: wysoka jakość produktów, rozpoznawalna marka, doświadczony zespół badawczo-rozwojowy i rosnąca sieć dystrybucji. Nasz cel pozostaje niezmienny – chcemy być liderem światowego rynku drukarek desktopowych. 

Mariusz Babula, Wiceprezes Zarządu Zortrax


Źródło: informacja prasowa Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zortrax sięga po rozwiązania chmurowe

ZORTRAX-inCloud

System zarządzania drukarkami 3D Zortrax inCloud to sposób na kontrolowanie pracy wielu drukarek z dowolnego miejsca na świecie. Wprowadzenie tego rozwiązania zoptymalizuje proces zarządzania produkcją i farmami drukarek 3D oraz zmniejszy liczbę osób, które są w niego zaangażowane. Praca na urządzeniach Zortrax stanie się jeszcze szybsza, wydajniejsza i prostsza. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Usługa Zortrax inCloud jest dedykowana użytkownikom drukarek tej firmy. Zanim została udostępniona szerszemu gronu odbiorców, była wykorzystywana przez zespół Zortrax do obsługi około 200 drukarek, pracujących w specjalnych pomieszczeniach (printroomach) w siedzibie Zortrax.

W naszej firmie każdego dnia powstają setki zróżnicowanych projektów, prototypów czy wydruków testowych. Nasi managerowie potrzebowali skutecznego oprogramowania do zarządzania wieloma urządzeniami jednocześnie. Zależało nam nie tylko na zdalnym uruchamianiu konkretnych drukarek, ale także możliwości sprawdzenia historii ich wydruków czy „podglądu” aktualnego stanu maszyny bez konieczności podchodzenia do niej. System inCloud pozwala przypisywać poszczególne urządzenia do wybranej grupy pracowników – to szczególnie ważne w dużych firmach, gdzie na jednej drukarce pracuje kilka osób. Stworzone przez nas rozwiązanie usprawnia cały proces wydruku. Używamy tego systemu codziennie planując pracę na naszych urządzeniach. Teraz udostępniamy go wszystkim użytkownikom drukarek Zortrax.

Rafał Tomasiak, prezes zarządu Zortrax

Nowy system zarządzania Zortrax inCloud pozwala na zdalne wybieranie, rozpoczynanie lub wstrzymywanie procesu druku danego modelu na wybranych urządzeniach. W Zortrax inCloud wprowadzona została także specjalna funkcja Multiprint, dedykowana przede wszystkim firmom wykorzystującym duże farmy drukarek 3D. Ten tryb pozwala na wybór dostępnych w danym momencie urządzeń i sprawne uruchamianie masowych wydruków, tak, aby wszystkie modele, drukowane na wielu różnych drukarkach, powstały w tym samym czasie.

Kolejną funkcjonalnością systemu inCloud jest zdalny podgląd obrazu z kamer wbudowanych w drukarki z serii M Plus. Pozwoli to upewnić się, że poprzedni wydruk został zdjęty z platformy roboczej lub podejrzeć trwający proces druku. Szczególnie ważną funkcją dla przedsiębiorstw, które z uwagi na trwającą pandemię zmuszone są do zmniejszenia liczby osób pracujących na miejscu w zakładach, jest możliwość budowania zespołów złożonych z użytkowników przypisanych do organizacji.

System pozwala na zarządzanie zarówno projektami, jak i zespołami pracowników połączonych z konkretną drukarką lub drukarkami. Umożliwia to użytkownikom wysyłanie przygotowanych do druku modeli bezpośrednio do urządzenia i rozpoczynanie procesu wydruku bez konieczności przebywania w pobliżu maszyny. Zamiast kilkunastu osób nadzorujących pracę farmy drukarek, wystarczy obecność jednego pracownika, który będzie odpowiedzialny za ściąganie wydrukowanych modeli z platform po zakończeniu druku.

Zdalne przesyłanie oryginalnych oraz często objętych tajemnicą zawodową plików może być trudne do zaakceptowania przez projektantów lub firmy. Zortrax inCloud zapewnia zabezpieczenie całego transferu, tak, aby wrażliwe pliki były jak najlepiej chronione.

Wiemy, że modele i prototypy, jakie powstają na naszych drukarkach stanowią cenną własność intelektualną. Ochrona projektów użytkowników jest jednym z naszych priorytetów. Przy zdalnym zleceniu drukowania, model jest przesyłany do wybranej drukarki lub drukarek przy wykorzystaniu naszych serwerów. Wszystkie transmisje są szyfrowane, aby zapobiec ich przechwyceniu przez niepożądanych użytkowników lub urządzenia. Po załadowaniu pliku na docelowej maszynie jest on automatycznie usuwany z naszych serwerów. Przechowujemy jedynie szczątkowe informacje (takie jak zużycie materiału lub czas wydruku) niezbędne dla udostępnienia użytkownikom historii wydruków. Gwarantujemy najwyższe bezpieczeństwo projektów.

Paweł Gulewicz, Head of IT w Zortrax

System zdalnego zarządzania jest dostępny dla użytkowników od 2 września 2020 r. Zortrax inCloud umożliwia bezpłatny transfer danych (modeli) do 1 GB. Możliwe jest płatne rozszerzenie usługi do 3 GB dla planu standardowego, 16 GB dla planu profesjonalnego i 50 GB dla planu Enterprise. Dostępny transfer jest odnawiany co miesiąc, a w razie potrzeby istnieje możliwość jego dokupienia.

Więcej informacji o tym rozwiązaniu można znaleźć na stronie firmy: www.incloud.zortrax.com.


Źródło: informacja prasowa Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Projektanci samochodów pracują na drukarkach 3D od Zortrax


drukarka zortax

Technologia druku 3D staje się niezbędna w pracy projektantów, również tych związanych 
z motoryzacją. Na urządzeniach od Zortrax drukuje Vincenzo Mattia, właściciel firmy Vins Motors współpracującej z koncernem Ferrari oraz Bartłomiej Błaszczak z ABcar Oldtimers, który specjalizuje się w rekonstrukcji zabytkowych samochodów. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Projektowanie i tworzenie samochodów wymaga wykorzystywania wielu technik, takich jak: odręczne rysunki, projektowanie w programach graficznych typu CAD, odlewnictwo, blacharstwo, stolarstwo, spawalnictwo, tłoczenie czy formowanie wtryskowe. Druk 3D dołączył do tej listy, pozwalając testować prototypy nowych rozwiązań lub tworzyć niedostępne w sprzedaży części. Potencjał tej technologii może być wykorzystany w bardzo różny sposób, w zależności od projektu, nad którym obecnie pracuje użytkownik urządzenia. Pokazują to przykłady dwóch niezależnych projektantów, dla których narzędziami pracy są drukarki polskiej firmy Zortrax.

 

Rekonstrukcja zabytkowych samochodów wymaga wielu godzin projektowania, prototypowania 
i szukania niestandardowych rozwiązań. Poszczególne komponenty przygotowuje się na podstawie rysunków, a czasem zdjęć oryginalnych aut. Wielu części, szczególnie drobnych elementów i zdobień nadających charakter konkretnemu pojazdowi nie da się kupić lub wytworzyć tradycyjnymi metodami. 
Muszą zostać stworzone na potrzeby tego konkretnego modelu samochodu, np. za pomocą drukarek 3D, które umożliwiają odtworzenie potrzebnego kształtu z niemal fotograficzną precyzją.

Bartłomiej Błaszczak, ABcar Oldtimers

Rekonstrukcja zabytkowych samochodów, stosowana w ABcar, wiąże się z tzw. coachbuildingiem. W okresie międzywojennym funkcjonowało wiele firm takich jak Mulliner czy Hooper, które zajmowały się budową karoserii na specjalne zamówienie, dla klientów kupujących podwozia marki Bentley czy Rolls Royce. Obecnie, wielu kolekcjonerom i pasjonatom udaje się zdobyć zabytkowe podwozia. Taka „baza” pozwala na zbudowanie wybranego modelu auta na specjalne zamówienie klienta.

Praca projektanta przy odtworzeniu dawnego pojazdu rozpoczyna się od przejrzenia wszystkich możliwych materiałów na jego temat: szkiców, rysunków, nagrań wideo (jeśli takie istnieją). Następnie musi on przewidzieć, z jakich technik będzie trzeba skorzystać podczas budowania. Łączy się tutaj tradycyjne techniki stosowane w okresie, z którego pochodzi odwzorowywane auto z nowoczesnymi metodami, takimi jak druk 3D. Wyzwaniem jest stworzenie drobnych, czasem niemal jubilerskich elementów. Litery na zderzakach, pieczęcie pozwalające nanosić wzory na tapicerkę, niewielkie części do zegarów na desce rozdzielczej, np. wskazówki oraz klamki i uchwyty, powstają dzięki precyzyjnej drukarce żywicowej Zortrax Inkspire. Często, poddane dodatkowej obróbce, stają się docelowym elementem auta.

oldtimers samochody w garażu
fot. Zortrax

Inaczej wykorzystanie druku 3D wygląda w firmach i zakładach projektujących nowe samochody. Vincenzo Mattia, właściciel Vins Motors, a wcześniej przez ponad 7 lat projektant w Ferrari, wykorzystuje go, przede wszystkim, do wytłumaczenia zespołowi projektantów i konstruktorów 
jak widzi opracowywane przez siebie rozwiązanie. W przypadku koncernów motoryzacyjnych takich jak Ferrari, gdzie w proces powstawania samochodów zaangażowanych jest nawet 3000 osób, 
z czego 1000 zajmuje się samym tylko prototypowaniem – konieczne jest jasne przedstawienie swojej wizji. Rysunki i modele nie wystarczą. Wydrukowanie prototypu konkretnego elementu 
i dopasowanie go do budowanego silnika pomaga wypracować najlepsze rozwiązanie. Do pokazania swojego pomysłu wystarczy nawet drukarka desktopowa o zwiększonym polu roboczym np. M300 Plus
od Zortax, która pozwala na szybkie wytworzenie modelu, który następnie jest dopracowywany innymi metodami.

Kiedyś najważniejszą umiejętnością projektanta było szkicowanie na papierze, potem przeszliśmy na projektowanie komputerowe i programy typu CAD. Obecnie jesteśmy w trakcie drugiej wielkiej rewolucji w świecie designu. Zastępujemy modele cyfrowe realnymi modelami 3D. Zwracamy się 
w kierunku rzeczy, których można dotknąć, które naprawdę można zobaczyć. Nie tylko na ekranie, 
ale zamontowane w prawdziwym samochodzie. To pozwala na szybszą pracę i realizację jeszcze ciekawszych pomysłów. Druk 3D już niedługo będzie dla projektantów równie ważny jak rysunek.

Vincenzo Mattia, Vins Motors

Praca designerów nie kończy się w momencie wykonania projektu. Muszą być cały czas dostępni, aby konsultować postępy w realizacji z inżynierami czy konstruktorami. Wielu trudności pojawiających się na różnych etapach tworzenia pojazdu nie sposób przewidzieć wcześniej. Konieczna jest elastyczność i szybkie reagowanie na zaistniałą sytuację. Druk 3D jest często stosowany jako “pierwsza pomoc”
przy wymianie lub naprawie części, która nie spełniła oczekiwań. Pęknięty, uszkodzony lub niepasujący element najlepiej szybko wydrukować. Pozwala to w ciągu kilku godzin (od zaprojektowania 
do wytworzenia) sprawdzić, czy udało się znaleźć rozwiązanie zaistniałego problemu. Zamówienie części lub wytworzenie jej tradycyjnymi metodami mogłyby zablokować pracę w warsztacie na kilka dni lub tygodni, a zarówno twórcy nowych samochodów, jak i rekonstruktorzy zabytkowych aut, zawsze pracują pod presją czasu i z ustalonymi z góry terminami. Jak podkreślają obaj specjaliści, 
tworzenie samochodów to ogromne wyzwanie, ale również niezwykła satysfakcja z pracy 
i końcowego efektu.


Źródło: informacja prasowa Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Skriware pozyskał ponad 6 mln zł na zwiększenie skali działalności

Skriware pozyskał w najnowszej rundzie inwestycyjnej 6,2 mln zł od funduszu Montis Capital. Startup tworzący nowoczesne rozwiązania edukacyjne przeznaczy te środki na rozwój swojego portfolio produktowego i zwiększenie możliwości produkcyjnych flagowych robotów oraz drukarek 3D. Spółka, która już teraz działa w szkołach w blisko 25 krajach, zapowiada rozszerzenie swojej działalności na Stany Zjednoczone i kraje z regionu EMEA.

Ten rok rozpoczął się dla nas bardzo intensywnie i nie zamierzamy zwalniać tempa. W styczniu nawiązaliśmy współpracę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, wspólnie z którą zaprojektowaliśmy strefę edukacyjną Pawilonu Polski na światowej wystawie Expo 2020. Kilka tygodni temu ogłosiliśmy też współpracę z Coca-Colą w ramach akcji „World without Waste” oraz partnerstwo edukacyjne z Microsoftem. To, w połączeniu ze stale wydłużającą się listą zadowolonych klientów, zaowocowało rozmowami z zagranicznymi partnerami, zainteresowanymi rozwiązaniami Skriware – mówi Karol Górnowicz, CEO Skriware

Kierowany przez 30-letniego Górnowicza startup rozwija swój autorski ekosystem edukacyjny oparty o technologię druku 3D i cieszącą się coraz większą popularnością metodykę STEAM [1]. Choć firma ma niespełna 4 lata, stworzone przez nią roboty uczą programowania dzieci z 25 krajów świata. – Na ten moment nasze największe zamówienia pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, Europy Środkowej i Bliskiego Wschodu, czyli z regionów, które już teraz inwestują w nowoczesną edukację, odpowiadającą na potrzeby zmieniającego się świata – dodaje Górnowicz.

Z każdym dniem analizowania spółki oraz rynku byliśmy coraz bardziej zbudowani tym, co robi zespół Skriware. Kluczowym elementem było dla nas komercyjne due diligence, podczas którego pracowaliśmy z międzynarodową ekspertką rynku EdTech oraz STEAM. Potwierdziła ona nasze założenia odnośnie przewagi konkurencyjnej Skriware na rynku globalnym. W trakcie wspólnych analiz ustaliliśmy, że na świecie działa zaledwie kilka podmiotów z tak kompletnym ekosystem rozwiązań do nauki, a najbardziej zaawansowany z nich potrzebuje około 2 lat, żeby dogonić Skriware. Celem naszej inwestycji jest umożliwienie zespołowi Skriware nie tylko utrzymanie, ale i zwiększenie tej przewagi – mówi Wojciech Szwankowski, Partner Montis Capital.

Od początku działalności warszawską spółkę wspierają eksperci z czołowych światowych uczelni: m.in. Uniwersytetu Harvarda, Dartmouth College czy teksańskiego Uniwersytetu A&M, którzy nadzorowali tworzenie autorskich kursów edukacyjnych. Pierwszy zewnętrzny kapitał Skriware pozyskał w ramach akcji crowdfundingowej w serwisie Kickstarter, która przyniosła blisko 50 tys. dolarów. Do tej pory spółka rozwijała swoją technologię m.in. dzięki środkom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, finansowaniu z prywatnego funduszu Infini, oraz chińsko-brytyjskiego akceleratora Forge.

Startup powstał w 2015 roku z inicjatywy Daftcode – największej w Polsce firmy działającej w modelu venture building, która buduje i rozwija biznesy technologiczne. W skład ekosystemu Skriware wchodzi drukarka 3D, Skriboty (roboty, które dzieci mogą samodzielnie projektować, budować i programować), a także internetowa platforma edukacyjna Skriware Academy. Już wkrótce firma zaoferuje zupełnie nowy produkt, dzięki któremu dzieci będą rozwijać umiejętności STEAM nie tylko w szkole, ale także w domu, łącząc zabawę z nauką.

[1]  Akronim od angielskich słów: Science, Technology, Engineering, the Arts and Mathematics.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF