...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Litewska firma wspiera zrównoważone rozwiązania przy użyciu drukarek 3D Zortrax

DANCER-bus-in-Klaipėda-1. Source - DANCER bus

3D Creative, litewski dostawca usług druku 3D, wyprodukował gotowy do użycia model 3D na potrzeby zorientowanego na zrównoważony rozwój projektu o nazwie DANCER bus. Model 3D przedstawia logo DANCER - firmy motoryzacyjnej z siedzibą w Kłajpedzie na Litwie, która opracowuje w pełni elektryczne autobusy miejskie dostarczane do tzw. zeroemisyjnego parku autobusowego w Kłajpedzie.

Z myślą o ochronie zasobów naturalnych, zespół DANCER bus zaprojektował i wyprodukował pojazdy elektryczne wykonane w dużej mierze z materiałów pochodzących z przetworzonych butelek PET i zasilane szybko ładującymi się akumulatorami. Jednak zanim autobusy można było zobaczyć na ulicach, zespół szukał metody na ukończenie swojego projektu w równie zrównoważony sposób. Szukano taniego rozwiązania, aby stworzyć logo firmy, które zostanie zainstalowane na przodzie autobusów. DANCER bus chciał też osiągnąć to bez konieczności rozpoczynania masowej produkcji, np. poprzez formowanie wtryskowe, które zazwyczaj generuje dużo odpadów. Firma zdecydowała się skorzystać z usług druku 3D oferowanych lokalnie przez 3D Creative.

Zespół 3D Creative rozpoczął małoseryjną produkcję logo przy użyciu dwóch drukarek 3D Zortrax – Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus. Cały model został podzielony na dwie części i wydrukowany na obu drukarkach. W rzeczywistości posiadanie urządzeń z dwóch linii pozwoliło zespołowi na szybkie i efektywne wykonanie zadania, dzięki czemu autobusy mogły wyjechać na drogi z wydrukowanym w 3D logo. Do projektu wybrano wysokiej jakości i łatwy w użyciu filament Z-ABS. Cały proces obejmował również dokładną obróbkę końcową modelu, czyli szlifowanie, gruntowanie i malowanie.

 

Projekty takie jak ten zrealizowany przez 3D Creative dla DANCER bus udowadniają, że przy użyciu sprzętu Zortrax można produkować wysoce spersonalizowane części do różnych zastosowań końcowych. Wierzymy, że różnorodność rozwiązań oferowanych przez Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus może zastąpić tradycyjne metody produkcji. Druk 3D umożliwia wygodną produkcję opłacalnych części 3D i pozostawia miejsce na wprowadzenie niezbędnych poprawek lub ulepszeń w trakcie projektu. W tym przypadku druk 3D spełnił wymagania projektu z założeniami zrównoważonego rozwoju jako alternatywa dla formowania wtryskowego. Ta metoda mogłaby przynieść ogromne koszty i wygenerowałaby wiele odpadów.

Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax S.A.

Dzięki Zortrax M200 i M300 Plus zespół 3D Creative był w stanie wyprodukować trwałe modele o gładkiej powierzchni, bez widocznych śladów warstw. Obie części logo zostały zorientowane na płasko na platformach drukarek, aby zapewnić druk jak najmniejszej ilości podpór i ograniczyć odpady produkcyjne. Co więcej, obróbka końcowa modeli przygotowała je do zainstalowania na autobusach, tak aby wytrzymały zmieniające się warunki zewnętrzne, w tym wilgoć i światło UV.

Strategia wdrażania wydrukowanych w 3D części do końcowego zastosowania w gotowym produkcie okazała się idealna dla projektu DANCER bus i sprawiła, że stał się jeszcze bardziej spójny dzięki zminimalizowanym kosztom i ograniczonym odpadom produkcyjnym. Druk 3D w małych seriach może być z powodzeniem stosowany w projektach, w których opłacalność jest kluczowym wymogiem i istnieje potrzeba elastycznych modyfikacji projektu lub stosowania unikalnych rozwiązań. Znakomitym przykładem takiego podejścia jest wydrukowane w 3D logo DANCER bus, które można zobaczyć na autobusach jeżdżących po Kłajpedzie na Litwie.

 

Rafał Tomasiak, CEO i Karolina Bołądź, Co-founder Zortrax są laureatami 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.


Źródło: Zortrax 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

FabLab powered by Orange przenosi się na Pragę

FabLab powered by Orange

FabLab powered by Orange w Warszawie przenosi się ze Śródmieścia na Pragę. Za pomocą maszyn, takich jak drukarki 3d, czy plotery laserowe, oraz przy wsparciu trenerów, tworzyć tu można rozmaite przedmioty i zdobywać nowe kompetencje. Bezpłatne warsztaty dla mieszkańców, w tym warsztaty rodzinne, będą odbywać się w nowej siedzibie – w budynku Centrum Kreatywności Targowa. Ze względu na pandemię większość z nich jeszcze online. Oficjalne otwarcie jesienią. Centrum Kreatywność Targowa jest Partnerem 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie oraz programy Dream Employer.

FabLab powered by Orange zmienia swój adres. Nowoczesna pracownia przenosi się z ul. Twardej i urządza się na Pradze Północ przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Zajmie część powierzchni w Centrum Kreatywności Targowa.

FabLab tworzą Stowarzyszenie Robisz.to oraz Fundacja Orange. To projekt społeczny, który powstał, żeby podnosić kompetencje mieszkańców w zakresie nowoczesnego rzemiosła i pozwolić im spędzać czas z technologiami w sposób wartościowy. W przestrzeni są do dyspozycji m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka. Warsztaty prowadzą profesjonalni trenerzy i edukatorzy ze Stowarzyszenia Robisz.to.

Pracownia jest otwarta dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od doświadczenia. Realizowane są tu też projekty i warsztaty skierowane do osób w trudniejszej sytuacji, czy poszukujących nowych kompetencji zawodowych.

Warsztaty i projekty społeczne organizowane w FabLabie pozwalają uczestniczkom i uczestnikom rozwijać się w zupełnie nowych kierunkach i realizować różnorodne pomysły poprzez testowanie i tworzenie prototypów. W nowym miejscu będziemy działać nie mniej intensywnie niż do tej pory, zapraszając także osoby i grupy, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują nowych umiejętności dla polepszenia tej sytuacji

Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange

Część zaplanowanych w nowej siedzibie warsztatów skierowana będzie do mieszkańców i organizacji działających na Pradze.

Od 2017 roku z bezpłatnych działań w FabLab powered by Orange w Warszawie skorzystało ponad 4100 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu na przykład meble, longboardy, kaski na rower, protezy dłoni w druku 3d, interaktywne lampy, uszyli plecaki i piórniki, nauczyli się modelowania i druku 3d, czy podstaw stolarki. Zrealizowano wiele inicjatyw społecznych, m.in. projekt Maker Woman, który otworzył nowe możliwości zawodowe dla wielu kobiet, czy też różnorodne projekty dla młodzieży np. Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa. Idea FabLabu jest mocno związana ze zrównoważonym rozwojem, wiele przedmiotów tworzy się tu w nurcie less waste.

Jeszcze bardziej kreatywna Targowa

Nie bez powodu nową siedzibą FabLab powered by Orange stało się Centrum Kreatywności Targowa. Tutaj działają startupy sektora kreatywnego, programy szkoleniowe, wydarzenia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

Bardzo się cieszę, że do grona naszych najemców dołącza FabLab. Jego działalność nie tylko znakomicie wpisuje się w misję CK Targowa, jako miejsca otwartego na firmy i organizacje z sektora kreatywnego oraz na ciekawe i nowatorskie koncepcje, ale także we wspaniałe rzemieślnicze tradycje Pragi. Targowa 56 to odpowiedni adres dla takich inicjatyw.

Ewa Janus-Khouri, Dyrektor Zarządzająca Centrum Kreatywności Targowa

Nowa lokalizacja, nowe warsztaty, ten sam duch tworzenia

Przeprowadzka nie oznacza przerwy w działaniu FabLabu. Już w maju odbędą się pierwsze zajęcia, m.in. rodzinne tworzenie koszyków na rower, czy przybornika ze starych jeansów, warsztaty praskie „Siła kobiet! Praga jest kobietą”, „Laserowa biżuteria dla seniora” czy dla praskich organizacji. Ruszy też prototypowanie dla startupów oraz kolejne projekty społeczne, takie jak np. Akademia Młodego Elektronika. Zapisy do projektów prowadzone są na stronie FabLab powered by Orange.

Naszą misję możemy realizować teraz na Pradze Północ. Jest to jedno z najbardziej aktywnych społecznie miejsc Warszawy, które na dodatek ma rzemieślnicze korzenie. Nie możemy się doczekać wspólnych działań twórczych.

Maciej Naskręt, członek zarządu Stowarzyszenia Robisz.to

Już po wakacjach FabLab powered by Orange zaprosi warszawiaków również na oficjalne otwarcie w nowym miejscu i przedstawi plany działania od września.


Źródło: Centrum Kreatywności Targowa 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Drukarka 3D od Zortrax wykorzystywana w projektach ML System

Zortrax drukarka 3D

ML System S.A., wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki, wykorzystała w procesie tworzenia kolejnych produktów drukarkę M300 Plus od Zortrax. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Opracowywane w zakładzie ML System rozwiązania wymagają unikalnego podejścia do projektowania
oraz stosowania najnowocześniejszych technologii wytwarzania. Podczas realizacji projektów ramy okiennej dla laminatu szklanego oraz obudowy dla HQ Glass – wolno stojącej szyby grzewczej, spółka korzystała z urządzenia dostarczonego przez Zortrax.

Technologia szybkiego prototypowania jest powszechnie stosowana w zakładach produkcyjnych,
wciąż jednak wiele spółek korzysta z zewnętrznych firm specjalizujących się w przygotowywaniu wydruków 3D na zamówienie. Podobnie funkcjonowała również ML System S.A. Konieczność wysyłania każdego projektu, a następnie czekanie na jego realizację i odesłanie przez podwykonawcę sprawiało, że na gotowy model trzeba było czekać nawet do 2 tygodni.

Podczas projektowania naszego innowacyjnego produktu – wolno stojącego grzejnika szklanego, wykorzystującego technologię HQ Glass – korzystanie z druku 3D było niezbędne do zaprojektowania odpowiedniej, estetycznej obudowy. Dzięki drukarce 3D od Zortrax wszystkie elementy potrzebne do stworzenia prototypu mogliśmy wytworzyć wewnętrznie, bez korzystania z podwykonawców. To wyeliminowało dodatkowe koszty i potencjalne opóźnienia w realizacji.

Paweł Kwaśnicki, zastępca Dyrektora ds. Badań i Transferu Technologii w ML System

Podczas realizacji projektów, pracownicy ML System korzystali z odpornego, wytrzymałego filamentu ABS. Zalety tego materiału sprawdzają się szczególnie w przypadku tworzenia prototypów, które pod względem funkcjonalności mają ściśle odpowiadać produktom finalnym.

Wykorzystanie technologii szybkiego prototypowania w przemyśle pozwala nie tylko na szybkie tworzenie kolejnych elementów projektu, ale także na testowanie właściwości różnych materiałów. Możliwość wykonania wydruków 3D z różnych filamentów, sprawia, że stworzony wewnątrz zakładu produkcyjnego prototyp może zostać poddany szeregowi testów, które wpływają pozytywnie na jakość ostatecznego produktu.

Michał Siemaszko, Head of Research and Development at Zortrax S.A.

Tworzenie wszystkich niezbędnych wydruków wewnętrznie usprawniło procesy projektowania oraz umożliwiło tworzenie kolejnych modeli w zaledwie kilka godzin od uzyskania pierwszej wersji wydruku. Pozyskanie drukarki 3D od Zortrax pozwoliło także na lepszą organizację pracy przy projektach oraz zmniejszenie nakładów finansowych. Tworzenie wydruków wewnątrz firmy okazało się nawet do 10 razy tańsze niż zlecanie takich działań na zewnątrz.

HQ Glass – inteligentne szyby grzewcze pozwalające na generowanie ciepła w pomieszczeniach ze źródeł energii fotowoltaicznej to jedna z najnowszych propozycji ML System S.A. Wolno stojący grzejnik szklany, którego obudowa była projektowana na drukarce 3D M300 Plus od Zortrax jest obecnie na etapie wdrożenia i certyfikacji.

Zgłoś się do 11. edycji rankingu Najbardziej Kreatywnych w Biznesie: https://brief.pl/kreatywni/zgloszenia/


Źródło: Zortrax

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Projektanci samochodów pracują na drukarkach 3D od Zortrax


drukarka zortax

Technologia druku 3D staje się niezbędna w pracy projektantów, również tych związanych 
z motoryzacją. Na urządzeniach od Zortrax drukuje Vincenzo Mattia, właściciel firmy Vins Motors współpracującej z koncernem Ferrari oraz Bartłomiej Błaszczak z ABcar Oldtimers, który specjalizuje się w rekonstrukcji zabytkowych samochodów. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Projektowanie i tworzenie samochodów wymaga wykorzystywania wielu technik, takich jak: odręczne rysunki, projektowanie w programach graficznych typu CAD, odlewnictwo, blacharstwo, stolarstwo, spawalnictwo, tłoczenie czy formowanie wtryskowe. Druk 3D dołączył do tej listy, pozwalając testować prototypy nowych rozwiązań lub tworzyć niedostępne w sprzedaży części. Potencjał tej technologii może być wykorzystany w bardzo różny sposób, w zależności od projektu, nad którym obecnie pracuje użytkownik urządzenia. Pokazują to przykłady dwóch niezależnych projektantów, dla których narzędziami pracy są drukarki polskiej firmy Zortrax.

 

Rekonstrukcja zabytkowych samochodów wymaga wielu godzin projektowania, prototypowania 
i szukania niestandardowych rozwiązań. Poszczególne komponenty przygotowuje się na podstawie rysunków, a czasem zdjęć oryginalnych aut. Wielu części, szczególnie drobnych elementów i zdobień nadających charakter konkretnemu pojazdowi nie da się kupić lub wytworzyć tradycyjnymi metodami. 
Muszą zostać stworzone na potrzeby tego konkretnego modelu samochodu, np. za pomocą drukarek 3D, które umożliwiają odtworzenie potrzebnego kształtu z niemal fotograficzną precyzją.

Bartłomiej Błaszczak, ABcar Oldtimers

Rekonstrukcja zabytkowych samochodów, stosowana w ABcar, wiąże się z tzw. coachbuildingiem. W okresie międzywojennym funkcjonowało wiele firm takich jak Mulliner czy Hooper, które zajmowały się budową karoserii na specjalne zamówienie, dla klientów kupujących podwozia marki Bentley czy Rolls Royce. Obecnie, wielu kolekcjonerom i pasjonatom udaje się zdobyć zabytkowe podwozia. Taka „baza” pozwala na zbudowanie wybranego modelu auta na specjalne zamówienie klienta.

Praca projektanta przy odtworzeniu dawnego pojazdu rozpoczyna się od przejrzenia wszystkich możliwych materiałów na jego temat: szkiców, rysunków, nagrań wideo (jeśli takie istnieją). Następnie musi on przewidzieć, z jakich technik będzie trzeba skorzystać podczas budowania. Łączy się tutaj tradycyjne techniki stosowane w okresie, z którego pochodzi odwzorowywane auto z nowoczesnymi metodami, takimi jak druk 3D. Wyzwaniem jest stworzenie drobnych, czasem niemal jubilerskich elementów. Litery na zderzakach, pieczęcie pozwalające nanosić wzory na tapicerkę, niewielkie części do zegarów na desce rozdzielczej, np. wskazówki oraz klamki i uchwyty, powstają dzięki precyzyjnej drukarce żywicowej Zortrax Inkspire. Często, poddane dodatkowej obróbce, stają się docelowym elementem auta.

oldtimers samochody w garażu
fot. Zortrax

Inaczej wykorzystanie druku 3D wygląda w firmach i zakładach projektujących nowe samochody. Vincenzo Mattia, właściciel Vins Motors, a wcześniej przez ponad 7 lat projektant w Ferrari, wykorzystuje go, przede wszystkim, do wytłumaczenia zespołowi projektantów i konstruktorów 
jak widzi opracowywane przez siebie rozwiązanie. W przypadku koncernów motoryzacyjnych takich jak Ferrari, gdzie w proces powstawania samochodów zaangażowanych jest nawet 3000 osób, 
z czego 1000 zajmuje się samym tylko prototypowaniem – konieczne jest jasne przedstawienie swojej wizji. Rysunki i modele nie wystarczą. Wydrukowanie prototypu konkretnego elementu 
i dopasowanie go do budowanego silnika pomaga wypracować najlepsze rozwiązanie. Do pokazania swojego pomysłu wystarczy nawet drukarka desktopowa o zwiększonym polu roboczym np. M300 Plus
od Zortax, która pozwala na szybkie wytworzenie modelu, który następnie jest dopracowywany innymi metodami.

Kiedyś najważniejszą umiejętnością projektanta było szkicowanie na papierze, potem przeszliśmy na projektowanie komputerowe i programy typu CAD. Obecnie jesteśmy w trakcie drugiej wielkiej rewolucji w świecie designu. Zastępujemy modele cyfrowe realnymi modelami 3D. Zwracamy się 
w kierunku rzeczy, których można dotknąć, które naprawdę można zobaczyć. Nie tylko na ekranie, 
ale zamontowane w prawdziwym samochodzie. To pozwala na szybszą pracę i realizację jeszcze ciekawszych pomysłów. Druk 3D już niedługo będzie dla projektantów równie ważny jak rysunek.

Vincenzo Mattia, Vins Motors

Praca designerów nie kończy się w momencie wykonania projektu. Muszą być cały czas dostępni, aby konsultować postępy w realizacji z inżynierami czy konstruktorami. Wielu trudności pojawiających się na różnych etapach tworzenia pojazdu nie sposób przewidzieć wcześniej. Konieczna jest elastyczność i szybkie reagowanie na zaistniałą sytuację. Druk 3D jest często stosowany jako “pierwsza pomoc”
przy wymianie lub naprawie części, która nie spełniła oczekiwań. Pęknięty, uszkodzony lub niepasujący element najlepiej szybko wydrukować. Pozwala to w ciągu kilku godzin (od zaprojektowania 
do wytworzenia) sprawdzić, czy udało się znaleźć rozwiązanie zaistniałego problemu. Zamówienie części lub wytworzenie jej tradycyjnymi metodami mogłyby zablokować pracę w warsztacie na kilka dni lub tygodni, a zarówno twórcy nowych samochodów, jak i rekonstruktorzy zabytkowych aut, zawsze pracują pod presją czasu i z ustalonymi z góry terminami. Jak podkreślają obaj specjaliści, 
tworzenie samochodów to ogromne wyzwanie, ale również niezwykła satysfakcja z pracy 
i końcowego efektu.


Źródło: informacja prasowa Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Na drukarkach Zortrax powstają kostiumy dla CD Projekt

Zortrax Inkspire

Lightning Cosplay to uznana na świecie niemiecka firma projektująca i wykonująca na zamówienia kostiumy pozwalające wcielić się w bohaterów popularnych książek, gier czy filmów. Do tworzenia swoich dzieł wykorzystują drukarki 3D od Zortax: desktopową M200 oraz żywicową Inkspire. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax oraz Marcin Iwiński i Mchał Kiciński, założyciele CD Projekt zostali wyróżnieni w rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Zespół Lightning Cosplay tworzy Laura i Ralf. Ich przygoda z projektowaniem strojów inspirowanych postaciami fantasy tzn. cosplayów zaczęła się w 2012 r. Wtedy było to jedynie hobby Laury. W wolnym czasie przygotowywała stroje, w których pokazywała się na zjazdach i konwentach fanów gier czy komiksów. Precyzja, jaka wyróżniała jej projekty, zaczęła być dostrzegana przez innych, a nawet firmy szukające sposobu na wykonanie kostiumów lub rekwizytów na różnego rodzaju wydarzenia promocyjne. W 2015 r. pasja została przekształcona w sposób na życie. Od tej pory Lightning Cosplay to profesjonalna firma wykonująca projekty na zlecenie dla najbardziej uznanych producentów gier komputerowych na świecie takich jak Bethesda, THQ Nordic lub CD Projekt.

Większość projektów tworzymy dla wydawców gier, którzy chcą „ożywić” wirtualnych bohaterów podczas eventów promocyjnych. Na początek musimy otrzymać wiele zrzutów ekranu przedstawiających konkretną postać oraz to jak jej strój układa się pod różnymi kątami. Następnie rozpoczynamy modelowanie 3D pełnego kostiumu. Kiedy już wiemy, jak powinien wyglądać ostateczny efekt, zaczynamy pracować nad poszczególnymi elementami, które pozwolą nam osiągnąć upragniony rezultat.

Ralf Zimmermann z Lightning Cosplay

Do realizacji swoich projektów zespół wykorzystuje drukarki 3D od Zortrax. Początkowo korzystali jedynie z M200, następnie uzupełnili wyposażenie swojej pracowni o żywicową Inkspire. To urządzenie zrewolucjonizowało pracę artystów, pozwalając na tworzenie elementów, w których wysokość warstwy wynosi 0.025 mm, a finalny wydruk jest mniejszy niż 2 cm. Używanie drukarek posiadających uzupełniające się właściwości jest kluczowe dla sprawnej realizacji projektu. O tym, w jakiej technologii zostanie wytworzony element przebrania, należy zadecydować już na pierwszych etapach pracy. Wszystkie decyzje dotyczące materiału jak i sposobu wykonania muszą być przemyślane, aby nie tracić czasu na zmiany i poprawki. Przy realizacji zamówień dla gigantów z branży gier komputerowych każdy kostium musi być skończony w narzuconym z góry terminie. Potrzebne są więc rozwiązania pozwalające szybko osiągnąć wymarzony efekt. Z tego powodu Ralf, który jest odpowiedzialny za wszystkie realizowane w firmie wydruki 3D, korzysta jedynie z domyślnych ustawień drukarek. Każdorazowe przestawianie sprzętu byłoby zbyt czasochłonne i utrudniało pracę w manufakturze, gdzie w ciągu jednego dnia powstaje kilkanaście różnych elementów. Opcja „plug 'n’ play” pozwala rozpocząć pracę na urządzeniu w kilkanaście sekund, bez tracenia czasu na kalibrowanie i testowanie.

Zanim zaczęliśmy używać drukarek 3D nasze projekty wycinaliśmy z pianki lub formowaliśmy
z termoplastycznych materiałów. Czasem wciąż używamy takich rozwiązań. Nie trzeba mieć drukarki 3D, żeby tworzyć fantazyjne kostiumy. Można bawić się i projektować bez tej technologii. Jeśli jednak amatorskie tworzenie artefaktów i strojów zaczyna być traktowane jak biznes, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Przy napiętych terminach i wymagających odbiorcach dokładna i precyzyjna drukarka, taka jak np. Zortrax Inkspire, bardzo usprawnia proces projektowania i pozwala na osiągnięcie lepszych efektów naszej pracy.

Ralf Zimmermann z Lightning Cosplay

Dzięki drukarce Inkspire zespół mógł drukować drobne i bardzo skomplikowane przedmioty, których wytworzenie nie było możliwe poprzez wycinanie lub nawet drukowanie na innym modelu drukarki. Pozwoliło to nie tylko udoskonalać powstające kostiumy o precyzyjnie wykonane elementy, ale także umożliwiło Lightning Cosplay rozszerzenie działalności. Możliwość realizacji szczegółowych, powtarzalnych wydruków na Inkspire zaowocowało np. tworzeniem figurek inspirowanych grami wideo oraz rozpoczęciem produkcji dla klientów detalicznych. Do sprzedaży internetowej wprowadzone zostały tworzone w ten sposób akcesoria i elementy strojów.

Ta dodatkowa gałąź biznesu sprawdziła się szczególnie w czasie wybuchu pandemii koronawirusa. Wydarzenia, na których firma zazwyczaj prezentuje swoje projekty, zostały odwołane. Zlecenia na wiele nowych kostiumów wciąż są przeniesione lub zawieszone. Na szczęście przy odrobinie kreatywności i pomocy elastycznej technologii możliwe było dostosowanie realizowanych projektów do potrzeb zmieniającego się rynku.

Zgłoś się do 10. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie: kreatywni.brief.pl


Źródło: Informacja prasowa Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zortrax M300 Dual – nowa drukarka z podwójną ekstruzją

Zortrax wprowadza na rynek M300 Dual – drukarkę 3D z podwójną ekstruzją. Dzięki zastosowaniu systemu rozpuszczalnych w wodzie podpór (LPD Plus), w desktopowym urządzeniu zamknięto technologię, która do tej pory była zarezerwowana tylko dla przemysłowych drukarek 3D.

Model M300 Dual wprowadza szereg nowatorskich rozwiązań odpowiadających na potrzeby specjalistów z różnych branż szukających profesjonalnej, ale przyjaznej użytkownikowi drukarki. Urządzenie umożliwia pracę z dwoma materiałami, a umieszczony w M300 Dual ekstruder z podwójnym hotendem i dwoma oddzielnymi nozzlami, pozwala na tworzenie modeli o geometrii niemożliwej do uzyskania na drukarkach pracujących tylko z jednym materiałem. Dwie dysze urządzenia naprzemiennie ekstrudują materiał modelowy, z którego wykonywany jest wydruk oraz materiał podporowy, z którego wytwarzane są, rozpuszczalne w wodzie, struktury podporowe. Ponieważ podpór nie trzeba usuwać manualnie, możliwy jest druk modeli o bardzo złożonej konstrukcji.

System podwójnej ekstruzji oraz duży obszar roboczy, pozwalają na wykonywanie szczegółowych i skomplikowanych wydruków o przemysłowym standardzie przy zachowaniu cech drukarki desktopowej. Naszym celem jest przeniesienie możliwości, jakie daje druk przemysłowy do mniejszych, bardziej przyjaznych dla użytkownika urządzeń. Nowy model M300 Dual to właśnie kolejny krok w tym kierunku. Dodatkowo drukarka M300 Dual jest kompatybilna z wygładzarką Apoller. Możemy więc mówić o stworzeniu kompleksowego rozwiązania pozwalającego na pracę przy wykorzystaniu urządzeń Zortrax od początku do końca  – mówi Rafał Tomasiak, prezes Zortrax.

Urządzenie zostało wyposażone w szereg funkcjonalności, które sprawiają, że drukowanie jest jeszcze bardziej komfortowe. Jednym z nowych rozwiązań jest funkcja blackout response system – zabezpieczająca pracę podczas awarii zasilania. Dzięki wbudowanym kondensatorom drukarka podtrzyma zasilanie przez czas konieczny do automatycznego zapisania postępu wydruku. Po wznowieniu dostawy energii, urządzenie zapyta czy kontynuować wydruk czy rozpocząć go od nowa. Po wybraniu opcji kontynuacji będzie drukować od miejsca, w którym skończyło pracę przed wyłączeniem.

Kolejną zmianą poprawiającą pracę z urządzeniem oraz ograniczającą straty przy wydruku jest udoskonalony sensor materiału. M300 Dual zasygnalizuje użytkownikowi pojawienie się takich błędów, jak na przykład brak materiału, nieprawidłowe założenie szpuli czy zatkanie nozzla i przejdzie w stan pauzy. Ponadto, drukarka została wyposażona w kamerę, która umożliwia pełen streaming, co pozwala na bieżąco monitorować proces wydruku i uniknąć ewentualnych błędów podczas tworzenia prototypów.

M300 Dual posiada: duże pole robocze, wynoszące 265x265x300 mm; intuicyjny, dotykowy, kolorowy wyświetlacz LCD oraz łączność przez Wi-Fi, Ethernet i USB, co umożliwia tworzenie farm druku 3D i przyśpieszenie pracy. Warto zaznaczyć, że użytkownik M300 Dual może wykorzystywać różne rodzaje platform roboczych, m.in. szklanych i perforowanych. Ponadto, system drukarki jest otwarty na szeroką gamę filamentów, w tym również tych pochodzących z oferty innych producentów. Wszystkie materiały Zortrax dedykowane do M300 Dual – zarówno modelowy, jak i supportowy – będą dostępne na szpulach. Produkt będzie dostępny w sprzedaży na przełomie II i III kwartału br. Sugerowana cena detaliczna wynosi 3990 Euro.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF