...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Tysiące młodych działało społecznie w czasie lockdownu – znamy finalistów olimpiady Zwolnionych z Teorii

Projekt-_Szare-mury_-Zwolnieni-z-Teorii

Prawie cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało blisko osiemset projektów społecznych, z których skorzystało ponad 10 milionów osób. Podczas Gali Projektów Społecznych wyłoniono wyróżniające projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród nagrodzonych projektów są m.in. Dziadkowie biznesu – pomagający lokalnym przedsiębiorcom w pandemii, Maturalni – spełniający maturalne marzenia, Szare Mury – zmieniające brzydkie graffiti w ironiczne rysunki czy Graj w zielone – zachęcające do wprowadzenia ekologicznych nawyków. Paula Bruszewska, Marcin Bruszewski oraz Rafał Flis, założyciele Zwolnionych z Torii zostali wyróżnieni w 5. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

  • Działanie społeczne w czasie lockdownu jest możliwe i pozytywnie wpływa na młodzież – pokazują badania Fundacji Zwolnieni z Teorii.
  • Pomimo pandemii młodzi ludzie nadal chcą działać w swoim otoczeniu i realizują projekty zespołowo dzięki nowym technologiom.

Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja praktyczna młodzieży oparta na zrealizowaniu własnego projektu społecznego od A do Z. W tym roku było trudniej niż zawsze, bo plany młodzieży pokrzyżowała pandemia. Szczególnie alarmująca stała się sytuacja uczniów i nauczycieli, którzy praktycznie z dnia na dzień zostali wrzuceni w sytuację edukacji zdalnej. W ciągu ostatniego roku pojawiły się liczne badania, które sygnalizowały problem pogarszającej się kondycji psychicznej polskiej młodzieży. Wskazówką w poszukiwaniach sposobu na polepszenie tego stanu okazały się głosy uczestników olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy dawali sygnały, że Zwolnieni z Teorii pozwalają zachować im optymizm w tym niełatwym czasie. Na zlecenie Fundacji Zwolnieni z Teorii przeprowadzono badanie, które pokazało, że faktycznie osoby, które realizowały w tym roku projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, mają wyższy poziom dobrostanu niż ich rówieśnicy. Jego wyniki zawarto w raporcie „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii”.

Wydawać by się mogło, że zamknięcie w domach i nauka zdalna wstrzyma aktywność społeczną młodych ludzi. Okazało się, że nic z tych rzeczy. W tym roku rekordowo dużo projektów zostało doprowadzonych do końca. To oznacza, że młodzież, która powiedziała sobie na jesieni „tak zrobię coś dobrego dla innych” dotrzymała danego słowa. Cieszy nas to, a badania potwierdzają, że zadbali w tym trudnym czasie nie tylko o swoje otoczenie, ale i o swój dobrostan psychiczny.

Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii

Gala Projektów Społecznych 2021 odbyła się 22 czerwca i była częścią corocznego Wielkiego Finału. To podsumowanie VII edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Podczas wydarzenia, które poprowadził Marcin Prokop, dziennikarz i prezenter telewizyjny, zaprezentowano wszystkich Finalistów i przyznano prestiżowe Wilki za najlepsze projekty społeczne realizowane w tym roku. Projekty nagrodzono w 11 kategoriach: 4 formatach: zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. Pełna lista zwycięskich projektów poniżej.

W kategorii przestrzeń miejska wygrały zespoły: „Szare mury” z Torunia oraz tarnobrzeski „PoznajMY Tarnobrzeg”. Projekt „Szare mury” ma na celu zmianę aranżacji miasta. Młodzież zamalowuje wulgarne i nieestetyczne graffiti i zastępuje je obrazkami bądź cytatami, które wywołają uśmiech u przechodniów i lokalnej społeczności. Projekt był realizowany w ramach programu „Mam swoje Alle”, którego partnerem jest Allegro i zakładał wsparcie mentoringowe pracowników firmy.

Cieszę się, że Allegro mogło wspierać was w realizacji projektów społecznych. To ogromna przyjemność, obserwować jak młodzi ludzie, chcą mieć wpływ na świat, w którym żyją. Gratuluję wam determinacji i cierpliwości w przejściu przez wszystkie etapy olimpiady. Szczególnie dziękuję tym z was, którzy zdecydowali się rozwijać w ramach programu Allegro „Mam swoje Alle”. Umiejętności, które zdobyliście to niezwykle cenne kompetencje, które wykorzystacie w przyszłości.

Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability z Allegro

W kategorii kultura wygrały projekty „Częstochowski przegląd poezji” oraz „Jeżech stond”, realizowany ze wsparciem mentora w ramach programu „Zdalni do Pomocy” zainicjowanego przez ING Bank Śląski.

Ta inicjatywa pozwala spojrzeć na znajdujący się wokół nas świat z innej perspektywy. Otwiera nasze horyzonty, daje nam możliwość poznania siebie i swoich możliwości. Nasz projekt Jeżech stond, który pomimo zakończenia konkursu, nie kończy swojej działalności! Każda kolejna edycja konkursu pokazuje, że młodzi mają potrzebę aktywnego działania, a przy pomocy Zwolnionych z Teorii jest to znacznie prostsze.

Sandra Marek, z zespołu projektu „Jeżech stond”, uczennica 2 klasy liceum w II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach

Złotego Wilka za reklamę społeczną uzyskał projekt „Dziadkowie Biznesu”.

Kampania społeczna będąca początkowo pracą zaliczeniową na studia stała się czymś znacznie więcej. Widzimy, że niesiemy realną pomoc i dajemy drugą młodość zapominanym przedsiębiorstwom. Nasi seniorzy zdobywają nowych klientów, a Dziadkowie Biznesu docierają do coraz to większego grona odbiorców.

Zofia Mańczuk, Dziadkowie Biznesu, Uniwersytet Warszawski

Najlepszy projekt w kategorii zdrowie i sport to „W Krainie Snów”, realizowany przez zespół uczniów z Wrocławia, który podejmował problem bezsenności.

Szóstką znajomych stworzyliśmy projekt w tegorocznej edycji olimpiady. Mierząc się ze zmianą trybu życia, byliśmy zmuszeni zmienić również nasze podejście do szkoły, zajęć i olimpiady. Dzięki temu zdobyliśmy nowe doświadczenia i wiele się nauczyliśmy. Samodzielne prowadzenie projektu uczy odpowiedzialności, bo to my ponosimy konsekwencje za popełnione błędy.

Alicja Zawadzka, z zespołu projektu „W Krainie Snów”, uczennica Liceum Dwujęzycznego nr. XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl. Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in. Allegro, Google.org, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ING Bank Śląski.

Zwycięzcy Złotych Wilków 2021 (wg kategorii):

Przestrzeń miejska:

  • #PoznajMYTarnobrzeg
  • Szare Mury

Społeczność lokalna:

  • Aleja Czystych Serc

Ekologia i natura:

  • BeeApp
  • Graj w zielone

Projekt technologiczny:

  • Befriend

Kultura:

  • Częstochowski przegląd poezji
  • Jeżech stond

Reklama społeczna:

  • Dziadkowie biznesu

Wydarzenie publiczne:

  • Kompas Kryzysowy
  • OUTyzm

Edukacja:

  • Maturalni – spełniamy maturalne marzenia!
  • zdezINFORMOWANI

Społeczeństwo obywatelskie:

  • Piekło Internetu

Zbiórka charytatywna:

  • See the Sea

Zdrowie i sport:

  • W Krainie Snów

Zgłoś się do 10. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie: https://kreatywni.brief.pl/


Źródło: Zwolnieni z Teorii 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak czynić dobro do potęgi? Działanie społeczne z wykorzystaniem sieci

Zwolnieni z Teorii_

Zmieniają obraźliwe graffiti na inspirujące murale, odczarowują stereotypy o imigrantach czy tłumaczą młodzieży zawiłości związane z pandemią koronawirusa – takie projekty realizują uczniowie w całej Polsce z pomocą nowych technologii w ramach programu „Mam swoje Alle” fundacji Zwolnieni z Teorii oraz Allegro. Kilkanaście projektów m.in. w Toruniu, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim i innych miastach miało wpływ na ponad ćwierć miliona odbiorców. Paula Bruszewska, Marcin Bruszewski oraz Rafał Flis, założyciele Zwolnionych z Teorii zostali wyróżnieni w 5. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Jak do tego doszło?

Według badań CBOS z lutego 2021 r. ogromna większość rodziców (89%) uważa, że jakość nauki zdalnej jest gorsza od jakości nauki stacjonarnej. Rodzice dzieci uczących się zdalnie dostrzegają wiele negatywnych konsekwencji zdalnego trybu nauczania. Najczęściej w tym kontekście wymieniany jest brak bądź ograniczenie kontaktów z rówieśnikami (83%). Tak nie musi być. Dzięki nowym technologiom można nauczyć się nowych kompetencji z wykorzystaniem sieci, co pokazuje przykład programu „Mam swoje Alle”. Zakładał on udzielenie wsparcia młodzieży przez pracowników Allegro tak, aby młodzi mogli zespołowo, przedsiębiorczo i społecznie działać online – bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Młodzi ludzie nie tylko się ze sobą kontaktowali, ale też współdziałali społecznie na rzecz dobra innych ludzi.

Prawie osiemdziesięciu nastolatków z różnych zakątków Polski w tym roku szkolnym pochyliło się nad problemami w swoich lokalnych społecznościach, które chcieli rozwiązać. Powołali zespoły, zgłosili się do olimpiady Zwolnieni z Teorii i zaangażowali się w program specjalny, aby otrzymać wsparcie specjalistów w zakresie działania w internecie, zrównoważonego rozwoju, organizacji projektów i zarządzania swoim czasem. Ponad trzydziestu mentorów z biznesu wsparło uczniów w prowadzeniu pierwszego w ich życiu prawdziwego przedsięwzięcia, które w efekcie miało wpływ na ćwierć miliona ludzi w ich najbliższym otoczeniu.

W czasie pandemii Allegro postanowiło wesprzeć młodych na ich ścieżce do zaangażowania społecznego. Nasi pracownicy, poprzez konsultacje i mentoring, wspierali uczestników olimpiady w rozwoju ich przedsiębiorczości. Spotkania odbywały się online, co dla pokolenia, które wyrosło w dobie internetu, nie stanowiło problemu. W realizacji projektów korzystaliśmy z rozwiązań, jakie daje nam technologia, dzięki temu mieliśmy większe możliwości zasięgu, a przez to też wpływu społecznego. Jednocześnie jest to bezpieczne działanie podczas pandemii i może wspierać innych lokalnie czy charytatywnie. Z początku nastawiłam się, że to ja będę wspierać ambitną, ciekawą świata i gotową do działania młodzież, ale z czasem okazało się, że mentoring jest również cennym doświadczeniem dla mnie.

Magda Andrejczuk, ekspertka ds. CSR w Allegro z ponad 11-letnim doświadczeniem zawodowym, mentorka w programie “Mam swoje Alle”

Jak twierdzą organizatorzy olimpiady projektów społecznych, to właśnie nauka przez działanie przyniesie w bliskiej przyszłości młodzieży lepsze rezultaty niż piątki na świadectwie.

Z naszych badań i doświadczenia wiemy, że organizowanie projektów społecznych rozwija umiejętności pracy w grupie, samoorganizacji i kreatywności. Pandemia i lockdown wymusiły znalezienie nowych formuł działania z wykorzystaniem internetu i przyniosły one świetne rezultaty. Krótko mówiąc, dzięki doświadczeniu managerów z biznesu i nowym technologiom młodzież mogła dowiedzieć się i poznać na własnej skórze, jak czynić dobro do potęgi.

Aleksandra Chudaś, dyrektorka zarządzająca fundacji Zwolnieni z Teorii

Chudaś dodaje, że ważne jest, aby w tym zachęcaniu do działania społecznego udział brali nie tylko nauczyciele i dyrektorzy szkół, ale również osoby z otoczenia młodych ludzi, np. przedstawiciele biznesu, którzy mogą realnie wesprzeć nastolatków.

Ten program jest przykładem tego, jak wolontariat kompetencyjny może być prowadzony w sposób niekonwencjonalny, ponieważ pracownicy dużej firmy wsparli kilkudziesięciu młodych ludzi, a potem stała się niesamowita rzecz: role się odwróciły. Młodzi przeprowadzili webinar dla zespołu Allegro, mówiąc o ważnych dla nich tematach prozwierzęcych. Myślę, że ten nowy trend wymiany międzypokoleniowej z powodzeniem znajdzie zastosowanie w programach wolontariatu pracowniczego, zarządzania różnorodnością czy transferu wiedzy.

Aleksandra Chudaś, dyrektorka zarządzająca fundacji Zwolnieni z Teorii

Oprócz działania społecznego ważny jest fakt, że młodzi ludzie zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe. Pracodawcy zauważają, że to kompetencje miękkie, które najlepiej szlifuje się w praktyce, są kluczowe obecnie w procesie przyjmowania do pracy nowych kandydatów. Jak twierdzi Magda Andrejczuk, przedstawicielka Allegro, wykształcenie nie ma obecnie takiego znaczenia jak kiedyś, a kluczowe staje się doświadczenie w działalności pozaszkolnej i posiadane kompetencje miękkie. Z badania przeprowadzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii [2021] wynika, że młodzież działająca społecznie w ramach olimpiady nabywa kompetencji miękkich niezbędnych do pracy i potrafi się lepiej zorganizować w działaniu niż ich rówieśnicy nieaktywni społecznie.

Program „Mam swoje Alle” jest realizowany przez Fundację Zwolnieni z Teorii oraz Allegro po raz pierwszy. Celem programu jest wsparcie kompetencyjne młodych ludzi, którzy chcą działać społecznie i lokalnie. Zakończone projekty walczą teraz o Złotego Wilka, nagrodę przyznawaną za najlepsze projekty społeczne w Polsce. Premiera Gali Projektów Społecznych odbędzie się online 22 czerwca. Więcej na Facebooku Zwolnieni z Teorii.


Źródło: Zwolnieni z Teorii

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF