...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polacy z branży technologicznej na emigracji. Czy pandemia wpłynęła na ich życie zawodowe? „E-migracja. Polska diaspora technologiczna” [RAPORT]

e-migracja raport

Nieoceniony wpływ polskich ekspertów z branży technologicznej na rozwój tego sektora na świecie potwierdzają sukcesy Polaków, m.in.: Susan Wojcicki, Steve’a Wozniaka czy Jacka Tramiela. Związani z takimi graczami w branży jak YouTube, Apple czy Commodore, wszyscy oni byli polskimi emigrantami lub potomkami polskich emigrantów. Migracje zawodowe, szczególnie w branży technologicznej wciąż są atrakcyjne dla wielu specjalistów. Do wyjazdu skłania ich coś więcej niż atrakcyjne wynagrodzenie. Jaki czynnik przeważa nad finansowym oraz jak na ich życie wpłynęła pandemia Covid-19? II edycja raportu „E-migracja. Polska diaspora technologiczna” opisuje zawodowe i osobiste życie polskich ekspertów na emigracji.

Stereotypy – motyw przewodni najnowszego badania

Kim jest przedstawiciel, a może przedstawicielka polskiej diaspory technologicznej? Tegoroczny raport pochyla się m.in. nad kwestią stereotypów. To przeważnie osoby młode i w średnim wieku. Są one wykształcone, bardzo dobrze oceniają swoje życie na emigracji – zarówno ogólnie, jak i w obszarach związanych z sytuacją zawodową, relacjami rodzinnymi czy zdrowiem. Jeśli chodzi o tożsamość, to czują się jednocześnie Europejczykami i Polakami.

Rafał Raczyński

Stereotypowy przedstawiciel polskiej diaspory technologicznej to przeważnie mężczyzna, programista, bardzo dobrze wykształcony i mający duże doświadczenie w branży, zdobyte w Polsce lub za granicą. Jest cenionym specjalistą w swojej dziedzinie. Inteligentny, ambitny, przykłada bardzo dużą wagę do szczegółów oraz jakości i efektów swojej pracy. Jest bardzo rzetelny, pracowity, cały czas podnosi swoje kompetencje, uczy się. Raczej introwertyk, rzadko buduje głębokie relacje. Warto podkreślić, że struktura próby z badania ilościowego przeczy temu stereotypowi, choćby w kontekście płci – w obu edycjach badania (2018 i 2020) rozkład płci osób badanych jest niemal równomierny, mniej więcej połowę respondentów stanowią kobiety. Ponadto programiści stanowią jedynie 19% próby z roku 2020, a ogólnie osoby pracujące w branży informatycznej – 40%. A zatem stereotyp polskiego migranta z branży high-tech jest dość daleki od obiektywnego obrazu tej grupy.

dr Rafał Raczyński, współautor badania

Lockdown korzystny dla pracowników branży IT?

Wyniki tegorocznego raportu rzucają nowe światło na kilka aspektów życia tej grupy oraz odnoszą się do obecnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19. Jak wskazuje badanie, pandemia istotnie wpłynęła na życie respondentów i to zarówno w wymiarze zawodowym, jak i towarzyskim.

Większość badanych, przede wszystkim tych związanych z branżami technologicznymi czy IT, ocenia zmiany spowodowane pandemią w sposób zdecydowanie pozytywny. Ostatnie miesiące traktują jako okres rozwoju lub pewnej stabilizacji zawodowej. Większość chwali sobie pracę zdalną, która pozwala na bardziej elastyczne podejście do wykonywanych obowiązków zawodowych, daje możliwość poświęcenia większej ilości czasu bliskim oraz zmniejsza poziom stresu. Dla części osób lockdown i ograniczenia w poruszaniu się oznaczają także oszczędność czasu – brak konieczności dojazdów do biura. Z drugiej jednak strony część osób – nawet tych, które nie obawiają się utraty pracy – zauważa, że sytuacja na rynku, w branżach wysokospecjalistycznych, zmieniła się na gorsze. Innymi słowy – z perspektywy indywidualnej jest lepiej, jednak z perspektywy ogólnej nieco gorzej.

Środowisko pracy bardziej przyjazne niż w Polsce

Lockdown zwiększył możliwości pracy zdalnej, dał większą elastyczność, która jednak w wielu zachodnich krajach funkcjonuje już od dawna. Jak się okazuje, warunki, jakie stwarza pracodawca na emigracji, są znacznie bardziej przychylne niż w Polsce.

W rozmowach z przedstawicielami diaspory technologicznej – w kontekście satysfakcji z życia – widoczny jest wątek satysfakcji z relacji w miejscu pracy. Reprezentanci branży informatycznej bardzo często obecną kulturę pracy i relacje zawodowe porównują do warunków pracy w Polsce. Podkreślają, że styl zarządzania firmami i zespołami był tam bardzo niesatysfakcjonujący. W pracy panowały zazwyczaj toksyczne relacje, a jej tryb odbijał się mocno na życiu prywatnym.

Komfort życia ważniejszy niż zarobki

Jak się okazuje, to wcale nie wysokie zarobki są dla badanych główną korzyścią pracy na emigracji. Najważniejsze są pozapłacowe elementy, takie jak kultura i etyka pracy, dobre relacje w zespole, mniejszy stres, efektywne i przyjazne zarządzanie firmą i zespołem, optymalny work-life balance czy też możliwość podejmowania nowych wyzwań. Jeden z respondentów zauważa w tym kontekście:

Ludzie na Zachodzie się bardziej szanują. Jeśli mam szefa na wysokim stanowisku, to on rozmawia ze mną jak z osobą sobie równą. Nie traktuje mnie jak niewykwalifikowanego robotnika, który robi mu grę. W Polsce robiliśmy rzeczy dużo szybciej i one były bardzo wysokiej jakości, ale one były okupione stratami moralnymi. Ludzie się wypalali. W moim zespole 75% chodziło do psychoterapeuty. Taka gonitwa za pieniędzmi, porównywanie się. W Polsce moi szefowie lubili się obnosić z tym, jakie mają luksusowe samochody. Co roku kupowali sobie nowe. Tutaj pracujemy nad najdroższą grą na świecie, gdzie ludzie zarabiają ogromne pieniądze, a ludzie jeżdżą starymi furami. Nie mają potrzeby, żeby się pokazać. O pieniądzach się nie rozmawia. Ludzie są szczęśliwi z tego, co mają. To jest takie fajne uczucie, mogłem się pozbyć tej presji.

Mężczyzna, 35 lat, W. Brytania

Polacy wiedzą lepiej?

Jeśli chodzi o kwestie know-how, badanie jakościowe pokazuje ciekawą relację w branżach, w których pracują badani (np. finanse, analiza danych, game-tech). Jak się okazuje, polskie rozwiązania są często uznawane za lepsze od tych funkcjonujących za granicą. Z tej przyczyny transfer wiedzy może odbywać się z Polski za granicę.

Jak wspomina jedna z respondentek:

Jeśli chodzi o finanse, to my się uczymy od Polaków. Polacy od Niemców nie nauczą się wiele. Jeżeli robię w pracy analizę rynków finansowych w Europie albo sposobów płatności, to Polska jest na pierwszym miejscu. Moi szefowie też to wiedzą i mówią: „Bo Polacy mają coś takiego jak BLIK, weź sprawdź, czy my w Niemczech też możemy coś takiego wprowadzić”. My z Polski bierzemy przykład. W Polsce wszystko dużo lepiej funkcjonuje, jeśli chodzi o finanse. Tu przelew z Niemiec do Niemiec idzie 2–3 dni. Tutaj kart płatniczych za bardzo się nie używa.

Kobieta, 32 lata, Niemcy

Tobiasz Mazan

Polska znajduje się na pierwszym miejscu spośród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o tabelę medalową Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej oraz na trzecim, jeśli chodzi o ogólny poziom nauczania na poziomie przeduniwersyteckim w badaniu PISA 2018. W związku z tym, nie dziwi, że w niektórych rozwiązaniach to właśnie Polacy wiodą prym- niestety ciągle jest to wyjątek od reguły. Niezmiennie od lat na przeszkodzie stoi niski poziom zarządzania organizacjami i brak rozwiązań systemowych, co z całą mocą potwierdzają również wyniki badania „E-migracja. Polska diaspora technologiczna.

dr Tobiasz Mazan, PLUGin Polish Innovation Diaspora

Sceptyczne podejście wobec powrotu do Polski

Sytuacja polityczna i ekonomiczna w Polsce nie wpływa pozytywnie na decyzje o powrocie. Jak pokazuje raport, instytucjonalne, systemowe ułatwienia i programy wspierające powroty z emigracji mają raczej niewielki wpływ na ewentualne plany osób badanych. Zdecydowana większość przedstawicieli diaspory (72%) nie słyszała o nich, a 28% respondentów uznało, że nie miałyby absolutnie żadnego wpływu; w sumie ponad połowa (59%) wskazała na wpływ minimalny lub jego brak. Jeśli już badani mieliby rozważać powrót do kraju, rozwiązaniami, które braliby pod uwagę, byłyby ewentualnie aspekty ekonomiczno-gospodarcze: ulgi podatkowe, udogodnienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dostęp do rynku pracy dla członków rodzin. Część respondentów przyznaje, że trudno znaleźć w Polsce pracę dla partnerów, szczególnie obcokrajowców.

Sebastian Tyrakowski

Wyniki drugiej edycji wskazują, iż zdecydowanie mniej przedstawicieli diaspory technologicznej myśli o powrocie do kraju niż miało to miejsce w przypadku badanej grupy z 2018 r. To niepokojąca tendencja, która wyraźnie wskazuje jak ważne stały się jakościowe aspekty życia dla polskich emigrantów. Badani przyznają, iż nierzadko praca na podobnym stanowisku w Polsce wiązałaby się z podobnymi lub nawet wyższymi zarobkami, a także wyższym materialnym standardem życia, a mimo to nie decydują się na powrót. Jakość życia, stabilizacja, kultura pracy i brak zawirowań politycznych i ekonomicznych w kraju skłaniają emigrantów do życia na obczyźnie. Dodatkowo niechęć do powrotu pogłębia ustabilizowana sytuacja rodzinna oraz zawodowa. Wyniki badania jednoznacznie wskazują na pogłębiający się dystans pomiędzy warunkami i rozwiązaniami systemowymi w Polsce i za granicą.

Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, współautor badania

O projekcie

„E-migracja. Polska diaspora technologiczna” to projekt zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni w 2018 roku i realizowany w partnerstwie z fundacją PLUGin Polish Innovation Diaspora. Badanie po raz pierwszy kompleksowo diagnozowało sytuację Polaków i osób o polskich korzeniach, którzy działają za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych sektorach gospodarki w zakresie sytuacji życiowej i zawodowej, tak, by móc na tej podstawie dokonać pewnej ogólnej charakterystyki badanej grupy.

Obszary badawcze uwzględniały wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy oraz sytuację rodzinną, doświadczenia migracyjne, relacje społeczne i zawodowe na emigracji, poczucie tożsamości i więzi z krajem, perspektywę powrotu do Polski, a także współpracę z osobami, instytucjami czy organizacjami z Polski.

W 2020 roku odbyła się druga edycja badania, której finałem jest premiera raportu. Termin publikacji wyników nie jest przypadkowy – 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

POBIERZ PEŁNY RAPORT 


Źródło: Muzeum Emigacji

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polscy innowatorzy zmieniają świat

Coraz więcej polskich przedsiębiorców i freelancerów wybiera rozwój biznesu poza granicami kraju. Ich działania śledzi Muzeum Emigracji Gdyni oraz fundacja PLUGin, w ramach projektu badawczego E-MIGRACJA. Polska Diaspora Technologiczna. Celem projektu jest poznanie i zmapowanie polskiej diaspory technologicznej. Jednak współcześni e-migranci nie są pierwszymi Polakami, którzy zmieniają świat nauki i technologii.

Szczegóły projektu E-MIGRACJA. Polska Diaspora Technologiczna oraz ankietę dla e-migrantów znajdziecie na stronie E-migracja.eu

Zegarek Patek Phillipe. Pojazd księżycowy Lunar Roving Vehicle. Komputer Apple oraz Commodore. YouTube, największa na świecie platforma wideo. Chociaż te produkty zna cały świat, mało kto wie, że do ich sukcesu przyczynili się polscy emigranci lub osoby o polskich korzeniach. Postęp technologiczny sprawił, że zmianie uległ charakter innowacji. Dzisiaj siłą napędową są przedsiębiorcy, programiści, pracownicy gospodarki opartej na wiedzy, kiedyś byli nimi inżynierowie i uczeni. Wśród emigrantów polskiego pochodzenia nie brak wynalazców, naukowców i innowatorów, których nazwiska nie tylko zapisały się na kartach historii, ale ich osiągnięcia wywarły wpływ na losy świata. Przedstawiamy sylwetki 5 osób, których osiągnięcia docenił świat.

Antoni Patek. Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Brał udział w powstaniu listopadowym. Za odwagę został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Francji, by ostatecznie osiąść w szwajcarskiej Genewie. Tam wraz z zegarmistrzem Adrienem Philippe’em założył firmę Patek Philippe & Co, która produkowała jedne z najpiękniejszych i najlepszych zegarków na świecie. W roku 1851, na Wystawie Światowej w Londynie, ich zegarek zakupiła królowa Wiktoria, by nosić go jako broszkę przy sukni. W latach następnych zdobyli kilkaset międzynarodowych nagród i szybko stali się ulubioną manufakturą światowej arystokracji.

Jacek Tramiel. Właściwie Jacek Trzmiel. To polski przedsiębiorca, który po wojnie spędzonej w żydowskim gettcie w Łodzi wyemigrował do USA w 1947 roku. Jego zainteresowanie komputerami związane jest ze służbą w armii, gdzie odpowiedzialny był za naprawianie sprzętu biurowego. Po kilku latach zdecydował się jednak odejść i założyć własną firmę – Commodore Portable Typewriter zajmującą się naprawą maszyn do pisania. Z czasem firma zaczęła produkować kalkulatory, a potem komputery domowe. W 1982 roku powstał słynny mikrokomputer Commodore 64, sprzedany w ponad 20 milionach egzemplarzy, zyskując miano najpopularniejszego w dziejach komputera domowego. W tym okresie Trzmiel ukuł powiedzenie „Musimy budować komputery dla mas (wszystkich ludzi), a nie dla klas (społecznych)”. W 1984 Jacek Trzmiel opuścił Commodore i wykupił firmę Atari, konkurencyjnego producenta mikrokomputerów. Zbudował cieszące się popularnością modele Atari 65XE czy Amiga.

Mieczysław Bekker. Naukowiec i inżynier, absolwent wydziału mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, po której w 1943 roku przedostał się do Kanady, a w 1956 do USA. Był profesorem na Uniwersytecie w Michigan i dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors. Autor licznych prac w dziedzinie teorii pojazdów terenowych. Przewodził zespołem naukowców i konstruktorów tworzących pojazd księżycowy w ramach konkursu zorganizowanego przez NASA. Efektem ich prac był Lunar Roving Vehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo. Jego rozwiązania techniczne umożliwiły poruszanie się łazika po powierzchni Księżyca.

Steve Wozniak. Urodzony w 1950 roku inżynier i programista, polskie korzenie zawdzięcza pradziadkom. To właśnie Steve Wozniak wraz ze Stevem Jobsem w 1976 roku założył firmę Apple, która zrewolucjonizowała rynek technologii. Wspólnie tworzyli potęgę firmy, w której Steve Wozniak pracował do roku 1985. W tym czasie skonstruował pierwsze komputery osobiste Apple I oraz Apple II. Za zasługi został odznaczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych nagrodą National Medal of Technology jako niekwestionowany autorytet świata komputerów. Jest również pomysłodawcą Electronic Frontier Foundation, organizacji wspierającej wolności obywatelskie w cyfrowym świecie. Jako zagorzały filantrop wspiera liczne projekty edukacyjne i pomaga młodym, zdolnym w rozwoju.

Susan Wojcicki. Jest niekwestionowaną królową serwisu YouTube, którym kieruje od roku 2014. Ekonomistka i przedsiębiorczyni. Jako jedna z pierwszych osób została zatrudniona w Google, gdzie przez 12 lat pracowała na kierowniczych stanowiskach. Za jej inicjatywy powstały pierwsze słynne doodles oraz wprowadziła do realizacji takie produkty Google jak Google Images, Google Books czy Google Video. Dwukrotnie znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes. Jest córką Stanley’a Wojcickiego, profesora fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki, polski prawnik i działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm Ustawodawczy. Posiada polskie obywatelstwo.

Na kartach historii innowacji zapisali się także tacy wynalazcy jak Stefan Kudelski, konstruktor magnetofonu Nagra, którego wynalazki zrewolucjonizowały Hollywood i były wykorzystywane przez NASA. Syn polskich emigrantów Frank Piasecki, był konstruktorem pierwszego na świecie śmigłowca dwuwirnikowego, z jego produktów korzystała amerykańska armia, a firmę Piasecki Helicopter Corporation kupił Boeing. Nie sposób w gronie innowatorów nie wymienić Tadeusza Sendzimira, patrona słynnej krakowskiej huty. Sendzimir nazywany na świecie Edisonem metalurgii zamieszkał przez II wojną światową w USA, a jego wynalazki z zakresu górnictwa i przetwórstwa metali uzyskały na świecie 120 patentów. Do tej listy warto dodać także fizyka, Józefa Rotblata, który brał udział w pracach nad bombą atomową w projekcie Manhattan a w 1995 roku został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. Jego niezwykłe życie możemy szczegółowo poznać dzięki wydanej właśnie biografii Marka Górlikowskiego Noblista z Nowolipek.

Lunar Roving Vehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo był dziełem zespołu, którym kierował Polak Mieczysław Bekker, copyright: NASA.
Lunar Roving Vehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo był dziełem zespołu, którym kierował Polak Mieczysław Bekker, copyright: NASA.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kreatywni ponad granicami. Kim są współcześni polscy emigranci z branży IT?

Popatrzcie na Najbardziej Kreatywnych w Biznesie według listy BRIEF50. Nasi laureaci pracują, podróżują po świecie, pracują w międzynarodowych zespołach i zbierają doświadczenia. Pracują i żyją jak chcą, a ich jedynym stałym adresem jest adres e-mail. Zwycięzca tegorocznego rankingu Michał Borkowski, CEO platformy social learningowej Brainly, regularnie podróżuje między Krakowem a biurem w Nowym Jorku. Raport E-migracja. Polska Diaspora Technologiczna, nad którym pracuje Muzeum Emigracji w Gdyni pozwoli uzyskać pełniejszy obraz tej różnorodnej grupy emigrantów i cyfrowych nomadów.

Kim jest współczesny polski emigrant z branży IT? Z uwagi na dynamiczny rozwój cyfrowego świata, jego specyfikę czy interdyscyplinarne kompetencje, które liczą się na rynku pracy, mamy mgliste wyobrażenie co e-migranci robią, gdzie mieszkają i co łączy ich z Polską. Często opieramy się na subiektywnej wiedzy bądź na przestarzałych już stereotypach. Sytuację chce zmienić Muzeum Emigracji w Gdyni, które rozpoczęło pracę nad raportem
E-migracja. Polska Diaspora Technologiczna. To zakrojony na dużą skalę projekt badawczy, kompleksowe badanie społeczności polskich profesjonalistów zatrudnionych w innowacyjnych sektorach gospodarki. Muzeum wspiera londyńska fundacja PLUGin – Polish Innovation Diaspora, zrzeszająca przedstawicieli polskiej diaspory technologicznej, czyli przedstawicieli szeroko rozumianej branży IT. Krok pierwszy to zebranie danych analitycznych. – Przygotowaliśmy ankietę zawierającą ponad 30 pytań, dotyczących różnorodnych emigracyjnych doświadczeń. Ankieta jest dostępna na witrynie projektu e-migracja.eu. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona przedstawicieli polskiej diaspory technologicznej, pracujących w różnych częściach świata. W oparciu o model tzw. kuli śnieżnej chcemy zebrać jak najwięcej danych ilościowych – wyjaśnia dr Rafał Raczyński, kierownik działu historyczno-badawczego w Muzeum Emigracji.

Polacy, policzmy się!

Jak na przedsięwzięcie skierowane do przedstawicieli branży IT przystało, projekt E-migracja. Polska Diaspora Technologicznazostał po raz pierwszy publicznie zaprezentowany 20 czerwca podczas III już konferencji Polish Tech Day w Londynie. Uczestnikami tej prestiżowej konferencji poświęconej innowacyjnym technologiom byli polscy przedsiębiorcy działający na terenie Wielkiej Brytanii. Ta szalenie ciekawa i coraz liczniejsza społeczność polskich profesjonalistów zatrudnionych w innowacyjnych sektorach gospodarki nie doczekała się jednak dotąd systemowego badania. Wiemy, że jest wewnętrznie zróżnicowana i tworzą ją programiści, innowatorzy, właściciele start-upów, projektanci gier a także twórcy i przedsiębiorcy związani są z szeroko rozumianą kulturą cyfrową. – Dzisiaj praktycznie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, ilu na świecie jest Polaków pracujących w sektorze innowacji i nowych technologii. Nie wiemy czym dokładnie się zajmują, co ich łączy z Polską, jakimi umiejętnościami i wiedzą dysponują – mówi Maciej Halbryt, współzałożyciel i CEO fundacji PLUGin. – Wiemy jedynie z całą pewnością, że ten nieodkryty potencjał jest ogromny i dlatego tworzymy możliwości do tego, aby mieć do niego dostęp i go wykorzystywać.

Booksy, SpaceX, UXPin. Polacy tworzą światowe innowacje

Współcześni polscy emigranci, wykształceni i ambitni, pracują na całym świecie, zajmują stanowiska kierownicze i menedżerskie, są właścicielami firm lub start-upów. Za globalnym sukcesem aplikacji i rozwiązań jak Azimo, Booksy, Growbots, Nozbe czy UXPin stoją polscy przedsiębiorcy – Marta Krupińska, Greg Pietruszyński, Stefan Batory, Michał Śliwiński, Marcin Treder. Polscy studenci od lat zajmują czołowe miejsca w finałach prestiżowych konkursów programistycznych. Któż nie zna słynnego memu z Tomaszem Czajką, zwycięzcą i uczestnikiem najważniejszych olimpiad i zawodów programistycznych na świecie. Czajka przez 5 lat pracował w Dolinie Krzemowej w Google, od 2014 pracuje dla Elona Muska w firmie SpaceX, która rewolucjonizuje przemysł kosmiczny. – Badanie i raport kierujemy do przedstawicieli, polskiej diaspory technologicznej osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych technologii. Interesują nas również osoby pracujące w otoczeniu środowiska technologicznego jako prawnicy, biznesmeni, lobbyści – mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.- Chcemy dowiedzieć się kim tak naprawdę są przedstawiciele polskiej diaspory technologicznej: w jakich zawodach pracują, w czym się specjalizują, gdzie mieszkają. Interesuje nas również charakter ich emigracji, czy jest trwały czy czasowy, jakie motywy stały za decyzją o podjęciu pracy za granicą, jakie posiadają plany na przyszłość i czy są one związane z Polską. Muzeum Emigracji w Gdyni kieruje ankietę do Polaków, którzy wyemigrowali, osób o polskich korzeniach oraz ciekawej i coraz liczniejszej grupy transmigrantów i nomadów, a także pracowników, którzy realizują swoje kariery globalnie, ale nie podjęli decyzji o opuszczeniu kraju na stałe. Muzeum Emigracji w Gdyni zależy na dotarciu zarówno do emigrantów, którzy wyjechali w czasach PRL-u, ale także do nowej emigracji, która nasiliła się w związku z wejściem Polski do Unii i rozwojem nowych technologii.

Emigranci tworzą historię

Emigracja jest mocno wpisana w polską historię, a polscy emigranci bądź ich potomkowie stoją za sukcesem rozpoznawalnych na świecie produktów i marek. Zegarek Patek Phillipe, pojazd księżycowy Lunar Roving Vehicle, komputer Apple oraz Commodore. A także YouTube, największa na świecie platforma wideo. To brandy powszechnie rozpoznawane na całym świecie. Mało kto wie, że do ich sukcesu przyczynili się polscy emigranci lub osoby o polskich korzeniach tacy jak Mieczysław Bekker, Steve Wozniak, Jack Tramiel czy Susan Wojcicki, której babcia wyjechała po drugiej wojnie światowej do USA. To pozytywna twarz polskiej emigracji, o której mało się mówi, a która może przyczynić się do zmiany wizerunku polskiego emigranta. Takie osiągnięcia budzą dumę, ale emigranci to nie tylko osoby odnoszące sukcesy na polu zawodowym, lecz także aktywni przedstawiciele lokalnych społeczności w miastach, gdzie pracują. Przykładem takiej inicjatywy jest właśnie PLUGin, założona w Londynie fundacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców, będąca partnerem projektu. Fundacja organizuje cykliczne spotkania nie tylko w Londynie, polscy emigranci i cyfrowi nomadzi spotykają się także w Berlinie czy San Francisco. – Silny polski sektor technologiczny w ogromnej mierze zależy od relacji Polaków w kraju z Polakami poza nim. Przepływ wiedzy, doświadczeń, a w efekcie również kapitału musi zostać usprawniony abyśmy zrobili skok rozwojowy – podkreśla Maciej Halbryt. – Raport E-migracja przede wszystkim pomoże nam się policzyć, zrozumieć kim jest polska diaspora innowacyjna i zmapować ją. Z tej wiedzy wynika szereg wymiernych korzyści: od tworzenia programów wsparcia i współpracy opartych o faktyczne potrzeby Polonii 2.0, po wzmocnienie relacji i udrożnienie kanałów dotarcia do Polaków za granicą. Dla uczestników badania to przede wszystkim zrobienie kroku do dzielenia się swoimi osiągnięciami.

Muzeum Emigracji w Gdyni chce dotrzeć z informacją o projekcie i badaniu do szerokiego grona emigrantów, ze szczególnym uwzględnieniem osób w USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Zebranie danych ankietowych jest kluczowe dla pierwszego, ilościowego charakteru badania. Wynikom projektu E-migracja. Polska Diaspora Technologicznapoświęcone zostaną spotkania z branżą IT, konferencje i publikacje. – Ufamy, że rezultaty jakie przyniesie badanie oraz zainteresowanie raportem staną się szansą na nawiązanie kontaktu i zbudowanie owocnej relacji z przedstawicielami polskiej diaspory technologicznej. Zależy nam na pokazaniu przykładu ludzi sukcesu, uczestniczących w najnowocześniejszych przedsięwzięciach i będących wizytówką Polski – podkreśla dr Rafał Raczyński. – Aby tego dokonać potrzebujemy jednak zaangażowania ze strony polskich emigrantów. Liczymy, że znajdą czas na wypełnienie naszej ankiety, a może sami włączą się w promocję projektu wśród swoich znajomych. Wymierne efekty raportu będą naszym wspólnym sukcesem.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF