...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Testuj innowacje w 5G LAB Łódzkiej SSE. Pierwszy w Polsce kampus 5G dla startupów

Marcin Sugak Ericsson

Autonomiczne wózki widłowe, cyfrowe bliźniaki fabryk, czy transmisje VR-owe z kamerami 360 stopni – to tylko niektóre innowacyjne rozwiązania, które będą testowane w sieci 5G Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wszystko dzięki 5G LAB, czyli przestrzeni do tworzenia i testowania innowacji wykorzystujących sieć piątej generacji. Od dziś młode technologiczne firmy mogą korzystać z infrastruktury 5G, którą ŁSSE stworzyła we współpracy z partnerami: Orange, Ericsson, UKE.

Łódzka strefa od lat z powodzeniem promuje, wspiera i stwarza dobry klimat inwestycyjny do realizacji innowacyjnych projektów technologicznych, także w oparciu o współpracę między światem nauki i biznesu. Pandemia koronawirusa tylko potwierdziła wzrastające zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. 5G LAB może stać się inkubatorem innowacyjnych rozwiązań, a w niedalekiej przyszłości przyczynić się do zwiększenia potencjału polskich firm, w szczególności start-upów.

Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych 

Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Budujemy dla inwestorów szeroką ofertę wsparcia opartą na nowoczesnych technologiach. Kolejnym krokiem jest 5G Lab – przestrzeń dedykowana młodym technologicznym firmom. Łączymy startupy z inwestorami by wspólnie mogli pracować nad innowacjami 5G i testować je, dzięki stworzonej przez nas wewnętrznej sieci 5G. Między innymi za tak nowatorskie działania zostaliśmy nagrodzeni tytułem 3. najlepszej strefy ekonomicznej na świecie i pierwszej w Europie.

Marek Michalik, prezes ŁSSE

5G Lab w siedzibie Łódzkiej SSE w Łodzi powstało jako odpowiedź na potrzeby startupów. Firmy, które w programie Łódzkiej Strefy o nazwie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” tworzą innowacje oparte o 5G potrzebowały miejsca do przeprowadzania testów zanim ich rozwiązania na stałe wejdą do użytku w fabrykach inwestorów i partnerów biznesowych Strefy.

Zbudowany przez nas ekosystem 5G na terenie Strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Tworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G będą korzystać z infrastruktury zapewniającej minimalne opóźnienia umożliwiające zarządzanie fabrykami na odległość, w czasie rzeczywistym, komunikację maszyn oraz przepływ dużej ilości danych. Dzięki akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce przemysłowych zastosowań sieci piątej generacji.

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE

Orange Polska od ponad dwóch lat testuje 5G w laboratoriach i w terenie. Operator czerpie też z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich, gdzie pierwsze wewnętrzne sieci 5G już powstały. Sieć 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obejmuje budynek siedziby i Centrum Kreatywności Fabryka. Do jej budowy Orange wykorzystał 10 anten działających w docelowym dla 5G paśmie 3,6 GHz i w paśmie 2100 MHz. Zapewniają one zasięg na powierzchni ponad 1000 mkw. Orange gwarantuje też wsparcie swoich ekspertów związane z zastosowaniem technologii 5G w przemyśle.

Bardzo nas cieszy, że mogliśmy uruchomić pierwszą w Polsce wewnętrzną sieć 5G w docelowej częstotliwości. Liczymy na to, że podobnych wdrożeń będzie w naszym kraju przybywać i że szybko pokażą one w praktyce korzyści, jakie niesie ze sobą sieć nowej generacji. 5G to jeden z filarów strategii Orange. Jako dobre przykłady wdrożeń sieci 5G zrealizowanych już przez Orange można wymienić choćby fabrykę Schneider Electric w Le Vaudreuil we Francji, port Le Havre, czy bliższą nam fabrykę Miele w nieodległym od Łodzi Ksawerowie. Jesteśmy przekonani, że 5G LAB przyczyni się do powstania innowacyjnych rozwiązań, które będą miały wpływ na rozwój gospodarczy regionu łódzkiego i całego kraju.

Piotr Jaworski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii

W budowanie sieci 5G w siedzibie Łódzkiej Strefy zaangażowany był globalny gracz na szeroko pojętym rynku telekomunikacyjnym, wieloletni partner i inwestor strefy, firma Ericsson. Eksperci szwedzkiego giganta zaprojektowali i dostarczyli urządzenia potrzebne do uruchomienia sieci wewnętrznej. Zapewniają również indywidualny transfer wiedzy, nie tylko do specjalistów Łódzkiej Strefy, ale także do partnerów biznesowych i startupów współpracujących z ŁSSE. To wsparcie biznesowe i przede wszystkim technologiczne dla przemysłowych zastosowań technologii 5G.

Wdrożenie 5G niesie za sobą olbrzymi potencjał dla przedsiębiorców z wielu sektorów, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa transfer wiedzy. Technologia 5G umożliwia rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm, jednak jeśli chcemy innowacji, na początek potrzebna jest wiedza. Angażując się w 5G LAB mogliśmy dostarczyć nie tylko technologie umożliwiające budowę sieci, ale przede wszystkim współpracować z młodymi innowatorami pomagając im w tworzeniu rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować polską i światową gospodarkę. Z niezwykłą satysfakcją patrzę jak rozwiązania przyszłości powstają na naszych oczach. Już niedługo będzie o nich głośno.

Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce

Z wewnętrznej sieci 5G skorzystają startupy działające w akceleratorze S5 Łódzkiej Strefy, gdzie trafia do nich wsparcie merytoryczne, mentorskie i finansowe (skorzysta 40 startupów do których trafi blisko 13 mln zł wsparcia). 5G Lab Łódzkiej Strefy pozwoli osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 850 mb/s przy zachowaniu minimalnych opóźnień. Pozwoli to startupom testować przygotowane dla inwestorów i partnerów biznesowych Łódzkiej Strefy innowacje oparte na najnowszej technologii komunikacyjnej.

Zbudowaliśmy system dbający o bezpieczeństwo żywności w handlu, gastronomii i transporcie .Nasze bezprzewodowe sensory wysyłają z wnętrza urządzeń chłodniczych informacje o panującej tam temperaturze. Wykorzystanie technologii 5G powoduje, że nasz system jest energooszczędny i działa nawet w warunkach bardzo słabego zasięgu. Nasz projekt dostrzegła i wspiera ŁSSE w Akceleratorze S5 – to dzięki niemu już wkrótce będziemy mogli pochwalić się pierwszymi wdrożeniami.

Michał Olszewski, cofounder spółki Arktikus

Poprzez współpracę z ŁSSE otrzymałyśmy możliwość stworzenia rozwiązania, które w pełni wykorzystuje kluczowe właściwości technologii 5G jakimi są wysokie prędkości danych, niskie opóźnienia oraz niezawodność sieci. Nasza aplikacja Omniview VR/360 zrewolucjonizuje sposób prowadzenia m.in. zdalnych konferencji, transmisji „na żywo” z wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, zapewniając użytkownikom, znajdujących się w zasięgu sieci 5G, odczucie bycia na miejscu danego wydarzenia. Udział w programie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” oznacza dla nas wsparcie finansowe, merytoryczne oraz możliwość weryfikacji i testowania naszego rozwiązania w środowisku dojrzałego biznesu skupionego wokół ŁSSE. To w praktyce przełożyło się na nasz niezwykle dynamiczny rozwój.

Firuza Piechucka, która razem z Mają Raczkowską rozwija w ramach Akceleratora startup Omniview

ŁSSE stworzyła jako pierwsza w Polsce wspaniałe warunki do rozwoju systemów opartych na technologii 5G. Dzięki udziałowi w programie S5, cthings może realnie budować innowacyjne rozwiązania dla współczesnego przemysłu. System Intelliventory pozwala w pełni wykorzystać potencjał szybkiej i niezawodnej transmisji ogromnej ilości danych np. dla usprawnienia procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

Marcin Urbaniak, Business Development Manager w cthings.co

Nasza technologia WindTAK 5G VG oferuje branży wiatrowej unikalną możliwość synergii między podniesieniem efektywności energetycznej, a monitoringiem turbin z użyciem nowoczesnych czujników i transferu danych sprawiającego, że turbiny dosłownie komunikują się między sobą, z pominięciem stacji centralnej. Doczekaliśmy czasu, kiedy wszystko to jest możliwe tu, w jednym miejscu w centrum kraju będącego u progu przełomowych zmian – razem z właściwymi ludźmi, przestrzeniami innowacji typu 5G LAB i sprzyjającymi warunkami inwestorskimi, a także technologicznymi.

dr inż. Maciej Karczewski, Członek Zarządu WindTAK sp. z o.o.


Źródło: Ericsson

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czy sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy i muzyków? [RAPORT]

Sztuczna inteligencja w muzyce

Według raportu firmy Ericsson Connected Intelligent Machines, 20% konsumentów preferuje treści tworzone przez sztuczną inteligencję od tych tworzonych przez ludzi. Wyniki pokazują, że obecnie toczy się wyścig twórczy pomiędzy ludźmi a maszynami. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie by ogłaszać zwycięzców, bo nadal co piąty ankietowany preferuje treści tworzone w sposób tradycyjny.

Już dziś, u progu popularyzacji technologii 5G, zautomatyzowane boty tłumaczą dynamicznie strony internetowe na różne języki oraz zbierają informacje i redagują artykuły. Czy zatem do roku 2030 nasze coraz bardziej cyfrowe mass media będą nadal tworzone głównie przez dziennikarzy, czy też znacznie większą rolę odegrają połączone ze sobą inteligentne maszyny?

W raporcie Connected Intelligent Machines firma Ericsson przedstawia wnioski z badania ośmiu koncepcji tworzenia treści przeprowadzonego na grupie aktywnych użytkowników technologii konsumenckich. Niektóre z treści były tworzone przez ludzi, inne przez sztuczną inteligencję.

Wyniki dają obu stronom powody do zastanowienia. Zaskakująco niska liczba konsumentów – zaledwie jeden na pięciu – stwierdziła, że w ponad połowie testowanych koncepcji preferuje treści tworzone przez ludzi. Potwierdzony w badaniu trend wskazuje na możliwość przejęcia w przyszłości przez maszyny rynku tworzenia treści. Oznacza to, że maszyny nieuchronnie będą w stanie zidentyfikować i zaspokoić popyt na treści lepiej niż my, ludzie.

Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson

Konsumenci przewidują, że do 2030 r. media masowe będą w coraz większym stopniu podlegać wpływom automatyzacji. W rzeczywistości przyszłość może być bliższa niż nam się wydaje. Obecnie nawet najbardziej podstawowe generatory języka AI okazują się wystarczająco dobrymi twórcami treści na platformach mediów społecznościowych.

Wzrost popularności zautomatyzowanych treści, a w tym również rosnąca ilość tzw. fake newsów w mediach społecznościowych, rodzi wiele pytań natury społecznej. Tworzenie treści przez sztuczną inteligencję, podobnie jak każda inna technologia, może być wykorzystywane w złych celach i wywołać daleko idące konsekwencje dla sytuacji na świecie. Dlatego jako ludzie musimy zadbać o to, aby odpowiedzialna AI była budowana w oparciu o godne zaufania i etyczne zasady AI.

Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson

Przyszłość tworzenia treści może polegać na współpracy człowieka z maszyną. Jednym z interesujących obszarów, w którym to już się dzieje na poziomie rynku masowego, jest literatura science fiction. Słynny chiński autor SF, Chen Qiufan, konkurując z takimi pisarzami, jak laureat Nagrody Nobla Mo Yan, wygrał niedawno konkurs literacki w Szanghaju opowiadaniem „The State of Trance”, które zawierało fragmenty wygenerowane przez AI.

Film i muzyka poza zasięgiem AI?

W raporcie firmy Ericsson stwierdzono, że konsumenci uważają film i muzykę za domenę ludzkiej kreatywności. Sześciu na dziesięciu respondentów twierdzi, że wolałoby ludzkich producentów filmowych od odpowiedników AI. Jednak większość z tej grupy respondentów jest najwyraźniej nieświadoma faktu, że AI jest już wykorzystywana w przemyśle filmowym do wspomagania procesu podejmowania decyzji przez człowieka.

Obecnie konsumenci nadal chętniej wybierają ludzi, jako twórców muzyki – takiego zdania jest 65 procent respondentów. Jednak raport Connected Intelligent Machines stwierdza również, że sześciu na dziesięciu z nas wierzy, że „sztuczni muzycy” będą w stanie prześcignąć ludzi na listach przebojów do 2030 roku.

 

POBIERZ PEŁNY RAPORT Z BADANIA ERICSSON CONSUMER TRENDS 


Źródło: Ericsson

 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Innowacja dzięki edukacji – 3500 godzin szkoleń o 5G dla startupów i zakładów przemysłowych

5G Ericsson

Technologia 5G umożliwi rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak jeśli chcemy innowacji, na początek potrzebna jest wiedza. W ramach S5 – Akceleratora Technologii 5G, Ericsson dostarczy dla 40 startupów oraz 5 partnerów przemysłowych blisko 3500 godzin szkoleniowych. W rezultacie, dzięki transferowi wiedzy w środowisku funkcjonującej infrastruktury 5G, powstanie ponad 20 produktów i usług gotowych do wdrożenia w biznesie.

Polscy przedsiębiorcy nie chcą przegapić szansy rozwoju jaką daje 5G. Według badania przeprowadzonego przez firmę Ericsson, 71,5% firm uważa, że technologia 5G zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki wobec innych krajów Unii Europejskiej. Dodatkowo niemal jedna piąta (18%) deklaruje, iż strategia ich firmy na najbliższe lata uwzględnia wykorzystanie technologii 5G, a ponad połowa z nich (53%) planuje wprowadzić rozwiązania wykorzystujące 5G w ciągu 2-3 lat.

Dlatego tak ważna jest współpraca i międzysektorowa edukacja. W 2018 r. Łódź została wybrana miastem pilotażowym 5G w Polsce, a jeszcze w tym samym roku stworzyliśmy dwa dedykowane programy Transferu Wiedzy 5G dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz dla zarządu i pracowników Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Stało się to katalizatorem do powołania w ramach ŁSSE S5 – Akceleratora Technologii 5G, czyli pierwszego w Polsce programu wspierającego rozwój innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących w sposób znaczący technologię 5G.

Ewelina Grabowska, szefowa Europejskiego Działu Usług Edukacyjnych z firmy Ericsson

Startupy rozwijają funkcjonalności 5G

Program S5 pełni funkcję realnego ekosystemu przemysłowego, w którym bierze udział 40 startupów oraz pięciu partnerów przemysłowych – Polkomtel, Miele, PGE, Indigo i Wielton. Program składa się z 2 etapów – inkubacji i akceleracji. Z pierwszego etapu, do fazy akceleracji, czyli tworzenia realnych rozwiązań wykorzystujących 5G, wdrożonych zostanie około 20 projektów, z których każdy otrzyma do 550 tys. zł. Uwzględniając fazę inkubacji budżet Programu to 14 mln zł przyznanych Łódzkie Specjalnej Strefie Ekonomicznej przez Marszałka województwa łódzkiego.

Mamy wieloletnie doświadczenie w łączeniu startupów z biznesem. W programie S5 budujemy model akceleracji oparty o pilotażowy wertykał technologiczny 5G, co wiąże się już nie tylko z poszukiwaniem i rozwojem innowacji, ale również budową infrastruktury 5G w warunkach produkcyjnych i walidacją pierwszych przemysłowych use case’ów 5G z jej wykorzystaniem.

Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE S.A.

Mamy zaplanowanych w sumie około 3500 godzin szkoleniowych. Transfer wiedzy w ramach programu jest procesem dwukierunkowym. Z jednej strony startupy oraz partnerzy przemysłowi czerpią z doświadczeń firmy Ericsson wiedzę na temat technologii 5G, z drugiej strony my poznajemy ich potrzeby i oczekiwania związane z digitalizacją określonych procesów. Łączymy aktywności teoretyczne, które pozwalają na usystematyzowanie terminologii związanej z 5G, ze współpracą na poziomie eksperckim, która pozwala na wdrożenie konkretnych rozwiązań dzięki naszym specjalistom z działu R&D.

Ewelina Grabowska, szefowa Europejskiego Działu Usług Edukacyjnych z firmy Ericsson

Udział w projekcie S5 to wsparcie, dzięki któremu możemy osadzić naszą koncepcję w ramach biznesowych, uzupełniamy wiedzę technologiczną od dedykowanych nam mentorów, a nasze działania poddane są krytycznej ocenie przez przedstawicieli dojrzałego biznesu. Dzięki temu nasza aplikacja nieustannie ewoluuje i zyskuje na wartości.

Firuza Piechucka, Omniview

Wiedza oparta na badaniach i doświadczeniu

Polska jest ważnym krajem na mapie światowych badań i rozwoju technologii 5G. Nad oprogramowaniem, które pozwala światu na mobilną komunikację, pracują właśnie inżynierowe w Polsce. W centrum R&D w Krakowie i Łodzi przygotowują między innymi różne funkcjonalności sieci 5G, zapewniają odpowiednią stabilność i przepustowość łączy dla największych operatorów na świecie. Polskie centrum badawcze zatrudnia blisko 2000 osób i jest drugim największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson po macierzystej placówce w Szwecji.

Polska u progu 5G

W Polsce jesteśmy już na drodze do upowszechnienia komunikacji w sieciach 5G, które dzięki dużej przepustowości łącza i praktycznie zerowym opóźnieniom otworzą przed biznesem nowe możliwości. Sprzęt firmy Ericsson jest gotowy do pracy w sieci 5G już od 2015 roku. Jest to możliwe dzięki aktualizacji do 5G za pomocą zdalnej instalacji oprogramowania. Do tej pory do operatorów na całym świecie wysłanych zostało ponad 5 milionów anten 5G. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G.

Ericsson jest aktywnym promotorem rozwiązań 5G w Polsce – wdrożył pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce z firmą Polkomtel, 5G w sieci Play, sieć testową w Warszawie z Orange oraz kampus 5G na Politechnice Łódzkiej. Firma współpracuje z operatorami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, środowiskiem akademickim oraz ze startupami i przemysłem.

Ericsson posiada obecnie ponad 134 komercyjnych umów 5G, z których 83 to aktywne sieci działające w ponad 40 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).


Źródło:  Ericsson

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wszystko o sieci 5G w Polsce – nadchodzi rewolucja esportu i egamingu

Świat, w którym żyjemy przechodzi ciągłą transformację i staje się coraz bardziej cyfrowy. W odpowiedzi na potrzeby swoich klientów oraz zmieniającego się otoczenia 11 maja Plus uruchomił pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD, a w zasięgu sieci nowej generacji znalazło się blisko 900 tys. osób. To pierwszy etap budowy ogólnopolskiej sieci 5G w całej Polsce. W kolejnym etapie zasięgiem sieci zostaną objęci mieszkańcy całej Warszawy i jej aglomeracji. Tym samym wkrótce w zasięgu sieci 5G znajdzie się ponad 3 mln osób.

Jak 5G zmieni świat, w którym żyjemy?

Dzięki rozwojowi internetu mobilnego odczujemy wiele korzyści na co dzień. To sieć 5G daje pole dla rozwoju jeszcze lepszej domowej rozrywki i nowoczesnych rozwiązań pozwalających m.in. na transmisje: sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K), a także na wybór kamery, z perspektywy której wyświetlamy obraz na ekranie. Na znaczeniu zyskają widowiska z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR), np. z udziałem cyfrowo generowanych gwiazd na scenie. Dzięki rozwiązaniom z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR) rozrywka bez wychodzenia z domu stanie się o wiele bardziej angażująca. W jednej chwili będziemy mogli przenieść się w centrum sportowych i muzycznych wydarzeń, jakbyśmy właśnie przebywali na stadionie, czy na koncercie ulubionego zespołu. Filmy i seriale w formatach 4K, 8K czy 360° będą pobierane o wiele szybciej, zwiększy się komfort odtwarzania obrazów na urządzeniach mobilnych, a opóźnienia i przerwy w transmisjach na żywo staną się tylko niemiłym wspomnieniem.

5G tu i teraz – nowa jakość Internetu

Zgodnie z zapowiedziami po kilku miesiącach intensywnych prac operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat zakończył pierwszą fazę wdrażania technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Nadajniki 5G dostarczone przez firmę Ericsson zostały zainstalowane na 100 stacjach bazowych w 7 polskich miastach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Infrastruktura sieci najnowszej generacji przeszła także pomyślnie wymagane testy i 11 maja Plus uruchomił pierwszą i jedyną w Polsce komercyjną sieć 5G, która swoim zasięgiem obejmie blisko 900 tysięcy osób.

Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Dzięki temu z sieci 5G w Plusie będą mogły korzystać ponad 3 mln osób. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Od 11 maja wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, mogą z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

Co zyskamy po wprowadzeniu sieci najnowszej generacji?

https://youtu.be/K58a5H6FQD8

W obecnych czasach nikt już nawet nie zastanawia się, jak żyłoby się bez Internetu. Wyzwania stawiane przez świat wpływają na to, że sieć musi nieustannie się rozwijać i ewoluować. To właśnie sieć 5G ma sprostać oczekiwaniom – pozwalać na jeszcze szybszy, bardziej niezawodny i stabilny transfer jeszcze większej ilości danych.

Co wyróżnia 5G ?

Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Sieć piątej generacji ma szansę zmienić sposób, w jaki korzystamy z nowoczesnych technologii i pozwolić na rozwój wielu dziedzin – zarówno naszego codziennego życia, jak i nauki.

W pełni funkcjonalna sieć 5G rozpocznie działanie w oparciu o architekturę Non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE – do budowy sieci najnowszej generacji Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G. Infrastruktura 5G w Plusie w standardzie NSA zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci (dodatkowy pas ruchu), przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. Dzięki temu rośnie wydajność całej sieci, a obecnie oferowane rozwiązania LTE zostają wzmocnione. Wykorzystanie technologii MIMO 4×4 i QAM256 i możliwość agregacji 4G z 5G pozwala osiągnąć szybkość transmisji danych do 600 Mb/s. W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

Grupa Cyfrowy Polsat rozpoczęła rozwój sieci, wykorzystując średni zakres fal, który pozwala osiągnąć równowagę pomiędzy szybkością transferu danych a zasięgiem, zachowując oba parametry wysokiej jakości.

W porównaniu do fal krótkiej długości, które umożliwiają szybką transmisję danych, przy jednoczesnym mniejszym pokryciu zasięgowym oraz fal długich, które obejmują swoim zasięgiem rozległą powierzchnię, zapewniając jednocześnie mniejszą prędkość przesyłania danych, fale średniej długości, zastosowane w budowie 5G w Plusie, pozwalają objąć zasięgiem rozległy obszar wraz z szybką transmisją danych.

Sieć 5G w Plusie będzie rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.

Rewolucja w jakości esportu i egamingu

Za sprawą minimalnych opóźnień różnicę w jakości odczują także miłośnicy esportu i egamingu. Dzięki urządzeniom VR ruchy zawodnika w wirtualnej przestrzeni zostaną dokładnie odwzorowane, co pozwoli na zaciętą rozgrywkę oko w oko z wieloma graczami przebywającymi w różnych miejscach. Nastąpi rozwój chmurowych platform gamingowych, które umożliwią natychmiastowy dostęp do gier komputerowych, bez potrzeby pobierania ich na urządzenie. Platformy zapewnią doskonałą jakość gry na urządzeniach mobilnych, nawet w najbardziej wymagające tytuły . W praktyce po obejrzeniu zapowiedzi gry i kliknięciu „zagraj teraz” błyskwicznie przeniesiemy się do świata wirtualnej rozrywki.  Interaktywność gier wejdzie na nieznany dotąd poziom. Okulary AR sprawią, że otaczająca nas przestrzeń stanie się wielkim polem gry.

Nowa technologia to także kolejny krok w kierunku inteligentnych miast czy fabryk. Wszystko wskazuje na to, że nasza przyszłość to inteligentne domy i mieszkania. Sieć 5G pozwoli np. wdrażać inteligentne systemy parkingowe, zarządzać transportem miejskim, monitorować skażenia powietrza. Ma także zastosowanie w automatycznych pojazdach. W niedalekiej przyszłości standard 5G połączy samochody z otoczeniem, innymi kierowcami oraz infrastrukturą drogową. Zwiększone zostanie także nasze bezpieczeństwo. 5G umożliwi błyskawiczną komunikację w trakcie imprez masowych i w sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej.

5G pozwoli również na rozwój w telemedycynie – poczynając od zbierania danych z urządzeń medycznych, symulacji VR i AR, na zdalnym wykonywaniu operacji kończąc. Jeszcze niedawno wiadomość o tym, że operowany jest pacjent, który znajduje się na innym kontynencie niż lekarz, brzmiała niczym fantastyka. Właśnie dzięki rozwojowi sieci w najbliższej przyszłości może stać się to popularną praktyką.

5G rozwiązania sprawdzone i bezpieczne

Wdrażana obecnie na całym świecie sieć oparta jest o rozwiązania sprawdzone i bezpieczne. Budowa sieci odbywa się zgodnie z normami PEM (promieniowania pola elektromagnetycznego) przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji. Nowe normy są zgodne z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (ICNIRP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Współpraca 5G z 4G

Podczas ustanawiania połączenia 5G sprzęt użytkownika (lub inne urządzenie) połączy się zarówno z siecią 4G, w celu zapewnienia sygnalizacji kontrolnej, jak też z siecią 5G aby umożliwić szybsze połączenie, zwiększając istniejącą pojemność 4G.

W przypadku ograniczenia pokrycia 5G, dane będą transmitowane tak samo jak w dzisiejszej sieci 4G, zapewniając nieprzerwane połączenie. Takie zaprojektowanie sieci 5G powoduje, że uzupełnia ona istniejącą sieć 4G.


Źródło : Grupa Cyfrowy Polsat

 

 

✔️ doświadczony menedżer i lider zespołu, ✔️dyrektor w agencji komunikacji i marketingu, ✔️ ekspert rynku nieruchomości i budownictwa, ✔️ dziennikarz biznesowy, specjalista od "treści" i nowoczesnych mediów, ✔️doradca w wielu obszarach i dużych projektach biznesowych.

Adam Białas

Internet Zmysłów – Ericsson publikuje 10 najważniejszych trendów konsumenkich do roku 2030

Konsumenci oczekują, że nowoczesne technologie sieciowe współpracujące z naszymi zmysłami wzroku, słuchu, smaku, zapachu i dotyku będą w roku 2030 w powszechnym użytku, oraz że zaoferują im one wiele nieznanych dotąd możliwości. Oczekiwania konsumentów dotyczące Internetu Zmysłów stanowią jeden z elementów dziewiątej edycji badania ConsumerLab Hot Consumer Trends przeprowadzonego przez firmę Ericsson (NASDAQ: ERIC)

Internet Zmysłów stanie się rzeczywistością dzięki takim technologiom jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR), rozszerzona rzeczywistość (AR), 5G oraz automatyzacja. Konsumenci przewidują, że do roku 2030 interakcje oparte na obrazach z ekranów będą w coraz większym stopniu konkurować z doświadczeniami multisensorycznymi, które będą niemal niemożliwe do odróżnienia od rzeczywistości.

Opierając się na wynikach kompleksowych badań, autorzy raportu „Consumer Lab Hot Consumer Trends 2030 przedstawiają oczekiwania i przewidywania 46 milionów interesujących się technicznymi nowinkami konsumentów.

Wirtualna rozrywka, zakupy online, kryzys klimatyczny oraz intensyfikacja starań na rzecz minimalizowania niekorzystnego wpływu na środowiska to główne czynniki, które będą stymulować rozwój Internetu Zmysłów.

 Mówimy tu o odejściu od współczesnego internetu opartego na korzystaniu ze smartfonów oraz przejściu na bardziej głębokie doświadczenia generowane, dzięki podłączeniu do sieci naszych zmysłów. Nasz raport stara się odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądał świat, do którego konsumenci będą wchodzić, dzięki okularom obsługującym technologię rozszerzonej rzeczywistości. Nie spodziewaliśmy się, że nasi respondenci oczekują tak szybkich i gruntownych zmian w swoim codziennym życiu. Zmian, które podłączą ich zmysły do sieci dzięki sztucznej inteligencji (AI), rzeczywistości wirtualnej (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR), 5G oraz automatyzacji.

Dr Pernilla Jonsson, Szefowa Ericsson Consumer & IndustryLab, współautorka raportu

Często wyobrażamy sobie przyszłość jako liniową zmianę tego, co znamy dzisiaj. Musimy jednak zastanowić się nad szansami i wyzwaniami, jakie przyniesie świat, w którym wszystkie ludzkie zmysły zostaną zdigitalizowane.Takie nowe technologie mogą na przykład odegrać znaczącą rolę w działaniach klimatycznych i zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla. Wiele wykonywanych przez nas czynności zostanie zmienionych na formę cyfrową, ograniczając tym samym negatywny wpływ na środowisko. Będziemy mogli pójść do pracy, pojechać na wakacje i podróżować po całym świecie nie ruszając się z domu. Konsumenci oczekują zainteresowania branży tematem prywatności w Internecie Zmysłów. Przykładem jest obawa, iż nasze zmysły mogą być zmanipulowane w taki sposób, aby przekonać nas do zakupu konkretnych towarów lub usług. Użytkownicy spodziewają się, że wprowadzone zostaną odpowiednie zabezpieczenia, które zagwarantują im ochronę przed takimi zagrożeniami.

Dr Michael Björn, szef ds. tematyki badań w Ericsson Consumer & IndustryLab, współautor raportu

10 najważniejszych trendów konsumenckich związanych z Internetem Zmysłów w perspektywie do roku 2030:

    1. Rolę interfejsu użytkownika pełni twój mózg
      59% konsumentów jest przekonanych, że będziemy mogli zobaczyć wytyczoną trasę w okularach VR, po prostu myśląc o celu podróży.
    2. Brzmi jak ja
      67% konsumentów uważa, że za pomocą mikrofonu będą mogli imitować głos dowolnej osoby na tyle skutecznie, by oszukać nawet członków jej rodziny.
    3. Każdy smak, na jaki masz ochotę
      45% przewiduje, że powstanie wkładane do ust urządzenie, które będzie cyfrowo wzmacniać smak żywności tak, aby każda potrawa smakowała jak ulubiony przysmak.
    4. Cyfrowy aromat
      Około 60% respondentów przewiduje, że będą mogli cyfrowo odwiedzać lasy lub tereny wiejskie, doświadczając przy tym wszystkich naturalnych zapachów takich miejsc.
    5. Totalny dotyk
      Ponad 60% badanych przewiduje, że powstaną smartfony z ekranami, które będą oddawać kształt i fakturę cyfrowych ikonek i przycisków wciskanych przez ich użytkowników.
    6. Połączona rzeczywistość
      70% respondentów przewiduje, że do 2030 roku świat gier VR będzie nie do odróżnienia od rzeczywistości.
    7. Weryfikacja prawdziwości
      „Fałszywe wiadomości” mogą zniknąć – połowa badanych twierdzi, że do 2030 r. popularność zyskają serwisy informacyjne, które będą pozwalały gruntownie zweryfikować prawdziwość faktów.
    8. Konsumenci, którzy nie martwią się prywatnością
      Połowa respondentów oczekuję, że kwestie prywatności zostaną w pełni rozwiązane i że będą mogli bezpiecznie czerpać korzyści ze świata opartego na danych.
    9. Zrównoważony rozwój
      6 na 10 ankietowanych twierdzi, że usługi wykorzystujące Internet Zmysłów sprawią, że społeczeństwo będzie funkcjonować w bardziej przyjazny dla środowiska sposób.
    10. Usługi oddziaływujące na zmysły
      45% procent konsumentów przewiduje, że powstaną cyfrowe centra handlowe, które podczas zakupów będą oddziaływać na wszystkie ich zmysły.

Raport Consumer Lab do pobrania pod linkiem: http://bit.ly/2RDs6DP

Informacje zawarte w raporcie opierają się na prowadzonych od ponad 24 lat globalnych badaniach Ericsson ConsumerLab. Głównym źródłem pozyskiwanych informacji są ankiety online przeprowadzone w październiku 2019 roku wśród zaawansowanych użytkowników Internetu w 15 miastach na całym świecie, takich jak: Bangkok, Delhi, Dżakarta, Johannesburg, Londyn, Mexico City, Moskwa, Nowy Jork, San Francisco, São Paulo, Szanghaj, Singapur, Sztokholm, Sydney oraz Tokio.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ericsson zwiększa swoją obecność w Polsce dzięki produkcji 5G

Ericsson przyspiesza 5G w Europie, inwestując w produkcję w Tczewie

Ericsson ogłosił decyzję o zainwestowaniu w Tczewie w produkcję przełomowych rozwiązań technologii mobilnej Produkcja urzadzeń transmisji radiowej, w tym dla 5G, rozpoczęła się w drugim kwartale 2019 roku, zaś wytwarzanie urządzeń do transmisji radiowej rozpoczęto w trzecim kwartale 2019 roku. Ericsson wraz z partnerem produkcyjnym w Tczewie planuje pełną produkcję na rynek europejski w pierwszym kwartale 2020 roku. Fabryka w Tczewie będzie w pełni obsługiwać rynek europejski.

Dwa tysiące inżynierów R&D pracujących w Łodzi i Krakowie oraz nowa produkcja oznacza zwiększenie łącznej inwestycji w Polsce.

Arun Bansal, szef regionu na Europę i Amerykę Łacińską powiedział – Podczas gdy polscy operatorzy komórkowi i Ericsson są gotowi przyspieszyć 5G w Polsce, my pracujemy w Polsce nad wieloma projektami 5G wykorzystując wiedzę pozyskaną podczas  komercyjnych wdrożeń 5G na czterech kontynentach. Rozszerzamy obecność w Polsce wraz z przyspieszeniem 5G w Europie. Operatorzy komórkowi mogą teraz mieć sieci opracowane przez polskich ekspertów oprogramowania i wyprodukowane w Polsce. 5G dla Polski może być wytwarzane przez polskich inżynierów, zarówno rozwijając polską gospodarkę, jak i budząc zaufanie do europejskiego łańcucha dostaw. Jestem bardzo podekscytowany widząc, jakie możliwości otwierają się przed nami w związku z nowymi inwestycjami w Polsce.

Aby ułatwić szybkie wdrożenie 5G w Europie, Ericsson wybrał strategicznego partnera produkcyjnego, który zwiększy produkcję 5G. Uzupełnia to istniejący europejski zakład produkcyjny firmy Ericsson w Estonii i jest częścią globalnego łańcucha dostaw firmy Ericsson, co zapewnia, że ​​firma pracuje blisko klientów, zapewniając szybkie i sprawne dostawy w celu spełnienia wymagań klientów. Bliskość produkcji i klientów pomoże również utrzymać emisję CO2 na niższym poziomie ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na transport.

Firma Ericsson zatrudnia w Europie ponad 35.000 pracowników, pracujących w 21 lokalizacjach, w tym 14.000 inżynierów odpowiedzialnych za działalność badawczą i rozwojową.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ericsson i Swisscom uruchomili pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G

Ericsson (NASDAQ: ERIC) i Swisscom, największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, uruchomili pierwszą na dużą skalę komercyjną sieć 5G w Europie, aby wspierać komercyjnie dostępne smartfony.

10 kwietnia Swisscom zaprezentował w Zurychu sieć 5G oraz partnerów i urządzenia abonenckie. Uruchomienie sieci nastąpiło 17 kwietnia.

Komercyjna sieć 5G i powiązane z nią usługi 5G są obecnie dostępne w 54 miastach w Szwajcarii, w tym w głównych obszarach ludności: Zurychu, Bernie, Genewie, Bazylei, Lozannie i Lucernie.

Abonenci Swisscom posiadający smartfony i routery 5G w obszarach objętych usługą, natychmiast odniosą korzyści szybkiej prędkości, małych opóźnienień i ulepszonych szerokopasmowych usług 5G w zakresie inforozrywka, gry, wirtualna rzeczywistość.

Uruchomieniee sieci 5G otwiera drzwi do odkrywania nowych możliwości Internetu Rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0.

Urs Schaeppi, CEO, Swisscom powiedział: Wprowadzenie pierwszej komercyjnej sieci 5G w Szwajcarii jest fundamentem dla nowych różnorodnych aplikacji i modeli biznesowych. To wspaniały czas dla Szwajcarii oraz inspiracja dla całej społeczności cyfrowego świata, niezależnie od miejsca zamieszkania – miasta, wsi, czy gór.

Arun Bansal, szef dla Europy i Ameryki Łacińskiej w Ericsson, powiedział: To ważna chwila dla Swisscom i Europy – 5G zostało uruchomione. Kontynuując naszą długoletnią współpracę z Swisscom, wzmacniamy ekosystem 5G i skracamy czas wprowadzania na rynek urządzeń abonenckich, dzięki którym klienci będą mogli cieszyć się usługami technologii 5G.

Swisscom ogłosił niedawno, że do końca 2019 roku sieć 5G zostanie uruchomiona w całej Szwajcarii, dla 90-procentowym populacji w kraju. Będzie to możliwe dzięki oprogramowaniu Ericsson Spectrum Sharing, dzięki któremu nowe pasma częstotliwości 5G używane będą w agregacji z istniejącymi niskimi pasmami, przy współdzieleniu widma 4G/5G. Rozwiązanie ESS oraz radiotelefony 4G z możliwością przełączenia na 5G, umożliwią szybki ogólnokrajowy zasięg 5G.

Ericsson i Swisscom łaczy długoletnia współpraca, rozwijająca się w kierunku komercjalizacji 5G. W listopadzie 2017 roku Swisscom wybrał firmę Ericsson jako swojego strategicznego partnera dla Gigabit LTE i 5G. We wrześniu 2018 roku firmy zrealizowali pierwszą w Europie transmisję danych typu end-to-end, multivendor 5G non-standalone (NSA) w paśmie 3,5 GHz. Swisscom wybrał firmę Ericsson jako dostawcę dla kompleksowych rozwiązań 5G, takich jaki Ericsson Expert Analytics, a ostatnio Ericsson Security Manager.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF