Co w programie 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”?

13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się prezentowany w Wenecji „Człowiek, który wszystkich zaskoczył” w reżyserii Nataszy Mierkułowej i Aleksieja Czupowa, film Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku”, który miał swoją premierę w Cannes, a także prezentowane na „Berlinale” tytuły „Kwas” Aleksandra Gorczilina oraz „Rosyjski młokos” Aleksandra Zołotuchina. W Konkursie Głównym pokażemy również Zdobywcę Grand Prix tegorocznego Kinotawra, znakomity debiut Borisa Akopowa „Byk”, film z udziałem Daniela Olbrychskiego „Van Goghi” w reżyserii Siergieja Liwniewa, a także „Wielką poezję” Aleksandra Łungina.

W tym roku zaproponujemy widzom także bardzo ciekawy „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. „Sprawa Sobczaka” Wiery Kriczewskiej przybliży nam postać rosyjskiego polityka, prawnika, mera Petersburga, mentora samego Władimira Putina. Portret Anatolija Sobczaka szkicują m.in. jego córka Ksenia, żona Ludmiła, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin czy dzieci Borysa Jelcyna. Zaprezentujemy również dokument stworzony w koprodukcji polsko-rosyjsko-finlandzkiej ze zdjęciami naszego ubiegłorocznego jurora  Krystiana Matyska – „Fateicz i morze” w reżyserii Aliny Rudnickiej i Siergieja Winokurowa.

Do programu włączyliśmy retrospektywę filmów wybitnego rosyjskiego reżysera Pawła Łungina, który będzie gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. Przypomnimy widzom najlepsze dzieła twórcy, w tym „Wyspę”, „Luna Park”, „Taxi blues”, „Oligarcha” i „Cara”.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. komedię, którą pokochały miliony Rosjan – „Rozwiedźmy się!” w reżyserii Anny Parmas, dramat biograficzny „Taniec z szablami” Jusupa Razykowa czy współczesną wariację na czechowskie „Trzy siostry” –  „Koniec sezonu” w reżyserii Konstantina Chodiakowa.

 Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmie również rozkwitające w ostatnich latach kino jakuckie. W bloku „Jakucja. Tam gdzie słońce nie zachodzi” pokażemy m.in. zdobywcę Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, który stał się inspiracją dla nazwy sekcji – debiut Lubowi Borisowej „Nade mną słońce nie zachodzi”.

We współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otworzymy widzom „Okno na Europę: program koprodukcji”, w tym rosyjską parodię westernu „Siedmiu opojów” Siergieja Kuzniecowa oraz dramat psychologiczny „Wysoki Sądzie” Andresa Puustusmaa’y.

13. Sputnik zaproponuje publiczności sekcję nie z tej ziemi! „4K – Kuriozalne Kino dla Kompetentnych Kinomanów” przedstawi filmy dla prawdziwych koneserów plastikowej scenografii, nagannej charakteryzacji i niesamowitej wyobraźni twórców sci-fi i fantasy z ZSRR. Zapraszamy na „Gwiezdnego inspektora”, „Formułę tęczy”, a także jedyną i niepowtarzalną radziecką interpretację „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.

Fanów filmów krótkometrażowych zaprosimy na blok „Krótko mówiąc”, który organizujemy we współpracy z Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytetem Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Wielbicieli silnych wrażeń zaprosimy w tym roku na „Noc grozy”!

W ramach wydarzeń towarzyszących mieszkańców Warszawy zaprosimy m.in. na slajdowisko Artura Gorzelaka, który opowie o swojej pieszej przeprawie przez Bajkał czy też wyjątkową wystawę fotograficzną „Arktyka”, która powstała przy okazji kręcenia filmu dokumentalnego „Wielki Szlak Północny”.

13. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów sekcji dziecięcej znajdzie się znakomita animacja „Urfin Dżus powraca”, poruszający film fantasy „Abigail” czy czarujący film familijny „Domowik”. Ponadto dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach florystycznych, prowadzonych przez Pracownię „Botanical Art”, zbudować Plac Czerwony z Pracownią KartON, a także stworzyć własną animację z „Poklatkowo”.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

12. Sputnik rusza w Polskę

12. Sputnik rozpoczął filmową podróż po Polsce. Do marca 2019 roku zagramy m.in. w Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Chodzieży, Olsztynie, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Skierniewicach, Płocku, Gliwicach, Białymstoku, Hajnówce, Opolu, Elblągu, Tarnowskich Górach, Toruniu i Namysłowie. W programie replik znajdą się najlepsze rosyjskie fabuły z Konkursu Głównego oraz Kalejdoskopu Nowego Kina, tytuły z bloku „Ale sztu(cz)ka!”, a także filmy familijne. Zapraszamy do kin!

Najmocniejszym punktem replikowego programu będzie zwycięzca Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 12. Sputnika – „Serce świata” Natalii Mieszczaninowej. Reżyserka, wywodząca się z dokumentalistyki, doskonale wie, jak zachowują się, poruszają i rozmawiają prawdziwi ludzie. To dokumentalne podejście sprawia, że przeżycia zupełnie obcych osób widz po chwili odbiera jak własne.

W polskich miastach pokażemy również laureata III Nagrody 12. Sputnika – debiutancki obraz Władimira Bitokowa „Głębokie rzeki”. Jest to kameralna opowieść o rodzinie drwali z odległej kabardyjskiej wioski. „Głębokie rzeki” to pierwszy film w całości nakręcony w języku kabardyńskim. W filmie nie zobaczymy wielu profesjonalnych aktorów. Twórcy nie przeprowadzili typowego castingu, różnymi sposobami szukali ludzi podobnych do wykreowanych bohaterów. Bitokow jest uczniem Aleksandra Sokurowa i podkreśla jego ogromną rolę w swoim debiucie fabularnym.

W programie znalazł się także zwycięzca tegorocznej Nagrody Publiczności, zachwycający projekt filmowców-debiutantów – „Dwoje”. Zarówno dla reżysera Timofieja Żałnina, jak i pozostałej ekipy (aktorów, operatora, kompozytora) było to pierwsze zetknięcie z dużym planem filmowym. Oszałamiająco piękne ujęcia tajgi, oddające wyższość przyrody nad małymi, ludzkimi problemami, a także akcja trzymająca w napięciu do ostatniej sceny sprawiają, że debiutancki projekt stał się dojrzałym, silnym głosem rosyjskich filmowców młodego pokolenia.

Wartym polecenia jest także najnowszy film Iwana I. Twierdowskiego „Podrzutki”, znanego ze znakomitych tytułów „Klasa specjalna” oraz „Zoologia”. Obraz jest swego rodzaju fantasmagorią opartą na współczesnych rosyjskich realiach. Ciężko jest jednoznacznie określić gatunek filmu, krytycy opisują go jako szyderczą przypowieść  o korupcji sądów i bezkarności służb mundurowych, komiks, dystopię czy karykaturę rzeczywistości.

Kolejnym replikowym tytułem będzie nowy obraz Michaiła Segała „Słonie mogą w piłkę grać”. Reżyser w charakterystyczny dla siebie sposób przeplata rzeczywistość z absurdem, tworząc kino oryginalne, zupełnie inne od tego, do czego przyzwyczajony jest widz. W efekcie „Słonie mogą w piłkę grać” zachwycają zaskakującą treścią w nieszablonowej formie.

Jednym z młodych, zdolnych reżyserów rosyjskich debiutujących w produkcji pełnometrażowej na 12. Sputniku był Igor Kagramanow. Na replikach zobaczycie dramat w jego reżyserii „Niech będzie Liza”, który porusza podobne wątki, co „Elena” czy „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa – temat trudnych relacji między dziećmi i rodzicami, konsekwencje nieokazywania uczuć, egoizmu jednych członków rodziny i zagubienia, osamotnienia drugich. Oprócz przepięknej, niezwykle precyzyjnej pracy operatorskiej Iwana Ustinowa, należy także wyróżnić kompozycję muzyczną Olega Litwiszko, która w subtelny sposób buduje atmosferę filmu.

Z Kalejdoskopu Nowego Kina zaprezentujemy „Trenera” – reżyserski debiut gwiazdy rosyjskiego ekranu, Daniły Kozłowskiego oraz „Legendę o Kołowracie” Dżanika Fajzijewa i Iwana Szurchowieckiego – głośną produkcję fantasy, która przenosi widzów do XIII-wiecznej, rozdrobnionej Rusi.

W replikowym repertuarze znalazły się również 4 tytuły z sekcji „Ale sztu(cz)ka!”, będącej motywem przewodnim 12. Sputnika. Wśród nich zobaczymy 2 filmy o artystach w reżyserii braci Antona i Ilji Cziżykowych„Animatora” oraz „Lili”. „Sieć” Aleksandry Strielanej to przepięknie nakręcona historia z trudną miłością w tle. Inspiracją dla powstania filmu „Piter by Kasta” Aleksieja Soboliewa i Phila Lee stał się Petersburg i muzyka z nowego albumu rosyjskiego zespołu hip-hopowego Kasta.

W wybranych miastach przypomnimy komedię fantastyczną „Mnich i demon” w reżyserii Nikołaja Dostala, komediodramat osadzony w wielkomiejskiej scenerii „Miejskie ptaszki” Julii Biełoj, a także „Rerberg i Tarkowski. Odwrotna strona Stalkera” w reżyserii Igora Majborody, będący częścią dokumentalnego cyklu, opowiadającego o kształtowaniu się twórczości i dramatycznym losie znanego operatora filmowego Georgija Rerberga.

Młodych widzów wraz z rodzicami zaprosimy na filmy familijne: wspomnianą już „Lili” Antona i Ilji Cziżykowych oraz „Zaklętego w smoka” Indara Dżendubajewa, opowiadającego o miłości księżnej Mirosławy i tajemniczego Armana.

Szczegółowy repertuar wszystkich miast znajdziecie na naszej stronie: https://sputnikfestiwal.pl/201

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Sputnik w liczbach – podsumowanie 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Warszawie

12. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik” odbył się w dniach 8 – 18 listopada 2018 r. w trzech warszawskich kinach: Luna, Elektronik i Iluzjon. Myślą przewodnią 12. Sputnika była szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja…to motywy, które towarzyszyły nam podczas 12. edycji festiwalu. Program tegorocznego festiwalu nawiązywał do ludowych baśni i legend, które wciąż żywo funkcjonują w rosyjskich wierzeniach oraz tradycjach.

Podczas 12. Sputnika w Warszawie odbyły się 163 projekcje, zaprezentowano 105 filmów w  15 sekcjach: Konkurs Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych „Rosja w dokumencie”, Kalejdoskop Nowego Kina, The best of Sputnik, Okno na Europę: program koprodukcji, Retrospektywa filmów Andrieja Zwiagincewa, Kobiece spojrzenie. Pamięci Kiry Muratowej, Kobiece spojrzenie. Pamięci Wiery Głagolewej, Eurazja, Ale sztu(cz)ka!, Filmowa czytelnia, Pokaz specjalny, Krótko mówiąc, a także Bajki dla najmłodszych, Duże kino dla maluchów i Sekcja dla młodzieży w ramach Małego Sputnika.

Projekcjom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne: 6 koncertów, 4 wystawy, 6 spektakli, 4 warsztaty tematyczne, 2 slajdowiska, 34 spotkania i dyskusje z twórcami, a także dyktando, spacery po Warszawie i konkursy.

Przez jedenaście festiwalowych dni odwiedziło nas 40 gości – twórców filmowych, krytyków i dziennikarzy z Rosji. Wśród nich – reżyserzy: Michaił Segal, Artiom Tiemnikow, Eduard Nowikow, Władimir Bitokow, Paweł Moskwin, Timofiej Żałnin, Natalia Pierszyna, Paweł Mirzojew, Michaił Raschodnikow, Władimir Raksza, Aleksiej Wasin, Aleksandr Smolanskij, Andriej Osipow; aktorki: Swietłana Niemolajewa, Olga Cyrsen, Maria Remer; aktorzy: Filip Gurewicz, Jurij Nikołajenko.

W ciągu 11 dni festiwal w Warszawie odwiedziło 20 tysięcy widzów.

Do Konkursu Filmów Fabularnych zakwalifikowało się aż 18 pełnometrażowych rosyjskich produkcji. Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Mirosław Haniszewski i Hanna Rydlewska przyznało Grand Prix dla filmu „Serce świata” Natalii Mieszczaninowej za „dyskretną, poruszającą opowieść o naszej samotności i pragnieniu akceptacji. Pozornie skromny film, opowiadający o ważnych sprawach”.

II Nagroda powędrowała do obrazu „Car-ptak”, reż. Eduard Nowikow za „obraz, który udowadnia, że można i trzeba myśleć o filmach jako o dziełach sztuki”.

III Nagroda trafiła do filmu „Głębokie rzeki”, reż. Władimir Bitokow za „bolesną, ale oszałamiającą wizualnie opowieść o niemożności porozumienia i nieuchronności przeznaczenia”.

Wyróżnienie przyznano także operatorce filmu „Ajka” (reż. Siergiej Dworcewoj) – Jolancie Dylewskiej „wyjątkowe połączenie wrażliwości, mistrzowskiego rzemiosła i psychologicznej głębi w opowiadaniu obrazem.”

Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych w składzie: Krystian Matysek, Dominik Jagodziński, Małgorzata Steciak spośród 10 tytułów przyznało II Nagrodę filmowi „Oskar” Aleksandra Smolanskiego i Jewgienija Cymbała za „poruszającą opowieść, w której w losach artysty odbija się burzliwa historia ZSRR”.

III Nagrodę zdobył film „Front wschodni” Andrieja Osipowa za „kreatywne przetworzenie materiałów archiwalnych i wydobycie na pierwszy plan losu zwykłego niemieckiego żołnierza”.

Jury wyróżniło także dokument „Niedźwiedzie Kamczatki. Początki Życia” Iriny Żurawlowej, Władisława Griszyna za „profesjonalne uchwycenie piękna rosyjskiej przyrody”.

Serca naszych najmłodszych widzów zdobył „Ostatni bohater” w reżyserii Dmitrija Diaczenki.

Warszawska edycja 12. „Sputnika” dobiegła końca. Festiwal wyrusza teraz w filmową podróż po Polsce. Do marca 2019 roku zagramy m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach, Elblągu, Hajnówce, Kętrzynie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie i Płocku.

www.sputnikfestiwal.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF