...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Laureaci 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” [BRIEF PATRONUJE]

Sputnik nad Polską przedłużenie terminu

Jury Konkursu Filmów Fabularnych 14 Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX Festiwalu „Sputnik nad Polską” w wysokości 2500 euro filmowi „Drodzy Towarzysze” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego za pieczołowitą rekonstrukcję przenikniętego strachem świata, w którym główna bohaterka przeżywa nagłe moralne przebudzenie, zrodzone z lęku o ukochaną córkę. Wstrząsający obraz komunizmu pokazany w mistrzowskiej reżyserii z niezwykłą dbałością o prawdę i detal. Film opowiedziany bardzo dynamicznie odznacza się wspaniałą intensywnością emocjonalną.

II Nagroda w wysokości 1500 euro filmowi „Francuz” w reż. Andrieja Smirnowa za misterną i niepozbawioną humoru panoramę inteligenckiej Rosji lat 50. widzianej oczami przybysza z zewnątrz, szukającego prawdy o własnej tożsamości. Gorzka konfrontacja wolnego świata Europy Zachodniej z upiornym komunistycznym totalitaryzmem.

III Nagroda w wysokości 500 euro filmowi „Wielorybnik” w reż. Filippa Juriewa za delikatność, świeżość i szlachetność w opowieści o pierwszej miłości zrodzonej na styku internetowej iluzji i bezkresnych śniegów Czukotki. Prostota opowiadania, prawda w kreacjach młodych aktorów, niezwykła sceneria „krańca świata” tworzą surowy i piękny obraz, którego nie sposób zapomnieć.

Wyróżnienie dla filmu „Burza” w reż. Grigorija Konstantynopolskiego za odwagę i bezczelność gogolowskiej formy, odbijającej w krzywym zwierciadle zbiorowe szaleństwo świata, który wypadł z kolein.

Wyróżnienie dla aktora Aleksandra Bałujewa za rolę Ojca w filmie „Francuz” w reż. Andrieja Smirnowa za wspaniałą kreację odnalezionego po latach ojca, który w trakcie jednej długiej rozmowy przekazuje synowi całość ojcowskiego uczucia i ogrom bólu swych tragicznych doświadczeń.

Widzowie przyznali Nagrodę Publiczności filmowi „Wierność” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej.

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych Fabularnych 14 Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX filmowi „Człowiek niezłomny” Andrieja Konczałowskiego w reżyserii Ekateriny Wieszczewej, Jewgenija Grigoriewa za głębię w ukazaniu stanu świadomości współczesnych Rosjan, ich umiłowania życia i potrzeby wewnętrznej wolności, a także za szczególnie ciekawą konstrukcję i montaż.

Drugie miejsce jury przyznało filmowi „Andriej Tarkowski. Świątynia kina” Andrieja A. Tarkowskiego za możliwość uczestniczenia w duchowym spotkaniu z mistrzem kina, i za przemyślaną formę, która pozwala zanurzyć się w jego wizji sztuki i życia.

Trzecie miejsce przypadło filmowi „Mama dla Julii” Natalii Kadyrowej za niezwykłą cierpliwość w stworzeniu intymnej opowieści o urodzonej w więzieniu Julii, jej matce, i dwóch kobietach opiekujących się dziewczynką, których losy kamera śledzi z bliska przez kilka lat. Trzymający do końca w napięciu film pozostawia widza z pytaniem o wpływ każdej z opiekunek na dziecko i jego przyszłość.

Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:

Filmowi „Szaman” Andrieja Osipowa za ciekawą wizję historii Rosji oraz odkrycie przed widzem nowych faktów, i zaskakujących koncepcji na temat Stalina.

Filmowi „Puste strony” Marii Popricak za wyjątkowo poruszające ukazanie ostatnich lat życia carskiej rodziny Romanowów, aż po jej tragiczny koniec, który zapoczątkował okres największego w historii ideologicznego terroru.

NAGRODA SPECJALNA

Informujemy, iż nagrodę specjalną Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka dla najlepszego filmu konkursu filmów dokumentalnych otrzymuje „Szaman” w reżyserii Andrieja Osipowa za wyjątkowe połączenie archiwalnych zdjęć z narracją jego bohatera.


Źródło: informacja prasowa Sputnik nad Polską 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

12 grudnia startuje 14. „Sputnik nad Polską”! [BRIEF PATRONUJE]

14 sputnik nad Polską

W tym roku "Sputnik nad Polską" odbędzie się online 12-20 grudnia na platformie mojeekino.pl.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Wielorybnik”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany za najlepszy film programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.

Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.

Podczas 14. edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film „Drodzy towarzysze!” weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. „Człowiek niezłomny” w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.

W sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego „Magiczna podróż w świat Andrieja Chrżanowskiego – 80-lecie Mistrza animacji” pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

Zdobywcę nagród w Konkursie Filmów Fabularnych wybierze jury w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk. W Konkursie Filmów Dokumentalnych nagrody przyzna jury w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: spektakle, debaty i warsztaty online. Zapraszamy na dyskusję związaną z filmem „Głęboki wdech”. Wezmą w niej udział polscy freediverzy Emilia Biała, Agata Bogusz i Krzysztof Tomicki, którzy opowiedzą o swojej pasji i zagranicznych wyjazdach. Pokaz dokumentu „Mama dla Juli” będzie połączony z dyskusją na temat sytuacji osadzonych kobiet w więzieniu oraz tego, jak wygląda macierzyństwo w takich warunkach. Jako ekspertki zaprosiliśmy por. Elżbietę Kamińską z Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu oraz dr hab. Magdalenę Arczewską z Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Oleszczyk przygotuje odcinek podcastu Spoiler Master, który będzie poświęcony obrazowi „Andriej Rublow” i twórczości Andrieja Tarkowskiego. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – „Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego”. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha

Mały Sputnik, przygotowywany z myślą o najmłodszej publiczności i rodzicach, zawsze opierał się na spotkaniach na żywo. W aktualnej sytuacji sekcja dziecięca przetrwała w wymiarze symbolicznym i będzie okazja zobaczenia jednej produkcji, do której została przygotowana polska ścieżka dźwiękowa: „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl, a także na Facebooku Sputnik nad Polską. Bilety będą w sprzedaży od 12 grudnia na stronie mojeekino.pl.


Źródło: informacja prasowa Sputnik nad Polską

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

14. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” także w online [BRIEF PATRONUJE]

Sputnik nad Polską Festiwal Filmów Rosyjskich

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się online w dniach 12 – 20 grudnia na platformie mojeekino.pl, a jeśli sytuacja pozwoli, także w warszawskich kinach Luna i Iluzjon 3 – 13 grudnia 2020 r.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Kitoboy”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany najlepszym filmem programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.

Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.

W tegorocznej sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

W tym roku pojawi się nowa sekcja „Nowe spojrzenie – debiuty”. Będzie to blok poświęcony młodym, utalentowanym rosyjskim reżyserom, którzy zrealizowali swoje pierwsze filmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich dramat Antona Kołomiejca „Wasz korepetytor” o nierównej miłości.

Podczas tegorocznej edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film „Drodzy towarzysze!” weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. „Człowiek niezłomny” w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, debaty i warsztaty. W ramach wydarzeń towarzyszących gości zapraszamy na slajdowisko Sławomira Michała, który podzieli się z publicznością zdjęciami ze swojej podróży do Rosji. Opowie o rozmowach z napotkanymi mieszkańcami, lokalnym kolorycie i wrażeniach z wyprawy. Pojawi się również wątek jego twórczości literackiej – ostatnią wydaną pozycją jest właśnie Po drugiej stronie Uralu. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – „Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego”. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha. Lalki były tworzone od wieków w celach ochrony i pomocy ludziom. Zgodnie z tradycją nie używa się igły, a najlepszym materiałem są stare ubrania.

14. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów znajdzie się m.in. film familijny „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl


Źródło: informacja prasowa Sputnik Festiwal 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF