...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Znamy daty moskiewskiej 13. Wisły!

festiwal Wisła

Trzynasta, główna edycja festiwalu odbędzie się od 27 sierpnia do 3 września w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej oraz sali kinowej Galerii Trietiakowskiej. Następnie od 25 do 29 listopada we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie zaprezentujemy retrospektywę filmów Janusza Majewskiego w Trietiakowce.

Mimo trudnej sytuacji w przemyśle filmowym stworzyliśmy dla naszych widzów bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Konkurs Filmów Fabularnych zaprezentuje 10 najnowszych, znakomitych polskich produkcji. Znajdą się w nim tytuły twórców nagradzanych na całym świecie, jak „Boże ciało” Jana Komasy i „Obywatel Jones” Agnieszki Holland; jak również rewelacyjne debiuty, w tym „Supernova” Bartosza Kruhlika czy „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej. W Konkursie znalazły się także filmy reżyserów docenionych na poprzednich edycjach „Wisły”: „Pan T.” Marcina Krzyształowicza oraz „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego.

Kolaz kadry sekcje

W Panoramie Polskiego Kina widzowie odnajdą nowe rodzime produkcje fabularne zróżnicowane tematycznie i gatunkowo. Wśród nich „Proceder” Michała Węgrzyna, „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego oraz „Smak PHO” w reżyserii Mariko Bobrika.

Miłośników filmów dokumentalnych tradycyjnie zaprosimy na blok „Polska w dokumencie”, a w nim 5 znakomitych tytułów: „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Niebieskie chachary” Cezarego Grzesiuka, „Ostatnia góra” Dariusza Załuskiego, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej i „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśmina Wójcika.

Z okazji ogłoszenia 2020 r. Rokiem Leopolda Tyrmanda przybliżymy widzom jego postać w specjalnej sekcji „W cieniu ZŁEGO”. O życiu i twórczości pisarza opowiedzą dwa dokumenty – „Zły” Jerzego Sztwiertni oraz „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda” Jerzego Zalewskiego. Zaprezentujemy także dwie produkcje fabularne, do których Leopold Tyrmand napisał scenariusz: „Naprawdę wczoraj” Jana Rybkowskiego, a także „Nowelę pływacką” – jedną z trzech nowel, wchodzących w skład filmu „Trzy starty” Czesława Petelskiego, Ewy Petelskiej i Stanisława Lenartowicza.

Na festiwalu odbędzie się także pokaz specjalny dokumentu „Ingarden” w reżyserii Wojciecha Szulczyńskiego, poświęconego polskiemu filozofowi, twórcy „drugiej szkoły fenomenologicznej” – Romanowi Ingardenowi.

W programie znajdzie się retrospektywa filmów wybitnego, polskiego reżysera Janusza Majewskiego. W sekcji stworzonej we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie widzowie zobaczą aż trzynaście tytułów, m.in. najnowszy film twórcy „Czarny Mercedes”, „Ekscentrycy, czyli po tamtej stronie ulicy”, „Lekcja martwego języka”, „Sprawa Gorgonowej” czy „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”.

Również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”, a w nim m.in. „Duet, czyli recepta na miłość” Adama Sajnuka, „Lato” Jana Englerta oraz „Alicja w krainie koszmarów” Piotra Domalewskiego.

Na weekendowych pokazach familijnych najmłodsi kinomani zobaczą kultowego „Reksia” w reżyserii Lechosława Marszałka, a nieco starsi widzowie „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta.

W programie tradycyjnie znajdą się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Studia Munka. Na 13. Wiśle nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących wokół kultury polskiej.

www.festiwalwisla.pl


Źródło: Informacja prasowa Polish Film Festival „Vistula”

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polskie kino podbija świat

12. Festiwal „Wisła” odkryje przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych. Pokażemy ambitne kino arthousowe, jak również produkcje mainstreamowe. W programie znajdą się filmy ciepłe, kameralne, pełne zadumy oraz produkcje zrealizowane z dużym rozmachem, zachwycające scenografią i wyszukanymi kostiumami.

Najnowsze rodzime kino autorskie zaprezentujemy w ramach Konkursu Filmów Fabularnych. Widzowie zobaczą m.in. najnowszy obraz Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, „Kamerdynera” Filipa Bajona, „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej czy „Córkę trenera” Łukasza Grzegorzka.

Panorama Polskiego Kina zaproponuje nowe produkcje o dużej różnorodności tematycznej i gatunkowej. Wśród nich „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka i „Planeta Singli 2 i 3” w reżyserii Sama Akina i Michała Chacińskiego (trzecia część).

Miłośników filmów dokumentalnych zaprosimy na blok „Polska w dokumencie”, a w nim „Over the Limit” Marty Prus, „Dreamland” Stanisława Berbeki oraz „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski.

Przed widzami odkryjemy twórczość braci Andrzeja i Janusza Kondratiuków. W ramach bloku „Wniebowzięci bracia” pokażemy najnowszy film Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”, będący słodko-gorzkim obrazem relacji między braćmi. Zaprezentujemy także „Dziewczyny do wzięcia” młodszego z braci oraz „Hydrozagadkę”, „Wniebowziętych” i  „Wrzeciono czasu” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.

W nawiązaniu do ogłoszenia w Polsce 2019 r. Rokiem Powstań Śląskich przedstawimy trylogię śląską Kazimierza Kutza – wybitnego przedstawiciela rodzimej kultury. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć trzy wybitne dzieła twórcy: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”.

Do programu wejdzie także retrospektywa filmów znakomitego polskiego reżysera Jana Jakuba Kolskiego. Zaprezentujemy m.in. filmy „Jańcio Wodnik”, „Historia kina w Popielawach”, „Daleko od okna” i „Jasminum”.

Wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”, czyli pokazy najlepszych polskich spektakli telewizyjnych. Przedstawimy m.in. sztuki „Pan Jowialski” w reżyserii Artura Żmijewskiego, „Okno na tamtą stronę” Artura Hofmana, „Cenę” Jerzego Zelnika i „Spalenie Joanny” Agaty Baumgart.

W ramach weekendowych pokazów filmów familijnych dzieci i młodzież wraz z rodzicami zaprosimy na dwa obrazy Tomasza Szafrańskiego: „Klub Włóczykijów” i „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”.

W programie tradycyjnie znajdą się etiudy studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, Studia Munka oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Wszystkich zainteresowanych formą krótkiego metrażu zaprosimy również na profesjonalne warsztaty filmowe.

Projekcjom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, m.in. panele dyskusyjne z twórcami, masterclassy czy wystawy.

www.festiwalwisla.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF