Od czego zależy efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych?

Ilość prądu, jaką mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne, zależy od wielu czynników takich jak pogoda czy ustawienie instalacji względem kierunków świata. To jednak niejedyne czynniki, które mają wpływ na ich pracę. W poniższym artykule wyjaśniamy, od czego zależy ich efektywność.

 

Co wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych?

Efektywność fotowoltaiki, czyli innymi słowy jej wydajność, określa, ile prądu ze słońca mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne. Wartość ta nigdy nie jest stała, ponieważ zależy od szeregu czynników.

Efektywność paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od samych paneli słonecznych. Różni producenci ogniw fotowoltaicznych stosują odmienną technologię, co przekłada się na ilość produkowanego prądu, jak również na zróżnicowaną odporność na czynniki atmosferyczne oraz trwałość paneli. Dlatego, gdy planujesz inwestycję w fotowoltaikę, zanim dokonasz zakupu, sprawdź dokładnie specyfikację paneli u różnych dostawców.

Podczas weryfikacji parametrów zwróć szczególną uwagę na temperaturowy współczynnik mocy, czyli w skrócie PMPP wyrażany w procentach na stopień Celsjusza. Jest on istotny, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury spada sprawność paneli fotowoltaicznych. PMPP określa spadek mocy instalacji przy wzroście temperatury paneli o jeden stopień Celsjusza. Wobec tego im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efektywność fotowoltaiki, jest jakość pozostałych elementów instalacji, począwszy od falownika, a kończąc na konstrukcji. Źle zaprojektowana i zamontowana instalacja również nie będzie pracować wydajnie. Zanim zatrudnisz monterów, zweryfikuj opinie o nich, aby móc wybrać tych najlepszych.

Następnym, nie mniej istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wydajność paneli słonecznych, jest ich kąt nachylenia oraz orientacja względem kierunków świata. Wartości te należy uwzględnić już na etapie projektowania. Sprawdź więc dokładnie, jakie masz możliwości montażowe zanim zaczniesz dobierać moc instalacji. Pamiętaj, że efektywność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest największa przy nachyleniu dachu między 30 a 40 stopni i orientacji na południe. Nie zapomnij także, że ilość produkowanego prądu zależy też od pory roku i jest niska w najkrótszych dniach roku. Dzieje się tak z uwagi na długość dnia, częste zachmurzenie czy zalegający na panelach śnieg.

Na efektywność fotowoltaiki wpływa także zacienienie, które może mieć wiele źródeł. Najczęściej są to drzewa, budynki lub ich elementy. Jeżeli więc planujesz instalację, sprawdź dokładnie, czy nic nie będzie jej przesłaniać i zmniejszać jej wydajności. Jeżeli tak, to poszukaj innego dogodnego miejsca lub zminimalizuj czynniki powodujące zacienienie. Możesz również zainwestować w optymalizator mocy.

Na wydajność instalacji wpływają także zanieczyszczenia zalegające na panelach: pyłki, liście niesione z wiatrem, ptasie odchody czy śnieg. Po zamontowaniu instalacji nie zapominaj o jej regularnym czyszczeniu.

Zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej negatywnie wypływa na efektywność paneli fotowoltaicznych. Przy wartości 253 V falownik wyłącza się, a co za tym idzie – instalacja przestaje produkować prąd. Aby uniknąć tego problemu, zminimalizuj ilość energii elektrycznej oddawanej do sieci poprzez zwiększenie zużycia produkowanego prądu, czyli autokonsumpcję.

Wiesz już, jakie czynniki wpływają na efektywność paneli fotowoltaicznych i co wziąć pod uwagę podczas jej projektowania i montażu. Pamiętaj o regularnym dbaniu o instalację, by mogła pracować wydajnie przez długie lata.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Pompa ciepła i fotowoltaika – współpraca nowoczesnych technologii

W debacie publicznej coraz więcej miejsca poświęca się ekologii i dbaniu o planetę. Używamy coraz mniej plastiku, popularne stają się bawełniane torby wielokrotnego użytku, rozwijają się trendy związane z ekologicznym budownictwem. Właśnie wśród nich da się wskazać rosnące zainteresowanie pompami ciepła i instalacjami fotowoltaicznymi – a coraz częściej również współpracą tych dwóch technologii.

 

Jak działa pompa ciepła i fotowoltaika?

Poszukiwanie rozwiązań, które mogłyby być przyjazne dla środowiska, jak również zapewniłyby energetyczną niezależność danego obiektu, jest celem wielu inwestorów oraz technologów. Właśnie z tych poszukiwań narodził się pomysł połączenia pomp ciepła i fotowoltaiki.

Powietrzne pompy ciepła przechwytują energię z powietrza zewnętrznego. Za pośrednictwem czynnika grzewczego przekazywana jest ona do wody, która ogrzewa dom i wykorzystywana jest przez mieszkańców. Pompy ciepła są również w stanie pokryć własne zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet w 75% – jedynie brakujące 25% pobierają z domowej sieci. Tak działają m.in. pompy ciepła KAISAI Arctic – co istotne, mogą one ogrzewać wnętrze domu nawet przy temperaturze zewnętrznej na poziomie –25°C.

Fotowoltaika, zwana też PV (od angielskiego słowa photovoltaics), przetwarza energię słoneczną w prąd. Zbiera się on w magazynie energii, a kiedy ów magazyn jest pełen, prąd przesyłany jest do sieci – tak działa to w większości przypadków. Uzyskana w ten sposób energia jest zdolna pokryć nawet 100% zapotrzebowania domu, oczywiście wszystko zależy od ilości zainstalowanych paneli PV oraz jakości falownika, czyli upraszczając – mocy całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd

Czy da się połączyć pompę ciepła i fotowoltaikę?

Kluczem do efektywnego połączenia obu instalacji i uniezależnienia domu od dostaw energii z sieci elektrycznej, a także dostaw paliw kopalnych czy gazu, będzie odpowiednie dopasowanie do siebie możliwości instalacji PV oraz zapotrzebowania całego domu w energię elektryczną – z uwzględnieniem potrzeb pompy ciepła. Należy przy tym mieć na uwadze metraż domu, który ma ogrzewać pompa oraz ilość sprzętów elektrycznych działających w budynku i ich zapotrzebowanie na prąd. Pojedynczy moduł fotowoltaiczny KAISAI 450 W wygeneruje nawet 450 Wh w ciągu godziny pracy (oczywiście w bezchmurny, słoneczny dzień). Trzy takie panele dadzą ponad 1 kWh – a typowy, nowoczesny dom, zbudowany w technologii energooszczędnej potrzebuje ok 30 kWh/m2/rok. Dla domu o powierzchni 100 m2 to 30 000 kWh/rok, czyli nieco ponad 8 kWh dziennie. Warto tu przypomnieć, że zimą w Polsce szybko zachodzi słońce, a częsta pochmurna pogoda powoduje, że panele fotowoltaiczne są mniej wydajne. Rzadko jednak zdarza się tak, by rezerwy prądu zebrane latem nie wystarczyły na przetrwanie zimy – to, co mieści przydomowy magazyn to jedno, drugie zaś to prąd, który można odzyskać z sieci. Tu jednak trzeba pamiętać, że w ramach „opłaty” za korzystanie z sieciowych magazynów, nie odzyskamy całej energii tam odprowadzonej. Nadal jednak jej ilość może być wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania domu.

Magazyny energii przechowujące nadwyżki prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną

Klimatyzator jako alternatywa dla pompy ciepła

Chociaż odczuwalna zima nie kończy się 21 marca i co roku anektuje pierwsze dni wiosny, to w ogólnym rozrachunku klimat w Polsce ulega ociepleniu. Temperatura rzadko spada poniżej -10°C, a przecież jeszcze kilka dekad temu nie było to zaskoczeniem. Zimą zauważamy dużo rzadsze niż kiedyś opady śniegu, a w miesiącach letnich coraz częściej występują upały, a także, niestety, susze. W takich warunkach popularne stają się rozwiązania, o których jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał – mowa tu o ogrzewaniu domu klimatyzatorem.

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w technologię, która pozwala na odwrócenie obiegu energii w urządzeniu i ogrzewanie powietrza, które będzie wtłaczane do wnętrza budynku. Klimatyzator w funkcji grzania nie jest tak wydajny, jak pompa ciepła, jednak w cieplejszym klimacie może w zupełności wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania niewielkiego domu czy mieszkania. Tego typu sprzęt zasilany jest prądem, zatem instalacja fotowoltaiczna o odpowiedniej mocy może zapewnić mu energię do działania. Spowoduje to, że dom będzie całkowicie niezależny od źródeł ciepła, a jeśli instalacja PV będzie wydajna – również od sieciowej energii elektrycznej. Rozwiązanie może się sprawdzić szczególnie w niewielkich budynkach przeznaczonych na urlopowe wyjazdy. Klimatyzator nie tylko podniesie temperaturę w chłodniejsze dni, lecz także pozwoli lepiej przetrwać dotkliwe upały. Dwie dostępne funkcje pracy sprawiają, że komfort termiczny w pomieszczeniu możemy uzyskać niezależnie od pogody na zewnątrz.

Klimatyzator chłodzący i ogrzewający wnętrze

Dom niezależny od dostaw prądu i paliw

Uniezależnienie domu od  prądu z sieci energetycznej oraz od dostaw paliw kopalnych jest w obecnych czasach naprawdę dobrą inwestycją. – Ceny energii rosną, a sytuacja geopolityczna jest niepewna i zmienia się z dnia na dzień. Właśnie dlatego montaż pompy ciepła i fotowoltaiki w domu to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści  – wspomina Dariusz Stachura, menadżer projektu ds. pomp ciepła w KAISAI. Warto mieć również na uwadze, że w termomodernizacji domu pomocne mogą być różne programy pozwalające na otrzymanie dotacji i dofinansowań, jak np. Moje Ciepło czy Czyste Powietrze. Przeznaczone na nie pieniądze są w stanie  pokryć znaczną część kosztów zakupu i montażu nowoczesnych technologii grzewczych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Konserwacja i czyszczenie fotowoltaiki – jak się za to zabrać?

fotowoltaika

Fotowoltaika działa w sposób automatyczny i nie wymaga uzupełniania paliwa czy częstego czyszczenia. To całkowicie bezobsługowa technologia, która nie wymaga żadnej uwagi poza pewnymi czynnościami konserwacyjnymi raz na kilka-kilkanaście miesięcy. W takim razie jakie prace są niezbędne do utrzymania instalacji w dobrym stanie? Tego dowiesz się z lektury artykułu.

Dlaczego fotowoltaika wymaga czyszczenia

Zacznijmy od tego, co sprawia, że moduły solarne trzeba w ogóle czyścić i konserwować. Wynika to wprost z ich narażenia na oddziaływanie licznych czynników zewnętrznych, takich jak m.in.:

  • opady deszczu,
  • śnieg,
  • grad,
  • pyły, piasek, kurz,
  • zanieczyszczenia z samochodów i kotłów ogrzewających sąsiednie nieruchomości,
  • liście,
  • ptasie odchody.

W Electrum oferujemy usługi O&M, które obejmują zarządzanie, konserwację i optymalizację instalacji OZE.

O ile deszcz sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia, o tyle powstające w jego efekcie osady mogą przeszkadzać w optymalnym działaniu paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Powód jest prosty: ponieważ zasłaniają ogniwom dostęp do promieni słonecznych, więc nie wykorzystują one maksymalnie swojego potencjału. Taki sam rezultat – zasłonięcie paneli – może być skutkiem osiadłego na nich śniegu, kurzu, liści czy innych obiektów.

W związku z powyższym konieczne staje się monitorowanie instalacji pod tym kątem – gdy pojawią się problemy z nieoptymalnym uzyskiem energii, jedną z przyczyn może być właśnie zabrudzenie modułów fotowoltaicznych. Jeśli natomiast dopiero rozważasz montaż paneli słonecznych i brakuje Ci środków na realizację inwestycji, możesz się wspomóc pożyczką w wysokości nawet 30 000 zł, o której więcej przeczytasz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-na-30-000-zl/.

Jak i kiedy czyścić panele słoneczne

Najpierw odpowiedzmy na pytanie, jak się zabrać za czyszczenie fotowoltaiki. Otóż zależy to od umiejscowienia instalacji – jeżeli znajduje się ona na dachu budynku, konieczne staje się użycie sprzętu pozwalającego na prace na wysokościach. Znacznie prościej sytuacja wygląda w przypadku paneli słonecznych zlokalizowanych na gruncie, które można wyczyścić bez potrzeby sięgania po drabiny czy innego rodzaju specjalistyczne wyposażenie. Dlatego posiadając instalację na dachu, do której dostęp jest utrudniony, warto rozważyć zlecenie konserwacji modułów solarnych wyspecjalizowanej ekipie.

Decydując się na czyszczenie paneli słonecznych we własnym zakresie, pamiętaj o używaniu wyłącznie preparatów przeznaczonych do tego celu. Przypadkowo dobrane detergenty mogą być nie tylko nieskuteczne w usuwaniu zabrudzeń, ale nawet niebezpieczne dla ogniw, prowadząc do ich uszkodzenia. Samo mycie przeprowadź również przy użyciu specjalnych szczotek do fotowoltaiki, które kupisz za kilkaset złotych.

Regularny serwis niezbędny dla zachowania instalacji w dobrym stanie

Niezbędnym elementem eksploatacji instalacji fotowoltaicznej, który pozwala na zachowanie jej w dobrym stanie technicznym, jest regularny serwis. W jego ramach specjaliści od paneli słonecznych dokładnie sprawdzają ich działanie i diagnozują ewentualne problemy wymagające podjęcia działań, które z reguły również można im zlecić. Jak często należy wykonywać serwis? To zależy od zaleceń producenta paneli, jednak generalnie można przyjąć, że nie rzadziej niż raz na 2 lata. Tę usług często powierza się tej samej ekipie, która zajmowała się montażem fotowoltaiki. Jeżeli natomiast dopiero planujesz tę inwestycję, rozważ skorzystanie z dofinansowania, ewentualnie z kredytu, w którego znalezieniu pomoże Ci serwis sowafinansowa.pl.


Źródło: sowafinansowa.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zmiany na rynku Fotowoltaiki

Zmiany fotowoltaika

Coraz więcej osób decyduje się na instalacje fotowoltaiczne w domu. Najnowsze zmiany rozliczeń mogą zniechęcić do tej technologii

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

Rozrost rynku w tym roku przekroczył nawet najbardziej optymistyczne prognozy. A to za sprawą przychylnego systemu rozliczeń i szybkiego zwrotu inwestycji. W przeciągu ostatniego roku krajowa moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 50%. Pomimo tego senackie weto do ustawy zostało odrzucone przez sejm, a zmiany wylądowały na biurku Prezydenta.

Dotychczas nadwyżki prądu produkowane przez przydomowe elektrownie słoneczne oddawane były do sieci. Kiedy sprawność produkcji spadała i brakowało mocy użytkownicy mogli odzyskać aż 80% energii, którą oddali w innym terminie. Dzięki temu, kiedy warunki były sprzyjające, możliwe było stworzenie zapasu mocy na gorsze czasy. Od kwietnia przyszłego roku ma się to jednak zmienić. Zmianie też mają ulec ceny prądu. Dowiedz się ile zapłacisz teraz za prąd.
Nadwyżki energii wciąż będzie można oddać do sieci, jednak w przyszłości nie wróci do nas 80% mocy. Nowy system opiera się na sprzedaży. Oddając wytworzony prąd “sprzedajemy” go, a w momencie kiedy jest nam potrzebna elektryczność z elektrowni, musimy go kupić tak jak normalni użytkownicy. Wartość jednak najpierw odliczana będzie z naszego salda ze sprzedaży energii w przeszłości.
Według szacunków ekspertów wydłuży to czas zwrotu paneli z około siedmiu lat na nawet piętnaście. Wyliczenia te jednak nie uwzględniają rosnących kosztów prądu, które mogą skrócić okres amortyzacji.

Pokłosie Zmian

Zdaniem ekspertów wprowadzane zmiany mogą spowodować panikę na rynku. W efekcie w branży spodziewa się opóźnień i braków komponentów w szczególności na początku przyszłego roku. Powodem mają być konsumenci zaskoczeni zmianami i starający się zakończyć swoje elektrownie przed wprowadzeniem zmian.
Z drugiej strony możliwe jest również masowe załamanie rynku ze względu na wyhamowanie, a nawet cofnięcie się rozpędzonej branży. Wiele firm może zostać zmuszona do zamknięcia działalności ze względu na brak zainteresowania.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Saule Technologies prezentuje nową technologię etykiet

Saul Tech

Za sprawą nowej technologii Olga Malinkiewicz, założycielka firmy, zyskała przydomek bogini słońca. Choć jak mówi, bardziej trafne byłoby określenie "bogini halogenu".

Saule Technologies to startup założony przez Olge Malinkiewicz wraz z pomocą Piotra Krychy i Artura Kupczunasa. Celem firmy jest badanie i odkrywanie nowych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej. W szczególności chodzi o wykorzystanie promieni słonecznych.

Najnowszy produkt korzysta z ogniw perowskitowych i co najważniejsze – wytwarza prąd również ze sztucznego światła. Elektroniczne etykiety cenowe dodatkowo mają wprowadzić do sklepów technologie IoT (internet of things). Dzięki temu mają one większe możliwości niż klasyczne etykiety cyfrowe. Możliwa jest zdalna kontrola nad treściami wyświetlanymi przez urządzenie. Dzięki temu weryfikacja ceny lub jej zmiana nie stanowi najmniejszego problemu.

Firma ogłosiła również pierwszych zainteresowanych nową technologią. W najbliższym czasie na wybranych stacjach Orlen przeprowadzane będą testy etykiet. W przypadku pozytywnego zakończenia tego etapu spodziewać się możemy rozszerzenia współpracy.

Poza samym urządzeniem, dzięki współpracy z Google Cloud Polska, Saul Technologies oferuje klientom wsparcie programowe. Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz chmury etykiety mogą dynamicznie zmieniać cenę produktów w zależności od trendów zakupowych czy też terminu ważności poszczególnych produktów.

Olga Malinkiewicz jest Laureatką 5. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie. 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Fotowoltaika to już przeszłość

Quantum Glass

Polska firma ML System, podbija rynek ze swoją nową szybą Quantum Glass.

Quantum Glass to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Spełnia ona wszystkie klasyczne funkcje szyby, dodatkowo dbając o ekologiczną energię w naszym domu.
Polska firma ML System odpowiedzialna za projekt, zapowiedziała również otwarcie fabryki, w której powstawać ma nawet pięć tysięcy metrów kwadratowych ekologicznych szyb.

Produkcja energii przez okna możliwa jest dzięki powłoce z kropek kwantowych. Są to punkty działające na szybie jako filtr pozwalający wychwycić promieniowanie UV oraz podczerwieni i zamienić je na energię elektryczną. W efekcie rozwiązanie poza produkcją energii oferuje znaczne ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń w lecie oraz zapobiega przedostawaniu się szkodliwego promieniowania UV.

Poza zastosowaniem budownictwie szyby mogą znaleźć swoje miejsce w środkach transportu oraz branży reklamowej.
Jako jedne z pierwszych rozwiązania Quantum Glass wykorzystują niektóre sklepy sieci żabka.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies osiągają imponującą wydajność 25,5%

ogniwa perowskitowe

Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE potwierdzają: ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT.

To ważny kamień milowy dla światowego lidera w zakresie przełomowej technologii fotowoltaicznej opartej na perowskitach. Pomiary wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń. Instytut Fraunhofer ISE jest niezależną jednostką badawczą o niekwestionowanym autorytecie. Saule Technologies pragnie podziękować za pomiary zespołowi, na którego czele stanął dr Uli Würfel.

Wyniki badań otwierają nowe możliwości biznesowe dla polskiej firmy Saule Technologies, której siedziba mieści się we Wrocławiu. Elastyczne perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane przez Saule doskonale nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła, co czyni z nich idealne rozwiązanie do szeregu zastosowań Internetu Rzeczy (IoT). Za pośrednictwem IoT sieć internetowa wychodzi poza komputery i smartfony, obejmując szerszy zakres urządzeń, które gromadzą, generują i przesyłają informację pomiędzy sobą. Co bardzo ważne, ta futurystyczna technologia jest gotowa do wykorzystania na rynku, a Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie była w stanie przenieść proces produkcji ogniw z etapu badań i rozwoju na pełnowymiarową linię produkcyjną.

Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu etapu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. Prognozuje się, że rynek IoT w 2025 r. będzie warty 1,1 biliona dolarów. Jesteśmy na to przygotowani.

dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies

Potencjał technologii fotowoltaicznych na bazie perowskitów wychodzi daleko poza rynek IoT, a pierwsze komercyjne wdrożenia pomogą tej technologii osiągnąć pełne możliwości w szerokim zakresie zastosowań.

Zdaniem Malinkiewicz, Saule Technologies będzie budować nowe fabryki tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zainteresowanie perowskitowymi urządzeniami fotowoltaicznymi dynamicznie rośnie. Ogniwa firmy Saule Technologies mogą również służyć za znakomite źródła energii dla sektorów BIPV, BAPV, e-mobilności i wielu innych. Przykładem jest rozwiązanie wprowadzane na skalę komercyjną przez firmę Skanska. Obejmuje ono pokrywanie elewacji budynków biurowych półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi na bazie perowskitów dostarczanych przez Saule Technologies.

dr Olga Malinkiewicz jest laureatką 5. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie organizowanego przez BRIEF. 

Spółka Saule Technologies uzyskała dofinansowanie NCBR w ramach projektu „Wysokowydajne ogniwa słoneczne perowskitowe do zastosowań w warunkach słabego oświetlenia” POIR.01.01.01-00-1482/19.


Źródło: Saule Technologies 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Nowe, mocne partnerstwo na rynku OZE

współpraca partnerska

Alians OZE zawarła umowę na współpracę partnerską z Mazda Motor Poland. Przed nami ciekawa i mocna fuzja graczy rynku OZE specjalizujących się w fotowoltaice z branżą elektromobilności. To pierwsza tego typu współpraca na polskim rynku.

Mazda Motor Poland i Alians OZE podpisały list intencyjny w sprawie współpracy obu firm w zakresie wzajemnego marketingu i promocji sprzedaży swoich produktów. Doradcy handlowi Alians OZE włączą do swojej oferty pierwszą elektryczną Mazdę MX-30. Model jest doskonałym rozwinięciem ekosystemu składającego się z paneli fotowoltaicznych i innych proekologicznych rozwiązań proponowanych przez firmę. W salonach Mazdy klienci japońskiej marki otrzymają informacje o możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych i kontakt do przedstawicieli firmy Alians, którzy wykonają audyt i przeprowadzą kompleksową usługę montażu paneli wraz z załatwieniem wszystkich formalności u dystrybutora energii elektrycznej.

Tomasz WaskanChcemy razem z Mazdą stworzyć prawdziwe ekologiczne rozwiązanie odnośnie e-mobility. Takiej jakości nie ma jeszcze na polskim rynku. Intencją, którą kieruje się Mazda jest idea, aby samochód elektryczny mógł być ładowany z instalacji OZE, a nie ładowany prądem z sieci, który w Polsce w ponad 70% jest wytwarzany z węgla. Razem patrzymy w przyszłość, przyszłość naszej planety.

Tomasz Waskan, Członek Zarządu Alians OZE

Z kolei kupując auto elektryczne od Mazdy, klient będzie mógł skorzystać z preferencyjnych warunków zakupu instalacji PV oraz stacji ładowania od Alians OZE. Dzięki takiemu rozwiązaniu konsumenci mogą mieć w pełni ekologiczne rozwiązanie: samochód elektryczny, stację ładowania oraz instalację fotowoltaiczną. Proces sprzedaży instalacji PV Alians OZE będzie poszerzony o prezentację możliwości i zalet samochodów elektrycznych oraz o zaproszenie do przetestowania pierwszego elektrycznego modelu Mazdy.

Łukasz PaździorWidzimy bardzo duży potencjał w tej współpracy, bo klienci inwestujący w fotowoltaikę to świadomi odbiorcy, którzy myślą w kategoriach ekologicznych i ekonomicznych. Wiemy, że najczęściej mieszkają w domach jednorodzinnych lub segmentach i dysponują miejscem garażowym, w którym mogą korzystać z własnego gniazdka do ładowania samochodu elektrycznego. A skoro planują pozyskać czysty, tani prąd ze słońca, są dla nas naturalnymi adresatami elektrycznej Mazdy MX-30.

Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland

Jakub JadziewiczDla nas, współpraca z Mazdą jest szansą na stworzenie innowacyjnego rozwiązania na rynku polskim, gdzie będziemy oferować kompleksowe, zielone rozwiązanie e-mobility. Mazda jest globalnym graczem, który mocno stawia na rozwiązania OZE.

Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, Członek Zarządu Alians OZE 

Dla Alians OZE jest to możliwość rozszerzenia swojej oferty produktowej, ale również możliwość współpracy z globalnym graczem, który prężnie działa w segmencie elektromobilności.

Co jeszcze o współpracy z Alians OZE mówi przedstawiciel Mazda Motor Poland?

Łukasz PaździorFirma Alians, jako ogólnopolski gracz z bardzo dobrą renomą i tysiącami zadowolonych klientów, jest dla nas doskonałym partnerem, który – podobnie jak doradcy handlowi w salonach Mazdy – najpierw bada potrzeby klientów, by zaproponować rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. To podstawa zadowolenia z produktów i usług.

Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland

Czekamy na rozwój tego partnerstwa, wierząc, że współpraca ta przyniesie duże i korzystne owoce, nie tylko dla partnerów i klientów, ale przede wszystkim dla klimatu.


Źródło: Alians OZE

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

OTOVO

Zanim przystąpisz do zakupu instalacji fotowoltaicznej, warto mieć podstawową wiedzę z tego zakresu. W tym artykule przedstawimy 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem instalacji.

1. Ile energii potrzebujesz?

To najważniejsze pytanie, które powinieneś sobie zadać, zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną. Ilość zużytej energii będzie wyznacznikiem tego, jakiej instalacji potrzebujesz. Moc instalacji dla Twojego domu możesz obliczyć na podstawie rachunków za prąd, najlepiej z ostatnich dwóch miesięcy – w ten sposób oszacujesz roczne zużycie energii elektrycznej i obliczysz jaka moc instalacji będzie wystarczająca, aby pokryć Twoje zapotrzebowanie. Weź również pod uwagę czy Twoje zapotrzebowanie w ciągu najbliższych kilku lat nie ulegnie zmianie? Planujesz zakup samochodu elektrycznego lub zakup nowych urządzeń? Nie każdą instalację da się łatwo rozbudować, więc jeśli planujesz zwiększenie zużycia, powiedz o tym już teraz.

2. Jaką instalację zmieści Twój dach?

Moc instalacji fotowoltaicznej nie zależy wyłącznie od Twoich rachunków. Dodatkową zmienną jest ograniczona powierzchnia i rodzaj pokrycia dachu, na którym planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej. Zależnie od powyższego, ilość modułów oraz ich rozmieszczenie, a tym samym wydajność instalacji, będą się od siebie różnić. Jeśli okaże się, że Twój dach nie jest optymalnym miejscem dla fotowoltaiki ze względu na swoją konstrukcję lub poziom zacienienia, możesz też zdecydować się na inne popularne w Polsce rozwiązanie – instalację na gruncie.

3. Jakie komponenty wybrać?

Fotowoltaika to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać komponenty, które będą służyć nam bezawaryjnie równie długo. Upraszczając, instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych;
  • inwertera/falownika;
  • zabezpieczenia AC/DC;
  • systemu montażowego;
  • okablowania;
  • optymalizatorów;

Dla właściciela instalacji najistotniejszy jest wybór paneli oraz falownika, który przez specjalistów nazywany jest sercem instalacji. Wybierając komponenty najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalistów. Możesz również skorzystać ze specjalnych rankingów, takich jak ranking Bloomberga Tier1. Firmy, które znalazły się w tym rankingu, są stabilne finansowo i będą w stanie wywiązać się ze swoich gwarancji. To bardzo ważne, bo wymiana komponentów na własną rękę to ogromne dodatkowe koszty dla Twojej inwestycji! Wybierając panele fotowoltaiczne pod kątem ich parametrów technicznych warto wesprzeć się dodatkowymi rankingami – DNV GL oraz PV EL.

4. Jakie źródło finansowania wybrać?

Fotowoltaika stała się w Polsce popularna na tyle, że rozwinęły się również różne źródła finansowania instalacji. Poniżej opisujemy najbardziej popularne:

  • zakup za gotówkę – najczęściej wybierana opcja, która zwraca się już nawet po 5,5 roku, jednocześnie pozwala na korzystanie z dostępnych dotacji i ulg, przez co inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna; ta opcja gwarantuje najszybszy zwrot inwestycji w instalację fotowoltaiczną;
  • kredyt na fotowoltaikę – atrakcyjne oprocentowanie (odsetki RRSO wynoszą ok. 5-6%) i raty rozłożone na kilka lat oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej; dodatkowo istnieje też opcja tylko częściowego finansowania instalacji kredytem – resztę można opłacić ze środków własnych; ten sposób jest szczególnie atrakcyjny dla klientów, którzy nie chcą inwestować jednorazowo dużych kwot;
  • leasing paneli fotowoltaicznych – to rozwiązanie zyskuje coraz bardziej na popularności; klient „wypożycza” panele od firmy regulując należności w systemie ratalnym przez okres ok. 20 lat, w którym to czasie firma odpowiada za jakość sprzętu, jego prawidłowe funkcjonowanie oraz ewentualne naprawy i konserwacje; przy wyborze tej opcji można wykupić instalację w każdym momencie jej użytkowania; to doskonałe rozwiązanie dla ludzi ceniących komfort i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ przez 20 lat pracy instalacji pozostaje ona pod gwarancją leasingodawcy;

5. Z jakich ulg i dotacji możesz skorzystać?

Osoby fizyczne mogą skorzystać z szeregu ulg i dotacji oferowanych przez Państwo. Najważniejsze z nich opisaliśmy poniżej, warto jednak sprawdzić, czy nie przysługują Ci inne, lokalne ulgi.

  • ulga termomodernizacyjna – pozwala na odliczenie od podatku nawet do 53 000 zł na rzecz zrealizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Przysługuje ona osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych i są płatnikami podatku PIT. Aby skorzystać z ulgi należy:
    • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne i ukończyć je w ciągu trzech lat;
    • kupować towary oraz korzystać z usług, które zgodnie z wykazem można odliczyć od dochodu;
    • wydatki dokumentować fakturą VAT i rozliczać je na bieżąco w deklaracjach PIT;
  • dotacja Mój Prąd: rządowy program, którego trzecia edycja rusza już w lipcu 2021 roku. Pozwala na otrzymanie bezzwrotnej dotacji do instalacji fotowoltaicznej. W 2020 roku dotacja wynosiła 5 000 zł. Podstawowe warunki do uzyskania dotacji, to:
    • posiadanie działającej instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej na pokrycie własnego zapotrzebowania energetycznego;
    • instalacja o mocy 2-10 kWp;
    • twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji;

Warto podkreślić, że osoby, które już teraz zdecydują na montaż instalacji fotowoltaicznej, będą mogły złożyć wniosek o dofinansowanie od razu, gdy wystartuje nowa edycja. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto zamontować instalację wcześniej – by nie ryzykować wyczerpania puli pieniędzy przewidzianych na dotację.

6. Jaką firmę wybrać do montażu instalacji?

W czasie, kiedy liczba firm oferujących usługi z zakresu OZE wciąż rośnie, trudno wybrać jedną i mieć pewność, że to najlepsza opcja. Dlatego, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, przejrzyj oferty kilku firm, aby porównać ceny i zakres usług. Zadaj wykonawcy kilka podstawowych pytań:

  • Jak długo działa firma?
  • Jaką oferuje gwarancję na poszczególne komponenty instalacji? Koniecznie dopytaj o gwarancję na montaż! Wiele firm obiecuje 25 lat gwarancji, jednak w rzeczywistości dotyczy ona tylko uzysku paneli, a nie gwarancji serwisowej. Zgodnie z polskim prawem instalator musi zagwarantować zaledwie 2 lata rękojmi. Decydując się na montaż z Otovo dostajesz w cenie instalacji aż 10 lat gwarancji serwisowej – wieloletni serwis uwzględniony w cenie wyróżnia nas na tle konkurencji.
  • Jak wygląda opieka posprzedażowa? Czy firma posiada osobną infolinię? Jeśli tak, to w jakich godzinach jest czynna?
  • Jaki jest termin realizacji usługi?
  • Forma płatności – jak wyglądają jej poszczególne etapy?
  • Wątpliwości – jeśli tylko jakieś Ci się nasuną. Fotowoltaika to inwestycja na lata, musisz wiedzieć jak najwięcej!
  • I najważniejsze – poproś o umowę! Jeśli rozmawiasz z firmą, która nie chce lub odwleka przesłanie Ci umowy, zrezygnuj. To nie będzie korzystna współpraca!

7. Jaki jest czas gwarancji?

W Otovo pracujemy głównie na panelach JA Solar, LongiSolar, Trina oraz Canadian Solar – to marki znajdujące się w czołówce zestawienia producentów modułów Tier 1 prowadzonego przez Bloomberg. Zwracamy szczególną uwagę na wydajność falowników, możliwość ich serwisowania oraz opinie specjalistów, dlatego postawiliśmy na firmy Fronius, SMA, SolarEdge, Growatt i Enphase.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne:

  • LONGi Solar oraz JASolar oferują gwarancję 12 lat na wady ukryte produktu oraz 25 lat gwarancji na uzysk energii;
  • Canadian Solar daje 10 lat gwarancji na niepożądane awarie oraz 25 lat na uzysk energii;

Gwarancja na falownik:

  • SolarEdge daje aż 12 lat gwarancji, z możliwością przedłużenia do 20 lat;
  • Growatt udziela 10 letniej gwarancji podstawowej, z możliwością przedłużenia do 15 lub 20 lat;
  • SMA daje gwarancję podstawową na 5 lat;

Wiemy, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata i chcemy, żebyś czuł się bezpiecznie wybierając Otovo. Z tego powodu w cenie instalacji oferujemy gwarancję na specjalnych warunkach:

panele fotowoltaiczne na dachu segmentu wśród innych domów_

8. Jaki dach jest najlepszy dla fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne można zamontować niemal na każdym dachu, jednak rodzaj dachu oraz jego pokrycie mają wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem koniecznym do montażu instalacji jest dobry stan techniczny dachu i spełnione wymogi bezpieczeństwa. Od ustawienia paneli zależy efektywność pracy całej instalacji. Największą wydajność uzyskuje się w przypadku niezacienionych dachów skierowanych na południe – moduły generują wtedy energię przez cały dzień. Jednak panele z powodzeniem montowane są również na dachach skierowanych na wschód lub zachód.

Optymalny kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę to 10 stopni – przy takim kącie nachylenia, panele czyszczą się samoistnie, a uzyski są wysokie. Jeśli kąt nachylenia dachu jest niższy, konieczne jest zastosowanie konstrukcji korygujących, które umożliwią montaż paneli pod odpowiednim kątem.
W przypadku braku możliwości zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu z powodu zbyt małej ilości miejsca lub wysokiego stopnia zacienienia możesz rozważyć też montaż instalacji na gruncie.

9. Jak wybrać odpowiednią ofertę?

Warto porównać oferty wielu firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Może wydawać się to czasochłonne, jednak będziesz miał pewność, że wiesz, jakie masz możliwości i wybierasz najlepszą ofertę dla siebie. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • oferta musi zawierać pełną cenę brutto;
  • upewnij się, że cena nie zawiera odliczonych ulg;
  • jeszcze raz dokładnie przestudiuj gwarancję;
  • sprawdź wcześniejsze realizacje firmy;
  • sprawdź, czy firma, która przygotowała ofertę, jest zarejestrowana, a jeśli jest spółką – sprawdź jej kapitał zakładowy;

W Otovo na pierwszym miejscu stawiamy klienta: po montażu instalacji dajemy dodatkowe 10 lat gwarancji na to, że w przypadku awarii naprawimy instalację bez dodatkowych opłat.

  • dzięki skali możemy oferować konkurencyjne ceny i atrakcyjne warunki finansowania: kredyty oraz leasing;
  • pracujemy na najlepszych komponentach notowanych w rankingu Bloomberga Tier 1, ponieważ jesteśmy również właścicielami instalacji leasingowych; klientom oferujemy tylko takie komponenty, z których sami korzystamy;

opusty czy to sie opłaca

10. Jak powinien wyglądać proces zakupu instalacji?

KROK 1: Ustalenie ceny i warunków instalacji fotowoltaicznej

Ten etap nazywany bywa również audytem. To pierwszy kontakt przedstawiciela firmy z klientem i opiera się na przeprowadzeniu obszernego wywiadu – przedstawiciel może dokładnie ocenić możliwości montażowe danego budynku i obliczyć szacunkowy koszt całej inwestycji. Kiedyś audyty odbywały się na miejscu w domu u klienta, ale od kilku lat coraz popularniejsze są audyty online i analiza satelitarna dachu. Obie formy audytów są równie skuteczne, przy czym audyty zdalne zazwyczaj wiążą się z niższą ceną końcową instalacji.

KROK 2: Weryfikacja poprawności montażu

Po podpisaniu umowy oraz wyborze komponentów, ekipa przystępuje do montażu instalacji. Jednocześnie sprawdza, czy wszystkie prace postępują zgodnie z ustalonym wcześniej projektem: wykonuje dokładne pomiary parametrów technicznych, sprawdza jakość i pomiar wartości uziemienia instalacji. Co ciekawe bardzo wiele firm zamówi dla klienta komponenty, czyli panele oraz falownik z dostawą. Oznacza to, że komponenty przyjadą do klienta kilka dni przed montażem.

KROK 3: Sprawdzenie rezultatu końcowego

Ten etap ma na celu wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości i niedociągnięć, ale też zwiększenie bezpieczeństwa instalacji – raz jeszcze sprawdzane są wszystkie parametry, wydajność i zgodność z projektem. Prawidłowo zamontowana instalacja oddawana jest w ręce klienta.

W Otovo dbamy o to, by każdy z naszych klientów pozostawał w stałym kontakcie z jednym z naszych doradców – pozwala to na bieżąco konsultować wątpliwości pojawiające się w czasie trwania inwestycji. Po zakończonej instalacji klient otrzymuje protokół odbioru z kartą pomiarów instalacji i darmową energię ze słońca na lata! Kilka procent instalacji Otovo podlega audytom, dzięki czemu możemy regularnie pilnować jakości naszych instalacji.

Wyceń swoją instalację w 3 krokach na Otovo.pl!


Źródło: Otovo.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Technologia blockchain – niedaleka przyszłość energetyki opartej o źródła odnawialne

Columbus Enery

Zarówno światowa, jak i europejska energetyka konsekwentnie zmierza w kierunku redukcji emisji oraz minimalizowania wpływu na środowisko. Kluczowym elementem tej transformacji są odnawialne źródła energii. Jak pokazują dane za ostatnie lata, najdynamiczniej rozwijającym się segmentem OZE w Polsce, jest fotowoltaika, a szczególnie mikroinstalacje prosumenckie, czyli te w prywatnych domach. Columbus Energy jest partnerem 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Przydomowe elektrownie słoneczne odpowiadają za około 80 proc. mocy zainstalowanej w polskiej fotowoltaice. W rekordowym 2020 roku przybyło ponad 320 tys. takich mikroinstalacji, a łącznie jest ich już blisko pół miliona. Polacy chętnie decydują się na fotowoltaikę, ponieważ jest ekologiczna i pozwala na oszczędności w wydatkach na prąd. Zintegrowana z takimi urządzeniami, jak pompa ciepła, magazyn energii czy stacja do ładowania samochodu elektrycznego, pozwala stworzyć samowystarczalny ekosystem energetyczny, przyjazny dla środowiska oraz domowego budżetu.

Energetyka prosumencka

Wraz z rozwojem rynku przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polskim systemie prawnym pojawiło się pojęcie prosumenta. Termin ten odnosi się do właścicieli instalacji PV, którzy wykorzystują energię ze słońca na własne potrzeby. Aby pobudzić rozwój energetyki prosumenckiej w 2015 roku ustawodawca wprowadził możliwość magazynowania energii z fotowoltaiki w sieci elektroenergetycznej, co znacząco podniosło opłacalność inwestycji we własną elektrownię słoneczną. W praktyce bowiem instalacja PV produkuje najwięcej energii w okresie wiosenno-letnim, gdy dni są długie i słoneczne. Wtedy powstaje więcej energii niż użytkownik jest w stanie wykorzystać. Dzięki możliwości magazynowania w sieci, przekazane nadwyżki energii mogą być odbierane w okresach niższej produkcji, czyli jesienią, zimą i nocami. Odbywa się to w systemie tzw. opustów. Za każdą wysłaną do sieci kWh, właściciele mikroinstalacji o mocy do 10 kW mogą odebrać 0,8 kWh. W przypadku większych instalacji – od 10 do 50 kW można odbierać 0,7 kWh. Energia zmagazynowana w sieci może być odebrana przez okres jednego roku, po tym czasie przepada.

Nowe rozwiązania dla użytkowników fotowoltaiki

W lutym 2021 na rynku pojawiła się atrakcyjniejsza opcja dla prosumentów niż powszechnie obowiązujący system opustów. Największy dostawca fotowoltaiki w Polsce, firma Columbus, postanowiła rozszerzyć zakres swojej działalności o handel energią pochodzącą z OZE. Dzięki przejęciu spółki zajmującej się obrotem energią, Columbus może oferować użytkownikom fotowoltaiki umowy kompleksowe na sprzedaż i dystrybucję energii, w ramach których proponuje bilansowanie 1:1. Oznacza to, że klienci Columbusa nadmiarowe kilowatogodziny prądu z własnej instalacji, które trafią do sieci, będa mogli odebrać w całości. Czas na odbiór energii będzie nieograniczony, dzięki czemu prosument nie musi martwić się, że niewykorzystane nadwyżki energii po roku przepadną. Co ważne, stawki za energię w usłudze Columbusa będą na poziomie obecnych taryf, które największym w kraju sprzedawcom energii zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Dodatkowo, firma gwarantuje, że energia, którą będzie handlowała będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych – farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych.

Blockchain i tokenizacja energii

Nowy system rozliczania prosumentów to nie wszystko, co szykuje innowacyjna firma. Columbus pracuje nad rozwojem aplikacji dla swoich klientów, która ma zostać wdrożona w przyszłym roku. Narzędzie będzie oparte o technologię blockhain, powszechnie wykorzystywaną w branży finansowej, coraz popularniejszą również w energetyce w krajach zachodnich. Blockhain pozwala na precyzyjne mierzenie jednostek oddanej do sieci energii, określanie źródła jej pochodzenia, a także przekazywanie do innych użytkowników systemu. Dzięki aplikacji, klienci Columbusa będą mogli samodzielnie zarządzać energią wyprodukowaną we własnej instalacji fotowoltaicznej i monitorować jak zmienia się ich saldo z dnia na dzień. Nadwyżki energii będą przeliczane i „odkładane” w portfelu jako tokeny. Za tokeny użytkownik będzie mógł odbierać energię, którą oddał. Oprócz tego, będzie mógł przesyłać tokeny np. do stacji ładowania pojazdów elektrycznych, aby zasilić samochód. Inteligentna aplikacja oprócz rozliczania energii, będzie analizować profile zużycia poszczególnych użytkowników i dawać porady dotyczące optymalizacji wykorzystania energii w domu.

Zgłoś się do 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie: https://brief.pl/kreatywni/zgloszenia/


Źródło: Columbus Energy

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF