...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Startuje fundusz BellwetherRocks. Chce zainwestować w branżę rozrywkową

BellwetherRocks

BellwetherRocks ASI SA to nowy podmiot na rynku inwestycyjnym w Polsce. Portfel BellwetherRocks obejmie kilkanaście wyjątkowych projektów ze świata cyfrowej rozrywki – gier, wirtualnych światów (metaverse), marek i marketplace’ów dóbr cyfrowych.

BellwetherRocks stawia sobie za cel odnalezienie pewnych nisz rynkowych związanych z cyfrową rozrywką i komercyjnym wykorzystaniem narzędzi przeznaczonych do tworzenia opowieści, przeżyć i światów. Fundusz wyszukuje twórców dostarczających narracji łatwo adaptowanych na różne platformy i media audiowizualne. Efektem tego będzie powstanie portfelu spółek gamingowych i tych wykraczających poza branżę gier.

Fundusz został utworzony z ramienia Marcina Kobyleckiego (członek zarządu Platige Image) oraz finansisty Kamila Cisło. Członkiem ich rady nadzorczej jest również pisarz — Jacek Dukaj. Fundusz zainwestował już w Illusion Ray. Studio gier zarządzane przez Łukasza Smugę niedługo ruszy z kolejnym projektem po hitowym „The Beast Inside”, które na Steam sprzedało się w nakładzie 300 tys. sztuk.

 

Adam Daniluk

Polska platforma dla kryptowalut pozyskała 24 mln złotych w rundzie seed

Bartosz Poźniak

24 mln złotych — tyle pieniędzy pozyskał polski startup MyContainer na etapie rundy seed. W firmę zainwestowały fundusze Maple Block, Shima Capital i giełda kryptowalut ByBit.

MyContainer umożliwia użytkownikom staking kryptowalut i tokenów. Działa na zasadzie elektronicznego portfela. Wszystko opiera się na algorytmie Proof of Stake, który zużywa dużo mniej energii elektrycznej niż urządzenia korzystające z Proof of Work. Dzieje się to za sprawą innego mechanizmu wydobywania tokenów i weryfikacji.

Coraz więcej użytkowników internetu posiada cyfrowe portfele, a w nich cyfrowe dobra. Od tokenów po wirtualne przedmioty. Dla długoterminowych inwestorów używających MyCointainer i posiadających kryptowaluty staking jest sposobem na to, by ich aktywa pracowały dla nich 

Bartek Pucek, inwestor MyContainer w rundzie seed

MyCointainer został założony w roku 2018 przez Bartosza Poźniaka, przedsiębiorcę z ponad 15-letnim doświadczeniem w budowaniu i rozwijaniu cyfrowych produktów, między innymi w bankach inwestycyjnych. Bartosz pracował m.in. w zespołach produktowych w Barclays i Deutsche Bank w Londynie. Przez pierwsze lata Bartosz rozwijał MyCointainer z własnych środków oraz z generowanych przez spółkę przychodów. Teraz firma pozyskała ponad 24 mln złotych (6mln dolarów) w rundzie seed, której przewodziły fundusze specjalizujące się inwestycjach w startupy z obszarów krypto i Web3.

Pozyskane środki MyContainer przeznaczy w rozwój działalności w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Adam Daniluk

Polski start-up Zowie otrzymał pieniądze na rozwój od funduszu Google

Chatbot

Polski start-up Zowie, działający od 2019 roku pozyskał pięć milionów na rozwój. Firma zajmuje się automatyzacją obsługi klienta w branży e-commerce.

Start-up otrzymał ok. 5 mln euro. Pieniądze pochodzą m.in. z funduszu Google. Środki pozwolą firmie rozwijać autorską technologię i wejść na rynek amerykański. Założony przez Maję Schaefer i Macieja Ciołka start-up tworzył rozwiązania między innymi dla Avon, Empik, inPost i L’Oreal. Pracuje w niej ok. 40 pracowników.

Zowie realizuje projekty, które zapewniają automatyzację integracji z klientem. Stworzyli autorski system AI, który ma pomóc pracownikom obsługi klienta. Technologia analizuje konwersację  i wysyła częściowe rozwiązania problemów konsumentów. Według spółki narzędzie automatyzuje ok. 60-95 procent zapytań użytkowników i łatwo integruje się z zewnętrznymi platformami służącymi do obsługi klienta.

Adam Daniluk