...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Binance dołącza do Cyberwolves

Wiodąca giełda kryptowalut - Binance kontynuuje swój pochód w świat e-sportu i nawiązuje współpracę z Cyberwolves, organizatorem wydarzeń esportowych, przy okazji Esport Tour 2022 Series #2. W ramach przygotowanej, specjalnej oferty, widzowie turnieju mogą wygrać do 100 BUSD. Wydarzenie rozpocznie się 22 czerwca i potrwa do 3 lipca.

 

Merging e-sportu i kryptowalut jest zjawiskiem widocznym od dłuższego czasu. Najlepiej zobrazuje to decyzja Twitcha – największej platformy streamingowej. Portal w 2020 roku ogłosił wprowadzenie 10% zniżki dla wszystkich płacących kryptowalutami.

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba partnerstw między platformami operującymi w dwóch ww. niszach. Pojawia się coraz więcej opcji obstawiania wyników meczów esportowych przy użyciu kryptoaktywów. Nie sposób nie wspomnieć również o trendujących ostatnio zjawiskach NFT oraz Metaverse, które przez wielu ekspertów uznawane są za ważną część przyszłości gamingu.

Rzetelne monitorowanie rynku pozwala zauważyć, że gamerzy i fani e-sportu zaliczają się obecnie do najbardziej kluczowych grup docelowych dla rynku krypto. Wyjście naprzeciw ich potrzebom i wpasowanie się w trend to bardzo duża szansa dla nas. W zeszłym roku chwaliliśmy współpracą z OG Esports, w ramach Binance NFT Marketplace. W kwietniu br. wsparliśmy, z kolei projekt Alpine Esport Championship. Teraz czas na działania w Polsce – w związku z tym właśnie zostaliśmy partnerem turnieju e-sportowego po raz pierwszy w kraju.

Katarzyna Wabik, Community & Marketing Manager Binance Poland

Z okazji nawiązania współpracy, Binance przygotowała specjalną ofertę, z której będą mogli skorzystać między innymi widzowie turnieju Esport Tour 2022 Series #2. Transmisje nadawane będą już od 22 czerwca na kanale Twitch CyberwolvesTV.

Aby skorzystać z oferty, wystarczy dokonać rejestracji na platformie Binance za pomocą specjalnego linku aktywacyjnego, który będzie udostępniony na czacie portalu Twitch podczas transmisji turnieju. W ramach akcji promocyjnej nowy użytkownik otrzyma 15 BUSD na swoje konto Binance. Bardziej ambitnym widzom Esport Tour, giełda rzuca wyzwanie. Ten z użytkowników, który stworzy i opublikuje na Twitchu najciekawszy klip z rozgrywek, otrzyma 100 BUSD na konto Binance.

Jesteśmy bardzo podekscytowani nadchodzącym turniejem. Oficjalne partnerstwo Binance to wielkie wyróżnienie dla tegorocznej edycji Esport Tour. W tej serii ponownie zobaczymy szereg najlepszych drużyn sceny esportowej, z Europy, ale także z innych zakątków świata. To właśnie teamy, znani zawodnicy i niesamowite emocje podczas rozgrywek gromadzą przed ekranami setki tysięcy widzów. Zdajemy sobie sprawę, że jest wśród nich wiele osób zainteresowanych kryptowalutami. Dzięki współpracy z Binance dotrzemy do nich z wartościowymi informacjami oraz usługami największej giełdy kryptowalut na świecie.

Piotr Chojnowski, CEO Cyberwolves


źródło: Cyberwolves

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

W co inwestują polscy 30- i 40-latkowe oraz osoby starsze?

inwestycja

Z badania przeprowadzonego przez Assay Index wynika, że ok. 56% Polaków ma oszczędności. Większość z nich trzyma pieniądze na lokatach bankowych, co w obliczu rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych jest najmniej rentowną formą inwestycji. Pozostałe osoby postanowiły ulokować swoje środki w miejscach, które dają szansę na ochronę kapitału przed spadkiem wartości pieniądza. Gdzie konkretnie? Okazuje się, że to zależy m. in. od wieku inwestora.

Ceny nie wzrastały tak szybko od ponad dwudziestu lat. Pod względem wskaźnika inflacji Polska znajduje się w czołówce Unii Europejskiej. Lokaty bankowe nie gwarantują żadnej ochrony kapitału, dlatego część z nas zdecydowała się zabezpieczyć swoje środki w inny sposób. Sporą popularnością cieszą się kryptowaluty, nieruchomości i złoto. O miejscu inwestycji w wielu przypadkach decyduje … wiek. Młode osoby częściej skłaniają się w stronę kryptowalut, z kolei starsi inwestorzy chętniej wybierają sprawdzone rynki inwestycyjne, czyli złoto lub nieruchomości.

Kryptowaluty inwestycją wybieraną przez młodych

Według danych zgromadzonych przez Assay Index to właśnie młodzi ludzie (w wieku 18-24 lata) najchętniej decydują się na inwestowanie posiadanych środków. Aż 34% z nich ma pozytywny stosunek do zabezpieczenia swojego kapitału. Jaki obszar inwestycyjny najchętniej wybierają? Przede wszystkim kryptowaluty.
Rynek kryptowalut stale się rozwija, ale też dynamicznie zmienia. Mimo wszystko młodzi ludzie to właśnie w nim widzą największą szansę na zabezpieczenie oszczędności i duży potencjał na pomnożenie kapitału. Około 13% Polaków uznało je za najkorzystniejszą formę inwestycji. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w dużej mierze kryptowaluty postrzegane są przez pryzmat możliwych korzyści, o których w mediach jest bardzo głośno, jednak wiele osób zapomina o ryzyku – a to z kolei jest naprawdę spore. Badanie przeprowadzone przez Assay Index potwierdza, że wraz z wiekiem zainteresowanie kryptowalutami zaczyna spadać. Wśród osób powyżej 45 roku życia tylko 7% Polaków postrzega tę formę inwestycji jako korzystną.

W co inwestują 40-latkowie?

Wraz z wiekiem rośnie zainteresowanie inwestowaniem w te najbardziej znane, sprawdzone i powszechnie uważane za bezpieczne formy ochrony kapitału. Wśród nich królują nieruchomości i to właśnie tam osoby z grupy wiekowej 40-50 lat najchętniej lokują swój kapitał. – Rynek nieruchomości od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Ceny za metr kwadratowy stale idą w górę, a dobra inwestycja może zwrócić się ze znacznym procentem. Nasi klienci, którzy chcą kupić luksusowe mieszkanie, to przede wszystkich osoby z tej grupy wiekowej. Zwykle są to ludzie zdecydowani i pewni, że to skuteczny sposób na ochronę kapitału. – komentuje Ewa Ryfa z Aura Development.

Nie ulega wątpliwości, że Polakom inwestowanie w nieruchomości wciąż kojarzy się ze stabilnym ulokowaniem kapitału. Potwierdzają to dane Assay Index – ponad połowa osób uczestniczących w badaniu wskazała je jako najbezpieczniejszą i najbardziej rentowną formę ochrony oszczędności. Popyt na mieszkania nie maleje, w dalszym ciągu wielu z nas chce mieć przysłowiowe cztery kąty na własność. Ryzyko jest minimalne, a nawet jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, nie stracimy wszystkiego.

Wybór typu nieruchomości ma także znaczenie pod kątem inwestycyjnym. Lokalizacja, udogodnienia takie jak nowoczesne windy, parkingi podziemne czy szlachetne materiały części wspólnych budynku, sprawiają, że nieruchomość zyskuje na wartości – dodaje ekspert Aura Development.

Osoby starsze też stawiają na nieruchomości, ale nie zapominają o złocie

Nieruchomości i inwestycje w złoto oraz kamienie szlachetnie nie bez powodu są oceniane jako najskuteczniejsza forma ochrony kapitału. Zarówno złoto, jak i nieruchomości, są wartościami docenianymi na całym świecie. Nic dziwnego, że także zdaniem Polaków korzystne są te inwestycje, które mają charakter materialny. – Te dwa obszary inwestycyjne – złoto i nieruchomości – są do siebie podobne na wielu płaszczyznach. Należy jednak zauważyć, że złoto zdecydowanie łatwiej stracić. Możemy je zgubić albo paść ofiarą kradzieży. Utrata nieruchomości nie jest niemożliwa, ale zdecydowanie trudniejsza.

Ewa Ryfa, Aura Development

Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby starsze wiekiem, doświadczone, wybierają możliwie jak najbezpieczniejszych sposoby, aby zabezpieczyć swój kapitał. Do takich z pewnością należą właśnie inwestycje w nieruchomości luksusowe i złoto.


źródło: Assay Index

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak rynki zareagowały na Rosyjską inwazję

spadki na rynkach

Zarówno giełda jak i kursy walut są bardzo mocno narażone na zmianę w obliczu tak poważnego kryzysu jak ten, który aktualnie ma miejsce na Ukrainie. Jak tym razem zareagował rynek?

Waluty

Ogromne osłabienie dotknęło złotówkę, która nad ranem straciła około 2,2 procent w stosunku do dolara oraz 1,5 procent w stosunku do euro. Samo euro również mocno odczuło aktualne wydarzenia, tracąc 0,7 procent do amerykańskiego dolara. Duże straty odnotował również rubel, w tym przypadku mowa o spadku o ponad 3 procent w ciągu kilku godzin. Dużym problemem dla polaków może być od kilku dni umacniający się franek szwajcarski, którego kurs w przeciągu ostatnich trzech dni wzrósł o blisko 4 procent, przez co aktualnie zapłacimy za niego 4,5 złotego. To z kolei oznacza duże koszty dla wszystkich, którzy lata temu zdecydowali się na kredyt mieszkaniowy w tej właśnie walucie.

Giełda

Widmo wojny dotknęło również światowe giełdy, a najbardziej odczuł to rynek Rosyjski. Od rana główny indeks na moskiewskiej giełdzie RTS stracił w najniższym punkcie ponad 50 procent wartości. Po interwencji banku centralnego Rosji, który zakazał krótkiej sprzedaży, indeks zaliczył odbicie i utrzymuję się aktualnie na poziomie 776 punktów, czyli około 30 procent poniżej wczorajszych wartości. Również wypłaty gotówki z banków zostały na terenie Rosji ograniczone do równowartości około 14 tysięcy złotych dziennie.
Również Warszawska giełda zaliczyła duże obniżki, w przypadku WIG 20 mowa o ponad 10-procentowym spadku. Jedynie indeks VIX zwany indeksem strachu zaliczył ogromne wzrosty bliskie 30 procentom.

Surowce

W przypadku surowców takich jak ropa i gaz wzrosty cen na rynkach okazały się ogromne i już wkrótce prawdopodobnie odczuję to każdy. Nie inaczej jest w przypadku złota oraz srebra, choć te mają mniejszy wpływ na kieszenie obywateli.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Duży spadek akcji Sony

Playstation 5

Ostatnie notowanie Sony w Tokio mówi nam nieco o słabszej kondycji firmy. Główną przyczyną tego jest brak chipów, co związane jest z ograniczoną produkcją konsol Playstation 5. Dodatkowo konkurencja nie śpi.

Z początkiem miesiąca można było zaobserwować spadek akcji o 8,8%. Jednym z powodów są coraz częstsze obawy dotyczące działalności firmy w zakresie gier w obliczu niedoborów komponentów. Przez cały rok konsol brakowało na rynku. Dodatkowo, po tym gdy Microsoft ogłosił ogromne przejęcie Activision-Blizzard, akcje Sony spadły aż o 13%. Tak dużej straty udało się uniknąć dzięki ogłoszeniu zawarcia umowy z Bungie.

Firma w ubiegłym roku zaznaczała, że chce utrzymać swoją silną pozycję w branży. Ich celem ma być podwojenie przychodów z gier, co chcieli uczynić, tworząc kolejne tytuły ekskluzywne na ich flagowy produkt, czyli Playstation 5. Jednak chętnych na konsole nie brakuje, a problemy z jej produkcją dają firmie kolejne powody do obaw. Ubiegłorocznym celem była sprzedaż 14,8 miliona sztuk Playstation 5, licznik jednak zatrzymał się na 11,5 miliona.

Adam Daniluk

Ogromne spadki wartości Meta

Meta spadki wyceny

Ostatnie wyniki Facebooka nie były łaskawe dla spółki, w efekcie pierwszy raz od lat firma wypadła z zestawienia dziesięciu najdroższych spółek na świecie.

Od początku tego roku akcje Meta zaliczyły kolosalny spadek o blisko 40%, w efekcie wycena firmy spadła o niecałe 240 miliardów dolarów. Głównym bodźcem do tak dużego ruchu ceny były wyniki firmy, w których po raz pierwszy w historii Facebook zaliczył spadek dziennej liczby aktywnych użytkowników. Niemal momentalnie po tym ogłoszeniu cena akcji spadło o ponad 26% w ciągu jednego dnia. W efekcie Meta nie należy już do grona dziesięciu najwyżej wycenianych spółek na giełdzie po tym jak została wyprzedzona przez Chińską spółkę technologiczną Tencent.
Same spadki na giełdzie odbiły się również na majątku Marka Zuckerberga, który od początku roku zmalał o ponad 45 miliardów dolarów.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rząd oniża podatek na wydobycie polskiej miedzi i srebra

Rząd postanowił tymczasowo obniżyć podatek od wydobycia miedzi i srebra o 30 procent, aby zapewnić konkurencyjność polskiego kruszcu na globalnym rynku metali.

Jak informuje rząd, obniżka podatku będzie miała bezpośredni wpływ na budżet państwa. Na tej sytuacji skorzysta krajowy gigant górniczy KGHM, który po zapowiedzi zanotował znaczący wzrost kursów akcji na GPW. W czwartek 27 stycznia kurs akcji spółki wzrósł o ponad 3 procent. Jest to największy wzrost indeksu WIG20 spośród wszystkich spółek branżowych.

Niższy podatek na srebro i miedź

Wprowadzenie niniejszego podatku ma zapewnić konkurencyjność polskiej miedzi i srebra na światowym rynku. Co więcej, proponowane obniżenie ma również obniżyć aktualne stawki kruszcu (miedź, srebro o 30 %).

Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych. Ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali.

Oficjalny komunikat rządu

Niestety jak wskazuje rząd, ubytek tych dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 726 mln zł. Niższy podatek zakłada, że dochody, które zostaną osiągnięte z tytułu niższego podatku, osiągnie pułap złożony w ustawie budżetowej na 2022 rok.

Podatek na kopalnie

W 2021 roku, a dokładnie w ciągu jego 3 kwartałów największa spółka wydobywcza w Polsce zapłaciła podatek od wydobycia kopalni w wysokości 2,5 mld złotych. Rządowi eksperci wskazują, że spółka osiągnęła obiecujące wyniki niż rok wcześniej. KGHM zapłacił wtedy 1,1 mld złotych. Przedstawione zmiany i różnice podatkowe są efektem wzrostu cen miedzi na globalnym runku.

Z kolei obniżenie zapowiedzianego podatku, jest formą opodatkowania wydobycia polskich kopalni: miedzi, srebra. W przypadku tych surowców podatek odliczanym jest cyklicznie (co miesiąc). Wszystkie obliczenia opierają się na notowaniach giełdowych metali oraz kursu amerykańskiej waluty (USD) do polskiego złotego.

Czym jest KGHM?

Inaczej Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi to jedna z największych spółek Skarbu Państwa. Co więcej, jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie i szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na globalnym rynku (około 500–550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego).

KGHM jest również jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzi w skład indeksów WIG20 i WIG30. Znalazła się w grupie wybranych 31 spółek, które utworzyły debiutujący 19 listopada 2009 roku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Respect Index. Spółki te uzyskały najwyższą klasę ratingową – zostały liderami rankingu.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Masowe zwolnienia w Open Finance

Jeden z największych pośredników finansowych w Polsce podjął uchwałę w sprawie uruchomienia procedury zwolnień grupowych.

Czym jest Open Finance?

Jest to firma pośrednictwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Głównym akcjonariuszem spółki jest należący do byłego miliardera Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank. Przedsiębiorstwo to posiada około 130 placówek na terenie całego kraju i zatrudnia w nich ponad 1000 ekspertów finansowych. Niestety z powodu problemów finansowych rok temu spółka złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości, a w 2022 roku ruszyła z procedurą zwolnień grupowych.

Przedstawiciele Open Finance poinformowali, iż z powodu zamierzonych zwolnień firma powiadomi przedstawiciela pracowników i zaprosi wszystkich zatrudnionych do konsultacji.

Emitent powiadomi przedstawicieli pracowników o przyczynach zamierzonych zwolnień grupowych i zaprosi ich do konsultacji oraz zawiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Emitent opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z przedstawicielami pracowników.

 Oficjalny Komunikat Open Finance

Upadek pośrednictwa finansowego

Wraz z ogłoszoną upadłością spółka poinformowała w grudniu 2021 roku, że powodem zakończenia ich działalności jest ,,istotne pogorszenie sytuacji finansowej spółki”. Dodatkowo niskie przychody i obroty nie pokrywają kosztów związanych z ich działalnością, co równocześnie wskazuje na brak perspektyw związanych z uzyskaniem finansowania, które mógłby pozwolić na dalsze ich funkcjonowanie. Warto też wspomnieć o akcjach i obligacjach spółki, które dzisiaj wynoszą 0,26 zł. Ich faktyczny stan sugeruje upadek OPF, jak i koniec jego działalności na rynku.

Akcje spółki Open Finance/ 26 stycznia 2022

 

 

Warto też wspomnieć o akcjach i obligacjach spółki, które dzisiaj wynoszą tylko 0,26 zł. Ich faktyczny stan sugeruje upadek OPF, jak i koniec jego działalności na rynku. Na koniec warto też dodać, że w ciągu trzech kwartałów tego roku pośrednik finansowy miał około 15,26 mln zł skonsolidowanej straty netto. W porównaniu z rokiem poprzednim miał on aż 7,11 mln zł zysku. Z kolei przychody ze sprzedaży, które wyniosły w 2020 roku 155,06 mln zł spadły do 91,27 mln zł.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Znaczący spadek kursu Bitcoina

W ostatnim tygodniu kurs Bitcoina poszedł w dół o około 14%. Spadek notowań jednej z najdroższych kryptowalut powiązane są z m.in: obecną sytuacją na Kazachstanie, a także posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

FED wskazał na możliwość wcześniejszych i szybszych niż oczekiwano podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, informacja o prawdopodobnej podwyżce stóp procentowych w USA, a także wydarzenia, które mają miejsce w Kazachstanie.

Spadek ceny Bitcoina

Jak podaje Business Insider – cena najdroższej z kryptowalut (Bitcoina) spadła poniżej poziomu 41 tysięcy dolarów. Co ciekawe w lutym 2021 roku za Bitcoina trzeba było zapłacić aż 69 tysięcy dolarów. Był to wówczas najwyżej notowany poziom tej kryptowaluty.

 

 

 

Dziennikarze serwisu BI podają, że wartość całego rynku kryptowalut spadła ostatnio nawet poniżej 1,9 bln dolarów. To pierwszy taki spadek od września 2021 roku. W jego szczytowym momencie w listopadzie rynek wart był aż 2,9 bln dolarów. W poprzednim roku Kurs Bitcoina zyskał na wartości ok. 60 %, wyprzedzając przy tym inne klasy aktywów. Jak podają dziennikarze portalu:

Wynikało to m.in. z narracji obejmującej przyjęcie kryptowalut przez instytucje, ochronę przed inflacją i dywersyfikację inwestycji.

Business Insider

Niestety w ostatnich tygodniach najdroższy z wirtualnych aktywów zmagała się z niestabilną sytuacją  na rynkach finansowych, który ma również powiązanie z obecną światową sytuacją gospodarczą, np.: inflacją, podwyżkami cen wszelkich dóbr.

Wskutek tego światowe banki centralne zostały zmuszone do zaostrzenia polityki pieniężnej, grożąc ograniczeniem płynności, która wcześniej wywindowała notowania szeregu aktywów. W tym Bitcoina, którego kurs  spadł o 14 procent.

Ocena ekspertów

Callie Cox, analityk inwestycyjny w eToro wskazuje, że Bitcoin i inne kryptowaluty obecnie działają, jako aktywa wysokiego ryzyka, a jego inwestorzy, jako grę na perspektywach gospodarczych. Jednak w jego ocenie obecna sytuacja rynkowa jest niejasna i warto ją obserwować.

Natomiast współzałożyciel dostawcy produktów i usług w zakresie finansów cyfrowych JST Capital –  Todd Morakis uważa, że przyczyną zauważalnego spadku kursu Bitcoina możemy szukać w Kazachstanie, który w ostatnim czasie zmaga się z długimi przerwami w dostawie prądu i internetu (tzw. blackout).

Źródło/ Business Insider/ Bloomberg

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Apple pierwszy w historii z wyceną ponad 3 bilionów dolarów

3 biliony apple

Gigant z Cupertino po raz kolejny bije swoje własne rekordy. W jaki sposób wartość Apple urosła o bilion dolarów w niecałe półtora roku?

Apple w przeszłości ustanawiało już rekordy dotyczące wyceny spółek. Było pierwszą firmą, która osiągnęła wartość biliona dolarów po to, żeby 2 lata później podwoić swoją wycenę i również jako pierwsza osiągnąć kolejny bilion. A teraz po około 16 miesiącach znów im się to udało.
Na tak wysokie wzrosty ma wpływ kilka czynników, jako główne należy rozpatrywać rosnącą popularność usług firmy, dobrą pozycję na rynku oraz utrzymanie renomy.

Wraz z ciągle trwającą pandemią ilość użytkowników takich subskrypcji jak Apple Tv, One lub Music ciągle rośnie. A ich ciągły rozwój wychodzi firmie na dobre.
Mimo iż flagowy produkt firmy w Europie nie jest w szczycie formy, a coraz więcej osób sięga po konkurencje, to rynek Chiński przedstawia zupełnie inny obraz. IPhone po kilku gorszych latach wraca do łask w szczególności w Chinach, czyli na runku, przynoszącym największe zyski.
Prawdopodobnie jednak najważniejsze jest to, jak inwestorzy postrzegają firmę, ostatnie lata pokazały, że producent nadal potrafi dostarczyć wysokiej jakości produkty i wciąż kieruje trendami na rynku.

Jeżeli pogłoski o eksploracji przez firmę nowych rynków takich jak metaverse czy samochody elektryczne okażą się prawdziwe możliwe, że już niedługo mówić będziemy o kolejnych rekordowych wycenach.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Prognozy dla rynku pierwotnego mieszkań na 2022 rok

Jak podaje serwis z nieruchomościami, w ujęciu rok do roku największy wzrost średnich cen mieszkań na sześciu najważniejszych rynkach w kraju odnotowano w Łodzi (+19,0%) oraz we Wrocławiu (+14,1%). Najwolniej średnie ceny za mkw. nowych mieszkań rosły w Trójmieście (+7,4%) i Poznaniu (9,9%).

Średnie ceny mieszkań pozostających w ofercie serwisu tabelaofert.pl w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi.

III kwartał 2020 i 2021 r.

Miasto Warszawa Wrocław Trójmiasto Kraków Poznań Łódź
Średnia cena ofertowa mieszkań pozostających w ofercie [PLN/mkw.] III kwartał 2020 11 116 9 138 10 600 9 932 7 860 6 601
III kwartał 2021 12 325 10 426 11 387 11 267 8 641 7 854
III kwartał 2021 vs. III kwartał 2020 10,9% 14,1% 7,4% 13,4% 9,9% 19,0%

źródło: REDNET Consulting dla tabelaofert.pl

Najdroższym miastem w Polsce pozostaje stolica – w Warszawie za mkw. mieszkania od dewelopera zapłacimy średnio 12 325 PLN. Najtańszym natomiast Łódź – średnio 7 854 PLN/ mkw. nowego lokalu. Co musi się wydarzyć, by ceny mieszkań przestały rosnąć i czy rok 2022 przyniesie zmianę na rynku pierwotnym?

Ceny mieszkań rosną szybciej, niż inflacja

Aktualny wzrost wskaźnika inflacji należy do najwyższych we współczesnej historii, a większy wynik odnotowano poprzednio w 2000 r., kiedy to wskaźnik zbliżył się do poziomu 8,5% w ujęciu rok do roku. Gdy blisko 22 lata temu potężna inflacja wstrząsnęła polską gospodarką, współcześnie znany rynek nieruchomości dopiero się kształtował, a kredyty hipoteczne nie były jeszcze tak powszechnie dostępne. Obecnie kredytami pokrywa się większość inwestycji w nieruchomości. Według Biura Informacji Kredytowej we wrześniu padł rekord liczby udzielonych kredytów hipotecznych, których suma wyniosła 8,477 mld zł, co daje 52,4% wzrostu względem ubiegłego roku. Odpowiedzią na wysoką inflację była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych. Mimo podwyżki rat kredytowych spowodowanych pośrednio decyzją RPP, sprzedaż mieszkań nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

 

W obliczu rozpędzonej inflacji przechowywanie pieniędzy na lokatach nie stanowi już korzystnego rozwiązania. Wielu Polaków decyduje się na zakup nieruchomości, by w ten sposób zabezpieczyć swój kapitał i chronić go przed spadkiem wartości, ale również osiągnąć satysfakcjonującą stopę zwrotu inwestycji przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości lub czerpać zyski z wynajmu krótko- bądź długoterminowego. Ceny nieruchomości rosną w tak szybkim tempie, że udaje im się wyprzedzać równie rozpędzoną inflację. Taką sytuację obserwujemy w większości przypadków nieprzerwanie od 2014 roku.

Robert Chojnacki, prezes redNet 24

 

Dynamika wzrostu cen niższa w 2022 r.?

Wyznacznikiem wysokości cen na rynku nieruchomości jest w szczególności relacja popytu do podaży mieszkań, a w ostatnich kwartałach rozgrzany popyt znacząco wyprzedził podaż. Jak podaje serwis tabelaofert.pl w II i III kwartale 2021 r. na analizowanych sześciu, największych polskich rynkach, deweloperzy sprzedali więcej lokali niż wprowadzili do obrotu – 13,9 tys. lokali sprzedanych do 13,4 tys. mieszkań wprowadzonych w III kwartale 2021 r.

Rosnące koszty materiałów, w tym także cen energii oraz wykonawstwa wpływają na wzrost kosztów budowy lokali mieszkalnych, powodując szybszy wzrost cen mieszkań. Także sprzedaż nieruchomości na tak wysokim poziomie oraz malejąca oferta mieszkaniowa sprzyjają stałym podwyżkom.

Pomimo wciąż rosnących cen mieszkań, deweloperzy nie nadążają z budową nowych inwestycji. W mojej opinii m.in. ostatnie podwyżki stóp procentowych mogą spowodować wyhamowanie trendu wzrostowego cen mieszkań w najbliższych miesiącach. Wzrost stóp przekłada się na spadek zdolności kredytowej, a tym samym na możliwości zakupowe nabywców. Może to spowodować, iż popyt na całym rynku nieruchomości osłabnie, a dynamika wzrostu cen będzie osiągać niższe wartości, zbliżone do poziomu inflacji.

 Robert Chojnacki, prezes redNet 24

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF