...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Zamień kameralną domówkę w świetną i udaną imprezę – zobacz nasze pomysły!

Flex #chceszmasz domówka impreza

Zapraszasz znajomych i chcesz, aby wszyscy dobrze się bawili i miło wspominali zorganizowaną przez Ciebie imprezę? Zastanawiasz się, czy podołasz zorganizowaniu niezapomnianej domówki? Chętnie podrzucimy Ci kilka niezawodnych pomysłów.

Odpowiednie towarzystwo

Zastanawiając się nad doborem gości, warto wziąć pod uwagę oczywisty fakt, że to ludzie tworzą klimat i wspomnienia, do których chce się wracać. Nie ma sensu na siłę zapraszać ledwo poznanych lub niezbyt lubianych znajomych, tylko po to, by osób było jak najwięcej. Lepiej postawić na nieco mniejsze, lecz sprawdzone grono przyjaciół, z którymi impreza na pewno będzie udana. A jeśli przyprowadzą ze sobą kogoś więcej, niż się spodziewaliśmy, to tylko lepiej! W końcu dobrzy przyjaciele muszą mieć wartych poznania znajomych.

Imprezowy wystrój

Nie trzeba iść do klubu, by poczuć nastrój rodem z „Gorączki sobotniej nocy”. Wystarczy poświęcić trochę czasu na zorganizowanie odpowiedniego wystroju wnętrza. Dyskotekowe kule, błyszczące konfetti czy chociażby rozwieszone w pokoju światełka choinkowe pomogą wprowadzić do każdego pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Organizując domówkę, warto również pomyśleć o zakupie jednorazowej zastawy stołowej (najlepiej takiej z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów) – jest zdecydowanie praktyczniejsza od tradycyjnej i nie wymaga mycia.

Dobre jedzenie i napoje

Nawet najlepsza impreza nie uda się, kiedy goście będą głodni. Warto więc pomyśleć o przygotowaniu drobnych przekąsek oraz napojów. W zadania kulinarne można zaangażować kilku gości – jeśli każdy przyniesie ze sobą jedną, umówioną rzecz np. chipsy, kanapki czy sok do drinków, zajmie to zdecydowanie mniej czasu i nie będzie tak kosztowne. Jeśli natomiast nie chcemy zaprzątać sobie głowy gotowaniem, możemy postawić na pizzę z dostawą do domu.

Najlepsza muzyka

Jak impreza to oczywiście muzyka! Być może każdy z nas lubi bawić się w rytmie innych hitów, ważne jest jednak, by nie zabrakło ich przez cały wieczór. Klienci Orange Flex mogą skorzystać z idealnej opcji, jaką jest Music Pass, umożliwiający streamowanie muzyki z serwisów takich jak Spotify, TIDAL, Apple Music, Open FM, Deezer, Amazon Music oraz Polskie Radio bez limitu GB. Bez względu na to, jaką muzykę lubisz najbardziej, będziesz ją mieć stale w zasięgu ręki. Usługę można aktywować w aplikacji Orange Flex na okres jednego miesiąca, płacąc za to 5 zł.

Planszówki? Czemu nie!

Jeśli Twoi znajomi nie są wielkimi fanami tańca, a Ty szukasz jakiegoś urozmaicenia imprezy, możesz zawsze postawić na planszówki. Duży wybór gier towarzyskich, strategicznych czy zręcznościowych z pewnością pozwoli Ci znaleźć coś, co przypadnie do gustu Twoim przyjaciołom. Wspólna rozgrywka to ciekawa alternatywa dla popularnych i być może nieco już nudnych imprezowych scenariuszy, która może przynieść wiele dobrej zabawy.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czy Polacy obchodzą Halloween?

W dniu 31 października w wielu krajach obchodzone jest Halloween. Zwyczaj najpopularniejszy w krajach anglosaskich, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, coraz bardziej popularny jest również w Polsce. Obserwując asortyment i wystrój sklepów w ostatnich dniach października, mogłoby się wydawać, że Halloween już na stałe zagościło w naszym krajobrazie i jest chętnie obchodzone przez Polaków. W Havas Media Group postanowiliśmy sprawdzić jak naprawdę Polacy podchodzą do Halloween: czy obchodzą ten dzień i jaki jest ich stosunek do tego zwyczaju?

Obchodzenie Halloween 

Obchodzenie Halloween nie jest zbyt popularne wśród Polaków. Aktywny udział w Halloween deklaruje mniej niż 20% przebadanych przez nas Polaków (18,6%). Celebrowanie tego zwyczaju popularne jest przede wszystkim wśród młodych Polaków: w grupie osób w wieku 18 – 24 lata aktywne uczestnictwo w Halloween deklaruje 31,6% młodych Polaków. Wśród najstarszych badanych, po 55 roku życia –  odsetek ten wynosi jedynie 8%.

Najpopularniejszą formą obchodzenia Halloween jest udekorowanie swojego domu lub mieszkania – zrobi to co 2. osoba aktywnie biorąca udział w Halloween. Część osób spędzi ten dzień oglądając horrory lub wybierze się na imprezę tematycznie powiązaną z tym dniem. Niecałe 20% Polaków będzie także towarzyszyć swoich dzieciom zbierającym cukierki.

Chociaż sami aktywnie nie uczestniczymy w celebrowaniu różnych zwyczajów halloweenowych – dostrzegamy, że jest to dzień atrakcyjny dla najmłodszych. Ponad połowa badanych Polaków (51,8%) wskazuje, że Halloween to po prostu fajna zabawa dla dzieci i młodzieży. Całkiem spory odsetek Polaków dostrzega w swoim najbliższym otoczeniu dzieci i młodzież aktywnie biorące udział w tym dniu (46,3% badanych Polaków wskazuje, że w swojej najbliższej okolicy dostrzega dzieci, które podczas Halloween, w przebraniu odwiedzają domy i zbierają słodycze), natomiast 30% z nas deklaruje, że ma zamiar przygotować się na odwiedziny najmłodszych zbierających słodycze – dekorując dom lub kupując słodycze.

Mimo że, spory odsetek Polaków widzi w swoim najbliższym otoczeniu dzieci obchodzące Halloween, to zaledwie 17,6% rodziców deklaruje, że ich dzieci biorą aktywny udział w różnych zabawach związanych z tym dniem. Najpopularniejszą formą celebrowania Halloween jest wycinanie i dekorowanie dyni – wskazuje na to ponad 60% rodziców dzieci, obchodzących Halloween. Trochę mniej niż połowa rodziców wskazuje, że ich dzieci będą w tym dniu zbierać cukierki lub wezmą udział w zabawach halloweenowych organizowanych przez przedszkola lub szkoły.

  

Stosunek Polaków do Halloween 

Dla 44,6% Polaków rosnąca popularność Halloween w Polsce to zjawisko neutralne – nie ma dla nas ani pozytywnego, ani negatywnego wydźwięku. Odbieramy ten dzień przede wszystkim jako dobrą zabawę (45,4%) i świetną okazję do zabawy i przebrania się – spędzenia tego dnia w inny niż zazwyczaj sposób (48,1%). Jednakże pomimo tego, że przez wielu Polaków Halloween oceniane jest w kategoriach czysto rozrywkowych, to widzimy także jego wady. Dla większości z nas dzień ten ma czysto komercyjny wymiar  – dostrzegamy, że jest to kolejna okazja dla sklepów i marek, które chcą w ten sposób zwiększyć swoją sprzedaż. Część Polaków jest również zdania, że nie powinniśmy obchodzić tego święta – celebrowanie rodzimych tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami powinno być dla nas znacznie ważniejsze. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy Polacy obawiają się popularyzacji Halloween. W naszym badaniu 41,8% dorosłych Polaków wskazało, że obawia się, że Halloween wypiera nasze rodzime tradycje i zakłóca nastrój dnia Wszystkich Świętych. Obaw takich nie posiada 43,1% badanych.

Mimo że część Polaków pozytywnie ocenia Halloween i bierze w nim aktywny udział, celebrowanie naszych rodzimych tradycji nie traci na popularności ani na znaczeniu. Blisko 90% przebadanych przez nas Polaków zadeklarowało, że ma zamiar odwiedzić groby swoich bliskich z okazji dnia Wszystkich Świętych.

 

Badanie Havas Media Group zostało przeprowadzone na ogólnopolskim internetowym panelu badawczym na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (n=1060) w październiku 2019 r.
Metodologia: CAWI
Grupa docelowa: All 18+
Wielkość próby: n=1060
Fieldwork: październik 2019

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF