Polskie startupy, które stawiają na zrównoważony rozwój. Podsumowanie programu Samsung Inkubator

Samsung_Demo_day

Po kilku miesiącach pracy nad projektami i intensywnych sesji warsztatowych nadszedł czas na podsumowanie programów Samsung Inkubator #dlaPlanety i Samsung Inkubator, przeprowadzonych w ramach Partnerstwa SDGs „Razem dla środowiska” oraz programu Climate Leadership. 11 startupów, tworzących rozwiązania z zakresu odpowiedzialności społecznej i neutralności klimatycznej, bazujących na nowych technologiach, przedstawiło efekty swoich działań podczas sesji Demo Day w Centrum Nauki Kopernik.

W ramach programu Samsung Inkubator w tym roku zostały uruchomione równolegle dwie rekrutacje dla młodych przedsiębiorców. Do programu Samsung Inkubator #dlaPlanety mogli zgłaszać się innowatorzy, którzy realizują projekty odpowiadające na wyzwania określone w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Z kolei do programu Samsung Inkubator Climate Leadership poszukiwane były startupy, które mają ciekawy pomysł na projekt związany z ochroną klimatu i zrównoważonym rozwojem.

Jadwiga_EmilewiczWidząc dzisiaj takie inicjatywy jak Samsung Inkubator odczuwam podwójną satysfakcję. Po pierwsze dlatego, że udało nam się w praktyce zaszczepić ideę współpracy dużych firm z innowacyjnymi startupami. Taki bowiem był cel uruchomionego w poprzedniej kadencji przez rząd i nadzorowanego przeze mnie programu Start in Poland. Wtedy zastanawialiśmy się jak zachęcić duże przedsiębiorstwa do współpracy z małymi startupami. Dzisiaj praktyka ta weszła już do krwioobiegu gospodarczego i firmy dostrzegają we współpracy ze startupami korzyści w budowie swojej przewagi konkurencyjnej. Drugi powód do satysfakcji to fakt, że ta smart współpraca, jak w przypadku programów Samsunga, służy także tak bliskim mojemu sercu tematom wykorzystania innowacji na rzecz ochrony środowiska, rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i w efekcie do zrównoważonego rozwoju. To dowód na to, że takie programy i działania służą nie tylko ochronie naszej planety i poprawie jakości życia, ale też pobudzają  innowacyjność przedsiębiorstw i całej gospodarki.

Jadwiga Emilewicz, Poseł na Sejm RP, Wiceprezes Rady Ministrów w okresie IV-X 2020, b. Minister Rozwoju

Finalnie do inkubacji Samsung Inkubator #dlaPlanety zakwalifikowało się 6 startupów z myślą o lepszej przyszłości. Są to projekty pracujące nad rozwiązaniami związanymi ze zdrowiem i poprawą jakości życia – Epsilot i Gyrache, monitorowaniem hałasu – NOISEless, ochroną bioróżnorodności – Trapper AI i działaniami na rzecz klimatu – Whiff i Eco Hub.

Z kolei w ramach II edycji Climate Leadership, Samsung zaprosił do inkubacji 5 startupów, które podejmują tematykę gospodarki obiegu zamkniętego – Plenti, IREFILL.PL, Swapp!, ekologicznych źródeł energii – SolHotAir czy zautomatyzowanej detekcji budynków – Sunmetric.

Maria_AndrzejewskaCieszymy się, że program Climate Leadership zyskuje, dzięki projektom inkubacyjnym nowe spektrum oddziaływania. Mamy nadzieję, że te dwie inicjatywy będą początkiem kolejnych innowacji w obszarze zrównoważonego rozwoju. Inwestując w takie projekty, wspieramy odwrócenie negatywnego trendu oddziaływania człowieka na środowisko, tym samym mamy szansę na poprawę jakości życia.

Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa

W ramach intensywnej 2-miesięcznej inkubacji startupy przeszły bogatą ścieżkę szkoleniową. Na każdym etapie rozwoju mogły liczyć na pomoc i wsparcie merytoryczne ekspertów Climate Leadership współpracujących z Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz inżynierów z Samsung R&D Institute Polska. Dzisiaj, podczas Samsung Demo Day, 11 startupów miało okazję zaprezentować efekty swojej pracy przed szerokim gronem ekspertów i potencjalnych inwestorów.

W czasie sesji przyznano również dofinansowania na dalszy rozwój dla następujących startupów z Samsung Inkubator Białystok #dlaPlanety: Trapper AI – 40 tys. zł, Eco Hub – 25 tys. zł, NOISEless – 15 tys. zł oraz dla startupów z Samsung Inkubator Rzeszów w ramach inicjatywy Climate Leadership: Swapp! – 40 tys. zł, Sunmetric – 25 tys. zł oraz Plenti – 15 tys. zł.

Poszukiwanie rozwiązań problemów tak istotnych dla świata stanowi ogromne wyzwanie. Trzymam mocno kciuki za rozwój startupów, które inkubowane były w ramach inicjatyw Samsung. Mam nadzieję, że uda im się wdrożyć swoje rozwiązania i dzięki temu sprawią, że przyszłość naszych dzieci stanie się choć odrobinkę lepsza.

Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego

Stephen Wook, Samsung PolskaDziś wszyscy powinniśmy szukać sposobów na zatrzymanie katastrofy klimatycznej, a dzięki nowej technologii – wspierać rozwój innowacji powstających z myślą o przyszłości kolejnych pokoleń. Wszyscy to nie tylko jednak startupy, ale też aktywna młodzież i dlatego w tym roku uruchomimy specjalny program Solve for Tomorrow skierowany właśnie do tej grupy.

Stephen Suh, Prezes Samsung Electronics Polska

Partnerami projektu Samsung Inkubator #dlaPlanety są Centrum UNEP/GRID-Warszawa – organizacja, realizująca w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Pomysłodawcami realizowanego przez Centrum programu Climate Leadership są Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa i profesor Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego. Nad koordynacją równolegle odbywających się inkubacji czuwali Hugetech Sp. z o.o oraz NewEconomy.

Więcej informacji o uczestnikach programów Samsung Inkubator #dlaPlanety oraz Samsung Inkubator Climate Leadership można znaleźć na biurze prasowym Samsung Polska.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.


Źródło: Samsung

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Samsung Inkubator Climate Leadership: 5 startupów rusza na ratunek klimatowi

Samsung dla klimatu

W tym roku Samsung przystąpił do 2. edycji programu „Climate Leadearship powered by UN Environment”. W jej ramach ogłosił rekrutację dla startupów, które mają ciekawy pomysł na biznes związany z ochroną klimatu. Decyzją jury w inkubacji weźmie udział 5 innowacyjnych zespołów, które przejdą bogatą ścieżkę szkoleniową w duchu zrównoważonego rozwoju.

Do programu Samsung Inkubator Climate Leadership poszukiwane były projekty, które tworzą ciekawe rozwiązania dotyczące takich zagadnień, jak neutralność klimatyczna, ochrona bioróżnorodności, gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważony łańcuch dostaw, zmniejszony ślad węglowy czy bezpieczeństwo żywnościowe. Brano także pod uwagę tematy, które tworzą nowe technologie i innowacje na rzecz klimatu, uwidaczniające, że postęp technologiczny może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Finalnie do programu zakwalifikowało się 5 startupów:

  • Plenti – aplikacja, która pozwala na wygodny dostęp do tysięcy produktów elektronicznych. Za pomocą kilku kliknięć można wypożyczyć dany sprzęt bez kupowania na własność, wychodzenia z domu i zobowiązań. Opłata jest tylko za okres wypożyczenia produktu i w każdej chwili można dokonać zwrotu. Takie rozwiązanie wpisuje się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i racjonalnego gospodarowania zasobami.
  • IREFILL.PL – projekt środków czystości i kosmetyków bez plastikowych odpadów – w postaci rozpuszczalnej tabletki, który wspiera ograniczanie wprowadzania na rynek i użytkowania tworzyw sztucznych oraz ich trafianie do środowiska naturalnego.
  • Swapp – nowy kanał sprzedaży dla produktów FMCG w płynie w ramach gospodarki cyrkularnej oraz zamkniętego obiegu z użyciem opakowań wielokrotnego użytku i Refillomatów.
  • SotHotAir – powietrzne kolektory grzewcze o efektywności 83%, umożliwiające efektywne wytwarzanie ciepła na drodze konwersji energii słonecznej na energię cieplną oraz przyczyniające się do transformacji energetycznej.
  • Sunmetric – narzędzie stworzone w celu dokładnej i zautomatyzowanej detekcji budynków, analizy topografii terenu oraz analizy powierzchni dachowych, a wszystko to za pomocą uczenia maszynowego, które również wspiera transformację energetyczną.

prof. Bolesław RokWiększość ludzi na co dzień nie myśli o kryzysie klimatycznym, bądź ignoruje te – niestety, bardzo realne – zagrożenia. U tych zaś, którzy rozumieją wyzwania klimatyczne, pojawia się często apatia i przekonanie, że niewiele już da się zrobić, że to nie od nas zależy, a tylko od polityki supermocarstw światowych. Dlatego to niezwykle cenne, że młode, przedsiębiorcze osoby poszukują biznesowych, innowacyjnych rozwiązań na rzecz klimatu, a Samsung wspiera ich w tym, by w pełni uaktywnili swój potencjał.

prof. Bolesław Rok, AkademiaLeona Koźmińskiego

Ekologiczna ścieżka szkoleniowa

W ramach kilkumiesięcznej inkubacji, wybrane do programu startupy będą mogły uczestniczyć w bogatej ofercie szkoleniowej. Wezmą udział m.in. w intensywnych warsztatach Sustainable Business Model Canvas, podczas których poznają trendy i obecne wyzwania związane z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi czy pryncypia zrównoważonego biznesu. Nie zabraknie także szkoleń metodą design thinking, związanych z opracowaniem biznesplanu i strategii marketingowej czy z kwestiami prawnymi dotyczącymi startupów. Innowatorzy będą mogli przeszkolić także swoje umiejętności prezentacji i wystąpień publicznych. Na każdym etapie pracy nad projektem innowatorzy mogą liczyć także na wsparcie specjalistów i inżynierów z Samsung R&D Institute Polska.

Finalnie przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować efekty swoich działań podczas panelu ekspertów. Najlepsze z nich będą mogły liczyć na dofinasowanie ze strony Samsung, a łączna pula środków wynosi 80 000 zł.

Pomysłodawcami programu Climate Leadership są Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska i Profesor Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które od blisko 30 lat realizuje w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska.

Operatorem programu inkubacyjnego Samsung Inkubator dla klimatu jest Hugetech Sp. z o.o.

Misją CSR firmy Samsung pod hasłem „Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”) jest edukacja wspierająca pozytywne zmiany w społeczeństwie i umożliwiająca rozwój kompetencji przyszłych pokoleń dla wspólnego dobra planety. Skupiając się na maksymalizacji pozytywnego wpływu na otoczenie społeczne i środowiskowe, w którym funkcjonuje, Samsung podąża za wyzwaniami określonymi w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Wojciech Rokosz, CEO Plenti jest laureatem 10. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.


Źródło: Samsung

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Od robotyki do odpowiedzialnej mody – nowe startupy w Samsung Inkubator Rzeszów

Do Samsung Inkubator w Rzeszowie dołączyło 5 nowych startupów, które będą realizować projekty z zakresu zróżnicowanych tematów: od robotyki, przez lotnictwo, po zdrowie i odpowiedzialną konsumpcję. Wszystkie przedsięwzięcia wyróżniają się innowacyjnością pomysłów oraz dużym stopniem zaawansowania prac. Podkarpacka przestrzeń już od momentu otwarcia cieszyła się znacznym zainteresowaniem młodych przedsiębiorców.

Według danych raportu Startup Poland z 2018 roku, Rzeszów trafił do czołówki zestawienia pod względem liczby osób należących do środowiska startupowego. Do sukcesu stolicy Podkarpacia przyczyniło się otwarcie Samsung Inkubator w kwietniu 2017 roku we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą. Popularność programu stale rośnie. Do grona 12 rozwijających tam swoje pomysły startupów, dołączyło właśnie kilka nowych projektów.

Matrix Dynamix to startup pochodzący z Krakowa, rozwijający rewolucyjne urządzenie, które wprowadzi innowacyjność w skali globalnej na rynku kontrolerów. New Generation Controller to projekt stabilizatora w kształcie rękawicy, który umożliwi uzyskanie idealnej ergonomii uchwytu, a tym samym – na pionierskie wykorzystanie smartfona jako kontrolera. Do tego dedykowana aplikacja mobilna NGC dostarczy unikalny interfejs. NGC wspiera nie tylko działania w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale także związane z grami i innymi nowymi technologiami, takimi jak roboty czy drony.

Wsparcie Samsung Inkubator dostanie także startup 3D Motion Controls. Przedsiębiorcy z Warszawy będą pracować nad urządzeniem ubieralnym, które pozwoli inżynierom i projektantom przenosić ruchy dłoni bezpośrednio na trójwymiarowe obiekty w oprogramowaniu CAD/CAM, zarówno w pracy z modelami, jak i w prezentacji wyników. Innymi słowy 3D Motion Controller umożliwi pracę z urządzeniami VR bez okularów i kamer.

W ramach programu Samsung Inkubator Rzeszów swoje pomysły będzie realizować także startup WiredLine. Grupa młodych przedsiębiorców z okolic Rzeszowa, pracuje nad projektem linii produkcyjnej spełniającym standardy przemysłu 4.0. Sercem projektu jest autorski system operacyjny WiredOS. Produkt umożliwia w pełni zrobotyzowane wytwarzanie elementów na podstawie projektów CAD lub wcześniej przygotowanego prototypu urządzenia. Rozwiązanie umożliwia produkcję niskoseryjną z zachowaniem zalet produkcji masowej.

Coraz więcej startupów, zgłasza do Inkubatora swojego pomysły nie tylko pod kątem rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy, lecz także poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju. Przykładem takiego startupu jest Osnova, który realizuje już platformę modową, skupiającą niezależne marki oraz projektantów z Polski. Dzięki wsparciu Inkubatora Samsung, młodzi innowatorzy planują teraz wdrożyć do platformy modowej rozwiązanie AR. Wirtualny Doradca pozwoli użytkownikom na otrzymywanie sparametryzowanej oferty przygotowanej specjalnie przez projektanta na podstawie danych udostępnionych przez użytkownika. Dzięki wdrożeniu wirtualnej przymierzalni użytkownicy już na etapie wyszukiwania produktu będą mogli go wirtualnie przymierzyć i zweryfikować przy pomocy istniejącej  funkcji  Wirtualnego Doradcy i dzięki temu podjąć świadomą decyzję w ramach zrównoważonych zakupów.

Rozwiązanie z zakresu poprawy jakości życia będzie realizować także startup LifeHeart. To projekt inteligentnej opaski ratunkowej, której głównym zadaniem ma być monitoring podstawowych parametrów życiowych pacjenta znajdującego się na izbie przyjęć w placówce medycznej. Opaska będzie bieżąco monitorować tętno (puls) krwi. Projekt powstaje przy współpracy z liderem usług ochrony zdrowia.

Program Samsung Inkubator to część strategii firmy, której celem jest wsparcie młodych przedsiębiorców w ramach sieci inkubatorów w Polsce Wschodniej – w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. W trakcie prac nad prototypem, każdy startup może liczyć na wsparcie ekspertów z działu R&D firmy Samsung.  Do dyspozycji startupów jest również  przestrzeń wyposażona w najlepszej jakości sprzęty, które mają ułatwić im pracę i realizowanie pomysłów. Najlepsze projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe od firmy Samsung przy zachowaniu pełni praw do swoich koncepcji. Partnerami Samsung Inkubator w Rzeszowie są: Politechnika Rzeszowska, Dolina Lotnicza oraz HugeTech.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF