...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kobiety na rynku IT – ewenement czy nowa rzeczywistość?

Obecnie szacuje się, że kobiety w polskim sektorze IT stanowią około 30%.  To jeden z najczęściej wybieranych przez nie obszarów zawodowych – wskazywany przez ponad 20% respondentek. Czy jest szansa, że kobiety zniwelują brak specjalistów IT na rynku?

Kobiety w IT – czy to nowość?

Zapewne mało osób ma świadomość, ale podwaliny branży IT zostały stworzone przez kobiety. Są one pionierkami jej rozwoju. W latach 40. to kobiety najczęściej zajmowały się programowaniem. Ich obecność na stanowiskach IT nie powinna więc wzbudzać kontrowersji ani dziwić.

Dziś kobiety często zastanawiają się jednak, czy to kierunek dla nich. Pojawia się zagrożenie stereotypem oraz brakuje współczesnych kobiecych wzorców. „Nawet wśród studentów i studentek kierunków technicznych tylko 22% jest w stanie nazwać sławną kobietę pracującą w technologii. Nie oznacza to, że kobiet w technologii nie ma. Jak najbardziej są i to cudowne widzieć, że wchodząc do branży, tworzą rozwiązania bezpośrednio odpowiadające na ich potrzeby. Przykładem może być sektor femtech, czyli technologie skierowane stricte do kobiet, w ostatnich latach zyskujący na znaczeniu. Dlatego w Dare IT nie tylko pomagamy znaleźć pracę, ale także zmieniamy podejście i świadomość społeczeństwa. Poprzez swoją aktywność edukujemy i wpływamy na pracodawców czy same kobiety, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej w branży IT”

– mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka i co-CEO Dare IT.

Rynek pracy w IT

Pandemia koronawirusa upowszechniła pracę zdalną, a Polska zaczęła stawać się technologicznym hubem dla branży. Dzięki temu specjaliści IT mogą wybierać z coraz szerszego wachlarza ofert – także zagranicą. Na pewno warto uwzględnić specyfikę pracy i oczekiwania danego specjalisty lub specjalistki – testerzy, developerzy czy marketingowcy mogą zwracać uwagę na inne aspekty ofert pracy. Branża przyzwyczaiła kandydatów do konkurencyjnych wynagrodzeń, dużej elastyczności pracy oraz stałej możliwości rozwoju. Coraz częściej firmy starające się o specjalistę IT, poza atrakcyjnym wynagrodzeniem, oferują także budżety edukacyjnie czy nielimitowane dni urlopowe. Dodatkowo, kuszą możliwością pracy przy innowacyjnych wyzwaniach, wykorzystującą najnowsze technologie i narzędzia czy przy ciekawych i rozwojowych projektach. W zamian oferują realny wpływ na kształtowanie projektów i na sposób organizacji pracy.

Rotacja w firmach IT jest bardzo duża – zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele środków firmy inwestują w zapobieganie temu zjawisku. Jeśli pracownik z branży IT zostaje w jednej firmie na dłużej niż 2-2,5 roku, to jest to spory sukces. Jeśli pracownik pracuje w jednym miejscu dłużej niż 5 lat – a to nie zdarza się zbyt często – to jest to naprawdę duże osiągnięcie. Właśnie dlatego wdrażamy w Dare IT program Challenges, mający na celu zwrócenie uwagi pracodawców na inwestycje w rozwój młodych pracowników – tak, by po szkoleniach zostawali w firmie również jako doświadczeni specjaliści w swoich dziedzinach

– mówi Natalie

 

Pilling, założycielka i co-CEO Dare IT i dodaje: „Oczywiście, nadążanie – lub wyprzedzanie – za wynagrodzeniami rynkowymi jest jednym ze sposobów, w jaki firmy zapobiegają rotacji. Ale stawki w IT rosną średnio o 20-30% rocznie, więc skupianie się wyłącznie na ich zwiększaniu, to wyścig szczurów, który niewiele firm może wygrać. Wynagrodzenia w branży IT już teraz są powyżej średniej, choć stawki są zróżnicowane względem płci – mężczyźni zarabiają średnio o ok. 20% netto więcej niż kobiety na tych samych stanowiskach. Wciąż wielu pracowników IT zwraca szczególną uwagę na korzyści pozapłacowe i kulturę firmy, a nie tylko na wysokość gaży, przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu lub odejściu z firmy.”

Zmiana zawodu na IT?

Rynek pracy w IT jest wciąż nienasycony, a zainteresowanie nim, szczególnie kobiet, stale rośnie. Na popularności zyskuje również model przebranżowienia się kobiet czy rozpoczynania kariery zawodowej w tym obszarze w dojrzałym wieku.

W Dare IT zależy nam na odczarowaniu stereotypowego myślenia o branży IT i ukazaniu jej różnorodności. Można znaleźć pracę w wielu ciekawych obszarach. Niestety bywa, że poprzez zakorzenione, stereotypowe wyobrażenie na temat danego zawodu, możemy się zniechęcać i myśleć, że to nie jest ścieżka dla nas. A przecież branża IT jest niezmiernie kolorowa! Nikogo jednak nie zmuszamy do wyboru danej drogi, ale wskazujemy kobietom dostępne opcje, aby mogły wybrać to, co najbardziej im odpowiada”

– mówi Aleksandra Bis.

 

To przede wszystkim chęć pomocy innym kobietom. Oddanie i przekazanie dobra, które ktoś kiedyś im okazał. Lub na odwrót – one nie otrzymały pomocy, więc chcą, żeby ktoś inny miał łatwiej, abyśmy pokonali stereotypy, że kobiety w IT się nie sprawdzą. Dare IT to coś więcej niż tylko ja i mój zespół. Co roku przyłączają się do nas setki ekspertek, które wspierają nasze działania”

– dodaje Natalie Pilling.

Jakie są możliwe rozwiązania?

Rozwiązaniem jest edukacja od najmłodszych lat w myśl równouprawnienia, by dziewczynki nie miały oporów rekrutować do klas informatycznych czy technicznych, a później na techniczne uczelnie wyższe.

Do świata IT nie trzeba jednak wchodzić w młodym wieku. Przekwalifikowanie się również jest możliwe w każdym momencie. Tym bardziej, że ta branża mocno się też zmienia – powstają nowe zawody, a inne ewoluują. Praca w sektorze technologicznym daje możliwość nie tylko kształtowania świata cyfrowego zgodnie z naszymi potrzebami, ale także budowania niezależności finansowej i decydowania o sobie. To możliwość sprawienia, żeby jak najwięcej z nas miała wybór i szansę decydowania o swojej przyszłości – także zawodowej.

 

********

O Dare IT

Dare IT to firma z obszaru business impact powstała w 2020 roku. Dare IT współpracuje z ponad 40 topowymi pracodawcami IT, takimi jak m.in. Deloitte, Demannt, ING Bank Śląski, Snowflake czy Goldman Sachs i wiele innych, których wspiera w działaniach z obszaru Diversity and Inclusion. Dare IT współpracuje z Uniwersytetem Stanford, z którym realizuje obecnie dwa projekty badawcze, których celem jest pomoc większej liczbie kobiet w otrzymaniu pracy w IT. Działając nieformalnie od 2018, stworzyły również największy w Polsce program mentoringowy IT dla kobiet, z aktywną społecznością. Program wspiera uczestniczki w otrzymaniu swojej pierwszej pracy w branży IT.

Sebastian Nowak

Ekologia okazją do oszczędności dla sektora IT

Poszukiwanie oszczędności to główna motywacja dla firm do wdrażania rozwiązań ekologicznych w IT. Z raportu BCG Platinion wynika, że już 54 proc. przedsiębiorców w Polsce byłoby skłonnych realizować działania, które jednocześnie spełniają cel środowiskowy i przynoszą oszczędności. Chodzi zwłaszcza o ograniczanie zużycia energii, której konsumpcja tylko w centrach danych wg prognoz Komisji Europejskiej może wzrosnąć nawet o 28 proc. do 2030 roku. Eksperci HRS-IT wskazują, że większe zaangażowanie sektora w ekologię może zarówno obniżyć koszty działalności, jak i wyróżnić firmę na tle konkurencji w rywalizacji o najlepszych specjalistów.

Rosnące koszty dla przedsiębiorstw, w tym oczekiwania finansowe pracowników, to teraz jedno z największych wyzwań. Sektor IT nie jest tu wyjątkiem, ale warto zwrócić uwagę na kilka pozytywów. Poszukiwanie oszczędności skłania do rozsądniejszego zarządzania zasobami. W przypadku firm i działów IT jest to przede wszystkim energia, której zużycie można zmniejszać m.in. przenosząc dane z centrów do chmury czy ich aranżację tak, by były chłodzone przez powietrze z zewnątrz. Ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko ma też znaczenie wizerunkowe, co wpływa na odbiór przez pracowników i pomaga przyciągać najlepszych. To ważne tym bardziej, że szczególnie dla najmłodszego pokolenia, tzw. „zetek”, ekologia i ochrona klimatu ma znaczenie przy wyborze przyszłego pracodawcy

mówi Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

 

Jak wynika z raportu „Green IT in CEE: Keen companies still lack clear plans” przygotowanego przez BCG Platinion we współpracy z SAP, dla 54,4 proc. firm w Polsce motywacją do zmniejszania wpływu na środowisko i oszczędzania zasobów naturalnych w działalności IT jest redukcja kosztów. Niecałe 21 proc. wskazało na zobowiązujące je do tego regulacje, a 10 proc. na zwiększenie zadowolenia pracowników. Autorzy raportu zwracają przy tym uwagę, że nad Wisłą motywacja związana z oszczędnością jest szczególnie wysoka w porównaniu do innych badanych krajów (Czechy i Węgry). Nieduża jest natomiast presja ze strony regulatorów. 

 

Wpływ pracy na środowisko

Według danych Komisji Europejskiej technologie informacyjno-komunikacyjne pochłaniają około 5-9 proc. energii elektrycznej produkowanej na świecie. Tylko centra danych odpowiadają za 2,7 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w UE. Dodatkowo, prognozy wskazują, że do 2030 r. konsumpcja energii przez branżę wzrośnie o 28 proc.

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to wg autorów raportu BCG Platinion jeden e-mail odpowiada za 4 g emisji CO2, a e-mail z załącznikiem generuje go znacznie więcej, bo 50 g. Jeszcze bardziej wyrazistym przykładem jest bitcoin. Dystrybucja i cała infrastruktura związana z tą kryptowalutą tylko w zeszłym roku wymagała 91 terawatogodzin do funkcjonowania, czyli więcej niż Finlandia z populacją 5,5 mln ludzi. 

Ekologia przyciąga pracowników

Podejmowanie działań proekologicznych staje się standardem w firmach, ale branża IT ma wciąż sporo do nadrobienia. Z raportu Inspired | Corporate Responsibility z 2022 r. wynika, że tylko 5 proc. firm technologicznych w Polsce mierzy swój ślad węglowy, a 90 proc. nie analizuje sposobu, w jaki ich oprogramowanie wpływa na zużycie energii. 

Wraz z rozwojem branży IT rośnie jej wpływ na otoczenie. W związku z tym powinna częściej podejmować działania chroniące klimat. Obecna sytuacja, czyli zarówno wzrost kosztów działalności, jak i utrzymujący się niedobór specjalistów, mogą być impulsami do poprawy. Badania Deloitte wskazują, że około jedna trzecia pracowników rozważyłoby zmianę pracodawcy, który nie prowadzi zrównoważonych praktyk biznesowych. Świadomość ekologiczna rośnie zwłaszcza wśród najmłodszych, dlatego takie podejście ma przyszłość

– mówi Kinga Marczak.

 

 

 

***

 

 

HRS-IT to polska firma z siedzibą we Wrocławiu specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu profesjonalistów z branży IT. Współpracuje z pracownikami z Europy Środkowej i Wschodniej, którym stwarza możliwość pracy przy projektach w polskich i międzynarodowych organizacjach. Firmom dostarcza niezbędne kompetencje do tworzenia nowoczesnych i skalowalnych aplikacji i środowisk IT, poczynając od analizy biznesowej przez projektowanie, usługi deweloperskie, testowanie i wdrażanie po utrzymanie infrastruktury. HRS-IT zostało założone w 2021 roku przez zespół specjalistów HR z kilkunastoletnim doświadczeniem i to zarówno w branży IT, jak i HR. 

Sebastian Nowak

Co trzeci pracownik planuje zmienić zawód. Kim zostałby najchętniej?

29% polskich pracowników planuje się przebranżowić. Na czele rankingu „TOP10 zawodów z przyszłością” znalazł się programista, na którego wskazało 11% badanych. W tym fachu kuszą przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55%), możliwość pracy zdalnej (46%) i stabilność zatrudnienia (38%). Logistyk, specjalista energetyki odnawialnej, influencer i fizjoterapeuta to kolejne zawody, które Polacy oceniają jako najbardziej perspektywiczne.

 

Zmiana zawodu jest dziś jednym z najczęściej poruszanych tematów na świecie. W badaniu Korn Ferry „Future of work trends 2022: A new era of humanity” na wypalenie zawodowe wskazało 89% specjalistów, a 81% przyznaje, że czuje się teraz bardziej wypalona niż w momencie wybuchu pandemii. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła, ale mimo to, jak wykazuje badanie firmy WEBCON, aż 29% pracowników myśli o zmianie zawodu. Im młodszy pracownik, tym większa chęć na nowe wyzwania zawodowe. Ponad połowa osób w wieku 18-24 lata, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy, już myśli o zmianie profesji, wśród ankietowanych od 25 do 34 r.ż. ten odsetek wyniósł 38%, a w grupie wiekowej 35-44 lata otwartych na zmianę wykonywanego zawodu jest 30% Polaków. Wśród pracowników w przedziale wiekowym 45-54 lata co czwarty wyraził taką opinię.

Zmiana zawodu to nie lada wyzwanie. By podjąć dobrą decyzję, należy stale obserwować i analizować potrzeby rynku. Jednak wybór nowej profesji to zaledwie początek – przyszłego kandydata czekają bowiem  kolejne kroki, takie jak przygotowanie teoretyczne czy odświeżenie swojego CV. Końcowym i najważniejszym etapem jest zaangażowanie włożone w naukę i zbieranie doświadczenia w nowej roli zawodowej. Obserwujemy coraz większą odwagę Polaków w kwestii przebranżowenia, a nasze badanie to potwierdza. Sami zauważamy duże zainteresowanie naszymi programami stażowymi oraz naszą ofertą doszkalającą, WEBCON Academy, w ramach której przygotowujemy do pracy przyszłych specjalistów chcących budować aplikacje w technologii low-code – mówi Joanna Banachowicz, Head of Marketing w firmie WEBCON.     

Programista konkuruje z influencerem

Ranking „TOP10 zawodów z przyszłością” otwiera programista. 11% Polaków wybrałoby właśnie tę profesję. Numerem dwa (ex aequo po 6% wskazań) są logistyk oraz specjalista energetyki odnawialnej. Podium zamykają influencer i fizjoterapeuta z 5% wskazań dla każdej z odpowiedzi. W rankingu dalsze pozycje zajęli, z 4% odpowiedzi, specjalista cyberbezpieczeństwa oraz dietetyk. 3% ankietowanych wybrało przebranżowienie na analityka danych (big data), inżyniera automatyki i robotyki lub doradcę finansów osobistych. Krakowski WEBCON pytał Polaków o zmianę profesji w ramach puli zawodów, które w ogólnodostępnych badaniach i raportach uznawane są przez ekspertów rynku pracy za przyszłościowe. Połowa respondentów rozważających zmianę zawodu wskazała, że myśli o innej profesji niż te wymienione w badaniu.

Choć zawód programisty to faworyt panów i pań, to jednak częściej wskazywali na niego mężczyźni. U kobiet zdobył 9% wszystkich odpowiedzi, u panów 12%. Na drugim miejscu panie wskazały profesję fizjoterapeutki (8% wskazań), a na trzecim dietetyczki (7%); natomiast panowie w drugiej kolejności najchętniej zostaliby specjalistami energetyki odnawialnej (8%), a 6% z nich inżynierami automatyki i robotyki.

Ciekawe jest to, jakie zawody interesują poszczególne grupy wiekowe. Najmłodsi z respondentów ocenili, że najchętniej rozwijaliby się jako influencerzy, a w drugiej kolejności – programiści i fizjoterapeuci (odpowiednio 13%, 8% i 8% wskazań wśród pracowników od 18 do 24 r.ż.). W grupie 25-34 lata królują programista, logistyk i influencer (odpowiednio 15%, 7%, 7% wskazań). Kolejna grupa wiekowa wybrała ex aequo zawody programisty oraz specjalisty cyberbezpieczeństwa (po 8% wskazań u osób między 35 a 44 r.ż.).

Zarabiam dużo, pracuję skąd chcę

Dlaczego numerem jeden w rankingu zawodów z przyszłością został programista? Jak wynika z badania WEBCON, ponad połowa ankietowanych uważa, że największym plusem pracy programisty są wysokie zarobki (55%). Kolejnym wysoko ocenianym atutem jest możliwość pracy zdalnej (46%). Podium zamyka stabilność zatrudnienia i popyt na pracę (38%). Polacy doceniają także pracę w perspektywicznej branży (20%), ex aequo możliwość dokształcenia się oraz pracy zadaniowej (po 17%), pracę w międzynarodowym środowisku (12%), liczne benefity pozapłacowe, pracę dla renomowanych klientów (po 9%) oraz pracę w dobrze położonym, nowoczesnym biurowcu (6%).

Programiści obchodzą swoje święto 13 września. To 256 dzień roku – a liczba ta jest szczególnie ważna dla świata IT, ponieważ reprezentuje wszystkie możliwe wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Z roku na rok przybywa w Polsce specjalistów zatrudnionych w sektorze IT. Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 r. pracowało w nim 586 tys. osób, czyli o 6% więcej niż 2020 r. Warto      jednak pamiętać, że w tej branży znajdą zatrudnienie  nie tylko deweloperzy. Na rynku można zaobserwować też duży popyt na posady związane z zarządzaniem projektami IT czy komunikacją z klientami. W wielu organizacjach potrzebni są też autorzy tekstów technicznych, specjaliści do spraw bezpieczeństwa i HR. Branża IT ciągle się rozwija i tworzy nowe stanowiska, aby usprawnić swoje działania. Nieustanny rozwój sektora stanowi za to szansę dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w perspektywicznej branży. Cieszymy się, że sami mamy możliwość przyczynić się do edukacji kolejnych specjalistów. W tym roku świętowaliśmy drugie urodziny naszej inicjatywy doszkalającej. Nasi eksperci przeszkolili już 600 osób w ramach programu WEBCON Academy – zaznacza Joanna Banachowicz z WEBCON.

 

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 1063 Polaków. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Dane zostały zebrane w dniach 12 – 15 sierpnia 2022.  Metoda: CAWI.

 

źródło: WEBCON

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jawność wynagrodzeń – okiem eksperta z branży IT

W Unii Europejskiej toczy się właśnie dyskusja na temat obowiązku wprowadzenia jawności wynagrodzeń. Dla pracodawców może to oznaczać m.in. obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę. Jakie korzyści wiążą się z takimi regulacjami oraz na jakie zagrożenia w tej kwestii warto się przygotować wyjaśnia ekspert Quercus Sp. z o.o., Maciej Kabaciński, szef pionu HR.

 

Upowszechnienie przepisów dotyczących jawności wynagrodzeń co do zasady uważam za słuszne. Idea ta w swej istocie ma bowiem na celu wyrównanie wysokości płac osób na podobnych stanowiskach oraz – przede wszystkim – zniwelowanie dysproporcji wynagrodzeń między kobietami i mężczyznami. Jednak wiąże się również z pewnymi zagrożeniami, z którymi – przynajmniej niektóre branże – będą musiały się zmierzyć.

Ujawnienie widełek płacowych już na etapie rekrutacji to dla kandydatów czytelna informacja na temat poziomu wynagrodzeń w firmie, zwłaszcza dla osób, których oczekiwania są wyższe od pensji oferowanej przez przedsiębiorstwo. Z drugiej strony – jawność wynagrodzeń w ofertach pracy może w dłuższym okresie wpłynąć na wyrównanie dysproporcji między konkurencyjnymi firmami. Warto też pamiętać, że polityka płacowa jest jednym z elementów budowania wizerunku pracodawcy. I pod tym względem należy do jawności wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę podejść odpowiedzialnie.

Trzeba przyznać, że zmierzamy do transparentności, także w kontekście wynagrodzeń. W Polsce może to być zadanie trudniejsze do przeprowadzenia niż w innych krajach UE, bo u nas kwestie zarobkowe to wciąż w wielu przypadkach tabu. O ile jednak ogólne założenia wprowadzenia obowiązku jawności wynagrodzeń należy uznać za słuszne i potrzebne, o tyle – jak zawsze – diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli ogłoszenie o pracę dotyczy konkretnego stanowiska, na którym łatwo jest precyzyjnie określić zakres obowiązków – ujawnienie wynagrodzenia jest jak najbardziej uzasadnione. Tak jest np. w przypadku stanowiska kasjera – osoby wykonujące tę pracę mają zazwyczaj podobne obowiązki w różnych firmach, a takie kwestie jak doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku tu akurat grają mniejszą rolę. Chyba że kasjer z dłuższym stażem będzie dodatkowo posiadać uprawnienia np. do przyjmowania reklamacji i zwrotów – co powinno mieć oczywiście odzwierciedlenie w jego uposażeniu (górny poziom wskazany w widełkach).

W branży IT posługiwanie się widełkami wynagrodzeń jest od dawna standardem. Wynika to częściowo z deficytu pracowników w tym sektorze oraz z faktu, że gros rekrutacji przeprowadzają headhunterzy, którzy określają oczekiwania finansowe kandydata, muszą więc znać też stanowisko pracodawcy.

Z drugiej strony w IT poziom płac jest silnie skorelowany z posiadanymi przez daną osobę kompetencjami, które nierzadko wykraczają poza to, co zostało zaznaczone w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Dlatego nie zawsze można owe widełki określić. W jaki sposób bowiem w jednych widełkach płacowych ująć dwóch kandydatów na konsultantów SAP, z których jeden ma wieloletnie doświadczenie programistyczne, pozwalające na bezproblemową analizę kodu programu, co przyspiesza etap konsultacji z klientem i ułatwia szukanie rozwiązań problemu, zaś atutem drugiego są kompetencje do samodzielnego prowadzenia dużych projektów? Firma może zatrudnić obu, jednak poziom wynagrodzenia będzie inny, niekoniecznie dający się ująć w te same ramy płacowe. Ta sytuacja może dodatkowo sprawić, że widełki płacowe będą bardzo szerokie, a przecież w projekcie dotyczącym jawności wynagrodzeń chodzi o coś wręcz odwrotnego.

Jeszcze inny przykład to wysoko wykwalifikowani specjaliści IT zatrudniani na czas określony – do konkretnego projektu. Rzeczywistość często wygląda tak, że firma wygrywa projekt i musi szybko zatrudnić osobę o specyficznych kwalifikacjach, która go poprowadzi. Działa pod presją czasu oraz kar umownych, które zazwyczaj są uwzględnione w kontrakcie. Oferta wynagrodzenia wyższego niż „normalne” jest w tym przypadku uzasadniona, ale może nie mieścić się w zwyczajowych widełkach. Ujawnienie tej informacji może jednak wywołać presję podwyżki wśród obecnych pracowników, wynagradzanych zgodnie z przyjętym w firmie regulaminem i na rynkowym poziomie.

Podsumowując, w przypadku jawności wynagrodzeń najlepszym rozwiązaniem jest złoty środek. Warto skupić się też na tym, aby przepisy uwzględniały specyficzne sytuacje, trudniejsze branże oraz sytuacje wyjątkowe, kiedy pracodawca, chcąc wywiązać się ze swoich zobowiązań, musi szybko znaleźć i zachęcić finansowo pracownika.

W normalnym trybie rekrutacji ujawnienie widełek płacowych jest jednak rozwiązaniem dobrym, a nawet pożądanym. Z raportu Pracuj.pl wynika, że 78 proc. kandydatów do pracy lepiej postrzega te oferty, w których zawarto informacje o zarobkach, a 40 proc. oczekuje, że pozna zakres oferowanej płacy jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Jestem przekonany, że niezależnie od tego, czy prawny obowiązek jawności wynagrodzeń wejdzie w życie, czy nie – w dobrym tonie będzie publikowanie tej informacji. I że trend ten będzie się umacniać.

 

źródło: Quercus 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Nie tylko kodowanie – zawody w IT, w których nie trzeba programować

Software house’y to nie tylko niezliczona ilość programistów, którzy specjalizują w konkretnych językach programowania czy narzędziach IT, ale też szereg innych stanowisk, o które nie wymagają nawet posiadania technicznych umiejętności. Niektóre stanowiska w IT wymagają umiejętności miękkich oraz przejścia odpowiednich kursów. Branża jest otwarta dla tych, którzy są kreatywni i gotowi na zmiany.

Jeśli jest coś w życiu równie pewne jak śmierć i podatki, to zdecydowanie możemy wskazać, że pracy w sektorze IT nie zabraknie przez długi czas. Branża ciągle się rozwija, każda nowa technologia, to nowe stanowiska, których nie da się obsadzić tylko tymi specjalistami, których technologie są wygaszane poprzez mniejsze zainteresowanie. Potencjalni kandydaci nadal wyobrażają sobie, że poprzeczka, którą trzeba pokonać, żeby odnieść sukces w tej branży, jest pozostawiona wysoko i to tylko dla wybranych ludzi, którzy mają naturalne predyspozycje. To mit, bo żeby zostać dobrym programistą, nie wystarczy skończyć pięcioletnich studiów informatycznych, a ukończenie nawet najlepszego kursu to też może być za mało. Trzeba pracy, cierpliwości i wytrwałości i efekty widzimy po ścieżkach kariery najlepszych z branży. Jest tam miejsce dla “rdzennych” informatyków, ale też niedoszłych prawników, psychologów czy przedstawicieli wielu innych branż 

Radosław Pawlak z Symetrii UX, która organizuje m.in. bootcampy, które mają pomóc w przebranżowieniu się w kierunku UX designera

Żeby owoc programowania był w pełni dojrzały i zaczął podbijać nieznane do tej pory rynki konieczna jest praca wielu innych specjalistów z branży IT, którzy niekoniecznie mają bliski związek z kodowaniem. Bez nich sukces nie jest możliwy.

Kodowanie to poprzeczka, która mentalnie jest dla wielu nie do przeskoczenia i to mimo tego, że mają potencjał. Jednak dziś coraz więcej osób ma świadomość tego, że ścieżka kariery nie jest nam narzucona raz na zawsze poprzez wybór określonej klasy w liceum czy kierunku studiów. Branża IT wyciąga rękę do tych, którzy są kreatywni i potrafią szybko przystosować się do zmian. Ról dla tych, którzy nie czują kodowania, jest wiele i warto przyjrzeć się jakie możliwości daje nam ta branża.

Radosław Pawlak, Symetria UX

UX designer

UX designer wykorzystuje badania i analizuje doświadczenia użytkowników, a następnie wciela je w życie, projektując optymalne strony internetowe i aplikacje mobilne. Praca ta jest o tyle specyficzna, że nie polega na tym, z czym głównie kojarzy nam się dział IT firmy, bowiem UX designer nie spędza godzin nad tworzeniem kodu, który zrozumiały jest dla maszyn, a enigmatyczny dla zdecydowanej większości użytkowników internetu.

UX designerzy przy pomocy aplikacji testowych, czy nawet narzędzi rozszerzonej rzeczywistości, mogą śledzić ruchy myszki i oczu testerów. Widzą, jak długo użytkownik szuka danej funkcji i ile wysiłku potrzeba, żeby „przeklikać” do zamierzonego celu. W ten sposób profesjonaliści tworzą intuicyjne i przyjazne systemy, aplikacje, strony internetowe, a nawet interfejsy maszyn czy kokpity samochodów.

Przykład z ostatnich miesięcy? Stworzenie przez polską firmą Symetria UX inteligentnych kas samoobsługowych, które działają już nie tylko poprzez obsługę manualną kasy, ale również poprzez komendy głosowe.

Testerzy oprogramowania i gier

Testerzy oprogramowania sprawdzają ich jakość przed jego publiczną premierą, aby upewnić się, że działają one prawidłowo. Rolą testera jest odnalezienie błędów i miejsc, w których oprogramowanie można jeszcze poprawić, żeby końcowy produkt był jak najbliższy ideału.

Warto jednak zaznaczyć, że choć od testerów nie zawsze wymaga się umiejętności programowania, to choćby podstawowa znajomość kodowania znacznie ułatwia pracę na tym stanowisku. Zdecydowanie nie trzeba kończyć studiów informatycznych, ale oprócz kursu na testera przejście szkolenia z jednego z podstawowych języków kodowania na pewno sprawi, że szybciej przejdziemy parę szczebelków w zawodowej karierze, a to zdecydowanie odbije się na plus w kwestii zarobków.

Radosław Pawlak

Podobnie działają testerzy gier. Mają oni za zadanie sprawdzenie wielu scenariuszy rozgrywki, wyłapują problemy, błędy i nieścisłości. Wbrew pozorom nie jest to tylko “zabawa” dla młodszego pokolenia, które nie chce wyrosnąć ze świata gier.

Mediana zarobków testera wynosi ponad 6,5 tys. złotych.

Project Manager

Menedżerowie projektów nadzorują planowanie, wykonanie i zakończenie określonego projektu. Zapewniają, że wszyscy członkowie zespołu wykonują odpowiednią pracę, dotrzymują terminów, a praca spełnia standardy firmowe i regulacyjne.

W sektorze IT trudno jednak sobie wyobrazić kierownika projektu bez przygotowania merytorycznego. Współpracują w dużej mierze z programistami i powinni wiedzieć, na czym polega ich praca nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Jednak wraz z rozwojem IT odchodzi się już od myślenia, że PM w tym sektorze to dla doświadczonych programistów niejako ukoronowanie kariery, odskocznia od ciągłego programowania. Project Managerem może być zarówno osoba, która czuje, że nie jest w stanie przeskoczyć pewnych etapów w programowaniu, ale też osoby spoza branży o wysoko rozbudowanych kompetencjach miękkich, którzy wiedzę o programowaniu czerpią z kursów i szkoleń.

Radosław Pawlak

Mediana zarobków na stanowisku Project Managera w IT to ok. 12 tys. złotych. Tak naprawdę wiele zależy od tego jak bardzo skomplikowane są projekty w danej firmie.

Specjalista SEO

Specjalista SEO nie zawsze traktowany jest jako przedstawiciel sektora IT, często uznawany jest za część działu marketingu. Jednak różnica między specjalistą SEO a copywriterem SEO jest zasadnicza. Specjalista od pozycjonowania w wyszukiwarkach zajmuje się m.in. analizą rankingów, więc dobrze musi się czuć w obszarze algorytmów, które bardzo często są modyfikowane przez technologicznych gigantów. Eksperci SEO współpracują z programistami i projektantami stron internetowych i analitykami, a także ze wspomnianymi copywriterami, którzy tworzą materiały na podstawie ich wskazówek.

Analityk Big Data

Zajmuje się zbieraniem i analizowaniem informacji. To one są przecież kluczem do sukcesu dla rozwoju wielu biznesów. Bez wiedzy nie ma bowiem możliwości aktualizowania projektów i dostosowywania ich do potrzeb konsumentów. Informacji przybywa niemal z dnia na dzień i ich opracowanie jest coraz trudniejsze. Już po paru latach pracy można przekroczyć nadal dla wielu „magiczną” barierę 10 tys. zł


źródło: Symetria UX

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rynek pracy IT pod znakiem dalszych wzrostów

Początek 2022 roku to kolejne rekordy w liczbie ofert pracy skierowanych do sektora IT i telekomunikacji. Podczas gdy w marcu bieżącego roku w polskiej sieci ukazało się ponad 61 tys. ogłoszeń o pracę, rok temu w analogicznym miesiącu było ich 30,8 tys. Co więcej, prognozy zatrudnienia wskazane przez pracodawców mówią o kolejnych wzrostach zatrudnienia w okresie od kwietnia do czerwca – powiększać swoje zespoły chce co czwarta firma działająca w obszarze IT, technologie, telekomunikacja, media.

W pierwszym kwartale 2022 roku opublikowano dwukrotnie więcej ofert pracy dla przedstawicieli branży IT i telekomunikacji, niż rok temu (źródło: Job Market Insights). Podczas gdy w styczniu br. było ich 51 tys., to w styczniu 2021 ukazało ich się ponad połowę mniej – 21 tys. Luty br. to 53,6 tys. ogłoszeń o pracę vs. 24,3 tys. zamieszone w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Na zakończenie kwartału w marcu ukazało się 61 tys. ofert vs. 30,8 tys. w marcu rok temu.

Bieżący kwartał, zgodnie z deklaracjami firm przedstawionymi w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” to zapowiedź kolejnych wzrostów. Prognoza netto zatrudnienia wskazana przez pracodawców na okres kwiecień-czerwiec, która jest odwzorowaniem ich nastrojów rekrutacyjnych wynosi +13% i jest zwiastunem intensywnych działań ze strony przedsiębiorstw. Dla kandydatów to z kolei zapowiedź korzystnych perspektyw zmiany kariery. Jak zaznacza Konrad Gandziarski, odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis, to bardzo dobry sygnał dla rynku, który pokazuje, że mimo skomplikowanej sytuacji politycznej jaką jest wojna w Ukrainie i rzeczywistości postcovidowej, polscy przedsiębiorcy chcą inwestować i rozwijać organizacje, za które odpowiadają.
Specjaliści IT są cały czas w grupie najbardziej poszukiwanych pracowników, więc mogą liczyć na bardzo dobre warunki finansowe oraz wybierać spośród różnorodnych projektów. Model pracy zdalnej stworzył ogromne możliwości dla polskich pracowników, którzy mogą realizować zadania na rzecz klientów w innym mieście, a także w innym kraju. Barierami w takim podejściu mogą być kwestie językowe, choć większość naszych specjalistów dobrze lub bardzo dobrze komunikuje się w języku angielskim, oraz strefa czasowa, ponieważ nie każdemu odpowiada praca w późnych godzinach wieczornych.
 Konrad Gandziarski.
Jak zauważa ekspert w związku z transformacją cyfrową i z przeniesieniem środowiska IT do chmur obliczeniowych, cały czas obserwujemy stałe zapotrzebowanie na kompetencje specjalistów IT odpowiedzialnych za obszar cloud i security.
Rozwiązania chmurowe pozwalają na podniesienie bezpieczeństwa aplikacji i przechowywanych danych a także na szybką i wydajną skalowalność. Z takim podejściem wiąże się ogromne zapotrzebowanie na kompetencje pracowników IT, którzy będą wspierać takie rozwiązania. Kolejny dynamicznie rozwijający się obszar, w którym obserwujemy zwiększony popyt na ekspertów IT to automatyzacja procesów oraz sztuczna inteligencja. Nowoczesne organizacje w związku z podnoszeniem efektywności procesów będą zmniejszać zatrudnienie w obszarach wymagających wykonywania powtarzalnych i nieskomplikowanych czynności. Dlatego oczekiwania rynku są jeszcze większe niż obecnie, w zakresie wykwalifikowanych specjalistów z obszarów architektury, programowania, analizy danych, jak i sztucznej inteligencji. W ramach zakrojonej na szeroką skalę automatyzacji procesów w firmach wymagana będzie wiedza i doświadczenie eksperckie, co pozwoli na szybkie i elastyczne wprowadzanie zmian zgodnych z oczekiwaniami organizacji.
Experis
Przyszłość dzieje się na naszych oczach – to określenie świetnie oddaje sytuację związaną z technologią blockchain i możliwościami jej wykorzystania nie tylko w obszarze kryptowalut. Coraz więcej rozwiązań w szeroko pojętym sektorze finansowym, opieki medycznej a także administracji publicznej jest opartych na tych mechanizmach. Architektura oparta o łańcuch bloków jest gwarantem transparentności i niezależności, a co za tym idzie bezpieczeństwa przetwarzanych danych. I właśnie z tą technologią należy wiązać duże zapotrzebowanie na developerów oraz architektów, którzy będą współtworzyli i rozwijali sieci blockchain.
Konrad Gandziarski zapytany o najbliższą przyszłość sektora IT w Polsce wskazuje na ciągły rozwój przy jednoczesnym niedoborze talentów IT.
W zależności od źródła publikującego dane w Polsce musimy mierzyć się z niedoborem specjalistów na poziomie kilkudziesięciu tysięcy osób, a niektóre z nich wspominają nawet o kilkuset tysiącach. Mimo to firmy chcą w Polsce inwestować i rozwijać swoje centra operacyjne. Przyciąga ich wykwalifikowana kadra, która jest w stanie spełnić wysokie oczekiwania związane z realizowanymi projektami mającymi wpływ na rozwój organizacji na rynkach światowych
Uzupełnienie luki kompetencyjnej w obszarze IT jak najbardziej jest możliwe, pytanie tylko, ile czasu nam to zajmie i jakie koszty pochłonie. Działania powinny zostać podjęte już na etapie edukacji, na poziomie średnim i wyższym, ponieważ na rynku nadal brakuje odpowiednio wykształconych i przygotowanych do dalszego rozwoju absolwentów. Na kolejnym etapie kariery widać światełko w tunelu, czyli akademie, programy stażowe realizowane przez pracodawców. Jako organizacja pomagająca w dostarczaniu wykwalifikowanej kadry IT też podejmujemy działania zmierzające do uruchomienia projektów szkoleniowych w oparciu o funkcjonujące już w ramach naszej globalnej struktury mechanizmy Experis Academy. Jestem przekonany, że właśnie takie rozwiązania pozwolą nam na metodyczne podnoszenie i rozwijanie kompetencji absolwentów, którzy w oparciu o wiedzę teoretyczną i praktyczną wykładowców wejdą szybciej i łatwiej na ścieżkę kariery w IT. Potencjał rynku jest ogromny, a jedyne, co należy zrobić to go wykorzystać.
Konrad Gandziarski.

Źródło: ManpowerGroup Polska

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Prognozy trendów na 2022 rok na brief.pl: branża medyczna, technologie, IT, przemysł

trendy na 2022 technolgie

Jakich wydarzeń wyczekują eksperci w branży medycznej, technologiach, IT i przemyśle? Czym inspirują się do sukcesu w biznesie i jakie są według nich najważniejsze trendy na 2022 rok? Zapraszamy do przeczytania drugiej części prognoz trendów na brief.pl.

Paweł Biernat

Paweł Biernat

prezes Biotts

branża medyczna

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

W sektorze, w którym działamy w ramach Biotts, czyli branży medycznej, obserwacja wielu dziedzin nauki równocześnie – to podstawa. W medycynie każdego dnia pojawiają się wyniki kolejnych badań, generujące znaczne postępy w wielu różnych terapiach równolegle.

Naukowcy cały czas szukają nowych i skutecznych rozwiązań. Jednak często ich odkrycie jest zbyt skomplikowane/drogie, aby wdrożyć je w powszechnym leczeniu. Kluczem jest znalezienie prostych i tanich rozwiązań, z których będą korzystać ludzie na całym świecie. Tym samym sporo inspiracji możemy czerpać z natury. Zamiast tworzyć nowe substancje w laboratoriach, warto przebadać te, które przyroda kształtowała przez miliony lat (np. w roślinach i grzybach występuje mnóstwo nieprzebadanych substancji).

Jeżeli do bacznego przyglądania się nowym odkryciom dorzucimy zdobytą wcześniej wiedzę/doświadczenie, nowoczesne technologie oraz wytrwałość… to każdego dnia będziemy bliżej zawodowego sukcesu.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Od 2020 r. na ustach całego świata tematem przewodnim jest wirus SARS COV-2 oraz poszukiwanie rozwiązań radzenia sobie z chorobą COVID-19, jest to poważny problem, którym udało się dobrze zarządzić, mamy już pierwsze dostępne szczepionki oraz leki na COVID-19. W przyszłym roku powrócą do nas ze zdwojoną siła wyzwania, których do tej pory nie udało nam się skutecznie rozwiązać i mam tutaj na myśli choroby nowotworowe i cukrzycę. Zmiana stylu życia spowodowana obostrzeniami oraz utrudniony dostęp do diagnostyki spowoduje, że czeka nas w przyszłym roku pandemia chorób nowotworowych i cukrzycy. Wraz z powrotem świadomości tych chorób, powróci koncentracja naukowca i koncernów farmaceutycznych na poszukiwaniach rozwiązania tego trudnego tematu. Z dopuszczeniem na rynek szczepionki mRNA, koncerny farmaceutyczne podejmą próby rejestracji szczepionki na nowotwór w oparciu o technologie mRNA. Obostrzenia i lockdown’y wymusiły przeniesienie diagnostyki ze szpitali do domów, co akurat jest pewnego rodzaju plusem, ponieważ przyszłością tutaj jest szybka diagnostyka pacjentów w miejscu ich przebywania (point-of-care diagnostics), pacjenci i lekarze zostali zmuszeni do diagnozowania pacjentów zdalnie, co stymuluje firmy do tworzenia mobilnych i prostych w obsłudze urządzeń diagnostycznych.

Odnośnie samego biznesu farmaceutycznego w ciągu najbliższych 10 lat, wygasa ochrona patentowa wielu oryginalnych leków wysokomarżowych stosowanych w chorobach cywilizacyjnych, firmy będą poszukiwać technologii ich usprawnienia, redukcji skutków ubocznych lub zmiany drogi podania, w tym obszarze widzimy ogromny potencjał komercyjny naszej uniwersalnej platformy transportu leków MTC-Y.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

W 2021 wszystkie największe eventy i konferencje odbyły się w formie wirtualnej, w 2022 wierzymy, że takie targi jak np. Bio-Europe odbędą się w formie stacjonarnej. Najbardziej wyczekujemy międzynarodowych targów BIO International Convention, które odbędą się w San Diego 13-16 czerwca, to właśnie tam planujemy pokazać możliwości naszej technologii.

 

Mariusz-Pełechaty

Mariusz Pełechaty

CEO KODA BOTS

technologie

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Owocami pracy firm, które w obliczu pandemii musiały u podstaw przebudować swoje biznesy. Obserwowałem przez ostatnie 1,5 roku codzienną walkę wielu firm o każdego pracownika, o każdego klienta – w wielu branżach – gastronomii, fitness, turystyce, transporcie, eventach i nie tylko. Widziałem niesamowita energię, motywację, pracę włożoną w transformację cyfrową, która najpierw pozwoliła im przetrwać, a teraz pomaga rozwijać się często w nowych, wcześniej nie planowanych kierunkach.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Patrzę na rynek z perspektywy automatyzacji komunikacji, interfejsów konwersacyjnych i rozwiązań głosowych. 2022 będzie kolejnym rokiem wzrostu popularności tzw. asystentów głosowych, takich jak Google Home, Amazon Alexa oraz nne rozwiązania promowane przez światowych gigantów. Coraz częściej korzystamy z nich w naszych smartfonach, używamy ich podczas jazdy samochodem, nasze dzieci rozmawiają z nimi w zupełnie naturalny sposób, wydając im polecenia i zdobywając podczas tych rozmów informacje. Niebawem dla nas wszystkich naturalne będzie więc zamawianie zakupów, umawianie wizyt i zdobywanie odpowiedzi na pytania zadawane naszym ulubionym markom, sklepom i usługodawcom.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Czekamy na szerokie zastosowanie RCS, czyli nowej generacji znanych od ponad 25 lat wiadomości SMS. Operatorzy komórkowi prowadzą już testy i przygotowują się do szerokiego, komercyjnego wykorzystania ich możliwości. Dzięki wiadomościom RCS możliwe będzie angażowanie użytkowników podobne do tego, które znamy dziś np. z chatbotów na Messengerze – pojawią się przyciski, szablony informacji, multimedia. Wszystko to pozwoli na pogłębienie informacji nt. przesyłanej informacji, ale również konwersację np. z botem lub konsultantem po stronie firmy.

Jak co roku wypatruję inspirujących przypadków wykorzystania nowych technologii w przyspieszaniu, ułatwianiu, optymalizowaniu biznesu na każdym możliwym odcinku. Firmy mogą dziś korzystać z tysięcy narzędzi, które pomagają zarabiać pieniądze wprost i poprzez łatanie dziur, przez które pieniądze im uciekają.

​​Tomasz SzpikowskiTomasz Szpikowski

CEO Bergman Engineering

rekrutacja inżynierów i specjalistów

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Inspirować powinny przede wszystkim możliwości, które obecnie mamy. Rynek pozwala na to, że nawet przy minimalnym nakładzie finansowym można stworzyć technologiczny start-up, który odniesie ogromny sukces. Inspirujmy się tym, co za chwilę zdominuje naszą rzeczywistość – kryptowaluty, blockchain, zagadnienia związane z connectivity – czyli urządzenia i aplikacje, które wymieniają informacje bezpośrednio między sobą, bez udziału człowieka.

Inspirować się można tym, co posiadamy na naszym własnym, polskim podwórku. Polskie firmy mogą być globalnymi graczami. Dobrym i inspirującym przykładem jest Rafał Brzoska, szef spółki InPost, który stworzył firmę o zasięgu ogólnoświatowym. Jego konsekwencja i cierpliwość sprawiają, że zdecydowanie może być inspiracją dla innych przedsiębiorców.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest stworzenie meta świata czyli metaverse. To przyszłość, której doświadczymy już niedługo. To przyszłość Internetu, nowa rzeczywistość, w której będziemy mieli swojego avatara. To przyszłość, w której będziemy żyli w dwóch równoległych światach.

Uważam, że to największa zagadka i wyzwanie. Z niecierpliwością czekam, jak podejdą do tego tematu największe koncerny, posiadające ogrom danych – Facebook czy Google. Jakie rozwiązania wykreują w meta świecie i jak my się do nich zaadaptujemy? O tym przekonamy się szybciej niż nam się wydaje.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Czekam na szczegóły związane z działaniem metaverse. Na czym będzie polegał ten „nowy świat” i na jakich zasadach będzie działał.
Myślę, że to bardzo zmieni rzeczywistość w której jesteśmy. Wyobrażam sobie, że będzie to zupełnie równoległy świat w zakresie tego, co robimy teraz. Zmiany dotkną praktycznie każdego kawałka naszego życia – tego jak spędzamy wolny czas, jak płacimy, komu płacimy, za co płacimy, z jakich usług korzystamy, jakie produkty kupujemy, jakie wirtualne znajomości będziemy zawierać.
Zupełnie nowa rzeczywistość przed nami i czekam na nią z niecierpliwością.

Dominika Paciorkowska

Dominika Paciorkowska

Dyrektor Zarządzająca i Członek Zarządu ClickMeeting

IT, oprogramowanie

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Nie znam uniwersalnej recepty. Mnie inspiruje możliwość rozwoju i dążenia do osiągania coraz lepszych efektów. Pozyskiwanie wiedzy jest obecnie niemal nieograniczone. Istnieje też ogromny wachlarz możliwości co do sposobu jej zdobywania. Dopóki mamy otwarte głowy i słuchamy po to, aby się czegoś dowiedzieć, a nie tylko wyrazić swoje zdanie, nie zabraknie inspiracji, które mogą nas zaciekawić i pchnąć w nowe, ciekawe kierunki.

Chcę obserwować uważnie, jak zmieniają się nie tylko potrzeby i oczekiwania naszych klientów, ale też dostrzegać szanse wynikające z przeobrażania się świata wokół nas. Bycie ciekawym świata i uważnym samo w sobie dostarcza wiele inspiracji. Ważne jest przy tym także niepoprzestawanie na akumulowaniu informacji, ale podejmowanie działania. Jak zauważa Seth Godin, koszt popełnienia błędu jest mniejszy niż koszt nierobienia niczego.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Świat zmienia się w bardzo szybkim tempie i dotyczy to wielu obszarów. W kontekście pracy i środowiska biznesowego z pewnością utrzyma się konsekwentny wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych. Utrwali się przy tym model pracy zdalnej i popularność freelancingu lub pracy skupionej w większym stopniu na realizacji konkretnych projektów. Rosnąć będą również oczekiwania wobec pracodawców, a coraz ważniejsze stanie się zapewnienie dobrych warunków pracy, w tym dbanie o dobrostan pracowników w aspekcie zdrowia fizycznego i psychicznego. Młode pokolenie inaczej spogląda na kwestię osobistego sukcesu. Chce angażować się w projekty, w które wierzy. Trzeba o tym pamiętać, tworząc środowisko pracy, projektując usługi i produkty.

Pandemia skłoniła nas także do przewartościowania wielu kwestii. Inaczej spoglądamy na własny dobrostan i bezpieczeństwo najbliższych. To daje duże możliwości rozwoju firmom, które będą specjalizować się w dostarczaniu usług i rozwiązań pozwalających nam jeszcze lepiej zadbać o te aspekty.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Jednym z takich kierunków będzie z pewnością VR. Ciekawi mnie, jak bardzo wirtualna rzeczywistość wniknie w naszą codzienność. Zwłaszcza w kontekście inicjatyw podejmowanych przez Facebook (Metaverse) i Apple. Osobiście towarzyszą mi niejednoznaczne odczucia. Widzę tyle samo zalet rozwoju tego sektora, co potencjalnych zagrożeń. Do tych pierwszych należy bez wątpienia wzrost zaangażowania dzięki interaktywności, rozwój nowych sposobów pozyskiwania wiedzy. Z drugiej strony może wiązać się to z koniecznością radzenia sobie ze zbyt dużą liczbą bodźców, rosnącą alienacją jednostki i dużą pokusą ucieczki do rzeczywistości wirtualnej.

Ciekawym kierunkiem rozwoju rynku jest też wspomniany nomadyzm cyfrowy: daje zdecydowanie więcej wolności i praktycznie zupełną dowolność dotyczącą wyboru miejsca zamieszkania. To tworzy potencjał dla usług wspierających cyfrowych nomadów. Poczynając od narzędzi przez usługi związane z formalnościami towarzyszącymi przeprowadzkom, rejestracjom działalności po odnajdywanie się w nowym miejscu.

Adam Komarnicki

Adam Komarnicki

Prezes zarządu spółki Indoorway Sp. z o.o.

Przemysł/Produkcja/Technologie, Internet of Things

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Go big or go home – takie hasło dotychczas towarzyszyło wielu osobom, które chciały osiągnąć sukces niezależnie od branży. Ciężka praca jednak, zwłaszcza w tak szybko zmieniającej się branży, jaką obecnie jest np. produkcja, wywiera ogromną presję. W tym roku dużo zaczęło się mówić o zdrowiu psychicznym. Warto zwrócić uwagę na pozytywne przykłady, jak postawa amerykańskiej gimnastyczki Simone Biles czy tenisistki Naomi Osaki, które postawiły zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu. Temat ten jest także coraz bardziej widoczny w biznesie. Jako przedsiębiorcy, szczególnie rozwijający swój biznes, pracujemy dużo powyżej średniej. Dodatkowo musimy radzić sobie z bardzo dużą presją – wobec pracowników, inwestorów, ale też tę środowiskową, bo nadal dajemy się zwieść kreowanemu obrazowi w biznesowych mediach społecznościowych, że odnoszenie sukcesów na każdym polu trwa przez całą dobę, 365 dni w roku. Mam nadzieję, że w 2022 roku wyznacznikiem sukcesu, ale też i inspiracją dla innych, zacznie być więc osiągnięcie równowagi między pracą a życiem zawodowym i to nie tylko na pokaz.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W branży związanej z produkcją i logistyką rośnie świadomość wagi wykorzystania informacji związanych z geolokalizacją. 2022 może być rokiem, w którym zobaczymy coraz więcej przełomowych zastosowań w tym obszarze. Przedsiębiorcy coraz mocniej stawiają na dane lokalizacyjne, ponieważ dostarczają one istotny kontekst do informacji o ich klientach lub operacjach – na poziomie makro (rozpoznawanie obrazu z satelit lub dronów) oraz mikro (czujniki w telefonach, Real-time Location Systems w fabrykach czy magazynach). To kontekst czasu i przestrzeni, który świetnie uzupełnia inne dane, np. dotyczące transakcji finansowych, awarii ciężarówek, czy też zwyczajów zakupowych i pozwala przenieść ich analizę na zupełnie nowy poziom.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Z niecierpliwością czekam na informację, która z polskich spółek technologicznych została już oficjalnie jednorożcem. Ciekawym wydarzeniem byłoby też z pewnością spektakularne przejęcie (tzw. exit) któregoś z polskiego startupów, za minimum 100 mln dolarów. Takie wydarzenie z pewnością pobudziłoby w pozytywny sposób polski ekosystem startupowy. To tylko kwestia czasu, bo polska myśl technologiczna jest naprawdę na niezwykle wysokim, światowym poziomie. Rozwiązania wymyślone przez Polaków kupowane są przez czołowe firmy na całym świecie, dlatego myślę, że jesteśmy coraz bliżej takiego wydarzenia. I mam nadzieję, że będzie to rok 2022.

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Najważniejsze to realizować własne cele i pragnienia, a jeśli przypadkiem towarzyszą im zainteresowania związane z rozwojem nowych technologii, mamy przepis na sukces. To obecnie najlepsza droga, być może już wkrótce jedyna, by odnaleźć się na rynku pracy dziś i zarazem zapewnić sobie na nim miejsce w przyszłości. Twarde kwalifikacje techniczne związane z rozwiązaniami cyfrowymi, umiejętność programowania, rozumienie procesu tworzenia oprogramowania, współpraca z ludźmi (i maszynami), którzy za nie odpowiadają, zarządzanie takimi procesami – jeśli się rozejrzymy, zobaczymy, że tak jest już niemal w każdej dziedzinie życia zawodowego. Osoby, które się w tym świecie odnajdą i jednocześnie będzie to dla nich nie tylko dobrze płatny obowiązek, ale też możliwość realizowania pasji, należą do wygranych. Nawet jeśli obecnie jeszcze nie mają odpowiednich umiejętności i dopiero muszą je zdobyć, ucząc się i poznając skomplikowane systemy. To bardzo szybko zaprocentuje, a im szybciej rozpoczną swoją metamorfozę, tym lepiej dla nich.

Magdalena Rogoż

Magdalena Rogoż

ekspert ds. rynku IT w szkole programowania Kodilla.com

IT

 

 

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Dalszy rozwój rozwiązań chmurowych, jeszcze większe inwestycje w e-commerce, coraz większy nacisk na cyberbezpieczeństwo, inżynieria AI… Patrząc w przyszłość, nie oddalajmy się jednak zbyt mocno od teraźniejszości. Nowe rozwiązania są bardzo mocno związane z technologiami, które stosujemy obecnie. Nie da się myśleć o sztucznej inteligencji, Machine Learning czy Big Data zapominając o Pythonie. Jeśli mowa o danych, to także ich wizualizacja, co oznacza ciekawe wyzwania również dla Frontend Developerów. Tu warto zauważyć, że cały czas rośnie zapotrzebowanie na tzw. Full Stacków, czyli programistów znających także backend. Z danych, które pozyskaliśmy od Devire wynika, że tylko w tym roku zapotrzebowanie na ich usługi wzrosło wśród pracodawców o 30%. Wszechstronne kompetencje programistów na tym stanowisku są szczególnie cenne dla banków, instytucji finansowych oraz prężnie rozwijających się sektorów e-commerce i medycznego. Ale nie ma mowy o działającym bez zarzutu oprogramowaniu bez dobrze przeprowadzonych testów, a to znów np. Python i Java, których uczą się przyszli testerzy.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na wiele wydarzeń. Web Summit 2022 w Lizbonie to wykłady ekspertów technologicznych, ikon świata kultury i popkultury oraz oczywiście biznesu.

Ciekawym i inspirującym wydarzeniem od lat jest też konferencja The Next Web, która odbywa się w Amsterdamie. Podczas dwóch dni można zdobyć wiele ciekawych, ale też ważnych informacji ze świata nowoczesnych technologii, poznać najnowsze trendy, zainspirować się, ale przede wszystkim poznać i porozmawiać z ludźmi, którzy są skupieni wokół świata IT.

Z kolei CES 2022 (Consumer Electronics Show), czyli jeden z największych pokazów elektroniki użytkowej. Tym razem, przynajmniej częściowo, impreza ma być zorganizowana fizycznie, w Las Vegas, a nie tylko online. To właśnie na CES zaprezentowano takie cuda techniki, jak magnetowid (1970 r.), komputer Commodore 64 (1982 r.), technologię DVD, czy już bliżej naszych czasów konsolę Xbox. Co zobaczymy tym razem?

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czy istnieje idealne miejsce pracy w 2021 i 2022 roku? Badanie IT Workplace of Tomorrow [BRIEF PATRONUJE]

IT workplace of tomorrow

Pandemia COVID-19 wymusiła wiele transformacji, którym przyszło nam się podporządkować. Jedną z nich jest zmiana formy pracy, która dotyczyła wielu branż. Coś co miało trwać chwilę i wydawało się niespodziewaną koniecznością, dziś stało się codziennością i zdaniem ekspertów, tylko przyspieszyło proces, który zapowiadali od dawna. Badanie IT Workplace of Tomorrow ma na celu zweryfikowanie potrzeb pracowników sektora IT i określenie wyzwań, które stoją przed managerami oraz działami HR. Wyniki ankiety zostaną opublikowane w formie raportu IT Workplace of Tomorrow 2022. Inicjatorem oraz autorem badania jest Fundacja Let’s Manage IT.

Badanie zostało podzielone na dwa moduły. Część pierwsza to pytania o hybrydowy model pracy. Jakie niesie za sobą trudności? Jak zdaniem respondentów wpływa na efektywność? Czy pozbawia nas komunikacji nieformalnej i integracji w firmie? Druga część ma za zadanie wyselekcjonować najbardziej atrakcyjne miejsca oraz warunki pracy w branży IT, względem zmienionych „popandemicznych” standardów.

Do podjęcia pracy nad raportem zainspirowali nas liderzy, managerowie IT i partnerzy biznesowi HR, którzy od ponad 5 lat są częścią społeczności Let’s manage IT. Nasze regularne spotkania podczas konferencji i meetupów zawsze owocują wnioskami, którymi chcemy dzielić się z szerszą publicznością. Pytanie o to jak powinien wyglądać docelowy model pracy w IT zadaliśmy sobie już podczas przygotowań do I. edycji konferencji IT Workplace of Tomorrow. Badanie to pewnego rodzaju klamra dla wniosków, które dostarczyły nam dyskusje i spotkania podczas konferencji. 

Krzysztof Kozakiewicz, CEO Fundacji Let’s Manage IT

Czy model hybrydowy spełnia oczekiwania pracowników? Czy duże organizacje zrezygnują z wynajmu wielkich powierzchni biurowych, na rzecz wsparcia home office? Jak podtrzymywać morale wewnątrz firmy podczas pracy zdalnej? Weź udział w badaniu i dokonaj własnej oceny miejsca pracy. Osoby, które wezmą udział w badaniu będą mogły jako pierwsze cieszyć się dostępem do gotowego raportu. Pomóż nam zdefiniować przyszłość pracy w IT.


Źródło: Let’s Manage IT 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Firmy z Doliny Krzemowej chcą polskich programistów. Altimetrik: nawet różnica czasu przestaje być przeszkodą

polscy programisci

Robert Lewandowski, Agnieszka Holland, Iga Świątek. Nie brakuje Polaków, którzy promują nasz kraj swoją pracą i osiągnięciami. Jednak grupą, dzięki której wielu przedsiębiorców potrafi dziś wskazać Polskę na mapie, są programiści. Przodują oni nie tylko w światowych rankingach, ale są też poważani za nieszablonowe podejście. - Mamy do czynienia z klientami z Doliny Krzemowej, którzy są w stanie pogodzić się z różnicą czasową, aby tylko zbudować swój zespół w Polsce - mówi Jarek Wawro, doświadczony IT Leader, który odpowiada za rozwój Altimetrik Polska.

Choć ostatnich kilkanaście miesięcy było prawdziwym tornadem, które przewartościowało wiele obszarów biznesu, jeden nie zmienił się ani trochę: zapotrzebowanie na programistów jest wciąż ogromne. Według biura statystycznego U.S. Labor, globalny niedobór talentów z zakresu IT wynosił 40 milionów wykwalifikowanych pracowników. W Polsce ten deficyt wynosi 50 tys. etatów. Perspektywy na przyszłość nie są krzepiące. Do 2030 roku globalny niedobór specjalistów ma osiągnąć 85,2 miliona.

Co to oznacza? Dzisiejszy biznes niemal w całości opiera się na obecności w cyfrowym świecie. Sukces firm zależy więc nie tylko od świetnej znajomości rynku, klientów i zwinnego działania, ale też od umiejętności zbudowania skutecznej strategii IT. Kluczowym czynnikiem który to umożliwia jest dostępność wykwalifikowanej i szybko dostępnej kadry programistów, testerów, a także szeroko pojętych inżynierów oprogramowania.

W tym świetle, tym bardziej alarmująca jest lista przedsiębiorstw, w których stanowiska inżynierów oprogramowania są nieobsadzone przez wiele miesięcy, jest naprawdę długa. Według ekspertów z McKinsey obecnie aż 87 proc. z nich doświadcza problemu związanego z brakami kadrowymi w obszarze IT. Zastój przekłada się na dotkliwe straty finansowe. Szacuje się, że przedsiębiorstwa na całym świecie ryzykują utratę 8,4 biliona dolarów przychodów z powodu braków kadrowych w obszarze IT.

Co zatem może zrobić firma, która ma przed sobą projekt IT oraz niewystarczającą ilość ludzi, aby go zrealizować? Może skorzystać z outsourcingu. Świetnie wykwalifikowani i gotowi do pracy programiści są wszędzie – w Indiach, Filipinach, Chinach, ale też w sercu Europy, czyli Polsce. W naszym kraju pracuje ok. 300 tys. programistów, o których pozyskanie aktywnie starają się zarówno rodzime, jak i zagraniczne firmy.

Liderzy globalnych rankingów

Od wielu lat mówi się, że Polacy stanowią światową elitę jeśli chodzi o rynek IT. Głośno było o rankingu HackerRank z 2016 roku, w którym rodzimi programiści uplasowali się na 3. miejscu – tuż za za Rosjanami i Chińczykami. Okazało się, że ich silną stroną jest Java, w której najlepiej poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Tym, co wyróżnia Polaków, są też osiągnięcia w konkursach algorytmicznych i kodowaniu zespołowym. Nasi inżynierowie zajmują obecnie 4. miejsce na świecie w rankingu Top Coder.

Z czego wynikają tak dobre wyniki? Przede wszystkim jest nim system edukacji. W naszym kraju funkcjonuje ponad pięćset uczelni wyższych, a część z nich cieszy się uznaniem w świecie akademickim i naukowym. Szkoły o profilach technicznych kształcą rocznie ponad 15 tys. specjalistów. Co ciekawe, niemal wszyscy specjaliści IT w Polsce mogą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej.

W Altimetrik wierzymy w trzy filary budowania skutecznych rozwiązań cyfrowych: wykwalifikowanych pragmatyków, zwinne zespoły inżynierskie oraz budowanie spójnych, cyfrowych platform w chmurze, które pokrywają cały biznes end-to-end. Nam udaje się znaleźć rozwiązania dla dwóch pierwszych wyzwań. Dostarczamy naszym klientom ludzi, którzy nie tylko posiadają wybitne zdolności techniczne, ale umiejętnościami rozwiązywania złożonych problemów algorytmicznych nie ustępują kolegom i koleżankom z Doliny Krzemowej. Są to wchestronni specjaliści, którzy potrafią i chcą wyjść poza sam kod, wgryzając się w domeny problemowe i stając się partnerami dla ludzi z biznesu. Niesamowite jest też to, jak fantastycznie rozumieją jak dostarczać rozwiązania zwinnie i przyrostowo

Jarek Wawro, Head of Europe Engineering Centre w Altimetrik Poland

Polski wkład w rozwój IT

Polscy programiści mają ogromny wkład m.in. w rozwój branży gier. Nad Wisłą działa ok. 470 aktywnych producentów i wydawców, którzy zatrudniają ponad 12 tys. osób. Co więcej, bez wsparcia doświadczonych inżynierów polska scena startupowa nie radziłaby sobie tak świetnie jak teraz. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba takich firm wzrosła dwukrotnie do niemal 5 tys. Z wykwalifikowanymi specjalistami na pokładzie rodzime startupy osiągają wysokie wyceny (DocPlanner) i śmiało rywalizują z zachodnimi firmami (Booksy). Te wyniki i sukcesy zostały zauważone za Oceanem.

Widzimy kolosalną zmianę myślenia wśród naszych klientów, którzy głównie pochodzą z okolic Doliny Krzemowej. Jeszcze niedawno Polska praktycznie nie istniała jako potencjalna lokacja dla poszukiwania partnerów technologicznych dla firm z tego regionu. Jednak dzięki dbałości o najwyższą jakość kodu naszych programistów i testerów, wiedzy i doświadczeniu oraz świetnemu zrozumieniu kultury startupowej, oraz szczerej komunikacji z biznesem, udało nam się w kilka miesięcy dojść do momentu, w którym nasi klienci są gotowi pogodzić się z różnicą strefy czasowej czy trochę dłuższym czasem kompletowania zespołów, byle tylko zespół powstał w Polsce. To fantastyczne świadectwo tego, jaki potencjał drzemie w naszym rynku i naszych specjalistach.

Jarek Wawro, Head of Europe Engineering Centre w Altimetrik Poland

Fundacja Infoshare przeprowadziła badanie oparte na danych Stack Overflow Polska, z którego wynika, że Polska jest największym rynkiem utalentowanych programistów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Większość specjalistów pracuje w centrach technologicznych w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi. Nic dziwnego, że miasta te przyciągają do kraju renomowanych pracodawców z zagranicy.

Wrocław od początku był kluczowym centrum operacyjnym Altimetrik Poland. Firma, poza inwestowaniem w klasyczne skillsety jak Java czy .Net planuje skupić działalność w obszarze analityki danych oraz uczenia maszynowego, a także poszukać wzrostu dla technologii, które w ostatnim czasie budzą szczególne zaciekawienie wśród klientów biznesowych, jak Flutter, Go czy Rust.

Chociaż rynek nieco zweryfikował nasze plany, nadal bardzo ambitnie spoglądamy w przyszłość. Widzimy zainteresowanie Polską na niespotykaną do tej pory skalę, w związku z czym plan minimum do końca 2022 roku to zatrudnić dodatkowych 250 specjalistów. Dużo udało nam się osiągnąć. Jednak poza samym wzrostem chcielibyśmy skupić się na rozwoju społeczności RoR, Rust, Flutter oraz wspieraniu Open Source. Poprzez inicjatywy takie jak WINGS (Women’s Initiative for Networking Growth and Success – red.), chcielibyśmy również zwiększyć reprezentację kobiet w IT. Dążymy do tego by stać się jedną z najlepszych organizacji technologicznych, które działają w Polsce. 

Jarek Wawro, Head of Europe Engineering Centre w Altimetrik Poland


Źródł0: Altimetrik 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kwestie bezpieczeństwa głównym powodem, dla którego firmy nie wdrażają chmury obliczeniowej [RAPORT]

chmura obliczeniowa

Wiele firm upatruje szansy na rozwój w wykorzystaniu chmury obliczeniowej w bieżącej działalności. Wśród głównych atutów wskazywane są takie kwestie jak wydajność, skalowalność oraz wspieranie innowacyjności. Ostatni rok jednoznacznie pokazał jak istotna jest dla organizacji odporność systemów, ich zwinność oraz potencjał do adaptacji. Wiele firm wstrzymuje się jednak z opracowaniem strategii oraz faktyczną migracją do chmury przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Sytuacji nie ułatwiają wymagania regulacyjne, niedobór kadr oraz brak holistycznego podejścia do inwestycji w chmurę.

  • 65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT jako największą przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury wskazało ryzyka związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzanych informacji oraz zgodności sposobu i zakresu tego przetwarzania z prawem. Te same zagadnienia są również największą barierą dla wdrożenia chmury w organizacjach.
  • Firmy w Polsce coraz odważniej podchodzą do wykorzystania chmury obliczeniowej w codziennej działalności, ale wciąż inwestują w nią fragmentarycznie. Zmagają się też z niedoborem kadr.
  • Lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie na blisko 300 tys. pracowników¹.

Według raportu (ISC) lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie brakuje blisko 300 tys. pracowników² i tendencja jest wzrostowa. Potwierdza to także raport „Bezpieczna chmura: Jak zadbać o bezpieczeństwo organizacji w czasie migracji do chmury obliczeniowej?” przygotowany przez firmę Accenture, który dodatkowo naświetla kwestię niedoboru specjalistów ds. chmury obliczeniowej i cyberbezpieczeństwa.

W Polsce dominują dwa skrajne podejścia do korzystania z rozwiązań chmurowych. Część organizacji, głównie z sektorów o mniejszych wymaganiach regulacyjnych, rozpoczyna szerokie zastosowanie chmury, często pomijając całościową analizę ryzyka i wprowadzenie obowiązkowych zmian w obszarze bezpieczeństwa wynikających z różnic w korzystaniu z chmury względem architektury on-premise. Natomiast pozostałe przedsiębiorstwa, w obawie przed utratą bezpieczeństwa danych lub niezgodnością regulacyjną, opóźniają adopcję rozwiązań chmurowych, jednocześnie rezygnując z korzyści z nimi związanych. Szczególnie istotną zaletą chmury jest szybsza i tańsza adopcja innowacji technologicznych, co w gospodarce cyfrowej jest kluczowym źródłem przewagi konkurencyjnej. W ten sposób słuszne, ale niezaadresowane prawidłowo obawy o bezpieczeństwo chmury stają się powodem obniżenia konkurencyjności polskich firm. Rozwiązaniem jest opracowanie całościowej koncepcji bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych i – w kolejnym kroku – zbudowanie procesów oraz architektury bezpieczeństwa dostosowanych do rzeczywistości usług chmurowych. Na przeszkodzie jednak stają konieczność podjęcia się inwestycji na początku procesu oraz brak doświadczenia i niedobór wyspecjalizowanej kadry świadomej wyzwań dot. bezpieczeństwa chmury.

Artur Józefiak, dyrektor Accenture Security w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej 

Problem niedoboru kadr można rozwiązać częściowo za pomocą automatyzacji i procesów samoregeneracji, które zmniejszają liczbę czynności wykonywanych ręcznie. Powinny jednak temu towarzyszyć inwestycje w szkolenie już zatrudnionych pracowników. Kluczowe jest odpowiednie nastawienie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne i mentoring w organizacji. Spośród zbadanych przez Accenture firm, 30% liderów technologicznych przeszkoliło trzy czwarte pracowników, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na nowe umiejętności. Jednocześnie wśród organizacji mniej zaawansowanych technologicznie zrobiło to tylko 9%. Inwestycje we własnych programistów, którzy już posiadają niezbędne zaplecze kompetencji, by szybko rozszerzyć swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w chmurze, są równie ważne jak nakłady na nowe technologie.

Kolejnym wyzwaniem dla firm w drodze do bezpiecznego wdrożenia rozwiązań chmurowych jest brak kompleksowego podejścia w strategiach przejściowych, co najczęściej jest związane z niewystarczającymi inwestycjami. Tylko 40% firm twierdzi, że osiąga pełną wartość oczekiwaną z inwestycji w chmurę. Według 65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury stanowi ryzyko związane z bezpieczeństwem i zapewnieniem zgodności z wymaganiami regulacyjnymi. Zabezpieczenie chmury różni się zasadniczo od ochrony środowisk lokalnych. O bezpieczeństwo hybrydowych, wielochmurowych środowisk obliczeniowych musi zadbać zarówno sama organizacja, jak i dostawcy usług chmurowych. Ich funkcją jest zabezpieczenie infrastruktury i aktualizacja natywnych funkcji bezpieczeństwa dla firm korzystających z rozwiązania Platform-as-a-Service. Z kolei zadaniem organizacji jest opracowanie strategii i sposobów monitorowania wykorzystywanych przez nią środowisk chmurowych od różnych dostawców, tak aby spełniały one wymagania regulatora i możliwe było wyłapanie wszystkich nieprawidłowości.

Podobnie jak infrastruktura on-premise chmura wymaga dedykowanych narzędzi i kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Powinna być traktowana jak pozostałe elementy cyklu życia i rozwoju oprogramowania, a zmiany muszą być wprowadzane w taki sam sposób jak w każdej aplikacji – poprzez sprawdzanie i usuwanie kodu. Jeśli nie uda się nam wprowadzić efektywnej zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, niedostateczna harmonizacja działań, słabe zarządzanie, ręczne procesy, narzędzia starszej generacji oraz braki w kompetencjach sprawią, że kadra kierownicza zacznie postrzegać kwestie bezpieczeństwa jako hamulec dla rozwoju firmy.

Olga Budziszewska, manager ds. bezpieczeństwa chmury w Accenture

Bez formalnej strategii i centralnego zarządzania zmianami, firmy mogą zmagać się z nadmiarem pracy i powielaniem rozwiązań kontrolnych, słabą komunikacją, wyższymi kosztami i wydłużeniem czasu osiągnięcia wartości. Brak strategii skutkuje również reaktywnym podejściem do bezpieczeństwa. Nie wystarczy samo wysyłanie alertów o incydentach sygnalizujących luki w zabezpieczeniach. Architektura referencyjna bezpieczeństwa powinna zawierać narzędzia kontroli prewencyjnej w celu zablokowania przypadkowych lub złośliwych incydentów bezpieczeństwa jeszcze przed ich wystąpieniem. Warto od samego początku zadbać o bezpieczeństwo, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością naprawiania błędów. Bezpieczeństwo w chmurze powinno być integralną częścią strategii bezpieczeństwa całej organizacji.

Pobierz pełny raport „Bezpieczna chmura: Jak zadbać o bezpieczeństwo organizacji w czasie migracji do chmury obliczeniowej?”

¹  ISC: Women in Cybersecurity. 2019
²  ISC: Women in Cybersecurity. 2019


Źródło: Accenture 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF