...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Bezpieczeństwo w sieci. Jak o nie zadbać?

bezpieczenstwo w sieci

Internet niewątpliwie niesie ze sobą wymierne korzyści, których nie sposób przecenić. Obecnie to już technologia globalna. Na podstawie raportu Digital z 2020, opublikowanego przez serwis WeAreSocial, korzysta z niego ponad 4,5 miliarda użytkowników na całym świecie. Natomiast liczba użytkowników mediów społecznościowych przekroczyła już 3,8 miliarda. Internet jest niezbędny, gdy pracujemy, pomaga nam również zrelaksować się i bawić. Jednak internet oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet, może również powodować zagrożenia.

Jeżeli korzystamy z niego w nieumiejętny, lekkomyślny sposób, może nieść to pewne sytuacje, zagrażające naszemu bezpieczeństwu.

Z pewnością koniecznie należy zadbać o to, aby nasz np. stacjonarny internet był możliwie jak najbardziej bezpieczny.

Oto podstawowe zasady korzystania z sieci, które pozwolą nam zachować bezpieczeństwo.

Bezpieczne hasło

Bezpieczne hasło to kluczowy element w trosce o Twoje bezpieczeństwo. Dołóż starań w procesie jego tworzenia, tak by było unikalne i znane tylko Tobie. Hasło powinno zawierać nie mniej niż 8 znaków. Jest to podstawowe, ale w praktyce również najistotniejsze zabezpieczenie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o jego znaczeniu, zwłaszcza kiedy mówimy np. o logowaniu się do konta bankowego.

Pozostań anonimowy

Możesz używać pseudonimów, które zagwarantują anonimowość.

Rozsądniej będzie zachować prywatne wiadomości dla siebie. Unikaj udostępniania swojej lokalizacji. Wyobraź sobie, że twój domowy adres jest znany osobie niepożądanej. W trakcie twojej nieobecności, kiedy Ty wyjeżdżasz na wakacje i pokazujesz piękne zdjęcia, ktoś może włamać się do Twojego mieszkania.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Mamy do wyboru całą gamę programów zabezpieczających, czy skanerów antywirusowych. Korzystajmy z ich możliwości, aby zapobiec włamaniu do naszych prywatnych zasobów. Nasze dane są ważne i bardzo cenne, należy o nie właściwie zadbać.

Koniecznie wybierz usługi u wiarygodnego dostawcy, np. ofertę internetu stacjonarnego od UPC.

Nie znasz, nie klikaj

Jeśli otrzymujesz maila od nadawcy, którego nie znasz, lepiej nie otwieraj go. Nie klikaj w linki zawarte w korespondencji od nieznanych nadawców. Takie wiadomości, bez czytania ich, należy po prostu umieścić w koszu.

Pod żadnym pozorem, nie udostępniaj także haseł, czy kodów dostępu.

Zaloguj, wyloguj

Pamiętajmy, że gdy logujemy się do danej aplikacji bądź serwisu, powinniśmy się z niej także wylogować. Szczególnie w sytuacji, gdy jest to komputer, do którego dostęp mają także inne osoby.

Szyfruj, żeby nie można było rozszyfrować

Żeby Twoje słowa dotarły jedynie do adresatów, do których je kierujesz, możesz skorzystać z komunikatora szyfrującego. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które przekazują dane poufne.

Zachowaj prywatność

Bądź sobą, ale nie pokazuj, kim jesteś. Nie podpowiadaj innym, jak mogą rozszyfrować Twoje hasła.

Bądź dyskretny

Nie udostępniajmy w sieci naszych tajemnic. Przekazana przez nas informacja, może zostać przekazana innym, a wtedy już nie mamy nad nią kontroli.

Zablokuj telefon, jeśli go zgubisz

W przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona laptopa czy tabletu możesz go zablokować. Na swoim koncie, w sekcji „Bezpieczeństwo”, wybierz „znajdź zgubiony, bądź skradziony telefon”. Wykonaj czynności zgodnie z instrukcją.

Zachowaj ostrożność

Jeśli chciałbyś spotkać się na żywo, z osobą poznaną w sieci, dobrze byłoby, gdyby spotkanie odbyło się w bezpiecznym, publicznym miejscu. Może warto wziąć ze sobą kogoś bliskiego, zawsze będzie Ci raźniej.

Znajomi w sieci

Przyjmując do swojego grona znajomych w sieci, zadbaj o to, aby były to osoby, które znasz osobiście. Jeżeli wasze relacje ulegną pogorszeniu, zawsze masz możliwość zablokowania takiego użytkownika.

Stosuj zasady bezpieczeństwa

Istnieje wiele reguł aktywności w internecie i dbania o własne bezpieczeństwo. Postaraj się wprowadzić jak najwięcej z nich, a twoja działalność w sieci będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojego sprzętu.

Aby podkreślić wagę tego zagadnienia, Komisja Europejska ustanowiła 9 lutego dniem bezpiecznego internetu.

 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF