...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Usługi dla biznesu zajmują już 3,5 mln mkw. biur w Polsce

biuro

Sektor BSS napędza rozwój polskich miast i dominuje w biurowym krajobrazie regionów. W aglomeracjach poza Warszawą ponad połowa wynajętej powierzchni przypada na firmy z tej branży.

W I półroczu firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) wynajęły w Polsce blisko 210 000 mkw. biur. To ponad 40% łącznego zapotrzebowania zarejestrowanego na głównych rynkach. Wyłączając Warszawę, na firmy BSS przypadło aż 60% popytu.

Jakub_SylwestrowiczSektor usług biznesowych mimo pandemii wciąż się rozwija, stanowiąc jedną z najszybciej rosnących gałęzi polskiej gospodarki. Perspektywa jego dalszego wzrostu to mocny impuls do rozwoju rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Szczególnie dotyczy to głównych miast poza Warszawą. Przykładowo, w Krakowie, który jest największym rynkiem usług dla biznesu, zatrudnienie w tym sektorze wynosi ok. 82 000 osób. W stolicy Małopolski jest obecnie wynajęte ponad 1,3 mln mkw. biur, z czego już ponad 60% zajmują firmy BSS,

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

Regiony stoją usługami

Polska zapewnia szeroki wybór lokalizacji dzięki dobrze rozwiniętej i zróżnicowanej ofercie biurowej. W I półroczu 2021 łączne zasoby przekroczyły 12 mln mkw., a główne rynki regionalne już niemal dogoniły Warszawę pod względem podaży. Od stycznia do czerwca 2021 r. w Polsce ogółem podpisano umowy najmu na ponad 514 000 mkw. Ponad 50% wolumenu – ok. 264 000 mkw., przypadło na rynki poza Warszawą. Najbardziej aktywnym najemcą regionalnym pozostaje sektor BSS.

 Mateusz_PolkowskiZ wyłączeniem stolicy branża nowoczesnych usług dla biznesu wynajęła w I półroczu ponad 160 000 mkw. co stanowi ponad 60% popytu w miastach regionalnych. Rekordowy w skali kraju udział BSS w popycie odnotowały Katowice – 90%. Z kolei w Krakowie na firmy BSS przypadło trzy czwarte całkowitego zapotrzebowania na biura w tym okresie. Na trzecim miejscu uplasował się Poznań z 57%. Dla porównania, Warszawa, która jest drugim po Krakowie rynkiem usług dla biznesu, zarejestrowała 19% udział firm BSS w popycie, co w mieście zdominowanym do tej pory przez HQ firm jest bardzo dobrym wynikiem,

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Do największych transakcji najmu w sektorze BSS należały: renegocjacja i ekspansja Rockwell Automation na łącznie 19 500 mkw. w A4 Business Park w Katowicach, przednajem na 12 300 mkw. 3M w MidPoint 71 we Wrocławiu, nowa umowa Heineken Global Shared Services na 8600 mkw. w Podium Park w Krakowie oraz renegocjacje Sii na 3400 mkw. w biurowcu Maraton w Poznaniu.

Mateusz_PolkowskiSektor usług dla biznesu dominuje w regionalnym krajobrazie biurowym pozostając głównym najemcą poza Warszawą. Centra BSS zajmują ponad 60% wynajętej powierzchni biurowej w Krakowie oraz więcej niż 55% w Łodzi czy 49% we Wrocławiu. Łącznie najemcy z sektora usług zajmują ponad 3,5 mln mkw. biur w całej Polsce, w tym 2,8 mln mkw. poza Warszawą,

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Wiele wskazuje na to, że trend ten utrzyma się w dłuższej perspektywie. Od 2020 roku zatrudnienie w centrach usług dla biznesu wzrosło w Polsce do 355 300 osób w ramach ponad 1600 centrów usług. Udział usług biznesowych, mimo pandemii, w całkowitym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się do 5,6%, wobec 5,2% w 2020 r. Według ABSL, liczba miejsc pracy może w I kw. 2022 r. wzrosnąć o 6,1% r-d-r do 376 900, co świadczy o ogromnym potencjale tego sektora.

Jakub_SylwestrowiczZakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw wywołane przez COVID-19 sprawiły, że firmy zrewidowały swoje strategie outsourcingowe i dążąc do utrzymania ciągłości procesów biznesowych coraz chętniej analizują opcje uruchomienia operacji bliżej kraju pochodzenia. Polska może być jednym z największych beneficjentów tego trendu. Ponadto, część najemców dłużej i ostrożniej podejmuje pewne strategiczne decyzje dotyczące zmian w portfolio nieruchomości biurowych w związku z niedawną pandemią, co pokazuje, że jest jeszcze potencjał do dalszych wzrostów rynku najmu,

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

Biura ery nowej normalności

Firmy BSS poszukują lokalizacji, oferujących wysokiej jakości przestrzenie biurowe, aby zapewnić nowym pracownikom komfortowe i optymalne środowisko pracy, uwzględniając wyzwania z obszaru tzw. nowej normalności.

Jakub ZielinskiFirmy z sektora usług zatrudniające tysiące specjalistów, podążając za oczekiwaniami swoich pracowników, w naturalny sposób wytyczają trendy związane z kształtowaniem nowoczesnej przestrzeni biurowej i dostosowaniem biura do potrzeb wracających do niego pracowników, którzy realizują zadania w zyskującym na popularności modelu hybrydowym. Wyzwaniem związanym ze środowiskiem pracy, z którym coraz częściej zgłaszają się do nas firmy jest zapewnienie pracownikom pozytywnych doświadczeń zachęcających do obecności w biurze, ale też wspieranie ich produktywności i kreatywności. W odpowiedzi na aktualne potrzeby zarówno całe nowe obiekty, jak i proponowane rozwiązania dla konkretnych biur opierają się między innymi o ideę spotkań, uwzględniając przestrzenie do szybkich prezentacji, pokoje do pracy zespołowej, wyposażone w technologie multimedialne czy przeznaczone do integracji pracowników,

Jakub Zieliński, Lider Zespołu ds. Środowiska Pracy, JLL


Źródło: JLL

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Onet i BioStat tworzą wspólną markę telemedyczną haloDoctor Medonet

halodoctor

Porady lekarskie na platformie haloDoctor.pl są teraz dostępne dla internautów odwiedzających popularny portal o zdrowiu Medonet, a także pozostałe serwisy Ringier Axel Springer.

Pacjenci, którzy szukają w internecie porad o zdrowiu, uzyskali w portalu Medonet dostęp do lekarskich e-konsultacji na platformie haloDoctor.pl. Dzięki współpracy z Medfile S.A. (spółka grupy BioStat) z ułatwienia korzystają również użytkownicy innych serwisów należących do Ringier Axel Springer Polska. Współpraca ta oznacza, że usługi telemedyczne trafią do jeszcze szerszego grona odbiorców.

haloDoctor – rosnąca popularność porad lekarzy online

Pacjenci korzystający z haloDoctor.pl mają dostęp do pełnoprawnych e-wizyt kilkuset lekarzy ponad 40 specjalizacji. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu można online uzyskać e-Receptę lub e-Zwolnienie. Z haloDoctor.pl zintegrowany jest cieszący się uznaniem program gabinetowy Medfile. Lekarze mają więc stały i wygodny dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), wraz z panelem administracyjnym, ułatwiającym zarządzanie harmonogramem porad, recepcją czy płatnościami. Aby korzystać z możliwości platformy wystarczy komputer z dostępem do internetu. Z oprogramowania korzysta ponad 12 tysięcy lekarzy, a także specjalistów fizjoterapeutów i psychologów. Ze zdalnych porad medycznych skorzystało już milion pacjentów.

Statystyki wizyt portalu:

  • 4 miliony wizyt
  • 1 milion pacjentów
  • 12 tysięcy lekarzy i specjalistów korzystających z Medfile

System opieki zdrowia w Polsce zmienia się na naszych oczach. Medonet stał się w krótkim czasie najszybciej rozwijającym się spośród portali zajmujących się zdrowiem w polskim internecie. Miliony internautów codziennie szukają informacji na temat zdrowia. Dzięki współpracy z haloDoctor.pl umożliwimy dostęp do usług e-zdrowia szerszemu gronu odbiorców.

Jovan Protic, COO Ringier Axel Springer Polska

 Wspólny serwis BioStat i RASP to kolejny etap upowszechniania usług telemedycznych.  Lekarze otrzymują przede wszystkim narzędzie do prowadzenia kompleksowych porad  – w sposób, który umożliwia zebranie wywiadu, a także dokonanie rzetelnej oceny pacjenta, również w formie wideorozmowy, albo czatu. W razie potrzeby pacjent na bieżąco może przesyłać dane i dokumentację, na podstawie których uzyska e-receptę, a nawet e-zwolnienie.

Udostępnienie platformy haloDoctor.pl na portalu Medonet i w serwisach RASP przybliża lekarzy pacjentom w najtrudniejszym okresie pandemii, kiedy uzyskanie porady specjalistycznej wiąże się z rosnącym ryzykiem zarażenia. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie z ogromnym potencjałem, bo z poziomu jednej aplikacji można zarządzać dokumentacją medyczną oraz świadczyć porady telemedyczne. Codzienna praktyka lekarska zyskała potężne narzędzia, które już niebawem zostaną wzbogacone o kolejne usprawnienia diagnostyczne.

dr Ewa Tkocz-Piszczek, członek rady nadzorczej Medfile S.A.

Wprowadzenie telemedycyny to kolejny bardzo ważny krok w strategii rozwoju obszaru usług i e-commerce Medonet.pl. Cieszymy się, że możemy realizować tą strategię we współpracy strategicznej z Medfile S.A.

Jakub Zieliński, Head of Medonet

Z oprogramowania i aplikacji Medfile oraz dostępu do platformy haloDoctor Medonet mogą korzystać lekarze prowadzący własne gabinety, fizjoterapeuci, psychologowie, położne oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych, a także przychodnie POZ, poradnie specjalistyczne. Kompleksowa obsługa obejmuje: elektroniczną dokumentację medyczną, program gabinetowy, kartotekę, rejestrację online, kalendarz, e-Receptę, e-Zwolnienie, powiadomienia SMS. Każdy użytkownik może uzyskać pomoc doradcy w zakresie instalacji, obsługi, funkcjonalności .

Rafał Piszczek, Medfile

haloDoctor.pl – to platforma telemedyczna oferująca lekarzom i poradniom kompletną obsługę wizyt telemedycznych. Od lipcu br. pacjenci mogą uzyskać natychmiastową konsultację medyczną codziennie 24 godziny na dobę z każdego miejsca na świecie również korzystających z portalu Medonet i innych serwisów RASP. Platforma haloDoctor.pl powstała w Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat®, rozwijana jest przez twórcę oprogramowania gabinetowego Medfile S.A.

 

Zobacz także:

Telemedycyna przyśpiesza zmiany w ochronie zdrowia

Psychoterapia online – terapeuta dostępny bez wychodzenia z domu w haloDoctor.pl

Lekarz w Internecie? haloDoctor – konsultacje online

https://brief.pl/erecepty-lekarz-online/

Telemedycyna – przyszłościowe modele biznesowe służby zdrowia.

BioStat® to komercyjna jednostka naukowa posiadająca status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą naukowcy, analitycy, biotechnolodzy, menadżerowie i innowatorzy IT zajmujący się zagadnieniami praktycznego zastosowania innowacyjnych rozwiązań badawczych w biznesie. Specjalizujemy się m.in. w badaniach oraz oprogramowaniu medycznym. Transfer wiedzy ze świata nauki do świata biznesu. To nasza przewaga. Pracujemy rzetelnie od 15 lat. Realizujemy projekty badawcze i multichannelowe skierowane do środowisk naukowych, biznesowych i medycznych w oparciu o nasze systemy takie jak: eCRF.biz™, SurvGo™, Cati-system czy Medfile® oraz dedykowane autorskie rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Kompleksowo wspieramy naszych Partnerów w cyfryzacji i optymalizacji procesów biznesowych oraz realizacji strategii sprzedażowych. Nasi eksperci: Rafał Piszczek - Statystyk. Autor publikacji naukowo badawczych i referatów z zakresu data mining w analizach ekonomicznych i branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w komercjalizacji wiedzy naukowej w praktyce biznesowej oraz transferze wiedzy naukowej do celów biznesowych. Ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny. dr inż. Ewa Tkocz-Piszczek - Matematyk. Autorka publikacji naukowych z zakresu matematyki stosowanej. Wykładowca Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej, pracę doktorską broniła na AGH w Krakowie. dr Monika Jaremków - Ekspert ds. Badań, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii społecznej. Autorka kilkunastu artykułów naukowych, współautor publikacji książkowych. dr Marian Płaszczyca - Statystyk, doktor nauk biologicznych. Wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz autor publikacji naukowo-badawczych z dziedziny inżynierii genetycznej, bioinformatyki i fizjologii roślin. dr Małgorzata Płaszczyca - Absolwentka kierunku biologia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktorat uzyskała na Wydziale Fizjologii Roślin Uniwersytetu Sztokholmskiego. Posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie naukowe i dydaktyczne uzyskane podczas pracy w szwedzkim uniwersytecie. Jest współautorem publikacji zamieszczanych w renomowanych czasopismach naukowych. Gosia pracę w BioStat® rozpoczynała od tworzenia analiz statystycznych na potrzeby raportów medycznych opracowywanych dla wiodących firm farmaceutycznych. dr Sebastian Musioł - Doktor nauk ekonomicznych, wieloletni pracownik Wydziału Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a wcześniej wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, GWSP w Chorzowie, WSFiP w Bielsku-Białej. Specjalizuje się w badaniach jakościowych, ekspertyzach i konsultacjach strategicznych. Posiada doświadczenie w badaniach rynkowych i marketingowych oraz w realizacji kampanii wizerunkowych, promocyjnych i informacyjnych. Autor publikacji naukowych w zakresie marketingu i ekonomii. Bartosz Olcha - Absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Analityk, metodolog, autor opracowań i ekspert w już ponad 400 projektach badawczych. Specjalizuje się w kompleksowej realizacji badań rynku pracy, społeczno-gospodarczych oraz badań wizerunku marki pomocnych w tworzeniu strategii marketingowych. Zrealizował również szereg projektów dotyczących zachowań i preferencji konsumentów oraz badań satysfakcji klientów przedsiębiorstw prywatnych i instytucji publicznych. W swojej karierze zawodowej współpracował m. in. z: Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Miastem Łódź. A także Mazowiecką Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Shell, Vivus Finance oraz z kilkudziesięcioma powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy. www.biostat.com.pl haloDoctor - nowa usługa telemedyczna łączy pacjenta z lekarzem | Lekarz online | e-Wizyty | e-Recepta

Biostat