...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Skriware w finałach kategorii Extreme Tech Challenge

Skriware

Extreme Tech Challenge (XTC) to największy na świecie konkurs startupów skoncentrowany na innowacjach ukierunkowanych na zrównoważony rozwój i walkę z zagrożeniami XXI wieku. Konkurs inspirowany jest 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). To właśnie polski startup Skriware znalazł się w finałowej 80. wyłonionej spośród 3700 zgłoszeń z 24 krajów. Startup stoi przed szansą zdobycia globalnej rozpoznawalności podczas finałów prezentowanych przez TechCrunch, a my możemy mu w tym pomóc wspierając naszymi głosami. Karol Górnowicz, Prezes Skriware jest laureatem 9. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie.

Sztandarowym produktem Skriware jest innowacyjne laboratorium edukacyjne SkriLab, które łączy w sobie druk 3D, programowanie i robotykę. Dzięki rozwiązaniu nauczyciele i uczniowie zyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Laboratorium ma przybliżać najmłodszym tematykę dziedzin STEAM (z ang. Science, Technology, Engineering, Arts i Mathematics), zarażając ich pasją do nauki. Jednocześnie całość została pomyślana tak, aby maksymalnie ułatwić użytkowanie sprzętu nauczycielom i tym samym zagwarantować ich wykorzystywanie podczas lekcji z uczniami.

Nasze edukacyjne laboratorium SkriLab udowadnia, że nauka może być angażująca, a dzięki temu efektywna. Zachęca uczniów do podejmowania wyzwań, kreatywnego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów. Uczy krytycznego myślenia jednocześnie dając pole do popełniania błędów. Korzystając z ciekawych narzędzi, dzieci są w stanie znacznie bardziej zaangażować się w proces zdobywania wiedzy, dzięki czemu zostaje ona z nimi na dłużej. Dobrze wdrożony nauczyciel, który czuje się komfortowo korzystając ze SkriLabu, wciela się w rolę mentora, doradzając i zachęcając uczniów do dalszej pracy i eksperymentowania.

Karol Górnowicz, Prezes Skriware

W styczniu Skriware zakwalifikowało się do finałów kategorii Edukacja, które odbędą się już 23.czerwca. Startup będzie wówczas walczył o miejsce w światowym finale Extreme Tech Challenge, który prezentowany będzie 22 lipca przez lidera technologicznej opinii – TechCrunch.

Szanse polskiego reprezentanta na kwalifikację do światowego finału XTC zwiększyć można oddając na Skriware swój głos poprzez: https://airtable.com/shrKVUbgO9haKJBAb

Głosowanie trwa do 11 lipca 2021 r.

Jesteśmy gotowi dać z siebie wszystko i pokazać, że to właśnie Skriware powinno znaleźć się w finale. Rozpoznawalność na arenie międzynarodowej z pewnością pomoże nam realizować naszą misję dostarczania nowoczesnej edukacji do szkół na całym świecie. Wierzymy, że to właśnie edukacja jest kluczem do rozwiązania wszelkich problemów, z którymi dziś walczy cały świat. Dlatego warto w nią inwestować i umożliwiać dzieciom zdobywanie adekwatnej, inspirującej wiedzy.

Karol Górnowicz, Prezes Skriware

Finały konkursu XTC już 22 lipca 2021 r. dostępne po zarejestrowaniu się na platformie TechCrunch: https://techcrunch.com/events/extreme-tech-challenge-2021/.


Źródło: Skriware

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Technologie w edukacji: przyszłość i bariery – wnioski z debaty Fundacji Startup Poland

technologie w edukacji

Fundacja Startup Poland zorganizowała panel dyskusyjny dotyczący wykorzystania nowych technologii w edukacji, co ma szczególne znaczenie w dobie zdalnej, czy hybrydowej nauki. O scenariuszach na przyszłość, barierach uwypuklonych w czasie pandemii i próbach ich przełamania debatowali przedstawiciele czołowych startupów segmentu Edu Tech: Oktawia Gorzeńska z firmy Photon, Agata Jagiełło z Novakid i Karol Górnowicz ze Skriware. Głos zabrał również Maxim Azarov, co-founder Novakid. Rozmowę moderował Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland. Debata zainaugurowała prace nad raportem dotyczącym rynku Edu Tech przygotowywanym przez Fundację Startup Poland oraz InCredibles Sebastiana Kulczyka. Premiera raportu zaplanowana jest na listopad br. Fundacja Startup Poland oraz InCredibles powered by Sebastian Kulczyk są Partnerami 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Eksperci byli zgodni – przyszłość edukacji jest bezpośrednio związana z nowymi technologiami. Miesiące pandemii i wymuszonej zdalnej edukacji znacząco ten trend przyspieszyły. Choć nauka online w obecnej postaci ma bardzo wiele mankamentów, to tradycyjne narzędzia wykorzystywane do nauki na co dzień, w coraz większym stopniu muszą być uzupełniane nowymi rozwiązaniami. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli korzystać z całej palety narzędzi ułatwiających przekazywanie i przyswajanie wiedzy. Dotyczy to nie tylko edukacji szkolnej, ale także kształcenia osób dorosłych.

producenta robotów edukacyjnych, następuje wyraźny proces indywidualizacji nauki – nauczanie w coraz większym stopniu musi być dostosowywane do potrzeb i możliwości osoby uczącej się. – Z jednej strony wypracowuje się własną ścieżkę edukacji, ale co niezmiernie istotne – we współpracy z innymi. Technologia jest bardzo ważna w tym procesie, ale musi być wykorzystywana mądrze – pomagać budować pewien kontekst edukacyjny, nastawiony na współpracę, odkrywanie i rozwiązywanie problemów. 

Oktawia Gorzeńska z firmy Photon

Maxim Azarov z oferującej narzędzia do zdalnej nauki angielskiego dla dzieci firmy Novakid również wyraził nadzieję, że technologia spowoduje znacząca personalizację procesu nauki.

Bazując na moim, nawet osobistym doświadczeniu widzę wyraźnie, że każde dziecko jest inne. Dzieci mają zupełnie różne potrzeby, mocne i słabe strony, więc jeśli naprawdę chcemy, aby się rozwinęły, musimy zmienić podejście do nauki na bardziej zindywidualizowane. Technologia może spowodować, że nauka staje się również zabawą. Oferujemy wiele możliwości do nauki poprzez grywalizację. Projektujemy nasze narzędzia tak, aby miały w sobie element multiplayerowy, dzięki czemu dzieci mogą ze sobą rywalizować, rozmawiać i socjalizować się.

Maxim Azarov

Zaawansowane technologie, np. algorytmy machine learning mogą być doskonałym narzędziem w edukacji także w kontekście personalizacji zajęć. Dzięki sztucznej inteligencji możemy na bieżąco sprawdzać, w którym miejscu dany uczeń ma jakieś problemy, w jakim obszarze potrzebuje wsparcia, a dzięki temu możemy opracować ćwiczenia dostosowane do jego indywidualnych potrzeb, aby proces nauczania był szybszy i bardziej efektywny.

Agata Jagiełło z Novakid

Jeszcze przed pandemią wiedzieliśmy, że edukacja źle działa, ponieważ polegała na bardzo odtwórczym przyswajaniu wiedzy, bez angażowania kreatywności, wyobraźni. Natomiast COVID-19 wniósł swego rodzaju audyt, pokazujący jak absurdalnie i źle szkoła funkcjonuje, a także odrywający edukację od samej placówki szkolnej, jako budynku. W tej chwili widzimy sfrustrowanych źle funkcjonującą zdalną edukacją nauczycieli i uczniów. Przed nami jest więc bardzo duża praca do wykonania. Musimy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak optymalnie wykorzystać istniejącą już technologię. Kluczowe jest dawanie konkretnych umiejętności tu i teraz, a nie mgliste obietnice np. znalezienia dobrego zatrudnienia w przyszłości.

Karol Górnowicz ze Skriware, polskiego startupu produkującego m.in. drukarki 3D dla szkół i roboty edukacyjne

Chciałbym, aby szkoła publiczna kładła większy nacisk na umiejętności miękkie: współpracę w grupie, kształtowanie samoświadomości, etc. Moim zdaniem tego w tej chwili brakuje. Dzieci może i znają matematykę, ale nie uczą się, jak się ze sobą komunikować w sposób konstruktywny, jak być liderem, rozwijać inteligencję emocjonalną. W tej chwili dzieci muszą się tego uczyć same, we własnym zakresie.

Maxim Azarov

Karol Górnowicz podkreślił także, że niezwykle istotne jest również pytanie o rolę nauczyciela w szkole przyszłości.

Dużo się mówi o sztucznej inteligencji i personalizacji materiałów dydaktycznych, analizie danych itp., a to nie są zadania dla nauczyciela. Bardzo ważną kwestią stało się przełamanie psychologicznej bariery nauczycieli przed korzystaniem z nowych technologii, ale teraz trzeba położyć nacisk na zachowanie ciągłości pewnego poziomu dydaktyki, dalsze szkolenia nauczycieli i ich maksymalne wsparcie, a także, co nie mniej istotne, odciążenie ich od codziennych zadań administracyjnych.

Karol Górnowicz

Budżety szkół nie są elastyczne i w zalewie różnych potrzeb technologia jest gdzieś na końcu listy. Dlatego, jako Photon podpowiadamy szkołom jak pozyskiwać środki na takie cele. To dyrektorzy podejmują ostateczną decyzję o zakupie danej technologi, ale bardzo ważna jest tu rola zaangażowanych edukatorów, którzy są w stanie przekonać dyrekcję do takiego rozwiązania. Istnieje również pewne ryzyko, że ponieważ powoli kończy się pandemia i widzimy pewien przesyt technologiami, więc wszyscy zaczynają czuć potrzebę powrotu do działania offline. Ważne jest więc przekonanie, aby nie marnować tego już wypracowanego potencjału.

Oktawia Gorzeńska

W ocenie Karola Górnowicza największym wyzwaniem nie jest dostęp do finansowania, ale to, aby nauczyciele zrozumieli wartość stojącą za takimi rozwiązaniami.

Inwestujemy bardzo dużo czasu i wysiłku aby nauczyciele czuli się pewniej w kontakcie z technologiami, że korzystanie z robota w czasie zajęć z dziećmi ma na celu wykształcenie u nich pewnych konkretnych umiejętności, które z kolei przekładają się na pracę projektową. Z kolei patrząc branżowo, uważam, że jako firmy zajmujące się edu techem, powinniśmy ściślej ze sobą współpracować, bo to pozwoli na przezwyciężenie wielu barier.

Karol Górnowicz

Oktawia Gorzeńska radziła ponadto, aby zamiast kopiować rozwiązania już funkcjonujące w innych krajach – np. w Finlandii, czy Estonii, powinniśmy stworzyć system własny, dostosowany do naszych potrzeb.

Musimy tylko, jako środowisko spotkać się i wybrać właściwą ścieżkę rozwoju, odpowiednią strategię, żebyśmy wszyscy wiedzieli, dokąd finalnie zmierzamy i co chcemy osiągnąć.

Oktawia Gorzeńska

Zachęcamy do obejrzenia zapisu debaty na profilu Facebook Fundacji Startup Poland.


Źródło: Fundacja Startup Poland

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zortrax podpisał list intencyjny z innowatorem w zakresie rozwiązań dla edukacji Skriware

SkriLab Zotrax

Zortrax, dostarczający kompleksowe rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego, podpisał list intencyjny z docenianym za innowacje w zakresie edukacji Skriware. Począwszy od III kwartału 2021 r. drukarka 3D Zortrax M200 Plus będzie elementem rozwiązań dostarczanych przez Skriware do szkół w Polsce i za granicą. Pierwszym wspólnie realizowanym projektem będzie złożenie oferty wyposażenia ponad 4,5 tys. polskich szkół w nowoczesne laboratoria SkriLab w ramach programu „Aktywna Tablica”. Zarówno firma Zortrax jak i Skriware są laureatami naszego Konkursu - 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie.

Strategiczna współpraca z firmą Skriware umożliwia nam realizację jednego z elementów naszej strategii, tj. towarzyszenie przyszłym inżynierom, projektantom czy medykom od najwcześniejszych lat. Pozwala także stać się nam beneficjentem dynamicznie rosnących w skali globu nakładów na nowoczesną edukację. Po wejściu w życie umowy wiążącej Zortrax i Skriware, w każdej szkole i instytucji, która zdecyduje się na skorzystanie z oferty SkriLabów znajdzie się co najmniej jedna drukarka Zortrax M200 Plus.

 Rafał Tomasiak, prezes Zortrax

Drukarki 3D Zortrax M200 Plus znajdą się w podstawowym wyposażeniu SkriLab, czyli laboratoriów edukacyjnych pozwalających wprowadzać w szkołach podstawowych nowoczesne technologie do nauczania w wielu dziedzinach. Interdyscyplinarne i angażujące podejście do nauki szkolnych przedmiotów znacząco zwiększa łatwość przyswajania wiedzy przez uczniów.

Elastyczność systemu pozwala dostosować edukację do indywidualnych potrzeb oraz do warunków nauczania zdalnego. Szczególnie ważne jest to w przypadku uczniów o niestandardowych potrzebach, także tych borykających się z trudnościami z koncentracją lub z niepełnosprawnością intelektualną czy psychoruchową.

Dynamicznie zmieniający się świat stawia przed młodymi ludźmi wchodzącymi w dorosłość nowe wyzwania. To wymaga dostosowania systemu oświaty. Obserwujemy globalny trend stosowania nowoczesnych metod nauczania w obszarach STEAM (science, technology, engineering, arts, mathematics). Rozwiązanie Skriware, którego elementem są drukarki 3D, stanowi odpowiedź na ten globalny popyt.

  Karol Górnowicz, Prezes Skriware

SkriLab Zotrax

Dzięki autorskiemu rozwiązaniu inCloud, urządzenia Zortrax w krótkim czasie będą mogły stać się elementem ekosystemu edukacyjnego Skriware. W efekcie staną się nieodłącznym elementem laboratoriów SkriLab dostarczanych do szkół w Polsce i za granicą. Produkty edukacyjne Skriware dostosowane są do globalnych warunków nauczania, znalazły odbiorców w m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Australii czy Indiach.

Naszym celem jest globalna ekspansja, jesteśmy jednak polską firmą, dlatego bardzo zależy nam, aby z naszych działań mogło skorzystać jak najwięcej polskich szkół. Dostosowaliśmy naszą ofertę do rządowego programu „Aktywna Tablica 2020-2024” r., który może w dużym stopniu sfinansować laboratoria SkriLab w kilku tysiącach polskich szkół.

  Karol Górnowicz, Prezes Skriware

Obecnie Skriware posiada sieć składającą się z 12 dystrybutorów, którzy swoimi zasięgami obejmują liczne kraje europejskie, ale także RPA, Malezję, Australię, Indie czy kraje Bliskiego Wschodu. Strategiczna współpraca Zortrax i Skriware pozwoli uwolnić synergię w obszarze dotarcia do klientów na całym świecie. Ponadto globalna sieć dystrybutorów i partnerów Zortrax pozwoli zapewnić pełne wsparcie serwisowe klientom w najbardziej odległych krajach.

Oferta Skriware została wielokrotnie wyróżniana ze względu na swoją innowacyjność i niestandardowe podejście do nauki. Startup znalazł się w finałowej ósemce międzynarodowego konkursu Global EdTech Awards 2020, pokonując tysiące innych startupów branży edukacyjnej.

Firma jest laureatem programu mentoringowego InCredibles wspieranego przez Sebastiana Kulczyka. Zajęła 9. miejsce w kategorii Rising Stars rankingu Deloitte Technology Fast 50 CEE 2020, a w drugiej połowie roku będzie także walczyć w finale The Extreme Tech Challenge organizowanego m.in. przez Glovo. SkriLab otrzymał pozytywną ocenę Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, jako narzędzie edukacji specjalnej i zintegrowanej.


Źródło: Zortrax

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polski startup ze światowym sukcesem – Skriware na podium Glovo Extreme Tech Challenge

drukarka 3d

Skriware, polski startup będący producentem innowacyjnego laboratorium edukacyjnego dla szkół, wywalczył miejsce w zwycięskiej trójce Glovo Extreme Tech Challenge. Pokonując konkurencję z całej Europy, Polacy wystąpią w światowym finale XTC zaplanowanym na maj 2021. Motywem przewodnim wyzwania jest technologiczna odpowiedź na 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Karol Górnowicz, CEO Skriware został wyróżniony w 9. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Podczas wirtualnego wydarzenia, innowacyjne firmy rynku azjatyckiego i europejskiego pokazały, jak wiele możliwości stwarza łączenie sektora technologicznego na poziomie międzynarodowym. Konkurs odbył się 27 stycznia 2021. Glovo wyłoniło tylko trzech finalistów, którzy wezmą udział w Bootcampie finałowym zaplanowanym na maj 2021 oraz światowych finałach XTC w czerwcu 2021. Wśród szczęśliwców z szansą na międzynarodową karierę znalazło się Agrivi, Lizee, a także Skriware – polski startup, który tworzą pasjonaci połączenia technologii i edukacji.

Jako wielcy fani druku 3D, robotyki i programowania, chcemy dzielić się z innymi naszą pasją i pokazywać możliwości jakie w edukacji dają nowoczesne technologie. Stworzyliśmy ekosystem edukacyjny, który koncentruje się na uczeniu kompetencji niezbędnych na rynku pracy. Udział w Glovo XTC to dla nas ogromne wyróżnienie i szansa na to, by świat się o nas dowiedział.

Karol Górnowicz, Skriware

W tegorocznej edycji konkursu Extreme Tech Challenge, Glovo zostało regionalnym ambasadorem XTC Samsung Challenge w regionie Azji i Europy, w krajach gdzie operuje. Udział w wydarzeniu zgłosiły aż 64 startupy ze starego kontynentu. Jury wyłoniło ścisłą dziewiątkę, w której znalazło się aż dwóch przedsiębiorców z Polski. Startupy oceniali Oscar Pierre – dyrektor generalny i założyciel Glovo, Niall Wass, inwestor biznesowy i konsultant, Beatriz González z ramienia komitetu sterującego Idealista i Jacky Abitbol oraz partner w Cathay Innovation i szef działu healthcare w fundacji SHIP2B.

Projekt, który zapewnił nam przepustkę do finałowego Bootcampu to SkriLab, kompleksowe laboratorium edukacyjne dedykowane szkołom. Dzięki wykorzystaniu druku 3D, robotów edukacyjnych, czy narzędzi do projektowania przestrzennego możemy dostarczać rewelacyjne narzędzia, dzięki którym nauczyciele poprowadzą fascynujące lekcje z aż 8 przedmiotów szkolnych. Wesprze ich w tym dodatkowo nasza autorska platforma online z bazą e-kursów, gotowych scenariuszy lekcji czy kart pracy dla uczniów. Kluczem do efektywnej edukacji dzieci są kompetencje nauczycieli. Musimy wspólnie zadbać o to, aby czuli się komfortowo wykorzystując nowoczesne narzędzia, które pozwalają rozwijać u dzieci umiejętności takie jak krytyczne myślenie, umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, praca zespołowa, czy praca projektowa. To właśnie według nas klucz do sukcesu systemu szkolnictwa.

Karol Górnowicz, Skriware

Wygrana w tym największym na świecie prestiżowym konkursie to przepustka do międzynarodowego sukcesu. W zgłoszeniach do tegorocznej edycji Glovo XTC dominowały startupy nastawione na działania społeczne w obszarach takich jak żywność, energia odnawialna, oczyszczanie środowiska, edukacja, fintech, opieka zdrowotna, transport i miasta przyszłości, a także technologie wspierające.

Extreme Tech Challenge to międzynarodowy konkurs dla startupów. Wyłania te firmy, które w codziennej pracy wykorzystują nowe technologie do ulepszania świata. Wyzwanie Samsung Challenge, które stanowi część konkursu, jest inspirowane słynnymi 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). Wygrana w XTC daje startupom szansę na pozyskanie kapitału na rozwój, pomaga nawiązać kontakty z globalnymi inwestorami oraz mentoring. To unikalne doświadczenie, które może stać się dla Polaków szansą na zostanie pionierem technologicznym wspierającym zrównoważoną przyszłość.


Źródło: Glovo 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polska firma zwycięzcą w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 
Central Europe”

technology Fast 50 Europe Deloitte

W 21. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej aż 30 proc. miejsc zajmują spółki z Polski. Wiodą one też prym w pierwszej dziesiątce, gdzie przypadła im aż połowa miejsc. Na czele całego rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazła się polska firma Packhelp. Na przestrzeni ostatnich czterech lat dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm technologicznych z rankingu wyniosła aż 1 460 proc. Wojciech Sadowski, CEO i założyciel Packhelp został wyróżniony w 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 15 firm z Polski. Z kolei 9 znalazło swoje miejsce w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (21). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie ponad 70 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje pięć firm. W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki z Bułgarii (3), Słowacji (2) oraz po jednej z Litwy, Kosowa, Łotwy i Estonii.

Tegoroczny ranking ma charakter wyjątkowy. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji. Ogromne zainteresowanie edycją, którą właśnie zamykamy, pokazuje jak wiele innowacyjnych firm rozwijało swój potencjał przez ostatnie lata, żeby w tym wyjątkowym roku służyć nam wsparciem. Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiło się ponad 300 spółek. Aż 42 firmy spośród 50, które znalazły się w zestawieniu, to debiutanci.

Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Czołówka „Technology Fast 50”

Po kilku latach przerwy miejsce lidera w zestawieniu ponownie przypadło polskiej firmie. Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest Packhelp – twórca platformy pozwalającej projektować i zamawiać spersonalizowane opakowania online. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie 9 077 proc.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery polskie firmy: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7. miejsce), Zdrowegeny.pl (8 .miejsce) oraz Tylko (9. miejsce).

Dominacja producentów oprogramowania

W 2019 roku w porównaniu do 2016 roku średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w rankingu wyniósł 1 460 proc. Rok wcześniej było to 1 129 proc. (rok 2018 w porównaniu do 2015).

Wzrost ten pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się sektor firm technologicznych w naszym regionie. Od kilku lat średni wzrost przychodów spółek w rankingu przekracza tysiąc procent. Należy się spodziewać, że rewolucja technologiczna, która dokonuje się na skutek pandemii, tylko wzmocni ten trend i w przyszłorocznym rankingu wynik ten będzie jeszcze lepszy.

Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 30. 11 firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a cztery to producenci sprzętu komputerowego. Trzy spółki to fintechy, a dwie zaliczają się do sektora medycznego i biotechnologicznego.

W tym roku firmy technologiczne mogły zgłaszać swój akces do nowej nagrody „Impact Stars”. Kategoria została wprowadzona z myślą o firmach, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko i różnorodność. Każdy kraj mógł w tej kategorii nagrodzić trzy firmy. W Polsce wyróżnienie otrzymały spółki: Divante i Netguru (za wspólną inicjatywę Tech to the rescue), EGZOTech oraz Laparo.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50 Deloitte Central Europe nagrodził też młodsze firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria:

 • posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);
 • być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
 • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
 • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Wśród wyróżnionych przez Delloite firm znalazło się kilka, których potencjał został dostrzeżony wcześniej przez Kapitułę rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie oraz redakcję BRIEF w poprzednich edycjach. 

Gratulujemy Packhelp, które w tym roku uplasowało się na pierwszym miejscu zestawienia Deloitte (Wojciech Sadowski, CEO i Co-founder jest laureatem 8. edycji 50 Kreatywnych) oraz pozostałym wyróżnionym z obu  kategorii:

 • EGZOTech Sp. z o.o. – Michał Mikulski – CEO,  laureat 5. edycji rankingu
 • Solution4Labs Sp. z o.o. – Paweł Gawkowski – CEO, laureat 9. edycji rankingu
 • Skriware – Karol Górnowicz – CEO, laureat 9. edycji rankingu
 • LAPARO Sp. z o.o. – Mateusz Juszczak – CEO, Radosław Nowosielski – CTO, Mateusz Rulewicz – Co-founder, laureaci 9. edycji rankingu
 • Applover – Jan Kamiński – Co-founder, Radosław Bułat – CEO, Piotr Sobusiak – CTO, laureaci 10. edycji rankingu

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:

 • działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2015 r.,
 • osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2016, 2017, 2018 oraz przychodów w 2019 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.

lp.

Nazwa firmy

Kraj

Sektor

Wzrost (proc.)

1

Packhelp S.A.

Polska

Oprogramowanie

9077

2

DoDo Group SE

Czechy

Oprogramowanie

8427

3

UlovDomov.cz s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

5535

4

Favi online s.r.o.

Czechy

Media i rozrywka

3389

5

EGZOTech Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

2932

6

Electrocoin d.o.o.

Chorwacja

Fintech

2617

7

Solution4Labs Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

2367

8

Zdrowegeny.pl Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

1951

9

Tylko

Polska

Oprogramowanie

1788

10

Kontentino s.r.o,

Słowacja

Oprogramowanie

1536

 

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”:

 • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
 • w rozpatrywanych okresach rocznych (2017-2019) osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.

lp.

Nazwa firmy

Kraj

Sektor

wzrost (proc.)

1

FTMO (FF Trader s.r.o.)

Czechy

Fintech

2356

2

GreyCortex s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

2030

3

Speck d.o.o.

Chorwacja

Oprogramowanie

1076

4

Datasentics, a.s.

Czechy

Oprogramowanie

1022

5

HARDWARIO s.r.o.

Czechy

Sprzęt komputerowy

795

6

TheNetw.org s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

765

7

STEPWISE Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

659

8

TriLAB Group s.r.o.

Czechy

Sprzęt komputerowy

486

9

Skriware

Polska

Sprzęt komputerowy

468

10

Zaslat s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

450

11

EnduroSat AD

Bułgaria

Sprzęt komputerowy

405

12

Brand Active Sp. z o.o.

Polska

Media i rozrywka

387

13

Expandeco s.r.o.

Słowacja

Oprogramowanie

382

14

Whalebone, s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

379

15

LAPARO Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

372

16

Frakton

Kosowo

Oprogramowanie

366

17

Publishers Revenue Optimization Sp. z o.o.

Polska

Media i rozrywka

339

18

Appsilon Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

277

19

NOTOLYTIX LTD.

Bułgaria

Oprogramowanie

267

20

Knihobot.cz

Czechy

Media i rozrywka

244

21

Brainhub Sp. z o. o.

Polska

Oprogramowanie

142

22

GotSolution d.o.o. (JSGuru brand)

Bośnia i Hercegowina

Oprogramowanie

131

23

RTCLAB Sp. z.o.o.

Polska

Oprogramowanie

123

24

Callstack.io Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

116

25

SentiSquare s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

99

 

Więcej informacji oraz historyczne rankingi dostępne na stronie: www.deloitte.com/cefast50


Źródło: informacja prasowa Deloitte 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF