Rozmowy o biznesie i przemyśle na Copper Talks 2022

Copper Talks 2022

Copper Talks nawiązuje do amerykańskiego formatu FED Talks. Coroczna konferencja naukowa zebrała wielu ciekawych ekspertów, by poruszyli tematy na pograniczu przemysłu oraz biznesu.

Cała otoczka jest inicjatywą Związku Pracodawców Polska Miedź oraz KGHM Polska Miedź S.A. Do nowej edycji rozmów zaproszono Jakuba Wiecha (Defence24.pl), prof. Joannę Cygler czy też polsko-hiszpańskiego prezentera Conrado Moreno.

Cały panel dyskusyjny obejrzeć można na kanale Youtube. W pierwszej kolejności Jakub Wiech poruszył temat małych reaktorów modułowych (SMR). Następne wypowiedzi dotyczyły zarządzania strategicznego w codziennym życiu, a także pojawił się ogólny temat prowadzenia własnego biznesu. Na sam koniec wystąpił Conrado Moreno, który opowiedział nieco o wizerunku Polski za granicą.

Adam Daniluk

Atom w Polsce staje się faktem

Atom polska

Od wielu lat w Polsce i Europie mówi się o potrzebie rozwoju ekologicznych źródeł energii. Teraz Polska stawia pierwsze kroki w stronę atomu dzięki umowie KGHM.

To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Już za 7 lat w Polsce powinien zacząć działać pierwszy mały reaktor atomowy
Jacek Sasin, wicepremier

Podczas wizyty wicepremiera w USA podpisana została umowa na budowę w Polsce małych reaktorów nuklearnych w technologii SMR. Umowa podpisana została między KGHM Polska Miedź a amerykańską firmą NuScale Power. Firma ta to światowy lider wśród producentów małych reaktorów jądrowych w technologii SMR.

To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie
Jacek Sasin

Transakcja zakłada opracowanie i wybudowanie sześciu modułowych reaktorów nuklearnych w technologii SMR, z opcją rozbudowy do 12. Ich moc zainstalowana to około 1GW. Jako jeden z największych w kraju konsumentów energii, KGHM buduje je przede wszystkim na własne potrzeby, ale z opcją wykorzystania komercyjnego. Takie rozwiązanie w przyszłości zapewnieni spółce stabilne źródło czystej energii oraz wesprze zieloną transformację Polski.

Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70% jest dziś uzależniona od węgla. Rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie
Jacek Sasin

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że budowa „małych” reaktorów atomowych to uzupełnienie planów dotyczących inwestycji w tzw. „duży” atom, który ma rozpocząć prace w połowie lat 30, a o którym mowa w kontekście zasadniczej zmiany struktury polskiej energetyki.

Technologia SMR jest nowością, ale wiadomo, że w najbliższym czasie będzie się dynamicznie rozwijać.

To ważny krok na drodze do zasadniczej zmiany miksu energetycznego Polski . Można stwierdzić, że jesteśmy świadkami przełomu. Dzięki umowie, którą podpisał KGHM zyskujemy też pewne przewagi konkurencyjne, co ma ogromne znaczenie dla gospodarki
Jacek Sasin

Wicepremier podkreśla, że nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście ostatnich działań Gazpromu na rynku gazu.

KGHM do 2030 roku chce ograniczyć emisję CO2 o 30 procent względem 2020 roku, a w 2050 chce być firmą neutralną klimatycznie.

Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej
Marcin Chludziński, prezes KGHM


Źródło: PAP

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rząd oniża podatek na wydobycie polskiej miedzi i srebra

Rząd postanowił tymczasowo obniżyć podatek od wydobycia miedzi i srebra o 30 procent, aby zapewnić konkurencyjność polskiego kruszcu na globalnym rynku metali.

Jak informuje rząd, obniżka podatku będzie miała bezpośredni wpływ na budżet państwa. Na tej sytuacji skorzysta krajowy gigant górniczy KGHM, który po zapowiedzi zanotował znaczący wzrost kursów akcji na GPW. W czwartek 27 stycznia kurs akcji spółki wzrósł o ponad 3 procent. Jest to największy wzrost indeksu WIG20 spośród wszystkich spółek branżowych.

Niższy podatek na srebro i miedź

Wprowadzenie niniejszego podatku ma zapewnić konkurencyjność polskiej miedzi i srebra na światowym rynku. Co więcej, proponowane obniżenie ma również obniżyć aktualne stawki kruszcu (miedź, srebro o 30 %).

Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych. Ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali.

Oficjalny komunikat rządu

Niestety jak wskazuje rząd, ubytek tych dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 726 mln zł. Niższy podatek zakłada, że dochody, które zostaną osiągnięte z tytułu niższego podatku, osiągnie pułap złożony w ustawie budżetowej na 2022 rok.

Podatek na kopalnie

W 2021 roku, a dokładnie w ciągu jego 3 kwartałów największa spółka wydobywcza w Polsce zapłaciła podatek od wydobycia kopalni w wysokości 2,5 mld złotych. Rządowi eksperci wskazują, że spółka osiągnęła obiecujące wyniki niż rok wcześniej. KGHM zapłacił wtedy 1,1 mld złotych. Przedstawione zmiany i różnice podatkowe są efektem wzrostu cen miedzi na globalnym runku.

Z kolei obniżenie zapowiedzianego podatku, jest formą opodatkowania wydobycia polskich kopalni: miedzi, srebra. W przypadku tych surowców podatek odliczanym jest cyklicznie (co miesiąc). Wszystkie obliczenia opierają się na notowaniach giełdowych metali oraz kursu amerykańskiej waluty (USD) do polskiego złotego.

Czym jest KGHM?

Inaczej Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi to jedna z największych spółek Skarbu Państwa. Co więcej, jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie i szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na globalnym rynku (około 500–550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego).

KGHM jest również jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzi w skład indeksów WIG20 i WIG30. Znalazła się w grupie wybranych 31 spółek, które utworzyły debiutujący 19 listopada 2009 roku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Respect Index. Spółki te uzyskały najwyższą klasę ratingową – zostały liderami rankingu.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Pierwszy w Polsce miedziany mural – KGHM świętuje 60-lecie istnienia

mural KGHM

Dedykowany pracownikom, malowany miedzią i ekologiczny. Niezwykły mural można podziwiać w Legnicy na fasadzie budynku KGHM ZANAM przy ul. Złotoryjskiej. Najpiękniej wygląda na godzinę przed zachodem słońca. Mieni się na złocisto miedziano, a miedź nabiera głębokiego czerwonego koloru.

Mural jest oszczędny w formie, ale w symboliczny sposób odzwierciedla tożsamość Zagłębia Miedziowego i KGHM. Odnosi się do naszych dwóch najważniejszych zasobów. Pracownicy to największy kapitał firmy, a ich sylwetki są namalowane farbą z zawartością miedzi. To surowiec przyszłości i największe dobro Zagłębia Miedziowego .

Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji w KGHM

Czerń i miedź – historia i przyszłość

Wyjątkowy mural powstał z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM jako wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie potęgi miedziowego giganta. Na powierzchni blisko 190 m2 ukazano sylwetki pracowników Spółki. Wizerunki postaci (m.in. hutnika, górnika, geologa, ratownika), maszyn oraz symbole nowych technologii tworzą wyjątkowy kolaż, wpisany w kształt głowy górnika. Do stworzenia tego wielkoformatowego obrazu o historii i przyszłości Zagłębia oraz KGHM użyto tylko dwóch kolorów: czerni i miedzi. Czarne tło odnosi się do barw górniczych i symbolizuje ciemność podziemi kopalni, to także kolor z galowego stroju górnika. To symbol ciężkiej i odpowiedzialnej pracy ludzi, którzy zbudowali potęgę Polskiej Miedzi.

mural_w_legnicy
fot. KGHM

Drugi kolor muralu to barwa miedzi. Nawiązuje do pracy hutników i samego surowca. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili los tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego. To także surowiec przyszłości. Jest wykorzystywany m.in. w medycynie, turbinach wiatrowych, elektromobilności. To podstawa wielu technologicznych innowacji sprzyjających transformacji energetycznej i zrównoważonemu rozwojowi.

Innowacyjny i ekologiczny

Artyści tworzący czarno – miedziany mural sięgnęli po prekursorskie rozwiązania, odnosząc się także do innowacyjności KGHM .

To jedyny na świecie mural wykonany płynną miedzią. Aż 100 m2 jest pokrytych farbą z tym metalem. Pomysł na murale malowane miedzią to nasz oryginalny koncept. Największy wyróżnik spośród murali, jakie powstają na świecie. Z kolei czarne tło, to farba antysmogowa. To naprawdę wyjątkowe połączenie.

Łukasz Bieniek z IDEAMO, autor projektu

100 m2 farby antysmogowej na muralu oczyszcza tyle powietrza, ile dziewięćdziesiąt drzew. Ekologiczna farba na budynku KGHM ZANAM to nawiązanie do strategii KGHM, w której jednym z filarów jest ekologia. W bliskim sąsiedztwie muralu znajduje się pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0.

Wykonanie muralu było dużym wyzwaniem logistycznym. Najpierw artyści przygotowali specjalny szablon w skali 1:1, a przez kolejny tydzień nanosili farbę na 190 m2 ściany.

Z okazji trwającego w tym roku jubileuszu 60-lecia, Spółka planuje przygotowanie cyklu podobnych murali także w innych miejscowościach, w których prowadzi działalność – Chcemy w ten sposób podziękować mieszkańcom, którzy razem z nami tworzą Zagłębie Miedziowe.

Lidia Marcinkowska-Bartkowiak


Źródło: KGHM

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF