...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?

bezpieczny internet

Bezpieczny komunikator, czyli jaki?

Łatwy dostęp do szybkiego internetu z telefonu komórkowego sprawia, że SMS-y są coraz częściej wypierane przez komunikatory internetowe. Do przekazywania wiadomości i plików potrzebujemy jedynie dostępu do internetu (np. sieci Wi-Fi), co oznacza, że możemy korzystać z nich również w miejscach pozostających poza zasięgiem nadajników telefonii komórkowej. Co więcej, nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Konieczność odpowiedniej ochrony przesyłanych w ten sposób informacji sprawiła, że praktycznie wszystkie komunikatory zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. szyfrowanie informacji (end-to-end encryption). Nie oznacza to jednak, że korzystanie z takich aplikacji jak Signal, Telegram, WhatsApp czy iMessager gwarantuje pełną poufność. Cyberprzestępcy są bowiem w stanie pokonać najlepsze nawet zabezpieczenia i wykraść wrażliwe dane. Co innego, gdy komunikatory zabezpieczymy dodatkowo specjalnym oprogramowaniem szyfrującym.

Cyberprzestępcy wykorzystują komunikatory internetowe także do przesyłania szkodliwego oprogramowania (malware). Czasami za pośrednictwem tego kanału komunikacji rozprzestrzeniane jest oprogramowanie szpiegowskie typu zero-click, które infekuje urządzenia bez żadnej interakcji ze strony użytkownika. Możliwości takiego oprogramowania sprawiają, że jest ono niezwykle niebezpieczne dla użytkownika końcowego. 

Niektóre rozwiązania VPN oferują filtrowanie ruchu sieciowego, uniemożliwiając złośliwemu oprogramowaniu komunikowanie się z ich serwerami C&C (Command & Control). Nie jest to ochrona 100-procentowa, ale może być pomocna w niektórych przypadkach. Tym niemniej, nie należy polegać na jednym tylko rozwiązaniu zabezpieczającym – optymalnie jest dodać kilka dodatkowych warstw ochrony, np. program antywirusowy wraz z siecią VPN itp.  

Czy bezpieczny komunikator potrzebuje VPN-a?

W dobie różnorodnych zagrożeń dla prywatności w internecie niezbędne są narzędzia chroniące użytkowników komputerów i urządzeń przenośnych. Oprócz dobrze znanych programów antywirusowych i firewalli coraz większą popularnością cieszy się technologia VPN. Virtual Private Network to prywatna sieć zapewniająca użytkownikom dodatkową warstwę bezpieczeństwa w postaci silnie chronionego i szyfrowanego połączenia. 

Stosowanie VPN-a pozwala na bezpieczną wymianę informacji przez komunikatory. Duet ten sprawdza się znakomicie także w sytuacji, gdy używanie określonego komunikatora jest zablokowane. W niektórych regionach świata lokalni dostawcy internetu uniemożliwiają bowiem korzystanie z konkretnych usług sieciowych. VPN może wtedy imitować serwer z innego regionu, takiego, w którym korzystanie z komunikatorów jest możliwe wystarczy tylko stabilne połączenie z internetem – tłumaczy ekspert Surfshark.

VPN w urządzeniu mobilnym – jaki wybrać?

Zaawansowane narzędzia VPN oferują możliwość objęcia ochroną zarówno komputera, jak i urządzenia przenośnego. Dedykowana, łatwo konfigurowalna aplikacja mobilna, zabezpiecza połączenie z siecią internetową od razu po zainstalowaniu. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z coraz liczniejszych, publicznych, ogólnie dostępnych hotspotów.

VPN jest pomocny przy przeglądaniu stron internetowych (ma opcję blokowania reklam w oknie przeglądarki), chroni również użytkowników przed sieciowymi trackerami oraz próbami phishingu. Optymalny VPN dla smartfonów, który będzie sprawnie współpracował z bezpiecznymi komunikatorami, powinien posiadać:

  • wysokiej klasy szyfrowanie, zapewniające odpowiedni poziom ochrony danych wrażliwych,
  • możliwość zmiany adresu IP podczas połączenia z siecią,
  • tryb prywatnego przeglądania, zapewniający pełną anonimowość podczas surfowania po zasobach internetu,
  • opcję łączenia się z serwerami w różnych lokalizacjach w celu korzystania z usług niedostępnych w regionie, w którym aktualnie się znajdujemy.

Aplikacje VPN są bardzo łatwe w obsłudze. Nawet osoby nieposiadające zaawansowanej wiedzy technicznej są w stanie w krótkim czasie poprawnie je zainstalować, skonfigurować i uruchomić. Wystarczy założyć konto u wybranego dostawcy, opłacić abonament i ściągnąć aplikację na telefon. Następnie należy podać dane do logowania, by korzystać z pełni możliwości naszego pakietu.

VPN i bezpieczny komunikator – zgrany duet na obecne czasy

Internet to nie tylko ogromne możliwości, ale także liczne zagrożenia. Z jednej strony zyskujemy dostęp do wielu przydatnych zasobów, ale z drugiej często wystawiamy się nieświadomie na ryzyko przejęcia ważnych dla nas informacji. W związku z tym VPN jest użytecznym narzędziem chroniącym naszą prywatność, na przykład podczas rozmów za pomocą komunikatorów.

Musimy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują 100-procentowego bezpieczeństwa. Dlatego też warto korzystać z różnych sposobów, by maksymalnie podnieść jego poziom. W przypadku korzystania z Signala, WhatsAppa, iMessengera oraz innych podobnych aplikacji z wbudowanym szyfrowaniem VPN stanowi dodatkową zaporę, skutecznie chroniącą naszą prywatność i przesyłane przez nas informacje.


Źródło: Surfshark

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Gadu-Gadu uruchamia swoją płatną wersje

GG

Kultowe GG pojawiło się w 2000 roku. Platforma była popularna w Polsce i służyła nam jako główny komunikator przed wypromowaniem się Facebooka czy innych portali społecznościowych. Jednak obecnie aplikacja nie jest już tak atrakcyjna jak kiedyś. Platforma toczy walkę o każdego użytkownika, a pozyskanie środków ma zapewnić konto GG Premium.

Od teraz użytkownicy będą mogli korzystać z kont w dwóch formach: Standard oraz Premium. Drugi wariant będzie można pozyskać, opłacając abonament, który wynosi 4,90 zł miesięcznie. Jeśli zdecydujemy się na półroczną subskrypcję, otrzymamy darmowy miesiąc. Przy całorocznym abonamencie zwiększy się to nawet do 3 miesięcy korzystania z usługi Premium gratis.

Płatna wersja konta pozwoli nam cieszyć się aplikacją bez reklam, większą ilość miejsca w galerii, a także da użytkownikom nielimitowane wiadomości i zaproszenia wysyłane z katalogu publicznego. Ponadto otrzymamy pozycjonowanie się w czołówce wyszukiwania w katalogu GG.

Adam Daniluk

Microsoft negocjuje przejęcie Discorda za ponad 10 miliardów dolarów

Microsoft i Discord

Platforma przekroczyła 100 milionów użytkowników miesięcznie, rozwijając się wraz z innymi usługami czatu głosowego i usług komunikacyjnych podczas pandemii COVID-19.

W ostatnich latach Discord stał się popularną usługą do czatu głosowego i tworzenia społeczności graczy. Fora dyskusyjne zostały w dużej mierze porzucone przez przestrzeń gier na rzecz wielkoskalowych serwerów Discord. Wielu popularnych influencerów i streamerów ma prywatne serwery Discord, do których fani mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem subskrypcji Twitch lub Patreon.

Według Bloomberga, źródło wskazało, że chociaż Discord prowadzi rozmowy handlowe z potencjalnymi nabywcami, firma „jest bardziej prawdopodobne, że wejdzie na giełdę niż sama się sprzeda”. W zeszłym roku Microsoft prowadził również dyskusję na temat zakupu aplikacji społecznościowej wideo TikTok i odniósł sukces w zakupie platformy do organizacji turniejów esportowych Smashgg.


Źródło: Esportsobserver

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF