Kredyt gotówkowy dla rolnika. Jakie trzeba spełniać wymogi?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego – niezależnie od skali – wymaga sporych nakładów finansowych. Jesteś rolnikiem i potrzebujesz dodatkowego zastrzyku środków? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy. Dzięki temu dowiesz się, jakie masz szanse na uzyskanie tego typu finansowania.

 

Kredyty gotówkowe są niezwykle popularne, co wynika z ich specyfiki. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, dzięki czemu istnieje możliwość sfinansowania różnych wydatków. Nic więc dziwnego, że osoby prowadzące działalność rolniczą interesuje gotówkowy kredyt dla rolników (RRSO 23,3%) – taki, który można otrzymać na podstawie dochodów z gospodarstwa.

Gotówkowy kredyt dla rolników – na co można go przeznaczyć?

Tylko od ciebie zależy, jak wykorzystasz pieniądze otrzymane w ramach kredytu dla rolników. Możesz wydać je na zakup przedmiotów przeznaczonych na cele osobiste. Tego rodzaju finansowanie może też zastąpić kredyt dla rolnika na zakup ziemi, czy maszyn niezbędnych do rozbudowy gospodarstwa.

To, że kredyt dla rolnika może być przeznaczony na dowolny cel, czyni go rozwiązaniem bardzo popularnym.

Jak otrzymać kredyt dla rolników?

Chcesz otrzymać kredyt dla rolnika na dowolny cel? Podobnie jak w przypadku każdego innego finansowania, musisz spełnić określone warunki. Chociaż każdy bank może mieć własne zasady jego udzielania, zwykle da się wskazać kilka wspólnych cech.

Aby ubiegać się o kredyt dla rolników, trzeba:

 • uzyskiwać stały dochód – w tym przypadku akceptowane są również dochody z działalności rolniczej;
 • wykazywać odpowiednią zdolność kredytową – adekwatną do kwoty finansowania oraz okresu spłaty;
 • mieć dobrą historię kredytową – mowa o terminowej spłacie aktywnych zobowiązań.

Warto przy tym podkreślić, że dostępny jest również kredyt dla młodego rolnika. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i spełniać powyższe kryteria.

Kolejny krok to wypełnienie wniosku lub formularza kontaktowego. Ta druga opcja może być korzystna, ponieważ skontaktuje się z tobą doradca, aby dobrać rozwiązanie dopasowane do twoich oczekiwań. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kredyt gotówkowy wpisuje się w twoje potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu dla rolników?

Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne i chcesz otrzymać kredyt dla rolnika na dowolny cel, poszukaj dedykowanego finansowania. Nie wszystkie instytucje finansowe oferują produkty skierowane do tej grupy zawodowej. Gdy jednak znajdziesz taki bank, weź pod uwagę kilka aspektów. Znaczenie mają m.in.:

 • koszty finansowania – patrz na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), która uwzględnia nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe;
 • maksymalna kwota kredytu – im jest ona większa, tym poważniejsze inwestycje możesz zrealizować; niektóre banki proponują kredyt dla rolnika w kwocie nawet do 200 000 zł;
 • okres spłaty – im dłuższy, tym niższych rat możesz oczekiwać; może ci to poprawić również zdolność kredytową przy zachowaniu ustalonej kwoty finansowania (to istotne w przypadku, gdy pierwotne parametry nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu).

Kredyt dla rolników to dobre rozwiązanie, dzięki któremu otrzymasz środki z opcją przeznaczenia ich na dowolny cel. Przy ich wykorzystaniu możesz sfinansować nie tylko cele związane z gospodarstwem rolnym, ale też te prywatne.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Skuteczna porównywarka kredytów gotówkowych – jak znaleźć?

Wybór odpowiedniego kredytu może być trudny, szczególnie gdy na rynku dostępne są dziesiątki różnych ofert. Porównywarki kredytów gotówkowych to narzędzia, które pomagają w wyborze najlepszej okazji, ale nie wszystkie z nich są tak samo skuteczne. Jak znaleźć godną zaufania platformę?

 

Czym są i do czego służą porównywarki kredytów gotówkowych?

Porównywarki kredytów gotówkowych to internetowe narzędzia pozwalające na porównanie ofert kredytowych różnych instytucji finansowych w jednym miejscu. Służą one do szybkiego i wygodnego zestawienia warunków produktów bankowych, m.in. RRSO, wysokości rat, czasu spłaty czy kosztów dodatkowych.

Działanie porównywarek kredytów gotówkowych jest proste – po wprowadzeniu odpowiednich parametrów, takich jak kwota kredytu, preferowany czas spłaty czy wysokość miesięcznego dochodu, serwis przedstawia ranking najlepszych ofert, uwzględniając koszty związane z kredytem. Dzięki temu można w łatwy i szybki sposób porównać różne dostępne okazje i wybrać najlepszą dla siebie.

Porównywarki kredytów gotówkowych pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebne na ręczne przeszukiwanie poszczególnych ofert instytucji finansowych. Pozwalają też na znalezienie najlepszej opcji, która odpowiada potrzebom i sytuacji finansowej klienta. To dobra alternatywa np. dla płatnych usług udzielanych przez doradców finansowych.

Porównywarka kredytów kontra doradca finansowy – które rozwiązanie będzie lepsze?

Porównywarki kredytów zapewniają kilka przewag nad korzystaniem z usług doradców finansowych. Niektóre z nich to:

 • szybkość i wygoda;
 • oszczędność czasu i kosztów;
 • obiektywność;
 • szeroki wybór ofert;
 • dostępność 24/7.

Należy mieć na uwadze, że porównywarki kredytowe starają się prezentować oferty różnych instytucji finansowych w sposób obiektywny. Doradcy finansowi natomiast mogą mieć preferencje co do określonych banków lub produktów kredytowych, np. ze względu na podpisane umowy zapewniające prowizję, co często wpływa na ich rekomendacje.

Które porównywarki kredytów gotówkowych są uznawane za najlepsze?

W Polsce istnieje wiele porównywarek kredytów gotówkowych, ale tylko niektóre z nich są uznawane za najlepsze. Nie wszystkie są aktualizowane na bieżąco, a większość z nich wyświetla głównie oferty sponsorowane. Która z nich jest więc godna zaufania?

Na szczególne wyróżnienie zasługuje platforma Bankier. Za rzetelne porównanie kredytów gotówkowych online na bankier SMART odpowiedzialne są skomplikowane algorytmy, które pozwalają na szybkie i efektywne zestawienie ze sobą ofert wielu banków i instytucji finansowych działających na rynku kredytowym. Platforma bankier.pl wyposażona jest w dostęp do najnowszych informacji, co pozwala upewnić się potencjalnemu kredytobiorcy, że nie marnuje czasu np. na zapoznawanie się z warunkami nieaktualnych już promocji.

Cechy najlepszych porównywarek kredytów gotówkowych – na co zwrócić uwagę?

Najlepsze porównywarki kredytów gotówkowych mają kilka cech, których obecnością warto kierować się podczas wyboru:

 • szeroki zakres ofert – im większa ilość proponowanych opcji, tym większa szansa na znalezienie tej najkorzystniejszej;
 • aktualność danych – istotne są tylko najświeższe informacje o dostępnych ofertach;
 • przejrzystość – wyświetlane powinny być wszystkie koszty związane z kredytem, takie jak RRSO, prowizja czy opłata przygotowawcza;
 • personalizacja – najlepsze porównywarki umożliwiają dostosowanie ofert do profilu kredytowego, na podstawie informacji takich jak dochody, wydatki czy już posiadane kredyty;
 • bezpieczeństwo – wybrana witryna powinna być zabezpieczona protokołem SSL i posiadać politykę prywatności.

Czy porównywarki kredytów gotówkowych są darmowe?

Korzystanie z porównywarek kredytów gotówkowych jest zazwyczaj darmowe. Platformy te nie pobierają opłat za porównanie poszczególnych ofert i nie narzucają klientom żadnych zobowiązań pieniężnych.

Porównywarki kredytów gotówkowych zarabiają na prowizjach od instytucji finansowych, których oferty są prezentowane w porównaniu. Oznacza to, że platforma otrzymuje prowizję od banku, jeśli użytkownik skorzysta z kredytu gotówkowego, który został zaproponowany w porównaniu – pod warunkiem że zostanie on sfinalizowany. Jednak prowizja ta jest pobierana bezpośrednio od kredytodawcy, a nie od kredytobiorcy.

Warto pamiętać, że niektóre porównywarki kredytów gotówkowych oferują dodatkowe usługi, takie jak analiza zdolności kredytowej czy pomoc w procesie ubiegania się o kredyt, z których korzystanie może być już płatne. Przed skorzystaniem z takich rozwiązań warto dokładnie zapoznać się z warunkami zamieszczonymi w regulaminie wybranej platformy, aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych kosztów.

Na czym polega różnica pomiędzy kalkulatorami a porównywarkami kredytów gotówkowych?

Kalkulator kredytowy to narzędzie pomagające obliczyć wysokość raty kredytu, na podstawie podanych przez użytkownika danych takich jak kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie oraz ewentualne dodatkowe koszty. Pomagają zorientować się w wysokości miesięcznych rat kredytowych oraz w całkowitym koszcie.

Porównywarki kredytów gotówkowych natomiast to narzędzia pozwalające porównać oferty kredytowe różnych banków i instytucji finansowych. Zbierają i porównują informacje na temat różnych ofert kredytowych, takie jak koszty, oprocentowanie, okres spłaty, a także dodatkowe warunki kredytowania – wymagania dotyczące zdolności kredytowej, minimalny wiek czy rodzaj zabezpieczenia kredytu.

Oba narzędzia są przydatne w procesie wyboru najlepszego kredytu gotówkowego, a sam zainteresowany powinien wykorzystać je jednocześnie – połączenie to da wtedy faktycznie optymalne efekty. Nie ma większego znaczenia, od którego z nich się zacznie.

Najlepsze porównywarki kredytów gotówkowych to takie, które oferują szeroki zakres ofert, są łatwe w użyciu, umożliwiają personalizację ofert i zapewniają bezpieczeństwo danych. Znaleźć je można bezpłatnie w sieci, a wybór jednej konkretnej warto uzależnić np. od opinii innych klientów (zwłaszcza znajomych).

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Epeer, czyli Scoring kredytowy po polsku

epeer

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że bank przed wydaniem kredytu sprawdza jakość naszych finansów. Jednak przyszłością jest analiza zachowania w sieci i nawyków zakupowych.

Epeer jest polskim start-upem zajmującym się analizą ryzyka kredytowego. W przeciwieństwie do większości tego typu firm nie opiera się ona jednak na czysto finansowych danych, a na analizie behawioralnej. Algorytm AI stworzony przez firmę, analizuje takie dane jak geolokalizacja, używane środki transportu, zainteresowania i wykorzystywane aplikacje mobilne. Na ich podstawie jest on w stanie określić nasze zachowania, co następnie może przełożyć się na możliwości kredytowe.
Co istotne dane, z których korzysta program są pozyskiwane od zewnętrznych źródeł, social media nie są brane pod uwagę.
Dzięki takiej analizie łatwiej jest ocenić osoby bez historii kredytowej oraz o nieregularnych i ciężkich do oceny zarobkach. A co za tym idzie, firma może wspomóc banki przy scorringu osób niemieszczących się w klasyczne ramy. Warto pamiętać, że wraz z rozwojem działalności w internecie, kryptowalut i nowych technologii takich osób jest coraz więcej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ranking kredytów pomoże wybrać najtańszy kredyt

ranking kredytów

Pomimo niestabilnej sytuacji na rynku, kredyty gotówkowe wciąż cieszą się ogromną popularnością. Ich zaciąganiu sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki którym miesięczna rata kredytu jest znacznie niższa od tej, którą trzeba by zapłacić w przypadku analogicznej oferty jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Wciąż jednak wybór atrakcyjnej oferty bankowej nie należy do najłatwiejszych, a w jego dokonaniu pomaga ranking kredytów.

 1. Który kredyt gotówkowy jest najtańszy?
 2. Ranking kredytów gotówkowych pomoże wybrać najlepszą ofertę

Weryfikacja ofert, jakie zawiera ranking kredytów gotówkowych na Direct.Money, powinna być pierwszym krokiem do znalezienia najlepszej propozycji kredytu bankowego. Jeśli znajdziesz tam interesującą ofertę, zapytaj o kredyt przedstawiciela wybranego banku.

Który kredyt gotówkowy jest najtańszy?

Aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy, warto sprawdzić, co oferują aktualnie poszczególne banki. Kalkulator kredytowy obliczy wysokość raty, a ranking kredytów gotówkowych pomoże wybrać interesującą ofertę. Niezależnie od tego czy w zakresie zainteresowań klienta leży pożyczka gotówkowa, kredyt hipoteczny czy inny rodzaj zobowiązania finansowego, punktem wyjścia do porównania zwykle jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To wskaźnik, który pokazuje procentową wartość kosztów, jakie ponosi kredytobiorca w stosunku rocznym. Uwzględnia on jednak nie tylko szacowane koszty kredytu, ale również zmienność wartości pieniądza w czasie. Zależność jest jednak prosta – im niższe RRSO, tym tańszy jest kredyt.

W przypadku kredytu gotówkowego, banki są zobowiązane do zweryfikowania zdolności kredytowej swojego klienta. To ważne ze względu na koszty finansowania – posiadając wysoką zdolność kredytową, w niektórych przypadkach można negocjować z bankiem warunki kredytu i odwrotnie – niska zdolność kredytowa może determinować zmianę warunków kredytowania na mniej korzystne. Zanim zostanie złożony wniosek o kredyt gotówkowy, warto więc samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową, ponieważ ma ona ogromny wpływ na scoring.

Tani kredyt gotówkowy to wreszcie niska rata kredytu nawet przy zachowaniu wysokiej kwoty bazowej. Na wysokość raty wpływa nie tylko oprocentowanie, ale również koszt uruchomienia kredytu, jego ubezpieczenie czy prowizja banku. Opłaty te mają duże znaczenie w przypadku kredytów hipotecznych, których kwoty zwykle znacznie przekraczają wysokość udzielonego finansowania w ramach kredytu gotówkowego.

Ranking kredytów gotówkowych pomoże wybrać najlepszą ofertę

Jak widać, podczas wyboru kredytu gotówkowego należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Aby ułatwić sobie zadanie, warto oprzeć się na wynikach rankingu kredytów gotówkowych. Takie zestawienia opracowywane są co miesiąc przez specjalistów, którzy na bieżąco weryfikują oferty kredytów gotówkowych w poszczególnych bankach. Korzystając z rankingu, można szybko i bez trudu wyszukać atrakcyjne propozycje oferowane przez czołowe banki w Polsce, w tym Alior Bank czy PKO Bank Polski. Porównywarka kredytów gotówkowych udzieli wszystkich niezbędnych informacji, które są potrzebne do wstępnej selekcji. Na tej podstawie można sprawdzić, na jakie raty kredytu trzeba się nastawić, chcąc pożyczyć określoną kwotę, lub w jakim banku rozpocząć negocjacje. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie dane z rankingu, w tym wysokość raty, całkowity koszt kredytu czy kwota do spłaty, to wartości przybliżone i nie stanowią one oferty handlowej w myśl obowiązujących przepisów. Ostateczne kwoty zawarte są w umowie kredytowej, którą można zawrzeć w oddziale banku lub online.


Źródło: direct.money.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Chatbot dla frankowiczów. Jak dzięki sztucznej inteligencji Polacy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze

Według danych Biura Informacji Kredytowej, w Polsce ponad 760 000 osób nadal spłaca kredyty frankowe. Łączna wartość zadłużenia denominowanego lub indeksowanego we franku szwajcarskim wynosi prawie 103 mld złotych. Startup prawniczy HUGO.legal chce bezpłatnie pomóc wszystkim spłacającym kredyty frankowe dochodzić swoich praw. Dlatego też powstał FrankBot - jedyny chatbot dla frankowiczów.

HUGO.legal jest startupem technologicznym, który usprawnia pomoc prawną. Jest platformą łączącą osoby poszukujące pomocy z odpowiednimi specjalistami. Firma stale rozwija różne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które automatyzują powtarzalne procesy prawne i obniżają koszty obsługi prawnej nawet o 75%. Jednym z nich jest FrankBotjedyny chatbot stworzony specjalnie po to, aby bezpłatnie udzielać pomocy prawnej dla frankowiczów.

Rozmowa z botem na platformie Facebook Messenger służy przede wszystkim uzyskaniu podstawowych informacji dotyczących potencjalnych roszczeń osób spłacających kredyty frankowe. Chatbot prosi o odpowiednie i kluczowe informacje dotyczące kredytu jaki zaciągnął użytkownik i na tej podstawie analizuje wybrane aspekty konkretnej umowy kredytowej. Frankbot wie, jak znaleźć w umowie zapisy, które mogą zostać zinterpretowane jako klauzule abuzywne, czyli nieuczciwe lub niedozwolone zapisy.

Po rozmowie z użytkownikiem chatbot automatycznie wypełnia dokument – pismo do banku, które klient może wykorzystać, aby dochodzić swoich praw. To znaczące ułatwienie zarówno dla frankowicza – ponieważ daje mu wstępne rozeznanie co do przysługujących mu roszczeń – jak i dla prawnika, który po podjęciu przez klienta decyzji o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy prawnej, otrzymuje komplet podstawowych informacji o sytuacji prawnej jeszcze przed pierwszym kontaktem z klientem. FrankBot po prostu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy – tłumaczy Łukasz Kłos, country manager HUGO.legal i współtwórca chatbota.

Krajobraz po wyroku TSUE

Na początku października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ws. kredytów frankowych. Według orzeczenia TSUE, polskie sądy mogą anulować umowę kredytową, jeśli zawarte były w niej klauzule abuzywne. Wyrok europejskiego trybunału dotyczy kredytów indeksowanych we franku szwajcarskim.

W ciągu pierwszego miesiąca po wydaniu orzeczenia przez TSUE przed polskimi sądami odbyło się 26 rozpraw dotyczących kredytów frankowych, według informacji “Parkietu”. W 18 sprawach wyroki były jednoznacznie korzystne dla klientów. Pokazuje to, że osoby, które straciły pieniądze na kredytach frankowych mają duże szanse na to, żeby skutecznie dochodzić swoich praw.

Sądowa batalia z bankami ws. kredytów frankowych wiąże się jednak z tym, że trzeba poświęcić dużo czasu na to, aby dobrze się do tego przygotować. Należy też liczyć się z poniesieniem kosztów usług prawnych związanych z tworzeniem odpowiednich pism sądowych i bankowych. Czynności procesowe także oznaczają koszty. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego też chcemy bezpłatnie pomóc wszystkim frankowiczom na pierwszym etapie dochodzenia przez nich swoich praw. Według naszych wyliczeń, jesteśmy w stanie obniżyć koszty obsługi prawnej nawet o 75% – mówi Łukasz Kłos, country manager HUGO.legal i współtwórca chatbota.

Najlepszy chatbot według LegalTech Polska

Chatbot współtworzony przez Łukasza Kłosa został już doceniony przez środowisko prawnicze w Polsce – zwyciężył w konkursie organizowanym przez Fundację LegalTech Polska. FrankBot (na potrzeby konkursu nazwany Stefanem) został nagrodzony za to, że “ma duży potencjał i świetnie odpowiada aktualnym potrzebom rynku”.

Jury konkursu uznało także, że “znaczny nakład pracy włożony w merytoryczną treść chatbota oraz przygotowanie dokumentu do wykorzystania w korespondencji z bankiem, który jest wynikiem pracy” FrankBota to istotna wartość projektu.

Porozmawiaj z FrankBotem

FrankBot – chatbot, który pomaga frankowiczom bezpłatnie wygenerować podstawowe dokumenty, aby mogli dochodzić swoich praw – jest już dostępny. Można z nim porozmawiać klikając w ten LINK.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kiedy niewinne pożyczanie staje się chorobą?

Uzależnienia mogą przybierać różne formy. Mogą być ucieczką od szarej codzienności, przez którą zatraca się świadomość własnej sytuacji. Aktualnie oferta firm pożyczkowych jest coraz bogatsza i bardziej przystępna. Nic więc dziwnego, że wg. Krajowego Rejestru długów aż 75 proc. Polaków ma za sobą wzięcie przynajmniej jednej pożyczki lub kredytu. W tym aż 20 proc. Polaków jest zadłużona w sklepie, gdzie nabyli dobra na raty, natomiast aż 60 proc. pozyskało w ten sposób samą gotówkę. Dla 42 proc. zaciągnięcie zobowiązania jest czymś normalnym pod warunkiem, że decyzja o tym została podjęta świadomie. Lecz co w sytuacji, gdy za jednym kredytem idzie kolejny lub gdy nie mamy możliwości jego spłacenia? Coraz częściej spotykamy się z terminem uzależnienia od pożyczek. Okazuje się, że w erze konsumpcjonizmu i coraz łatwiejszego sposobu pozyskiwania gotówki można się łatwo zagubić. Kiedy zaczyna się uzależnienie i co robić, gdy je u siebie rozpoznamy?

Pokolenie Z

Pożyczki nie dotyczą tylko ludzi w średnim wieku. Ostatnie badanie Providenta ,,POKOLENIE Z w finansach i na rynku pracy’’ pokazuje, że osoby urodzone w czasach kapitalizmu kładą duży nacisk na zaspokajanie przyjemności. Przedstawiciele młodszych pokoleń są otwarte na zaciąganie zadłużeń, aż 10 proc. badanych z pokolenia Z, czyli osób urodzonych po roku 2000 deklaruje, że gdy brakuje im kilkuset złotych na rozrywki lub przyjemności bierze pożyczkę, kredyt lub korzysta z zakupu na raty. W starszych generacjach takich osób jest więcej. Generacja Y, czyli osoby urodzone w latach 80 i 90 wykazuje taką tendencję aż w 14 proc., pokolenie X, czyli tych, którzy urodzili się w drugiej połowie XX w. w 16 proc. Badanie pokazuje również, że to właśnie pokolenie Z ma największy problem ze spłatą zaciągniętego zobowiązania finansowego. Według danych Krajowego Rejestru Długów wśród grupy wiekowej 18-25 wzrosło aż 15-krotnie między 2013 a 2019 rokiem. Jako powody eksperci Providenta wskazują braki wiedzy ekonomicznej pokolenia Z zauważając duże ryzyko podejmowania negatywnych decyzji finansowych w przyszłości.

Pożyczanie a uzależnienie

Należy podkreślić, że pożyczanie samo w sobie nie jest chorobą. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie tego typu pomocy potrzebował. Przyczyną mogą być wypadki losowe lub pilna potrzeba zakupu. Problem pojawia się w momencie, gdy to jest tzw. spirala zadłużenia, nieustannie przeglądamy oferty pozabankowe czy odczuwamy przyjemność z powodu podpisania kolejnej umowy pożyczkowej. Osoby chore często potrafią doskonale usprawiedliwiać swoje postępowanie i impulsywne zadłużanie się na dobra, które nie są nam niezbędne do życia. Co więcej, jeśli nie mamy świadomości, ile należności musimy spłacić, a sam fakt musimy ukrywać przed bliskimi i czujemy, że tracimy kontrolę nad życiem, koncentrując się na myśleniu o kolejnej pożyczce. Musimy udać się wtedy do specjalisty.

Przeciwdziałanie

Firmy pożyczkowe oraz banki dokładają zwykle wszelkich starań, by jak najlepiej sprawdzić potencjalnego pożyczkobiorcę. Solidne firmy korzystają z baz takich jak BIK, BIK, KRD czy ERIF, które zawierają informacje m.in. o historii pożyczkowej konkretnych osób. Jednak rynek składa się również z pożyczkodawców, którzy nie przykładają do tego takiej wagi i metodą prób i błędów osoba uzależniona, która wpadła już w spiralę długów, może znaleźć pożyczkobiorcę niekorzystającego z tego typu informacji. Dlatego tak ważne jest, by edukować ludzi o tym, jak pożyczać bezpiecznie. Wiele firm obrało takie działanie za swoją misję tak, by ich klienci w taką spiralę długów nie popadli. Rozważny klient przed zaciągnięciem zobowiązania sprawdzi dostępne opcje na przykład w porównywarce internetowej, dzięki czemu znajdzie odpowiednią ofertę. Osoby uzależnione w pewnym momencie przestają zwracać na to uwagę i skupiają się wyłącznie na osiągnięciu celu, przez co często podejmują niekorzystne dla siebie decyzje.

Świadoma konsumpcja

Żyjemy w czasach, w których na każdym kroku spotykamy reklamy i promocje różnych produktów. Są one promowane nie tylko na billoardach i w telewizji, weszły również do naszych social mediów, gdzie influencerki z uśmiechem polecają kolejne produkty o zawyżonej wartości. Osoby, których życie wydaje nam się atrakcyjne, i z tego powodu zaczynamy je obserwować. Te pokazują kolejne ,,cudowne’’ rozwiązania, za którymi chcemy podążać, by być takimi jak nasze idolki. Oczywiście nie ma nic złego w zakupie kremu z instagrama, natomiast taki styl życia uzależnia. Jeśli zagubimy się w tym konsumpcjonistycznym pędzie, możemy łatwo paść jego ofiarą. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować swoje wydatki i stać się świadomym konsumentem. Prawidłowy sposób zarządzania wydatkami polega nie tylko na oszczędzaniu, ale też na dokonywaniu racjonalnych decyzji.

Terapia

Osoby dotknięte uzależnieniem od pożyczek często nie widzą innego wyjścia z tej sytuacji niż zaciągnięcie kolejnych zobowiązań, zobowiązań konsolidacyjnych lub gry hazardową z nadzieją wygranej (w przypadku osób zadłużających się na rzecz hazardu). Pętla zadłużenia ciągle się zaciska, jednak problemy, z którymi te osoby zgłaszają się po pomoc, są już w bardzo zaawansowanym etapie. Zwykle mają już na głowie komornika, sprawy w sądzie oraz przejawiają objawy chorób powstałych w wyniku stresu. Najczęściej towarzyszą im bliscy, którzy szukają rozwiązania i starają się pomóc takim osobom wyjść ze złej sytuacji finansowej. To rodzina jest zwykle pierwszą grupą, która zauważa problem i odczuwa skutki nieodpowiedzialnego zachowania jej członka. Jakie kroki może podjąć?

Zastrzeżenie dowodu i ubezwłasnowolnienie

Często osoby, które chcą pomóc choremu, starają się o zablokowanie możliwości zaciągania przez niego kolejnych pożyczek. Mogą wtedy starać się zastrzec dowód na stronie BIK. Taki dokument będzie wyłączony z obiegu w systemie Związku Banków Polskich. Informacja o wyłączeniu z obiegu dotrze do banków, firm pożyczkowych korzystających z BIK, operatorów telefonii komórkowej, poczty. Nie jest to jednak proste, ponieważ należy w tym celu założyć konto na platformie BIK, po czym zweryfikować tożsamość. Dlatego najlepiej, by to osoba, której dotyczy uzależnienie, sama zastrzegła dokument. Może to niestety utrudnić codzienne życie i nie zabezpieczy przed pożyczkami w firmach niekorzystających z baz. Innym wyjściem jest ubezwłasnowolnienie, czyli odebranie danej osobie praw, które nabyła wraz z ukończeniem 18 roku życia. Jest to jednak żmudny proces i istnieje ryzyko niepowodzenia. Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć małżonek, krewny w linii prostej lub rodzeństwo. Sprawę rozpatruje sąd okręgowy odpowiedni do miejsca zameldowania tej osoby. Pełnoletnie osoby mogą zostać ubezwłasnowolnione lub częściowo ubezwłasnowolniona z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego, uzależnienia od alkoholu, narkotyków itp. Do złożenia takiego wniosku niezbędne są silne przesłanki, ponieważ jeśli zostanie on w ocenie sądu złożony lekkomyślnie lub w złej wierze może ukarać wnioskodawcę do 1000 pln. grzywny.

Odpowiedzialność za wdrażanie w takiej wiedzy leży zarówno w rodzicach, szkołach,jak i instytucjach finansowych. Długofalowa nie dyspozycyjność finansowa i jej skutki mogą być najbardziej problematyczne. Samo wpisanie do baz typu BIK może znacznie utrudnić życie w przyszłości, natomiast sprowokowanie takich działań jak ubezwłasnowolnienie czy zastrzeżenie dowodu może być przeszkodą nie tylko, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, ale również w wielu codziennych sytuacjach gdzie potrzebujemy dowodu osobistego. Przełamanie konwencji tabu w przypadku rozmów o finansach może nie sprawi, że unikniemy ryzyka spirali zadłużenia w ogóle, ale na pewno je zmniejszy. Dlatego od lat wkładamy dużo pracy w uświadamianie konsumentów. – komentuje Marcin Sikora CSO w Grupie Loando.

Upadłość konsumencka

Kolejnym rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po uzyskaniu pozytywnej opinii sądu egzekucje komornicze zostają wstrzymane, a odsetki od zadłużeń przestają być naliczane. Po uprawomocnieniu wyroku sądu możemy liczyć nawet na całkowite umorzenie reszty należności do spłacenia, otrzymując szansę na rozpoczęcie nowego życia bez zadłużeń. Skutki najbardziej odczują osoby, które zmagały się z uciążliwymi telefonami od komornika bądź zostały w stosunku do nich zastosowane egzekucje komornicze. Jednak uzyskanie pozytywnej opinii sądu nie jest proste. Przeciwwskazaniem może być tu umyślne doprowadzenie do danej sytuacji, czyli zaciąganie pożyczek bez realnej możliwości ich spłacenia lub wyzbywanie się majątku, by uniknąć utraty cennych rzeczy w drodze egzekucji komorniczej. Wniosek ma potencjał do pozytywnego rozpatrzenia w sytuacjach, gdy spirala wynikła np. z przyczyn niezależnych od dłużnika takich jak strata pracy, nagła, przewlekła choroba.

Edukacja

Przyczyną problemów z finansami jest to, że w naszych domach zbyt mało rozmawia się o pieniądzach. Są one tematem tabu i zbyt rzadko podejmujemy tę tematykę między sobą, ponadto nie rozmawiamy o tym przy dzieciach, co jest dużym błędem, ponieważ nie uczymy ich odpowiedniego dysponowania swoimi zasobami. Ponadto szkoły niekoniecznie przykładają się do tego, by przyszły obywatel wiedział, w jaki sposób lokować swoje pieniądze. To bardzo duży błąd, ponieważ dobre podstawy wiedzy ekonomicznej i umiejętności zarządzania swoimi finansami wyniesione z domu i szkoły z pewnością sprawią, że społeczeństwo zacznie zwracać uwagę na finanse, w wyniku czego mniej osób spotka problem spirali zadłużeń. Edukować powinny również banki i firmy pożyczkowe, które szkoliłyby wówczas swoich przyszłych klientów. Warto zwracać uwagę na fakt, że w przypadku, gdy musimy zaciągnąć zadłużenie, należy dokładnie sprawdzić produkty finansowe dostępne na rynku. Takimi są na przykład porównywarki pożyczkowe takie jak loando.pl.

Jeśli wdrożymy ludziom podstawy wiedzy ekonomicznej już w najmłodszych latach, istnieje realna szansa na obniżenie ryzyka występowania tak przykrych sytuacji jak popadnięcie w długi. Dobre praktyki finansowe i nauka dysponowania pieniędzmi rozpoczynając już od kieszonkowego, spowoduje, że będzie więcej świadomych konsumentów w przyszłości. Należy uświadamiać ludzi, jak ważne jest zapoznanie się z rynkiem przed korzystaniem z jego zasobów. Klient, który wybierze atrakcyjniejszą ofertę, mniej odczuje sam proces spłaty zobowiązania. Dlatego powstają takie firmy jak nasza porównywarka produktów finansowych. – komentuje Krzysztof Przybysz CEO w Grupie Loando.

Niestety uzależnienie od pożyczek, jak każde inne uzależnienie ma duży potencjał destrukcyjny. Ważne, by reagować już na pierwsze symptomy, zamiast czekać, aż sytuacja zmieni się w spiralę zadłużeń, a ilość zobowiązań będzie wyjątkowo przytłaczająca. W przypadku, kiedy niestety już wpadliśmy w spiralę zadłużenia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który pomoże nam uporać się z psychicznymi aspektami uzależnienia, oraz nie uciekać od zobowiązań, i zamiast tego zwrócić się o pomoc do odpowiednich jednostek i przeciwdziałać dalszemu rozwojowi sytuacji.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF