...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

W co inwestują polscy 30- i 40-latkowe oraz osoby starsze?

inwestycja

Z badania przeprowadzonego przez Assay Index wynika, że ok. 56% Polaków ma oszczędności. Większość z nich trzyma pieniądze na lokatach bankowych, co w obliczu rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych jest najmniej rentowną formą inwestycji. Pozostałe osoby postanowiły ulokować swoje środki w miejscach, które dają szansę na ochronę kapitału przed spadkiem wartości pieniądza. Gdzie konkretnie? Okazuje się, że to zależy m. in. od wieku inwestora.

Ceny nie wzrastały tak szybko od ponad dwudziestu lat. Pod względem wskaźnika inflacji Polska znajduje się w czołówce Unii Europejskiej. Lokaty bankowe nie gwarantują żadnej ochrony kapitału, dlatego część z nas zdecydowała się zabezpieczyć swoje środki w inny sposób. Sporą popularnością cieszą się kryptowaluty, nieruchomości i złoto. O miejscu inwestycji w wielu przypadkach decyduje … wiek. Młode osoby częściej skłaniają się w stronę kryptowalut, z kolei starsi inwestorzy chętniej wybierają sprawdzone rynki inwestycyjne, czyli złoto lub nieruchomości.

Kryptowaluty inwestycją wybieraną przez młodych

Według danych zgromadzonych przez Assay Index to właśnie młodzi ludzie (w wieku 18-24 lata) najchętniej decydują się na inwestowanie posiadanych środków. Aż 34% z nich ma pozytywny stosunek do zabezpieczenia swojego kapitału. Jaki obszar inwestycyjny najchętniej wybierają? Przede wszystkim kryptowaluty.
Rynek kryptowalut stale się rozwija, ale też dynamicznie zmienia. Mimo wszystko młodzi ludzie to właśnie w nim widzą największą szansę na zabezpieczenie oszczędności i duży potencjał na pomnożenie kapitału. Około 13% Polaków uznało je za najkorzystniejszą formę inwestycji. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w dużej mierze kryptowaluty postrzegane są przez pryzmat możliwych korzyści, o których w mediach jest bardzo głośno, jednak wiele osób zapomina o ryzyku – a to z kolei jest naprawdę spore. Badanie przeprowadzone przez Assay Index potwierdza, że wraz z wiekiem zainteresowanie kryptowalutami zaczyna spadać. Wśród osób powyżej 45 roku życia tylko 7% Polaków postrzega tę formę inwestycji jako korzystną.

W co inwestują 40-latkowie?

Wraz z wiekiem rośnie zainteresowanie inwestowaniem w te najbardziej znane, sprawdzone i powszechnie uważane za bezpieczne formy ochrony kapitału. Wśród nich królują nieruchomości i to właśnie tam osoby z grupy wiekowej 40-50 lat najchętniej lokują swój kapitał. – Rynek nieruchomości od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Ceny za metr kwadratowy stale idą w górę, a dobra inwestycja może zwrócić się ze znacznym procentem. Nasi klienci, którzy chcą kupić luksusowe mieszkanie, to przede wszystkich osoby z tej grupy wiekowej. Zwykle są to ludzie zdecydowani i pewni, że to skuteczny sposób na ochronę kapitału. – komentuje Ewa Ryfa z Aura Development.

Nie ulega wątpliwości, że Polakom inwestowanie w nieruchomości wciąż kojarzy się ze stabilnym ulokowaniem kapitału. Potwierdzają to dane Assay Index – ponad połowa osób uczestniczących w badaniu wskazała je jako najbezpieczniejszą i najbardziej rentowną formę ochrony oszczędności. Popyt na mieszkania nie maleje, w dalszym ciągu wielu z nas chce mieć przysłowiowe cztery kąty na własność. Ryzyko jest minimalne, a nawet jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, nie stracimy wszystkiego.

Wybór typu nieruchomości ma także znaczenie pod kątem inwestycyjnym. Lokalizacja, udogodnienia takie jak nowoczesne windy, parkingi podziemne czy szlachetne materiały części wspólnych budynku, sprawiają, że nieruchomość zyskuje na wartości – dodaje ekspert Aura Development.

Osoby starsze też stawiają na nieruchomości, ale nie zapominają o złocie

Nieruchomości i inwestycje w złoto oraz kamienie szlachetnie nie bez powodu są oceniane jako najskuteczniejsza forma ochrony kapitału. Zarówno złoto, jak i nieruchomości, są wartościami docenianymi na całym świecie. Nic dziwnego, że także zdaniem Polaków korzystne są te inwestycje, które mają charakter materialny. – Te dwa obszary inwestycyjne – złoto i nieruchomości – są do siebie podobne na wielu płaszczyznach. Należy jednak zauważyć, że złoto zdecydowanie łatwiej stracić. Możemy je zgubić albo paść ofiarą kradzieży. Utrata nieruchomości nie jest niemożliwa, ale zdecydowanie trudniejsza.

Ewa Ryfa, Aura Development

Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby starsze wiekiem, doświadczone, wybierają możliwie jak najbezpieczniejszych sposoby, aby zabezpieczyć swój kapitał. Do takich z pewnością należą właśnie inwestycje w nieruchomości luksusowe i złoto.


źródło: Assay Index

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak kryptowaluty wpływają na wojnę na Ukrainie

kryptowaluty wojna

W obecnej sytuacji każda forma pomocy jest Ukrainie potrzebna również ta przy wykorzystaniu kryptowalut. Wirtualny pieniądz może jednak pomóc również Rosji. W jaki sposób nowe technologie wykorzystują obie strony konfliktu?

Ukraiński rząd ogłosił przyjmowanie pomocy również w kryptowalutach takich jak Bitcoin, Ethereum oraz Ether (usdt) należy jednak pamiętać, że technologia może działać w dwie strony. Nasz wschodni sąsiad od lat wspiera i wykorzystuje zdecentralizowane środki płatności. Spowodowane jest to słabością lokalnej waluty oraz brakiem zaufania do krajowych banków. W efekcie Ukraina uznawana jest za czwarty kraj na świecie pod względem akceptacji kryptowalut. Dzięki temu w obliczu braku pieniędzy w bankach i blokadach płatności bankowej cyfrowe środki płatności okazały się istotną i użyteczną formą płatności. Kryptowaluty oraz NFT zostało wykorzystane również do zebrania ponad 10 milionów dolarów na wsparcie kraju.
Należy jednak pamiętać, że zdecentralizowana waluta może przynieść korzyści również Rosji. Mimo sceptycznego nastawienia w obliczu sankcji i potencjalnych problemów z płatnościami może przestawić się na transakcje oparte o zdecentralizowane waluty, których nie da się objąć blokadami. Dzięki kryptowalutom nawet w przypadku odcięcia Rosyjskich banków od systemu SWIFT transakcje międzynarodowe będą możliwe.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Reklamy kryptowalut w trakcie Super Bowl

super bowl sensor tower

Super Bowl w Stanach Zjednoczonych to nie tylko wydarzenie sportowe, ale i wydarzenia rozrywkowe i festiwal reklam z każdej branży. Firma Sensor Tower postanowiła sprawdzić jakie efekty, przyniosły reklamy dla aplikacji z kryptowalutami.

W trakcie niedzielnej transmisji reklamowało się aż wiele aplikacji mobilnych, a aż trzy z dziesięciu największych powiązane są z kryptowalutami lub inwestycjami. Sensor Tower przeprowadziło badania, które z nich zaliczyły najlepsze wyniki jeżeli chodzi o ilość pobrań i nowych użytkowników.
super bowl 2022 dane aplikacji

Dzięki prostej, aczkolwiek viralowej reklamie kodu QR odbijającego się na czarnym ekranie Coinbase zaliczył największy wzrost instalacji, który wyniósł ponad trzykrotność w stosunku do tego samego okresu tydzień wcześniej, co więcej kontynuował on świetne wyniki również następnego dnia, zaliczając wzrost 286% na następny dzień. Również eToro oraz FTX zaliczyły bardzo udane kampanie, mieszcząc się w piątce najlepszych aplikacji mobilnych pod kątem wzrostu instalacji w Stanach Zjednoczonych. Obie zanotowały ponad 100% wzrost instalacji, aby na następny dzień liczba ta spadła do okolic 80%, co nadal można uznać za zadowalający wynik. Warto wziąć pod uwagę, że pozycję drugą i trzecią w rankingu zajmują aplikacje bezpośrednio związane ze sportem, co naturalnie dawało im dużą przewagę w przypadku wydarzenia sportowego.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polska platforma dla kryptowalut pozyskała 24 mln złotych w rundzie seed

Bartosz Poźniak

24 mln złotych — tyle pieniędzy pozyskał polski startup MyContainer na etapie rundy seed. W firmę zainwestowały fundusze Maple Block, Shima Capital i giełda kryptowalut ByBit.

MyContainer umożliwia użytkownikom staking kryptowalut i tokenów. Działa na zasadzie elektronicznego portfela. Wszystko opiera się na algorytmie Proof of Stake, który zużywa dużo mniej energii elektrycznej niż urządzenia korzystające z Proof of Work. Dzieje się to za sprawą innego mechanizmu wydobywania tokenów i weryfikacji.

Coraz więcej użytkowników internetu posiada cyfrowe portfele, a w nich cyfrowe dobra. Od tokenów po wirtualne przedmioty. Dla długoterminowych inwestorów używających MyCointainer i posiadających kryptowaluty staking jest sposobem na to, by ich aktywa pracowały dla nich 

Bartek Pucek, inwestor MyContainer w rundzie seed

MyCointainer został założony w roku 2018 przez Bartosza Poźniaka, przedsiębiorcę z ponad 15-letnim doświadczeniem w budowaniu i rozwijaniu cyfrowych produktów, między innymi w bankach inwestycyjnych. Bartosz pracował m.in. w zespołach produktowych w Barclays i Deutsche Bank w Londynie. Przez pierwsze lata Bartosz rozwijał MyCointainer z własnych środków oraz z generowanych przez spółkę przychodów. Teraz firma pozyskała ponad 24 mln złotych (6mln dolarów) w rundzie seed, której przewodziły fundusze specjalizujące się inwestycjach w startupy z obszarów krypto i Web3.

Pozyskane środki MyContainer przeznaczy w rozwój działalności w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Adam Daniluk

Rosyjski bank centralny chce zakazać kopania kryptowalut

Bitcoin

20 stycznia 2022 roku Bank Rosji opublikował raport, w którym proponuje wprowadzenie zakazu kopania i posiadania wszelkich kryptowalut dla firm.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

W dokumencie pt.:, Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje”, który został zaprezentowany w środę br. na konferencji Banku Rosji. Prezentująca jego treść Elżbieta Daniłowa (Przewodnicząca Stabilności Finansowej w Banku Centralnym) wskazała kilka tez i argumentów, które wpływają niekorzystnie na obieg i warunki polityki pieniężnej.

Tezy rosyjskiego raportu

Zgodnie z zaprezentowanym dokumentem wskazana szacunkową liczbę wolumenu transakcji z użyciem kryptowalut. Według nich w ciągu ostatnich lat obywatele Rosji sprzedało kryptowaluty o łącznej wartości 5 mld dolarów. W raporcie podkreślono, że tzw. tokeny mają ograniczone możliwości w związku ze standardowymi płatnościami. Wszystkie aktywności kryptowalutowe koncentrują się główne na transakcjach spekulacyjnych, co wzbudza pewne obawy.

Autorzy raportu sugerują, że ryzykowne zmiany rynkowe wirtualnych aktywów, jak i jego aktywność może doprowadzić do wielu oszustw i mieć bezpośredni wpływ na interesy klientów indywidualnych (tzw.: kopaczy). Według nich kryptowaluty mogą stwarzać pewien rodzaj konkurencji dla waluty fiduracyjnej (np.: Rubel) i zmniejszać kondycję krajowego rynku finansowego, w tym różnych inwestycji.

 

Podobnie jak dolaryzacja, kryptoizacja ogranicza suwerenność polityki pieniężnej, co może z kolei zmuszać bank centralny do utrzymywania wyższych stóp w celu powstrzymania inflacji.

Raport Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje

W tym wypadku, aby ograniczyć ryzyko związane z rosnącą popularnością kryptowalut na świecie, Bank Rosji, wnosi o wprowadzenie zakazu działalności związanym z tymi aktywami, tj.: płatności, emitowanie i organizowanie obiegu, czy także inwestycje w kryptowaluty przez instytucje finansowe. Wskazuje także, że wprowadzenie zakazu na tzw. ,,kopanie” może ograniczyć „bezproduktywną konsumpcję energii elektrycznej”, która odpowiada między innymi za ślad węglowy i zmiany klimatu, a także zwiększa koszty produkcji energii przez rządowe koncerny.

Zapowiedzi Rosyjskiego banku centralnego

Tuż po oficjalnej prezentacji raportu Bank Rosji zapowiedział bardziej wnikliwe monitorowanie transakcji kryptowalutami, a także pozyskiwanie większej ilości danych o działaniach rosyjskich klientów zagranicznych platform wymiany. Co więcej, ogłoszono, że bank nie odpowiada się za wprowadzeniu zakazu posiadania lub generowania kryptowalut dla osób fizycznych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Dogecoin realnym środkiem płatności w sklepie Tesla

Dogecoin

Dogecoin jest obecnie na fali wznoszącej. Dla Muska jest to wystarczający powód, by uczynić ją walutą dostępną w sklepie Tesli.

Niektóre produkty w sklepie Tesli będą dostępne do kupienia za Dogecoiny. Za pomocą kryptowaluty będzie można kupić merch Tesli i tańsze akcesoria. Przykładowo Cybergwizdek został wyceniony na 300 dogecoinów.

Faktem jest, że Elon Musk ma duży wpływ na wartość kryptowalut. Jego tweety często wywołują duże zmiany w ich wartości. Tak też było i tym razem, gdy przedsiębiorca poinformował o dostępie do płatności za pomocą Dogecoina w jego sklepie, wartość waluty wzrosła o 16%. Już wcześniej dało się kupować produkty przy pomocy innej kryptowaluty – Bitcoina.

Adam Daniluk

Czas na wirtualną złotówkę?

pl coin

PKO BP od kilku lat wysyła sygnały, że mimo przestrzegania przed kryptowalutami nie wyklucza dołączenia do rynku wirtualnego pieniądza.

Pomysł narodowych kryptowalut nie jest niczym nowym, jednak faktyczne wprowadzenie wirtualnego środka płatniczego dotychczas nie miało miejsca. Najbliżej zrealizowania swojego projektu są Chiny wraz z cyfrowym Juanem. Jego testy trwają już od jakiegoś czasu, a w niedalekiej przyszłości ma być on równy klasycznej walucie.

Tym bardziej interesujące wydają się ruchy ze strony PKO BP, które już w 2017 roku zastrzegło kilka nazw sugerujących przeniesienie polskiego złotego do sieci. Dwa lata później bank otrzymał ponad 6 milionów złotych finansowania na badanie technologii blockchain. Na samym początku bieżącego roku usłyszeliśmy o zastrzeżeniu nie tylko nazwy, ale i logotypu potencjalnego cyfrowego pieniądza. PlCoin, bo o takiej nazwie mowa, może okazać się jednym z pierwszych takich projektów w Europie. Z drugiej strony nie powinno to nikogo dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę jak chętnie Polacy korzystają z elektronicznych płatności.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Znaczący spadek kursu Bitcoina

W ostatnim tygodniu kurs Bitcoina poszedł w dół o około 14%. Spadek notowań jednej z najdroższych kryptowalut powiązane są z m.in: obecną sytuacją na Kazachstanie, a także posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

FED wskazał na możliwość wcześniejszych i szybszych niż oczekiwano podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, informacja o prawdopodobnej podwyżce stóp procentowych w USA, a także wydarzenia, które mają miejsce w Kazachstanie.

Spadek ceny Bitcoina

Jak podaje Business Insider – cena najdroższej z kryptowalut (Bitcoina) spadła poniżej poziomu 41 tysięcy dolarów. Co ciekawe w lutym 2021 roku za Bitcoina trzeba było zapłacić aż 69 tysięcy dolarów. Był to wówczas najwyżej notowany poziom tej kryptowaluty.

 

 

 

Dziennikarze serwisu BI podają, że wartość całego rynku kryptowalut spadła ostatnio nawet poniżej 1,9 bln dolarów. To pierwszy taki spadek od września 2021 roku. W jego szczytowym momencie w listopadzie rynek wart był aż 2,9 bln dolarów. W poprzednim roku Kurs Bitcoina zyskał na wartości ok. 60 %, wyprzedzając przy tym inne klasy aktywów. Jak podają dziennikarze portalu:

Wynikało to m.in. z narracji obejmującej przyjęcie kryptowalut przez instytucje, ochronę przed inflacją i dywersyfikację inwestycji.

Business Insider

Niestety w ostatnich tygodniach najdroższy z wirtualnych aktywów zmagała się z niestabilną sytuacją  na rynkach finansowych, który ma również powiązanie z obecną światową sytuacją gospodarczą, np.: inflacją, podwyżkami cen wszelkich dóbr.

Wskutek tego światowe banki centralne zostały zmuszone do zaostrzenia polityki pieniężnej, grożąc ograniczeniem płynności, która wcześniej wywindowała notowania szeregu aktywów. W tym Bitcoina, którego kurs  spadł o 14 procent.

Ocena ekspertów

Callie Cox, analityk inwestycyjny w eToro wskazuje, że Bitcoin i inne kryptowaluty obecnie działają, jako aktywa wysokiego ryzyka, a jego inwestorzy, jako grę na perspektywach gospodarczych. Jednak w jego ocenie obecna sytuacja rynkowa jest niejasna i warto ją obserwować.

Natomiast współzałożyciel dostawcy produktów i usług w zakresie finansów cyfrowych JST Capital –  Todd Morakis uważa, że przyczyną zauważalnego spadku kursu Bitcoina możemy szukać w Kazachstanie, który w ostatnim czasie zmaga się z długimi przerwami w dostawie prądu i internetu (tzw. blackout).

Źródło/ Business Insider/ Bloomberg

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

W tych krajach rząd zakazał kopać kryptowaluty

Ze względu na pogłębiający się kryzys gospodarczy ludzie szukają potencjalnego zarobku nie tylko na rynku pracy, ale także i w wirtualnych sektorach, jak chociażby w kryptowalutach. Niestety, w obawie o swoją pozycję rządy niektórych państw wprowadziło absolutny zakaz wydobycia wszystkich wirtualnych dóbr. Dlaczego?

Główną przyczyną zakazu w niektórych państwach, jest chęć walki z lichwą i zmianami klimatu. Kopanie kryptowalut wiąże się z inwestycją w tzw. ,,koparki”, które nie tylko są drogie, ale i bardzo prądożerne. Wysokie zużycie energii elektryczne powodują wzmożoną pracę elektrowni państwowych, a co za tym idzie większe emisje CO2 do atmosfery. Oto lista wszystkich Państw i krajów, które zakazują kopania wirtualnych walut:

  • Boliwia – od 2014 roku,
  • Ekwador – od 2014 roku, zakaz handlu i płatności kryptowalutami,
  • Turcja – od 2014 roku Turecki rząd wprowadził zakaz „tokenów cyfrowych”. Został wprowadzony, aby uniemożliwić obywatelom tureckim zamianę swoich oszczędności na wirtualne waluty,
  • Nepal- od 2017 roku,
  • Bangladesz – od 2017 roku,
  • Maroko – od 2017 roku i został wprowadzony w obawie rządu przed ukrytymi płatnościami, które nie mogą być kontrolowane przez krajowy resort finansowy,
  • Egipt – od 2017 roku kryptowaluty nie są dozwolone ze względu na moc prawa szariatu. Jednak jego rządu respektuje jego używanie.
  • Katar – od 2018 roku ze względu na poważne przerwy w dostawie prądu spowodowane wysokim zużyciem energii potrzebnej do wydobycia. Zakaz wprowadzono tymczasowo.
  • Algieria – od 2018 roku wprowadzono ze względu na brak wsparcia fizycznego tak jak w walucie figuracyjnej (Dolar, Złoty, Euro),
  • Pakistan – od 2018 roku zakazano wydobycia i jego sprzedaży.
  • Iran – od maja 2021 roku rząd Iranu ponownie zakazuje kopania kryptowalut. Władze argumentują to tym, że tzw. ,,mining”, czyli wydobycie, zużywa zbyt wiele energii elektrycznej, której brakuje w kraju w czasie zimy.

Do grona państw, które wprowadzają zakaz wydobycia, obrotu i sprzedaży kryptowalutami dołączyło Kosowo. Wczoraj rząd Republiki Kosowa poinformował o wprowadzeniu całkowitego zakazu wydobywania kryptowalut. Powodem jest kryzys energetyczny, z którym władze Republiki borykają się od grudnia 2021 roku.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Legacy- gra Petera Molyneux sprzedała działki z tokenem NFT za 50 mlnd dolarów

Nowa gra Petera Molyneux zadebiutuje w 2022 roku. Przed planowaną premierą tytuł rozpoczął sprzedaż wirtualnych działek z tokenem NFT. Obecnie deweloperom z 22cans studio udało się zarobić 50 mlnd dolarów.

Legacy to gra strategiczna czasu rzeczywistego (RTS), w której gracz może: budować, zarządzać i modernizować miasteczka, wsie, biznesy i metropolię. W tym wirtualnym świecie gracz otrzyma również możliwość zarabiania specjalnej kryptowaluty — Legacy Coin. Wirtualną walutę będzie można otrzymać, skupując lub tworząc wszelakiej maści dobra w wirtualnych fabrykach, oraz odsprzedając nieruchomości.

Pomimo odległej daty premiery deweloperzy zorganizowali w miniony weekend specjalną wyprzedaż wirtualnych działek z tokenem NFT, która nadal trwa.  Jednak należy się spieszyć z zakupem, gdyż jego wirtualne działki są niemal wyprzedane.

Obecnie łączna wartość sprzedanych działek wyniosła 14 tysięcy Ethereum, czyli około 53 miliony dolarów. Najdroższą z nich okazała się działka o nazwie London, którą została oznaczona największą kategorią rzadkości. Sprzedano ją z 888 tys. dolarów.

Kim jest Peter Molyneux?

Według wielu graczy brytyjski programista i projektant gier komputerowych — Peter Moleneux jest żywą legendą branży. Jego zamiłowanie do projektowania poskutkowało stworzeniem takich kultowych tytułów jak: seria Fable czy Black and White, które reprezentowały w tamtym czasie ogromny postęp technologiczny, jak i wizualny. Przykładowo w drugiej grze gracz może zaobserwować pierwsze kroki ku implementacji prawdziwej sztucznej inteligencji. To właśnie dzięki otwartemu umysłowi Molyneux rynek gier wideo wzbił się jeszcze wyżej, niż pierwotnie zakładano.

Kariera projektanta i studio 22cans

Peter Molyneux swoją karierę projektanta rozpoczął w 1987 roku w nieistniejącym brytyjskim studiu Bullfrog Productions (Sindicate). W 1997 roku już doświadczony projektant postanowił opuścić Bullfrog i założył swoje pierwsze studio deweloperskie znane wszystkim graczom, jako  Lionhead Studios. 6 kwietnia 2006 roku studio zostało kupione przez Microsoft i stało się częścią Microsoft Game Studios. Po 10 latach istnienia Microsoft postanowił zamknąć Lionhead i oddelegować resztę pracowników z Molyneux na czele do innych projektów. 7 marca 2012 r. Molyneux po ukończeniu ostatniej gry Fable: The Journey na konsolę Xbox360 postanowił opuścić korporację i zakłada niewielkie studio niezależne 22cans. 

Ekonomia w Legacy 

Jak już wspomniano ogólna ekonomia Legacy będzie opierać się o autorską kryptowalutę. Jednak jego cena będzie uzależniona od tego, jak popularna okaże się sama gra. To oczywiście pozostaje otwartą kwestią, gdyż 22cans słynie z niedopracowanych, a czasem porzuconych projektów po premierze. Czy warto czekać na tego typu produkt z technologią NFT? To pytanie, jak i odpowiedź pozostawiamy do Państwa dyspozycji.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF