...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czym jest chiński ruch tang ping?

W ostatnim czasie na chińskim rynku pracy głośno mówi się o buncie przepracowanych Chińczyków. Czym jest ruch tang ping i skąd się wziął?

Ruch tang ping lub ruch ,,leżenia na płasko” to rodzaj protestu obywateli państwa środka przeciwko pracoholizmowi i przepracowaniu. To właśnie w tym kraju z powodu wzmożonej pracy i nadgodzin umiera wielu młodych ludzi. Osoby, które wyznają wartości tang ping nie mają wygórowanych ambicji, dążą do ułatwienia sobie życia i odcięcia się od stresu związanego z wyścigiem szczurów.

Nowe pokolenie pracowników

W dobie komputeryzacji, sztucznej inteligencji i kopania kryptowalut pokolenie Z i millenialsi, którzy wyznają ruch tang ping dostrzegli, że praca nie musi być najważniejsza, pomimo wpajanej od urodzenia zasady: praca ponad życie prywatne. Osoby te uważają, że otrzymały tzw. ,,wirtualne błogosławieństwo”, które upoważnia ich do kreowania własnego życia, bez udziału rodziców, bliskich i całego społeczeństwa.

Zdaniem polskiego literaty i sinologa Marcina Jacoby, ruch tang ping jest nieco podobny do buntu w Japonii,  który miał miejsce około lat 90. XX wieku. W tym czasie pokolenie ludzi ciężko pracujących od rana do wieczora w wielkich korporacjach, usłyszało od swoich dzieci stanowcze NIE, które oznaczało, że nie chcą one podążać śladami swoich rodziców i chcą objąć swoją własną ścieżkę. Jacoby określił to wydarzenie, jako rodzaj buntu pokoleniowego.

Bogaty kraj i biedni obywatele

Chiny to bardzo bogaty kraj, nie tylko pod względem gospodarczym, ale i kulturowym. Jednak pomimo stabilnej sytuacji w gospodarce i na rynku pracy, w państwie środka nie żyje się zbyt dobrze. Osoby należące do klasy średniej, która jest największą grupą społeczną w Chinach, często borykają się ze skrajną biedą. Oznacza to, że nie mogą sobie pozwolić na przyjęcie takich norm, które reprezentuje tang ping, ponieważ praca daje im szanse przetrwania w jednym z najdroższych krajów na świecie.

Kto ,,leży na płasko”?

Tang ping zauważalny jest głównie wśród inteligencji, wśród której od bardzo dawna widoczne jest przewartościowanie i bunt przeciwko ślepemu dążeniu do materialnego sukcesu. To właśnie ta grupa jako pierwsza zaczęła dostrzegać, że pogoń za pieniędzmi to nie wszystko.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF