Prezydent zawetował Lex TVN

Kilka minut temu Prezydent RP Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną nowelizację ustawy Lex TVN, która uderza w niezależność polskich mediów i stacji TVN. Prezydent skierował ją do Sejmuj do ponownego rozpatrzenia.

Dzisiaj o godzinie 12:30 prezydent Andrzej Duda ogłosił w Pałacu Prezydenckim, że wetuję ustawę Lex TVN. Równocześnie kieruje ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podczas wystąpienia podkreślił, że Pałac Prezydencki zawsze jest otwarty na dyskusje i argumenty.

Prezydent RP wspominał także, że nowelizacja, która została wprowadzona w okresie wakacyjnym 2021 roku, wzbudzała sporo kontrowersji i dyskusji wśród polityków i polaków. Dodał, że 15 sierpnia 2021 roku niejednokrotnie odnosił się do tej ustawy:

Mówiłem wtedy o naszych sojuszach, o zobowiązaniach. Mówiłem wtedy również o tym, że umów trzeba dotrzymywać i dla nas Polaków jest to kwestia honorowa.

Śmiała decyzja prezydenta

Do 9 stycznia 2022 roku prezydent RP miał czas do zapoznania się z zatwierdzoną przez sejm ustawą. W tym samym czasie musiał podjąć decyzję, która miała przeważyć o losach TVN-u na polskim rynku mediowym. Dodatkowo zwrócił uwagę, że prezydent ma możliwość podpisanie ustawy, może ponownie ja skierować do rozpatrzenia przez Sejm (popularnie nazywane wetem) lub może ostatecznie odmówić podpisania ustawy i skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy. Rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy. Nie ukrywam tego – ale rozważałem, czy skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. 

Prezydent Andrzej Duda

17 grudnia 2021 roku podczas obrad sejmowych posłowie i posłanki PiSu przyjęli ,,Lex TVN”, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.  Same przepisy wymierzone są w niezależność stacji TVN i są jawnym atakiem na polskie media. Ustawa trafiła na biurko prezydenta 20 grudnia.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czym tak naprawdę jest Lex TVN?

17 grudnia 2021 roku Sejm ponownie przegłosował i przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji określany mianem ,,Lex TVN''. Odpowiedzią na kontrowersyjny ruch rządu są fale protestów, krytyka i manifestacje medialne. Protestujący mówią wprost — wprowadzona ustawa jest rzeczywistym atakiem na media w Polsce.

W miniony piątek 17 grudnia sprawa Lex TVN wróciła do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W efekcie tego obywatele masowo wyszli na ulicę, by dać upust swojej frustracji przeciwko decyzji rządu. Opozycja podczas obrad wskazała, że zebranie w sprawie nowelizacji ustawy zostało zwołane bez wcześniejszej zapowiedzi, co jest niezgodne z regulaminem Sejmu.

Kontrowersyjne początki

Pierwsze wzmianki o Lex TVN pojawiły się w lecie tego roku, a dokładnie w środę 11 sierpnia 2021 roku. W tym czasie sejm przyjął nowelizację ustawy radiofonii i telewizji Lex TVN. Niestety, z powodu wielkiego oburzenia społeczności i opozycji rząd wstrzymał nowelizacje. Do czasu.

Dlaczego PiS nie przepada za TVN

Prezes PiS — Jarosław Kaczyński podkreślał niejednokrotnie w swoich wystąpieniach,, że TVN należy zlikwidować”. Dodatkowo politycy PIS-u, jak i sam prezes niejednokrotnie okazywali pogardę i niechęć wobec dziennikarzy stacji.

Sejm przyjął ustawę Lex TVN

W ubiegły piątek, posłowie i posłanki, dowiedzieli się o zebraniu w sprawie Lex TVN 30 minut przed jego rozpoczęciem. W tym samym czasie Sejm uzupełnił porządek obrad o sprawozdanie komisji kultury, a podczas głosowania uchwała Senatu została odrzucona. W głosowaniu uczestniczyło 452 posłów i posłanek. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Co więcej, sama komisja opowiedziała się za odrzuceniem wspomnianej uchwały Senatu, który we wrześniu odrzucił ustawę o radiofonii i telewizji.

Teraz nowelizacja ustawy ,,Lex TVN” została skierowana do prezydenta — Andrzeja Dudy, który może podpisać ustawę, zawetować ją, lub ostatecznie skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Jeżeli prezydent ją podpisze, to zwyczajnie się ubezwłasnowolni.

medioznawca prof. UW Tadeusz Kowalski 

Czym tak naprawdę jest Lex TVN?

To pytanie zapewne niejednokrotnie zadaje sobie każdy Polak, jak i sympatyk wspomnianej stacji. Dla jednych jest to kontrowersyjny i niezrozumiały ruch rządu, dla innych to bezpośredni atak wymierzony w stacje TVN,  należącą do amerykańskiego koncernu Discovery — tak przynajmniej uważają media, eksperci i ogromna część opinii publicznej. Z kolei rząd przedstawia uchwaloną ustawę jako prawo chroniące nadawców telewizyjnych w Polsce przed kontrolą podmiotów spoza Unii Europejskiej.

Nic dobrego z tego nie wyniknie. Jedyny pozytywny aspekt tej ustawy, to moment kiedy trafia ona do kosza, gdzie jej miejsce. Biorąc pod uwagę wszystkie scenariusze, wprowadzanie jej w życie, to będzie długi, bolesny i niepotrzebny proces.

prof. UW Tadeusz Kowalski 

Lex TVN — to w teorii prawo zakazujące kapitałowi spoza EOG- Europejskiego Obszaru Gospodarczego, posiadania pakietu tzw.: większościowego w polskich mediach. Przedstawiciele różnych mediów twierdzą, że te przepisy są rodzajem ataku w stronę stacji. TVN od lutego 2020 roku starała się o przedłużenie koncesji nadawczej TVN 24, a KRRiT skutecznie zwlekała z podjęciem decyzji, choć wcześniejsze decyzje związane ze stacją zapadały znacznie szybciej.

Druga część ustawy

Dalsza część Lex TVN mówi, iż możliwość pozyskania koncesji może ubiegać się firma, której siedziba mieści się na terenie UE lub w którymś z krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Oznacza to, że każda stacja spoza EOG i UE, w tym TVN będzie automatycznie pozbawiona koncesji i, zostanie zablokowana wszelką działalność na europejskim terenie.

Opinia publiczna jednogłośnie uważa, że takiego typu działanie KRRiT jest celowe i ma bezpośrednio zaszkodzić TVN-owi w dalszej działalności na terenie Polski. Co więcej, organ państwowy zwlekając z przedłużeniem TVN-owi  koncesji, przygotowywał odpowiednie przepisy, które miałyby taką możliwość zablokować

Według ekspertów, przygotowane przez rząd i KRRiT przepisy mają zmusić amerykański koncern do sprzedania TVN24 polskim podmiotom, co pozwoliłoby partii rządzącej przejąć bezpośrednią kontrolę nad stacją.

Jakie zagrożenia niesie Lex TVN?

Według opinii publicznej powyżej wymienione przepisy są głównym zagrożeniem dla wolnych mediów w Polsce. Polacy obawiają się, że jeśli prezydent RP podpisze przyjętą przez sejm ustawę, to rząd może to zrobić także w przypadku innych ,,wolnych mediów”, które mają siedziby w krajach nienależących do UE lub EOG.

Amerykanie nie odpuszczą!

Głos w sprawie lex TVN zabrała także strona amerykańska. Tuż po głosowaniu w sprawę zaangażował się rzecznik Departamentu Stanu — Ned Price, który oznajmij, iż rząd USA jest głęboko zaniepokojone przyjęciem w Polsce ustawy. Dodatkowo oznajmił, że ustawa Lex TVN podważa wolność słowa, osłabia wolność mediów i narusza zaufanie zagranicznych inwestorów do ich praw własności i nienaruszalności umów w Polsce.

Ned Price apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o potwierdzenie jego ,,wcześniejszych oświadczeń” dotyczących poszanowania wspólnych norm demokratycznych, które leżą u podstaw ich stosunków. Całą treść komunikatu publikujemy poniżej:

Zachęcamy prezydenta Dudę do potwierdzenia jego wcześniejszych oświadczeń dotyczących poszanowania wspólnych norm demokratycznych, które leżą u podstaw naszych stosunków, oraz jego zaangażowania w obronę konstytucyjnych zasad wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, praw własności i równego traktowania przez prawo. Gorąco zachęcamy go do poszanowania tych norm i zobowiązań w odniesieniu do tej ustawy, która – jeśli zostanie dopuszczona do wejścia w życie – poważnie wpłynie na wolność mediów i klimat dla inwestycji zagranicznych w Polsce.

Opinia eksperta o USA i Lex TVN

Zdaniem medioznawcy prof. UW Tadeusza Kowalskiego — amerykanie nie odpuszczą w sprawie Lex TVN i jeśli zajdzie taka konieczność sprawa może znaleźć swój finał w sądzie, gdzie będą żądali wysokiego odszkodowania. Co jednoznacznie może zaszkodzić relacjom polsko-amerykańskim, jak i całej działalności: gospodarczej, militarnej i politycznej w Polsce. W przypadku ewentualnej przegranej polskie społeczeństwo poniesie konsekwencję tej sądowo-politycznej batalii.

Amerykanie nie odpuszczą i będą żądali odszkodowania, bo niestety w tej ustawie jest zapis, który mówi, że prawo działa wstecz i będzie dotyczyło już podpisanych umów. A Discovery będzie musiało oddać połowę ze swoich zysków, co oczywiście zaprowadzi ich do sądu. W wyniku bardzo prawdopodobnej, przegranej, polskie społeczeństwo poniesie finansowe konsekwencje tej rozprawy.

prof. UW  Tadeusz Kowalski 

Walka przeciwko Lex TVN trwa 

TVN Apeluje do rodaków, sympatyków stacji, partnerów biznesowych o pomoc w sprawie Lex TVN. We współpracy z Komitetem Obrony Demokracji stworzyli specjalną petycję, gdzie każdy może oddać swój głos przeciwko ustawie. Im więcej podpisów zbierze stacja, tym szybciej petycja trafi na biurko prezydenta RP, który jako jedyny może zawetować ustawę. Obecnie zebrano 2,4 miliona podpisów pod apelem w obronie TVN.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak Lex TVN wpłynie na branżę Public Relations

TV

Tegoroczne wakacje nie są spokojne na polskiej scenie politycznej. Przyczynami tych napięć, są m.in.: po pierwsze niewydanie polskiej koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji dla kanału informacyjnego TVN24. Po drugie proponowane przez Zjednoczoną Prawicę i poparte przez Kukiz15 zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, potocznie zwane lex TVN.

W lutym 2020 roku TVN Grupa Discovery wystąpiła o przedłużenie koncesji dla obchodzącego w tym roku 20. lecie nadawania kanału TVN24. Po 1,5 roku oczekiwania sytuacja zrobiła się niezwykle niepokojąca, gdyż obecna koncesja kończy się 26 września 2021, a konstytucyjny organ państwowy KRRiT do tej pory z niewiadomych przyczyn nie wydał nowej koncesji. Pozornie problem został rozwiązany, gdyż właściciele największej stacji informacyjnej w Polsce uzyskali pozwolenie na nadawanie z Królestwa Niderlandów. Zgodnie z prawem unijnym umożliwia ono emisję w naszym kraju.

Wydana w Niderlandach koncesja nie rozwiązuje jednak problemu Grupy Discovery. Uchwalona już przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje zmiany w wydawaniu koncesji mediom z udziałem zagranicznego kapitału. Nowe przepisy spowodują, że kontroli nad mediami w Polsce nie będą mogły sprawować podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli m.in. amerykańska Grupa Discovery. Wymusi to na właścicielach TVN sprzedaż minimum 51% udziałów. Jednymi z podmiotów, które byłoby stać na odkupienie udziałów, są spółki Skarbu Państwa, kontrolowane przez obecną władzę.

Wolne media realizują konstytucyjne prawo pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Każdy z nas ma prawo wybrać źródło, z którego chce czerpać informacje. Lex TVN uderza nie tylko w stacje telewizyjne o poza unijnym kapitale, ale także pośrednio w rynek usług reklamowych, marketingowych i public relations. Przyjęcie zmian ograniczy pluralizm i wolność słowa w Polsce, zmieni środowisko mediowe, co przyniesie utrudnienia w działalności wyżej wspomnianych branż, dla których naturalna jest współpraca z mediami.

Rzetelność i niezależność to podstawowe wartości łączące wolne media i firmy z branż reklamowych, marketingowych i PR, których obowiązkiem jest relacjonować tylko prawdziwe informacje w ich właściwym kontekście, bez zniekształceń i manipulacji.

Misją naszej agencji jest przebijanie się do świadomości społecznej z ważnymi tematami, które zasługują na to, żeby stać się częścią debaty publicznej. Komunikujemy między innymi o rozwoju rynku roślinnych alternatyw dla produktów zwierzęcych, szkodliwości ferm przemysłowych, kwestiach związanych z prawami kobiet, prawami osób LGBT+ i katastrofą klimatyczną. Nie mamy wątpliwości, że jest to zestaw tematów, które są bardzo ważne dla naszego społeczeństwa, a jednocześnie są ignorowane lub traktowane wrogo przez media rządowe. Im mniej wolnych i różnorodnych mediów, tym więcej ważnych głosów i palących kwestii będzie uciszanych.
Szczerze wierzymy w to, że polskie społeczeństwo zasługuje na uczciwą, pluralistyczną i merytoryczną dyskusję na tematy ważne dla naszego pokolenia i przyszłych generacji. Taka dyskusja nie jest możliwa bez wolnych mediów.


Źródło: All Hands Agency 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF