...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Świadome kształtowanie pozytywnych doświadczeń konsumenta

Wpływanie na pozytywny odbiór oferty za pośrednictwem skutecznej obsługi przedsprzedażowej i posprzedażowej

Produkty oraz usługi oferowane przez dane przedsiębiorstwo stanowią nie tylko przedmiot transakcji handlowych pomiędzy kupującym a sprzedającym. Są także przyczynkiem do nawiązania długotrwałych dobrych relacji na linii klient-firma. Te pozytywne więzi biznesowe opierają się na zaufaniu, lojalności, spełnianiu wzajemnych potrzeb, realizowaniu spersonalizowanych pragnień, a także dostarczaniu przyjemnych wrażeń oraz emocji.

Pożądane opinie konsumenckie zależą obecnie nie tylko od jakości produktów/usług, ale przede wszystkim od skutecznej, satysfakcjonującej klienta obsługi przedsprzedażowej i posprzedażowej, która silnie wzmacnia budowanie pozycji marki.

Stała, fachowa obsługa klienta gwarantuje profesjonalne doradztwo oraz pełną informację o portfolio produktowym, pomoc w rozwiązaniu problemów i zrozumieniu co mogło być ich przyczyną. Dzięki stosownej wiedzy, doświadczeniu oraz życzliwości konsultantów zespołu Customer Care konsument nie tylko “uczy się” zakupionego produktu, wdraża się w praktykę jego obsługi, ale czuje się przy tym zaopiekowany i zauważony. Aby osiągnąć założone cele, czyli zadowolenie klienta i firmy oferującej dane towary/usługi, przedsiębiorstwo z doświadczonym BOK skupia się na przekazywaniu aktualnych, zweryfikowanych informacji o produkcie, potrafi diagnozować problematyczną sytuację. Proponuje także efektywne merytoryczne wsparcie przy zrozumieniu nierzadko trudnych emocji użytkownika produktu.      

Jaką rolę odgrywa profesjonalizm i jak go osiągnąć na drodze do sukcesu w kontakcie pośrednim z klientem?

Profesjonalizm to bardzo szerokie pojęcie, choć jego rozumienie odnosi się przede wszystkim do spersonalizowanych potrzeb i wymagań klienta. W przypadku wielu konsumentów zgłaszających się do BOK mamy do czynienia z osobami, które mogą być niezadowolone lub nawet rozczarowane usługą/produktem. Zachowanie wtedy pełnego profesjonalizmu, a w tym spokoju emocjonalnego i jasności umysłu przy diagnozowaniu problemów, to nie lada wyzwanie.

Wiele firm zapomina, że klienta należy nie tylko słuchać, ale wysłuchać i tym samym zrozumieć jego problem. Nie należy przy tym stosować się tylko do zasad i wytycznych zapisanych w skryptach rozmowy z klientem. Wdrażanie założeń rozmowy na zasadzie zero-jedynkowej na pewno nie pomaga. Ludziom lepiej rozmawia się z wyrozumiałym człowiekiem niż z tym, który odpowiada na pytania na zasadzie głosu sztucznej inteligencji – fachowo, ale bez emocji

– mówi Tomasz Kamiński, Marketing Specialist w FixitCustomer ExperienceCompany.

Czym jest wartościowa relacja z konsumentem i jak się ją buduje?

Produkty czy usługi danej firmy prezentują nie tylko pewne cechy, świadcząc tym samym o towarze, przedstawicielach marki czy o producencie. Oferta przedsiębiorstw opiera się poza kwestiami materialnymi na tych niematerialnych, jak choćby na prezentowanych przez firmy wartościach, którymi mogą być m.in.: pasja, sprawiedliwość, szczerość i inne.

Firma prowadząca BOK będzie zwracała szczególną uwagę na kształtowanie wartościowych relacji z konsumentami. Wśród nich znajdą się m.in.: fachowość, skuteczność, słowność, uprzejmość, wola podtrzymania relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku.    

Nie zawsze możliwe jest zakończenie rozmowy z korzyścią dla klienta, jednak konsultanci powinni starać się, aby zaistniałe sytuacje dobrze służyły interesom klientów. Taka forma profesjonalizmu przy zapewnieniu szacunku dla wyznawanych wartości firmy ma bardzo duże znaczenie w branży, która opiera swoje funkcjonowanie na regularnym kontakcie z konsumentem. Wybór zachowania niesprzyjającego klientowi najczęściej kończy się eskalacją problemów. Gdyż negatywne wrażenia i przykre opinie konsumentów rozpowszechniają się dużo szybciej, chętniej są przekazywane do ogółu społeczeństwa niż te pozytywne.

W jaki sposób dobra analiza potrzeb konsumenta wpływa na sukces firmy?

Bez zidentyfikowania potrzeb klienta nie ma możliwości kompleksowego rozwiązania problemu z jakim zgłasza się konsument. Dlatego niezwykle ważne jest, aby konsultanci BOK mieli opanowaną do perfekcji umiejętność słuchania, sondowania argumentów klienta oraz nie wahali się zadawać dodatkowych pytań ułatwiających zrozumienie danej sytuacji.

Należy pamiętać, że zrozumieć klienta można tylko wtedy, gdy znajdzie się na jego miejscu. Jeżeli nie miałeś okazji doświadczyć problemu, z którym zgłasza się klient, to spróbuj sobie wyobrazić tę sytuację i pomyśleć, co byś zrobił, aby ten problem był rozwiązany z korzyścią dla Ciebie

– radzi Tomasz Kamiński z Fixit.

“Może my, klienci, oczekujemy od obsługujących nas zbyt wiele? A może jednak wcale nie jesteśmy malkontentami? Wchodząc do sklepu czy urzędu, mamy prawo oczekiwać obsługi na odpowiednim, oczekiwanym przez nas poziomie. Szczególnie w warunkach silnej konkurencji rynkowej i naszych rosnących potrzeb zarówno co do jakości produktów i usług, jak i właściwej obsługi” – kontynuuje Tomasz Kamiński z Fixit.

Zaufanie buduje relacje, lojalność je wzmacnia

Jak Cię widzą tak Cię piszą – to znana maksyma, którą odnieść można również do obsługi klienta. Zachowanie konsultanta, stosowane słownictwo, umiejętność słuchania, diagnozowania potrzeb oraz parafrazowania, a także odpowiedniego ustosunkowania się do obiekcji klienta stanowią o całokształcie profesjonalnej obsługi BOK. Fachowość, wysoka kultura osobista, życzliwy kontakt, sprawna pomoc oraz umiejętność doradztwa w podjęciu najlepszej dla klienta decyzji to przy tym wyznaczniki dobrego specjalisty ds. wsparcia klienta i jednocześnie klucz do dobrego marketingu relacji Biura Obsługi Klienta. Na bazie wymienionych cech konsultantów i skutecznych rozmów z klientami budowane jest zaufanie i lojalność konsumencka, tak cenne w kontekście budowania współpracy biznesowej.

Świadome kształtowanie pozytywnych doświadczeń klienta to kompleksowy proces, w który zaangażowane są duże zespoły pracowników firm przez dłuższy czas. Za firmami specjalizującymi się w profesjonalnym kontakcie z konsumentem powinna stać wiedza, doświadczenie, nieustanna chęć rozwoju, które z pewnością przełożą się na osiągnięcie sukcesu biznesowego i budowania pozytywnego odbioru marki.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak dzięki video zwiększyć lojalność klientów

Badania rynkowe pokazują, że personalizacja w komunikacji B2C (Business to Consumer) oprócz tego, że może dać kupującemu korzyści, wpływa jednocześnie na budowanie świadomości marki. Jak więc skutecznie prowadzić spersonalizowaną komunikację? Jakie są najlepsze praktyki w tej dziedzinie?

Między innymi odpowiedziom na te pytania poświęcony będzie najbliższy webcast z cyklu EY Startup Talk. Podczas spotkania, które odbędzie się w czwartek 26 września 2019 r., o godzinie 10.00, twórcy start-upu Vintom  zaprezentują technologię, która pomaga w zindywidualizowanej i efektywnej komunikacji z tysiącami klientów. Dzięki video personalizacji, o której mowa, przekaz marketingowy staje się bardziej angażujący, pozwala lokalizować klientów, a w efekcie zwiększać przychody. 

Z tej innowacyjnej formy komunikacji B2C, z sukcesem skorzystało już wiele firm, w tym między innymi MetLife. Podczas webcastu, gość specjalny – Magdalena Brzozowska-Tomczyk, członek zarządu oraz dyrektor Pionu Klienta Indywidualnego MetLife podzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy ze start-upem Vintom i poskaże, jak sukces komunikacji przełożył się na wzrost sprzedaży. 

Zapisz się na webcast 

EY Startup Talk to inicjatywa EY, której ideą jest dzielenie się wiedzą o najciekawszych dostępnych na rynku innowacyjnych rozwiązaniach wybieranych do programu EYnovation. Łączy on start-upy z korporacjami, przyspiesza wzrost młodych innowacyjnych firm i pomaga korporacjom wdrażać innowacyjne rozwiązania. 

Najbliższe spotkanie będzie już siódmym w serii EY Startup Talk.

Dowiedz się więcej o EY StartUp Talk


Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 260 tysięcy pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

W obliczu wyzwania – klientocentryczność w B2B

Walkę o klienta wygrywają najlepsi – firmy, które prócz dobrej jakości produktów i usług, posiadają gruntowną wiedzę o preferencjach, zachowaniach, potrzebach i oczekiwaniach grupy docelowej. Wyniki ogólnopolskiego badania „Kompas lojalności w B2B. Oczekiwania uczestników a rzeczywistość” wyraźnie wskazują, że marketerzy, którzy planują wdrożyć lub udoskonalić program lojalnościowy kierowany do sił sprzedaży w kanale B2B (partnerów handlowych, dystrybutorów, hurtowników), powinni postawić na efektywny proces nagradzania.

Nagrody kluczowym motywatorem 

W opinii uczestników programów lojalnościowych w B2B główną motywacją do udziału w konkretnym programie są nagrody (39 proc.). O tym, jak ważną rolę odgrywają, świadczy także fakt, że zbyt mały wybór nagród i niejasne zasady uczestnictwa to elementy, które najczęściej były wskazywane jako zniechęcające do udziału w programie (kolejno 50 proc. i 48 proc.). W dobie koncentracji na kliencie uczestnicy programów oczekują od organizatora atrakcyjnych gratyfikacji.

Najbardziej pożądane rodzaje nagród to karty przedpłacone z limitem (53 proc.), możliwość wyboru nagrody z szerokiego katalogu (48 proc.) oraz konkretne upominki rzeczowe (47 proc.).

Oczekiwane sposoby nagradzania

Za co chcą być nagradzani uczestnicy? Badanie pokazało, że organizatorzy stosują głównie 3 mechanizmy gratyfikowania. Najczęściej ma miejsce nagradzanie proporcjonalne do wielkości transakcji (56 proc.). Nagradzanie za sprzedaż konkretnego produktu (52 proc.) plasuje się na drugiej pozycji, podium zamyka nagradzanie za ekspozycję w punkcie sprzedaży (38 proc.). A jaka jest opinia uczestników?

Ważną wskazówką dla marketerów jest to, że uczestnicy programów lojalnościowych nie chcą być nagradzani za ekspozycję w punktach sprzedaży – żaden z ankietowanych nie wskazał takiej odpowiedzi. Najbardziej pożądanym mechanizmem – niezależnie od tego, czy mowa o branży budowalnej, FMCG, motoryzacyjnej, elektronika, RTV i AGD, czy OTC – jest nagradzanie za każdą transakcję. W praktyce oznacza to, że za każde wydane 1 złotych przyznawany jest 1 punkt. Nagroda za regularność transakcji to drugi najczęściej pożądany mechanizm, trzecim jest gratyfikacja sprzedaży konkretnego produktu, marki czy usługi mówi Justyna Klimuk, Incentive & Recognition Product Portfolio Manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Badanie „Kompas lojalności w B2B. Oczekiwania uczestników a rzeczywistość” zostało zrealizowane
w pierwszym kwartale 2019 roku przez niezależną agencję badawczą IRCenter na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Wzięło w nim udział 300 uczestników programów lojalnościowych z branż FMCG, budowlanej, motoryzacyjnej, elektronicznej oraz OTC. Dlatego też wyniki badania to swoisty kompas dla marketerów i sił sprzedaży, którzy pragną efektywnie zarządzać relacjami z partnerami biznesowymi. Badanie porusza takie obszary jak: motywacje do uczestnictwa w programie lojalnościowym, mechanizmy i elementy wpływające na zaangażowanie uczestników oraz te, które negatywnie odbierane są przez przedstawicieli poszczególnych branż. Kompas określa również oczekiwania uczestników względem rozliczeń, formy i częstotliwości komunikacji w podziale na FMCG, branże budowlaną, motoryzacyjną, elektroniczną oraz OTC.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Lojalność – quo vadis?

Lojalność jest bardzo wielowymiarowym pojęciem, dlatego schematy w jej przypadku raczej nie mają racji bytu. Już samo rozróżnienie na rynek B2B i B2C wskazuje, że uczestnicy tych rynków mają różne priorytety i oczekiwania wobec jej efektów. W relacjach biznesowych ważne są policzalne, głównie finansowe korzyści, natomiast w budowaniu więzi z klientem istotą się nie tylko preferencyjnie skalkulowane promocje, ale także coś, co można otrzymać „extra”, co wywołuje pozytywne skojarzenia, emocje i dostarcza nowych doświadczeń.

W B2B nie ma zmiłuj

Rynek B2B nie jest sentymentalny. W łańcuchu, w którym znajdują się producent, dystrybutor i sprzedawca, wszystko jest oparte na wzajemnie osiąganych korzyściach. Tutaj siłę relacji często mierzy się nie poprzez pozytywne skojarzenia z samą marką czy nawet tzw. lokalny patriotyzm, lecz poprzez sprawy bardziej przyziemne, takie jak niskie ceny pozwalające narzucić korzystną marżę, krótki czas dostawy, elastyczne terminy płatności czy korzystne warunki zwrotu towaru. Najważniejsze jest by towar się sprzedawał i każda ze stron czerpała z tego maksymalne korzyści. Im dłużej taka sytuacja się utrzymuje, tym lojalność i dobre relacje stają się silniejsze. Ciągle jednak rządzi tu jedna główna zasada, którą wszyscy znają i którą można podsumować bardzo krótko – „business is business”.

Dla podmiotów z łańcucha B2B bardzo ważny jest rachunek ekonomiczny i czas. To bardzo racjonalny segment. Oczywiście liczą się też pozbawione biznesowej szorstkości nadzieje pokładane wobec partnera, ale i tak wszystko sprowadza się do źródła  wzajemnego radzenie sobie na rynku. Partnerowi się ufa, pokłada w nim nadzieję i wierzy, że jego oferta i to w jaki sposób ją rozwija, zagwarantuje marce przetrwanie – komentuje Piotr Ignasiak z Albedo Marketing, agencji marketingu zintegrowanego.

Wierni marce, nie – liczbom

Szacuje się, że pozyskanie nowego klienta kosztuje nawet do sześciu razy więcej niż utrzymanie obecnego. Budowanie lojalności powinno być zatem priorytetem dla marek, które jeśli chcą odnieść w tym zakresie sukces, muszą poznać realne oczekiwania swoich klientów. Odpowiedź na nie przesądza o lojalności konsumentów, która to jest wynikiem wyboru między różnymi alternatywami. W czasach gdy producenci oferują podobne towary w konkurencyjnych cenach, tradycyjny model „marketing mix” odchodzi w zapomnienie. Liczy się to, co „idzie za brandem”. Nie chodzi już tylko o wyjątkową cechę produktu, ale wyjątkowe emocje towarzyszące zakupowi i użytkowaniu towaru, o budowanie poczucia przynależności i wyjątkowości danej grupy konsumenckiej oraz o realizację głęboko skrywanych pragnień. Niezwykle istotna tutaj jest też personalizacja – klient chce mieć poczucie, że oferta czy zakup dedykowany jest właśnie jemu, że wynika ze znajomości jego potrzeb i odpowiada jego bieżącej sytuacji. Mamy tu więc do czynienia z potrzebą wnikliwej analizy – zarówno psychologicznej, jak i społecznej, dzięki której nawet nieracjonalne wybory okazują się być w pełni uzasadnione.

Technologiczne ramię lojalności

Założenia budowania lojalności to jedno, natomiast sprawą odrębną jest jej realizacja. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkie nowinki technologiczne, które zmieniają nasze zachowania, postrzeganie i możliwości. Dzięki nim działamy szybciej, „bardziej”, bezpieczniej, podnosimy poprzeczkę względem modelu lojalności, wspieramy angażowanie i budowanie zaufania, ale zawsze musimy pamiętać, że nie odniesiemy sukcesu od razu, tym bardziej, jeśli zatracimy w tym to, co najważniejsze – intencje.  Technologia w procesie lojalizacji musi iść zawsze bowiem w parze z relacją.

 Aby spełniać oczekiwania klientów powstają coraz to nowe, idące z duchem czasu aplikacje, platformy i programu lojalnościowe. Podobnych rozwiązań nie brak też na rynku B2B. Nie zapominajmy jednak, że to tylko narzędzie w drodze do realizacji celu, sposób na dostarczanie drugiej stronie bodźców, żeby tę relacje umacniać. Być może powstanie jakiś system, który zautomatyzuje bardziej budowanie się lojalności, np. w sektorze B2B parując potrzeby przedsiębiorstwa z działalnością drugiego i być może stanie się to szybciej niż nam się wydaje, niemniej  określanie tych potrzeb i sposobów realizacji, czyli ogólnego konceptu, zawsze będzie w gestii logicznie myślącego człowieka. I to przesądzi o rzeczywistym sukcesie – podsumowuje Piotr Ignasiak z Albedo Marketing.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF