...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ogromne spadki wartości Meta

Meta spadki wyceny

Od początku tego roku akcje Meta zaliczyły kolosalny spadek o blisko 40%, w efekcie wycena firmy spadła o niecałe 240 miliardów dolarów. Głównym bodźcem do tak dużego ruchu ceny były wyniki firmy, w których po raz pierwszy w historii Facebook zaliczył spadek dziennej liczby aktywnych użytkowników. Niemal momentalnie po tym ogłoszeniu cena akcji spadło o ponad 26% w ciągu jednego dnia. W efekcie Meta nie należy już do grona dziesięciu najwyżej wycenianych spółek na giełdzie po tym jak została wyprzedzona przez Chińską spółkę technologiczną Tencent.
Same spadki na giełdzie odbiły się również na majątku Marka Zuckerberga, który od początku roku zmalał o ponad 45 miliardów dolarów.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Schyłek Facebooka i problemy Meta Inc.

upadek facebook

Patrząc na świeżo opublikowane wyniki platformy oraz reakcje giełdy, ciężko znaleźć pozytywy. Po wczorajszym zamknięciu i opublikowaniu raportu kwartalnego ceny akcji spadły o ponad 20% na najniższy poziom od ponad roku. Co spowodowało tak drastyczne spadki? Wyjątkowo niski przyrost nowych użytkowników na wszystkich platformach firmy, oraz co najbardziej istotne, pierwszy w historii spółki kwartał ze spadkiem liczby dziennych użytkowników Facebooka.
Mimo tak słabych wyników spółka wciąż zarobiła prawie 40 miliardów dolarów. Inwestorów może jednak martwić przyszłość spółki oraz jej plany na przyszłość opierające się na obiecanej wizji Metverse. W szczególności, że dywizja spółki odpowiedzialna za zrealizowanie tych planów w ostatnim roku wydała ponad 10 miliardów dolarów, żeby zarobić niecałe 2,5 miliarda dolarów.

Może się jednak okazać, że chwilowe problemy to wypadek przy pracy, a decyzja Marka Zuckerberga o inwestycji jeszcze większej ilości środków w technologie VR oraz AR w przyszłości przyniesie sukces na skale Facebooka.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rysunki jak żywe dzięki aplikacji od Meta

Animowane rysunki Meta

Firma stworzyła narzędzie pozwalające ożywić rysunki. Jednak postawiona jest jedna zasada. Ilustracja ma przedstawiać postać, posiadającą ludzkie cechy. Chodzi tu o twarz i kończyny (dwie ręce i dwie nogi). Kiedy spełni się ten jeden warunek, sztuczna inteligencja nada mu kilka animacji. Postać będzie mogła tańczyć, podskakiwać i chodzić.

Sam Mark Zuckerberg postanowił pokazać, jak działa aplikacja na podstawie rysunku jego córki. Po zeskanowaniu przez narzędzie obrazka autor sam ustawia, które elementy mają się poruszać. Po chwili otrzymujemy szablon animacji i możemy zobaczyć, jak zachowuje się postać.

Aplikacja dostępna jest pod tym adresem: https://sketch.metademolab.com/.

Adam Daniluk

Facebook najgorszą firmą roku

Mark Zuckerberg

Podczas gdy toczył się plebiscyt na najlepszą firmę, którą został Microsoft, Yahoo Finance pierwszy raz postanowił przyznać antynagrodę. Na Facebooka negatywny głos oddało aż 8% użytkowników. Wśród najgorzej notowanych był również chińska platforma Alibaba, amerykańska firma AT&T oraz koncern Tesla.

Meta, firma kierowana przez Marka Zuckerberga, pomimo ambitnych planów (Metaverse) wciąż ma pod górkę. Echa starych skandali nie milkną, dodatkowo cały czas dochodzą nowe.

Tylko w tym roku Facebook spotkał się z zarzutami dotyczącymi:

  • cenzury treści,
  • szerzącej się dezinformacji,
  • kolejnych wycieków danych,
  • złego wpływu na najmłodszych użytkowników.

Warto dodać, że ten rok dla Facebooka, mimo wszystko, był przełomowy. To właśnie w 2021 zmienili nazwę na Meta i rozpoczęli pracę nad „Metaverse”, które ma zrewolucjonizować rynek.

Adam Daniluk

Elon Musk zakpił z Metaverse

Elon Musk BabylonBee

Metaverse został zapowiedziany wcześniej w tym roku. Od razu Mark Zuckerberg przedstawiał projekt, jako rewolucyjny. Nasz cyfrowy avatar będzie żył. Pierwszy raz doświadczymy zderzenia świata rzeczywistego z wirtualnym na taką skalę.  Właściciel SpaceX i Tesli ma jednak na temat wizji Metaverse inne zdanie.

Przedsiębiorca ostatnio wystąpił w programie „The Babylon Bee”. Podczas przeprowadzonego z nim wywiadu, stwierdził, że Metaverse się nie sprawdzi i  pozostanie tylko konceptem.

„Ludzie nie będą przebywać w wirtualnej rzeczywistości z założonym na oczy ekranem. To nie jest Metaverse.”

Powiedział też, że bardziej sprawdzi się projekt Neuralinku, firmy, w której jest współwłaścicielem. Neuralink zajmuje się tworzeniem wszczepialnych interfejsów na zasadzie mózg-komputer. Ma zaoferować chip chirurgicznie wszczepiany do mózgu, który zagwarantuje pełne wejście do wirtualnej rzeczywistości bez dodatkowego sprzętu. Mimo wszelkich kontrowersji, według Muska, tylko Neuralink będzie w stanie zaoferować nam pełne doświadczenie w korzystaniu z technologii.

Wielu ekspertów uważa, że technologia VR póki co nie jest wystarczająca, żeby wprowadzić projekt Zuckerberga w życie. Również Elon Musk informuje, że nie skreśla jeszcze całkowicie projektu, ale póki co nie dostrzegł w koncepcie nic przekonującego, co może w przyszłości się zmienić.

Adam Daniluk

Duże oczekiwania wobec Metaverse! Co zrobi konkurencja?

metaverse

Metaverse to termin używany do opisywania koncepcji przyszłej integracji internetu. W nim stykają się ze sobą dwa wymiary, internetowy i rzeczywisty, tworząc wirtualną przestrzeń 3D.

„Nowy internet” będziemy zwiedzać za pomocą utworzonego przez nas avatara. Pozwoli to  nam na interakcję z przyjaciółmi w zupełnie nowy sposób.   

Mark Zuckerberg

Podczas konferencji Facebook Connect, Mark Zuckerberg zdradził jak będzie wyglądać Metaverse 

Wierzymy, że metaverse będzie następcą mobilnego internetu, będziemy mogli czuć się obecni – jakbyśmy byli tam z ludźmi, bez względu na to, jak daleko jesteśmy od siebie.

Mark Zuckerberg

Metaverse ma nam pozwolić na eksplorację internetu, nie tylko za pomocą wzroku i słuchu. Ma także umożliwić nam na uaktywnienie pozostałych zmysłów i zapewnić kompletnie nowe doznania.

Według ekspertów, Metaverse nie jest niczym nowym. Już teraz marki jak Gucci, Vans, Coca-Cola, Netflix czy Warner Bros eksperymentują w wirtualnej przestrzeni. Dodatkowo są gry i aplikacje oparte na interfejsie 3D, choćby Roblox, który technologią zainteresował się wcześniej. Meta nie wprowadza niczego nowego, a jedynie rozwija istniejące już pomysły.

Jeśli nowa Meta uzupełni istniejący rozproszony metaverse o możliwość przyjaznego logowania się do różnych gier i aplikacji 3D w oparciu o ten sam dostęp i avatar, to odegra kluczową rolę. Moim zdaniem ma na to dużą szansę ze względu na skalę działania i ogromne doświadczenie w rozwijaniu swoich produktów i wdrażaniu innowacji.

Michał Ryszkiewicz, managing partner w Kamikaze

Przed metaverse stoją  duże wyzwania. Eksperci uważają, że już teraz pracodawcy nie nadążają za digitalową rewolucją. W dodatku nie wszystko to, co w obecnej erze internetu istnieje, jest wystarczająco chronione prawem. NFT i kryptowaluty to rzeczy, o których wiadomo już od dawna, jednak dopiero teraz wiedza o nich stała się powszechna. To bardzo ciekawe czasy dla świata cyfrowego. Prędkość, z jaką to wszystko się rozwija jest porażająca, a Mark Zuckerberg chce jeszcze bardziej wszystko rozpędzić.

 

Adam Daniluk

Facebook zniknie z sieci? Spekulacje o zmianie nazwy portalu

facebook

Nowa nazwa nie jest znana nawet pracownikom na najwyższych szczeblach firmy. Pojawiły się jednak informacje, jakoby nowy pomysł miał coś wspólnego ze słowem Horizon, którym to oznaczane były niepublikowane wersje „facebookowego” projektu VR. Wiemy natomiast, że portal społecznościowy testuje obecnie technologie „metaverse” pozwalającą na interakcje w środowisku 3D, dzięki której ludzie będą mogli poruszać się i komunikować w świecie wirtualnym.

Dyrektor generalny Mark Zuckerberg planuje przeprowadzić dyskusję na ten temat na wewnętrznej konferencji „Connect”, która odbędzie się 28 października. Jednak bardzo możliwe, że szczegóły pojawią się wcześniej. Gigant chce pokazać swoje ambicje i rozwijać się w różnych kierunkach, nie tylko jako portal społecznościowy.

Skutecznie przejdziemy od przede wszystkim firmy zajmującej się mediami społecznościowymi do bycia firmą metaverse.

Mark Zuckerberg


Autor: 

Adam Daniluk 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF