Usługi dla biznesu zajmują już 3,5 mln mkw. biur w Polsce

biuro

Sektor BSS napędza rozwój polskich miast i dominuje w biurowym krajobrazie regionów. W aglomeracjach poza Warszawą ponad połowa wynajętej powierzchni przypada na firmy z tej branży.

W I półroczu firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) wynajęły w Polsce blisko 210 000 mkw. biur. To ponad 40% łącznego zapotrzebowania zarejestrowanego na głównych rynkach. Wyłączając Warszawę, na firmy BSS przypadło aż 60% popytu.

Jakub_SylwestrowiczSektor usług biznesowych mimo pandemii wciąż się rozwija, stanowiąc jedną z najszybciej rosnących gałęzi polskiej gospodarki. Perspektywa jego dalszego wzrostu to mocny impuls do rozwoju rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Szczególnie dotyczy to głównych miast poza Warszawą. Przykładowo, w Krakowie, który jest największym rynkiem usług dla biznesu, zatrudnienie w tym sektorze wynosi ok. 82 000 osób. W stolicy Małopolski jest obecnie wynajęte ponad 1,3 mln mkw. biur, z czego już ponad 60% zajmują firmy BSS,

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

Regiony stoją usługami

Polska zapewnia szeroki wybór lokalizacji dzięki dobrze rozwiniętej i zróżnicowanej ofercie biurowej. W I półroczu 2021 łączne zasoby przekroczyły 12 mln mkw., a główne rynki regionalne już niemal dogoniły Warszawę pod względem podaży. Od stycznia do czerwca 2021 r. w Polsce ogółem podpisano umowy najmu na ponad 514 000 mkw. Ponad 50% wolumenu – ok. 264 000 mkw., przypadło na rynki poza Warszawą. Najbardziej aktywnym najemcą regionalnym pozostaje sektor BSS.

 Mateusz_PolkowskiZ wyłączeniem stolicy branża nowoczesnych usług dla biznesu wynajęła w I półroczu ponad 160 000 mkw. co stanowi ponad 60% popytu w miastach regionalnych. Rekordowy w skali kraju udział BSS w popycie odnotowały Katowice – 90%. Z kolei w Krakowie na firmy BSS przypadło trzy czwarte całkowitego zapotrzebowania na biura w tym okresie. Na trzecim miejscu uplasował się Poznań z 57%. Dla porównania, Warszawa, która jest drugim po Krakowie rynkiem usług dla biznesu, zarejestrowała 19% udział firm BSS w popycie, co w mieście zdominowanym do tej pory przez HQ firm jest bardzo dobrym wynikiem,

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Do największych transakcji najmu w sektorze BSS należały: renegocjacja i ekspansja Rockwell Automation na łącznie 19 500 mkw. w A4 Business Park w Katowicach, przednajem na 12 300 mkw. 3M w MidPoint 71 we Wrocławiu, nowa umowa Heineken Global Shared Services na 8600 mkw. w Podium Park w Krakowie oraz renegocjacje Sii na 3400 mkw. w biurowcu Maraton w Poznaniu.

Mateusz_PolkowskiSektor usług dla biznesu dominuje w regionalnym krajobrazie biurowym pozostając głównym najemcą poza Warszawą. Centra BSS zajmują ponad 60% wynajętej powierzchni biurowej w Krakowie oraz więcej niż 55% w Łodzi czy 49% we Wrocławiu. Łącznie najemcy z sektora usług zajmują ponad 3,5 mln mkw. biur w całej Polsce, w tym 2,8 mln mkw. poza Warszawą,

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Wiele wskazuje na to, że trend ten utrzyma się w dłuższej perspektywie. Od 2020 roku zatrudnienie w centrach usług dla biznesu wzrosło w Polsce do 355 300 osób w ramach ponad 1600 centrów usług. Udział usług biznesowych, mimo pandemii, w całkowitym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się do 5,6%, wobec 5,2% w 2020 r. Według ABSL, liczba miejsc pracy może w I kw. 2022 r. wzrosnąć o 6,1% r-d-r do 376 900, co świadczy o ogromnym potencjale tego sektora.

Jakub_SylwestrowiczZakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw wywołane przez COVID-19 sprawiły, że firmy zrewidowały swoje strategie outsourcingowe i dążąc do utrzymania ciągłości procesów biznesowych coraz chętniej analizują opcje uruchomienia operacji bliżej kraju pochodzenia. Polska może być jednym z największych beneficjentów tego trendu. Ponadto, część najemców dłużej i ostrożniej podejmuje pewne strategiczne decyzje dotyczące zmian w portfolio nieruchomości biurowych w związku z niedawną pandemią, co pokazuje, że jest jeszcze potencjał do dalszych wzrostów rynku najmu,

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

Biura ery nowej normalności

Firmy BSS poszukują lokalizacji, oferujących wysokiej jakości przestrzenie biurowe, aby zapewnić nowym pracownikom komfortowe i optymalne środowisko pracy, uwzględniając wyzwania z obszaru tzw. nowej normalności.

Jakub ZielinskiFirmy z sektora usług zatrudniające tysiące specjalistów, podążając za oczekiwaniami swoich pracowników, w naturalny sposób wytyczają trendy związane z kształtowaniem nowoczesnej przestrzeni biurowej i dostosowaniem biura do potrzeb wracających do niego pracowników, którzy realizują zadania w zyskującym na popularności modelu hybrydowym. Wyzwaniem związanym ze środowiskiem pracy, z którym coraz częściej zgłaszają się do nas firmy jest zapewnienie pracownikom pozytywnych doświadczeń zachęcających do obecności w biurze, ale też wspieranie ich produktywności i kreatywności. W odpowiedzi na aktualne potrzeby zarówno całe nowe obiekty, jak i proponowane rozwiązania dla konkretnych biur opierają się między innymi o ideę spotkań, uwzględniając przestrzenie do szybkich prezentacji, pokoje do pracy zespołowej, wyposażone w technologie multimedialne czy przeznaczone do integracji pracowników,

Jakub Zieliński, Lider Zespołu ds. Środowiska Pracy, JLL


Źródło: JLL

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polska na 20. miejscu na świecie pod względem transparentności rynku nieruchomości

drewniane domki nieruchomosci

Polski rynek, zaliczany przez inwestorów do grona państw transparentnych, utrzymuje pozycję najwyżej ocenianego wśród wszystkich krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

Firmy JLL i LaSalle opublikowały najnowszą edycję Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości (Global Real Estate Transparency Index – GRETI). Jak podkreślają autorzy raportu, mimo zwiększonego nacisku na społeczną odpowiedzialność biznesu i powszechne wykorzystanie nowych technologii, aktualnie mamy do czynienia z najniższym tempem poprawy przejrzystości światowych rynków nieruchomości od okresu bezpośrednio po światowym kryzysie finansowym.

Po raz kolejny kategorię najbardziej transparentnych rynków zdominowały kraje anglosaskie: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia. Na kolejnych miejscach uplasowały się Francja, Kanada, Nowa Zelandia, Holandia, Irlandia, Szwecja i Niemcy. Najmniej transparentnym krajem jest Libia. Wenezuela, która zamykała ranking w 2018 roku, wypadła z zestawienia. Z kolei wśród krajów, które odnotowały największy postęp w obszarze przejrzystości rynku dominują państwa azjatyckie.

Zrównoważony rozwój i rozwiązania PropTech motorem transparentności

Od 2018 roku, czyli ostatniej edycji rankingu – kwestią najmocniej wpływającą na transparentność rynków nieruchomości stały się zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jeremy Kelly, Dyrektor Globalnych Programów Badawczych w JLL

W tym obszarze liderami najwyższych standardów są kraje najbardziej transparentne, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Francja.

Innym kluczowym czynnikiem zwiększającym transparentność jest ilość danych dotyczących nieruchomości, które są obecnie dostępne dzięki coraz większemu wykorzystaniu narzędzi PropTech oraz Big Data. Ponownie, największa skala wdrożeń innowacyjnych rozwiązań technologicznych może być obserwowana w gronie najbardziej transparentnych państw – we Francji, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii, w Kanadzie i USA, a także na rynkach Azji i Pacyfiku – w Korei Południowej, Singapurze i Hongkongu. Co istotne, kilka mniej przejrzystych, większych rynków wschodzących również wyróżnia się w tym aspekcie – w tym Indie, Republika Południowej Afryki, Brazylia i Chiny.

Polska bez zmian

W tegorocznym rankingu Polska, podobnie jak dwa lata temu, została zakwalifikowana na 20 miejscu. Tym samym kolejny raz z rzędu wyprzedziła wszystkie pozostałe kraje Europy Środkowo – Wschodniej, w tym Czechy (25 pozycja), Słowację (28), Węgry (27) i Rumunię (35 – spadek o sześć pozycji do grona krajów półtransparentnych).

Mocne fundamenty polskiego rynku nieruchomości potwierdza między innymi wysoka aktywność inwestorów, którą obserwujemy mimo globalnych zawirowań związanych pandemią koronawirusa. Dotychczas w tym roku sfinalizowano w Polsce transakcje o wartości ponad 3,7 mld euro. To świadczy o głębokim zaufaniu inwestorów. Dalsza praca nad poprawą klimatu legislacyjnego, lepsza współpraca na linii sektor prywatny – państwo i zwiększanie innowacyjności to warunki, abyśmy za dwa lata byli oceniani jeszcze lepiej.

Agata Sekuła, Wiceprezes Zarządu JLL w Polsce

Na lepszą percepcję polskiego rynku w przyszłości może w mniejszym tempie wpływać tempo wzrostu w zakresie podaży projektów nieruchomościowych, a w większym – jakość produktu, który jest oferowany inwestorom.

Pandemia bardzo mocno uwypukliła rolę nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym firmy utrzymały swoją ciągłość biznesową, a teraz bez większych przeszkód mogą wracać do budynków biurowych. Dlatego nadchodzące miesiące i lata będą stały pod znakiem zwiększonych nakładów na innowacyjność, również w obszarze PropTech, dzięki którym nieruchomości staną się dla swoich użytkowników jeszcze bardziej bezpieczne. Ciekawym aspektem jest też wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju. Globalne zmiany klimatyczne stoją chwilowo w cieniu koronawirusa, musimy jednak pamiętać, że w tym obszarze szczególnie ważna jest konsekwencja i długofalowe strategie nastawione na ochronę środowiska. Te dwie kwestie powinny znaleźć się w centrum uwagi inwestorów i deweloperów aktywnych na rynku nieruchomości w Polsce.

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości jest wydawany co dwa lata. W tegorocznej edycji oceniono 99 rynków, biorąc pod uwagę 210 czynników. Zostały one podzielone na sześć obszarów, którymi są wskaźniki efektywności, fundamenty rynku, nadzór nad podmiotami notowanymi na rynkach zorganizowanych, warunki prawne i ustawodawstwo, jakość procesów transakcyjnych oraz zrównoważony rozwój.

W oparciu o badane wskaźniki kraje są przypisywane kategorii: wysoce transparentnych (highly transparent), transparentnych (transparent), półtransparentnych (semi-transparent), o niskiej transparentności (low transparency) i nieprzejrzystych (opaque). Indeks jest narzędziem zarządzania ryzykiem dla inwestorów. Zapewnia porównywalne dane dla wielu lokalizacji geograficznych, jest wsparciem przy tworzeniu strategii inwestycyjnych i modelu alokacji środków dla poszczególnych krajów. Pomaga najemcom korporacyjnym ocenić lokalizacje na całym świecie. Wyniki raportu stanowią narzędzie również dla instytucji publicznych, podejmujących działania na rzecz poprawy transparentności gospodarki.

Więcej informacji o rankingu i metodologii, jest dostępnych tutaj.


Źródło: informacja prasowa JLL

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF