Tag
mobber
Pracodawca ma określone obowiązki, z których najważniejsze z punktu widzenia pracownika są wymienione w art. 94 Kodeksu pracy. Jednym z najbardziej istotnych dla pracownika jest nałożony na pracodawcę szczególny obowiązek wpływania na…
Molestowanie
Najprostszą definicją molestowania jest ta, która określa czym jest molestowanie moralne, także w pracy. Pojęcie to oznacza proces rozmyślnej destrukcji jednostki przez inną jednostkę lub grupę przy użyciu systematycznej i trwającej w…
Ostracyzm, czyli osamotnienie
Osamotnienie ofiary mobbingu wynika z bardzo prostej przyczyny: przełożony – mobber najbardziej obawia się konkurencji ze strony pracowników wykazujących ponadprzeciętne zdolności i wyróżniający ich poziom inteligencji. Zaczyna tak niszczyć…
Zachowania mobbingowe czyli jakie?
Przyjrzyjmy się zachowaniom mobbera, które mogą być – w zależności od tego, jak dalece braku mu kultury i zahamowań – mniej lub bardziej drastyczne. Na autentycznych przykładach zobaczymy, jak mobber powoli wykańcza ofiarę na oczach innych…
Skuteczna polityka antymobbingowa
Pracodawca może uwolnić się od odpowiedzialności jeśli wykaże, że wywiązał się ze swojego kontraktowego obowiązku przeciwdziałania mobbingowi. Skoro zaś przeciwdziałanie mobbingowi stanowi kontraktowy obowiązek pracodawcy, to logicznie…
Procedura antymobbingowa
Realizacja obowiązku przeciwdziałania mobbingowi w zakładzie pracy polega między innymi na stworzeniu wewnętrznej procedury antymobbingowej, która pozwoli pracownikom na zgłaszanie skarg na mobberów. Czy taka skarga jest zasadna i czy…