...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Modowy ranking polskich miast

Które miasto jest polską stolicą mody? W poszukiwaniu Mediolanu nad Wisłą galeriamarek.pl przyglądnęła się 10 największym miastom w Polsce. Poznajcie ich najmodniejsze oblicze.

Polska moda jest w coraz lepszej kondycji. Największą popularnością cieszą się sieciówki, jednak wśród Polaków nie brakuje wielbicieli oryginalnych projektów. W miejskich kalendarzach dużo częściej znaleźć można modowe imprezy czy pokazy, a tempa nie zwalniają również rodzimi projektanci, którzy otwierają swoje salony zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ale czy mamy szanse na swój Mediolan, Paryż lub Londyn? Które z miast można dziś nazwać polską stolicą mody?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania wzięliśmy pod lupę 10 największych polskich miast, by stworzyć subiektywny przegląd najważniejszych modowych ośrodków nad Wisłą. Zobaczcie, gdzie najszybciej bije puls polskiej mody

Jak tworzyliśmy nasz ranking?

By wyłonić polską stolicę mody, oceniliśmy miasta w 6 kategoriach. W każdej z nich przyznawaliśmy punkty: 10 za pierwsze miejsce, 9 za drugie, 8 za trzecie itd. Następnie wyniki mnożyliśmy przez wagę kategorii (od 1 do 3). Ostateczną klasyfikację ułożyliśmy na podstawie sumy punktów uzyskanych we wszystkich kategoriach.

Pod uwagę wzięliśmy takie kryteria, jak:

 

  • Eventy modowe (waga: 3) – od organizowanych z rozmachem targów i pokazów, przez nieco skromniejsze meetingi, aż po wietrzenie szaf oraz modowe spotkania w centrach handlowych. W każdym z miast policzyliśmy modowe eventy, które odbyły się w ciągu całego roku, a poszczególnym wydarzeniom przyznaliśmy od 1 do 3 punktów, w zależności od ich skali i rangi.

 

  • Salony i butiki (3) – czyli autorskie punkty sprzedaży, showroomy czy concept store’y. Maksymalną liczbę punktów przyznaliśmy miastu, w którym naszą uwagę przykuło najwięcej ciekawych miejsc.

 

  • Szkoły mody (2) – w tej kategorii, podobnie jak w przypadku eventów, najpierw ocenialiśmy poszczególne placówki. 3 punkty przyznawaliśmy uczelniom wyższym i szkołom z kilkoma typowo modowymi kierunkami, 2 punkty związanym z modą szkołom średnim i technikom, a 1 punkt – pojedynczym kursom oraz kierunkom pośrednio związanym z modą (np. dziennikarstwo modowe). Wygrywało miasto z najwyższą łączną liczbą punktów.

 

  • Modowi blogerzy i influencerzy (2) – czyli piszące w danym mieście blogerki i blogerzy, których porady i stylizacje można znaleźć na autorskich stronach, facebookowych fanpage’ach, kanałach na YouTube czy profilach na Instagramie. W zależności od liczby obserwujących każdemu z influencerów przyznawaliśmy od 1 do 3 punktów, a następnie porównywaliśmy zsumowane wyniki każdego z miast.  

 

  • Znani projektanci (2) – każdemu z tworzących w mieście projektantów przyznawaliśmy 1 lub 2 punkty. Wyżej ocenialiśmy nazwiska rozpoznawalne na międzynarodowych wybiegach, niżej – projektantów znanych raczej lokalnie.

 

  • Moda w centrach handlowych (1) – są dwa powody, dla których galerii i centrów handlowych nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Po pierwsze dlatego, że to właśnie tam większość Polaków uzupełnia swoją garderobę. Po drugie – ze względu na organizowane przez nie eventy, przybliżające świat mody zwykłemu Kowalskiemu. W ostatniej, najniżej punktowanej kategorii, łączną powierzchnię centrów oraz galerii w każdym z miast dzieliliśmy przez liczbę mieszkańców.

Polską stolicą mody jest…

Najważniejszym ośrodkiem mody w Polsce okazała się Warszawa, zdobywając łącznie 117 punktów. Miasto zwyciężyło w 4 z 6 kategorii. To tu odbywa się najwięcej modowych eventów (na czele z Warsaw Fashion Weekend), tu najłatwiej też trafić na autorski salon czy concept store. Łącznie w Warszawie zwróciliśmy uwagę na aż 93 oryginalne butiki. To ponad trzy razy więcej niż we Wrocławiu, zajmującym w tej kategorii 2. miejsce.

Nie jest też niespodzianką, że to właśnie w stolicy mieszka najwięcej projektantów i influencerów. Przy odrobinie szczęścia na warszawskich ulicach możemy natknąć się na takie osoby jak Dawid Woliński, Gosia Baczyńska czy Mariusz Przybylski lub podejrzeć, jak swoje stylizacje uwieczniają Maffashion, Jessica Mercedes czy Macademian Girl.

Warszawa, podobnie jak większość stolic, jest pierwszym punktem, w którym otwierają się sklepy najważniejszych marek. Tu też znajduje się większość instytucji związanych z modą, jak redakcje magazynów czy showroomy – mówi Ewa Kowalewska-Kondrat, na co dzień prowadząca bloga o modzie Harelblog.pl i współpracująca z Vogue oraz magazynem Lounge. – Tak jak ciężko, żeby stolicą mody został Edynburg, tak też nie powinniśmy oczekiwać tego nagle od miast, w których moda ani na pierwszym, ani nawet na drugim czy trzecim miejscu się nie znajduje.

W których kategoriach Warszawa musiała uznać wyższość innych miast? Przede wszystkim w ostatniej: choć łącznie w stolicy znajduje się najwięcej powierzchni handlowej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Warszawa wypada najgorzej w całym kraju. Znacznie lepiej jest pod względem placówek edukacyjnych, jednak i tu nasza stolica mody musi się zadowolić najniższym stopniem podium, za Poznaniem oraz Krakowem.

Stolica i długo, długo nic?

Wręcz przeciwnie! Sporo do powiedzenia w polskiej modzie ma też m.in. Kraków, z wynikiem 99 punktów depczący po piętach Warszawie. Uwagę branży co roku przyciąga Cracow Fashion Week, a w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru – jednej z najlepszych szkół modowych w kraju – studenci mogą uczyć się od projektantów Vistuli czy luksusowego domu mody Balenciaga.

W opinii Harel stolica Małopolski to zresztą jedyne miasto, które mogłoby stanąć w modowe szranki z Warszawą. – Nie da się nie zauważyć Krakowa. To miasto ma swoje mody, często niezależne od tego, co na wybiegach – komentuje blogerka. – I to jest wspaniałe, bardzo inspirujące i otwierające. Pod tym względem to właśnie Kraków przypomina mi inne stolice, ze stylem wykraczającym poza chwilowe trendy.

Warte uwagi imprezy modowe oraz placówki edukacyjne mają również Wrocław i Łódź, zajmujące w naszym zestawieniu odpowiednio 3. i 5. miejsce. W stolicy Dolnego Śląska młodych adeptów mody zaprasza Pracownia Ubioru Kreacyjnego ASP, a pielęgnująca włókiennicze tradycje Łódź kusi odbywającymi się w pofabrycznych przestrzeniach Fashion Industry Days.

Spory potencjał kryje się także w miastach sklasyfikowanych na niższych pozycjach. Przykładem może być Białystok, mogący pochwalić się imponującym kalendarzem imprez i wydarzeń lub Szczecin, któremu spora część kraju może pozazdrościć oryginalnych salonów i butików. Z kolei Lublin (8. miejsce w końcowym rankingu) osiągnął trzeci wynik pod względem powierzchni handlowej w centrach oraz galeriach, ustępując jedynie Poznaniowi i Gdańskowi.

Poznaj polskie miasta od najmodniejszej strony

Zobacz szczegółowe wyniki naszego zestawienia i dowiedz się więcej o najważniejszych modowych eventach, czołowych projektantach oraz interesujących butikach w każdym z 10 największych polskich miast.

 

  • Warszawa (117 pkt)
  • Kraków (99 pkt)
  • Wrocław (95 pkt)
  • Poznań (91 pkt)
  • Łódź (89 pkt)
  • Szczecin (61 pkt)
  • Gdańsk (53 pkt)
  • Lublin (47 pkt)
  • Białystok (42 pkt)
  • Bydgoszcz (30 pkt)

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF