...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak motywować pracowników w czasie zdalnej pracy?

praca zdalna

1. Wydajne, intuicyjne narzędzia do pracy

Pracownik oddelegowany do pracy zdalnej musi dysponować sprawdzonymi, skutecznymi i optymalnie dobranymi narzędziami. Trudno zmotywować się do efektywnej pracy, jeżeli nie ma się fizycznej i technicznej możliwości jakościowego wykonywania swoich obowiązków. Jeżeli jako pracownicy widzimy, że firma dba o każdy aspekt wyposażenia (np. nie tylko w służbowy, płynnie działający laptop, ale również dobre oprogramowanie), z naturalnie większym zapałem przystępujemy do działań. Ten aspekt generuje bowiem dodatkowe nakłady finansowe, których nie rozwiąże pożyczka 500 zł.

2. Jasny podział obowiązków i narzędzia kontroli

Pracownicy skoncentrowani na pracy w jednym biurze siłą rzeczy stanowią wobec siebie rodzaj „wewnętrznej kontroli”. Gdy większość zespołu stara się i pracuje z zapałem, a mniejszość rażąco zaniedbuje obowiązki, nie jest to akceptowane i dość szybko staje się przedmiotem dyskusji, kłótni czy prac nad rozwiązaniem problemu.

Praca zdalna zmienia w tym względzie wszystko, bo każdy pracuje w odrębnym miejscu. Jeszcze większe komplikacje pojawiają się wówczas, gdy firma działa hybrydowo i np. jedynie część pracowników funkcjonuje w trybie home office. Musisz znaleźć odpowiedź na kilka istotnych pytań, jak przykładowe, poniższe.

  • Czy podział obowiązków jest jasny dla każdego pracownika?
  • Czy podział obowiązków jest sprawiedliwy i adekwatny do poziomu wynagrodzeń, hierarchii w zespole, umiejętności, wymagań itp.?
  • Czy istnieją skuteczne narzędzia kontroli efektywności pracy zdalnej pracowników?

Dobrze, jeżeli praca zdalna wciąż pozwala na godny zarobek wszystkich pracowników, którzy nie muszą koniecznie rozglądać się za dodatkowym finansowaniem, np. zaciągając pożyczkę na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/.

3. Elastyczny grafik pracy

Już sam fakt możliwości pracy w trybie zdalnym jest motywacją i udogodnieniem dla wielu pracowników, dotychczas przyzwyczajonych do wykonywania obowiązków zawodowych w warunkach biurowych. Można iść o krok dalej i tak przemodelować firmę (oczywiście o ile to możliwe ze względu na rodzaj działalności), by grafik pracy był elastyczny. Dla części, jeśli nie całości zespołu będzie to bardzo motywująca okoliczność. Jednemu pracownikowi elastyczny grafik ułatwi odbieranie dzieci z przedszkola, drugiemu pozwoli realizować pasje w optymalnych godzinach, kolejnym umożliwi lepszą organizację domowych obowiązkych itd.

4. Integracja zespołu

Pracujemy zdalnie, ale pozostajemy w osobistych relacjach? To możliwe, dlatego warto pielęgnować kwestie integracji pracowników. Można wskazać sporo firm, np. w sektorze IT czy mediów i marketingu, które, choć działają zdalnie, wspierają cykliczne spotkania zespołu w mniej formalnych okolicznościach (i wcale nie chodzi o wideokonferencje…).

5. Standardowe czynniki motywujące

Motywacją wciąż pozostają premie, dobre zarobki czy materialne benefity (opieka zdrowotna czy karty multisport). Warto o tym pamiętać, ale specjalnie piszemy o tym na końcu, by pokazać, jak wiele innych aspektów należy przemyśleć. Więcej poradników finansowych znajdziesz na stronie sowafinansowa.pl.


Źródło: sowafinansowa.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF