Odmowa wypłaty odszkodowania z AC – jakie powody może podać ubezpieczyciel?

samochody odmowa wyplaty odszkodowania z AC

Masz wykupione AC i doznałeś szkody, a ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania? Niestety likwidacja szkody z AC nie zawsze jest możliwa! Jeśli dopuściliśmy się rażącego niedbalstwa, prowadziliśmy pod wpływem alkoholu albo bez ważnych badań technicznych, odmowa wypłaty odszkodowania jest gwarantowana. Sprawdź wszystkie sytuacje, w których naprawa z AC nie będzie dostępna.

W jakich sytuacjach chroni nas polisa AC? Co można naprawić z AC?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Można je wykupić razem z OC, można je także dokupić w dowolnym momencie. Umowę AC z reguły zawiera się na rok. Odszkodowanie z AC otrzymamy w momencie, w którym sami ponosimy winę za uszkodzenie auta, gdy nie znamy sprawcy uszkodzeń albo gdy winę ponosi zwierzę/żywioł (pożar, gradobicie itd.). Każda umowa zawiera jednak wyłączenia, które znajdziemy w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że oferty AC różnią się między sobą. W zależności od wyboru mogą mieć one bardzo wąski albo bardzo szeroki zakres. Z reguły im większy zakres ubezpieczenia, tym wyższa cena składki. Z drugiej strony warto mieć ochronę na różne sytuacje. Często jednak można znaleźć AC z szerokim zakresem za niską cenę – dlatego też porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych i inne tego typu narzędzia cieszą się dużą popularnością.

Odmowa wypłaty odszkodowania – kiedy ubezpieczyciel może odmówić AC?

Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania, a wtedy likwidacja szkody z AC nie jest możliwa. Może także pomniejszyć wysokość wypłaty AC w uzasadnionych sytuacjach. W obu tych przypadkach mówimy o wyłączeniu lub ograniczeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela, a pełny zakres wyłączeń znajdziemy w OWU. Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel zawsze odmówi nam wypłaty AC:

  • jeśli pojazd w momencie szkody posiadał brak aktualnych badań technicznych,
  • jeśli kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów w momencie szkody,
  • jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu, środków odurzających albo leków, po których nie wolno prowadzić auta,
  • jeśli kierowca celowo uszkodził samochód,
  • jeśli auto zostało użyte jako narzędzie przestępstwa,
  • jeśli szkoda jest tak niska, że nie łapie się do zakresu minimalnej wartości szkody (określonej w OWU).

Ważnym powodem odmowy wypłaty odszkodowania z AC jest też brak staranności w zabezpieczeniu pojazdu. Dlatego też jeśli doszło do kradzieży auta albo do włamania, musimy udowodnić, że w żaden sposób nie “ułatwiliśmy” tego działania złodziejom. Samochód musi być zamknięty, a kluczyki nie mogą się znajdować w środku pojazdu, kiedy nas w nim nie ma. Pamiętajmy też o załączaniu autoalarmu.

Czym jest rażące niedbalstwo w przypadku ubezpieczenia AC?

Ubezpieczyciel w OWU zawiera takie pojęcie jak “rażące niedbalstwo”. Jest ono podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Niektóre firmy jasno określają sytuacje, które uważają za przejawy rażącego niedbalstwa, inne pozostawiają pole do interpretacji. Może to być zarówno korzystne, jak i niekorzystne dla właściciela auta. Niemniej trzeba pamiętać, że posiadanie autocasco nie zwalnia z myślenia.

Ubezpieczyciele za rażące niedbalstwo zawsze uznają pozostawienie w aucie bądź innym widocznym, łatwo dostępnym miejscu kluczyków do samochodu i dowodu rejestracyjnego. Niezamknięcie bądź niedomknięcie drzwi i okien też ma wpływ na odmowę wypłaty odszkodowania. Rażącym niedbalstwem może też być znaczne przekroczenie prędkości.

Wybierając ofertę AC, warto przeanalizować wszystkie wyłączenia. Oprócz ceny liczy się też zakres ochrony oraz dokładność określonych sytuacji w OWU. Niektórzy zastanawiają się nad kupnem AC, ale nie są przekonani do tego dodatkowego wydatku – życie jednak pokazuje, że zazwyczaj warto. Tym bardziej, że wcześniej wystarczy użyć narzędzi takich jak AC kalkulator lub popytać znajomych kierowców, aby znaleźć dobrą i tanią ofertę.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF