...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Litewska firma wspiera zrównoważone rozwiązania przy użyciu drukarek 3D Zortrax

DANCER-bus-in-Klaipėda-1. Source - DANCER bus

Z myślą o ochronie zasobów naturalnych, zespół DANCER bus zaprojektował i wyprodukował pojazdy elektryczne wykonane w dużej mierze z materiałów pochodzących z przetworzonych butelek PET i zasilane szybko ładującymi się akumulatorami. Jednak zanim autobusy można było zobaczyć na ulicach, zespół szukał metody na ukończenie swojego projektu w równie zrównoważony sposób. Szukano taniego rozwiązania, aby stworzyć logo firmy, które zostanie zainstalowane na przodzie autobusów. DANCER bus chciał też osiągnąć to bez konieczności rozpoczynania masowej produkcji, np. poprzez formowanie wtryskowe, które zazwyczaj generuje dużo odpadów. Firma zdecydowała się skorzystać z usług druku 3D oferowanych lokalnie przez 3D Creative.

Zespół 3D Creative rozpoczął małoseryjną produkcję logo przy użyciu dwóch drukarek 3D Zortrax – Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus. Cały model został podzielony na dwie części i wydrukowany na obu drukarkach. W rzeczywistości posiadanie urządzeń z dwóch linii pozwoliło zespołowi na szybkie i efektywne wykonanie zadania, dzięki czemu autobusy mogły wyjechać na drogi z wydrukowanym w 3D logo. Do projektu wybrano wysokiej jakości i łatwy w użyciu filament Z-ABS. Cały proces obejmował również dokładną obróbkę końcową modelu, czyli szlifowanie, gruntowanie i malowanie.

 

Projekty takie jak ten zrealizowany przez 3D Creative dla DANCER bus udowadniają, że przy użyciu sprzętu Zortrax można produkować wysoce spersonalizowane części do różnych zastosowań końcowych. Wierzymy, że różnorodność rozwiązań oferowanych przez Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus może zastąpić tradycyjne metody produkcji. Druk 3D umożliwia wygodną produkcję opłacalnych części 3D i pozostawia miejsce na wprowadzenie niezbędnych poprawek lub ulepszeń w trakcie projektu. W tym przypadku druk 3D spełnił wymagania projektu z założeniami zrównoważonego rozwoju jako alternatywa dla formowania wtryskowego. Ta metoda mogłaby przynieść ogromne koszty i wygenerowałaby wiele odpadów.

Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax S.A.

Dzięki Zortrax M200 i M300 Plus zespół 3D Creative był w stanie wyprodukować trwałe modele o gładkiej powierzchni, bez widocznych śladów warstw. Obie części logo zostały zorientowane na płasko na platformach drukarek, aby zapewnić druk jak najmniejszej ilości podpór i ograniczyć odpady produkcyjne. Co więcej, obróbka końcowa modeli przygotowała je do zainstalowania na autobusach, tak aby wytrzymały zmieniające się warunki zewnętrzne, w tym wilgoć i światło UV.

Strategia wdrażania wydrukowanych w 3D części do końcowego zastosowania w gotowym produkcie okazała się idealna dla projektu DANCER bus i sprawiła, że stał się jeszcze bardziej spójny dzięki zminimalizowanym kosztom i ograniczonym odpadom produkcyjnym. Druk 3D w małych seriach może być z powodzeniem stosowany w projektach, w których opłacalność jest kluczowym wymogiem i istnieje potrzeba elastycznych modyfikacji projektu lub stosowania unikalnych rozwiązań. Znakomitym przykładem takiego podejścia jest wydrukowane w 3D logo DANCER bus, które można zobaczyć na autobusach jeżdżących po Kłajpedzie na Litwie.

 

Rafał Tomasiak, CEO i Karolina Bołądź, Co-founder Zortrax są laureatami 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.


Źródło: Zortrax 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Tworzenie sztuki dla Muzeum Bursztynu przy użyciu kompletnego ekosystemu Zortrax

Zortrax i Muzeum Bursztynu

Biżuteria i sztuka z bursztynu, która od zawsze była specjalnością rzemieślników polskich miast nadmorskich, została wybrana jako temat wystawy w niedawno odrestaurowanym Wielkim Młynie, słynnym XIV-wiecznym budynku w Gdańsku. Pastuszakowi zlecono wykonanie szczegółowej makiety domu bursztynnika, gabinetu osobliwości, miniatury bursztynowego kabinetu z 1724 r. imitującego barokową szafę oraz makiety jaszczurki zatopionej w bursztynie, datowanej na 40 milionów lat. Niektóre z ekspozycji to duże, złożone projekty, z których sam dom bursztynnika składa się z ponad 200 odrębnych elementów. Aby wszystkie te modele były wykonane na czas, Pastuszak wykorzystał cały ekosystem Zortrax wraz z drukarkami, urządzeniami do obróbki końcowej i materiałami.

Jakub PastuszakWierzę, że druk 3D ze wszystkimi możliwościami, jakie daje, już teraz zmienia naszą rzeczywistość. Znacznie ułatwia prototypowanie i ostatecznie wprowadza do środowiska mniej odpadów niż subtraktywne metody produkcji. Rozwiązuje również jeden z głównych problemów epoki cyfrowej obecny w sztuce i projektowaniu, jakim jest dysonans poznawczy wywołany brakiem kontaktu z żywą materią. Druk 3D może pomóc uniknąć ryzyka pozostawienia projektów tylko w sferze koncepcji trójwymiarowych.

Jakub Pastuszak, projektant zaangażowany w tworzenie wystawy dla Muzeum Bursztynu

Pastuszak używa wielu drukarek 3D Zortrax, bazujących na technologii wytłaczania filamentu, takich jak M200 Plus, Zortrax Inventure, Zortrax M300 Dual i trzech drukarek żywicznych Zortrax Inkspire, które pracują w technologii UV LCD. Korzysta także z urządzeń do obróbki końcowej modeli, w tym z myjki Ultrasonic Cleaner, stacji DSS oraz Zortrax Apoller, inteligentnego urządzenia do wygładzania wydruków. W ten sposób może jeszcze bardziej zautomatyzować swoją pracę i osiągnąć lepsze, bardziej powtarzalne efekty. W przeważającej części Pastuszak pracuje również z dedykowanymi materiałami Zortrax, takimi jak Z-ULTRAT Plus Ivory dla linii opartej na wytłaczaniu filamentu i żywicy Zortrax Resin Basic dla maszyn UV LCD.

Zortrax od samego początku skupiał się na budowaniu pełnego i spójnego ekosystemu druku 3D. Praca projektantów wzornictwa przemysłowego, na przykład Jakuba Pastuszaka to dowód na to, że plan dostarczania kompletnych rozwiązań druku 3D był i nadal jest słuszny. Wszystkie nasze drukarki 3D, materiały i urządzenia do obróbki końcowej są tak skonstruowane, aby bezproblemowo ze sobą współpracować.

Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax

Artykuł przedstawiający sposób pracy Pastuszaka z urządzeniami Zortrax można znaleźć na oficjalnym blogu Zortrax. Tekst zawiera także wizualizacje prezentujące ekspozycje projektanta.


Źródło: Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF