...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rozwijaj kompetencje nie wychodząc z domu. Kursy online w dobie pracy zdalnej

kursy online

Rozwój technologii przyczynił się do tego, że nasze codzienne zachowania, nawyki uległy zmianie. Internet daje nam możliwość komunikowania się z rodziną, ze znajomymi, robienia zakupów, dokonywania opłat. A jak wyglądają współczesne metody nauczania czy podnoszenie kompetencji za pomocą jest efektywne i jak zachować wewnętrzną motywację i dyscyplinę w czasie pracy zdalnej?

Nauka języka obcego bez wychodzenia z domu

Niewątpliwą zaletą nauki online jest to, że możesz ją wykonywać w każdym miejscu na świecie. Oszczędzasz czas na dojazdach do miejsca szkolenia i to ty dbasz o komfort nauki. Okazuje się, że to fantastyczne rozwiązanie dla osób, które podróżują, dla mam, które wychowując dzieci w domu, mogą szlifować na przykład język angielski przed powrotem na rynek pracy.

Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na prowadzenie zarówno zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Narzędzia telekonferencyjne ułatwiają kontakt ucznia z nauczycielem. Do takich narzędzi należą m.in: Skype, Microsoft Teams, YouTube czy Google Hangouts Meet, Zoom.

Nie potrzebujesz się przemieszczać, żeby uczestniczyć w zajęciach, powtarzać materiał, zdawać testy poziomujące. Dzięki tego typu nauce jesteś na bieżąco, lektor w czasie rzeczywistym przekazuje materiał, rozmawia z uczestnikami. Dzięki tym rozwiązaniom możesz liczyć zawsze na informację zwrotną.

Czas kryzysu – czasem na naukę online?

Coraz więcej szkoleń przenosi się do świata online. Kompetencje można podnosić za zakresu rozwoju osobistego, prowadzenia projektów, ale i digital marketingu. W dobie Internetu mamy mnóstwo zawodów, które można wykonywać dzięki pracy zdalnej, np. social media manager, copywriter, specjalista SEO, wszystkie te zawody wymagają ciągłej aktualizacji wiedzy.

Aktualny czas jest tak kryzysowy, że zmusza do refleksji zarówno nad jego tragicznymi konsekwencjami, jak również nad potencjalnie korzystnymi zmianami, które się z nim wiążą.
Świat, przenosząc komunikację do internetu, zaczyna oferować naukę online na niespotykaną dotąd skalę. W efekcie, to co obserwuję w ostatnich dwóch tygodniach wśród osób uczących się, a także zajmujących się uczeniem, to obniżenie poziomu odczuwalnego przez te osoby stresu, obniżenie presji nakładanej na siebie i innych oraz zwiększony odpoczynek. Daje to możliwość wyregulowania cyklu dnia według własnych, często specyficznych
potrzeb. Jako przykłady można wskazać dostosowanie cyklu nauki do dobowego cyklu własnego organizmu, w tym do sposobu odżywiania oraz ruchu. Upatruję w tym szans na stworzenie podstaw do zwiększenia odporności emocjonalnej poprzez powrót do homeostazy organizmu.

 dr Katarzyna Mika-Łabuz, psychoterapeuta i psycholog

Szkolenia online z zakresu e-marketingu proponuje również Akademia DIMAQ. Szkolenia odbywają się w formie interaktywnych live’ów i całkowicie realizują program szkoleń stacjonarnych. Trener na żywo prowadzi zajęcia, włączając w to ćwiczenia indywidualne dla uczestników. Dają też możliwość przekwalifikowania się i zweryfikowania swojej ścieżki zawodowej.

Należy też podkreślić, że lawinowo rośnie dostępność różnych źródeł nauki online. Nauczyciele i uczniowie wzajemnie się inspirują i udostępniają interaktywne narzędzia, materiały z każdego poziomu i obszaru nauki przez internet. Mamy możliwość korzystania z nich, jeśli tylko przełamiemy niechęć do pracy wirtualnej oraz nauczymy się sami zarządzać własnym czasem.

 dr Katarzyna Mika-Łabuz, psychoterapeuta i psycholog

A gdzie samodyscyplina i motywacja?

W obecnej sytuacji, kiedy jesteśmy otoczeni bodźcami i informacjami z różnych stron, trudniej nam utrzymać koncentrację i wewnętrzną dyscyplinę przy realizacji planu, choćby nauki online.

Aby podtrzymać motywację i samodyscyplinę nauki, warto samodzielnie nadać strukturę każdemu dniu, a zaplanować ją jeszcze w dniu poprzedzającym, aby rano wstać z poczuciem podążania za gotowym planem, bez konieczności gorączkowego wymyślania go „na już“. Korzystne może być umówienie się na wspólną pracę, np. z nauczycielem, czy z drugim studentem. Pomocne mogą być zmiany miejsca nauki w domu „dla urozmaicenia bodźców“, dobór pory dnia do nauki (wydaje się, że czas po nocnej regeneracji bywa najbardziej owocny). Można próbować stosować zewnętrzne środki mobilizujące do pracy, które powinny być dobraneindywidualnie. Zazwyczaj sprawdzają się smaczna kawa, herbata, zaplanowany przyjemny odpoczynek po nauce, a nawet mobilizujący ubiór przypominający ten do szkoły czy do pracy.

Katarzyna Mika-Łabuz


Źródło: informacja prasowa DIMAQ Voice

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF