...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Najnowsze dane dotyczące bezrobocia w UE

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), w listopadzie 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się na tym samym poziomie, co miesiąc temu i wyniosła 3 procent, a niższy wskaźnik zanotowały tylko dwa państwa członkowskie UE – Czechy (2,2 proc.) i Holandia (2,7 proc.).

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 512 tysięcy w listopadzie wobec 515 tysięcy miesiąc wcześniej. 

Eurostat

Resort wskazuje, że w całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w listopadzie 6,5 proc. W październiku było to 6,7 proc. W tym czasie bez pracy było 15,6 mln obywateli UE. Co ciekawe, w samej strefie euro zanotowano zmniejszenie wskaźnika z 7,3 procent do 7,2 procent.

Polska młodzież nie chce pracować

Znacznie gorzej na tle innych krajów członkowskich wypadliśmy, jeśli chodzi o bezrobocie wśród osób młodych (poniżej 25 roku życia). Dane Eurostatu wskazują, że polska młodzież nie chce pracować i woli utrzymywać status bezrobotnego, niż aktywnie poszukiwać pracy. W tej grupie zanotowano w listopadzie wzrost z 10,8 procent do 11,6 procent. Z kolei w październiku 2021 roku bez pracy pozostało 125 tysięcy młodych.

Różnice wyliczeń GUS-u i Eurostatu

Wyliczenia Eurostat różnią się od danych GUS-u. Europejski resort uwzględnia osoby, które nie pracują, ale poszukują zatrudnienia. Główny Urząd Statystyczny z kolei podaje ogólną liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy, która jest zarejestrowana w systemie, nie poszukuje pracy lub pracuje na czarno.

Według danych GUS-u stopa bezrobocia za listopad o 0,1 punktu niżej w stosunku do poprzedniego miesiąca. Natomiast w urzędach pracy zarejestrowanych było aż 898,8 tys. bezrobotnych. Eksperci prognozują, że w 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie do poziomu 5 proc.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Steve Bannon dezinformatorem roku

Steve Bannon był dziennikarzem i doradcą prezydenta Donalda Trumpa. Organizacja określiła go jako „siła napędowa najbardziej toksycznych elementów prawicy”. Bannon prowadzi podcast „War Room”, w którym, jak sądzą osoby postronne, dziennikarz „podsysa amerykański gniew celowymi kłamstwami”.

Tytuł ten jest przyznawany przez organizację non-profit, Media Matters for America. Zajmują się monitoringiem i analizą amerykańskich mediów. W poprzednich latach „plebiscyt” wygrywały m.in.: stacja Fox News, komentator polityczny John Salomon, prezes Fox Corporation Lachlan Murdoch czy też Mark Zuckerberg.

Adam Daniluk

Lody Bitcoin dostępne w Lidlu

Lody Bitcoin w Lidlu to produkt firmy Willisch. W najnowszej ofercie sklepu lody reklamowane są, jako ,,ręcznie robione lody, jak prosto z lodziarni”. Choć nie mają nic wspólnego z najdroższą kryptowalutą, to jego nazwa z pewnością przyciągnie wielu klientów lubiących świat nowoczesnej ekonomii.

Jak smakują lody Willisch i ile kosztują?

Lody stworzono z myślą o poczuciu luksusu marki premium. Jego smak to połączenie czarnej wanilii z mocno słodkim smakiem karmelu. Cena za 500 mln tej przyjemności wynosi 19,99zł i jest porównywalna z ceną oryginalnego Bitcoina. W obecnym kursie jedna z najdroższych kryptowalut na świecie wynosi około 199680 złotych.

Kim jest producent lodów Bitcoin?

Firma Willisch  to rodzinna firma z Wielkopolski z blisko 40-letnią tradycją. Została założona w Wągrowcu w 1983 roku. Spółka zajmuje się produkcją lodów. Willisch oferuję dostawę lodów na zamówienie prosto pod drzwi dzięki specjalnemu systemowi transportu, w postaci specjalnych pojemników, chłodzonym suchym azotem.

https://willisch.pl/lody-do-domu/zamow-online

Rober Willisch i historia rodzinnej marki

W oficjalnym komunikacie strony Robert Willisch obecny właściciel spółki opowiedział historię powstania pierwszej lodziarni:

W 1982r. przyjaciółka z Chodzieży namówiła moją mamę na otwarcie lodziarni i tak rok później na werandzie naszego domu rodzice otwierają lodziarnię. Właściwie było to „okienko”,w którym sprzedawane były lody z maszyny. Szybko zyskały one popularność w całym mieście. Otworzyliśmy firmę i nazywamy ją „KrysMar”, od imion moich rodziców – Krystyna i Marek.

Willisch

W grudniu 2013 roku prawa do spółki odziedziczył pan Robert, który po przejęciu sterów odświeżył logo firmy. Dodatkowo wdrążył nową wizję zarządzania.

Chciałem, by była to kontynuacja działań moich rodziców, ale w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Decyzja zapadła – odświeżamy wizerunek, zmieniamy logo, a lokalom nadajemy zupełnie nowy, unikalny wystrój. Zacząłem też pracę nad aktualizacją receptur – w tym wszystkim pomogli mi rodzina i przyjaciele, których zaprosiłem do współpracy.

Robert Willisch

W 2014 roku Robert Willisch po odświeżeniu rodzinnej marki otwiera nową lodziarnię w Pile. W kolejnych latach spółka otworzyła kolejne punkty, które opierają się o model franczyzy. Obecnie firma dysponuje siecią 33 lodziarni. Wraz z postępem technologicznym i rynkiem e-commerce w 2019 roku Willisch otworzyła specjalną stronę internetową, w której klient może zamówić specjalnie spersonalizowane lody wprost do domu. W tym samym czasie wprowadzono także sprzedaż lodów w większych opakowaniach (kubeczkach).

Lody i kryptowaluta

Skąd pomysł, aby powiązać rynek kryptowalut z odświeżona marką lodów? Robert Willisch wpadł na pomysł, by stworzyć Willisch Finance – poboczną odnogę firmy, która ( jak sam wspomina właściciel)buduje pierwszy na świecie system lojalnościowo-inwestycyjny.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Izraelskie lotnictwo czeka na graczy War Thunder

Już teraz gracze War Thunder mogą  zapoznać się z najnowszą aktualizacją  ,,Winged Lions”. Nowa zawartość wprowadza m.in – izraelskie lotnictwo oraz pokładowe samoloty zwiadowcze.

Źródło/ War Thunder/ Samoloty zwiadowcze

Jednak to nie koniec niespodzianek. Deweloperzy z Gaijin Entertainment przygotowali także paczkę dodatkowej zawartości w postaci: nowej lokalizacji ,,Izrael”, gdzie gracze będą toczyć zaciekłe bitwy w powietrzu oraz dwa pierwsze czołgi z przyszłego drzewka izraelskich pojazdów naziemnych, a także innych ciekawych cudów techniki wojskowej.

Usprawniona mechanika i grafika

Winged Lions wprowadził również kilka ulepszeń mechanicznych, jak i wizualnych. Usprawniono między innymi: symulację wiatru, która była wcześniej widoczna tylko na: trawie czy morskich falach. Jednak wraz z debiutującą aktualizacją gracze zobaczą efekt w nieco innego odsłonie. Odświeżony efekt pogodowy będzie można zaobserwować na wszystkich efektach cząsteczkowych, zwłaszcza podczas burzy, eksplozji lub pozostawionego po nim ognia.

Zapowiedź nowego rozszerzenia

Idąc za ciosem deweloperzy, zapowiedzieli kolejną ciekawą aktualizację, która również rozpieści nie jednego sympatyka wojskowych potyczek.Po wprowadzeniu Winged Lions gracze będą mogli wziąć udział w beta testach, w których przetestują specjalnie zaprojektowane drzewko izraelskich pojazdów naziemnych.

Jak dołączyć do beta testów?

Aby otrzymać wirtualny bilet do najbliższych beta testów, gracz zmuszony jest zaopatrzyć się w jeden z dostępnych zestawów premium z czołgami Merkava Mk.2 i Sherman M-51, które już teraz dostępne są w wirtualnym sklepie w grze.

Źródło/ War Thunder/Merkava Mk.2

 

 

Więcej szczegółów na temat najnowszego rozszerzenia Winged Lions można znaleźć w załączonym linku:

https://warthunder.com/pl/news/4910-aktualizacja-premiera-aktualizacji-winged-lions-pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polacy uciekają przed inflacją inwestując w złoto.

Prezes giełdowej Mennicy Skarbowej – Jarosław Żołędowski podkreśla, że nasz kraj znalazł się już w europejskiej czwórce pod względem zakupu złota inwestycyjnego i radzi, by wstrzymać się teraz z inwestycją do stycznia 2022 roku, kiedy to sytuacja nieco się uspokoi, a złoty umocni – kruszec kupowane w polskiej walucie będzie tańszy.

Nowe dane Mennicy Skarbowej wskazują, że po trzech kwartałach 2021 roku –  notowany jest prawie 87-procentowy wzrost sprzedaży w odniesieniu do poprzedniego roku (do ponad 651 mln zł). W tym czasie sprzedano już 2,7 tony kruszcu w porównaniu do 2,1 ton sprzedaży w roku 2020. Co ciekawe Mennica przewiduje, że ostatni kwartał 2021 roku będzie jeszcze lepszy.

Wysoka sprzedaż złota inwestycyjnego 

Analitycy branżowi przewidują – to będzie rekordowy rok na złotym rynku. Statystyki są nieugięte – mimo wysokiej ceny grama kruszcu z 2020 roku jego kurs ponownie wzrósł. Z powodu pandemii i postępującej inflacji polscy inwestorzy kupili już ok. 9,3 ton złota. To niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym i najwięcej w historii notowań tego rynku.

Inwestycja i dane dotyczące  złota 

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że wzrost popytu na tego typu inwestycję widać m.in. w danych GUS dotyczących importu złota. Po 10 miesiącach w ciągu tego roku sprowadzono ponad 5 ton ,,surowego złota” lub jego półproduktu (np. do produkcji sztabek). To o ponad jedną trzecią więcej niż w całym 2020 roku. Dane GUSu obejmują także import sztabek oraz większość popularnych złotych monet bulionowych.

Branża jubilerska kwitnie 

Branża jubilerska także zauważa wzrost zainteresowania kruszcem inwestycyjnym. Firma Aparat już w pierwszej połowie grudnia uruchomiła specjalny sklep internetowy, dla osób, które chcą zainwestować w sztabki, monety i biżuterię. Natomiast Łukasz Biernacki – prezes sieci jubilerskiej W.KRUK potwierdza, że firma, po trzech kwartałach zanotowała 37-procentowy wzrost przychodów detalicznych (do przeszło 323 mln zł) w zakresie złota inwestycyjnego.

Czy Polacy słusznie inwestują w złoto? Inwestycja w tego typu stal szlachetną nie jest tak intratna, jakby się wydawało. W ciągu ostatnich 105 lat cena kruszcu w dolarach amerykańskich wzrosła średnio o 4,36% rocznie. Dane ostatnich 40 lat wskazują, że złoto przynosi przeciętnie 3% zysku rocznie. Jak widać, pozwala to jedynie zrekompensować inwestorom spadek wartości pieniądza powodowany inflacją. A może alternatywą byłyby meteoryty? Podobno wartość jednego grama niektórych z nich jest 40 razy większa od złota. Zdaniem naukowców z NASA fragmenty meteorytu, który eksplodował nad Czelabińskiem, są wartę fortunę. Szacuje się, że gram tej skały może w przyszłości osiągnąć cenę nawet 2,2 tysiąca dolarów amerykańskich (czyli grubo ponad 6 tys. zł).

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF