...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Prognozy trendów na 2022 rok na brief.pl: branża medyczna, technologie, IT, przemysł

trendy na 2022 technolgie

Jakich wydarzeń wyczekują eksperci w branży medycznej, technologiach, IT i przemyśle? Czym inspirują się do sukcesu w biznesie i jakie są według nich najważniejsze trendy na 2022 rok? Zapraszamy do przeczytania drugiej części prognoz trendów na brief.pl.

Paweł Biernat

Paweł Biernat

prezes Biotts

branża medyczna

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

W sektorze, w którym działamy w ramach Biotts, czyli branży medycznej, obserwacja wielu dziedzin nauki równocześnie – to podstawa. W medycynie każdego dnia pojawiają się wyniki kolejnych badań, generujące znaczne postępy w wielu różnych terapiach równolegle.

Naukowcy cały czas szukają nowych i skutecznych rozwiązań. Jednak często ich odkrycie jest zbyt skomplikowane/drogie, aby wdrożyć je w powszechnym leczeniu. Kluczem jest znalezienie prostych i tanich rozwiązań, z których będą korzystać ludzie na całym świecie. Tym samym sporo inspiracji możemy czerpać z natury. Zamiast tworzyć nowe substancje w laboratoriach, warto przebadać te, które przyroda kształtowała przez miliony lat (np. w roślinach i grzybach występuje mnóstwo nieprzebadanych substancji).

Jeżeli do bacznego przyglądania się nowym odkryciom dorzucimy zdobytą wcześniej wiedzę/doświadczenie, nowoczesne technologie oraz wytrwałość… to każdego dnia będziemy bliżej zawodowego sukcesu.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Od 2020 r. na ustach całego świata tematem przewodnim jest wirus SARS COV-2 oraz poszukiwanie rozwiązań radzenia sobie z chorobą COVID-19, jest to poważny problem, którym udało się dobrze zarządzić, mamy już pierwsze dostępne szczepionki oraz leki na COVID-19. W przyszłym roku powrócą do nas ze zdwojoną siła wyzwania, których do tej pory nie udało nam się skutecznie rozwiązać i mam tutaj na myśli choroby nowotworowe i cukrzycę. Zmiana stylu życia spowodowana obostrzeniami oraz utrudniony dostęp do diagnostyki spowoduje, że czeka nas w przyszłym roku pandemia chorób nowotworowych i cukrzycy. Wraz z powrotem świadomości tych chorób, powróci koncentracja naukowca i koncernów farmaceutycznych na poszukiwaniach rozwiązania tego trudnego tematu. Z dopuszczeniem na rynek szczepionki mRNA, koncerny farmaceutyczne podejmą próby rejestracji szczepionki na nowotwór w oparciu o technologie mRNA. Obostrzenia i lockdown’y wymusiły przeniesienie diagnostyki ze szpitali do domów, co akurat jest pewnego rodzaju plusem, ponieważ przyszłością tutaj jest szybka diagnostyka pacjentów w miejscu ich przebywania (point-of-care diagnostics), pacjenci i lekarze zostali zmuszeni do diagnozowania pacjentów zdalnie, co stymuluje firmy do tworzenia mobilnych i prostych w obsłudze urządzeń diagnostycznych.

Odnośnie samego biznesu farmaceutycznego w ciągu najbliższych 10 lat, wygasa ochrona patentowa wielu oryginalnych leków wysokomarżowych stosowanych w chorobach cywilizacyjnych, firmy będą poszukiwać technologii ich usprawnienia, redukcji skutków ubocznych lub zmiany drogi podania, w tym obszarze widzimy ogromny potencjał komercyjny naszej uniwersalnej platformy transportu leków MTC-Y.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

W 2021 wszystkie największe eventy i konferencje odbyły się w formie wirtualnej, w 2022 wierzymy, że takie targi jak np. Bio-Europe odbędą się w formie stacjonarnej. Najbardziej wyczekujemy międzynarodowych targów BIO International Convention, które odbędą się w San Diego 13-16 czerwca, to właśnie tam planujemy pokazać możliwości naszej technologii.

 

Mariusz-Pełechaty

Mariusz Pełechaty

CEO KODA BOTS

technologie

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Owocami pracy firm, które w obliczu pandemii musiały u podstaw przebudować swoje biznesy. Obserwowałem przez ostatnie 1,5 roku codzienną walkę wielu firm o każdego pracownika, o każdego klienta – w wielu branżach – gastronomii, fitness, turystyce, transporcie, eventach i nie tylko. Widziałem niesamowita energię, motywację, pracę włożoną w transformację cyfrową, która najpierw pozwoliła im przetrwać, a teraz pomaga rozwijać się często w nowych, wcześniej nie planowanych kierunkach.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Patrzę na rynek z perspektywy automatyzacji komunikacji, interfejsów konwersacyjnych i rozwiązań głosowych. 2022 będzie kolejnym rokiem wzrostu popularności tzw. asystentów głosowych, takich jak Google Home, Amazon Alexa oraz nne rozwiązania promowane przez światowych gigantów. Coraz częściej korzystamy z nich w naszych smartfonach, używamy ich podczas jazdy samochodem, nasze dzieci rozmawiają z nimi w zupełnie naturalny sposób, wydając im polecenia i zdobywając podczas tych rozmów informacje. Niebawem dla nas wszystkich naturalne będzie więc zamawianie zakupów, umawianie wizyt i zdobywanie odpowiedzi na pytania zadawane naszym ulubionym markom, sklepom i usługodawcom.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Czekamy na szerokie zastosowanie RCS, czyli nowej generacji znanych od ponad 25 lat wiadomości SMS. Operatorzy komórkowi prowadzą już testy i przygotowują się do szerokiego, komercyjnego wykorzystania ich możliwości. Dzięki wiadomościom RCS możliwe będzie angażowanie użytkowników podobne do tego, które znamy dziś np. z chatbotów na Messengerze – pojawią się przyciski, szablony informacji, multimedia. Wszystko to pozwoli na pogłębienie informacji nt. przesyłanej informacji, ale również konwersację np. z botem lub konsultantem po stronie firmy.

Jak co roku wypatruję inspirujących przypadków wykorzystania nowych technologii w przyspieszaniu, ułatwianiu, optymalizowaniu biznesu na każdym możliwym odcinku. Firmy mogą dziś korzystać z tysięcy narzędzi, które pomagają zarabiać pieniądze wprost i poprzez łatanie dziur, przez które pieniądze im uciekają.

​​Tomasz SzpikowskiTomasz Szpikowski

CEO Bergman Engineering

rekrutacja inżynierów i specjalistów

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Inspirować powinny przede wszystkim możliwości, które obecnie mamy. Rynek pozwala na to, że nawet przy minimalnym nakładzie finansowym można stworzyć technologiczny start-up, który odniesie ogromny sukces. Inspirujmy się tym, co za chwilę zdominuje naszą rzeczywistość – kryptowaluty, blockchain, zagadnienia związane z connectivity – czyli urządzenia i aplikacje, które wymieniają informacje bezpośrednio między sobą, bez udziału człowieka.

Inspirować się można tym, co posiadamy na naszym własnym, polskim podwórku. Polskie firmy mogą być globalnymi graczami. Dobrym i inspirującym przykładem jest Rafał Brzoska, szef spółki InPost, który stworzył firmę o zasięgu ogólnoświatowym. Jego konsekwencja i cierpliwość sprawiają, że zdecydowanie może być inspiracją dla innych przedsiębiorców.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest stworzenie meta świata czyli metaverse. To przyszłość, której doświadczymy już niedługo. To przyszłość Internetu, nowa rzeczywistość, w której będziemy mieli swojego avatara. To przyszłość, w której będziemy żyli w dwóch równoległych światach.

Uważam, że to największa zagadka i wyzwanie. Z niecierpliwością czekam, jak podejdą do tego tematu największe koncerny, posiadające ogrom danych – Facebook czy Google. Jakie rozwiązania wykreują w meta świecie i jak my się do nich zaadaptujemy? O tym przekonamy się szybciej niż nam się wydaje.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Czekam na szczegóły związane z działaniem metaverse. Na czym będzie polegał ten „nowy świat” i na jakich zasadach będzie działał.
Myślę, że to bardzo zmieni rzeczywistość w której jesteśmy. Wyobrażam sobie, że będzie to zupełnie równoległy świat w zakresie tego, co robimy teraz. Zmiany dotkną praktycznie każdego kawałka naszego życia – tego jak spędzamy wolny czas, jak płacimy, komu płacimy, za co płacimy, z jakich usług korzystamy, jakie produkty kupujemy, jakie wirtualne znajomości będziemy zawierać.
Zupełnie nowa rzeczywistość przed nami i czekam na nią z niecierpliwością.

Dominika Paciorkowska

Dominika Paciorkowska

Dyrektor Zarządzająca i Członek Zarządu ClickMeeting

IT, oprogramowanie

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Nie znam uniwersalnej recepty. Mnie inspiruje możliwość rozwoju i dążenia do osiągania coraz lepszych efektów. Pozyskiwanie wiedzy jest obecnie niemal nieograniczone. Istnieje też ogromny wachlarz możliwości co do sposobu jej zdobywania. Dopóki mamy otwarte głowy i słuchamy po to, aby się czegoś dowiedzieć, a nie tylko wyrazić swoje zdanie, nie zabraknie inspiracji, które mogą nas zaciekawić i pchnąć w nowe, ciekawe kierunki.

Chcę obserwować uważnie, jak zmieniają się nie tylko potrzeby i oczekiwania naszych klientów, ale też dostrzegać szanse wynikające z przeobrażania się świata wokół nas. Bycie ciekawym świata i uważnym samo w sobie dostarcza wiele inspiracji. Ważne jest przy tym także niepoprzestawanie na akumulowaniu informacji, ale podejmowanie działania. Jak zauważa Seth Godin, koszt popełnienia błędu jest mniejszy niż koszt nierobienia niczego.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Świat zmienia się w bardzo szybkim tempie i dotyczy to wielu obszarów. W kontekście pracy i środowiska biznesowego z pewnością utrzyma się konsekwentny wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych. Utrwali się przy tym model pracy zdalnej i popularność freelancingu lub pracy skupionej w większym stopniu na realizacji konkretnych projektów. Rosnąć będą również oczekiwania wobec pracodawców, a coraz ważniejsze stanie się zapewnienie dobrych warunków pracy, w tym dbanie o dobrostan pracowników w aspekcie zdrowia fizycznego i psychicznego. Młode pokolenie inaczej spogląda na kwestię osobistego sukcesu. Chce angażować się w projekty, w które wierzy. Trzeba o tym pamiętać, tworząc środowisko pracy, projektując usługi i produkty.

Pandemia skłoniła nas także do przewartościowania wielu kwestii. Inaczej spoglądamy na własny dobrostan i bezpieczeństwo najbliższych. To daje duże możliwości rozwoju firmom, które będą specjalizować się w dostarczaniu usług i rozwiązań pozwalających nam jeszcze lepiej zadbać o te aspekty.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Jednym z takich kierunków będzie z pewnością VR. Ciekawi mnie, jak bardzo wirtualna rzeczywistość wniknie w naszą codzienność. Zwłaszcza w kontekście inicjatyw podejmowanych przez Facebook (Metaverse) i Apple. Osobiście towarzyszą mi niejednoznaczne odczucia. Widzę tyle samo zalet rozwoju tego sektora, co potencjalnych zagrożeń. Do tych pierwszych należy bez wątpienia wzrost zaangażowania dzięki interaktywności, rozwój nowych sposobów pozyskiwania wiedzy. Z drugiej strony może wiązać się to z koniecznością radzenia sobie ze zbyt dużą liczbą bodźców, rosnącą alienacją jednostki i dużą pokusą ucieczki do rzeczywistości wirtualnej.

Ciekawym kierunkiem rozwoju rynku jest też wspomniany nomadyzm cyfrowy: daje zdecydowanie więcej wolności i praktycznie zupełną dowolność dotyczącą wyboru miejsca zamieszkania. To tworzy potencjał dla usług wspierających cyfrowych nomadów. Poczynając od narzędzi przez usługi związane z formalnościami towarzyszącymi przeprowadzkom, rejestracjom działalności po odnajdywanie się w nowym miejscu.

Adam Komarnicki

Adam Komarnicki

Prezes zarządu spółki Indoorway Sp. z o.o.

Przemysł/Produkcja/Technologie, Internet of Things

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Go big or go home – takie hasło dotychczas towarzyszyło wielu osobom, które chciały osiągnąć sukces niezależnie od branży. Ciężka praca jednak, zwłaszcza w tak szybko zmieniającej się branży, jaką obecnie jest np. produkcja, wywiera ogromną presję. W tym roku dużo zaczęło się mówić o zdrowiu psychicznym. Warto zwrócić uwagę na pozytywne przykłady, jak postawa amerykańskiej gimnastyczki Simone Biles czy tenisistki Naomi Osaki, które postawiły zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu. Temat ten jest także coraz bardziej widoczny w biznesie. Jako przedsiębiorcy, szczególnie rozwijający swój biznes, pracujemy dużo powyżej średniej. Dodatkowo musimy radzić sobie z bardzo dużą presją – wobec pracowników, inwestorów, ale też tę środowiskową, bo nadal dajemy się zwieść kreowanemu obrazowi w biznesowych mediach społecznościowych, że odnoszenie sukcesów na każdym polu trwa przez całą dobę, 365 dni w roku. Mam nadzieję, że w 2022 roku wyznacznikiem sukcesu, ale też i inspiracją dla innych, zacznie być więc osiągnięcie równowagi między pracą a życiem zawodowym i to nie tylko na pokaz.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W branży związanej z produkcją i logistyką rośnie świadomość wagi wykorzystania informacji związanych z geolokalizacją. 2022 może być rokiem, w którym zobaczymy coraz więcej przełomowych zastosowań w tym obszarze. Przedsiębiorcy coraz mocniej stawiają na dane lokalizacyjne, ponieważ dostarczają one istotny kontekst do informacji o ich klientach lub operacjach – na poziomie makro (rozpoznawanie obrazu z satelit lub dronów) oraz mikro (czujniki w telefonach, Real-time Location Systems w fabrykach czy magazynach). To kontekst czasu i przestrzeni, który świetnie uzupełnia inne dane, np. dotyczące transakcji finansowych, awarii ciężarówek, czy też zwyczajów zakupowych i pozwala przenieść ich analizę na zupełnie nowy poziom.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Z niecierpliwością czekam na informację, która z polskich spółek technologicznych została już oficjalnie jednorożcem. Ciekawym wydarzeniem byłoby też z pewnością spektakularne przejęcie (tzw. exit) któregoś z polskiego startupów, za minimum 100 mln dolarów. Takie wydarzenie z pewnością pobudziłoby w pozytywny sposób polski ekosystem startupowy. To tylko kwestia czasu, bo polska myśl technologiczna jest naprawdę na niezwykle wysokim, światowym poziomie. Rozwiązania wymyślone przez Polaków kupowane są przez czołowe firmy na całym świecie, dlatego myślę, że jesteśmy coraz bliżej takiego wydarzenia. I mam nadzieję, że będzie to rok 2022.

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Najważniejsze to realizować własne cele i pragnienia, a jeśli przypadkiem towarzyszą im zainteresowania związane z rozwojem nowych technologii, mamy przepis na sukces. To obecnie najlepsza droga, być może już wkrótce jedyna, by odnaleźć się na rynku pracy dziś i zarazem zapewnić sobie na nim miejsce w przyszłości. Twarde kwalifikacje techniczne związane z rozwiązaniami cyfrowymi, umiejętność programowania, rozumienie procesu tworzenia oprogramowania, współpraca z ludźmi (i maszynami), którzy za nie odpowiadają, zarządzanie takimi procesami – jeśli się rozejrzymy, zobaczymy, że tak jest już niemal w każdej dziedzinie życia zawodowego. Osoby, które się w tym świecie odnajdą i jednocześnie będzie to dla nich nie tylko dobrze płatny obowiązek, ale też możliwość realizowania pasji, należą do wygranych. Nawet jeśli obecnie jeszcze nie mają odpowiednich umiejętności i dopiero muszą je zdobyć, ucząc się i poznając skomplikowane systemy. To bardzo szybko zaprocentuje, a im szybciej rozpoczną swoją metamorfozę, tym lepiej dla nich.

Magdalena Rogoż

Magdalena Rogoż

ekspert ds. rynku IT w szkole programowania Kodilla.com

IT

 

 

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Dalszy rozwój rozwiązań chmurowych, jeszcze większe inwestycje w e-commerce, coraz większy nacisk na cyberbezpieczeństwo, inżynieria AI… Patrząc w przyszłość, nie oddalajmy się jednak zbyt mocno od teraźniejszości. Nowe rozwiązania są bardzo mocno związane z technologiami, które stosujemy obecnie. Nie da się myśleć o sztucznej inteligencji, Machine Learning czy Big Data zapominając o Pythonie. Jeśli mowa o danych, to także ich wizualizacja, co oznacza ciekawe wyzwania również dla Frontend Developerów. Tu warto zauważyć, że cały czas rośnie zapotrzebowanie na tzw. Full Stacków, czyli programistów znających także backend. Z danych, które pozyskaliśmy od Devire wynika, że tylko w tym roku zapotrzebowanie na ich usługi wzrosło wśród pracodawców o 30%. Wszechstronne kompetencje programistów na tym stanowisku są szczególnie cenne dla banków, instytucji finansowych oraz prężnie rozwijających się sektorów e-commerce i medycznego. Ale nie ma mowy o działającym bez zarzutu oprogramowaniu bez dobrze przeprowadzonych testów, a to znów np. Python i Java, których uczą się przyszli testerzy.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na wiele wydarzeń. Web Summit 2022 w Lizbonie to wykłady ekspertów technologicznych, ikon świata kultury i popkultury oraz oczywiście biznesu.

Ciekawym i inspirującym wydarzeniem od lat jest też konferencja The Next Web, która odbywa się w Amsterdamie. Podczas dwóch dni można zdobyć wiele ciekawych, ale też ważnych informacji ze świata nowoczesnych technologii, poznać najnowsze trendy, zainspirować się, ale przede wszystkim poznać i porozmawiać z ludźmi, którzy są skupieni wokół świata IT.

Z kolei CES 2022 (Consumer Electronics Show), czyli jeden z największych pokazów elektroniki użytkowej. Tym razem, przynajmniej częściowo, impreza ma być zorganizowana fizycznie, w Las Vegas, a nie tylko online. To właśnie na CES zaprezentowano takie cuda techniki, jak magnetowid (1970 r.), komputer Commodore 64 (1982 r.), technologię DVD, czy już bliżej naszych czasów konsolę Xbox. Co zobaczymy tym razem?

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rosjanie stworzyli pierwszy bezpieczny smartfon do specjalnych celów

Komputerowa grupa Aquarius należąca do korporacji National Computer Corporation (NCC) we współpracy z firmą Kaspersky Lab stworzyła innowacyjne urządzenie do specjalnych celów.

Jak informuje rosyjski dziennik Kommiersant — wspomniana grupa we współpracy z firmą Kaspersky stworzyła pierwszy, bezpieczny smartfon, określany mianem „kieszonkowego komputera osobistego” typu PDA.

W rozmowie dla Kommiersant współzałożyciel korporacji NCC — Aleksander Kalinin przekazał gazecie, że wypuszczono już na rynek pierwszą próbną partię 200 urządzeń opartych na systemie operacyjnym firmy Kaspersky Lab-Kaspersky OS.

Kalinin zapowiada, że do końca roku planowane jest wyprodukowanie kolejnych 3 tys. sztuk smartfonów, które będą przeznaczone dla żołnierzy i przedstawicieli służb specjalnych.

Rosyjska myśl technologiczna!

Oficjalne dane zgromadzone przez reporterów Kommiersant wskazują, że popyt na tego typu „bezpieczne urządzenia” będzie rósł ze względu na wzmożoną kontrolę zwyczajnych smartfonów osobistych przez funkcjonariuszy wywiadu rosyjskiego, ale nie pojawią się na rynku komercyjnym.

Urządzenie umożliwia dostęp do usług korporacyjnych za pośrednictwem aplikacji w trybie chronionym. Jednym z jego elementów są połączenia chronione za pośrednictwem specjalnego oprogramowania– powiedział gazecie Władimir Stiepanow, szef  grupy Aquarius.

Wspomniany smartfon/ palmtop wykorzystuje moc autorskiego systemu operacyjnego- Kaspersky OS, który jest w stu procentach bezpieczny i pozbawiony wszelkich zbędnych aplikacji i dodatków.

Oprogramowanie koncentruje się na branżach o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa w sieci, tj.: przemysł, energetyka, administracja rządowa czy transport, służby mundurowe itp. – informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Inwestycja w projekt bezpiecznych smartfonów kosztował twórców ponad 1 miliard rubli, czyli około 55 milionów złotych. Twórcy smartfona wierzą, że uda im się pozyskać więcej klientów pracujących w państwowych spółkach i urzędach.

Specyfikacja produktu niestety owiana jest wielką tajemnicą. Czytając artykuł Kommiersant, dowiadujemy się, iż twórcy nie określili, na jakim procesorze jest oparte urządzenie, ale zapewnili, że smartfon jest „bardzo rosyjski”.

Z kolei na oficjalnej stronie Kaspersky informuje, że pomysł na system Kasperski OS powstał już 15 lat temu. Co ciekawe„wspomniane oprogramowanie j przeznaczone jest, dla systemów wbudowanych z restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa”. Deweloperzy zapewniają rosyjski rząd, iż system został zaprojektowany tak, aby zneutralizować potencjalne ryzyko ataków cybernetycznych.

Oficjalne źródła zacytowane w dzienniku mówią także, że motywacją do opatentowania niniejszego urządzenia były informacje i doniesienia dotyczące wycieku oficjalnej korespondencji, prowadzonej przez pracowników służb specjalnych do sieci.


Źródło: https://www.kaspersky.pl/

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Aplikacja na telefon będzie nowym lekarstwem

telefon grafika

Spektrum zastosowań aplikacji mobilnych rośnie, a od kilkunastu miesięcy mogą one nawet pełnić rolę środka przepisywanego choremu na recepcie przez lekarza. Niemcy stały się pierwszym krajem, w którym zaczęto stosować tę nową metodę leczenia.

Aplikacja na telefon będzie nowym lekarstwem

Spektrum zastosowań aplikacji mobilnych rośnie, a od kilkunastu miesięcy mogą one nawet pełnić rolę środka przepisywanego choremu na recepcie przez lekarza. Niemcy stały się pierwszym krajem, w którym zaczęto stosować tę nową metodę leczenia.

Aplikacje są przepisywane niemieckim pacjentom przez lekarzy i psychoterapeutów od połowy 2020 roku. To, co odróżnia programy umieszczane na receptach, od tych obecnych do pobrania przez każdego z cyfrowych zasobów, to stawiane im wymagania.

Jakie aplikacje dla pacjentów?

Zanim tego rodzaju aplikacja zostanie umieszczona w rejestrze dopuszczonych do przepisania pacjentowi, musi zostać sprawdzona i zaakceptowana przez stosowny organ nadzorczy, w tym przypadku Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte). Konieczne jest, by spełniała normy wymienione w specjalnym rozporządzeniu w sprawie zastosowań rozwiązań cyfrowych w służbie zdrowia (Digitale-Gesundheitsanwendungen-Verordnung, DiGAV), które jest dla pracowników medycznych i użytkowników źródłem niezbędnych informacji o aplikacjach, zwanych tutaj DiGA (Digitale Gesundheitsanwendungen). Obecność w DiGAV stanowi zapewnienie, że oprogramowanie jest zgodne z wymaganiami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (GDPR) i innych przepisów dotyczących ochrony danych, a tym samym gwarantuje użytkownikom właściwy poziom bezpieczeństwa informacji w zakresie ich poufności, dostępności i integralności.

Nataliia_KamyshevaProducent odpowiedzialny za DiGA musi udowodnić za pomocą badania przeprowadzonego na grupie docelowej, że korzystnie wpływa ona na stan zdrowia użytkowników. Jednocześnie tego rodzaju program musi spełniać kryteria dotyczące bezpieczeństwa danych, jakości oraz interoperacyjności.

Nataliia Kamysheva, System Analyst, Senior Consultant – Business Solutions w GlobalLogic

Aplikacja zweryfikowana

Wspomniane wymagania są ściśle respektowane, a każdy nowy projekt aplikacji poddawany gruntownej ocenie. Widać to po statystykach. Do lipca 2021 roku na 61 zgłoszonych aplikacji, jedynie 19 otrzymało decyzję pozytywną i zostało dopuszczonych do przepisywania pacjentom. To skomplikowany i wymagający proces, w którym musi zostać spełnione wiele istotnych warunków. Zainteresowane stworzeniem nowych rozwiązań firmy zgłaszają się więc do dysponujących większym doświadczeniem partnerów.

Nataliia_KamyshevaKażde oprogramowanie, które ma być stosowane jako wyrób medyczny lub lek na receptę, musi być zgodne z wieloma międzynarodowymi standardami i przepisami obowiązującymi w danym kraju. Producenci oprogramowania muszą zadbać nie tylko o dokumentację techniczną i proces certyfikacji przed wprowadzeniem na rynek, ale także o zaprojektowanie odpowiedniej architektury oprogramowania i doświadczenia użytkownika już na samym początku cyklu życia oprogramowania.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu oprogramowania dla celów medycznych, możemy wspierać producentów już od etapu pomysłu na nowy produkt, przez cały proces inżynieryjny, aż do certyfikacji i wprowadzenia na rynek.

Nataliia Kamysheva, System Analyst, Senior Consultant – Business Solutions w GlobalLogic

Aplikacje na receptach to ogromna szansa nie tylko dla pacjentów, ale również dla firm technologicznych, które mogą przygotować odpowiadające nowym potrzebom oprogramowanie. Upowszechnianie się aplikacji na receptę oznacza, że przed firmami otwiera się nowa, atrakcyjna możliwość biznesowa. Do tej pory mogły one jedynie oferować autorskie rozwiązania w modelu płatnym, co automatycznie przekładało się na mniejszą liczbę użytkowników lub darmowym, który jednak nie przynosił większych zysków.

Wprowadzenie przez Niemcy aplikacji na receptę sprawia, że pojawia się nowy model biznesowy, w którym za oprogramowanie płacą firmy ubezpieczeniowe. Dla samych pacjentów przepisywane aplikacje są darmowe. Taka sytuacja z pewnością wpłynie na zmiany w segmencie oprogramowania medycznego. Zainteresowanym producentom pozostanie tylko właściwie z nowej szansy skorzystać.

 


Źródło: GlobalLogic

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rewolucja DevOps

Rewolucja DevOps

Termin DevOps już od kilku lat nie schodzi z ust programistów i dyrektorów technologicznych na całym świecie. Ten sposób zarządzania stał się ważnym elementem sukcesu dla innowacyjnych firm, a podejście do takiej kultury organizacyjnej oraz jej narzędzia już na stałe weszły do użytku. Z czego wynika rewolucja DevOps i jak najlepiej wykorzystać jej owoce w codziennej pracy?

DevOps to kultura budowy przedsiębiorstw, a w szczególności działów IT. Zakłada ona taki sposób pracy, że rozwój oprogramowania (Dev-Development) jest ściśle powiązany z jego działaniem (Ops-Operations), a odpowiedzialność utrzymuje się w jednym zespole. Jest to diametralnie odmienne podejście w stosunku do kultury, jaka panowała w organizacjach jeszcze na przełomie XX i XXI wieku. Ponad 20 lat temu powszechne było separowanie programistów, którzy podczas tworzenia oprogramowania spełniali określone wymagania niefunkcjonalne i stos technologiczny, od administratorów, którzy utrzymywali maszyny i środowiska produkcyjne. Zespół deweloperski dostarczał gotowe pakiety do wdrożenia aplikacji, a reszta procesu była wyłącznie zadaniem administratorów. Co się zmieniło, że ten podział zniknął, a role tworzenia i utrzymywania oprogramowania połączyły się?

Agile, mikroserwisy i chmura

Poszczególne trendy w branży IT, takie jak agile, mikroserwisy i chmura, wpłynęły na konieczność wprowadzenia nowego podejścia jakim jest DevOps.

Agile stawia nacisk na krótki cykl dostarczania oprogramowania i interdyscyplinarność zespołu projektowego. W trakcie każdego sprintu (zazwyczaj 2 tygodnie) zespół powinien przekazać do produkcji nową funkcjonalność. Pozwala to na elastyczne reagowanie na potrzeby klientów i konkurencji, ale wymaga też dojrzałości w projektowaniu oprogramowania, kompetentnego zespołu oraz automatyzacji, która jest niekwestionowaną królową DevOps. Jeśli budowa aplikacji, testy, wdrożenie i monitorowanie są cykliczne, musi to odbywać się minimalnym nakładem czasu zespołu. Agile to także mnogość kompetencji. Jeśli do uruchomienia systemu potrzebne są określone umiejętności (np. systemów operacyjnych czy sieci), to zespół projektowy powinien je mieć „na pokładzie”. Stąd popularna ostatnio rola „DevOps engineer” – osoby, która zarówno sprawnie posługuje się narzędziami do automatyzacji wdrażania systemów, jaki i ramię w ramię pracuje w samym zespole projektowym.

Gdy mówi się o mikroserwisach, tak naprawdę trzeba przyjrzeć się szerszemu zakresowi zmian, jakie w ostatnich latach nastąpiły w definiowaniu założeń architektonicznych systemów informatycznych. Podczas budowy wielowarstwowej (np. 3-warstwowej – wizualna, logiki biznesowej i danych) i monolitycznej, umówienie się z administratorami było relatywnie proste. Wystarczyło wyspecyfikować potrzebny hardware i jego konfigurację, a samo wdrożenie było relatywnie proste. Można było umówić się na określony serwer aplikacyjny (np. IIS, JBoss, Apache Tomcat), zainstalowane narzędzia (.NET Framework czy określona wersja Javy) i reszta była odpowiedzialnością administratorów. Przy nowoczesnym podejściu, gdzie każdy system jest rozbity na wiele pojedynczych komponentów i każdy może być niezależnie rozwijany, nie jest to takie proste. Niestety w trosce o elastyczność, odporność na awarie, czy skalowalność, ucierpiała łatwość wdrażania. Na szczęście branża IT wypracowała przez ostatnie lata mnóstwo narzędzi, które ułatwiają i automatyzują ten proces. Są to m.in. kontenery, ale także bazy danych, bazy cache, API gateway, systemy kolejkowe i przetwarzania komunikatów – ta lista nie ma końca. Jeśli zespół deweloperski na co dzień decyduje o tym, jakich narzędzi używa, konieczne jest, aby był również odpowiedzialny za ich wdrożenie, konfigurację i integrację.

Chmura publiczna dokłada do tej układanki kolejny poziom złożoności. Dzięki niej, wiele wcześniej wspomnianych komponentów dostępnych jest od ręki (np. tylko Amazon Web Services udostępnia 175 różnych usług i produktów). To zespół deweloperski podejmuje decyzje w jaki sposób najefektywniej stworzyć rozwiązanie. Pisanie każdego komponentu samemu i wdrażanie w modelu IaaS (Infrastructure as a Service) jest stratą czasu i zasobów. Z drugiej strony, to jakich elementów w tej układance należy użyć zależy od licznych czynników m.in. kosztu, elastyczności i odporności na awarie. Chmura publiczna daje jeszcze jeden kluczowy dla DevOps aspekt – dostępność. Każdy zasób jakiego zespół potrzebuje jest dostępny w chmurze po kilku kliknięciach. Dzięki temu, że zasoby są publiczne, oparte na skryptach i komendach, doskonale się automatyzują. Nie dziwi zatem wzrost popularności rozwiązań CI\CD oraz Intrastructure as Code.

Najważniejsze narzędzia DevOps

W ostatnich latach powstało wiele narzędzi DevOps. Wiele z nich ugruntowało już swoją pozycję i stało się wyznacznikiem standardu w danym obszarze. Poniżej opisuję kilka najważniejszych:

 1. SCM (Source Control Management) – umożliwia przechowywanie kodu w sposób dostępny dla wszystkich zainteresowanych, który zapewnia porządek i stabilność. Tu królem jest protokół GIT, który jest oferowany przez wszystkie narzędzia współpracy programistów jak GitLab, GitHub, Bitbucket czy Azure DevOps.
 2. CI (Continuous Integration) – pomaga sprawdzać czy stale integrowany i budowany przez programistów kod jest bezbłędny i spójny. Tu ponownie standardem jest GitLab lub Azure DevOps Pipelines.
 3. Automatyzacja Testów – testy jednostkowe, integracyjne i end-to-end są powszechną praktyką w projektach. Zespół powinien dysponować narzędziem, które regularnie uruchamia testy w sposób niezależny. Wraz z rozwojem architektury w stronę budowania API, popularność zyskują narzędzia do testów (SoapUI czy Selenium).
 4. CD (Continous Deployment) – wymaga zestawu narzędzi, który wdroży artefakty systemu na poszczególne środowiska. Warto wspomnieć o zarządzaniu konfiguracją (Ansible, Chef, Puppet) oraz o definiowaniu wdrożeń poprzez kod (IaC) jak AWS Cloud Formation czy Terraform. Ten ostatni automatyzuje wdrożenie na dowolną chmurę lub do własnego data center w modelu on-prem.
 5. Gdy większość nowych aplikacji wdraża się jako kontenery, do standardowego stosu DevOps dołączył Kubernetes oraz narzędzia, które ułatwiają pracę z kontenerami jak OpenShift czy Docker Swarm. W przypadku chmur publicznych są to usługi takie jak AKS czy EKS.

DevOps niekwestionowaną przyszłością IT

To, że DevOps wszedł do światowego krwiobiegu IT nie powinno już nikogo dziwić. Wymagana szybkość, pewność wprowadzania zmian i oczekiwania względem systemów (elastyczność, skalowalność, odporność), doprowadziły do wyłonienia się tej nowej specjalizacji i całego ogromu narzędzi. Kierunek, w którym całe organizacje, a nie tylko działy IT, implementują filozofię DevOps jest obecnie jedynym oczywistym wyborem dla liderów technologicznych.


Autor: Marcin Dąbrowski, dyrektor ds. innowacji w ITMAGINATION

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rozwiązania Business Intelligence – efektywna analiza danych

rozwiązania Business Inteligence - efektywna analiza danych

Większość osób zarządzających współczesnymi biznesami zauważa, że największe problemy z podejmowaniem odpowiednich decyzji związane są z kłopotami z pozyskiwaniem i analizą danych. To sprawdzone informacje umożliwiają diagnozowanie błędów i wdrażanie koniecznych zmian. Niestety, sporządzanie raportów jest nie tylko pracochłonne i kosztowne, ale również obarczone ryzykiem pomyłki. W tej kwestii z pomocą przychodzą narzędzia Business Intelligence, stworzone po to, aby pozyskiwać dane z różnego typu oprogramowania i urządzeń.

Co to jest Business Intelligence?

Rozwiązania Business Intelligence są jednym z fundamentów czwartej rewolucji przemysłowej, w której czasach żyjemy. Chociaż wydaje się, że ich potencjał wykorzystują głównie wielkie koncerny, w rzeczywistości są na wyciągnięcie ręki każdego, również właścicieli mniejszych przedsiębiorstw. Opierają się na hurtowniach danych, w których magazynowane są informacje pozyskiwane z różnych źródeł. W przeciwieństwie do standardowych metod kontroli i analiz dostarczają niezawodnych informacji natychmiast. Decydując się na implementację rozwiązań Business Intelligence, warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym kontrahentem, takim jak katowicki Kotrak. Dostawca pomoże dobrać odpowiednie narzędzia i zintegrować je z wykorzystywanymi systemami.

Dwa aspekty pracy

Jedną stroną działania oprogramowania Business Intelligence jest pozyskiwanie danych. System zbiera je z systemów komputerowych używanych w przedsiębiorstwie, wykorzystuje jednak również informacje magazynowane przez różnego typu urządzenia, które są zwykle niedostępne dla użytkowników. Drugim aspektem pracy narzędzi Business Intelligence jest wizualizacja danych. Dzięki tej funkcji możliwe staje się generowanie rozbudowanych raportów, dostosowanych do aktualnych potrzeb i preferencji dowolnego użytkownika. W praktyce umożliwia to błyskawiczne tworzenie różnego typu dokumentów, przeznaczonych zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrze oraz dostosowanych do konkretnych wymogów. W razie potrzeby można je z kolei aktualizować w czasie rzeczywistym.

Analiza danych dzięki oprogramowaniu Business Intelligence

Pracownicy większości tradycyjnie zarządzanych firm muszą ręcznie integrować dane pochodzące z wielu źródeł. Jest to nie tylko trudne i monotonne, ale może wiązać się również z popełnieniem błędu, który wpłynie na wiarygodność pozyskanych informacji. Dobrze skonfigurowanie narzędzia Business Intelligence eliminują to ryzyko. Zarówno proces analizy, jak i przygotowywania raportów staje się w pełni automatyczny, a to daje praktycznie nieograniczone możliwości kadrze zarządzającej i osobom odpowiedzialnym za controlling. Dzięki temu w niezwykle łatwy sposób można przygotować materiały umożliwiające efektywne zarządzanie biznesem.

Współpraca z różnymi systemami

Oprogramowanie Business Intelligence wpisuje się w zdecydowanie szerszy zestaw narzędzi, które będą decydowały o przyszłości światowego biznesu. Chociażby z tego względu znakomicie współgra z innymi systemami stworzonymi w celu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Jednym z nich jest ERP przeznaczone do kompleksowego planowania wszystkimi zasobami firmy. Dzięki pracy na jednej, centralnej bazie danych i automatyzacji większości procesów przekłada się to na lepszą kontrolę nad informacjami i pozwala usprawnić ich obieg. W wyraźny sposób przekłada się również na kwestie bezpieczeństwa. Do transformacji cyfrowej warto podejść kompleksowo i przystosować przedsiębiorstwo do funkcjonowania w nowoczesnych warunkach.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak zdalnie sterować komputerem przez internet?

zdalnie sterować komputerem przez internet

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Kantar TNS i startup Remote-how aż 76 proc. Polaków, którym firma umożliwia pracę zdalną, decyduje się na wykonywanie swoich obowiązków poza siedzibą pracodawcy. Nie robią tak stale, lecz wtedy, kiedy jest to możliwe. Problemem takiej pracy może być jednak brak dostępu do oprogramowania, które zainstalowane jest na sprzęcie firmowym. Rozwiązaniem może być zdalne sterowanie komputerem.

Zdalne sterowanie – jak to działa?

Dzięki zdalnemu sterowaniu możesz uzyskać dostęp do wszystkich danych znajdujących się na urządzeniu, którym w danej chwili fizycznie nie dysponujesz. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli na obu sprzętach zainstalowałeś wcześniej odpowiednie oprogramowanie i nawiążesz pomiędzy nimi połączenie. Rozwiązanie to ma zastosowanie, jeśli:

 •  Masz problem z oprogramowaniem – wtedy ktoś, kto chce ci pomóc, nie musi przyjeżdżać na miejsce – wystarczy, że uzyska zdalny dostęp do twojego komputera. Przydatne jest to m.in. w korporacjach – w przypadku konieczności udzielenia pomocy związanej z oprogramowaniem pracownik nie musi przychodzić do biura innego zatrudnionego. Może pomóc, będąc nawet poza firmą.
 • Zapomniałeś o ważnym pliku – kiedy wyjechałeś i okazało się, że nie wziąłeś ze sobą istotnego pliku, możesz połączyć się ze swoim urządzeniem i skopiować go.

Zainteresowanie zdalnym sterowaniem stale rośnie. Zgodnie ze wspomnianym badaniem 32 proc. Polaków ma możliwość pracy zdalnej. 90 proc. respondentów pozytywnie ocenia możliwość wykonywania obowiązków na odległość. Rozwiązania dostępne w sieci również projektowane są z uwzględnieniem rosnącego zainteresowania pracą online. Taką możliwość dają pakiety oprogramowania:

W obu przypadkach możesz m.in. zdalnie edytować pliki tekstowe, tj. pracować nad jednym dokumentem wspólnie z innymi pracownikami, którzy znajdują się gdziekolwiek, gdzie mają dostęp do internetu. W jaki sposób uzyskasz zdalny dostęp do konkretnego urządzenia? Potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania. Jedną z najpopularniejszych tego typu aplikacji na świecie, uznawaną jednocześnie przez wielu za najlepszą, jest TeamViewer.

TeamViewer – prosty sposób na zdalne sterowanie

Producent aplikacji TeamViewer zapewnia na swojej stronie, że aktualnie obsługuje 2 miliardy numerów ID, a średnio w ciągu godziny dochodzi do 30 tys. pobrań w aplikacji. Program ten jest prostym, ale bezpiecznym rozwiązaniem do uzyskania bezpiecznego połączenia. TeamViewer zapewnia m.in.:

 • dwuetapowe uwierzytelnianie,
 • certyfikat i zgodność z SOC 2,
 • szyfrowanie 256-bit AES,
 • zgodność z HIPAA.

Aplikacja jest wciąż rozwijana. Na koniec stycznia 2020 roku ze strony producenta pobrać można było wersję 15.1. Korzystanie z niej nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Żeby zacząć:

 • Pobierz i zainstaluj program.
 • Uruchom aplikację i przejdź do opcji zdalnego sterowania, którą znajdziesz, klikając drugą ikonę od góry po lewej:

zdalne sterowanie komputerem aplikacja

 • Żeby połączyć się z urządzeniem partnera i zdalnie nim sterować, musisz wprowadzić jego numer ID. Poproś zatem wcześniej o te dane.
 • Po wprowadzeniu prawidłowego numeru ID zostaniesz poproszony o podanie hasła. Żeby możliwe było połączenie, twój partner musi włączyć program i mieć dostęp do sieci. W przeciwnym wypadku próba zdalnego sterowania zakończy się następującym komunikatem:

zdalne sterowanie komputerem błąd

Z aplikacji TeamViewer można korzystać w wersji niekomercyjnej, bezpłatnej, a także z kilku opcji dla firm. W zależności od wybranego pakietu:

 • Business – dla maksymalnie jednego użytkownika i jednej sesji jednocześnie.
 • Premium – dla wielu użytkowników i jednej sesji.
 • Corporate – dla wielu korzystających i maksymalnie trzech sesji.

Dzięki temu oprogramowaniu możesz uzyskać dostęp do pulpitów z poziomu wielu sprzętów, zarządzać nawet 500 użytkownikami, udostępniać pliki i korzystać z bezpiecznego połączenia pomiędzy urządzeniami. Pamiętaj również o kopiach bezpieczeństwa danych m.in. bazy programu TeamViewer. Przydatnym rozwiązaniem może być w tym przypadku oprogramowanie Acronis Backup. Dzięki niemu dane możesz przechowywać w bezpiecznej chmurze i samodzielnie ustalać harmonogram tworzenia kopii zapasowych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF