...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Lech Kaczoń, prezes Izby Reklamy Zewnętrznej i jego #BriefNa2023

Ostatnie, covidowe lata, paradoksalnie, przyczyniły się do rozwoju outdooru oraz zmian technologicznych.

Na przełomie 2022 i 2023 rozmawiam z ekspertami z różnych dziedzin związanych z biznesem, z marketingiem, z komunikacją marketingową…

 

Lech Kaczoń, prezes Izby Reklamy Zewnętrznej, związany z branżą autodorową od początku nowożytnej ery reklamy w Polsce.

● Czas covidu był dla reklamy zewnętrznej czasem trudnym dlatego, że był to czas bez ludzi na ulicach.
● Jesteśmy obecnie na dobrej drodze żeby poprawiać wyniki a nawet wrócić do zasięgów sprzed 2019.
● Rozwój mediów społecznościowych spowodował na początku zmniejszenie zainteresowania pracą drukowaną, telewizją, radiem czy reklamą zewnętrzną.
● To zmusiło reklamę zewnętrzną do rozwoju i przejścia z klasycznej reklamy analogowej do form cyfrowych. Ta zmiana i rozwój są szczególnie widoczne od 2019.
● Outdoor w ostatnich latach przekształca się w dużym stopniu w indoor czyli wchodzi do miejsc sprzedaży ale też do takich miejsc jak kluby Fitness gdzie bez szkody dla odbiorcy możemy wyświetlać reklamy i filmy.
● Jeśli chodzi o brief na 2023 i najbliższą przyszłość to podstawowym postulatem jest inwestowanie w siebie i w środowisko.

Grzegorz Kiszluk

Outdoorowy poratunek – zaaplikuj go swojemu pracownikowi

Pandemiczna rzeczywistość będzie jeszcze na długo naszą codziennością. Jednak pomimo tej panującej nostalgii i przytłoczenia, które obserwujemy na każdym kroku wciąż chcemy dążyć do „normalności” – przeżywając i doświadczając nowych rzeczy.

Nasi pracodawcy świetnie radzą sobie z tymi potrzebami, uwzględniając w swojej polityce marketingowej i motywacyjnej – eventy outdoor, budując tym samym pozytywny PR firmy. Pracownicy nie tylko otrzymują szeroki wachlarz doznań, ale poprzez tego typu aktywności, dodatkowo wzmacniają więzi czy budują lojalność względem członów zespołu.  

Outdoor to event odbywający się na zewnątrz, na polu, czy jak kto woli na dworze, z wykorzystaniem naturalnej przestrzeni. W Polsce mamy wiele możliwości zorganizowania takiej imprezy, praktycznie o każdej porze roku. Nie ogranicza nas brak morza, jezior, gór czy lasów.  

Poniżej prezentujemy tylko niektóre wybrane aktywności oudoor, aby stały się one inspiracją do stworzenia własnej listy „do przeżycia”.

Póki zima…  

– skutery śnieżne – złapać dystans, prędkość i równowagę. Uwaga! żeby nie wypaść z trasy na zakrętach

– narty biegowe – wydawać by się mogło, że nie dla każdego, a jednak! Nawet mniej sprawny piechur ucieszy się z możliwości podkręcenia tempa przy zjazdach. I zdradzę, że na trasie w Obidowej (Śladem Olimpijczyków) można ścigać się z naszą mistrzynią – Justyną Kowalczyk.  

– narty skiturowe – dają większa niezależność, wyżej, dalej w teren. 

– snowtubing – zjazd na totalnie odjechanych pontonach po przygotowanej trasie, zazwyczaj w okolicy stoku  

– łyżwy – idealne na szybki skok w przerwie między pracą, może i ty skoczysz swojego toe loop’a? 

– wspinanie w lodzie – a może być jak Kukuczka, poczuć adrenalinę wbijając kolce raków coraz wyżej i wyżej…  instruktor zapozna Cię z całym ekwipunkiem (szpejem) wspinaczkowym i zagwarantuje bezpieczną zabawę! 

– hokej – a może poczuć się jak zawodnik, przywdziać całe „uzbrojenie” i wjechać pewny siebie na tafle lodu po punkt dla drużyny? 

 

A gdy wiosna nadejdzie i zacznie przeplatać się z latem:  

– rowery – czy elektryczne, czy górskie, przewiozą po urokliwym terenie.  Na dłuższy wyjazd koniecznie trzeba zahaczyć o szlaki Velo Czorsztyn, czy skorzystać z krótszych odcinków Velo Małopolska 

– żagle – pośpiewać szanty, czy pobujać pod żaglami? Dlaczego nie – sprzyja kreatywności! 

– windsurfing – złapać wiatr w żagle – dosłownie! 

– SUP – odprężająco dla równowagi, łapać endorfiny szczęścia prosto ze słońca! 

– kajaki – wciąż na czasie, przenoski niestraszne, kiedy płyniesz w teamie! 

– rafting – nie tylko dla odważnych, łap za wiosło i daj się ponieść falą Dunajca.  

– wspinanie w skale – tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej idealnie nadają się na piknik, ale i tam można spróbować wspinania, po co dusić się na hali wspinaczkowej?  

 

Na jesieni:  

– quady czy offroad – świetnie sprawdzi się do wyrzucenia z siebie negatywnych emocji. Gaz do dechy wszystko jest pod kontrolą!  

– trekking w górach – szlaki w Polsce są świetnie dostosowane zarówno do indywidualnych turystów jak i grup zorganizowanych. Na tych drugich, u wylotu doliny mogą czekać przewodnicy, którzy z chęcią przybliżą Wam otaczająca przyrodę. 

– a może jeszcze park linowy? – niektóre z nich działają do późnej jesieni, warto więc wybrać się na trasę bez tłumów w sezonie, a w nagrodę na koniec nie zapomnijcie skorzystać z tyrolki – długiego zjazdu w koronie drzew. 

 

Wciąż nie wiesz na co się zdecydować? Zawsze jest wyjście. Zacznij od góry realizować outdoorową listę krok po kroku, a nic Ci nie umknie, być może nawet odkryjesz nową pasję?  


Autorka: Agata Wawrzyniak

Cyrek Events to agencja eventowa, która powstała by łączyć dwie rzeczywistości: offline i online, zamiłowanie do nowych technologii i miłość do eventów. Wiemy, że coraz trudniej zaskoczyć czymś uczestników, dlatego uważnie śledzimy, (a czasem wyprzedzamy!) bieżące trendy, aby zapewnić naszym klientom niepowtarzalne doznania i efekt WOW! cyrekevents.com

Cyrek Events

Bayer rozpoczyna outdoor swojej kampanii

bayer outdoor

Bayer rozszerza swoją kampanię #ThankYouScience i wychodzi z nią na zewnątrz. Od teraz plakaty widoczne będą na nośnikach AMS i Ströer dostępnych np. na przystankach autobusowych.

Akcja do tej pory prowadzona była w social media. Bayer prosił użytkowników, aby opisali, za co są wdzięczni naukowcom. Na tej podstawie stworzono serię plakatów, która przedstawiała np. wideorozmowy, które podczas pandemii były niezbędne do utrzymywania kontaktu z bliskimi.

Outdoor kampanii rozpoczął się z początkiem lutego. Plakaty na nośnikach będziemy mogli oglądać do końca miesiąca.

Adam Daniluk

YouGov: reklama zewnętrzna silnie oddziałuje na fanów esportu

reklama zewnętrzna

Badania przeprowadzone przez YouGov, wśród fanów esportu w USA i Wielkiej Brytanii wykazały, że reklama zewnętrzna wpływa nawet dwa razy bardziej na fanów esportu, w porównaniu do przeciętnych odbiorców reklamy outdoorowej.

Nowe badanie przeprowadzone przez YouGov wykazało, że fani esportu w USA i Wielkiej Brytanii dwa razy częściej zauważają i ufają reklamom poza domem (OOH) niż ogół społeczeństwa — 67 procent w porównaniu z 27 procentami dorosłych w USA i 40 procent w porównaniu z  20 procentami dorosłych w Wielkiej Brytanii.

YouGov przeprowadził wywiady online między majem 2020 r. a majem 2021 r. Dane z USA opierają się na próbie ponad 2000 osób dorosłych w wieku 18+, które stwierdziły, że esport jest „największym zainteresowaniem” lub że są „trochę zainteresowany esportem”. Profile z Wielkiej Brytanii obejmowały ponad 1000 dorosłych w wieku 18+, którzy powiedzieli to samo. Uczestnicy ci zostali uznani za „zagorzałych fanów esportu” na potrzeby tego badania.

Reklamy OOH zawierają wiadomości widoczne na plakatach, billboardach, przystankach autobusowych, pociągach, taksówkach itp. Badanie wykazało, że 68 procent amerykańskich fanów esportu używa swoich telefonów do wyszukiwania produktów lub usług po zobaczeniu ich na billboardzie, w porównaniu z 23 procentami dorosłych Amerykanów, którzy uczestniczyli w badaniu. Ta grupa jest również bardziej skłonna rozmawiać o tym, co widziała z przyjaciółmi lub rodziną, zwłaszcza z osobami w wieku 18-34 lat.

YouGov badanie
Źródło: YouGov

W Wielkiej Brytanii osoby uważane za zagorzałych fanów esportu zauważyły reklamy OOH w pociągach prawie w takim samym tempie, jak reklamy widoczne w Internecie, odpowiednio 67 i 65 procent. Ta publiczność jest również ponad dwukrotnie bardziej skłonna niż inni dorośli Brytyjczycy, do zauważenia reklam w taksówkach.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego trendu wśród fanów esportu jest zaufanie. YouGov odkrył, że fani esportu w USA (58 procent) i Wielkiej Brytanii (50 procent) nie ufają reklamom telewizyjnym, pozostawiając markom i wydawcom zbadanie innych możliwości reklamowych.

YouGov wykres
Źródło: YouGov

Marki, które chcą zwiększyć świadomość sponsorowania esportu lub nawiązać kontakt z fanami esportu (tj. młodymi i zaangażowanymi konsumentami), mogą uznać za skuteczne dodanie nośników zewnętrznych do ich strategii marketingowej.

Badania oglądalności przeprowadzone przez YouGov pokazują, że zagorzali fani esportu nie tylko częściej zauważają i zwracają uwagę na reklamy OOH niż ogólnie konsumenci, ale także częściej podejmują działania związane z reklamami i rozmawiają o marce po obejrzeniu reklamy na zewnątrz.

Hoang Nguyen, Data Journalist  w opisie badania YouGov

Fani esportu udowadniają, że są otwarci na reklamy zewnętrzne, zarówno pod względem świadomości, jak i zaangażowania; Ponieważ coraz więcej osób wraca do życia publicznego, fizyczne wiadomości w prawdziwym świecie mogą wywrzeć silne i trwałe wrażenie zwłaszcza w tej grupie.

Hoang Nguyen, Data Journalist  w opisie badania YouGov


Źródło: Napisano na podstawie „https://esportsinsider.com/2021/06/yougov-esports-ooh-ads/” oraz doświadczeń BriefEsports

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

High fashion i streetstyle – małżeństwo z rozsądku czy płomienny romans?

Zalando Lounge

Współprace luksusowych domów mody i marek sportowych, outdoorowych czy streetwearowych to trend, który wciąż przybiera na sile. Dlaczego ekskluzywne marki z wieloletnią tradycją łączą siły z młodymi brandami znajdującymi się pozornie na przeciwległym modowym biegunie? Co tak bardzo elektryzuje odbiorców w tego rodzaju kolaboracjach? Sprawdźmy.

The North Face i Gucci – zachwycający outdoor z myślą o ochronie środowiska

Jedną z najbardziej zaskakujących, a przy tym interesujących współprac łączących markę high fashion i sportowy brand jest The North Face x Gucci. Projekty nawiązują do lat 70., jednak nie sposób odmówić im ducha współczesności – zarówno w wymiarze funkcjonalnym, jak i na poziomie wartości przyświecającym stworzeniu kolekcji. Puchowe kurtki i płaszcze, kombinezony oraz dodatki wyróżnia design zaczerpnięty z oryginalnych kolekcji outdoroowej marki z lat 70. We współpracy z Gucci nabrały zupełnie nowego wymiaru.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez JARED LETO (@jaredleto)

Soczyste kolory i wyraziste wzory to wkład włoskiego domu mody, który całkowicie odmienił charakter klasyki outdooru. Jeśli chodzi o biznesowy wymiar współpracy, dla North Face łączenie sił z innymi markami nie jest niczym nowym. Dla domu mody Gucci to natomiast bezprecedensowa sytuacja – zwłaszcza w czasie, w którym kieruje nim Alessandro Michele.

Wśród powodów nawiązania współpracy jest nowe podejście Gucci do mody przyjaznej dla środowiska. Kultowa włoska marka podejmuje działania zmierzające do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Dom mody zaskoczył również rewolucyjnym podejściem do kalendarza rządzącego światem mody obfitującego w fashion weeki, ogłaszając prezentowanie nowych kolekcji tylko dwa razy w ciągu roku. Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko to wartość, która leży na sercu także marce The North Face. We wspólnie stworzonych projektach wykorzystano materiały z poprzednich kolekcji domu mody Gucci. Część akcesoriów uszyto z produktów poddanych recyklingowi, w tym pozyskanych z plastiku czy sieci rybnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez The North Face (@northfacexgucci)

Nie można też pominąć czasu, w którym doszło do współpracy – w 2020 roku coraz więcej osób poszukiwało wytchnienia w naturze, więc wkroczenie do świata outdooru z luksusowych wybiegów również przez tak wielkiego gracza na rynku fashion jak Gucci, nie powinno budzić zdziwienia.

Louis Vuitton i Supreme – weteran high fashion spotyka giantów streetwearu

Współpraca między Louis Vuitton i Supreme to dowód, że moda uliczna ma coraz większy wpływ na high fashion. Kultowy brand nawiązujący do skaterskich korzeni i dom mody z najwyższej półki – wielu osobom trudno było wyobrazić sobie, jak tak pozornie różne koncepcje mody stojące na przeciwległych biegunach mogą ze sobą współgrać. A jednak – udało się. Wśród motywacji do połączenia sił z pewnością można doszukiwać się tego, że świat high fashion dostrzegł potencjał pokolenia millenialsów i kolejnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Supreme (@supremenewyork)

Dlaczego jednak ta kolaboracja budziła tyle emocji? Louis Vuitton to marka o ponad 150-letniej tradycji, będąca kwintesencją francuskiego szyku. Supreme jest z kolei młodym amerykańskim brandem mocno zakorzenionym w kulturze skateboardingu. Wbrew pozorom Supreme, podobnie jak Louis Vuitton, to marka na swój sposób ekskluzywna – przed sklepami amerykańskiej firmy ustawiają się kolejki osób, które są gotowe czekać naprawdę długo, by zyskać jeden z projektów produkowanych w limitowanej liczbie sztuk. Obie marki połączyły siły, by stworzyć odzież i dodatki sygnowane ich logotypami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Supreme (@supremenewyork)

Bluzy, okrycia wierzchnie i akcesoria dostępne w ograniczonej ilości szybko znalazły nabywców. Współpraca między Louis Vuitton i Supreme doskonale wpisuje się w trend, w którym spotykają się dwa dotychczas odległe od siebie modowe światy. Domy mody o wieloletniej tradycji nie mogą i nie chcą bagatelizować potęgi streetwearu. Z kolei moda uliczna chętnie czerpie z potencjału high fashion. Takie połączenie to styl, który wyróżnia w tłumie, jest niebanalny, a przy tym niezwykle funkcjonalny.

Dior i Jordan – sportowy komfort i wyrafinowane detale

Kolejną interesującą kolaboracją w świecie mody jest spotkanie high fashion i sportu. Dobrym przykładem jest Jordan i Dior. Ta współpraca cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że o tym, kto stanie się posiadaczem butów Air Jordan 1 na etapie premiery zdecydowało losowanie. W obuwiu połączono potencjał obu brandów – klasyczny fason sneakersów Jordan i wyraziste detale charakterystyczne dla Diora.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez antmansw9 (@antmansw9)

Oprócz obuwia w skład kolekcji weszła też odzież i inne dodatki. Marki zdecydowanie spotkały się w połowie drogi, łącząc to, co je wyróżnia. Sportowy komfort i luksusowe wykończenia, streetwearowe fasony i wyrafinowane detale – efekt to naprawdę zaskakująca mieszanka, od której trudno oderwać wzrok. Twórcy kolekcji zgodnie stwierdzili, że przyczyną rozpoczęcia współpracy była chęć rozwoju, poszukiwanie innowacji i odkrywanie nowych wymiarów kreatywnego designu. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku udało się to osiągnąć – Dior wniósł do ponadczasowych sportowych ubrań i dodatków swoje zamiłowanie do detali i jakości.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez RaffleX (@rafflex.co.uk)

Air Jordan 1 stworzone razem z Diorem to jednak nie jedyne buty, które powstały wskutek kolaboracji marki high fashion i sportowego giganta. Na uwagę zasługuje też projekt Comme des Garcons i Air Jordan, który prezentuje całkiem inną interpretację kultowej „jedynki”. Japońska marka nadała sneakersom bardziej drapieżny look. Modele czarne i białe z wysokimi cholewkami wykończonymi metalowymi okuciami to całkiem inny styl – wciąż streetwearowy i funkcjonalny, a przy tym bardziej szykowny. Obuwie ze skóry ozdobione logotypami marek, z efektownym, wydłużonym językiem i paskami zapinanymi na metalowe sprzączki z pewnością dobrze wpisuje się w trend mariażu mody ulicznej i świata high fashion.

Streetwear i high fashion – strategia win-win bez kompromisów

Potencjał mody streetwearowej jest obecnie większy niż kiedykolwiek. To dlatego marki luksusowe tak chętnie zwracają się ku współpracy z brandami reprezentującymi gałęzie mody powiązane ze streetwearem czy sportem. Przedstawiciele pokolenia millenialsów i kolejnych cenią modę uliczną – dosłownie i w przenośni. Są w stanie zapłacić za nią więcej, gdy zapewni im jakość i wyjątkowy design, a to z kolei oferują marki luksusowe. Domy mody takie jak Gucci, Balenciaga czy Versace chętnie korzystają z potencjału sprzedażowego, jakim mogą poszczycić się marki sportowe czy streetwearowe. Warto też zwrócić uwagę na inny biznesowy aspekt – sprzedawane w wysokich cenach ubrania i dodatki casualowe to stosunkowo niski wydatek dla marki na poziomie produkcji. Wielkie zainteresowanie dodatkowo podnosi fakt, że większość tego rodzaju kolekcji tworzona jest w ograniczonej liczbie egzemplarzy.

W świecie, w którym dresowy komplet i sneakersy z powodzeniem konkurują ze świetnie skrojonym garniturem i eleganckimi butami, tendencja nawiązywania współpracy pomiędzy markami luksusowymi a streetwearowymi i sportowymi nie budzi już zdziwienia. Mimo to projekty tworzone przez legendarne domy mody i kultowe dla młodszego pokolenia brandy wciąż zaskakują świeżością, która elektryzuje fanów mody.


Źródło: Zalando Lounge

 

 

 

 

 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

#zostajemywdomu dla Was – akcja Clear Channel dla służb medycznych

citylight Clear Channel zostańwdomu

Clear Channel organizuje kolejną akcję, tym razem dla służb medycznych - #zostajemywdomu dla Was. Clear Channel jest Partnerem 10. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Startujemy z akcją przed Wielkanocą, aby zwrócić uwagę, że to co możemy zrobić dla lekarzy, pielęgniarek, laborantów i tych wszystkich, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem – to zostać w domach, szczególnie w Święta. Chcemy też zwyczajnie podziękować za ich ekstremalnie ciężką pracę i odwagę w obecnej sytuacji.

Agnieszka Szlaska, Dyrektor Komunikacji Clear Channel

W akcję włączył się artysta grafik Paweł Sadaj, który opracował pro bono projekty graficzne plakatów. Akcja odbywa się w 8 miastach na citylightach i digitalach miejskich Clear Channel.

Clear Channel DOOH #zostajemywdomu dla Was
fot. Clear Channel

To nie pierwsza akcja Clear Channel odkąd pojawił się koronawirus w Polsce. Z początkiem marca Clear Channel natychmiast udostępniło swoje digitale na komunikaty NFZ o profilaktyce w przeciwdziałaniu COVID-19 oraz równocześnie kampanię „Razem damy radę” – DZIŚ #zostanwdomu aby JUTRO cieszyć się życiem.


Źródło: informacja prasowa Clear Channel 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Coca-Cola Day 2019 z agencją Allegro

Allegro Brand Experience Agency zrealizowała na zlecenie Coca-Cola HBC Polska wydarzenie outdoorowe dla prawie 1300 osób – pracowników i ich rodzin. Całodniowy program eventu obejmował turniej piłkarski i koszykarski Coca-Cola Hellenic Cup oraz serię atrakcji i animacji wspierających aktywność fizyczną, teambuilding, employer branding oraz wartości CSR. Event odbył się w czerwcu na terenie Parku Skaryszewskiego w Warszawie – w KS Drukarz.

Coca-Cola Day to wydarzenie outdoorowe, którego celem była integracja pracowników firmy. Całodniowy program atrakcji miał wyzwalać w uczestnikach rywalizację fair play, ale przede wszystkim zapewnić dobrą zabawę i pozytywne emocje. Głównym punktem eventu był turniej w piłce nożnej i streetballu – Coca-Cola Hellenic Cup, w którym rywalizowało kilkanaście zespołów żeńskich i męskich.

Oprócz rozgrywek piłkarskich, na uczestników czekało wiele atrakcji i aktywności, m.in. pokazy football & streetball freestyle, animowane zajęcia z wielu dyscyplin sportowych i występ zespołu AudioFeels. W przerwach pomiędzy kolejnymi pokazami i występami na głównej scenie, uczestnicy mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach animujących dzieci oraz ich rodziców, m.in. sportową bitwą rodzin – family challenge.

Tegoroczny event został dodatkowo wzbogacony o aspekt CSR. Uczestnicy poprzez udział w dedykowanych aktywnościach sportowych, zbierali środki na wybrany cel charytatywny. Dodatkowo agencja Allegro przygotowywała event możliwie minimalizując jego negatywny wpływ na środowisko, redukując do minimum zużycie materiałów nieodnawialnych oraz ich późniejszy upcycling.

Coca-Cola Day 2019 from Agencja Allegro on Vimeo.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Raport „Reklama w przestrzeni publicznej” – zewnętrzna komunikacja marketingowa w oczach Polaków.

Raport „Reklama w przestrzeni publicznej”, przygotowywany przez firmę badawczą Kantor TNS w partnerstwie z Good Looking Studio, jednoznacznie wskazuje, że dla Polaków ważna jest przestrzeń publiczna. Badanie pokazuje również, jak zmieniło się nasze postrzeganie komunikacji marketingowej w przestrzeni publicznej w ciągu ostatnich 5 lat i czego oczekujemy od reklamodawców.

Latem 2013 roku TNS Polska w partnerstwie z Good Looking Studio zainaugurował projekt, mający na celu przyjrzenie się komunikacji marketingowej w przestrzeni publicznej. Najnowszy raport wskazuje, jak zmieniło się postrzeganie Polaków obecności reklamy w miastach, na wsiach i przy drogach oraz wskazuje najświeższe trendy.

Wygląd przestrzeni publicznej ma znaczenie dla 99% Polaków.

Według raportu Polacy jednomyślnie deklarują, że wygląd miejscowości, w której mieszkają jest dla nich ważny (99% respondentów). Poczucie to wzrosło w ciągu ostatnich 5 lat – w 2013 roku wygląd miejscowości był istotny dla 92% badanych. W przeciągu ostatnich 5 lat zmieniło się natomiast znacznie nasze poczucie co do tego, czy przestrzeń wokół nas jest chaotyczna czy uporządkowana. O ile, nie zauważamy, aby zmieniło się coś znacznie w przypadku wyglądu naszej okolicy (68% uważa, że ich okolicy przestrzeń jest uporządkowana, w 2013 roku 70%) i w miastach (65% uważa, że w miastach przestrzeń jest uporządkowana, w 2013 roku 63%) to zdecydowanie częściej niż w 2013 roku Polacy uważają, że przestrzeń na wsiach i przy drogach jest chaotyczna.

Polacy stają się coraz bardziej wymagający względem form reklamy zewnętrznej – stawiamy na jakość, a nie na ilość.

Spośród różnych form reklamy zewnętrznej, 61% badanych uważa, że to ręcznie malowana reklama w formie muralu na ścianie budynku może w największym stopniu podnosić prestiż reklamowanego produktu (wzrost o 39 punktów procentowych w porównaniu do 2013 roku). W dalszej kolejność respondenci wskazywali na plakat na wiacie przystanku (14% w porównaniu do 21% w 2013 roku) oraz na małą, podświetlaną tablicę reklamową ustawioną na wysokości wzroku (9% w porównaniu do 14% w 2013 roku). W przeciągu ostatnich 5 lat znacznie zmienił się stosunku do funkcjonowania bilbordów w przestrzeni publicznej, nie tylko zmniejszył się odsetek opinii, że mogą podnosić prestiż reklamowanego produktu, ale także 72% osób uważa, że takich reklam jest za dużo.

Najmniej pozytywnie Polacy oceniają reklamy na bilbordach a także siatki reklamowe na budynkach – częściej uważamy, że takich reklam jest za dużo w przestrzeni publicznej. Reklama na przystanku tzw. city light jest oceniany dość neutralnie – 66% uważa, że jest ich tyle ile trzeba.

69% Polaków jest zdania, że większość reklam w Polsce jest nieciekawa i na niskim poziomie. Dodatkowo, w społeczeństwie panuje przekonanie, że zarówno w przypadku reklam cyfrowych (wyświetlaczy, ekranów) w przestrzeni miasta, jaki reklam wolnostojących powinny być stosowane ograniczenia. Jeśli chodzi o reklamy wolnostojące to przeważa opinia – 31% badanych – że poza nielicznymi wyjątkami w ogóle nie powinny one funkcjonować. Z kolei, reklamy cyfrowe, zdaniem 30% badanych, powinny podlegać zarówno ograniczeniom od strony natężenia światła, jak i formatu.
W przypadku przepisów, które miałyby ograniczać funkcjonowanie reklamy w przestrzeni miasta to 72% Polaków uważa, że po ich uchwaleniu przez radę miasta właściciele powinni do nich dostosować istniejące dziś nośniki reklamowe po 12 miesiącach.

Polacy szukają wartości estetycznych w komunikacji marketingowej w przestrzeni publicznej.

Według raportu najlepiej oceniane są ręcznie malowane reklamy na ścianie budynku, a Polacy czują ich niedosyt w przestrzeni publicznej – 66% uważa, że takich reklam jest za mało. Co więcej właśnie takich reklam w formie murali chcielibyśmy widzieć więcej w naszym otoczeniu, a 70% uważa, że to one najlepiej zapadają w pamięć w porównaniu do innych form reklamy zewnętrznej. Ręcznie malowane reklamy na ślepej ścianie budynków – murale – jako forma reklamy zewnętrznej są oceniane bardzo pozytywnie. Polacy nie tylko dostrzegają walory estetyczne takiej reklamy, ale także doceniają pracę artystów, którzy malują murale. 81% badanych uważa, że ręcznie malowana reklama w formie muralu na ścianie budynku lepiej wpisuje się w architekturę miasta niż płachty reklamowe rozwieszane na budynkach oraz, że jest bardziej artystyczna od innych reklam zewnętrznych (również 81%). 78% badanych jest ponadto zdania, że jest ona bardziej estetyczna a 76%, że to rodzaj sztuki, a nie tylko zwykła reklama.

„Myślę, że Polacy czują przesyt ilością reklam i coraz bardziej świadomie negują ich bezpardonowość. Jesteśmy zmęczeni szumem informacyjnym a nasza wspólna przestrzeń dopiero zaczyna być porządkowana. Jest tendencja do zmniejszenia ilości reklam co wzmacnia przekaz i zwiększa cenę tych, które pozostają. Cieszy mnie, że mural reklamowy na stałe zapisał się w świadomościach marketerów i że społeczeństwo tak pozytywnie ocenia tą formę reklamy.” –  Karol Szufladowicz Managing Partner Good Looking Studio

Ręcznie malowane reklamy na budynkach uważane są ponadto przez 58% badanych za idealne, aby wypromować produkt. A przecież aż 83% Polaków docenia marki, które inwestują w ciekawe formy reklamy swoich produktów. Ponad dwie trzecie Polaków (67%) uważa, że ręcznie malowana reklama w formie muralu na ścianie budynku podnosi prestiż reklamodawcy / reklamowanego produktu, a marki powinny się właśnie tak reklamować (64% jest zdania, że marki powinny częściej reklamować swoje produkty za pomocą ręcznie malowanych reklam w formie murali). Warto podkreślić fakt, że w przypadku murali, sam proces powstawania ręcznie malowanej reklamy jest dla jej odbiorców ciekawy (81%), a 77% osób zatrzymałoby się, żeby popatrzeć jak artyści ręcznie malują reklamę na pustej ścianie budynku. Co więcej, nawet krótki film pokazujący proces powstawania ręcznie malowanej reklamy w formie muralu byłby interesujący dla 82% Polaków.

Badanie „Reklama w przestrzeni publicznej” zostało przeprowadzone przez KANTAR TNS Polska w kwietniu 2018 r. metodą CAWI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 roku życia.

Wyniki badania zostały zaprezentowane 25 października w czasie branżowego spotkania osób odpowiedzialnych za reklamę OOH. W czasie spotkania miała również miejsce debata z udziałem Wojciecha Wagnera, Zastępcy Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Mateusza Galicy Creative House Directora Kantar Polska, Jacka Szlaka, Redaktora Naczelnego Marketingu przy Kawie i Igora Zajdy Partnera Zarządzającego Przestrzen.com, poruszająca temat obecności marek w przestrzeni miejskiej.

Raport: http://download.goodlooking.pl/Reklama_w_przestrzeni_publicznej_2018.pdf

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wielkanocny DOOH w szczytnym celu

dooh

Święta to czas refleksji, odpoczynku od pracy, spotkań z najbliższymi, a także… najlepszy okres na kampanie DOOH.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS – 70% Polaków deklaruje – że Wielkanoc to przede wszystkim święto rodzinne. Dla wielu z nas jest to moment, w którym skupiamy się na rzeczach naprawdę dla nas ważnych. Fakt ten wykorzystują nie tylko reklamodawcy ale także różne organizacje, które w tym wyjątkowym czasie pragną promować szczytne idee i postawy. Jedną z takich inicjatyw jest zorganizowana w zeszłym roku akcja #EasterSoWhite, która była kolejną już częścią cyklu #SoWhiteProject.

Kampania #EasterSoWhite miała za zadanie zwrócić uwagę na zbyt rzadko pojawiąjący się wizerunek społeczności BAME w reklamie i marketingu. W tym celu wykorzystała zbliżające się święta do ukazania różnych kultur i promowania tolerancji wśród społeczeństwa.

Inicjatywa #EsaterSoWhite polegała na przeprowadzeniu sesji zdjęciowej, w której wzięły udział członkowie wywodzący się z różnych społeczności. Zdjęcia przedstawiały szczęśliwą grupę ludzi w świątecznych nastrojach. Kampania zwróciła uwagę na różnice występujące w zwyczajach dotyczących obchodzenia świąt Wielkanocnych. Oprócz pokazania tradycji malowania jajek i zwyczaju “zajączka” w kampanii przedstawiono obrazy przywołujące także tradycje wielkanocne innych kultur.

Inspiracją do zrealizowania pomysłu na przedświąteczną kampanię była opowieść jednej z założycielek organizacji – Selmy, dla której zwyczaje wielkanocne panujące w Wielkiej Brytanii były dotąd nieznane. Opowiedziała ona o karaibskich tradycjach świątecznych, do których zalicza spotkanie się z rodziną i przyjaciółmi, gdzie w gronie najbliższych rozkoszuje się smakiem bułeczki z serem oraz smażoną rybą.

Fotografie wykonane w czasie sesji, oznaczone hashtagiem #SoWhiteProject można było zobaczyć w okresie świąt Wielkiej Nocy na cyfrowych ekranach OOH na terenie całej Wielkiej Brytanii, w tym m.in. w centrach handlowych Westfield, Cinema Foyers, obok Dworców Kolejowych i przy głównych ulicach.

Zdjęcia #EasterSOwhite zostały udostępnione również na największej platformie fotografii internetowej na świecie – Getty Images – z możliwością darmowego pobierania  i wykorzystania ich w swoich działaniach marketingowych i reklamowych. Dzięki popularności portalu Getty, akcja #EasterSOwhite odniosła wielki sukces.

#SoWhiteProject jest jedną z pierwszych inicjatyw, która zwróciła uwagę na problem związany z niewystarczającą prezentacją wizerunku społeczności BAME w reklamie i marketingu. Jak mówi dyrektor generalny firmy Primesight – Naren Patel – reklama zewnętrzna to medium budujące świadomość, docierające aż do 98% populacji Wielkiej Brytanii w ciągu jednego tygodnia. Przeprowadzona kampania jest wstępem do rozmów w całym kraju na temat wizerunku brytyjskiego zróżnicowanego narodu w mediach.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Aktywni Polacy nakręcają branżę outdoorową

Już prawie 2 na 3 z nas przyznaje, że jest aktywnych fizycznie. Jak wynika z badań, króluje rower, ale bieganie nie zostaje daleko w tyle. Polacy wybierają sport – i stymulują sprzedaż na rynku sprzętu outdoorowego.

Odpoczynek przed telewizorem? Jak pokazuje raport „Aktywność fizyczna Polaków” zainteresowanie sportem nie oznacza tylko oglądania meczu na ekranie. Bo choć piłka nożna wzbudza największe zainteresowanie obu płci, osobiście wolimy „wykręcić” kilka kilometrów na rowerze czy pobiegać w parku. Aktywnych rodaków przybywa, a tę tendencję zauważają producenci wyposażenia outdoorowego – i już szacują przyszłe wpływy.

 

Wybieramy wieczorną aktywność

Według raportu Kantar TNS, ponad 60% Polaków deklaruje, że uprawia sport. Co trzeci z badanych robi to co najmniej trzy razy w tygodniu. Jakie sporty preferujemy? Króluje jazda na rowerze (31% wskazań), która wyprzedza zyskujące kolejnych zwolenników bieganie (29%). Jak pokazuje raport, wolimy jeździć na własnym sprzęcie, niż tym z miejskiej wypożyczalni – z tych ostatnich korzysta tylko 2% z nas. Na co wskazują też wyniki rynku akcesoriów sportowych – na przykład oświetlenia przenośnego. To dedykowane kolarzom wciąż cieszy się największą popularnością. Niemniej jednak wzrasta liczba zapytań na przykład o lampki czołowe, po które coraz częściej sięgają biegacze – mówi Cyprian Lemiech, dyrektor marketingu w firmie Mactronic. Ma to ścisły związek także z porą uprawiania sportu – aż 31% respondentów jest aktywnych między 18:00 i 21:00, na co ma wpływ ich zawodowa aktywność. – W sierpniu taki trening kończy się już po zmierzchu, więc nie dziwi, że chętniej sięgamy po rozwiązanie mające podnieść komfort i bezpieczeństwo – dodaje Cyprian Lemiech. A za to jesteśmy w stanie sporo zapłacić.

 

Branża liczy na miliony

Jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, już 4 na 10 gospodarstw domowych przeznacza pieniądze na sport i rekreację ruchową. Ile? Średnio co roku ponad 1000 zł, z czego co piąta złotówka jest przeznaczana na sprzęt sportowy – na przykład wspomniane latarki. Powody do zadowolenia mogą mieć nie tylko producenci oświetlenia, ale też organizatorzy zajęć sportowych czy firmy odzieżowe. Według Euromonitor International w 2021 roku tylko wartość sprzedaży wyspecjalizowanej odzieży do uprawiania sportu na świeżym powietrzu ma sięgnąć niemal miliarda złotych. Według danych serwisu 4Outdoor.pl, sklepy ze specjalistycznym sprzętem sportowym notują wzrosty od początku ubiegłego roku. Wzrost zainteresowania takim sprzętem jak zegarki z modułem GPS, gogle, czy latarki czołowe i kempingowe pokazuje, jaki sposób spędzania wolnego czasu coraz bardziej interesuje Polaków. Widać dużą popularność akcesoriów dedykowanych biegaczom, fanom wspinaczki, czy wypoczynku bliżej natury. Co ciekawe rośnie też zainteresowanie na przykład latarkami taktycznymi – przybywa osób wybierających aktywność jaką jest ASG – mówi Cyprian Lemiech.

 

Przygoda w duchu sportu

Na wzrost zainteresowania sportami outdoorowymi może mieć też wpływ sposób (a w zasadzie miejsce) spędzania urlopu przez Polaków. Jak wynika z badań Diners Club Polska, pod względem planów wakacyjnych na ten rok dominowała postawa „patriotyczna”. Aż 36% badanych deklarowało, że wakacje spędzi w Polsce – podróżując, odpoczywając na plaży, zwiedzając, czy uprawiając sport i zdobywając nowe umiejętności. Niemal 70% z badanych zadeklarowało, że taki wyjazd organizuje samodzielnie. I to o tę grupę rywalizują dziś producenci sprzętu outdoorowego, próbując m.in. przekonać Polaków do trendu mini-przygody – niezapomnianych emocji, które mogą czekać tuż za rogiem. – Odbiorcy są coraz bardziej nastawieni na wysoką jakość – wrażeń towarzyszących aktywności fizycznej i sprzętu, w który inwestują. Stąd w przypadku tego ostatniego kluczowego znaczenia nabiera oryginalny styl, potwierdzona certyfikatami trwałość i niezawodność – mówi Cyprian Lemiech z Mactronic. A jak dowodzą badania Schopper Study, Polacy nie kierują się już tylko ceną – jako dojrzali konsumenci wolimy wydać więcej, ale otrzymać lepszy i trwalszy produkt.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF