...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Packhelp pozyskał gigantyczne dofinansowanie

Packhelp

Packhelp znane w Polsce jako Zapakuj.to pozwala samodzielnie zaprojektować spersonalizowane opakowanie, a następnie zamówić dowolną ilość powyżej trzydziestu.

Pomysł powstał w 2015 roku, kiedy założyciele firmy (Wojciech Sadowski, Maciej Zając, Maciej Woźniczko i Konrad Kwiatkowski) spotkali się z problemem zamówienia opakowań z autorskim nadrukiem dla swojej agencji. Uznali, że problem jest wart rozwiązania i tak powstał pomysł, jak się okazuje na wielomilionowy biznes.

Pomimo początkowych trudności z pozyskaniem inwestorów w 2016 roku udało się rozpocząć prace nad platformą. W 2017 polscy aniołowie zainwestowali w pomysł 1,5 miliona złotych. Rok 2018 był zdecydowanie przełomowy. Spółce udało się uzyskać kolejne 9 milionów złotych, a założyciele zajęli trzecie miejsce w naszym rankingu pięćdziesięciu kreatywnych w biznesie. Następne lata tylko mnożyły sukcesy, przynosząc nowych inwestorów i powiększając zespół. Na ten moment za projektem stoi ponad 250 osób a będzie ich tylko więcej.

Bazą projektu jest platforma internetowa pozwalająca na samodzielną personalizację pudełka od rozmiaru przez kolor aż po materiał i wykończenie. Po procesie projektowania wystarczy wybrać nakład między trzydzieści a tysiąc sztuk (powyżej tej ilości wymagany jest wcześniejszy kontakt) i opłacić zamówienie. Zamawiający nie ma  żadnego kontaktu z drukarnią, a program graficzny jest banalny w obsłudze.

Zapakuj.to nie tylko indywidualni klienci (których jest już aż pięćdziesiąt tysięcy) czy też małe firmy, ale i ogromne korporacje takie jak BMW, Uber czy Google. Odbiciem potencjału pomysłu jest również wiara inwestorów. Przełożyła się ona na kwotę 40 milionów Euro. Dzięki finansowaniu spółka ma plan kontynuować ekspansję w Europie, rozwijać swoje produkty i usługi oraz zmniejszać negatywny wpływ opakowań na środowisko.

 

Wojciech Sadowski został wyróżniony w 8. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polska firma zwycięzcą w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 
Central Europe”

technology Fast 50 Europe Deloitte

W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 15 firm z Polski. Z kolei 9 znalazło swoje miejsce w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (21). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie ponad 70 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje pięć firm. W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki z Bułgarii (3), Słowacji (2) oraz po jednej z Litwy, Kosowa, Łotwy i Estonii.

Tegoroczny ranking ma charakter wyjątkowy. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji. Ogromne zainteresowanie edycją, którą właśnie zamykamy, pokazuje jak wiele innowacyjnych firm rozwijało swój potencjał przez ostatnie lata, żeby w tym wyjątkowym roku służyć nam wsparciem. Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiło się ponad 300 spółek. Aż 42 firmy spośród 50, które znalazły się w zestawieniu, to debiutanci.

Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Czołówka „Technology Fast 50”

Po kilku latach przerwy miejsce lidera w zestawieniu ponownie przypadło polskiej firmie. Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest Packhelp – twórca platformy pozwalającej projektować i zamawiać spersonalizowane opakowania online. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie 9 077 proc.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery polskie firmy: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7. miejsce), Zdrowegeny.pl (8 .miejsce) oraz Tylko (9. miejsce).

Dominacja producentów oprogramowania

W 2019 roku w porównaniu do 2016 roku średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w rankingu wyniósł 1 460 proc. Rok wcześniej było to 1 129 proc. (rok 2018 w porównaniu do 2015).

Wzrost ten pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się sektor firm technologicznych w naszym regionie. Od kilku lat średni wzrost przychodów spółek w rankingu przekracza tysiąc procent. Należy się spodziewać, że rewolucja technologiczna, która dokonuje się na skutek pandemii, tylko wzmocni ten trend i w przyszłorocznym rankingu wynik ten będzie jeszcze lepszy.

Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 30. 11 firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a cztery to producenci sprzętu komputerowego. Trzy spółki to fintechy, a dwie zaliczają się do sektora medycznego i biotechnologicznego.

W tym roku firmy technologiczne mogły zgłaszać swój akces do nowej nagrody „Impact Stars”. Kategoria została wprowadzona z myślą o firmach, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko i różnorodność. Każdy kraj mógł w tej kategorii nagrodzić trzy firmy. W Polsce wyróżnienie otrzymały spółki: Divante i Netguru (za wspólną inicjatywę Tech to the rescue), EGZOTech oraz Laparo.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50 Deloitte Central Europe nagrodził też młodsze firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria:

  • posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);
  • być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
  • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Wśród wyróżnionych przez Delloite firm znalazło się kilka, których potencjał został dostrzeżony wcześniej przez Kapitułę rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie oraz redakcję BRIEF w poprzednich edycjach. 

Gratulujemy Packhelp, które w tym roku uplasowało się na pierwszym miejscu zestawienia Deloitte (Wojciech Sadowski, CEO i Co-founder jest laureatem 8. edycji 50 Kreatywnych) oraz pozostałym wyróżnionym z obu  kategorii:

  • EGZOTech Sp. z o.o. – Michał Mikulski – CEO,  laureat 5. edycji rankingu
  • Solution4Labs Sp. z o.o. – Paweł Gawkowski – CEO, laureat 9. edycji rankingu
  • Skriware – Karol Górnowicz – CEO, laureat 9. edycji rankingu
  • LAPARO Sp. z o.o. – Mateusz Juszczak – CEO, Radosław Nowosielski – CTO, Mateusz Rulewicz – Co-founder, laureaci 9. edycji rankingu
  • Applover – Jan Kamiński – Co-founder, Radosław Bułat – CEO, Piotr Sobusiak – CTO, laureaci 10. edycji rankingu

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:

  • działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2015 r.,
  • osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2016, 2017, 2018 oraz przychodów w 2019 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.

lp.

Nazwa firmy

Kraj

Sektor

Wzrost (proc.)

1

Packhelp S.A.

Polska

Oprogramowanie

9077

2

DoDo Group SE

Czechy

Oprogramowanie

8427

3

UlovDomov.cz s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

5535

4

Favi online s.r.o.

Czechy

Media i rozrywka

3389

5

EGZOTech Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

2932

6

Electrocoin d.o.o.

Chorwacja

Fintech

2617

7

Solution4Labs Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

2367

8

Zdrowegeny.pl Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

1951

9

Tylko

Polska

Oprogramowanie

1788

10

Kontentino s.r.o,

Słowacja

Oprogramowanie

1536

 

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”:

  • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych (2017-2019) osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.

lp.

Nazwa firmy

Kraj

Sektor

wzrost (proc.)

1

FTMO (FF Trader s.r.o.)

Czechy

Fintech

2356

2

GreyCortex s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

2030

3

Speck d.o.o.

Chorwacja

Oprogramowanie

1076

4

Datasentics, a.s.

Czechy

Oprogramowanie

1022

5

HARDWARIO s.r.o.

Czechy

Sprzęt komputerowy

795

6

TheNetw.org s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

765

7

STEPWISE Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

659

8

TriLAB Group s.r.o.

Czechy

Sprzęt komputerowy

486

9

Skriware

Polska

Sprzęt komputerowy

468

10

Zaslat s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

450

11

EnduroSat AD

Bułgaria

Sprzęt komputerowy

405

12

Brand Active Sp. z o.o.

Polska

Media i rozrywka

387

13

Expandeco s.r.o.

Słowacja

Oprogramowanie

382

14

Whalebone, s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

379

15

LAPARO Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

372

16

Frakton

Kosowo

Oprogramowanie

366

17

Publishers Revenue Optimization Sp. z o.o.

Polska

Media i rozrywka

339

18

Appsilon Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

277

19

NOTOLYTIX LTD.

Bułgaria

Oprogramowanie

267

20

Knihobot.cz

Czechy

Media i rozrywka

244

21

Brainhub Sp. z o. o.

Polska

Oprogramowanie

142

22

GotSolution d.o.o. (JSGuru brand)

Bośnia i Hercegowina

Oprogramowanie

131

23

RTCLAB Sp. z.o.o.

Polska

Oprogramowanie

123

24

Callstack.io Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

116

25

SentiSquare s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

99

 

Więcej informacji oraz historyczne rankingi dostępne na stronie: www.deloitte.com/cefast50


Źródło: informacja prasowa Deloitte 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF