Więcej ofert pracy na wiosnę [RAPORT]

Perspektywy zatrudnienia

Ubiegły rok dla wielu Polaków był okresem dynamicznych zmian w zatrudnieniu, wynikających z pandemii COVID-19 i związanego z nią lockdownu. Czy obecnie pracownicy nadal powinni obawiać się zwolnień? Jakie są plany rekrutacyjne pracodawców w poszczególnych regionach kraju i sektorach rynku? Aktualne prognozy dotyczące rynku pracy prezentuje najnowszy „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” opublikowany dziś przez firmę ManpowerGroup.

Z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup wynika, że w miesiącach kwiecień – czerwiec redukcję etatów planuje tylko 3% przedsiębiorców. Przeważająca większość (83%) nie przewiduje zmian personalnych, natomiast 10% chce pozyskiwać nowych pracowników. Po uwzględnieniu korekty sezonowej*, prognoza zatrudnienia netto w Polsce w II kwartale 2021 roku wyniesie +6%. Wskaźnik ten w ujęciu kwartalnym zanotował wzrost o 1 punkt procentowy, natomiast w stosunku do okresu kwiecień – czerwiec w 2020 roku jest wyższy o 3 punkty procentowe.

Tendencja wzrostowa sugeruje, że – po niekorzystnym dla wielu biznesów roku 2020 – pracodawcy znów zaczynają spoglądać w przyszłość z umiarkowanym optymizmem i planują powiększanie swoich zespołów. To dobra wiadomość dla osób poszukujących pracy, ponieważ mogą one spodziewać się zwiększenia liczby ofert na rynku. Wzrost nie będzie jednak równomierny w całym kraju. Prognoza netto zatrudnienia prezentowana w podziale na regiony i sektory rynku wskazuje, gdzie – według deklaracji przedsiębiorców – powinno pojawić się najwięcej, a gdzie najmniej etatów.

Widzimy pozytywny trend na rynku w postaci wzrostu prognoz zatrudnienia polskich pracodawców, zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym. Pozytywna zmiana, jaką obserwujemy w wynikach naszego badania to również rosnąca przewaga firm, które chcą zwiększać zatrudnienie, nad tymi, które planują redukcje etatów. Mamy też relatywnie niski odsetek przedsiębiorstw, które nie znają swoich planów personalnych na najbliższe trzy miesiące, co może potwierdzać, że wiele polskich organizacji nauczyło się funkcjonować w pandemii a skala niepewności i dynamiki zmian na rynku jest mniejsza niż wiosną i latem ubiegłego roku.

Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce

Poszukiwanie talentów na południowym-zachodzie. Na południu – stagnacja

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, w II kwartale 2021 roku zwiększenie zatrudnienia przewidują pracodawcy w 5 z 6 regionów Polski. Największe szanse na znalezienie nowej posady mają kandydaci na południowym-zachodzie. Prognoza netto zatrudnienia wynosi tam +10% i jest najwyższa w zestawieniu – pomimo tego, że w stosunku do ubiegłego kwartału spadła o 2 punkty procentowe.

Plany pracodawców dotyczące zatrudnienia – w podziale na regiony Polski

Dane o prognozie netto zatrudnienia – wyrażona w procentach różnica pomiędzy odsetkiem pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a odsetkiem pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.

Prognoza zatrudnienia
Źródło: ManPower Group

Dobre perspektywy zawodowe czekają również mieszkańców regionu wschodniego (+9%). Wynik jest zbliżony do tego z poprzedniego kwartału, co sugeruje, że sytuacja na lokalnym rynku pracy jest dość stabilna, a nowi pracownicy nieustannie poszukiwani. Na wzrost liczby ofert mogą liczyć także kandydaci z regionów północno-zachodniego (+6%) i północnego (+5%), gdzie pracodawcy deklarują umiarkowanie optymistyczne plany dotyczące powiększania zespołów. Warto zauważyć, że w tych regionach zanotowany został wzrost wskaźników w ujęciu kwartalnym, odpowiednio o 3 i 4 punkty procentowe.

Przedsiębiorcy z Polski centralnej są bardziej zachowawczy i nie przewidują otwarcia wielu procesów rekrutacyjnych w strukturach swoich firm. Prognoza netto zatrudnienia w tym regionie wynosi zaledwie +2% i utrzymuje się na podobnym poziomie już drugi kwartał z rzędu. W tym rejonie kandydaci powinni więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na dość długi proces poszukiwania pracy. Problemów ze znalezieniem nowej posady doświadczą również mieszkańcy regionu południowego (0%).

Jakich specjalistów poszukują pracodawcy?

Z „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają firmy z sektora Budownictwo (+13%). Choć optymizm, z jakim pracodawcy witali nowy rok zmalał – wskaźnik zanotował spadek o 3 punkty procentowe w ujęciu kwartalnym. Zespoły chcą powiększać także przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją przemysłową (+11%) oraz handlem detalicznym i hurtowym (+8%). Również specjaliści związani z sektorem finansów i usług dla biznesu mogą spodziewać się umiarkowanych szans na znalezienie nowej pracy (+3%).

Plany pracodawców dotyczące zatrudnienia – w podziale na sektory rynku

Dane o prognozie netto zatrudnienia – wyrażona w procentach różnica pomiędzy odsetkiem pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a odsetkiem pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.

Prognoza zatrudnienia
Źródło: ManPowerGroup

Patrząc na dane dla sektorów przeanalizowanych w ramach naszego badania widzimy k-kształtny trend. To znaczy, że niektóre branże rosną w trakcie pandemii i będą zatrudniać nowych pracowników, inne natomiast zostały mocno dotknięte przez ograniczenia administracyjne i zmuszone do zredukowania liczby pracowników. To właśnie ta pierwsza grupa, czyli sektor budownictwa, dla którego wiosna zawsze była okresem odmrożenia prac po zimie, produkcji przemysłowej oraz handlu, z e-commerce na czele i wysokie prognozy zatrudnienia tych pracodawców sprawiają, że wynik dla Polski jest umiarkowanie optymistyczny. Polska pozostaje też atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji lokowanych w obszarze nowoczesnych usług dla biznesu a pracodawcy z tego sektora powiększali swoje zespoły także pomimo pandemii. Szacujemy, że ten trend utrzyma się w kolejnych kwartałach. Na drugim biegunie mamy natomiast obszary, które najbardziej dotkliwie odczuły skutki lockdownu i zmian nawyków konsumenckich, czyli przede wszystkim restauracje i hotele, turystykę, rozrywkę.

Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce

Z redukcją etatów muszą natomiast liczyć się pracownicy sektora Restauracje/Hotele (-2%), który wciąż jeszcze odczuwa skutki lockdownu wywołanego pandemią COVID-19. W porównaniu do poprzedniego kwartału jest to poprawa o 5 punktów procentowych, jednak utrzymujący się na ujemnym poziomie wskaźnik pokazuje, że właściciele hoteli oraz przedsiębiorcy oferujący usługi gastronomiczne nadal są niepewni jutra i przewidują konieczność zmniejszenia zatrudnienia.

Jak polski rynek pracy wypada na tle innych krajów EMEA?

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące zatrudnienia w Polsce, deklaracje przedsiębiorców są stosunkowo optymistyczne. W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) badaniem ManpowerGroup objętych zostało ponad 15 tys. pracodawców. Z uzyskanych danych wynika, że w miesiącach kwiecień – czerwiec najkorzystniejszą sytuację na rynku pracy przewidują przedsiębiorcy z Chorwacji (+12%) i Rumunii (+12%). Sprzyjającej koniunktury spodziewają się również pracodawcy w Szwecji – wzrostowa tendencja prognozy netto zatrudnienia utrzymuje się tam już trzeci kwartał z rzędu i właśnie osiągnęła poziom +8%. Identyczny wynik zaprezentowały Czechy.

Z kolei popularne do tej pory wśród Polaków kierunki wyjazdów za pracą, takie jak Wielka Brytania czy Niemcy, nie wydają się obecnie równie atrakcyjne jak przed pandemią. W Wielkiej Brytanii deklarowane zapotrzebowanie na pracowników spada już 4 kwartał z rzędu, a prognoza netto zatrudnienia osiągnęła wynik -5%. Mieszkańcy tego kraju muszą więc liczyć się ze znaczną redukcją etatów. W Niemczech prognoza netto zatrudnienia, choć dodatnia (+3%), notuje spadki we wszystkich 7 sektorach gospodarki zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. W sytuacji niesprzyjającej zmianom zawodowym będą Włosi (-2%), Hiszpanie (-1%) oraz Finowie (-2%). Ostrożni w rozbudowywaniu zespołów są również przedsiębiorcy ze Słowacji – tam już drugi kwartał z rzędu wskaźnik utrzymuje się na poziomie +3%.


* W niniejszym raporcie stosowane jest pojęcie „prognoza netto zatrudnienia”. Parametr ten stanowi różnicę procentową pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców spodziewających się spadku całkowitego zatrudnienia w swoim oddziale w najbliższym kwartale. Uzyskany wynik to właśnie prognoza netto zatrudnienia. Wszystkie komentarze są oparte na danych uwzględniających korektę sezonową; w przeciwnym wypadku nieuwzględnienie korekty będzie wyraźnie zaznaczone.


Źródło: ManPowerGroupe

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

3M wspiera kobiety, które chcą zmienić świat

Mówi się, że nauka jest kobietą – jednak w świetle ostatniego raportu 3M „State of Science Index”, to mężczyźni częściej są przekonani o tym, że praca w branży technologicznej jest dla nich przepustką do satysfakcjonującej kariery. Dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak Perspektywy Women in Tech Summit, która gromadzi ponad 3000 uczestniczek z całego świata. Już drugi rok z rzędu liderki i liderzy z 3M pojawią się na konferencji Perspektywy Women in Tech Summit, by podzielić się swoim doświadczeniem. Tegoroczną keynote speakerką 3M będzie Veena Lakkundi – Vice President & General Manager 3M, Industrial Adhesives & Tapes Division, która opowie o tym, jak kobiety mogą rozwijać się w obszarze STEM. Wydarzenie odbędzie się już 13-14 listopada w Hali Expo XXI w Warszawie.

Perspektywy Women in Tech Summit konferencja, poświęcona roli kobiet w STEM, czyli w nauce, technologii, inżynierii oraz matematyce. Na tym międzynarodowym wydarzeniu nie może zabraknąć również firmy 3M, która wraz ze swoimi przedstawicielami z centrów produkcyjnych, działu badań i rozwoju, Centrum Usług Wspólnych oraz organizacji sprzedażowo-marketingowej przybliży uczestnikom swoją działalność oraz możliwości rozwoju. Firma od lat promuje rozwój kobiet w nauce oraz dba o wartości Diversity & Inclusion, kładąc nacisk na różnorodność i równe szanse w miejscu pracy.

W tym roku główną keynote speakerką 3M będzie Veena Lakkundi – Vice
President&General Manager 3M, Industrial Adhesives & Tapes Division, która w swoim wystąpieniu poruszy kwestię rozwoju kobiet w STEM oraz spotka się z uczestniczkami wydarzenia podczas sesji mentoringowych, by inspirować je do rozwinięcia skrzydeł w obszarze technologii i nauki. Veena Lakkundi to wyjątkowa liderka, skupiająca się na realizowaniu działań wspierających globalny rozwój, która wyjaśni, jak wykorzystać silne podstawy w STEM do rozwoju swojej kariery zawodowej. 

Spotkania takie jak Women in Tech Summit nie tylko zmieniają postrzeganie kobiet w nauce, ale również pokazują, w jaki sposób kobiety przyczyniają się do rozwoju technologii oraz STEM. Są potrzebne przede wszystkim po to, aby podkreślić, że my kobiety mamy siłę do działania i jesteśmy w stanie stanąć na czele nadchodzących odkryć i przełomów naukowych. W swoim wystąpieniu chcę zainspirować ciekawe wiedzy umysły do wkroczenia na ścieżkę nauki i pokazać im, że dzięki temu zbudują silne podstawy, by pewnego dnia zmieniać świat. – mówi Veena Lakkundi. 

Na wydarzeniu pojawią się również Alain Simonnet, Managing Director 3M East Europe Region, Anthony Crawford, Head of Manufacturing Operations in 3M East Europe Region, którzy wystąpią w roli panelistów podczas debat dotyczących równości kobiet i mężczyzn w rozwoju naukowym – Diversity is doing well when no one is watching oraz Women in forefront? Leadership in 4th and 5th Indsutrial Revolution.

Co na temat rozwoju kobiet w nauce wie 3M? Firma jest inicjatorem programu 3M Women Leadership Forum w Polsce, mającego na celu zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. 3M samo stanowi wyjątkowy przykład takich działań – według „Diversity Index”, 35% managerów zatrudnionych w 3M w Polsce to kobiety. Stanowią one także 57% wszystkich pracowników. 

Podczas tegorocznego wydarzenia paneliści podejmą również temat kryzysu klimatycznego. W debacie How are you going to spend last 30 years of the Planet Earth? Women (and men) against climate change udział weźmie Wojciech Kostro, Regional Business Leader, Healthcare Business Group, 3M East Europe Region. Uczestniczki konferencji dowiedzą się także, dlaczego w dziedzinie IT tak ważne jest podejście Agile oraz będą mogły poćwiczyć wdrażanie go do codziennej pracy podczas warsztatów ze specjalistami 3M – Łukaszem Biegańskim (IT Leader – Lean Agile) oraz Michałem Kowalskim (IT Data IE Senior Team Leader). W trakcie seminarium prowadzonego przez Mariusza Rutkowskiego (IT Senior Team Leader) oraz Annę Stysiał (IT Senior Team Manager) uczestniczki dowiedzą się również, jak rozwijać karierę w IT. Na konferencji ponownie pojawi się także Strefa Kariery w 3M – stoisko, przy którym uczestniczki Women in Tech Summit będą mogły spotkać się ze specjalistami 3M, a tym samym poznać specyfikę pracy w różnych działach firmy. 

Więcej informacji na:

www.womenintechsummit.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Najlepsze uczelnie 2017: UW i UJ wspólnie na czele, PW trzecia

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zaktualizował mapę jakości polskich uczelni - na czele znajdują się (na zasadzie ex aequo) Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, na trzecie miejsce awansowała Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych Akademia Leona Koźmińskiego ponownie najlepsza. Opublikowano też rankingi 68 kierunków studiów.

 

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

– Nasz ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju „lustrem”. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Nowym wskaźnikiem uwzględnionym w rankingu są „Ekonomiczne losy absolwentów”, oparte na ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez MNiSW. Spowodowało to poprawę pozycji niektórych politechnik i uczelni niepublicznych, których absolwenci są preferowani przez pracodawców.

W rankingu kierunków technicznych (dających tytuł magistra inżyniera) wprowadzono pilotażowo nowy wskaźnik „Jakość studentów I roku” oparty na wynikach maturalnych osób przyjętych w ubiegłym roku na studia.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych – obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem). Ranking jest podzielony na obszary odwzorowujące klasyfikację Krajowych Ram Kwalifikacji.

RANKING UCZELNI AKADEMICKICH

1= Uniwersytet Warszawski
1= Uniwersytet Jagielloński
3   Politechnika Warszawska
4= Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4= Politechnika Wrocławska
6   Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7   Uniwersytet Wrocławski
8   Gdański Uniwersytet Medyczny
9   Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10=Politechnika Gdańska
10=Warszawski Uniwersytet Medyczny

RANKING NIEPUBLICZNYCH UCZELNI MAGISTERSKICH

1   Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2   SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
3   Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
4   Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
5   Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
6= Akademia Finansów i Biznesu Vistula
6= Collegium Civitas w Warszawie
8   Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
9   Społeczna Akademia Nauk
10   Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

RANKING PAŃSTWOWYCH WYŻSZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH

1   Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2   Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
3= Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
3= Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

Szczegółowe wyniki rankingu opublikował miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” i „Dziennik Gazeta Prawna”. Dostępne są też one na portalu: www.ranking.perspektywy.pl

          Partner rankingu                                     Partner medialny                                         Partner

perspektywy                          Gazeta Prawna                                   Scopus

::

Informacja prasowa/opracowanie: Anita Florek

Anita Florek