...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

PFR: Warsztaty dla firm

Mamy dla Was dwa bardzo ciekawe warsztaty od PFR. "Projektanci Design Thinking. Zrób kreatywny sprint w organizacji" 13.09 i "Raportowanie ESG. Warsztaty z obliczania śladu węglowego organizacji" 20.09 Zapisz się już dzisiaj

 

Kreatywność i innowacyjność są ważnymi czynnikami, które determinują  rozwój organizacji i jej powodzenie w biznesie. Jak być zatem organizacją, która szybko reaguje na nowe wyzwania i jak zadbać o innowacyjność i konkurencyjność swojego biznesu?

Warsztaty „Projektanci Design Thinking. Kreatywny sprint w organizacji” zostały przygotowane, by wyposażyć zespoły projektowe w narzędzia pozwalające w sposób ustrukturyzowany pracować nad nowymi rozwiązanymi. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać praktyczne wykorzystanie metodyki i nabędą umiejętność prowadzenia sprintów w ich firmach.

Zainteresowani mają do wyboru 3 formaty:

  • warsztaty grupowe dla zespołów,
  •  warsztaty grupowe dla osób indywidualnych,
  • personalizowane warsztaty odpowiadające na potrzeby firmy.

Już 13.09 odbędzie się bezpłatne spotkanie przed warsztatami z ekspertami PFR

Rejestracja na warsztaty odbywa się poprzez link: https://pfrsa.pl/warsztat-projektanci-design-thinking

 

Raportowanie ESG staje się obowiązkiem dla coraz większej liczby organizacji.  Podjęcie działań w miarę szybko w tym zakresie, pozwoli przedsiębiorstwom przygotować się do raportowania oraz zastanowić się m.in. na jakiej podstawie wyliczyć ślad węglowy firmy. Wychodząc naprzeciwko temu wyzwaniu Sieć Firm Przyszłości PFR wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii przygotowali kolejną edycję komercyjnych warsztatów.

Praktyczne warsztaty pozwolą poznać ślad węglowy organizacji lub zdobyć kompetencje potrzebne do własnych wyliczeń, dowiedzieć się jak go poprawnie raportować oraz skorzystać z dodatkowego doradztwa ekspertów.

Zainteresowani mają do wyboru 3 formaty:

  • warsztaty grupowe dla zespołów,
  •  warsztaty grupowe dla osób indywidualnych,
  • personalizowane warsztaty odpowiadające na potrzeby firmy.

Już 20.09 odbędzie się bezpłatne spotkanie przed warsztatami z ekspertami #KAPE

Rejestracja na warsztaty odbywa się poprzez link: https://pfrsa.pl/warsztat-esg

 

źródło: PFR

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Hackathon dla Miast – znamy zwycięzców i ich innowacyjne rozwiązania

hackaton dla miast

Prawie 200 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Hackathonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z GovTech Polska w ramach cyklu wydarzeń GovTech Festival. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Chełma, Stargardu, Świdnika i Zduńskiej Woli. Zwycięski zespoły otrzymały 30 000 złotych oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, GovTech Polska, samorządowcy oraz eksperci wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Hackathonu dla Miast przez Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę.

  • Zespół Klamp za stworzenie “Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” – zintegrowanego systemu łączącego w jednym miejscu dane pochodzące m.in. z Sanepidu, Urzędu Miasta czy firm odbierających odpady, dla wyzwania z zakresu bezpiecznej segregacji odpadów w Chełmie.
  • Zespół Smart Team za stworzenie strony internetowej znani-lokalnie.pl wraz z aplikacją dla wyzwania z zakresu generatora lokalnego biznesu w Stargardzie.
  • Zespół AiRonmen za stworzenie “Agregatora mobilności mieszkańców”- platformy integrującej informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych np. kamery, ZTM, GUS dla wyzwania z zakresu mobilności w Stargardzie.
  • Zespół GBX Soft za stworzenia intuicyjnego narzędzia informatycznego Stop Smog, pozwalającego obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. Dotyczy to wyzwania z zakresu energetycznej transformacji miasta w Zduńskiej Woli.

W ramach GovTech Festival udało nam się zorganizować pierwszy taki – Hackathon dla Miast. Najważniejszym elementem tego wydarzenia, było stworzenie takich rozwiązań, które w pierwszej kolejności można wdrożyć w tych czterech miastach, biorących udział naszym wydarzeniu. Najbardziej zależy nam jednak, żeby kontynuować rozwój i wdrażanie innowacji w kolejnych samorządach. Dlatego mam nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach minionego weekendu, już niedługo będą dostępne dla kolejnych obywateli w kolejnych miastach w całym kraju.

Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Podczas weekendowego wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 45 zespołów programistów, wszyscy uczestnicy mieli możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość udziału w szkoleniach, jak również w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych. Bardzo duża liczba zgłoszeń, zarówno ze strony miast jak i programistów pokazuje, że organizacja takich wydarzeń cieszy się dużą popularnością.

Dla PFR ten hackathon jest niezwykle ważnym doświadczeniem, jak również pokazuje konsekwentność naszych działań. Już 3 lata temu uruchomiliśmy pakiet dla miast średnich, który jest skierowany do samorządów i służy rozwojowi polskich miast przyszłości. Rozwiązania wypracowane w tym Hackathonie dla Miast pokazują to, jak wychodzenie z pandemii i rozwój powinny wyglądać w dłuższej perspektywie. Dziękuję wszystkim za udział i mam nadzieję, że te zwycięskie rozwiązania będą miały wpływ na życie mieszkańców.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Więcej informacji o Hackathonie dla Miast oraz zwycięskich rozwiązaniach znajdziesz na stronie www.hackathondlamiast.pl


Źródło: informacja prasowa PARP

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Przyszłość polskiej medycyny w Akademii BioMed PFR

Opatrunek usztywniający ze specjalnego kompozytu, inteligentne urządzenie i aplikacja dla osób z astmą, nieinwazyjny glukometr czy szpitalna apteka sterowana sztuczną inteligencją to tylko niektóre nowatorskie rozwiązania, które tworzą uczestnicy Akademii BioMed PFR. Czy jest wśród nich przyszły polski „jednorożec”? Podczas uroczystej gali jury wyłoniło projekt, który ich zdaniem ma największy potencjał na międzynarodowy sukces.

W Akademii BioMed PFR wzięło udział 20 najbardziej innowacyjnych polskich firm z branż medycznej i farmaceutycznej. Uczestnicy podczas dwutygodniowych warsztatów biznesowych w Warszawie i Nottingham otrzymali profesjonalne wsparcie w rozwoju swoich produktów i usług. Zwieńczeniem ich pracy była uroczysta gala, podczas której zaprezentowali swoje rozwiązania przed gronem potencjalnych inwestorów oraz jury, które nagrodziło najbardziej innowacyjne rozwiązanie. W składzie jury byli przedstawiciele funduszy, które współpracują z PFR Ventures tj. Aper Ventures, Augere Ventures, Biomed Innovations i PFR Life Science. Wszystkie te fundusze, a także Arkley Brinc oraz Montis Capital, które zaangażowały się merytorycznie w program, mają potencjał, aby swoim kapitałem, wiedzą i kontaktami wspierać dalszy rozwój spółek.

Jury za najbardziej innowacyjne uznało rozwiązanie polskiej firmy biotechnologicznej Biotts, która tworzy autorskie technologie transportu substancji leczniczych oraz receptury leków w obszarze dermatologii, onkologii i chorób autoimmunologicznych. Zespół opracował nowatorski nośnik substancji czynnych, dzięki któremu specjalistyczne leki będą mogły być podawane nie jak dotąd przez wstrzyknięcie lecz np. poprzez plaster przyklejony do skóry. Metoda pozwala na podanie m.in.: leków onkologicznych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, jednocześnie zwiększając ich skuteczność działania i redukując przyjmowane dawki.

Podczas gali wyróżnienie przyznała także publiczność. Najwięcej głosów otrzymało PelviFly – rozwiązanie, umożliwiające bezpieczny i skuteczny trening mięśni dna miednicy.

Gratuluję wszystkim uczestnikom Akademii BioMed PFR, bo utwierdzili nas w przekonaniu, że w polskiej branży medycznej i farmaceutycznej drzemie ogromny potencjał. Wiele rozwiązań tworzonych przez Polaków ma szansę na międzynarodowy sukces, ale często osoby, które działają w obszarze badań naukowych i opracowują nowe rozwiązania nie mają wystarczającej wiedzy biznesowej. Odpowiedzią PFR było stworzenie Akademii BioMed – programu, który  daje uczestnikom dostęp do doświadczonych międzynarodowych ekspertów i wspiera we wprowadzeniu innowacyjnego produktu lub usługi na rynek. –Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Akademia BioMed PFR, podobnie jak inne programy edukacyjne Polskiego Funduszu Rozwoju, nie kończy się na warsztatach i gali finałowej, bo ich celem jest także integracja środowiska innowatorów i inwestorów poprzez tworzenie sieci współpracy danej branży.

Był to pierwszy program branżowy w Polsce dedykowany dla start-upów, w którym startupy miały bezpośredni kontakt z funduszami z ticket’em inwestycyjnym w ich sektorze. Był to także jeden z pierwszych programów, gdzie promowaliśmy 5 funduszy PFR Ventures oraz PFR Life Science, które finansują rozwój polskiego sektora MedTech i BioTech. Ponadto w PFR planujemy kontynuować współpracę z absolwentami programu, poprzez założenie Klubu Alumni Akademii BioMed, który będzie forum do wymiany doświadczeń przydatnych w prowadzeniu firmy medycznej czy biotechnologicznej  oraz  miejscem spotkań z potencjalnymi inwestorami. – Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR

Więcej informacji o Akademii BioMed PFR znajduje się na stronie programu na startup.pfr.pl.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Startuje konkurs na najlepsze polskie innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapraszają do udziału w XXII edycji Polskiego Produktu Przyszłości. Konkurs promuje najbardziej innowacyjne wyroby i technologie opracowane w Polsce. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe w wysokości 100 tys. zł.

Innowacje są siłą napędową gospodarki. Z pomocą instytucji takich jak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju budujemy środowisko stwarzające optymalne warunki do rozwój nowoczesnych technologii, produktów czy rozwiązań. Efekty tych działań świetnie pokazują kolejne edycje konkursu Polski Produkt Przyszłości. Jego laureaci zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. W tym roku po raz XXII wybierzemy produkty i technologie, które mają wszelkie atuty, by stać się markami rozpoznawalnymi na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Polski Produkt Przyszłości od ponad dwudziestu lat promuje i wspiera rozwój innowacyjnych produktów tworzonych w naszym kraju. Stanowi on też narzędzie służące zmianie postaw i świadomości w zakresie potrzeby wdrażania innowacji oraz korzyści wynikających ze współpracy sektora B+R i biznesu.

Nagrody gospodarcze to najczęściej wisienka na torcie w procesie wymagającym, zaangażowania, talentów i umiejętności wielu ludzi – setek godzin mrówczej pracy i dziesiątek prób i testów. Konkurs, który prowadzimy wspólnie z NCBR jest inny. Przyznając tytuły Polskiego Produktu Przyszłości i nagrody pieniężne chcemy dać dodatkowy impuls, który otworzy przed inżynierami, naukowcami i przedsiębiorcami tworzącymi innowacje drzwi na świat i pozwoli przyspieszyć ich rozwój – powiedział Adam Banaszak, zastępca prezesa PARP.

Historia konkursu to ok. 1000 zgłoszonych projektów, spośród których nagrodzono 54 i wyróżniono 115. Dotychczasowe zgłoszenia to nowatorskie projekty z różnych obszarów techniki, które dzięki swojej innowacyjności mają szansę zaistnieć na globalnym rynku.

Kolejne edycje konkursu Polski Produkt Przyszłości obfitują w nowatorskie odpowiedzi polskich wynalazców na potrzeby XXI wieku w niemal każdej dziedzinie życia. Substancja do wytwarzania produktów kosmetycznych i opatrunkowych, kompozyt kościozastępczy, inteligentny kosz na odpady, super bezpieczny system oświetlania lotnisk – to tylko niektóre z nagrodzonych projektów, które świetnie pokazują różnorodność zgłoszeń. Rozwiązania te nie tylko podnoszą jakość codziennego życia, ale także promują polską myśl techniczną i technologiczną. Wierzę też, że – co równie istotne – są inspiracją dla kolejnych pokoleń innowatorów. Pracując na co dzień z setkami rodzimych wynalazców, aplikujących o wsparcie NCBR, widzimy jak duży potencjał innowacyjności tkwi jeszcze w polskim przemyśle i środowisku akademickim. Zachęcam przedsiębiorców i naukowców do udziału w XXII edycji konkursu – z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia produktów, którymi będziemy mogli się chwalić na całym świecie – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kogo szukamy?

Uczestnikami konkursu mogą być uczelnie, instytuty naukowe i badawcze, przedsiębiorcy i ich konsorcja  prowadzące działalność na terenie Polski.

Projekty zgłaszane do konkursu powinny być doprowadzone co najmniej do etapu prac wdrożeniowych (wymagany poziom gotowości technologicznej to co najmniej 6 TRL), albo wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego.

Zgłaszany produkt powinien być innowacyjny, a uczestnik musi być właścicielem autorskich praw majątkowych, patentowych lub innych praw własności intelektualnej dotyczących zgłaszanego produktu. Rywalizacja będzie odbywać się w trzech kategoriach:

  1. Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki,
  2. Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy,
  3. Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Systemu Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy

Po 100 tys. zł na konta zwycięzców

Laureaci konkursu otrzymają prawo do posługiwania się tytułem i znakiem Polski Produkt Przyszłości oraz wsparcie promocyjne, m.in. na stronie internetowej konkursu oraz jego organizatorów, w formie Katalogu prezentującego zwycięskie produkty, filmów, materiałów prasowych i innych materiałów informacyjnych związanych z konkursem. Zwycięzcy uhonorowani zostaną symboliczną statuetką i dyplomem oraz nagrodą finansową w wysokości 100 tys. zł., wyróżnieni otrzymają nagrodę w wysokości 25 tys. zł. Oprócz tego przewidziane są także nagrody specjalne za:

  • Produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (funkcjonującego na rynku nie dłużej niż 3 lata),
  • Produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT),
  • Produkt w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w trakcie oceny zgłoszonych produktów.

Kandydatów do tytułu Polskiego Produktu Przyszłości można będzie zgłaszać od 16 września do 3 października br.

Patronat nad Konkursem sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji nt. warunków udziału w konkursie znajdą Państwo na stronie http://www.parp.gov.pl/konkursppp.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Projektanci Innowacji PFR pomogą w stworzeniu 300 nowych start-upów

Ponad 5000 przeszkolonych osób w całej Polsce, 300 nowych start-upów oraz innowacyjnych projektów - to ambitne cele jakie stawiają sobie Google i Polski Fundusz Rozwoju w kolejnej edycji programu Projektanci Innowacji PFR. Mają w tym pomóc warsztaty z kreatywnego myślenia i prototypowania nowatorskich rozwiązań metodą design thinking.

Dokładnie rok temu wystartował ogólnopolski projekt edukacyjny Projektanci Innowacji PFR, który uczy Polaków kreatywności i innowacyjnego myślenia. Udział w warsztatach biorą nie tylko ludzie młodzi czy dopiero szukający pierwszej pracy, ale także Ci którzy chcą zmienić karierę lub szukają wsparcia w stworzeniu swojej pierwszej firmy. Bo kreatywność jest jak jazda na rowerze – każdy może się jej nauczyć.

Dotychczasowe zainteresowanie uczestnictwem w warsztatach, które odbyły się w 7 polskich miastach, przekroczyło oczekiwania organizatorów. W ciągu niespełna pół roku 1300 Polaków wzięło udział w praktycznych zajęciach prowadzonych metodą design thinking, która na co dzień stosowana jest przez pracowników Google. Na czym polega jej fenomen? To metoda, która pomaga w tworzeniu innowacyjnego produktu lub usługi począwszy od pomysłu, przez zidentyfikowanie potrzeb odbiorców, po stworzenie działającego prototypu.


Efekty pierwszej edycji programu pokazują, że warsztaty pomagają Polakom nie tylko rozwinąć umiejętności miękkie, ale mogą też przełożyć je na konkretne projekty biznesowe lub społeczne. 80% uczestników warsztatów rozwinęło swoje zdolności rozwiązywania złożonych problemów a 71% – umiejętność krytycznego myślenia. Projektanci Innowacji PFR pomogli 23% uczestnikom opracować pomysł na start-up, a kolejne 26% zapoczątkowało nowe projekty społeczne i biznesowe. 17% dzięki udziałowi w programie zbudowało prototyp produktu (MVP) a 9% z sukcesem już rozpoczęło działalność swojego start-upu.

– Tylko długofalowe działania przynoszą najlepsze rezultaty, dlatego bez wahania kontynuujemy i rozwijamy program Projektanci Innowacji PFR. Jako Polski Fundusz Rozwoju oferujemy młodym innowatorom wsparcie na każdym etapie ich przedsięwzięcia – od pomysłu przez rozwój produktu aż po ekspansję zagraniczną. Warsztaty design thinking są tym pierwszym krokiem na drodze do stworzenia własnego start-upu i jego rozwoju dzięki kolejnym programom PFR. – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Design thinking w twojej miejscowości

Rezultaty programu i zainteresowanie warsztatami są tak obiecujące, że Google wraz z Polskim Funduszem Rozwoju zdecydowali się na ogłoszenie kolejnej edycji programu. Projektanci Innowacji PFR rozszerzają swój zasięg i dostępność – we współpracy z partnerami lokalnymi, organizacjami społecznymi i uczelniami, warsztaty będą odbywać się w miejscowościach na terenie całej Polski. Celem jest bezpłatne przeszkolenie 5000 osób w ciągu najbliższego roku a organizatorzy programu szacują, że dzięki temu uda się pomóc w stworzeniu 300 nowych start-upów lub innowacyjnych projektów.


– Przedsiębiorczość i kreatywność to umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu we współczesnej, coraz bardziej cyfrowej i wzajemnie połączonej gospodarce. Projektanci Innowacji PFR to pionierski program, w którym dzięki własnej wiedzy i doświadczeniom już teraz możemy pomagać w tworzeniu innowacji nad Wisłą i globalnej ekspansji polskich start-upów. – Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor Google for Startups

Kreatywne myślenie, innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów, prototypowanie rozwiązań i kalkulowanie ryzyka to zdolności nie tylko niezbędne we współczesnym świecie i na rynku pracy. To także cechy, które każdy może nabyć a przełomowy pomysł na start-up może zrodzić się w dowolnym miejscu w Polsce – nie tylko w dużych miastach.

Dlatego zachęcamy animatorów lokalnych społeczności, organizacje pozarządowe i społeczne oraz instytucje kultury i nauki do współpracy przy organizacji warsztatów. Projektanci Innowacji PFR mogą być obecni także w Twoim mieście i gminie!

Więcej informacji o kolejnej edycji i zapisy do programu na projektanciinnowacji.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Pierwszy dzwonek w szkole polskich pionierów

Sztuczna inteligencja, która pomoże w nauce matematyki, pierwsze roboty edukacyjne, które można rozbudowywać albo wirtualny targ ze świeżymi warzywami i owocami – to tylko kilka pomysłów na innowacyjne produkty i usługi, które będą rozwijać uczestnicy Szkoły Pionierów PFR. 50 młodych i ambitnych osób, dzięki warsztatom biznesowym organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro, ma szansę przekuć swoje pomysły w sukcesy, o których usłyszy nie tylko Polska.

W rok po pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR, jej uczestnicy rozwijają łącznie kilkanaście produktów i usług w 10 różnych branżach, trzy osoby poszukują inwestora, a ośmiu absolwentów wzięło udział w kolejnych programach PFR dla innowatorów.

Pierwsza edycja Szkoły Pionierów PFR pokazała, że młodzi, zdolni ludzie którzy otrzymają odpowiednie warunki do rozwoju i szlifowania swoich kompetencji biznesowych, są w stanie stworzyć pomysły i technologie z powodzeniem konkurujące na międzynarodowych rynkach. To szczególnie ważne, bo mamy w tej chwili w Polsce wiele podmiotów, np. w ramach funduszy PFR Ventures, które są w stanie udzielić takim inicjatywom finansowania. W tym roku w programie jeszcze mocniej stawiamy na transfer dobrych praktyk, doświadczeń biznesowych oraz rozwój multidyscyplinarnych kompetencji przyszłości. To kluczowe czynniki sukcesu w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy.  -Paweł Borys,  prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju

Wzmacnianie innowacyjności, to niezbędny warunek dalszego rozwoju naszej gospodarki. Nie powiedzie się to bez współpracy strony publicznej i sektora komercyjnego. Wspólna inicjatywa PFR i Allegro to znakomity przykład takiego współdziałania. Szczególnie ważne jest to, że jest ona skierowana do młodych ludzi. To temu pokoleniu, jestem przekonany, przyjdzie wprowadzać Polskę do grona najbardziej innowacyjnych państw świata. Naszym obowiązkiem jest wyposażenie go we wszelkie niezbędne do tego kompetencje. Służą temu właśnie takie inicjatywy jak Szkoła Pionierów PFR czy – przygotowany przez MPiT, we współpracy z MEN – program Szkoła dla Innowatora. -Marek Niedużak, Wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii


Spośród aplikacji, nadsyłanych z całej Polski, eksperci PFR wyłonili 50 uczestniczek i uczestników, którzy będą rozwijać umiejętności biznesowe pod okiem wybitnych ekspertów i praktyków biznesu. Pierwsze trzy tygodnie warsztatów odbędą się w Warszawie, natomiast finał będzie to tygodniowe intensywne spotkanie w Berlinie. O wyborze stolicy Niemiec zadecydowało jej rosnące znaczenie w europejskim ekosystemie innowacji: działa tam najwięcej międzynarodowych zespołów, w tym liczne z Polski. Na wschodzące firmy czeka też najwięcej w Europie zewnętrznego kapitału. Budując swoje produkty pod okiem berlińskim przedsiębiorców związanych z German Tech Entrepreneurship Center, uczestnicy Programu poznają możliwości rozwijania swoich projektów pod kątem globalnego skalowania.

Dzięki Allegro Polacy nauczyli się, że zakupy w internecie są wygodne, bezpieczne a przede wszystkim  opłacalne. Nic więc dziwnego, że coraz szybciej przenoszą się do sieci, by ułatwiać sobie życie. Nasze dwudziestoletnie doświadczenia w e-handlu mogą pomóc najzdolniejszym młodym ludziom tworzyć nowoczesne rozwiązania, które także będą ułatwiać życie klientów na całym świecie. Projekty, które powstały w pierwszej edycji Szkoły Pionierów zaskoczyły nas wszystkich swoją dojrzałością i potencjałem. To pokazuje, że nasza wspólna z PFR praca ma sens: wystarczy wesprzeć przedsiębiorczych Polaków, a oni tworzą świetnie rozwiązania upraszczające życie. Wierzę, że tak będzie i w obecnej edycji Szkoły Pionierów.  
-Damian Zapłata, Chief Commercial Officer, członek Zarządu w Allegro

Szkoła Pionierów PFR opiera się przede wszystkim na praktyce. Druga edycja, podobnie jak pierwsza, składa się z czterech tygodni intensywnych warsztatów. Ich nadrzędnym celem jest przełożenie poszczególnych elementów szkolenia na projekty realizowane przez uczestników. Pomysły Pionierów rozwijane w ramach tej edycji dotyczą m. in.: sztucznej inteligencji, chmurowego dostępu do danych i informacji oraz wielu innych.

Rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości polega na kwestionowaniu i ulepszaniu nawet najbardziej sprawdzonych rozwiązań. Dlatego zapewniliśmy Pionierom wsparcie praktyków i ekspertów, którzy przekażą wiedzę o narzędziach i historiach sukcesu z polskiego ekosystemu start-upów. Liczymy, że dzięki temu uczestnicy Szkoły Pionierów będą w stanie rozwinąć swoje projekty. – Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR


Szkoła Pionierów PFR przeprowadzi uczestników przez proces budowania i rozwoju projektu technologicznego. Zaczynając od zajęć z rozwoju osobistego i budowania zespołu założycielskiego, poprzez narzędzia biznesowe i cyfrowe, które pomogą śledzić rozwój projektów aż po sprzedaż i marketing umożliwiające skalowanie działalności. Inspiracją do kreowania innowacji będą też miejsca warsztatów: warszawska siedziba Allegro, przestrzenie należące do międzynarodowej sieci przestrzeni coworkingowych HubHub oraz najnowsza przestrzeń technologiczna w sercu Warszawy – Centralny Dom Technologii.  Uczestnicy odwiedzą także siedzibę PFR oraz szkołę programowania Coders Lab – Szkoła IT.

W naszych przestrzeniach spotykają się ze sobą ludzie, którym przyświeca jeden cel: ciągły rozwój swoich umiejętności i wiedzy. Dlatego też, od początku naszej działalności dumnie wspieramy wartościowe inicjatywy, które mają duży wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Wierzę, że dzięki Szkole Pionierów, uczestnicy programu uzyskają dostęp do różnych form wsparcia, rozwiną swoje talenty i zdobędą zestaw umiejętności, który pozwoli im na aktywny udział w procesie budowania innowacyjnych rozwiązań. – Bartosz Chmiel, Brand & Marketing Manager HubHub, partner II edycji programu

Nadzór nad warstwą merytoryczną programu objęła Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Damian Zapłata – Członek Zarządu ds. Komercyjnych w Allegro oraz Grzegorz Garczyński – Head of Performance Marketing Booksy. Wśród członków Rady znajdują się również uznani na świecie polscy przedstawiciele świata nauki, technologii i start-upów.

Program jest organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju powołuje do życia Centralny Dom Technologii

Centralny Dom Technologii to nowy inspirujący punkt na edukacyjnej mapie Warszawy, w którym otwarty umysł, technologia, nauka i biznes przenikają się wzajemnie. To pierwsza tego typu przestrzeń w Polsce, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. W CDT prezentowane będą cykliczne wystawy tematyczne dotyczące najnowszych technologii z Polski i ze świata. Jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne centrum biznesowo-konferencyjne w sercu stolicy stanie się kluczowym miejscem w kraju do prezentacji przełomowych rozwiązań. Centralny Dom Technologii to także społeczność skupiająca entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. CDT rusza już wkrótce!

Polski Fundusz Rozwoju, oprócz działalności inwestycyjnej i rozwojowej, aktywnie angażuje się w inicjatywy na rzecz społeczności. CDT to projekt o bardzo dużym potencjale, który ma szansę wykształcić rzeszę przyszłych polskich innowatorów, dzięki naciskowi na interdyscyplinarną edukację i praktyczne zastosowanie nabywanej wiedzy. To przyszłość polskiej edukacji i baza dla rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowe technologie. Zależy nam, aby CDT był atrakcyjnym miejscem dla dzieci, rodziców, seniorów i nauczycieli z całej Polski – Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Centralny Dom Technologii został stworzony by promować innowacyjny model nauczania, będący połączeniem wiedzy, kreatywności i praktycznego działania. Takie interdyscyplinarne kształcenie jest uzupełnieniem wiedzy nabywanej w tradycyjnych szkołach. Celem CDT jest tworzenie wzorców dla nowoczesnej edukacji w Polsce poprzez promowanie metodyki STEAM, za nazwą której stoją angielskie słowa: Science, Technology, Engineering, the Arts i Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).

Ta stosunkowo nowa na polskim rynku idea edukacji kładzie duży nacisk na rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności, wychodzących poza sztywne ramy typowo akademickich kompetencji. Działania edukacyjne oparte o koncepcję STEAM mają zachęcać do podejmowania większej aktywności edukacyjnej i pomagać w rozwijaniu kluczowych umiejętności miękkich, takich jak radzenie sobie w trudnych sytuacjach, nastawienie na kreatywne rozwiązywanie problemów czy praca w grupie.

Centralny Dom Technologii powstaje przy ul. Kruczej 50, w tętniącym życiem sercu Warszawy, w jednym z najbardziej symbolicznych budynków stolicy – zabytkowym Centralnym Domu Towarowym (dawny „CeDeT”, następnie znany jako „Smyk”). Projekt realizowany jest przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju, która angażuje się w wartościowe inicjatywy w obszarze edukacji, innowacji, kultury i sztuki.

Centralny Dom Technologii to najważniejszy projekt Fundacji PFR, realizowany we współpracy merytorycznej z Departamentem Rozwoju Innowacji PFR. Chcemy, aby CDT był żywą społecznością, skupiającą osoby pochodzące z różnych grup i środowisk. W drugiej połowie lipca otwieramy nasze  drzwi i do końca wakacji będziemy organizować bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy także dorosłych i całe rodziny oraz technologicznych debiutantów. – Agata Nałęcz, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Od września w CDT, oprócz regularnych zajęć edukacyjnych, organizowane będą cykliczne wystawy tematyczne oraz wydarzenia specjalne dla sympatyków CDT.

Do współtworzenia społeczności Centralnego Domu Technologii zapraszamy zarówno entuzjastów nowinek technologicznych jak i profesjonalistów. Chcemy aby CDT był miejscem inspirującym, otwartym i przyjaznym dla wszystkich odwiedzających, miejscem spotkań świata nauki, technologii i biznesu, gdzie realizowane będą rozmaite wartościowe inicjatywy społeczne nakierowane na technologiczny postęp. – Agata Nałęcz, prezes z Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Do Centralnego Domu Technologii zapraszamy również startupy i wynalazców – chcemy organizować tu interaktywne wystawy polskich innowacji i pomóc młodym przedsiębiorcom w promocji ich rozwiązań. Dodatkowo tworzymy miejsce realizacji czołowych inicjatyw i programów PFR nakierowanych na rozwój ekosystemu startupów i rynku venture capital w Polsce. Społeczność CDT jest otwarta na startupy, meetupy branżowe i hackathony. – Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR

Profesjonalny zespół edukacyjny CDT przygotował bogatą ofertę zajęć, które będą odbywać się w formie kursów tematycznych dla osób indywidualnych, warsztatów międzypokoleniowych dla rodzin, wizyt dla grup szkolnych, a także szkoleń dla nauczycieli i edukatorów. Pełna oferta dostępna będzie od września na stronie www.cdt.pl

Partnerem merytorycznym Centralnego Domu Technologii jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: polski venture builder Daftcode, zajmujący się budowaniem i rozwijaniem biznesów technologicznych, startup edukacyjny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (dawniej Mistrzowie Kodowania).

Centralny Dom Technologii, ul. Krucza 50, piętro 1.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polska potrzebuje pionierskiego myślenia – PFR poszukuje 50 talentów technologicznych

Od 4 do 25 czerwca trwa nabór do drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR – międzynarodowego programu edukacyjnego dla młodych przedsiębiorców technologicznych z całej Polski. Uczestnicy przez 4 tygodnie będą uczyć się kluczowych kompetencji przyszłości i pod okiem ekspertów w Warszawie i Berlinie rozwijać własne innowacyjne projekty. Program tworzy Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro.

Celem drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR jest wsparcie młodych osób w tworzeniu innowacyjnych projektów, które w dalszej perspektywie mogą zostać skomercjalizowane i wejść na rynek polski i globalny. Plan warsztatów podzielony jest na 3 tygodnie zajęć w Warszawie i tydzień szkolenia zagranicznego. Cały program został oparty o nauczanie kluczowych kompetencji zdefiniowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Zaliczają się do nich: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, współpraca z innymi. Warsztaty poprowadzą praktycy biznesu i eksperci, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami zawodowymi. 

Szkoła Pionierów PFR jest częścią strategii rozwoju polskiego ekosystemu innowacji i odpowiada na realne potrzeby rynku. Jest to największy projekt inwestycyjny Venture Capital w CEE  – tylko fundusze VC zarządzane przez PFR Ventures mają do zainwestowania w innowacyjne projekty ponad 3 mld złotych. Jednak samo finansowanie to nie wszystko, potrzebne jest tzw. Smart Money, czyli połączenie pieniędzy z know-how i kompetencjami biznesowymi. Tę lukę kompetencyjną wypełnia Szkoła Pionierów PFR. – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Po trzech tygodniach szkolenia w Warszawie młodzi przedsiębiorcy wyjadą na tygodniowe warsztaty do Berlina – nowej europejskiej stolicy start-upów. Miejsce to może pochwalić się tytułem trzeciego miasta w Europie z największą liczbą jednorożców, a w 2018 roku zanotowano tam aż 70-procentowy wzrost inwestycji w berlińskie start-upy. W stolicy Niemiec uczestnicy będą mieli możliwość skonfrontowania swojego pomysłu z ekspertami tamtejszego rynku, a także nawiązania kontaktów z zagranicznymi start-upami technologicznymi, międzynarodowymi korporacjami, akceleratorami, funduszami VC i aniołami biznesu.

Stolica Niemiec mocno wybija się na tle europejskiego środowiska start-upowego: działa tam najwięcej międzynarodowych zespołów (50 proc.) i znajduje się najwięcej zewnętrznego kapitału (54 proc.) dla wschodzących firm. Prawie połowa berlińskich start-upów pracuje nad cyfrowymi modelami biznesowymi. Warsztaty zagraniczne w tym miejscu umożliwią polskim wizjonerom technologicznym zrozumienie możliwości skalowania swoich projektów poprzez współpracę z przedsiębiorcami i przedsiębiorczyniami z sukcesami na koncie. – Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Zwieńczeniem miesięcznej pracy będzie uroczysta gala w Warszawie, podczas której uczestnicy dokonają krótkiej prezentacji swojego projektu przed potencjalnymi inwestorami z funduszy VC zarządzanych przez PFR Ventures.

Jesteśmy w kolejnej edycji Szkoły Pionierów PFR, ponieważ wspieramy przedsiębiorczość Polaków w różny sposób. Oczywiście głównie w ekosystemie Allegro, łączącym 17 milionów klientów ze 125 tysiącami profesjonalnych sklepów, ale także w tym innowacyjnym projekcie, który młodym Polkom i Polakom daje kontakt z praktykami nowoczesnego biznesu i pokazuje, że można planować rozwój kompetencji przedsiębiorcy z rozmachem i w bardzo szerokiej perspektywie. Pokazała to już pierwsza edycja, w której powstało kilka naprawdę świetnych projektów, z szansą na rozwój międzynarodowy. Liczę, że i w obecnej edycji pozyskamy wizjonerów, o których świat jeszcze nie raz usłyszy.  – Damian Zapłata, Chief Commercial Officer, członek zarządu w Allegro

Podczas pilotażowej edycji Szkoły Pionierów PFR przed jury i inwestorami zaprezentowało się 14 zespołów. Laureatami zostali twórcy projektu Vibro View – innowacyjnego rozwiązania dla osób niewidomych, które pozwala na lepsze rozpoznanie otoczenia i ułatwia codzienne funkcjonowanie.  

Szkoła Pionierów PFR to nowatorski program edukacyjny skierowany do osób z całej Polski w wieku od 20 do 35 lat, które pracują nad swoim rozwojem zawodowym, interesują się nowymi technologiami oraz chcą uczyć się kompetencji biznesowych. Nad wartością merytoryczną warsztatów czuwa Rada Programowa m.in.: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Damian Zapłata – Chief Commercial Officer, członek zarządu w Allegro oraz Aleksandra Przegalińska – Badaczka MIT/Akademii Leona Koźmińskiego czy Filip Granek – założyciel XTPL i laureat tytułu Przedsiębiorca Roku 2019.

Aby zgłosić się do Szkoły Pionierów PFR należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie startup.pfr.pl i załączyć do niego swoje CV oraz personalny plan rozwoju. W drugim etapie naboru – spotkaniu z komisją – wyłonionych zostanie 50 młodych osób, które dołączą do programu. Szkoła Pionierów PFR ruszy we wrześniu br. Organizator pokrywa koszty szkolenia, wyżywienia w czasie warsztatów oraz podróż i pobyt w Berlinie. Po stronie zakwalifikowanego uczestnika są: opłata w wysokości 500 zł i zakwaterowanie podczas warsztatów w Warszawie. Aplikacje można składać do 25 czerwca.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF