Droga na szczyt. Esport w Rainbow Six Siege

W maju Ubisoft zaprezentował nowy program e-sportowy dla Rainbow Six Siege, który zrzesza cztery największe na świecie regiony, tworząc klasyczną ścieżkę „od zera do bohatera”. Dzięki tej ewolucji na znaczeniu zyskały lokalne sceny – w tym Polska - a sami zawodnicy zyskali możliwość rywalizacji na wszystkich poziomach w ramach jednej, spójnej struktury. Droga do tego momentu trwała jednak ponad 4 lata, dlatego warto na chwilę zatrzymać się i zobaczyć co do tej pory udało się osiągnąć.

Rainbow Six się zmienia

Już na najważniejszej w roku imprezie – Six Invitational 2020 – przekazaliśmy światu informacje o zmianach, które stopniowo będą wprowadzane do gry, aby nasza ponad 60-milionowa społeczność czerpała ze sztuki oblężenia jak najwięcej przyjemności. Zmniejszenie liczby operatorów udostępnianych w ciągu roku, inteligentny ping, przebudowy map czy systemy powtórek – to tylko kilka z licznych elementów, które pojawią się w najbliższym czasie. Gra z resztą już przeszła w ostatnich latach dużą metamorfozę, co zostało dostrzeżone przez takie media jak Gamespot, który po 4 latach zrecenzował ponownie nasz tytuł i nagrodził go najwyższą oceną.

Rainbow Six
Fot. Rainbow Six, Ubisoft

Jednak Rainbow Six, poza byciem uznanym shooterem z ponad 20-letnią tradycją (pierwszy tytuł z serii liczy już blisko 22 lata), to także podstawa silnie rozwijającej się struktury e-sportowej zapoczątkowanej ponad 4 lata temu w postaci Rainbow Six Pro League. Celem rozgrywek organizowanych wspólnie z ESL było danie możliwości topowym organizacjom (jak G2, Rogue FaZe Clan czy Fnatic) sprawdzenia, która z nich jest najlepsza w swoim regionie – Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku. Sama Pro Liga natomiast zasilana była najlepszymi drużynami z Ligi Challenger (tzw. druga liga). Zwycięzcy spotykali się następnie w finale sezonu, w którym wyłaniany był mistrz Pro League.

Rainbow Six
Fot. Rainbow Six gameplay

W tym miejscu warto na chwilę się zatrzymać i zaznaczyć polski wątek. Finały X Sezonu Pro League, które odbyły się w listopadzie 2019 w Tokoname zwyciężyła ukraińska organizacja Natus Vincere (Na’Vi) – skład, który reprezentuje nasz rodak – Szymon „Saves” Kamieniak. Na’Vi natomiast wyjechało z Japonii bogatsze o $100.000.

Finały Pro Ligi jednak nie były najważniejszym punktem na mapie e-sportowej. Tym dla fanów i drużyn jest Six Invitational – nieformalne Mistrzostwa Świata organizowane raz w roku w domu Rainbow Sixa – w Montrealu. Trwająca ponad tydzień impreza zrzeszała 16 topowych organizacji na świecie, które swoje miejsce w turnieju zarezerwowały sobie dzięki uprzednim wygranym w Pro Lidze, turniejach klasy Major, Dreamhackach bądź poprzez otwarte kwalifikacje. A jest o co walczyć – pula nagród przez lata stale się zwiększała (m.in. dzięki wykorzystaniu zysków z monetyzacji w grze) i ostatni Six Invtiational opiewał na kwotę $3.000.000 z czego zwycięzca turnieju przejmował 1/3 tej kwoty.

Ubisoft R6 Polish Masters
Fot. Ubisoft, Polish Masters League

W tym samym czasie, również i na polskim podwórku miały miejsce inicjatywy dedykowane społeczności Rainbow Six Siege. W latach 2016 i 2017, wspólnie z ESL zorganizowane zostały Mistrzostwa Polski, natomiast od 2018, polski oddział Ubisoft pracuje na własnym turnieju narodowym znanym do kwietnia 2020 roku jako Rainbow Six Masters League. Podobne inicjatywy zaczęły się pojawiać także w pozostałych częściach naszego regionu – PG Nationals we Włoszech czy Nordic Championship w krajach skandynawskich.

Po inauguracyjnym, pierwszym sezonie w 2018 roku, w 2019 lokalny oddział Ubisoft stworzył dla polskich drużyn 2 sezony, których pula nagród wynosiła 20.000 zł w każdym. Dla drużyn jak Actina PACT (zwycięzcy pierwszego sezonu Masters League) była także to przepustka do turniejów o zasięgu europejskim jak Dreamhack Winter 2018, lub sprawdzian przed pierwszym krokiem do Pro Ligi – Lidze Challenger. To pod ich skrzydłami wyrósł także sam Saves, który swój nowy dom znalazł potem w brytyjskim MnM Gaming, a następnie w Natus Vincere.

Ubisoft, Polish Masters, PACT
Fot. Ubisoft, Polish Masters, PACT

Od początku tworzenia e-sportowej sceny Rainbow Six Siege minęły 4 lata. W międzyczasie zainteresowanie rozgrywkami stale wzrastało zarówno na szczeblu lokalnym i globalnym, a poprzez tzw. Program Pilotażowy 14 topowych drużyn miało udział w zyskach z monetyzacji, przy okazji promując swoje barwy dzięki dedykowanym skórkom i malowaniom broni. Ponadto pojawili się sponsorzy głównych lig i turniejów klasy Major jak np. Corsair, PayPal czy PREDATOR, których DNA jest mocno związane ze światem gier i rozgrywek kompetetywnych.
Postawieniem kropki nad „i” było natomiast wyróżnienie Rainbow Six Siege przez The Esport Observer.

I tak otwiera się nowy rozdział w e-sportowej historii Tęczy

Fot. Ubisoft, Polish Masters

Gruntowne zmiany w obszarze e-sportowym Rainbow Six’a pierwszy raz zostały zakomunikowane na Six Invitational 2020, kiedy to przedstawiono ewolucję programu globalnego. Tym samym w ciągu całego roku e-sportowego cztery istniejące regiony działają równolegle, a sam rok podzielony jest na cztery kwartały. Pierwsze trzy z nich, zwane „etapami” kończą się turniejem klasy Major, podczas którego cztery najlepsze w danym momencie drużyny z każdego regionu spotykają się, by rywalizować o znaczne nagrody pieniężne. Czwarty kwartał poświęcony jest finałom regionalnym oraz relegacjom i prowadzi do Six Invitational, podczas którego, na zakończenie sezonu, wyłoniona zostanie najlepsza drużyna świata. W całej strukturze zyskuje także Program Pilotażowy, który oferuje wsparcie dla nawet 44 organizacji – na trzech poziomach – celem dostosowania udziału w zyskach z monetyzacji, jak i wymagań dla drużyn.

Jeśli chodzi o europejskie podwórko, dawną Pro Ligę obecnie zastępuje Liga Europejska (European League), która została powiększona do 10 drużyn, a które w sezonie (rozpoczynającym się 22 czerwca) walczą w systemie każdy z każdym. Punktem wejścia do Ligi EU jest Liga Challenger, która od tego roku, startując z rozgrywkami na jesieni, otrzymuje największą metamorfozę. To właśnie nowa Europejska Liga Challenger zrzeszać będzie zwycięzców 9 krajowych mistrzostw (oraz jedną drużynę w drodze otwartych kwalifikacji), gdzie dwie najlepsze drużyny otrzymają szansę na wejście do Ligi Europejskiej w kolejnym sezonie. Tak dochodzimy do kluczowej informacji dla drużyn z Polski, bowiem Rainbow Six Polish Masters – czyli nowa formuła rozgrywek nad Wisłą – znalazła się w gronie owych 9 krajów, co jest wyróżnieniem i dowodem na dojrzałość naszego rynku.

Rainbow Six Siege Masters League S3
Fot. Ubisoft, Polish Masters League

Prace koncepcyjne nad Rainbow Six Polish Masters rozpoczęły już po drugim sezonie Masters League, kiedy to już jasne było, że w odpowiedzi na oczekiwania społeczności, nowy turniej powinien umożliwić zmagania w możliwie najdłuższym okresie czasu, a także zmienić format na ligowy, znany chociażby z Pro Ligi. Równolegle trwały prace nad zmianą identyfikacji wizualnej, aby podkreślić przynależność nowej ligi do grupy mistrzostw z innych krajów – i co ważne – wystartować w podobnym czasie. Nie bez znaczenia były rozmowy ze znanymi polskimi organizacjami, które od pewnego czasu przyglądały się scenie i czekały na odpowiedni moment. I ten moment dzieje się od ostatnich 2 miesięcy, kiedy poza całkowitym rebrandingiem ogłoszona została pula nagród (zwiększona do 60.000 zł), wprowadzenie systemu ligowego opartego o 14 kolejek oraz informacja o współpracy z Polsat Games, dzięki której turniej będzie można oglądać na żywo w telewizji.

Do zawodów zaproszono między innymi formacje, które utworzyły się pod skrzydłami Devils.one, PRIDE, Izako Boars, Avez Esport, Actina PACT oraz weteranów sceny – Invicta Gaming oraz Slavgent, którzy w międzyczasie zyskali sponsorów istotnych dla prowadzenia działalności. Wyjście poza online, zaangażowanie znanych marek, możliwości pokazania się szerszej widowni oraz walka o wysoką stawkę wzbudziło zainteresowanie także marki OMEN, która została oficjalnym partnerem Rainbow Six Polish Masters. Teraz przed nami ponad 3 miesiące Siege’a na najwyższym poziomie i jesteśmy bardzo ciekawi jak ta historia zostanie napisana.

Faza ligowa Rainbow Six Polish Masters rusza już 28 maja. Transmisje z rozgrywek będzie można oglądać w każdy czwartek o 19:00 oraz w weekend finałów 5-6 września na antenie Polsat Games oraz na Twitch.

Więcej o nowej strukturze Rainbow Six pisaliśmy we wcześniejszym artykule.


Autor: 

Kamil Ściana

Kamil Ściana – Brand Manager CEE w Ubiosoft Polska, odpowiedzialny między innymi za rozwój takich marek jak m.in. Rainbow Six Siege, Tom Clancy’s The Division oraz działania e-sportowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Z branżą social mediów i PRu związany od 8 lat. Pracował przy kampaniach nagradzanych Effie, Sabre Awards oraz Złotymi Spinaczami dla takich klientów jak Huawei, Facebook, Microsoft, Spotify czy CI Games. Członek najlepszego zespołu PR’owego wyróżnionego PRotonem w 2015 roku. Prywatnie fan nowych technologii, muzyki filmowej oraz właściciel 6,5-rocznego buldoga francuskiego.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF