...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozszerzeniem ulgi dla klasy średniej

21 stycznia 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło pracę nad zmianami w ustawach podatkowych związanych z Polskim Ładem.

Tadeusz Kościński potwierdził w wystąpieniu projekt ustawy podnoszący do rangi ustawowej rozwiązania z wydanego 7 stycznia rozporządzenia, który został przyjęty przez rząd (Polski Ład). Kościński wskazał, że przeniesienie tego rozporządzenia do wspomnianej ustawy ,, to konieczność”. Dodaje, że stosowanie aktualnych rozwiązań Polskiego ładu może  doprowadzić przedsiębiorcę do odpowiedzialności karnej.

Minister finansów podkreślił, że nie zgadza się z taką oceną, ale by wyeliminować ewentualne wątpliwości, zdecydowano się na przyjęcie ustawy.
Ministerstw Finansów 

Polski Krach i jego poszkodowani

Kontynuując swoją wypowiedź szef resortu, wspomniał także o zmniejszonych pensjach w grudniu 2021 roku, które otrzymały określone grupy zawodowe, tj.: nauczyciele, mundurowi. To właściwe oni są pierwszymi poszkodowanymi przez sztandarowy program rządu.

Intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania. Ulgą dla klasy średniej zostaną objęci m.in. emeryci i renciści. Osoby na zleceniach oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy. Korzystanie z ulgi będzie możliwe również przy zbiegu różnych umów. W efekcie więcej osób zarabiających do 12.8 tys. zł skorzysta z Polski Ładzie lub reforma będzie dla nich neutralna. 

Tadeusz Kościński

Projekt ustawy zostanie zaprezentowany już niedługo. Szef MF dodał także, że z powodu niedopracowanego Polskiego Ładu może ktoś jeszcze otrzymać niższą pensję jeszcze pod koniec stycznia bieżącego roku.

Może się zdarzyć, że ktoś pod koniec stycznia otrzyma niższą pensję niż jeszcze w grudniu. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to pracodawcy są zobowiązania do jak najszybszego wyrównania. W takich sytuacjach zachęcamy do kontaktu z nami telefonicznie czy też poprzez formularz.

Tadeusz Kościński

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rząd powołuje nowego wiceministra finansów. Ma naprawić Polski Ład

W niedzielę rząd premier Mateusz Morawiecki powołał nowego wiceministra finansów, który ma uratować Polski Ład. Kim jest Artur Soboń i co z reformą podatkową PiS-u?

Polski Ład traci zaufanie wśród ekonomistów, przedsiębiorców, jak i samych obywateli RP. By ratować jego rentowność premier Mateusz Morawiecki, podjął (wraz z rządem) decyzję o przeniesieniu Artura Sobonia do Ministerstwa Finansów. W efekcie tego polityk obejmie funkcję wiceministra finansów. Jego zadaniem będzie zreformowanie flagowego programu partii, który już wzbudził wiele negatywnych emocji.

 

Jak podaje RMF FM — Polacy obwiniają Ministerstwo Finansów za błędy w Polskim Ładzie, którego zasady i regulacje wciąż  są niejasne. W ocenie ekspertów ds. księgowości nowa reforma podatkowa posiada wiele pułapek, które mogą doprowadzić niejednego podatnika do poważnych problemów.
Każdy, kto pokusi się o wyższą wypłatę teraz, może mieć w kwietniu 2023 roku duży podatek do zapłaty. Nawet o kilka tysięcy złotych.
RMF FM
Rozgłośnia dodaję, że niepożądane efekty reformy podatkowej odczuli już m.in.: służby mundurowe. Mimo obiecanych podwyżek wynagrodzeń otrzymali w styczniu 2022 roku niższe pensje niż rok wcześniej, a dokładnie w kwietniu 2021 roku.

Rząd przeprasza mundurowych

Przez ostatnie miesiące rząd starał się naprawić reformę. Równocześnie przeprosił za błędy i zapewnił ministerstwo obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, że mundurowi otrzymają stosowne wyrównanie do pomniejszonych pensji.

Kim jest Artur Soboń?

To polityk, urzędnik i samorządowiec, poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Pełnił też funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju i Technologi (8 października 2021 do 20 stycznia 2022). Z wykształcenia historyk i absolwent wielu uczelni. Ukończył m.in.:  Katolicki Uniwersytet Lubelski (historia), Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (zarządzanie projektami europejskimi i prawo unii europejskiej), KUL (rachunkowość i finanse).

W ocenie PiS to właśnie on ma uratować ,,Polski Ład”. W ostatnim czasie zasłynął on w środowisku mediowym, jako osoba, która sugeruje, że osoby, które nie są w związku, powinny płacić tzw. podatek ,,bykowy”. Ten rodzaj podatku miałby zachęcić ,,singli” do szybszego zakładania rodzin. Jeszcze przed nominacją Soboń zajmował się restrukturyzacją górnictwa. W tym roku doprowadził on do podpisania umowy społecznej z górnikami. Według PiS było to jak dotąd największe wyzwanie dla posła.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

e-Izba apeluje o odroczenie Polskiego Ładu

Polski Ład

Z początkiem roku w życie wszedł Polski Ład. Nowa reforma podatkowa wpływa negatywnie na sytuację finansową wielu Polaków. Z tego też powodu e-izba postanowiła wytoczyć publiczny list, w którym proszą o odroczenie zmian.

Szanowni Państwo,

Reforma podatkowa dokonana w ramach Polskiego Ładu była najpoważniejszą i najobszerniejszą zmianą przepisów podatkowych w Polsce od wielu lat. Reformą, która dotyczy praktycznie każdego, w tym pracowników i pracodawców. Zmienione przepisy wpływają bezpośrednio na sytuację finansową praktycznie każdego Polaka.

Niestety, pierwsze dni obowiązywania nowych przepisów pokazały, jak wiele kontrowersji rodzą nowe regulacje podatkowe. Część pracowników, których wynagrodzenie jest wypłacane „z góry”, odczuła już negatywne konsekwencje związane ze zwiększeniem obciążeń fiskalnych oraz brakiem gruntownej kampanii informacyjnej dotyczącej istoty nowych rozwiązań. Nałożyło się na to wiele wątpliwości dotyczących sposobu stosowania przepisów, a wprowadzane pospiesznie korekty nie przyniosły wyjaśnienia pojawiających się trudności interpretacyjnych, a wręcz je zwiększyły. W najbliższych tygodniach będą wypłacane wynagrodzenia dla większości pracowników i okres ten przyniesie kolejne trudności. Przed nami także czas pierwszych rozliczeń przedsiębiorców na nowych zasadach i tu także spodziewamy się poważnych wątpliwości i dużego zamieszania.

Pracodawcy zgłaszają daleko idące trudności związane ze stosowaniem nowych przepisów podatkowych. Wskazując, że ponoszone z tego tytułu koszty zarówno organizacyjne, jak i finansowe, w tym skala obciążenia zespołów podatkowo-kadrowych są bardzo istotne. Dodatkowo, co nie ulega wątpliwości same rozwiązania fiskalne przyjęte w Polskim Ładzie zwiększą obciążenia podatkowo-składkowe po stronie przedsiębiorców. Powoduje to, zwłaszcza w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej (trwająca pandemia, ryzyko dalszych lockdownów z uwagi na wariant omikron, wysoka inflacja), zdecydowane utrudnienia dla przedsiębiorców. Już teraz skutkuje to likwidacją niektórych działalności gospodarczych, a w najbliższych tygodniach może doprowadzić do upadłości wielu przedsiębiorców. Przepisy Polskiego Ładu pogorszają konkurencyjność polskich przedsiębiorców i atrakcyjność Polski jako miejsca inwestowania i zatrudnienia. Inwestorzy i pracownicy z branży e-commerce mogą zdecydować się na przeniesienie swoich firm i swojej aktywności zawodowej do innych krajów, w których systemy podatkowe są konkurencyjne i korzystne dla podatników.

Trzeba podkreślić, że przepisy podatkowe uchwalane w ramach Polskiego Ładu miały nieproporcjonalnie krótkie, względem skali zmian, vacatio legis. Przez to ani przedsiębiorcy, ani organy skarbowe nie mieli czasu na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów. Dodatkowo, procesowi legislacyjnemu nie towarzyszyły szerokie konsultacje społeczne. Odrzucony został również postulat zgłaszany przez wiele organizacji zrzeszających przedsiębiorców, by Polski Ład wszedł w życie od 1 stycznia 2023 r.

Biorąc to pod uwagę, Izba Gospodarki Elektronicznej przyłącza się do apelu wystosowanego przez Radę Przedsiębiorczości. Apelujemy do Rady Ministrów, Posłów i Senatorów o podjęcie pilnych działań legislacyjnych i zawieszenie stosowania przepisów podatkowych Polskiego Ładu do 1 stycznia 2023 r. Do tego czasu stosowane powinny być dotychczasowe przepisy, a najbliższy rok musi być wykorzystany na poprawę regulacji podatkowych Polskiego Ładu oraz na umożliwienie wszystkim przygotowania się do stosowania zreformowanych przepisów.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Morawiecki o Programie Inwestycji Strategicznych

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wymienił zalety Programu Inwestycji Strategicznych. Czym jest wspomniany program i jakie korzyści wnosi do gospodarki?

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poruszył kwestię Polskiego Ładu i jego kluczowego elementu Programu Inwestycji Strategicznych. Ma on na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.

Jest to wielki strumień pieniędzy, który uruchomi falę modernizacji. Strumień ma być skierowany do jednostek samorządu terytorialnego na zasadach bardzo korzystnych. Mniej więcej takich, jakie były poprzednio, co do poziomu finansowania, czyli do 95 procent bezzwrotnego finansowania dla samorządów ze strony państwa.

Mateusz Morawiecki

Korzyści dla samorządów

Kontynuując swoją wypowiedź premier, dodał, że dzięki finansom, które spłyną na konta samorządowe, uruchomią się liczne modernizacje i inwestycje. Pierwsza transza funduszu, którą rozdysponował rząd wyniosła aż 23 miliardy złotych. Premier ogłosił, że w przyszłym roku nastąpi rozstrzygnięcie drugiego naboru na dofinansowanie w ramach programu.

Nowe miejsca pracy 

Program Inwestycji Strategicznych ma utworzyć więcej miejsc pracy na terenach, które jeszcze przed wprowadzeniem Polskiego Ładu miały najmniejsze szanse na otrzymanie dofinansowania w ramach programu. Premier oznajmił, że w pierwszej turze naborów środki otrzymało blisko 100 procent samorządów.

Tak jak to było w pierwszej transzy Inwestycji Strategicznych, będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z naszą obietnicą Polski Ład ma wygenerować, przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy.

Mateusz Morawecki

Wnioski o dofinansowanie

Morawiecki podczas konferencji dodał, że spodziewane jest około 4 tysiące wniosków o dofinansowanie od samorządów. Pokreślił, że podczas drugiego naboru jednostki samorządu terytorialnego mogą tak jak poprzednio złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. Każdy z nich różni się wielkością dofinansowania. Pierwszy wniosek wynosi 5 mln zł, drugi do 30 mln zł, a trzeci do 65 mln zł.

Nowy nabór wniosków do programu

Premier wspomniał także, kiedy można spodziewać się najbliższego naboru na kolejne dofinansowanie w ramach programu. Jego zdaniem kolejny nabór ma rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy 2022 roku.

Zdradził także, na co będą przeznaczone wszystkie środki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Głównie zostaną przeznaczone na: remonty szkół, przedszkoli i żłobków. Dodatkowo w ramach funduszy samorządy zainwestują w: nowe drogi, ciepłownictwo,  energetykę i projekty wspierające miejsca pracy.

Być może niektóre miejsca się wyludniały, bo właśnie nie ma tych inwestycji, nie ma szans na nowe drogi, na nowych przedsiębiorców, na nową szkołę, na lepszą służbę zdrowia. To jest właśnie nasza obietnica: żeby Polska równomiernie się rozwijała, możliwie równomiernie. Właśnie po to chcemy również w sprawiedliwy sposób te wielkie strumienie skierować do wszystkich samorządów.

Mateusz Morawiecki

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polski Ład może zmobilizować do przejścia na samozatrudnienie – o jakich kwestiach formalnych muszą pamiętać pracodawcy?

samozatrudnienie

Według danych Ministerstwa Finansów, około 470 tys. osób zatrudnionych obecnie na etacie poniesie straty finansowe w konsekwencji zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Natomiast opłacalność samozatrudnienia będzie rosła wraz ze wzrostem dochodu, co może przełożyć się na większe zainteresowanie tą formą wśród części etatowców. Pracodawcy skłonni pójść na rękę swoim pracownikom powinni jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach wynikających z Kodeksu pracy.

Polski Ład to reforma, której jednym z kluczowych założeń są zmiany podatkowe. Z uwagi na różnice w wysokości danych składek, pracownicy będą musieli podjąć decyzję – jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza: umowa o pracę, czy kontrakt B2B (Business to Business). W zależności od wybranej opcji, istotne będzie zweryfikowanie niezbędnej dokumentacji umożliwiającej rozpoczęcie pracy w nowej formule zatrudnienia.

Należy przede wszystkim pamiętać, że w przypadku umowy o pracę, obowiązują m.in. przepisy zawarte w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Natomiast podczas korzystania z umowy B2B, czyli tzw. samozatrudnienia, pracownicy są traktowani przez pracodawcę jako partnerzy. Można to uznać za główny plus tego rodzaju działalności, jednak z perspektywy zatrudnionych ma też minusy – nie obowiązują wówczas przepisy dotyczące płatnego urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia chorobowego oraz okresu wypowiedzenia. Natomiast bez względu na formę zatrudnienia, Kodeks pracy, art. 304, § 1 wskazuje, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zarówno osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, jak również osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub miejscu wyznaczonym przez pracodawcę działalność gospodarczą.

W tym obszarze konieczne jest skupienie na kwestiach formalnych dotyczących badań lekarskich, szkoleń BHP, czy ogólnie dokumentacji. W przypadku umowy o pracę to pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków oraz do przeprowadzania okresowych szkoleń w tym zakresie, a sam pracownik jest zobowiązany do brania w nich udziału. Niezbędne jest również wykonanie wstępnych badań lekarskich stwierdzających brak przeciwskazań do wykonywania danych czynności – bez powyższych pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy (art. 2373, § 2 Kodeksu Pracy oraz art. 211). Sytuacja wygląda natomiast inaczej w przypadku współpracy z pracownikami zatrudnionymi w formule kontraktu B2B. Aktualne przepisy nie wymagają od samozatrudnionych uczestnictwa w szkoleniu wstępnym czy badaniach lekarskich. Jednak pracodawca po zawarciu umowy na wykonanie danej usługi może w określonych sytuacjach wymagać od pracownika poddania się wstępnym badaniom lekarskim oraz szkoleniu BHP. Może być to uzależnione od wewnętrznych regulacji firmy oraz rodzaju czy miejsca wykonywanej pracy.

Aleksandra Silarska, Ekspert ds. BHP Firmy doradczej W&W Consulting

Dodatkowo z punktu widzenia pracodawcy jednym z pierwszych elementów poza szkoleniami, który pozwala na analizę, a następnie zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jest opracowanie oceny ryzyka zawodowego. Dokument ten wskazuje zarówno czynniki szkodliwe, uciążliwe czy niebezpieczne, które mogą pojawić się na danym stanowisku czy procesie pracy oraz ich możliwe konsekwencje dla stanu zdrowia, jak również sposoby przeciwdziałania.

Zgodnie z art. 226 Kodeksu Pracy, pracodawca ma za zadanie zarówno ocenić i udokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą, jak również poinformować o nim pracowników wraz z zasadami ochrony przed zagrożeniami. Możemy więc przyjąć za obligatoryjne zapoznanie z dokumentem wszystkich pracowników wykonujących pracę na terenie danego zakładu, bez względu na to, czy są oni zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, czy też umowy B2B.

Aleksandra Silarska, Ekspert ds. BHP Firmy doradczej W&W Consulting

W tym kontekście warto również pamiętać o uzyskaniu pisemnego potwierdzenia od pracowników wskazującego, że zostali zapoznani z oceną ryzyka zawodowego, instrukcjami lub procedurami wewnętrznymi firmy. Dobrą praktyką może być także wpisanie obowiązku zapoznania z dokumentacją wewnętrzną firmy oraz odbycia szkoleń czy badań lekarskich do umowy pomiędzy firmą a pracownikiem na umowie B2B.


Źródło: W&W Consulting 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Co o „Polskim Ładzie” myślą startupy?

Startup

Ministerstwo Finansów przedstawiło do konsultacji projekt zmian prawnych wdrażających program społeczno-gospodarczy znany jako “Polski Ład”. Z uwagi na to, że dużo zmian wskazywanych w “Polskim ładzie” będzie dotyczyło również startupów, Fundacja Startup Poland zachęca przedsiębiorców do przesyłania swoich uwag i koncepcji zmian do tego projektu – szczególnie w kontekście zmian w ustawie podatkowej.

Tomasz SnażykO wiele zmian, zawartych w „Polskim Ładzie” jako Startup Poland zabiegaliśmy od dawna, część nas jednak niepokoi. Zależy nam na tym, aby wprowadzane przez rząd ustawy dawały możliwość prężnego rozwoju polskich startupów i naszego ekosystemu bez dokładania dodatkowych, istotnych obciążeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwłaszcza w czasie kiedy wielu z nich walczy z problemami wywołanymi pandemią COVID-19.

Tomasz Snażyk, Prezes Fundacji Startup Poland

To, co niepokoi Fundację Startup Poland w kontekście „Polskiego Ładu” to przede wszystkim zmiany w składkach zdrowotnych, składkach ZUS i PIT. Wynikający z “Polskiego Ładu” brak możliwości odliczenia składek zdrowotnych od podatku dochodowego zwiększy różnice między wynagrodzeniami brutto a netto dla zatrudnianych w startupach specjalistów (chociażby specjalistów IT, którzy stanowią często podstawę startupowej kadry pracowniczej) i zwiększy koszty zatrudnienia doświadczonych pracowników na podstawie umów o pracę, które w Polsce są już bardzo wysokie i stanowią coraz częściej podkreślaną barierę inwestycyjną. Wzrosną również koszty zatrudniania specjalistów na podstawie umów zleceń na skutek zapowiadanego w “Polskim ładzie” pełnego oskładkowania tych umów składkami na ZUS, a także koszty umów B2B na skutek podwyższenie składki zdrowotnej poprzez uzależnienia jej od dochodu. To może spowodować, że wiele firm wybierze do inwestowania inne kraje niż Polska. Także wykwalifikowani pracownicy będą szukać pracy w innych państwach regionu, w których będą mieli szanse na większe wynagrodzenia netto przy ich zbliżonej wartości brutto.

Tomasz SnażykJako Fundacja Startup Poland uważamy, że nasz głos jako ekosystemu startupów i inwestorów jest ważny i powinien być brany pod uwagę przez resort finansów. Dlatego chcemy zebrać wspólne wnioski w formie konsultacji – niestety w związku z sezonem wakacyjnym nie uda nam się zorganizować spotkania, ale zachęcamy do wysyłania uwag i wniosków odnośnie do „Polskiego Ładu” drogą mailową.

Tomasz Snażyk, Prezes Fundacji Startup Poland

Zastrzeżenia i wnioski dotyczące „Polskiego Ładu” można przesyłać na adres: kontakt@startuppoland.org do 27 sierpnia. Rząd przewiduje czas na konsultacje społeczne do 30 sierpnia. Zakończenie procesu legislacyjnego planowane jest na 30 listopada, a “Polski Ład” miałby wejść w życie od początku 2022 r.


Źródło: Fundacja Startup Poland

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kalkulator Polskiego Ładu – komu opłaci się ryczałt?

Polski_Ład ryczałt kalkulator

Czy po wejściu w życie przepisów zapowiadanych w ramach Polskiego Ładu ryczałt stanie się atrakcyjny dla przedsiębiorców? Komu będzie się opłacało skorzystać z tej formy opodatkowania? Można to sprawdzić za pomocą specjalnego kalkulatora opracowanego przez firmę inFakt.

Na początek trzeba podkreślić, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy przedsiębiorcy będzie opłacało się przejście na ryczałt. Zależy to od tego, jaka stawka podatku ryczałtowego go obowiązuje, czy rozliczając się na zasadach ogólnych odlicza dużo kosztów itd. Ponadto przy ryczałcie, podobnie jak przy podatku liniowym, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Aby lepiej zobrazować możliwe różnice, poniżej przedstawiamy kilka przykładów – copywritera, przedsiębiorcy z branży budowlanej zatrudniającego dwóch pracowników oraz informatyka. Kalkulator dostępny jest na blogu firmy inFakt

Copywriter

Copywriter kalkulator

Copywriter, który rozlicza się według zasad ogólnych, miesięcznie osiąga średnio 6 tys. zł przychodu i ma ok. 1 tys. zł kosztów. Po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu zyska ponad 80 zł miesięcznie: dochód netto wzrośnie z niespełna 3 250 zł do ponad 3 300 zł miesięcznie. Podatek liniowy nie jest dla niego korzystny ani obecnie, ani po zmianach ze względu na stosunkowo niskie dochody. Gdy wejdzie w życie Polski Ład, copywriterowi nie będzie się opłacał także ryczałt, nawet jeśli spełni się rządowa zapowiedź zryczałtowania składki zdrowotnej i obniżenia stawki tego podatku.

Właściciel firmy budowlanej

Firma budowlana kalkulator

Drugi przykład dotyczy właściciela małej firmy remontowo-budowlanej. Zatrudnia on dwóch pracowników i ponosi inne koszty w wysokości 10 tys. zł miesięcznie. Jego przychód to 20 tys. zł miesięcznie. Obecnie najkorzystniejszy jest dla niego podatek liniowy – rozliczając się w ten sposób osiąga dochód netto niespełna 7 200 zł. W tym przypadku po wprowadzeniu Polskiego Ładu najbardziej opłacalne stanie się przejście na ryczałt ewidencjonowany, z uwagi na zapowiadane przez rząd utrzymanie ryczałtowej składki zdrowotnej dla tej formy opodatkowania.

Programista

Programista kalkulator

Programista, którego średnie przychody wynoszą 17 tys. zł miesięcznie, a koszty to około tysiąc złotych, może teraz osiągnąć wyższy dochód netto dzięki podatkowi liniowemu: ponad 11,2 tys. zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu bardziej korzystny stanie się dla niego podatek ryczałtowy. Dochód netto wzrośnie wtedy do 12,5 tys. zł ze względu na obniżenie stawki podatku oraz wspominaną ryczałtową składkę zdrowotną.


Źródło: Mateusz Boguszewski, inFakt

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF