...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Podsumowanie wakacji 2020 – ceny noclegów i preferencje Polaków

polskie wakacje

Nie da się zaprzeczyć, że sytuacja związana z covidem wymusiła na polskiej branży turystycznej wprowadzenie procedur związanych z bardziej restrykcyjnym podejściem do kwestii higieny w obiektach noclegowych. Oprócz tego 1 sierpnia wszedł w życie program Polski Bon Turystyczny, z którego skorzystało już wielu beneficjentów.

Przeanalizowaliśmy, gdzie turyści poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie od czerwca do sierpnia 2020.

Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl

W tym czasie stronę odwiedziło blisko 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali ponad 132 miliony odsłon, i wysłali prawie 3 miliony zapytań o nocleg. Te wyniki są lepsze niż dotyczące analogicznego okresu w roku 2019 – wtedy z portalu skorzystało około 7 milionów użytkowników, dokonujących ponad 110 milionów odsłon. Wysłali oni także ponad 2 miliony zapytań o nocleg.

Tak duże zainteresowanie turystów potwierdza nasze wcześniejsze obserwacje. Już na początku czerwca prognozowaliśmy, że wakacje 2020 będą rekordowe. W związku z niepewną sytuacją na świecie Polacy postawili na bezpieczne noclegi w kraju – przede wszystkim takie, które informują o wprowadzonych u siebie zasadach bezpieczeństwa.

Morze, góry czy Mazury – gdzie w tym roku wypoczywali Polacy?

Wśród popularnych kierunków nie widać dużej zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2020 województwami najchętniej wybieranymi na wakacje były zachodniopomorskie i pomorskie (zebrały po 24% wszystkich zapytań kierowanych przez turystów), oraz małopolskie (18%). Na czwartym miejscu uplasowało się dolnośląskie (10%). Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszyły się województwa: łódzkie, lubuskie i opolskie.

W zachodniej części Pomorza najpopularniejszymi kurortami są Mielno, Sarbinowo, Pobierowo oraz Kołobrzeg – o noclegi w tych miastach turyści pytają najczęściej. Natomiast w województwie pomorskim najchętniej wybierane są Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Karwia i Jastarnia.

Możemy uogólnić, że Polacy dzielą się na fanów morza oraz amatorów gór. Na południu nadal króluje Zakopane – tam właśnie chce wypoczywać większość turystów. Poza tym w województwie małopolskim zainteresowaniem cieszy się także Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Krynica-Zdrój i Białka Tatrzańska. Co ciekawe, Kraków, który w 2019 był w TOP 3 miast w Małopolsce, teraz znalazł się poza pierwszą dziesiątką!

W porównaniu do ubiegłego roku, na Dolnym Śląsku nie widać większych zmian w popularnych kierunkach. Turyści nadal wybierają wypoczynek w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Wrocławiu. Podobnie na Śląsku – tam wśród najpopularniejszych kurortów ciągle znajduje się Wisła, Szczyrk, Ustroń, Żywiec oraz Brenna.

wakacje 2020
źródło: Nocowanie.pl

TOP 20 najpopularniejszych miejscowości

Od czerwca do sierpnia 2020 największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Zakopane. Dominująca pozycja tego miasta utrzymuje się kolejny rok. Na drugim miejscu znalazło się Władysławowo, a podium zamyka Karpacz.

Wśród dwudziestu najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości uplasowały się również: Łeba, Polańczyk, Kołobrzeg, Ustka, Mielno, Sarbinowo, Szklarska Poręba, Krynica Morska, Ustronie Morskie, Szczawnica, Pobierowo, Solina, Karwia, Jarosławiec, Jastrzębia Góra, Jastarnia oraz Rewal.

Obserwując to zestawienie, możemy stwierdzić, że przeważająca część Polaków w wakacje chce korzystać z uroków plaży i wypoczynku nad polskim morzem. Większości raczej nie przerażają tłumy nad Bałtykiem.

Cena wakacji w Polsce. Ile kosztuje wypoczynek?

W tym roku turyści z dużym niepokojem czekali na wakacje. Wiele osób obawiało się bowiem wzrostu cen noclegów. Z badania przeprowadzonego przez portal Nocowanie.pl wynika jednak, że strach był daremny. Większość właścicieli obiektów noclegowych (56%) deklarowało pozostanie przy stałych stawkach, a prawie 24% nawet obniżyło swoje ceny!

ceny noclegów
źródło: Nocowanie.pl

Średnia cena noclegu na wybrzeżu, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, nie odbiega od ubiegłorocznej – nadal wynosi nieco ponad 50 złotych. Podobnie jak rok temu najdroższym nadmorskim kurortem są Międzyzdroje, gdzie średnio za nocleg płaci się 65 złotych. Natomiast wśród najtańszych lokalizacji znalazły się Sarbinowo (42 złote), Karwia i Władysławowo (średnio po 47 złotych za nocleg).

Podobny pułap cenowy mamy w górskich miejscowościach, choć w tym roku jest też jedno zaskoczenie. Mianowicie średnia cena noclegu w Zakopanem jest niższa niż rok temu i wynosi 56 złotych. Najdroższe noclegi są w Szczyrku, gdzie trzeba zapłacić około 60 złotych. Natomiast najkorzystniej jest wybrać Krościenko nad Dunajcem (40 złotych), Murzasiche (42 złote) lub okolice Jeziora Solińskiego. Średnia cena noclegu w Polańczyku i Solinie to niewiele ponad 45 złotych.

Bon turystyczny 500+. Jaki miał wpływ na tegoroczne wakacje?

Program Polski Bon Turystyczny wystartował dokładnie w połowie wakacji. Od 1 sierpnia beneficjenci mogą nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne, które realizowane są na terenie kraju. Największe zainteresowanie noclegami opłacanymi bonem można było zauważyć pomiędzy 14 a 16 sierpnia, kiedy przypadał przedłużony weekend. Polacy bardzo chętnie organizowali w tym czasie rodzinne wyjazdy, a najchętniej wybieranym kierunkiem było Zakopane i nadmorskie miejscowości (Władysławowo, Łeba, Mielno, Krynica Morska). Zaraz za nimi znalazł się Karpacz.

Można zauważyć pewną prawidłowość – te wszystkie lokalizacje, poza tym, że są znanymi kurortami turystycznymi, oferują również wiele atrakcji, które mogą spodobać się dzieciom.

Dowiedz się więcej, zobacz: Wakacje 2020 z bonem turystycznym

Wakacje przedłużone na wrzesień?

Badanie, które portal Nocowanie.pl przeprowadził wśród swoich klientów, pokazuje również, że polscy turyści coraz częściej planują swój wypoczynek poza głównym sezonem. Chcą uniknąć tłumów na plaży – przebywanie wśród dużej liczby osób dla wielu wczasowiczów nie jest komfortowe. Wolą więc odczekać kilka tygodni, ciesząc się większą przestrzenią.

Właściciele obiektów noclegowych potwierdzają tę tendencję. Mówią, że przyjmują dużo rezerwacji na wrzesień i robione są one nawet przez rodziny z dziećmi – głównie te, które nie mają jeszcze obowiązku szkolnego lub są dopiero na wczesnym poziomie edukacji. Poza tym widać też zainteresowanie wyjazdami w październiku oraz zimą, zwłaszcza w grudniu i styczniu, kiedy rozpoczynają się ferie zimowe. 

Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl


Źródło: Informacja prasowa Nocowanie.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

W sierpniu Polacy wyjeżdżali głównie z bonem turystycznym

wakacje

bon turystyczny
źródło: Nocowanie.pl

Program Polski Bon Turystyczny ruszył 1 sierpnia 2020 – wtedy też swoje bony aktywowali pierwsi beneficjenci. ZUS podaje, że do tej pory tych aktywacji jest już 716 tysięcy, co stanowi 17% z przygotowanych 4 milionów bonów, natomiast suma płatności za usługi turystyczne przekroczyła 100 milionów złotych!

Z badania, jakie przeprowadził portal Nocowanie.pl, wynika, że mimo początkowych obaw, tegoroczne wakacje nie przyniosły drastycznych podwyżek cen noclegów. Aż 56% właścicieli pozostało przy stałych stawkach, a 24% nawet je obniżyło. Jedynie 17% procent zwiększyło ceny noclegów lub je zróżnicowało. Poza tym niektórzy wprowadzili atrakcyjne promocje, dzięki którym sprzedają wolne terminy.

Przypuszczamy, że przedsiębiorcy, którzy przystąpili do programu Polski Bon Turystyczny, w sierpniu nie musieli się martwić brakiem zainteresowania. Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że obiekty noclegowe, które akceptowały płatność bonem 500+ cieszyły się nawet trzykrotnie większym zainteresowaniem niż inne! Można je łatwo znaleźć na stronie, ponieważ zostały wyróżnione specjalną odznaką na wynikach wyszukiwania.

Nasza lista stanowi uzupełnienie tej, która znajduje się na stronie POT. W portalu można znaleźć konkretne oferty obiektów noclegowych, z danymi kontaktowymi, opisem usług, zdjęciami i opiniami innych turystów. POT prezentuje wyłącznie nazwę, na jaką została zarejestrowana działalność gospodarcza i nie zawsze kojarzy się ona z branżą turystyczną. Natomiast Nocowanie.pl pomaga turystom w szybkim znalezieniu obiektu akceptującego Polski Bon Turystyczny i zaplanowani urlopu.

Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl

Najpopularniejszym terminem, o jaki pytali beneficjenci bonu, były dni pomiędzy 14 a 16 sierpnia. W tym czasie przypadał przedłużony weekend, więc Polacy chętniej organizowali rodzinne wyjazdy, które opłacali pieniędzmi z bonu 500+.

Bon turystyczny. Te miasta są wybierane najchętniej

Sprawdziliśmy, czy preferencje beneficjentów bonu turystycznego różnią się od kierunków, które były wybierane przed jego wprowadzeniem. Od razu można uciąć te spekulacje, gdyż tak samo jak wcześniej króluje Zakopane oraz miejscowości nad morzem. Poza stolicą polskich Tatr w TOP 5 znalazły się Władysławowo, Łeba, Mielno i Krynica Morska. Sporo pytań o możliwość noclegu pojawia się też w Karpaczu.

Można zauważyć prawidłowość, że Polacy częściej pytają o kurorty, które poza plażą czy górskimi szlakami oferują dodatkowe atrakcje, takie jak parki rozrywki czy oryginalne muzea.

Polacy omijają hotele?

Z informacji portalu Nocowanie.pl wynika, że Polacy, którzy korzystają z bonu turystycznego, najczęściej szukają noclegów w obiektach z kategorii kwatery i pokoje. Nadal jest to najbardziej ekonomiczna forma noclegów, wybierana zwłaszcza przez rodziny z małymi dziećmi. Głównie takie w tym momencie decydują się na wyjazd nad morze. Zwykle wystarcza im pokój z łazienką i możliwością korzystania z części wspólnej, gdzie znajduje się na przykład kuchnia.

Oprócz tego wśród chętnie wybieranych obiektów na urlop z dzieckiem znajdują się domki, pensjonaty i apartamenty. Mniejszy odsetek pyta o noclegi w hotelach, które plasują się dopiero na siódmym miejscu wśród popularnych kategorii obiektów noclegowych. Nie oznacza to jednak, że Polacy omijają hotele, gdyż nawet jeżeli dziecko przebywa tam bezpłatnie, rodzic / opiekun nadal może opłacić pobyt za pomocą bonu.

Niektórzy turyści mogą sugerować się ceną noclegu i chęcią zmieszczenia w kwocie bonu turystycznego (500 zł). Przypominamy, że nawet jeśli jego wartość zostanie przekroczona, różnicę bez problemu można uregulować.


Źródło: Informacja prasowa Nocowanie.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wakacyjna walizka: co w tym roku zapakują do niej Polacy [BADANIE]

Wakacyjna walizka

Przyjemność czy konieczność

Większość badanych, bo aż 57% wskazuje, że pakowanie walizki zaliczają raczej do tych przyjemnych obowiązków związanych z wyjazdem. W opozycji do nich pozostaje jednak 43% ankietowanych, dla których jest to swoista konieczność, której nie lubią. Taka sytuacja może mieć związek z kolejnym pytaniem, które dotyczyło tego, czy pakujemy tylko siebie, czy innych członków rodziny.

Czy lubisz pakować się na wakacje?
źródło: Domodi Sp. z o.o.

Aż 62% osób dba także o bagaż czy to swojego partnera czy dzieci, a czasami nawet o pupili. 38% ankietowanych pakuje tylko siebie.

Czy pakujesz tylko siebie?
źródło: Domodi Sp. z o.o.

Jak pokazuje badanie – pakowanie bagażu nie wiąże się z większym procesem planowania dla 59% respondentów. Właśnie ta grupa przyznaje, że robi to na ostatnią chwilę. 21% stara się zebrać niezbędne na wyjazd rzeczy już 14 dni przed, a 9% – nawet miesiąc przed wyjazdem.11% natomiast pakowanie zajmuje od 2-7 dni.

Kiedy zajmujesz się pakowaniem bagażu?
źródło: Domodi Sp. z o.o.

Największe wyzwania

Pakowaniu bagażu niejednokrotnie towarzyszą dylematy. Dla 35% ankietowanych dotyczą one wybrania odpowiednich elementów garderoby na planowany wyjazd. Aż 25% badanych ma problem z przewidzeniem pogody i doborem niezbędnej odzieży ochronnej (np. parka), a 21% porównuje tę czynność do popularnej w latach 90’ gry tetris, gdzie samo zmieszczenie rzeczy w bagażu jest nie lada wyzwaniem. Są jednak i tacy szczęśliwcy, którym spakowanie walizki nie spędza snu z powiek – a należy do nich 16% badanych.

największe wyzwanie podczas pakowania
źródło: Domodi Sp. z o.o.

Praktyczne z pożytecznym

Dokładnie te dwie cechy łączy w sobie idealnie zapakowana, wakacyjna walizka. A w niej obok odzieży i obuwia 3% badanych lokuje zabawki swoich dzieci, 2% – książki, a 15% – kosmetyki. Fakt, że w badaniu dominowały kobiety widać w pytaniu o to, jakich rzeczy jest najwięcej w walizce. 34% wskazuje bowiem, że są to sukienki. Dla 15% najwięcej miejsca zajmują buty, dla 10% – szorty, dla 6% -T-shirty, a dla 5% – spodnie. Stroje kąpielowe dominują bagaż tylko 2% badanych.

element garderoby, który kupujesz co roku
źródło: Domodi Sp. z o.o.

Lato to także okres sezonowych zakupów. Pytanie i o ten aspekt pojawiło się w badaniu i dotyczyło nawyków związanych z corocznym zaopatrywaniem się w nową, wakacyjną rzecz. 26% ankietowanych odpowiedziało, że nie dokupuje żadnego elementu garderoby czy akcesoriów, gdyż ma już wszystko.19% zawsze do walizki dorzuci nową sukienkę, 15% – strój lub szorty kąpielowe, dla 12% będą to klapki, a dla 8% – sandały. 6% postawi na dodatki w postaci nowych okularów, a 2% – na torbę lub plecak.

Rok do roku w okresie wakacyjnym, przypadającym na miesiące lipiec i sierpień, obserwujemy wzrost zainteresowania użytkowników kategoriami, takimi jak: odzież plażowa, klapki, sandały i espadryle czy szorty. W tym roku wakacje dla wielu konsumentów będą inne niż dotychczasowe, ponieważ chętniej wybiorą oni rodzime miejsca wypoczynkowe niż zdecydują się na zagraniczne wyjazdy. Dlatego też obserwujemy zainteresowanie takimi kategoriami jak: odzież i obuwie sportowe czy parki i kurtki przeciwdeszczowe.

Marta Kaleta-Domaradzka, koordynator ds. marki i komunikacji w Grupie Domodi

Szczegóły badania

Badanie przeprowadzono w dniach 6.07-10.07.2020 roku. Wzięło w nim udział 500 badanych, którzy są aktywnymi użytkownikami platform Domodi.pl oraz Allani.pl. Wśród ankietowanych znalazło się 93% kobiet i 7% mężczyzn. Odpowiadający znajdowali się w następujących grupach wiekowych, z których: 9% stanowiło przedział 16-24, 28% 25-34, 21% 35-44, 18% 45-54, 24% – 55+.

szczegóły badania
źródło: Domodi Sp. z o.o.

Źródło: Informacja prasowa Domodi Sp. z o.o.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polskie wakacje w czasie pandemii, czyli czego użytkownicy szukają w wyszukiwarce Google?

wakacje w czasie pandemii

Wakacje pod znakiem wirusa

Jeszcze kilka tygodni temu fraza „wakacje 2020” wyszukiwana była dosyć rzadko, wzrost popularności nastąpił na początku czerwca, kiedy to okazało się, że zagraniczny wyjazd będzie możliwy, gdyż wiele krajów ogłosiło termin otwarcia granic dla turystów – w czerwcu współczynnik wyszukań frazy „wakacje 2020” wynosił niewiele ponad 50 pkt. (w skali od 0 do 100), obecnie jest to blisko 95 pkt.

Nie mamy jednak wątpliwości, że koronawirusa zostawimy w domu, dlatego również dużą popularnością cieszą się informacje pod frazą „wakacje koronawirus” ─ 100 pkt., jeszcze miesiąc temu współczynnik wynosił 60 pkt.

Polacy, zmęczeni po kilkumiesięcznym lockdownie, planują wakacje. To nic dziwnego, często czekamy kilka miesięcy, aby wyjechać na upragniony urlop i odpocząć. Widzimy to w trendach wyszukiwania. Teraz hasła takie jak kwarantanna czy koronawiurs są coraz mniej popularne. Zamiast nich szukamy informacji związanych z możliwościami wyjazdowymi i tym, w jaki sposób zaplanować urlop. Pod koniec czerwca i na początku lipca zauważyliśmy znaczny wzrost popularności haseł „gdzie na wakacje 2020” lub „wakacje nad morzem 2020”. To oznacza, że jeszcze nie jesteśmy przekonani, gdzie spędzimy urlop, ale wiemy, że chcemy wyjechać.

 Joanna Kasiedczak, PR Specialist w MBridge – Marketing Experts

Polska czy zagranica?

Część z nas planuje urlop w kraju, a pozostali decydują się na wyjazd zagranicę. W tym roku możemy zauważyć, że rośnie zainteresowanie wakacjami w Polsce – współczynnik wyszukań frazy „wakacje w polsce” wynosi blisko 90 pkt., z kolei w 2019 roku oscylował w granicach 70 pkt. Wyszukujemy konkretne miejscowości czy miejsca, do których możemy się udać – „gdzie nad polskie morze” – 100 pkt., „góry polska” – 89 pkt., „polskie morze noclegi” – 67 pkt., „polskie morze last minute” – 20 pkt. Pod względem miejscowości interesują nas m.in. Szklarska Poręba, Krynica Zdrój, Hel, Jurata, Sarbinowo, Sopot.

Z kolei użytkowników, którzy wyszukują frazy „wakacje za granicą”, jest znacznie mniej niż w zeszłym roku – na koniec czerwca zanotowano popularność na poziomie 36 pkt., natomiast w tym samym okresie rok temu było to ponad 80 pkt. Poszukujemy głównie informacji dotyczących możliwości pobytu w danym miejscu w okresie pandemii. Popularnością cieszą się standardowe wakacyjne destynacje, jednak znacznie mniejszą niż w ubiegłym roku.
Poziom wyszukań „wakacji na greckich wyspach” wynosi 46 pkt., z kolei rok temu był bliski 80 pkt., niewielka grupa poszukuje informacji dotyczących „wakacji w Hiszpanii” – 17 pkt., „wakacje Portugalia” – 42 pkt., „wakacje Cypr” – 48 pkt., natomiast jeden z popularniejszych kierunków, czyli Włochy, to współczynnik wyszukiwań w granicach 25 pkt. Z dnia na dzień coraz większym zainteresowaniem mogą pochwalić się Chorwacja, Bułgaria czy Albania.

Czego jeszcze szukamy?

Frazą, która osiągnęła maksymalną liczbę punktów wyszukiwań, jest „kwarantanna wakacje” oraz „test koronawirus wakacje”. Co zaskakujące, niewielką popularnością cieszą się wszelkie kwestie związane z oszczędzaniem na wakacjach – rok temu fraza „wakacje last minute” oscylowała w granicach 85–100 pkt. w miesiącach wakacyjnych, obecnie jest to około 12–15 pkt. Również niezbyt interesują nas „wakacje all inclusive” – w 2019 roku było to około 45–50 pkt., natomiast teraz jest to 21–30 pkt.

Pod koniec czerwca szczególny wzrost popularności zanotowała fraza „bon turystyczny” oraz wszelkie konfiguracje dotyczące tej kwestii, czyli „kiedy bon turystyczny”, „bon turystyczny wniosek”, „bon turystyczny 500 plus”.

Po trendach wyszukiwań możemy zauważyć, że plany urlopowe Polaków wyglądają w tym roku zupełnie inaczej niż rok temu – skupiamy się na poszukiwaniu celów podróży w kraju, rezygnując tym samym z zagranicznych wojaży. A gdy już się na nie decydujemy, to stawiamy na kraje wschodnie, a nie znane kurorty umiejscowione w hiszpańskich czy włoskich miejscowościach.

O tym jak odpoczywać, żeby się nie przemęczyć i nie wydać fortuny, a jednocześnie wspierać branżę turystyczną, która mocno ucierpiała w wyniku pandemii i wprowadzonych lockdownów będziemy rozmawiać podczas najbliższego spotkania #SubiektywniKreatywni 14 lipca o godz. 10:00.

Paweł Zawadzki (Większe Logo) porozmawia z:

  • Tomaszem Machałą (Nocowanie.pl)
  • Pawłem Łubiarzem (MyLuggage)
  • Maciejem Żakowskim (Restaurant Week)

Jak pracując zdalnie przygotować się do wakacji? Jak i gdzie odpocząć w mieście? Jak radzą sobie firmy, których głównym celem jest pomoc w planowaniu odpoczynku i wakacji? 

BIORĘ UDZIAŁ W WYDARZENIU


Źródło: Informacja prasowa MBridge

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Gdzie Polacy spędzili wakacje 2017? – Raport Nocowanie.pl

Północ i południe kraju dominują

Najchętniej wybieranym na wakacje województwem było pomorskie (33%), następnie zachodniopomorskie (22%) i małopolskie (15%). Zaś najmniej popularne w tym czasie były opolskie (0,17%), łódzkie (0,24%) i lubuskie (0,35%).

W zeszłym roku początek i koniec listy wyglądał dokładnie tak samo, zmiany nastąpiły od pozycji dziewiątej, gdzie w 2016 roku znajdowało się województwo podlaskie, następnie kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie.

Top 20 najpopularniejszych miejscowości

Od czerwca do sierpnia bieżącego roku najchętniej wybieraną miejscowością było Zakopane (ponad 6 % wszystkich zapytań). Wśród najpopularniejszych miejscowości dominowały znane kurorty nadmorskie oraz miejscowości górskie. Rzadziej wybierane były duże aglomeracje miejskie. Na kolejnych pozycjach zestawienia najpopularniejszych miejscowości znajdziemy Władysławowo (5,22%), Łebę (3,5%), Krynicę Morską (3,18%), wśród nadmorskich miejscowości na piątej pozycji znalazł się Karpacz (3.09%). Wśród miejsc, które zadebiutowały w top 20 w 2017 roku są Okuninka nad Jeziorem Białym, Kraków i Szklarska Poręba.

W 2016 na czele zestawienia było Władysławowo, dopiero za nim Zakopane. Łeba utrzymała się na trzecim miejscu podium. Dużo wyżej było Mielno, spadek z 5 na 12 pozycję oraz Ustka z 10 na 14 i Karwia z 11 na 18 pozycję. Wzrost odnotowała Szczawnica z 13 na 9 miejsce, Sopot z 14 na 10, Solna z 20 na 13, Polańczyk z 19 na 16.  W ubiegłym roku w top 20 pojawiły się jeszcze Rewal, Wrocław i Ustronie Morskie.

Najpopularniejsze miejscowości w górach i nad morzem

– W poszczególnych regionach nie było niespodzianek. W górach najczęściej wybierane były: Zakopane, Karpacz, Szczawnica, Solina i Polańczyk. Zaś nad morzem popularnością cieszyły się: Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Kołobrzeg i Jastarnia – mówi Kamila Miciuła, Specjalista ds. marketingu i PR Nocowanie.pl

W zeszłym roku w tym okresie królowały Władysławowo, Łeba, Mielno, Krynica Morska i Kołobrzeg nad polskim morzem, oraz dokładnie taki sam zestaw w bieżącym roku w górach.

Formy zakwaterowania

Wśród najczęściej wybieranych form zakwaterowania znalazły się Kwatery i pokoje (47%), podobnie było również w roku ubiegłym. W tym roku turyści częściej wybierali domki (15%) i apartamenty (13%), ale pensjonaty również znalazły się wysoko..

Wśród udogodnień o które pytali turyści najczęściej pojawiała się łazienka (42%), telewizor (27%) i radio (26%).

Wypoczynek z rodziną

Dokładnie, jak w ubiegłym roku turyści najczęściej pytali o pięciodniowe pobyty. Najpopularniejsze były wyjazdy rodzinne, na drugim miejscu znalazły się pary, dopiero później znajomi. Ciekawe jest, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wakacje w pojedynkę. Oferty dla singli również cieszyły się zainteresowaniem.

Najczęściej pytano o nocleg dla dwóch osób (70%), następnie dla czterech (9%) i trzech (7%), single (6%) wyprzedzili podróżujących grupami. Pojawiały się grupy lub rodziny sześcioosobowe (1,9%) i pięcioosobowe (1,7%), ale turyści pytali nawet o noclegi dla 15 osób.

Wakacje w Polsce tańsze i bardziej bezpieczne

Porównując najpopularniejsze wakacyjne destynacje średni koszt noclegu dla 2 osób najkorzystniej kształtował się w górach, najdroższe okazało się polskie morze.

Średni koszt noclegu dla 2 osób nad morzem: 177.30 zł
Średni koszt noclegu dla 2 osób na mazurach: 165.86 zł
Średni koszt noclegu dla 2 osób w górach: 151.77 zł

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu czerwiec-sierpień 2017 w porównaniu do analogicznego okresu 2016.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF