...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czy można pracować w Polsce i mieć własną działalność gospodarczą w Niemczech?

czy mozna pracowac w polsce i miec wlasna dzialalnosc gospodarcza w niemczech

Działalność gospodarcza w Niemczech – czy to się opłaca?

Niemieckie podatki należą do jednych z najwyższych w Europie – zdają sobie z tego sprawę również osoby, które nie miały nigdy okazji rozliczać się w tym kraju z urzędem skarbowym. Z tego powodu można też mieć pewne obawy związane z kosztami prowadzenia własnej firmy. Wśród obowiązkowych opłat znajduje się bowiem nie tylko szereg ubezpieczeń, ale także podatek dochodowy oraz opłata fiskalna za prowadzenie działalności. Dużym odciążeniem dla firm budowlanych jest opcja zwolnienia z podatku budowlanego – wynoszącego 15% wartości każdej usługi – która przysługuje po spełnieniu kilku prostych warunków i złożeniu odpowiedniego wniosku. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że zarówno potrzeby remontowo-budowlane, jak i dobra opinia o Polakach jako profesjonalistach w tych branżach sprawiają, że zarobki na własnej działalności w Niemczech nie należą do najmniejszych.

Warunki do założenia działalności gospodarczej w Niemczech

Możliwość założenia własnej firmy ma każda osoba, która chciałaby podjąć taką inicjatywę. Przed jej zarejestrowaniem należy jednak zebrać niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenie o niekaralności, poświadczenie braku zaległości podatkowych oraz koncesja lub zgoda na prowadzenie działalności, jeśli wykonywany w jej ramach zawód należy do grupy aktywności regulowanych. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech powinien także zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia emerytalnego. Nie jest ono co prawda obowiązkowe, jednak jego odprowadzanie pozwala skorzystać z niemieckiego systemu emerytalnego po zakończeniu pracy zawodowej – dużo korzystniejszego niż funkcjonujący w Polsce.

Działalność gospodarcza w Niemczech a praca w Polsce

Prowadząc firmę na terenie Niemiec, można pracować w Polsce. W takiej sytuacji osoba prowadząca własną działalność w Niemczech po przybyciu do innego kraju i podjęciu tam pracy na etat powinna poinformować o tym miejscowy oddział ZUS. Ten ustali, w jakim zakresie niemiecki przedsiębiorca będzie podlegać pod ubezpieczenie społeczne, pracując w Polsce. Jeśli praca w innym kraju wiąże się ze świadczeniem usługi w ramach działalności gospodarczej w Niemczech, obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe są uzależnione od miejsca zamieszkania oraz miejsca, w którym znajduje się główne centrum działalności firmy. Oznacza to, że w przypadku jednorazowych zleceń w Polsce firma podlega regułom niemieckim, jeśli jednak przedsiębiorca przenosi się na stałe, zmieni się również obowiązujące go prawodawstwo.


Źródło: polskie-biuro-niemcy.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF