...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

SAS zapewnia darmowe szkolenia z zakresu rozwiązań analitycznych pracownikom naukowym walczącym z pandemią COVID-19

SAS-Institute

Użytkownicy globalnej bazy danych COVID-19 mogą rozwinąć swoje umiejętności analityczne dzięki wirtualnym warsztatom organizowanym przez SAS.

W ubiegłym roku lider analityki biznesowej, firma SAS, bezpłatnie udostępniła przeznaczone dla sektora zdrowia narzędzia analityczne. Beneficjentami byli naukowcy wykorzystujący COVID-19 Research Database (CRD) do walki z pandemią. Dzisiaj firma jeszcze bardziej zwiększa swoje zaangażowanie na rzecz badań nad koronawirusem, zapewniając bezpłatny dostęp do wirtualnej przestrzeni edukacyjnej, służącej do rozwoju kompetencji z zakresu analizy danych.

COVID-19 Research Database to bezpieczne, zgodne z ustawą HIPAA (ang. Health Insurance Portability and Accountability Act) repozytorium, zawierające zanonimizowane dane medyczne. Stworzona przez firmę Datavant i jej partnerów baza danych jest dostępna dla badaczy i decydentów zajmujących się zdrowiem publicznym, którzy chcą określić, jaki wpływ na społeczeństwo i gospodarkę ma COVID-19. Wspierana przez międzybranżowe partnerstwo organizacji zajmujących się opieką zdrowotną i nowymi technologiami, baza CRD stanowi największe źródło dostępnych bezpłatnie danych dotyczących koronawirusa. Informacje pochodzą m.in. z elektronicznych kart zdrowia i dotyczą usług medycznych, produktów farmaceutycznych, a także śmiertelności. W bazie znajdują się dane ponad 300 milionów osób w postaci 85 miliardów rekordów.
Dostęp do CRD posiada ponad 2800 naukowców z 350 różnych instytucji, w tym amerykańskich organizacji stanowych i federalnych. Na podstawie pochodzących z niej danych obecnie realizowanych jest ponad 200 projektów.

Zaawansowane systemy analizują dane medyczne z ogromnego repozytorium

Chcąc pomóc większej liczbie naukowców korzystających z rozwiązania SAS® Analytics, firma stworzyła wirtualną przestrzeń edukacyjną (ang. Virtual Learning Environment – VLE). VLE to bezpłatne środowisko szkoleniowe, obejmujące kursy i seminaria realizowane na żywo, które mają na celu szkolenie badaczy w zakresie technologii i metod analizy danych, niezależnie od posiadanego doświadczenia. Zdaniem Marka R. Cullena, profesora medycyny na Uniwersytecie Stanforda i przewodniczącego Naukowego Komitetu Zarządzającego Bazą Danych COVID-19, VLE to przestrzeń ​​nie tylko dla użytkowników rozwiązań SAS, ale wszystkich naukowców.

Nowe, wirtualne środowisko edukacyjne SAS stanowi kolejny niezwykły dodatek do platformy CRD i wpływa na poprawę jakości badań – powiedział Mark R. Cullen. To kolejny przykład zaangażowania biznesu na rzecz rozwoju krajowej infrastruktury danych i usprawnienia badań w krytycznym czasie pandemii. CRD szybko rośnie, zarówno pod względem objętości, jak i różnorodności danych. To sprawia, że mamy więcej możliwości poznania najbardziej złożonych i niedostatecznie zbadanych aspektów COVID-19. Z drugiej strony stanowi to poważne wyzwanie dla zespołów badawczych, które mogą nie mieć odpowiednich umiejętności analitycznych. Technologie takie jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja mogłyby pomóc im w pracy.

 Jeremy Racine, Global Healthcare AI Principal w SAS, zasiadający w Naukowym Komitecie Sterującym CRD

Analityka pomaga określić, które grupy są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem

Dane pochodzące z CRD pozwalają określić, które grupy społeczne czy etniczne są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2. Organizacja Healthcare Cost Institute (HCCI) wykorzystuje narzędzia SAS do analizy informacji pochodzących z elektronicznej dokumentacji medycznej. Wnioski wyciągnięte na jej podstawie są bardzo zróżnicowane. Przykładowo, jak wynika z prowadzonych przez HCCI badań, najwyższy odsetek zachorowań wykryto wśród Afroamerykanów i Latynosów. Badacze odkryli również, jaki wpływ na zakażenie koronawirusem ma profilaktyka zdrowotna. HCCI wykorzystywało także informacje pochodzące z nekrologów do określania liczby dziennych zgonów spowodowanych przez COVID-19. Wiodące uniwersytety badawcze, takie jak: Brown, Duke, Harvard i Vanderbilt, również wykorzystują rozwiązania SAS w swojej pracy.


Źródło: SAS

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF