...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Premier i influencerzy rozmawiali o dezinformacji

Mateusz Morawiecki

Gośćmi spotkania byli przedstawiciele agencji influencer marketingu, dziennikarze, a także aktor Maciej Musiał oraz przedstawiciele TikToka. Rozmowy prowadzili Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz kierownik działu przeciwdziałania dezinformacji NASK — Mateusz Mrozek.

Tematem konwersacji było podjęcie długofalowych działań mających na celu zatrzymania fali fake newsów dotyczących wojny na Ukrainie. Istotną rolę w tym wszystkim mają odegrać influencerzy. To oni mają największy wpływ na młodych odbiorców, którzy są najbardziej narażeni na działanie dezinformacji. Podczas spotkania działacze NASK pokazali wyniki monitoringu internetu, który ukazywał szczegółowe dane o dezinformacji w Polsce.

W planach są kolejne rozmowy. Mają odbyć się w przyszłych miesiącach.

Adam Daniluk

Premier chce wyciągnąć dzieciaki z domów poprzez… e-sport

Mateusz Morawiecki

Łożymy coraz więcej środków na sport dla dzieci i młodzieży. Przez e-sport chcemy dzieci wyciągać z domów. Nie chcemy, żeby były przed tym komputerem bez programów państwowych, samorządowych. Ale specjaliści podpowiadają nam taką ścieżkę: bądźcie tam, żeby wyciągać dzieci sprzed ekranów monitorów, telewizorów, komputerów, właśnie na boiska, właśnie do hal sportowych. Taka właśnie jest tu przedstawiana ścieżka przez ekspertów

Mateusz Morawiecki, premier RP

Z sali dobiegło krótkie zdanie podsumowujące całą jego wypowiedź: „E-sport polega na tym, ze się siedzi przed ekranem”. Na te słowa już komentarza Premiera zabrakło.

Adam Daniluk

Tarcza antyinflacyjna ogłoszona

Tarcza-antyinflacyjna

Działania rządu mają przede wszystkim objąć wydatki na paliwo i energię. Najważniejsze podjęte kroki to:

  • Obniżka cen paliw poprzez ustanowienie akcyzy na poziomie minimalnym dopuszczonym przez UE (Od grudnia 2021 do 20 maja 2022) oraz od 1 stycznia do 31 maja zwolnienie paliwa z podatku od sprzedaży detalicznej
  • Obniżenie podatku VAT na gaz w okresie styczeń-marzec 2022
  • Obniżenie podatku VAT na energię elektryczną w okresie styczeń-marzec 2022
  • Ustanowienie dodatku osłonowego zależnego od dochodu

Zdaniem ekspertów zmiany dotyczące paliwa mogą nie zdać się na wiele. Już teraz akcyza na olej napędowy jest bliska minimum, a w przypadku benzyny mowa o spadku cen na poziomie trzech groszy. Ograniczeniem jest zdecydowane umocnienie się euro w stosunku do złotówki, ponieważ minimalne poziomy akcyzy podawane są przez Unię Europejską w euro.

Dodatki osłonowe wpisują się niestety w obawy Prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Uważam, że projekt wsparcia gospodarki powinien być na tyle kompleksowy, by nie ograniczać go do dosypywania niektórym pieniędzy, a do zmian, które spowodują, że ceny zaczną spadać. Nie można też w ten sposób dzielić społeczeństwa, że są grupy, którym się stale socjalnie pomaga, a inne muszą sobie poradzić same, bo są bardziej przedsiębiorcze. Nie zgadzamy się na to, by Tarcza Antyinflacyjna była jak bon promocyjny na Black Friday, bo to nic nie zmieni w ogólnym ujęciu gospodarczym 

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii i wysoki poziom inflacji dodatki w takiej formie, jakie zostały przedstawione przez Premiera stanowić będą krople w morzu potrzeb. W przypadku najwyższych świadczeń dodatek wynosić będzie dwadzieścia pięć złotych miesięcznie.

Zdaniem ekspertów wszystkie kroki podejmowane przez rząd aktualnie są zwyczajnie spóźnione. A kolejne próby rozdawania pieniędzy wybranym grupom społecznym nie pomagają.

Na naiwne pytanie – kto za to zapłaci? My wszyscy zapłacimy. Zapłacimy za brak reakcji banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej na rosnącą inflację. A inflacja szaleje… i nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W dość zgodnej opinii ekonomistów, analityków, ekspertów, szczytowe rozmiary inflacja ma osiągnąć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Osobiście nie wykluczam możliwości, że zobaczymy wynik dwucyfrowy, choć to zależy od kierunku aktualnej polityki monetarnej. Decyzje o dwóch podwyżkach stopy procentowej z ostatniego miesiąca (łącznie o 1,15 pkt. proc.) są spóźnione i zbyt słabe, żeby poradzić sobie z tym rozpędzonym pancernym pociągiem, jakim jest inflacja w aktualnej fazie jej wzrostu. W zamian rząd oferuje nielicznym anegdotyczny „talon na wódkę i balon”.

prof. Aneta Zelek, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu 


Źródło: PAP, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF